Zwembad week later klaar Ruim twee miljoen voor Maritiem Erfgoed 9 passieux Van A tot Z woedend over cabaretoptreden bij theaterpresentatie Bo-rent strijdt voor behoud carrousel Vakjury nomineert vier gebouwen voor ontwerp-award Geschoffeld zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 24 juni 2003 Trouwen kan voortaan ook in Middelburgse Burgerzaal Werkstraf geëist in hoger beroep steunfraudeurs Afschuw Gewonden bij aanrijding Gevraagd J Architectuurprijs niet naar Zeeuw GOES - De derde Zeeuwse ar chitectuurprijs gaat hoe dan ook naar een niet-Zeeuws ar chitectenbureau. De vier geno mineerde gebouwen voor de prijs zijn ontworpen door ge kende randstedelijke bureaus: jlecanoo (Delft), Herzberger (Amsterdam), Verlaan Bouw- MIDDELBURG - Trouwlusti gen in de gemeente Middelburg kunnen voortaan de huwelijks voltrekking ook in de Burger aal van het stadhuis laten plaatsvinden. Eerst was het al leen mogelijk te trouwen in de Trouwzaal. Maar daar kunnen niet meer dan 65 genodigden in. Volgens de woordvoerster van de ge meente komen er zo nu en dan stelletjes die veel meer mensen bij de ceremonie willen hebben. Ook zijn er aanstaande echtpa ren die om de Burgerzaal vragen omdat deze zaal hen meer aan spreekt dan de Trouwzaal. De Burgerzaal is overigens niet al tijd beschikbaar. De gemeente gebruikt de zaal zelf regelmatig voor conferenties of recepties. Wie in de Burgerzaal het ja woord wil geven, moet wel in de buidel tasten. Trouwen op de normale dagen en op normale tijdstippen kost in de Trouwzaal 240 euro. In de Burgerzaal kost dit 392 euro extra. Echtparen die op andere dagen of tijdstip pen willen trouwen, zoals bij voorbeeld op koopavond tussen en 20.00 uur, betalen voor delrouwzaal 482,50 euro. Voor deBurgerzaal komt daar op de ze momenten nog 686 euro bo venop. De gemeenteraad buigt zich maandag 7 juli over deze doorFrankde Klerk stra (Vianen) en OpMaat uit Delft. Het zijn het zorgcomplex van Emergis in Goes, Hof Sint Jan ten Heere en de aanbouw van het Zeeuws Archief in Mid delburg en het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen. In totaal werden 58 gebouwen, opgeleverd tussen 1 januari 1997 en 1 december 2002 aange meld voor de architectuurprijs. Jurylid V. Byvanck geeft aan dat de gemiddelde kwaliteit van de ingezonden gebouwen heel goed is. „Er wordt goed ontwor pen." De jury moest minimaal drie en maximaal vijf gebouwen nomineren voor de prijs. De juryleden hebben geen vijfde gebouw genomineerd omdat er slechts vier gebouwen echt uit sprongen. „Na die vier komt een serie gebouwen van gelijkwaar dig niveau", aldus de directeur van het Zeeuws Museum. „Goed en zelfs extra goed, maar niet uitzonderlijk." Het zorgcomplex van Emergis is volgens hem genomineerd om dat Mecanoo een mooie en soci ale oplossing heeft gevonden voor de huisvesting van ernstig gehandicapte mensen. „Van buiten dicht, van binnen open." Hof Sint Jan ten Heere in de Middelburgse nieuwbouwwijk Veerse Poort dingt mee naar de architectuurprijs omdat het een zeer gevarieerd woonblok is met een zeer markante open ruimte. „Wij kennen de tradi tie van openbare ruimte in woonblokken niet", vervolgt hij. Hij prijst Herzberger voor de moed om zulke ruimten te creëren. De nieuwe aanbouw van het Zeeuws Archief is genomineerd omdat de combinatie met de oudbouw zeer gedurfd is, vat Byvanck de conclusie van de jury samen. Het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen tenslotte wordt geroemd omdat bij de bouw heel veel materiaal hergebruikt is. Alle vier de ge nomineerde gebouwen zijn vol gens Byvanck buitengewoon goed gedetailleerd. Zaterdag, tijdens de Dag van de Architectuur, wordt in de Grote Kerk van Veere om 16.00 uur be kend gemaakt welk gebouw de derde Zeeuwse Architectuur prijs heeft gewonnen. Vier uur eerder gaat de kerk open en kunnen bezoekers een tentoon stelling bezoeken met architec tuur-ontwerpen. Tussen 13.00 en 15.00 uur verzorgt de caba retgroep De Gemeentereiniging een aantal optredens. Het Stu denten Strijkorkest is tussen 15.00 en 16.00 uur te horen. Na de prijsuitreiking wordt de Dag van de Architectuur afgesloten met een feest. Zie ook pagina 10, Uitgelicht: Veel degelijke architectuur DEN HAAG - Tegen twee inwo ners van Goes zijn gisteren in er beroep bij het Haagse gerechtshof opnieuw werk straffen geëist van 120 uur. Hofaanklager M. Horstink be schuldigde de man ervan de in komsten van de vrouw uit schoonmaakwerk niet te heb ben opgegeven aan de sociale dienst. Daardoor zou de dienst een jaar lang zijn benadeeld, voorin totaal 16.000 euro. De vrouw wordt er van verdacht te hebben meegeprofiteerd van de uitkering van de man. Zelf ontkenden de twee een relatie te hebben en een gezamenlijke buishouding te hebben gevoerd, inhet jaar dat de fraude speelde zou de vrouw nog een eigen wo ning hebben gehad. Onderzoek van de sociale re cherche leidde tot een andere conclusie. De sociaal recher cheur constateerde dat het on kruid in het voortuintje van de wouw tot in de hemel groeide. Navraag bij de buren leverde op dat de vrouw hooguit langs kwam om de post op te halen. De rest van de tijd zou zij bij haar wiend verblijven. Voor de politierechter in Mid delburg was dit voldoende be wijs om de man en vrouw tot 120 uur werkstraf te veroordelen. Zelf ging de 43-jarige man in hoger beroep omdat de veroor deling ten onréchte zou zijn. Hoewel de vrouw haar woning ijwiiddels heeft opgezegd en bij de man woont, ontkende hij een verhouding te hebben. „Ik heb zeven hernia's en zij verzorgt "uj als het nodig is." Advocaat A. Neels legde het ge rechtshof uit dat de twee on danks de nauwe vriendschap §een gezamenlijke huishouding voerden. Het hoge onkruid was te verklaren door een verblijf lan de vrouw in het ziekenhuis, waardoor zij haar tuin niet kon wieden. De vrouw en haar doch- rer zouden hooguit wel eens een glaasje hebben gedronken bij de vnend of daar een douche heb- genomen. Dat is volgens de advocaat niet genoeg om hen van het meeprofiteren van een uitkering te beschuldigen. Uitspraak over twee weken. V door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het nieuwe Vrijburgbad in het Stadsgewest Vlissingen/Middel- burg gaat niet op 1 juli, maar op vrijdag 11 juli open. De firma Gibrons bv uit Numansdorp, een van de onderaanne mers van Vaessen Algemeen Bouwbe drijf, is onlangs failliet verklaard. De fir ma was verantwoordelijk voor de aanleg van de technische installatie in het zwembad. „Vaessen zorgt ervoor dat het werk snel wordt overgenomen", zegt J. Keijmel, di recteur van het nieuwe zwembad. Maar door het faillissement was 1 juli was geen haalbare kaart meer. Er moesten enkele technische werkzaamheden worden verricht. Het bedrijf was onder meer betrokken bij werkzaamheden als wa terzuivering, luchtbehandeling, brand en inbraakbeveiliging en camerabewa king. Alle 'droge' openingsfestiviteiten gaan wel door volgens planning. Vrijdag zal met 'operatie Wandelend Water' Vlissin- door Famke van Loon ZIERIKZEE - Zeeland krijgt samen met de Belgische provin cies West- en Oost-Vlaande- ren ruim 2,1 miljoen euro subsi die uit Brussel voor het project Maritiem Erfgoed. Verschillen de plannen, waaronder de Stads- en Commerciewerf Zie- rikzee van de Stichting Muse umhaven Zeeland, kunnen hier mee daadwerkelijk uitgevoerd worden. Het Europese geld kan gebruikt worden tot 1 juli 2006. Het is de tweede keer dat Zee land Europees geld weet binnen te halen voor haar maritiem erf goed. In het kader van een eer der project 'Scheldemond Mari tiem' hebben onder meer het herstel van het lichtschip West- hinder en de inrichting van het Maritiem Museum in Vlissingen dit financiële steuntje in de rug gekregen. In samenwerking met de provincies West- en Oost- Vlaanderen is hierop volgend een nieuw project 'Maritiem Erfgoed' opgezet. Het doel hier van is enerzijds het toerisme te verbeteren, door dit nautische verleden te laten zien. Een an der, belangrijk deel is het daad werkelijk herstel van de oude vaartuigen. Het Zeeuwse aandeel hierin be staat uit zes projecten: de res tauratie van De Zuidvliet: de eerste motorveerboot van de PSD, de hoogaars ARM 17, de Zeeuwse tweemast zeilklipper De Avontuur en de Zeeuwse Schouw: het laatste zeilende houten veerschip van Neder- gen op stelten worden gezet. Scholieren staan dan opgesteld in een lange sliert van het zwembad Baskensburg in Vlis singen naar het nieuwe zwembad in Vrij burg. Ze geven emmertjes zwembadwa ter door. Ook de kennismakingsdagen met het Vrijburgbad op 28 en 29 juni vin den gewoon doorgang. luchtfoto Peter Buteijn De hoogaars ARM-17 in de Zierikzeese Museumhaven kan dankzij Europese subsidie eindelijk gerestaureerd worden. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie P0STWAL 1 - GOES - 0113-228895 O O K M A ZIJN land. Ook de veerstoep en stei ger bij Katseveer, waar de veer boten tussen Kats en Zierikzee aanlegden, worden in ere her steld. De inrichting van de Stads- en Commerciewerf in de Houtloodsen van Zierikzee, als onderdeel van de Museumhaven Zeeland, is het zesde deelpro ject. Hier kunnen bezoekers straks een kijkje nemen bij het restauratiewerk van de oude schepen. Het gehele project Maritiem Erfgoed, inclusief de Vlaander- se plannen, kost om en nabij de 4,6 miljoen euro. Een deel hier van wil Brussel voor zijn reke ning nemen, maar de andere helft moeten de provincies en de stichtingen, die de schepen wil len opknappen, zelf betalen. Zeeland wil hiervoor zelf maxi maal 227.680 euro uittrekken. De kosten voor de provincie kunnen nog teruglopen, omdat de kans bestaat dat het ministe rie van Economische Zaken hier een ton aan zal bijdragen. Voor de Stichting Museumha ven Zeeland, dat met drie pro jecten (de ARM 17, de Zuidvliet en de stads- en commercier- door Ron Magnée MIDDELBURG - Belangenver eniging Van A tot Z heeft de gemeente Middelburg een woedende brief gestuurd naar aanleiding van een cabaretop treden vrijdagavond in de Stadsschouwburg. Tijdens een sketch persifleerde cabaretier Onno Innemee de juridisch ad viseur A. Holleman van de ver eniging. Van A tot Z beschuldigt de gemeente ervan de cabaretier de benodigde informatie te heb ben verschaft. Tijdens de bijeenkomst werd voor een volle zaal met genodig den het nieuwe ontwerp van het A-theater getoond. Televisie presentator Jack Spijkerman voelde daarbij onder meer ver antwoordelijk wethouder A. van 't Westeinde aan de tand alsmede K. Kaan, architect van het nieuwe theater. Tussen de presentatie en de in terviews door werd het publiek vergast op cabaret. Zo deed Vig- go Waas een optreden als Johan Cruijff, Erik van Muiswinkel persifleerde Anton Geesink en Onno Innemee deed de juridisch adviseur Holleman van Van A tot Z na. Dat laatste is de belan genvereniging danig in het ver keerde keelgat geschoten. De 'Holleman' van cabaretier Innemee is een zuurpruim die het nieuwe theater tot in den treure wil tegenhouden. Hij kan niet tegen al die mensen die ple zier hebben in het theater. Hij stoort zich aan het gelach dat tot in zijn huis te horen zal zijn. Een jaarabonnement kan hem even tueel wel op andere gedachten brengen, aldus Innemee in zijn creatie als juridisch adviseur Holleman. Van A tot Z heeft de lol van de sketch niet ingezien, schrijft de vereniging. „De vereniging heeft met afschuw en veront waardiging kennis genomen van de door een ingehuurde ac teur uitgesproken vulgaire en beledigende teksten jegens onze adviseur juridische zaken Hol leman, die in eigen persoon bij de presentatie aanwezig was." Volgens de vereniging kan het optreden niet onder vrije me ningsuiting geschaard worden. Van A tot Z vindt het „beneden alle waardigheid om in een pu blieke, door de gemeente gere gisseerde bijeenkomst op een dergelijke wijze op de man te spelen." Overigens blijven de cabaretiers zelf buiten schot, vindt Van A tot Z. De vereniging gaat er vanuit dat de gemeente 'de grondslag voor de brouille rende teksten' bij het cabaret heeft aangeleverd. De vereniging staat in ieder ge val pal achter Holleman, die 'onze belangen op professionele wijze en volslagen integer be hartigt'. In een aparte toelich ting schrijft de vereniging over de presentatieavond als geheel. Daar is de vereniging ook niet tevreden over. „Het was een show; een presentatie met wei nig tot geen informatie, en dat is toch waar wij als omwonenden op zitten te wachten", aldus de vertegenwoordigers van de ver eniging. MIDDELBURG - Op de krui sing van de fietspaden van het Vlissings Jaagpad/Vlissings Bolwerk in Middelburg is gis teravond rond half zeven een vrouw gewond geraakt bij een aanrijding. Een 32-jarige Vlissingse reed op haar bromfiets over het Vlis sings Jaagpad, komende uit de richting van de Langevieleweg. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 32-jarige Mid delburgse fietser. Bij de aanrij ding raakte de vrouw gewond aan haar nek en been. Zij werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De fietser liep diverse kneuzingen op. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Middel burgse verhuurbedrijf Bo-rent is niet van plan om de rond draaiende reclamezuil van het dak te halen, zoals de gemeente Middelburg sommeert. Gisteren diende het kort geding dat het bedrijf over de kwestie aan spande. Belangrijkste bewijs stuk: een bouwtekening met kleurcodes. Het conflict met de gemeente draait om het cilindervormige reclameobject op het dak van de winkel. Op de zuil is in grote let ters de naam van het bedrijf te lezen. Middelburg vindt dat de grote zuil niet overeenkomt met de bouwvergunning die was af gegeven. Half april van dit jaar sommeerde het college het be drijf dan ook om de reclameci linder aan te passen. De vast goedafdeling van het bedrijf - BMG Vastgoed bv - was het daar niet mee eens en spande een kort geding aan. Advocaat W. de Vis, die belan gen van de verhuuronderne- ming verdedigde, wees erop dat de gemeente in de zomer van 2000 duidelijke tekeningen van het pand heeft ontvangen. „Op die tekening staat duidelijk weergegeven dat het gaat om een reclamecarrousel. En eigen aan een carrousel is dat het draait", betoogde de advocaat. Bovendien staat op de tekenin gen een aantal malen het kleur- nummer 'Ral 3000', dat verwijst naar de typische rode huiskleur van het bedrijf. Vis wees er ver der op dat de gemeente Bo-rent had gevraagd op het bedrijven terrein plaats te nemen. Tijdens de onderhandelingen werd nooit gerept over de reclame-ui- tingen van het bedrijf. H. Koster, beleidsmedewerker van de gemeente Middelburg, wees bestuursrechter T. Dam- steegt erop dat was afgesproken dat de reclamezuil aluminium- kleurig zou zijn. Bovendien is de draaiende uitvoering niet in overeenstemming met de afge geven bouwvergunning. Koster gaf toe dat op de bouwtekening een kleurnummer voor de kleur rood en de tekst 'carrousel' stond geschreven. „Maar dat geeft BMG Vastgoed nog geen recht om de cilinder te laten ro teren en hem in een rode kleur uit te voeren", vond Koster. Dat ging er bij bestuursrechter Damsteegt niet in. „Je mag toch verwachten dat de betrokken ambtenaar kennis heeft van de kleurcodes? En bij een reclame carrousel denk je al snel aan iets dat kan roteren", zei Damsteegt. Volgens de bestuursrechter was dat duidelijk genoeg op de bouwtekeningen aangegeven. ,,U zegt dat het niet duidelijk is dat-ie kan roteren? Maar hoe kan je anders aangeven dat het wel kan roteren?", wilde Dam steegt weten. Vandaag doet bestuursrechter Damsteegt uitspraak. werf) in Maritiem Erfgoed deel neemt, is de toekenning van de Europese subsidie volgens be stuurslid D. Slieker 'een mijl paal'. Want zonder dit Brussels geld zouden plannen van het stichtingsbestuur in de proble men komen. Slieker: „Het is subsidie, die we broodnodig hebben. Want zonder geld kun je niet restaureren." Zeven jaar na inplant puil den de struiken van die Vlissingse tuingenietster de achtertuin uit. Afgelopen weekeinde wapende zij zich met snoeischaar, takken- schaar en zaag, teneinde haar tuin weer zicht op zwerk te gunnen. Dat de woe kerende bosschages van twijg tot wortel bevuild ble ken met kolonies wolluizen, maakte het karwei er niet prettiger op, maar zeker noodzakelijker. Haar wederzijdse buren rie pen tijdens de werkzaamhe den af en toe wat ondersteu nende woorden over de schutting en probeerden haar althans facilitair bij te staan bij het rooiwerk. Door weerbarstige takken vanuit hun tuin bereikbaar te ma ken, bijvoorbeeld. Meer hulp stond de tuinierster, hoewel zes kruisjes rijk, niet toe. Buurman zag met lede ogen toe hoe zij zwoegde met trap, tak en twijgenschaar. ,,Zal ik dan de trap vasthouden?", vroeg hij om niet geheel ledig te blijven. En het trapje wan kelde inderdaad vervaarlijk. Welnee, niet nodig", werd hij kordaat afgewimpeld. „M'n Parkinson houdt me perfect in balans."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9