PZC Bernhard devalueert rijkdom Oranjes Twintig procent van scholieren kampt met psychische stoornis Tweede Kamer gedoogt vliegen over stiltegebied 0.49 1.19 3.99 Wachtlijst donornier in Nederland erg lang Draaien naar de zon 2 Bonden boos over bezuiniging Defensie dinsdag 24 juni 2003 Risico's HSL kosten andere projecten de kop Kamerbewoner krijgt geen huursubsidie Overvallen Uitleg Paleizen Tienermeisjes Overheid rent met milieubeleid achter feiten aan Recordaantal emigranten in 2002 Fotograferen Eikenhorst strafbaar Twee keer zo veel celdoden Zware eisen zaak beleggingsfraude Proef met lunchwandelingen CU Broccoli per 500 gram Oh Cervelaat extra verpakt 200 gram Cfl Rundergehakt verpakt, kilo &35 oh Nü een vollere tas voor minder geld j 0 Plan openhouden basis Twenthe sloeg niet aan van nn7e redactie binnenland ENSCHEDE - Dat er bezuinigd moet worden bij Defensie beseft ook het personeel van de vlieg basis Twenthe. De leden van de medezeggenschapscommissie van de basis voelden dit voor jaar al aankomen dat hun werk plek gevaar liep. De commissie maakte daarom een alternatief bezuinigingsplan waarin de ba sisopen zou kunnen blijven. Het plan werd naar ministerie en ftveede Kamer gestuurd, maar niemand reageerde. „Dat is nog het meest schandali ge van alles", zegt voorzitter Maarten Heerings van de mede- DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer moet nog dit jaar 93 miljoen euro uittrekken om er voor te zorgen dat de overschrij dingen bij de aanleg van de HSL-Zuid niet de pan uit rijzen. Dat betekent niet alleen dat ze het gewraakte 'risicopotje' moet ieeghalen, maar ook dat ze 50 miljoen euro elders zal moe ten vinden. Dit leidt onherroe pelijk tot nieuw uitstel of zelfs afstel van andere geplande ver- keersprojecten. Dat blijkt uit een brief die Peijs gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Haar voorgan ger De Boer reserveerde vorig jaar 985 miljoen voor eventuele overschrijdingen bij de HSL- Zuid en de Betuweroute. Uit dat potje kan Peijs dit jaar slechts 13 miljoen halen. Een woordvoerster van het ver- keersdepartement benadrukt dat het totale risico van 985 mil joen gelijk blijft, juist omdat Peijs nu extra maatregelen neemt. ANP )DEN HAAG - Studenten op ka - mers krijgen vooralsnog geen recht op huursubsidie. Een voorstel van GroenLinks om dat mogelijk te maken, haalt geen meerderheid, zo bleek gisteravond tijdens een overleg van de Tweede Kamer met minister Dekker (Volkshuisves ting). De minister had aanvaar ding van het amendement ont raden. Het voorstel van GroenLinks- Kamerlid Van Gent houdt in dat de overheid studentencom plexen aanwijst waar de bewo ners recht hebben op huursubsi die. Maar volgens Dekker leidt dit plan tot grote administratie ve problemen. Bovendien zou het flink wat geld kosten: 26 miljoen euro dit jaar en 70 mil joen euro vanaf volgend jaar. De regeringspartijen CD A, VVD en D66 toonden begrip voor de argumenten van de WD-be- windsvrouw. Zij zullen het amendement van GroenLinks niet steunen, evenmin als de LPF. Dekker kondigde aan in het najaar met een plan te ko men om de woningnood onder studenten op te lossen. ANP zeggenschapscommissie. „Wij willen positief-kritisch mee denken, komen met een alterna tief zodat de basis open kan blij ven, maar horen niets van Defensie of de politiek." Het uitblijven van commentaar is volgens Heerings tekenend voor de wijze waarop minister Henk Kamp en de defensietop met hun mensen omgaan. Dat zegt trouwens niet alleen Hee rings, maar ook de Algemene Federatie Militair Personeel en de vakbond voor Defensieper soneel VBM/NOV. „Je krijgt soms de indruk dat bezuinigin gen op een generaalsfeestje worden geregeld", zegt Hee rings. De vakorganisaties en het mili tair personeel voelen zich over vallen door de aankondiging van Kamp gisteren in de media dat bij Defensie aanzienlijk meer dan de eerder geraamde 4800 banen verdwijnen. De vakbonden houden er reke ning mee dat ruim negendui zend banen bij Defensie zullen sneuvelen. Welingelichte bron nen melden dat bij Defensie se rieus wordt nagedacht over sluiting van de Twentse vlieg basis en de legerbasis in het Duitse Seedorf. De forse defensiebezuinigingen zijn een 'volstrekt verkeerde keus'. Dit stellen Navo-officials achter de schermen. Formeel reageren zij echter niet op de Nederlandse besluitvorming. De topman van de Navo, secre taris-generaal Robertson, heeft er eerder voor gewaarschuwd dat de verhouding met de Ver enigde Staten onder druk komt te staan als de Europese landen hun defensieuitgaven beper ken. Officieel houdt het bondgenoot schap zich over de Nederlandse plannen op de vlakte. „Het is ongepast voor de Navo om com mentaar te leveren op de begro ting van een Navo-land. Wij gaan ervan uit dat Nederland zal voldoen aan zijn verplich tingen", aldus een woordvoer der. PvdA-Kamerlid Timmermans wil vandaag in het vragenuurtje uitleg van minister Kamp. Tim mermans vindt dat de minister veel onzekerheid bij het defen siepersoneel heeft veroorzaakt door zijn plan op de radio be kend te maken. „Dit is geen nette manier van communiceren, niet tegenover de Kamer en niet tegenover het defensiepersoneel", zegt Tim mermans. GPD/ANP door Joke Licher BUSSUM - Nierpatiënten in Nederland die wachten op een niertransplantatie heb ben, vergeleken met andere Europese landen, de grootste kans te sterven terwijl zij op de wachtlijst staan. Dat komt doordat Nederland zeer weinig donoren per mil joen inwoners telt. Dat stelt het bureau Com pliance Consult, dat in op dracht van de Nierstichting en de Nierpatiëntenvereni ging LVD onderzoek heeft gedaan naar de verschillen in Europese landen op het ge bied van niertransplantaties. In landen waar iedereen een potentiële orgaandonor is, tenzij iemand daar bezwaar tegen heeft aangetekend, vinden meer niertransplan taties plaats, aldus het rapport van Compliance Consult. Een dergelijk sys teem zou, in combinatie met een goede organisatie in zie kenhuizen en goede voor lichting, ook in Nederland aanzienlijk meer donoren opleveren, aldus het rapport. In Nederland kunnen men sen aangeven of zij na hun overlijden organen willen af staan voor transplantatie. Ook Duitsland en Groot- Brittannie kennen zo'n toe stemmingsregistratie. In de ze drie landen ligt het aantal donoren tussen de 11,7 en 13,1 per miljoen inwoners. Landen als Spanje, Oosten rijk en België registreren al leen degenen die bezwaar hebben. Daar ligt het aantal donoren op achtereenvol gens 32,5, 23,7 en 21,6 per miljoen inwoners. De Nier stichting pleit er al veel lan ger voor het systeem in Ne derland te veranderen en ie dereen als donor te beschou wen die geen bezwaar heeft aangetekend. In Nederland wachten 1272 nierpatiënten op een donornier. De gemid delde wachttijd is opgelopen tot 4,5 jaar. Uit cijfers van de Nederlandse Transplanta tiestichting blijkt dat verle den jaar honderd mensen op de wachtlijst zijn overleden, aldus de Nierstichting. ANP PETTEN - Bij energieonderzoekcentrum ECN in Petten is gisteren een draai- Zo kan bijvoorbeeld in de winter de zon optimaal naar binnen schijnen, waardoor er bare woning in gebruik genomen. Het proefexemplaar kan in zijn geheel gedraaid minder gestookt hoeft te worden, 's Zomers draait men de woning zo, dat de zon bui- worden. ten wordt gehouden, hetgeen een koeler huis zal opleveren, foto Martin Mooy/ANP door Barenda Grutterink SOESTDIJK - Prins Bernhard heeft de Oranjes omlaag ge praat op de Forbes-lijst van rij ke mensen. Dat heeft het Ameri kaanse zakenblad Forbes nu zelf verklapt aan de Financial Times. De Oranjes ergeren zich al sinds jaar en dag over de wilde specu laties over hun extreme rijk dom. Bernhard klom daarom begin dit jaar in de telefoon om te vertellen dat de familie nog geen tiende bezat van de eerder beweerde 2,1 miljard euro. De Oranjes bleken op de For bes-lijst van maart flink ge daald ten opzichte van eerdere jaren. Volgens L. Kroll van For bes werd haar door de prins ver teld dat eerdere schattingen 'be lachelijk' waren. Ze vroeg om bewijs en kreeg een handge schreven brief. „Normaal krij gen we nooit antwoord als we informatie bij de royalty probe ren te checken. Maar de prins verschafte meer details dan we ooit hebben gehad", aldus Kroll in de Financial Times van giste ren. De prins schatte het vermogen van de familie op nog geen 215 miljoen euro. „De informatie was overtuigend, maar we gelo ven nooit 100 procent van wat de mensen ons vertellen", aldus Kroll. Volgens de Financial Ti mes telde Forbes ook de palei zen op bij het vermogen. Daar mee is het zakenblad dan in de fout gegaan, want het Dampa- leis, Paleis Noordeinde, Huis ten Bosch en Soestdijk zijn van het Rijk. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigt de contacten van de prins met Kroll. Hij heeft haar inderdaad ook een brief gestuurd. Over de inhoud kon de woord- *PE POKTEW- IT HEEL T£W*EX>*:/V i\IOO llc Noa door Carel Grol DEN HAAG - Een op de vijf leerlingen vertoont trekjes van psychische stoornissen. De jongeren vertonen uiteenlopend afwijkend gedrag, van ex treme teruggetrokkenheid tot obsessief en agres sief gedrag. Dat zegt Tom ter Bogt, onderzoeker van het Trimbos-instituut. Meisjes lijken er meer door te zijn gaan roken. Gisteren presenteerde hij een onderzoek naar het welbevinden van Nederlandse jongeren. Ter Bogt vroeg ruim 7500 leerlingen van 7 5 basisscholen en 66 middelbare scholen hoe ze zich voelen. Twintig procent van de schoolgaande jeugd blijkt met psychische problemen te kampen. Ter Bogt heeft geen verklaring voor het hoge per centage psychische problemen. Wel ziet hij een duidelijk verband tussen een lage opleiding en een slechte gezondheid. Op het vmbo heeft 25 procent van de leerlingen verschijnselen van psychische stoornissen, tegen 14 procent op het vwo. „Lager opgeleide en al lochtone jongeren hebben meer problemen dan hoog opgeleide en autochtone leeftijdsgenoten. Vmbo'ers drinken en roken meer dan vwo'ers, en gebruiken vaker cannabis. Ook vinden ze hun ge zondheid minder goed." Vooral tienermeisjes hebben het zwaar. Meer dan de helft van de scho- lieres van rond de zestien vindt zichzelf te dik. Volgens onderzoeker Ter Bogt een cultureel ge kleurde waarneming: „We ontdekten dat meisjes van Surinaamse en Antilliaanse afkomst vaak dikker zijn dan Nederlandse meisjes, maar dat niet als een probleem zien." Het rookgedrag van middelbare scholieres is sterk toegenomen. Meer dan een derde van de meisjes rookt, een stijging van bijna vijftien procent ten opzichte van begin jaren negentig. Ter Borg: „Te genwoordig weet iedere jonge Nederlander dat roken schadelijk is. Die stijging kan ik alleen ver klaren omdat het voor veel meisjes stoer is om te gaan roken." Inmiddels zijn er al meer meisjes die roken dan jongens. Van de meisjes rookt 37 pro cent. In contrast met het onderzoek staat het cij fer dat de ondervraagden gaven voor hun eigen leven. Hoewel 30 procent van de basisscholieren door hun zorgen wel eens slecht slaapt, gaven zij zich zelf een 8,6, middelbare scholieren een 7,9. De onderzoeker hecht aan dat oordeel niet al te veel waarde: „Iemand geeft zichzelf niet zo snel een zesje." GPD voerder niets zeggen: „Maar el ke bijstelling naar beneden brengt de schattingen dichter bij de waarheid." Die opmer king slaat op de torenhoge be dragen die de Oranjes eerder werden toegedicht. De RVD kon niet zeggen of dat bij het ge noemde bedrag van 215 miljoen euro nog steeds geldt. ANP DEN HAAG - De overheid moet meer doen om milieurampen te voorkomen en niet een pro bleem pas aanpakken als het zich voordoet. Dat is de belangrijkste waar schuwing die de Wetenschappe lijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) geeft in zijn rapport Nieuwe Wegen, dat gis teren werd gepresenteerd aan staatssecretaris Van Geel van Milieu. Door het huidige beleid gebeurt er te weinig om bijvoorbeeld klimaatverandering en het uit sterven van plant- en diersoor ten tegen te gaan. Ook is goede voorlichting aan de bevolking van belang. De milieurampen die Nederland te wachten kun nen staan, zijn niet 'tastbaar' zoals bekende problemen als ge luidshinder of stank. Van Geel onderschrijft de kri tiek van de raad maar vroeg ook begrip voor het feit dat eerst de 'zichtbare' problemen om op lossingen vroegen. In het najaar komt hij met een nota over de aanpak van klimaatverande ring en het verminderen van soorten. GPD VOORBURG - Bijna 36.000 in Nederland geboren personen zijn in 2002 verhuisd naar het buitenland. Een record, want sinds 1960 lag dat cijfer niet meer zo hoog. Dat heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. De populair ste bestemming is België, op de voet gevolgd door Duitsland. Samen zijn deze landen goed voor de helft van de emigratie stroom vanuit Nederland. Driekwart van de emigranten kiest voor een Europees land. Buiten Europa zijn landen als de VS, Canada en Australië favoriet. Hoewel de Nederlandse econo mie op het moment in een recessie verkeert, vindt CBS-onder- zoeker H. Nicolaas het te vroeg om de vergelijking te trekken met de situatie van eind jaren vijftig van de vorige eeuw. Het emigratiecijfer lag in die jaren nog hoger dan vorig jaar. ANP WASSENAAR - Het Koninklijk Huis en zijn beveiligings dienst hebben de gemeente Wassenaar verzocht om een apar te strafverordening op het maken van foto's van en direct bij het huis Eikenhorst op de buitenplaats De Horsten in Wasse naar. Prins Willem-Alexander en prinses Maxima gaan daar begin volgende maand wonen. De verordening wordt op maandag 30 juni behandeld in de gemeenteraad van Wassenaar. Die komt er op neer dat er geen foto 's mogen worden genomen door de afrastering die rond De Eikenhorst is aangebracht. Er zijn overal camera's die de be wegingen rondom de woning registreren. De marechaussee houdt die beelden in de gaten. Wie de verordening overtreedt, kan in het ergste geval in het gevang belanden. ANP DEN HAAG - De Rijksrecherche heeft vorig jaar ruim twee keer zo veel celdoden onderzocht als in 2001Vorig jaar boog de opsporingsinstantie zich over negentien van dit soort za ken. Het jaar daarvoor waren dat er nog negen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Rijksrecherche over 2002. De dienst heeft geen verklaring voor de flinke toename van het aantal doden dat in een cel wordt aangetroffen. ANP ROERMOND - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de economische strafkamer van de rechtbank in Roermond gevangenisstraffen geëist tegen tien verdachten van een grootscheepse beleggingsfraude. De Duitse hoofdverdachte en zijn Eindhovense mede-direc teur hoorden vier jaar tegen zich eisen. De overige gevange nisstraffen variëren van drie jaar tot negen maanden. In totaal staan negentien verdachten terecht voor de oplich ting van honderden beleggers in Nederland en België die aan het einde van de jaren negentig voor honderden miljoenen guldens werden gedupeerd. Uitspraak: 11 december. ANP HOOFDDORP - Onderzoeksinstituut TNO begint dit jaar met een proef bij vijf grote bedrijven om het wandelen in de lunchpauze te bevorderen. Dat heeft TNO gisteren gezegd. De extra lichaamsbeweging die werknemers hierdoor krijgen, moet leiden tot fit personeel dat minder vaak ziek is. Uit onderzoek is volgens TNO gebleken dat slechts 46 procent van de Nederlandse werknemers voldoende beweegt. Volgens het instituut is de lunchwandeling de ideale manier om de vaak druk bezette personeelsleden, die hun dag grotendeels zittend doorbrengen, meer beweging te geven. ANP Schultz doet wel een klemmend beroep op de luchtvaartsector om het vliegen boven stiltege- bieden tot een minimum te be perken. Piloten krijgen de be schikking over landkaarten waar de gebieden op staan aan gegeven. Als over een paar jaar blijkt dat ze het luchtruim bo ven deze gebieden toch blijven opzoeken zal de staatssecretaris overwegen er alsnog wettelijk paal en perk aan te stellen. PvdA en GroenLinks vinden deze opstelling van Schultz te genstrijdig. „Hier moet ik om lachen. Valt vliegen boven stil- tegebieden nou wél of niet te controleren?", vroegt PvdA'er Verdaas zich af. Schultz liet we ten voor deze aanpak te kiezen omdat ze goede hoop heeft dat het in de nabije toekomst wel technisch mogelijk wordt het luchtruim te controleren.Aan de hoogte waarop kleine toe stellen over stiltegebieden vlie gen verandert niets. Hoger vlie gen betekent weliswaar minder geluidsoverlast, maar is volgens Schultz te riskant. De vliegtuig jes moeten dan op een hoogte vliegen waar ook grotere en mi litaire toestellen zich bevinden, hetgeen de kans op botsingen aanzienlijk vergroot. GPD door Frouke Houtman DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat het vliegen van kleine toestellen over stiltegebieden oogluikend toe. Dat gaat niet van harte. De Kamer zou het verstoren van de rust in bijzondere natuurgebie den door plezier- en zakenvlieg- tuigjes het liefst verbieden, maar omdat zo'n verbod niet te handhaven blijkt, kiest ze voor een ontmoedigingsbeleid. CDA, WD, PvdA en Groen Links gingen gisteren akkoord met een voorstel van deze strek king van staatssecretaris van Verkeer Schultz. In 1999 was er nog Kamerbrede steun voor een motie van RPF-kamerlid Stel lingwerf om kleine toestellen boven stille natuurgebieden te verbieden. De staatssecretaris van Verkeer (WD) is principieel ook voor een verbod, maar on derzoek heeft uitgewezen dat het niet mogelijk is om vanaf de grond te controleren of een vliegtuig óver of juist vlak langs een stiltegebied vliegt. Ook van uit de lucht is de grens moeilijk te trekken, zodat een overtre ding de vlieger niet altijd is aan te rekenen. Advertentie VERS EN VOORDEEL MARKTPRIJS 50% KORTING kilo 0.98 kilo 5.95 De 'van/voor-aanbiedingen zijn alleen geldig met Cfl Bonuskaart tot en met 29 juni 2003. Proef de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3