PZC ABN-Amro legt bom onder gedragscode sociaal ondernemen Moedjahidien: oppositiepartij, sekte of terreurorganisatie? Gemeente Zeven spookstad na sluiting Seedorf 4 Sars-epidemie maakt volgen processen dissidenten nog moeilijker Mto te gast 24 juni 1953 dinsdag 24 juni 2003 Kampen Internet Bevrijdingsleger Staakt-het-vuren Welvarend China verzwijgt liever arrestaties Met een openhartigheid die we slechts zelden meemaken heeft de Chinese regering onlangs cijfers gepubliceerd over de aantallen mensen die wegens het in gevaar brengen van de staat zijn gearresteerd en veroordeeld. Han Zhubin, China's bekendste openbaar aanklager, onthulde dat er van 1998 tot 2002 meer dan 3400 mensen gearresteerd zijn voor misdaden als ondermijning van de staa t, het aanzetten daartoe, spiona ge en het verkopen van staatsgeheimen aan buitenlandse mo gendheden. door John Kamm Sinds 11 september 2001 is het aantal arrestaties en veroordelingen voor het in ge vaar brengen van de staatsvei ligheid in China enorm toegeno men. In een periode van twee jaar (tot 31 december 2002) zijn meer dan 1600 mensen veroor deeld voor het in gevaar bren gen van de staatsveiligheid. De meeste veroordelingen vonden plaats vlak na de aanslagen in de VS. Veel van de arrestanten en veroordeelden komen uit Xinjiang, een autonome regio in het noordwesten van het land, het thuisland van een grote en weerspannige moslimbevol king. De Chinese overheid heeft de oorlog tegen het terrorisme ge bruikt om degenen die een gro tere autonomie nastreven hard aan te pakken, ook degenen die dit op vreedzame wijze willen bewerkstelligen. Hieronder val len ook mensen als Rebiya Ka- deer, een zakenvrouw die kran tenknipsels opstuurde naar haar in de VS verblijvende echt genoot, de student Tohti Tunyaz, die 'gevoelige informa tie' had gepubliceerd, en de dichter Tursunjan Amat, die een onafhankelijkheidsgedicht voordroeg tijdens een bijeen komst in Urumqi. Hoe groot het aantal arrestaties en veroordelingen is, de ware toedracht van de onderdruk king van onafhankelijke ge dachten en activiteiten is nog vele malen erger. De meeste leden van de Falun Gong beweging en van andere niet geautoriseerde religies zijn gearresteerd en veroordeeld voor 'het gebruik van een kwaadaardige cultus om de uit voering van de wet te sabote ren'. Dit is een misdaad die valt onder 'het verstoren van de soci ale orde'. Vakbondsleiders worden vaak in staat van beschuldiging ge steld wegens 'het organiseren van een illegale optocht' of 'het verstoren van de sociale orde'. Dissidenten die proberen fond sen te werven voor hun activi teiten door het oprichten van privaat ondernemingen worden soms gevangen gezet wegens het plegen van economisch misdrij ven als fraude of illegale publi caties. Dat overkwam Fang Jue, een hervormer die voor het ple gen van een economisch mis drijf vier jaar vastzat, en Jiang Surang, een clandestiene ka tholieke priester, tot zes jaar veroordeeld wegens het illegaal publiceren van bijbels. Dissidenten die door de politie worden opgepakt maar formeel niet in staat van beschuldiging worden gesteld, komen soms te recht in heropvoedingskampen of psychiatrische inrichtingen die door het openbare veilig heidsbureau geleid worden. De genen die veroordeeld zijn tot een twee- of driejarige straf met 'heropvoeding door arbeid' worden niet meegenomen in de statistieken over staatsgevaar lijkheid die door openbaar aan klager generaal Han gepubli ceerd zijn. Van de duizenden mensen die gearresteerd zijn wegens poli tieke misdaden, zijn er slechts enkele bekend. Een intensieve speurtocht leverde zelfs minder dan 150 namen op van mensen die tussen 1998 en 2002 gearres teerd werden wegens het in ge- Onlangs ondertekende ABN Amro een gedrags code van de Wereldbank waarbij de bank belooft niet te investeren in pro jecten die vervuiling, ge zondheidsrisico's of soci aal onrecht opleveren. Toch heeft de bank nog al tijd een belangrijk aan deel in het clusterbombe- drijf Insys, waardoor het spaargeld van haar klan ten uiteindelijk 'collateral damage' oplevert. door Krista van Velzen en Ronald van Raak In Irak kwamen, volgens cij fers van de Europese Com missie, alleen al in april meer dan 340 mensen om het leven door niet-geëxplodeerde land mijnen en clusterbommen. Driekwart van de verwondin gen van kinderen in Noord-Irak is volgens deskundigen aan deze clusterbommen te wijten. ABN Amro heeft nog steeds een be lang in het Britse bedriji Insys, dat de door het Britse leger ge bruikte clusterbommen in Irak operationeel houdt. Clusterbommen verspreiden boven de grond honderden klei nere granaten en vernietigen alles en iedereen over een op pervlakte ter grootte van enkele voetbalvelden. Tien tot dertig procent van deze granaten ont ploft echter niet direct. In Koso vo en Afghanistan en ook in Irak komen nog altijd burgers om het leven doordat granaten alsnog ontploffen, bijvoorbeeld als boeren hun land bewerken of kinderen speelgoed denken te vinden. Unicef wijst op de groengele kleur, waardoor de clusterbommen kinderen sterk aantrekken. In november 2002 liet ANB Am ro weten dat zij geen nieuwe in vesteringen in clusterbom-be- drijven zal doen. Tegelijkertijd kondigde de bank echter aan het bestaande contract tussen Insys en de Britse overheid, dat pas in 2006 afloopt, niet te zullen ont binden. Onder druk van nieuwe protes ten maakte Rijkman Groenink, de voorzitter van de Raad van Bestuur van ABN Amro, tijdens de aandeelhoudersvergadering van 29 april bekend dat de bank alsnog haar belangen indnsys wil verkopen. Tot op heden is het echter bij mooie woorden gebleven en is de bank nog steeds een medefinancier van clusterbommen. Niet alleen het Britse, maar ook het Nederlandse leger bezit clusterbommen. Van de ruim ze venhonderd bommen is even eens een deel afkomstig van In sys. Niet alleen ABN Amro, maar ook de Nederlandse rege ring zou afstand moeten doen van deze wapens en zich moeten inzetten voor een internatio naal verbod op de productie en het onderhoud van deze bom men. Nederland was in 1999 een van de ondertekenaars van de Landmijn-Conventie, die het gebruik van anti-persoonsmij- nen verbiedt. De onderteke naars hebben zich verbonden aan een verbod op gebruik, pro ductie, bevoorrading en export van landmijnen. Helaas gaat dit verdrag uit van éen nauwe defi nitie van 'anti-persoonsmij- nen'. Uitgegaan wordt van de inten tie waarmee een wapen ge bruikt wordt en niet van de reële effecten. Een clusterbom is vol gens deze definitie niet een anti- persoonsmijn, omdat deze bom geacht wordt te ontploffen nog voor hij wordt aangeraakt. De praktijk is echter anders; niet- ontplofte clusterbomgranaten blijken dezelfde uitwerking te hebben als anti-persoonsmij- nen. Het uitblijven van een ver bod op clusterbommen stelt ABN Amro in staat nog steeds te investeren in Insys. De Nederlandse regering moet zich sterk maken voor een inter nationaal verbod op cluster bommen; zij moet duidelijk aangeven wat maatschappelijk verantwoord ondernemen is. Ook ABN Amro heeft een sociale verantwoordelijkheid. Zolang de bank niet stopt met de financiering van Insys, legt zij niet alleen een bom onder haar eigen gedragscode, maar wordt Nederlands spaargeld omgezet in collateral damage. GPD Krista van Velzen is lid van de Tweede Kamer en Ronald van Raak is lid van de Eerste Kamer namens de SP. vaar brengen van de staatsvei ligheid. Wat wel bekend is over de arrestaties van de laatste ja ren is even verontrustend als de arrestaties op zich. Zo bestaat bijvoorbeeld een kwart de ar restanten uit niet-Han Chine zen, voornamelijk Tibetanen en Oejgoeren. De Chinese bevol king is voor negentig procent Han, en de straffen voor een niet-Han Chinees zijn over het algemeen vele malen hoger. Bovendien wordt bijna iedereen die gearresteerd wordt voor het in gevaar brengen van de staats veiligheid veroordeeld. Een be roep wordt doorgaans verwor pen of gevolgd door een andere aanklacht waarop de betreffen de verdachte alsnog wordt ver oordeeld. Tientallen leiders van opposi tiebewegingen - waarvan de meeste voor de buitenwereld onbekend zijn - werden de afge lopen jaren gevangen gezet. 'In- ternetdissidenten' zijn de snelst groeiende groep politieke ge vangenen. Verleden maand werd Huang Qi, een interneton dernemer, gearresteerd wegens het plaatsen van artikelen waarin de Communistische Partij werd bekritiseerd. Vier jonge intellectuelen die samen de 'Nieuwe Jeugd Studie Groep' vormden en on-line discussies voerden over politieke hervor mingen, werden veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Velen hebben de hoop dat de sars-crisis de Chinese leiders er toe zal bewegen een grotere transparantie en verantwoor delijkheid ten toon te spreiden. Maar de manier waarop de au toriteiten omgaan met de epide mie heeft het omgekeerde effect. Internationale reisrestricties worden gebruikt om advocaten weg te houden van hun dissi dente cliënten en de gevange nissen zijn voor bezoekers van buitenaf gesloten. Bijeenkomsten met buitenland se autoriteiten voor mensen rechten zijn op de lange baan geschoven. Ook bezoeken van controleurs, waaronder die van de Wereld Psychiatrie Associa tie om de beschuldigingen van psychische mishandelingen te onderzoeken, zijn uitgesteld. GPD John Kamm is president van de Dui Hua Stichting. Vertaling: Ellen Arts. (c) Project Syndicate. door Huub van As Een Iraanse politieke opposi tiepartij. Een terroristische organisatie. Een sekte. Alle drie de omschrijvingen lijken van toepassing op de Moedjahidien e Khalq, ofwel de strijders van het volk. De zelfverbrandingen van afgelopen week in Parijs en andere Europese steden doen immers meer aan een obscure cultus, dan aan buitenparle mentair oppositie voeren den ken. De meegevoerde, immense portretten van de leider, Ma- ryam Rajavi, dragen aan dat beeld bij. Zelfverbranding is een in wes terse ogen wel erg emotionele en fanatieke manier om woede te tonen over de arrestatie van Ra javi, die samen met haar man Massoud het leiderschap deelt van de moedjahidien. Maar bin nen de sjiitische islam, met zijn hang naar martelaarschap, wordt daar kennelijk anders over gedacht. De Franse politie gaf als verkla ring voor de arrestatie van tweehonderd leden van de orga nisatie dat zij terroristische aanslagen hadden beraamd en/of financieel mogelijk ge maakt. De chef van de Franse contraspionage, Pierre de Bous- quet, noemt de beweging 'een gevaarlijke sekte met een ui terst autoritaire leiding'. De Moedjahidien e Khalq ont stond in de jaren zestig in hoog opgeleide kringen in Iran. Doel was weerstand te bieden aan de westerse invloed die uitging van het regime van de sjah. Het pro gramma van de beweging was een mengeling van marxisme en islam. In de jaren zeventig wer den aanslagen gepleegd op Amerikaanse militairen en bur gers in Iran. In 1979 werd de zij de van de islamitische geestelij ken gekozen in de Islamitische Revolutie die de sjah verdreef en ayatollah Khomeini aan de macht bracht. Zodra echter het clericale, hardvochtige regime van de ayatollahs voet aan de grond had gekregen, koos de beweging opnieuw voor de oppositie. Na dat in 1981 een aantal leiders van de moedjahidien waren ge- executeerd, werd Parijs geko zen als ballingsoord. Nadat in 1985 het echtpaar Ra javi de leiding in handen had ge kregen, zorgde druk van de Franse regering er een jaar later Leden van de Moedjahidien e Khalq, ofwel de strijders van het volk, zijn in hongerstaking gegaan om hun leider, Maryam Rajavi vrij te pleiten. foto Xavier Lhospice/RTR voor dat de beweging Parijs ver liet en de Iraakse hoofdstad Bagdad als domicilie koos. Omdat de beweging het ayatol lah-regime bestreed, lag de keuze voor Irak, dat in 1980 een oorlog tegen Iran begon, uit strategische motieven voor de hand. Maar de groepering ver loor onder de Iraanse bevolking, die zwaar had te lijden onder de oorlog, wel haar geloofwaar digheid. In de oorlog tussen Iran en Irak (1980-1988) stonden de moedjahidien achter het regime van Saddam Hoessein, in ruil voor militaire en financiële steun van Bagdad. In 1987 werd een militaire tak, het Nationale Bevrijdingsleger (NLA), opgericht en Maryam Rajavi werd er de waarnemend commandant van. Alras volg den de eerste aanvallen op Iraanse doelen vanuit Irak. Van af dat moment begon de ster van Maryam Rajavi te stijgen. Dat het NLA voor eenderde uit vrouwelijke strijders bestaat, was een uitstekend propagan da-instrument in de strijd tegen het vrouwvijandige regime in Teheran. In 1993 werd Maryam Rajavi 'gekozen' als de toekomstige Iraanse 'president'. Vanaf dat moment gaf zij haar positie binnen het NLA op om als boegbeeld van de beweging naar het Westen te reizen en daar Iraanse ballingen een hart onder de riem te steken en inter nationale steun voor haar bewe ging te verwerven. In interviews en op een aan haar gewijde in ternetpagina komt Rajavi alles behalve als een militante vrouw over. Op de site wordt ze bewie rookt als een vrouw die een mo derne, tolerante versie van de islam propageert en die een po litiek voorstaat die vrouwen rechten waarborgt. Daar staan geruchten tegen over, volgens welke binnen de Moedjahidien e Khalq een per soonlijkheidscultus rond de Ra- javi's bestaat. Als het woord sekte valt komt dat door de ver halen van ex-leden die vertellen dat getrouwde stellen op aan drang van de beweging ge dwongen werden te scheiden. Ook de Verenigde Staten zitten in de maag met de tegenstrijdige beelden die de beweging op roept. In de Iraans-Iraakse oor log werd zij gezien als een steun pilaar tegen Khomeini, ondanks dat bij terroristische aanvallen Amerikanen waren omgekomen. Toch staat de or ganisatie in de VS te boek als een terroristische organisatie, wier bases in Irak in de eerste fa se van de jongste oorlog in dat land werden gebombardeerd. Maar onlangs werd met de be weging een staakt-het-vuren overeengekomen, met als bepa ling dat ze haar wapens mocht behouden en werd gezien als een 'niet-gevechtsformatie'. GPD De Noord-Duitse gemeente Zeven is in rep en roer over de dreigende sluiting van de Nederlandse legerbasis Seedorf. Af gevaardigden zijn druk in de weer om de Nederlandse minis ter van Defensie Kamp ervan te overtuigen Seedorf te ontzien bij de bezuinigingen. Er staat ons een ramp te wachten", zeot burgemeester Hans Joachim Jaap (50). doorTammo Beishuizen Afgelopen dagen is in het bijna 25.000 inwoners tellende Zeven het traditio nele Stadtfest gevierd met dans, muziek, eten en drin ken. Duitsers en Nederlan ders hieven gezamenlijk het glas bier, aten worst en zon gen luidkeels. Kortom, op en top verbroedering. De dertiende editie is echter niet met de uitbundigheid van eerdere feesten gevierd. Stemming en sfeer waren be drukt. De dreigende sluiting van Seedorf hangt als het zwaard van Damocles boven Zeven. „Overal waar ik kom moet ik vertellen of het waar is dat de kazerne dichtgaat", vertelt CDU-burgemeester Jaap. Jaap vreest het ergste. Hij heeft uit zeer betrouwbare bron vernomen dat Seedorf het slachtoffer wordt van de bezuinigingsronde bij het ministerie van Defensie. Sluiting betekent voor Zeven een zware klap. De gemeente tussen Bremen en Hamburg is in één keer een koop krachtimpuls van ruim veer tig miljoen euro kwijt, schat Jaap. Wat dat voor gevolgen heeft laat zich raden. De bur gemeester wil niet eens een globale gooi doen wat dat voor de werkgelegenheid be tekent. Zeven is nu nog redelijk wel varend vergeleken bij andere delen van Duitsland. De werkloosheid ligt met 5,3 procent ver onder het lande lijk gemiddelde, dat rond de tien procent ligt. „En dat ter wijl deze regio de laatste ja ren enorme tegenslagen heeft geïncasseerd. Twee kazernes van de Bundeswehr zijn al dicht, een derde gaat binnen kort ook op slot." Jaap beseft dat in deze eco nomisch slechte tijden ook het Nederlandse ministerie niet aan bezuinigingen ont komt, maar hij vindt dat mi nister Kamp voor Seedorf een uitzondering moet ma ken. „We hebben vorige maand gevierd dat de Neder landers hier veertig jaar zijn, Nergens is een beter voor beeld van verbroedering tot stand gebracht dan hier. De Nederlandse minister moet niet alleen naar het geld kij ken. Integratie is hier min of meer uitgevonden." Hij geeft voorbeelden van de goede samenwerking tussen Nederlanders en Duitsers. Koninginnedag wordt geza menlijk gevierd, Kerstbij eenkomsten worden massaal bijgewoond, op Sinterklaas partijtjes zingen Duitse en Nederlandse kinderen liedjes én j aarlij ks wordt een Neder lands-Duitse feestweek ge houden. Jaap wil eigenlijk nog niet denken aan een toekomst zonder Nederlanders. Maar als het zwartste scenario werkelijkheid wordt, dan zou 'zijn' gemeente op een spookstad gaan lijken. „Als het echt doorgaat komen er zeker achthonderd van de vijfduizend woningen leeg. Daarnaast wordt het com plete sociale leven ontwricht. Veel verenigingen leunen sterk op de Nederlandse in breng. De Nederlanders zijn hier sterk geworteld, dat moet zo blijven." GPD NAT HUWELIJK - Voor het eerst sinds de ramp is in Nieu- werkerk een huwelijk voltrok ken. De plechtigheid speelde zich af in café De Meelbaal, want het gemeentehuis staat bij hoog water nog steeds blank. Het paar zal in een van de weinige droogstaande hui zen gaan wonen. KRIJGSRAAD - Drie ser geants zijn in hoger beroep veroordeeld omdat zij zich tij dens de watersnoodramp aan de dienst hebben onttrokken. Zij kregen allen vijf maanden gevangenisstraf en werden in rang teruggezet tot soldaat laagste klasse. POLITIEAGENT - Een 41-ja- rige voormalige agent van de politie is wegens diefstal van een motorfiets en een rijwiel veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk en onder toe- zichtstelling van de reclasse ring. SCHIP VLOT - Op de Zuid- steenbank ten westen van Walcheren is het Italiaanse vrachtschip Luiga aan de grond gelopen. Omstreeks ne gen uur in de avond kwam het op eigen kracht vlot. Sleepbo ten die van Vlissingen en Hoek van Holland ter assistentie waren uitgevaren, behoefden geen dienst te doen. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4380 AA Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulsl: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van€ 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0113) 315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes: Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315549 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onder (abonnementen Jadmmistratie en om u te (laten) inlorr erdeel van het Wegener-concern ueo in een bestand dat wordt gebruikt vOT® ;ten en pre ■lecteerde informeren over voor u relevante diei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig gi~- - derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftetijk melden bi|: PZC. a'oc - lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot ÜJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4