PZC Teer op strand Normandië en Bretagne Indonesië riskeert rel door gebruik Brits Artsenmissie eindigt op vliegveld Israël wapentuig in Atjeh Gezondheidszorg in industrielanden steeds duurder Inbouwen en wegwezen, Abba-zangeres opnieuw gestalkt door Gouwenaar Moessonregens ontregelen leven in Bangladesh Duitse minister ontstemd over vrijlating bolletjesslikkers dinsdag 24 juni 2003 President Liberia kan niet meer bij Zwitserse tegoed Luipaard Schendingen Bonus voor aanpakken illegalen Staking Belgische cipiers Handsfree bellen in auto gevaarlijk Pakistan schuift op naar VS Hongkong sars-vrij verklaard Mobile BGsiness Center Rijklaarpakket Nokia 63iOi van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nederlan der die het leven van de voorma re Abba-zangeres Agnetha Faltskog zuur maakte en daar door twee jaar Zweden niet in mocht, heeft opnieuw toegesla gen. Verscheidene Zweedse media meldden gisteren dat de politie van Ekerö, een plaatsje ten wes ten van Stockholm, de man zon dag heeft gearresteerd. De politie van de woonplaats van de 53-jarige Faltskog greep de 37-jarige man uit Gouda na dat hij zich, ondanks een door de rechter opgelegd bezoekver- bod, in de tuin van voormalige zangeres had opgehouden. Buren van Faltskog zagen de man in zijn auto in de buurt van haar huis en hielden hem staan de., waanrna de politie hem ar resteerde. res. Het stalkgedrag van de man Hij verhuisde in 1997 zelfs naar heeft een lange voorgeschiede nis. In een vraaggesprek met een Zweedse krant in 2000 gaf hij aan verliefd te zijn op de zange- Zweden om dichter in haar buurt te kunnen zijn. Na ver scheidene 'toevallige' ontmoe tingen bloeide een relatie op tussen de twee, die twee jaar standhield. Nadat Faltskog de verhouding had verbroken, begon hij haar te stalken. ANP Berlijn hekelt Haags drugsbeleid rinorWierd Puk BERLIJN - Duitsland heeft de aanval geopend op het 'slappe' Nederlandse drugsbeleid. In het tv-programma 'Report Mün- chen', dat geheel gewijd was aan de doorvoer van drugs vanuit Nederland naar Duitsland, eiste minister van Binnenlandse Za ken Otto Schily (SPD) dat er in Nederland betere controles ko men en drugskoeriers harder worden gestraft. Berlijn ziet Nederland als een doorvoerland voor drugs die vanuit Colombia en de Neder landse Antillen Europa berei ken. Op Beierse wegen wordt een toenemend aantal drugs koeriers aangehouden dat van uit Nederland onderweg is naar Italië. In 2002 werden 143 koe riers gearresteerd, bij wie 220 kilo cocaïne en meer dan 230.000 xtc-tabletten werden aangetroffen. Verdachten van drugssmokkel noemen 'telkens weer' Neder land als herkomst-, transit- of bestemmingsland van en voor drugs. Van de drugs die aan de Duitse grenzen in beslag wer den genomen, maken volgens het Zollkriminalamt (ZKA) drugs die aan de grens tussen Nederland en Duitsland wor den ontdekt 87 procent uit. 'Alarmerend', noemt het ZKA de toename van de smokkel in synthetische drugs, met name xtc. Het als veel te tolerant be schouwde Nederlandse drugs beleid is Duitse politici al lang een doorn in het oog. Ook Duit se politie- en douanewoord voerders beklagen zich over 'veiligheidslekken' bij hun Ne derlandse collega's. Vooral het feit dat bolletjesslikkers, die BERN - Zwitserland heeft gis teren het banktegoed bevroren van de Liberiaanse president Charles Taylor. Dat gebeurde op verzoek van het VN-tribunaal dat oorlogsmisdaden in buur land Sierra Leone onderzoekt. Het Zwitserse ministerie van Justitie heeft dat laten weten. Volgens het ministerie gaat het om rekeningen bij banken in Genève en Zürich. In. totaal stond eind vorig jaar 1,54 mil jard euro op Liberiaanse reke ningenbij Zwitserse banken. Het tribunaal heeft de president van Liberia begin deze maand aangeklaagd wegens zijn rol in de oorlogsmisdaden in Sierra Leone. Hij zou in de burgeroor log van 1996 tot 2001 twee re bellengroeperingen van finan ciën en militairen hebben voor zien en aanvallen op burgerbe volking hebben gesteund. In ruil voor die steun heeft Taylor volgens het tribunaal ruwe dia manten ontvangen die hij heeft verkocht en waarvan hij de op brengst op buitenlandse bank rekeningen heeft gezet DPA op Schiphol worden aangehou den, niet gevangen worden ge zet, stuit in Duitsland op onbe grip. De Beierse minister van Bin nenlandse Zaken, Günther Beckstein (CSU), noemt het Ne derlandse optreden 'onsolidair'. Beckstein wil dat het Neder landse beleid op de 'Europese agenda' wordt gezet. De Neder landers hebben in zijn ogen 'fei telijk gecapituleerd' voor de in ternationale drugshandel. ,,In een Europa dat geen systemati sche controles aan de binnen grenzen meer kent, is het Neder landse optreden onacceptabel", meent Beckstein. Schily heeft zijn mening enkele maanden geleden al verwoord in een brief op hoge poten aan minister Donner (Justitie, CDA). In een reactie liet deze weten dat ons land vasthoudt aan het 'strikte en vasthouden de' beleid, of dat Berlijn nu zint of niet. ,,Van aanpassen van straffen zoals de Duitse regering wil, kan geen sprake zijn", aldus een zegsman van Donner. De minister gaat in het najaar naar Berlijn om het drugsbeleid nogmaals aan Schily uit te leg gen. GPD DHAKA - Bengalezen proberen bij een lager gelegen buitenwijk van Dhaka, Mir- pur, overvloedig regenwater met bakstenen tegen te houden. De moesson heeft in Bangladesh zijn intrede gedaan, waardoor 200.000 mensen door overstromingen zijn opgesloten in hun huizen en vier mensen in het wassende water verdronken.In het district Cox's Bazar, drie kilometer ten zuiden van de hoofdstad Dhaka, wer den een vrouw en haar jonge kind door vloedgolven meegesleurd. De andere slachtoffers verdronken op Hatia, een eiland in de delta van de Ganges. Twee dor pen zijn daar ondergelopen en ongeveer 150.000 mensen zijn door het water inge sloten. In het noorden zijn de rivieren Teesta en Dharla overstroomd, waardoor nog eens 50.000 mensen ingesloten raakten. foto Pavel Rahman/AP door Henk Glimmerveen DEAUVILLE - In Normandië en Bretagne, geliefde vakantie- gebieden voor Nederlanders, is met grote consternatie gerea geerd op het aanspoelen van olieplakken op de stranden. De vondst van het teer, resten uit de vorig jaar november voor de Spaanse kust gezonken tanker Prestige, kon op geen ongeluk kiger moment komen: luttele dagen voor de grote vakantie- stroom. Eigenaren van zomerhuisjes en hoteliers hadden al minder be zoekers geboekt dan vorig jaar, maar nu heeft de onrust zich ook meester gemaakt van camping eigenaren die hadden gehoopt hun lege plaatsen te kunnen slij - ten aan toeristen die op de bon nefooi naar de kust afreizen. Zaterdag was het raak in Gran ville, een kustplaats ten noor den van de Mont St. Michel. En kele dagen daarvoor was de veel grotere badplaats Saint-Malo aan de beurt. Vier stranden in en rond Saint-Malo waren van de ene op de andere dag bedekt met teerplakken. Weliswaar niet zo groot als een paar maanden geleden in het zuidelijker gele gen Les Landes, maar het feit dat maanden nadien de Franse kust nog steeds niet veilig is voor de lading van de Prestige, heeft voor de nodige schrik ge zorgd. Zowel in Normandië als Bretag ne is meteen begonnen met het schoonmaken van de stranden. De olie op zee tegenhouden is onbegonnen werk. „Stelt u zich een zwembad voor waar een kom met rijst in wordt gegooid. En u krijgt de opdracht de kor rels er één voor één uit te halen" zegt een marineofficier in Brest cynisch. De meeste plaatselijke autori teiten zijn, anders dan hun lan delijke collega's in Parijs, opmerkelijk openhartig. Ze hebben er duidelijk geen be hoefte aan de ernst van de situa tie te verdoezelen. „Het heeft geen enkele zin de toeristen een rad voor ogen te draaien", zegt Jean-Claude Sacré, burgemees ter van TVégunc in het departe ment Finistère. „Als ze te horen krijgen dat er niets aan de hand is en ze raken op het strand on der de olie, dan zie je ze nooit meer terug." Vanavond is er in Brest een ver gadering van alle burgemees ters van de kustplaatsen met de prefect van Finistère. Gepro beerd zal worden om tot een ge zamenlijke aanpak van het probleem te komen. En er zal een beroep worden gedaan op de landelijke overheid extra mid delen beschikbaar te stellen om van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Twee Nederlandse artsen van de medische missie die op initiatief van actiegroep 'Stop de Bezetting' naar Israël waren gereisd, is gisteren de toegang tot Is raël geweigerd. Gretta Duisenberg mocht wel het land in. pj reist vandaag naar Zürich (Zwitser and), waar vandaan ze met de twee Neder landse artsen terugkeert naar Nederland, aldus een woordvoerder van de actiegroep. Eerder stuurden de Israëlische autoriteiten de Belgische artsen van deze medische mis sie terug. De Belgen zijn op het eerste het beste vliegtuig naar de Belgische luchtha ven Zaventem gezet. Als enige reden voor het terugsturen werd veiligheid genoemd. Het Israëlisch ministe- ne van Binnenlandse Zaken had eerder ge- zegd dat de Belgische artsen niet om medi sche, maar om politieke redenen het land binnen wilden. Volgens Gretta Duisenberg is er sprake van sabotage. „Het is evident dat de Israëlische legering niet wil dat de wereldgemeenschap aennis neemt van het feit dat de regering- "aron zich schuldig maakt aan flagrante schendingen van de Vierde Geneefse Con ventie. Door ons niet toe te laten laadt Israël verdenking op zich dat de door het Inter nationale Rode Kruis gemelde obstructie van medische zorg voor de Palestijnen met opzet gebeurt." Gretta Duisenberg bij aankomst op het vliegveld Ben Goerion in Lod. Haar reisgenoten mochten uit 'veiligheidsoverwegingen' Israël niet in. foto Jim Hollander/EPA Gretta Duisenberg, de echtgenote van pre sident Wim Duisenberg van de Europese Centrale Bank, wilde met de nieuwe trip naar de Palestijnse gebieden de aandacht vestigen op de medische toestand van het Palestijnse volk in de bezette gebieden. De medici wilden bezoeken brengen aan zie kenhuizen op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook en met Palestijnse colle ga's spreken. SP-Kamerlid Van Bommel, lid van de actiegroep Stop de Bezetting, gaat over de kwestie Kamervragen stellen aan minister De Hoop Scheffer van Buitenland se Zaken. ANP doorTheo Haerkens JAKARTA - Het Indonesische leger dat op Atjeh strijdt tegen separatisten, maakt gebruik van wapentuig dat hier niet voor bedoeld is. Dit leidt tot di plomatieke strubbelingen met Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. Bolwerken van de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) in de meest noordelijke provin cie van Sumatra zijn aangeval len met Britse gevechtsvliegtui gen van het type Hawk. De Britten willen echter niet dat die toestellen worden ingezet tegen separatisten. Bij aankoop zouden daarover afspraken zijn gemaakt. Volgens een leger- woordvoerder blijven de strijd krachten de toestellen gebrui ken om troepen in Atjeh dekking te geven. Behalve de Hawks zijn ook Brit se Scorpion-tanks ingezet om belangrijke wegen in Atjeh te beveiligen tegen hinderlagen van GAM. Voor gebruik van de ze kleine wendbare tanks gel den vergelijkbare beperkingen. Volgens het Indonesische leger betekent de inzet van de tanks 'dat alle voors en tegens zorg vuldig tegen elkaar zijn afgewo gen'. ROME - Landen die iets doen aan het illegalenverkeer, moe ten een soort bonus krijgen. Dat heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Frattini gisteren voorgesteld. Italië kan het aantal reguliere immigranten verhogen uit die landen die erin slagen om illegalen binnen hun eigen grenzen te houden. Dat is dan een soort bonus", aldus Frattini. Demi- nister haalde Egypte aan dat de controles op het vreemdelin genverkeer in het Suezkanaal heeft verscherpt. Wat Frattini betreft moeten Tunesië en Libië meer maatregelen nemen om te voorkomen dat illegalen het land verlaten. In de nacht van zondag op maandag is bij Sicilië een boot ge arriveerd met 150 illegalen aan boord. AFP BRUSSEL - In de meeste Waalse en de twee Brusselse gevan genissen hebben de cipiers gisteren het werk gedurende 24 uur neergelegd. Een poging tot een moordaanslag op collega's uit Nijvel, ten zuiden van Brussel, zit de bewaarders hoog. Drie cipiers werden vrijdagavond beschoten toen ze het huis van bewaring verlieten. Een van hen is zwaargewond. Eerder was de wagen van een cipier in brand gestoken. In Vlaanderen wordt uit solidariteit vandaag her en der in gevangenissen ge staakt, zo kondigde de vakbond CCOD aan. De bond eist ook van Justitie maatregelen om geweid te voorkomen. ANP STOCKHOLM - 'Handsfree' mobiel bellen tijdens het auto rijden is net zo gevaarlijk als bellen met een telefoon in de hand. Dit blijkt uit een onderzoek van het Zweeds verkeersin- stituut SNRA. Volgens de studie worden gevaarlijke situaties geschapen, doordat de aandacht van de beller bij de conversatie ligt en niet bij het verkeer. Of de automobilist de telefoon vasthoudt of gebruik maakt van een 'carkit' maakt niets uit. In Zweden is tot nu toe, in tegenstelling tot Nederland en de meeste andere Europese landen, handsfree bellen in de auto niet verplicht. Het onderzoek van het SNRA is uitgevoerd in opdracht van de Zweedse regering. RTR ISLAMABAD - Pakistan wil op defensiegebied meer samen werken met de Verenigde Staten. Dat maakte een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekend, een dag voor de ontmoeting tussen de Pakistaanse president Musharraf en zijn Amerikaanse collega Bush. Musharraf be gint vandaag een bezoek van zes dagen aan de VS. Pakistan is een van de belangrijkste bondgenoten van Washington in de strijd tegen het terrorisme. DPA HONGKONG - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft Hongkong gisteren van de lijst van met sars besmette gebieden geschrapt. De WHO drong er tegelijkertijd op aan om alert te blijven op nieuwe uitbarstingen in de toekomst. Hongkong vreest een scenario zoals zich dat in de Canadese stad Toronto voordeed. Daar werden nieuwe besmettingen geconstateerd nadat de stad van de sars-lijst was gehaald. Be halve Toronto staan Peking en Taiwan nog op de lijst. In Hongkong zijn de afgelopen twintig dagen geen nieuwe be smettingen gemeld; dat is twee keer de incubatieperiode van de besmettelijke longziekte. In totaal raakten 1755 inwoners van Hongkong besmet. Van hen stierven er 296. AP de smeerboel te lijf te kunnen gaan. „Het kan toch niet zo zijn dat je 's ochtends naar het strand gaat en dat je er 's avonds als een luipaard weer vanaf komt", bromt Bernard Fichaut, geograaf uit Brest en specialist reiniging stranden. Bij de buren in het noorden, in Normandië, had men tot twee weken geleden de hoop dat de teer aan hun deur voorbij zou gaan. Maar de Prestige loost zijn smerige inhoud steeds noorde lijker. GPD door Sal Stam i PARIJS - De industrielanden geven steeds meer geld uit aan gezondheidszorg. De lidstaten van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) gaven er in 2001 gemiddeld 8,4 procent van het bruto binnenlands product (bbp) aan uit. Het jaar daarvoor was dat 8,1 procent en in 1990 was dat 7,3 procent. Dat blijkt uit een rapport dat de Oeso gisteren heeft gepubli ceerd. In de OESO zijn dertig in dustrielanden verenigd, vooral Europese. De gezondheidszorg werd onder meer duurder door de hogere prijzen van medicij nen. Tussen 1990 en 2001 gingen de uitgaven aan medicijnen 70 procent omhoog. Verder bren gen moderne technologieën meer kosten met zich mee. In Nederland lagen de uitgaven voor de gezondheidszorg met 8,9 procent van het bbp in 2001 iets hoger dan het Oeso-gemid- delde. In 2000 was dat nog 8,6 procent. De Verenigde Staten spanden twee jaar geleden de kroon met 13,9 procent (in 2000 13,1 procent). Ook Duitsland zat boven het gemiddelde. Slo wakije en Luxemburg gaven het minst uit (nog geen 6 procent). Uit het rapport blijkt verder dat opnames in het ziekenhuis steeds korter worden. Dat komt onder meer doordat de landen proberen de kosten te drukken, maar ook doordat chirurgische ingrepen tegenwoordig minder belastend zijn. ANP Indonesië worstelt met een chronisch gebrek aan bruikbaar militair materieel. Onlangs kocht het daarom een achttal Russische Sukhoi-gevechts- vliegtuigen en twee gevechtshe likopters, ook al bood de begro ting daar geen ruimte voor. Volgens de luchtmacht, die aan vankelijk liever nieuwe trans portvliegtuigen had gewild, zijn de Sukhoi's onmisbaar bij debe- scherming van de archipel. De aanschaf van de toestellen is vooral omstreden omdat presi dent Megawati Soekarnoputri de minister van Defensie niet consulteerde, het parlement passeerde en bovendien het geld haalde uit de fondsen van Bulog, het staatsbedrijf voor de distributie van rijst en andere levensmiddelen. Parlementariërs zien echter ook voordelen aan het feit dat Indo nesië elders is gaan winkelen: het land is op die manier niet langer afhankelijk van lastige westerse leveranciers. Indonesië beschikt over onge veer tweehonderd gevechts vliegtuigen van Amerikaanse en Britse makelij, waarvan er volgens de luchtmacht maar vijftig inzetbaar zijn. Het gaat om F-16's, Hawk 200's en F5's en de zeer verouderde A4-Sky Hawks. GPD Alkmaar (020) 484 42 50 Amersfoort (033) 456 52 72 Amsterdam (020) 484 46 29 Arnhem (040) 219 12 00 Barendrecht (OIO) 457 82 36 Breda (oio) 277 63 35 Eindhoven/Son (040) 299 75 35 Coes (010) 457 05 55 Groningen (050) 582 83 64 Hengelo (050) 551 98 51 's-Hertogenbosch (040) 299 51 60 Leeuwarden (050) 582 64 13 Nuth (045) 565 67 67 Rijswijk (070) 451 42 95 Rotterdam (010) 457 14 48 Utrecht (030) 255 15 70 Zwolle (050) 582 48 00 *- NDVtAK Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam- of dakantenne, dashmount en professionele inbouw door het Mobile Business Center van KPN. Advertentie In combinatie met een twee-jarig KPN 360 i||p Prijswijzigingen, spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt t/m 01-08-2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5