9 Statenfractie CDA daagt Hulst uit met plannen te komen Sonny doet gooi naar record Weerzien na bijna zestig jaar Gemeente Terneuzen mag bungalette op Braakman afbreken Zeeuwse architecten niet in de prijzen Klaarover-opleiding geen spelletje Geschoffeld Patiënten vinden vragenlijst te lang zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 24 juni 2003 Veiligheid Divers Rekeningen Discussiestuk Honden sluiten man buiten auto na aanrijding bij Nieuwer kerk Belediging Gedurfd J HnnrWilma Valk BRESKENS - Voor het eerst werden er maandag juBreskens bij de openbare basisschool diploma's toor verkeersbrigadiers uitgereikt. Uniek, vol gens wijkagent Jan de Jonge, gespecialiseerd in schooladoptie. \Iaar liefst 21 kinderen vanaflOjaarhaddenzich voor deze nieuwe cursus opgegeven: „Het gaat (sier vooral om het verhogen van de veiligheid op straat. Kwaliteit gaat ons boven alles," aldus de Jonge. Het is duidelijk geen spel. Deze opleiding voor verkeersbrigadiers is geheel nieuw. We zijn een Ikke zes weken bezig geweest, soms kwam ik wel drie keer per week op school. De kinderen hebben een aantal theorielessen gevolgd en na een oefening op het schoolplein zijn ze echt de straat op gegaan. De kinderen hebben een wettelijke J- taak, heel speciaal op deze jonge leeftijd. Gekleed met een oranje jas en hun spotteken zijn ze be voegd bestuurders van voertuigen te laten stop pen." Drie van de 21 hebben na korte tijd afgehaakt en twee anderen zijn gezakt: „Ze brachten zichzelf en de anderen in moeilijkheden op straat. Ze wa ren duidelijk niet geschikt voor deze taak. Jam mer, maar het gaat om veiligheid. De overige zestien kandidaten ontvingen van Jan de Jonge gistermorgen een diploma en een speci aal draaginsigne, een klein stopteken. „Jullie mo gen hier best trots op zijn, en jullie zijn de eersten die dit ontvangen, dus, draag jullie insigne met trots!" Na de zomervakantie nemen de nieuwe brigadiers de taak van de huidige over, die gaan dan naar het middelbaar onderwijs. Die briga diers worden dan brugpiepers. Klachten over medische posten door Sheila van Doorsselaer HULST - Bij patiëntenvereni ging Samen Beter is in het laat ste half jaar een regen van klachten binnengekomen over het functioneren van de huis artsenposten (HAP) in Terneu- zenen Oostburg. Samen Beter is echter niet de enige instantie die grieven omtrent de HAP inven tariseert. Ook de diverse oude renbonden hebben bij hun achterban ervaringen met be trekking tot de HAP verzameld. Voorzitter L. Brusselaers van Samen Beter vindt het jammer dat de organisaties op dit gebied langs elkaar heen werken. „Hun goede bedoelingen ten spijt, is het jammer dat we niet als één front onze klachten naar buiten hebben gebracht. Op die manier zou een beter inzicht zijn ver kregen in de verzuchtingen die leven onder de Zeeuws-Vlaam se bevolking. Het is wellicht een optie om op dit gebied te gaan samenwerken." Niettemin hoopt Brusselaers dat het bestuur van de HAP de hoofdlijnen van de diverse inge leverde klachtenlijsten zelf zal samenvoegen en ze in positieve zin gaat verwerken. Samen Beter is een half jaar ge leden actief begonnen met het inventariseren van de klachten. De klachtenlijst, met daarin een kleine dertig van de meest ge melde grieven, is inmiddels in het bezit van de HAP. De klachten zijn zeer divers. Ve len vinden de vragenlijst die ze moeten beantwoorden alvorens ze de dienstdoende arts te spre ken krijgen te lang. De HAP-te- lefoniste zou soms onvriende lijk zijn of niet overtuigd van de noodzaak een arts te waarschu wen. Daarnaast is de software van het patiëntenbestand niet gekoppeld, zodat een vreemde arts te weinig informatie heeft over de te behandelen patiënt - over medicijngebruik bijvoor beeld. Ook maakt de klachtenlijst mel ding van weigering van medi sche hulp door een dienstdoen de huisarts omdat de dokter vermoedde dat de hulpvrager niet verzekerd was. Daarnaast klagen velen over de gepeperde rekeningen na een simpel tele fonisch contact waarbij ze niet eens een dokter te spreken kre gen. Verder vragen veel hulp vragers zich af wie verantwoor delijk is als de situatie aan de telefoon verkeerd wordt inge schat: de telefoniste of de huis arts. Samen Beter wacht nu op een reactie van het HAP-bestuur, maar zal gewoon door blijven gaan met het inventariseren van klachten omtrent beide huisart senposten. door Sheila van Doorsselaer HULST - De CDA Statenfractie daagt de gemeente Hulst uit met concrete plannen te komen voor het project Kloosterzande-aan- Zee. Volgens de Statenleden ligt ernog steeds geen concreet plan en is voor een goede besluitvor ming over het initiatief een rap port op hoofdlijnen noodzake lijk. De bijna voltallige Statenfrac tie legde gisteren een werkbe zoek af aan de gemeente Hulst. In de nieuwe samenstelling maakt de CDA-Statenfractie een tour langs alle gemeenten. In een ruim twee uur durend gesprek met het college van bur gemeester en wethouders pas seerden de sterkte- en zwakte punten van de nieuwe gemeente de revue. Het Hulster college brak een lans voor meer woningbouw in de gemeente. „Het is geweldig frustrerend als je jonge mensen tinnen de gemeentegrenzen wilthouden, maar ze mogen niet houwen. Dat je moet zeggen kom over drie jaar maar terug', danben je ze kwijt"zei wethou der P. Weemaes. „We willen dan ook graag meer ruimte om te houwen", vulde wethouder Pauwels aan. De Statenleden waren zeer benieuwd naar de actie die Hulst wil ondernemen omtrent het aantrekkelijk ma ken en houden van de binnen stad. Dit naar aanleiding van de teloorgang van het banktoeris- me en het verdwijnen van de 'eerverbinding. Het college lepelde het ene na •jet andere plan op maar bena drukte dat daar de nodige fi nanciën voor nodig zijn. Geld dat binnenkort voor een gedeel te aan de provincie gevraagd 'ordt. Pauwels excuseerde zich Vacr de toon van het gesprek. -Het lijkt één grote klaagzang, ®aar dat is niet zo bedoeld CDAer C. van Beveren spoorde nulst aan met concrete plannen Joor Kloosterzande-aan-Zee te omen. „Nu ligt er in feite nog s en dat is jammer. Zet alle zaken eens helder op een rijtje, zodat het een echt discussiestuk wordt." Het CDA trekt zich de problemen aan waar de agrari ërs mee kampen. De boeren wil len graag een nevenactiviteit opzetten, maar lopen tegen een muur op. Van Beveren:,,Wij vin den dat de ondernemers in het buitengebied meer kansen moe ten krijgen. We willen ons daar voor inzetten. Ook vinden we dat het omwonenden die be zwaar maken tegen deze ont wikkelingen moeilijker ge maakt moet worden. Wie in het buitengebied wenst te wonen, accepteert de lusten, maar ook de lasten. Dat geldt ook voor windmolens. De polder is daar nu eenmaal de meest geschikte locatie voor." De eerstvolgende Zeeuws-Vlaamse gemeente die de CDA-Statenfractie wil be zoeken is Sluis. NIEUWERKERK - Honden hebben zondagmiddag op de N59 bij het Schouwse Nieuwer- kerk voor enige opschudding gezorgd. Een 29-jarige Rotterdamse au tomobiliste merkte te laat dat de auto's voor haar waren gestopt voor de verkeerslichten en bots te op de wagen vaneen26-j arige man uit Etten-Leur. Nadat hij was uitgestapt waren zijn honden op de centrale deur vergrendeling gaan staan. De bestuurder had zijn sleutels in de auto achtergelaten, zodat de ze niet kon worden geopend en verzet. De wegenwacht werd ingescha keld om dit probleem te verhel pen. Bij de aanrijding op de N59 raakten drie voertuigen bescha digd. Sonny Heyman probeert in Sas van Gent zo lang mogelijk aan een duikplank te blijven hangen. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Met een verbeten trek om het gezicht hing de jonge Sonny Heyman (12) gisteren aan de duikplank in 't Sasse zwembad. Hij probeerde het record plankhangen te ver beteren. Het plankhangen is een van de activi teiten die de plaatselijke zwem- en poloclub De Bruinvis deze week houdt ter omlijsting van de nationale zwemvierdaagse. Pas na 1 minuut en 54 seconden kan Sonny zijn eigen gewicht niet meer dragen en laat hij zich met een ferme plons in het water vallen. Een van de betere tijden, volgens vrijwilligers bij de zwemweek voor kinderen tot dertien jaar van De Bruinvis. „Onze hoofdtrainer is de recordhouder bij de volwassenen", vertelt penningmeester Danny De Maet van De Bruinvis .„Hij fixeerde zich er op om telkens het langste aan de duikplank te hangen en scoorde een tijd van zes tot zeven minuten. Maar bij de kinderen is rond de twee minuten een uitstekende tijdVoor Sonny was het de eerste keer dat hij meedeed aan het plankhangen en hij vond het geen overdreven moeilijke opgave, vertelt hij. „Het is niet echt moeilijk. Alleen op het laatst begon ik pijn in mijn handen te krijgen." De zwemweek van de club uit Sas is afgelopen vrijdag al van start gegaan met een estafette voor de schoolgaande jeugd. De Bruinvis houdt de week om de eigen club te promoten maar ook de sport (zwemmen en waterpolo) in het algemeen. Daarom is behalve de gisteren gestarte zwem vierdaagse, waarbij de ruim honderd deelne mers elke dag vijfhonderd meter moeten zwemmen, nog van alles te doen in het Sasse zwembad. De vereniging houdt in de zwem week een luchtbeddenrace, een duikdemon- stratie, zwem- en waterpolowedstrijden. Morgen vindt het tweede gedeelte van de wed strijd plankhangen plaats. Dan wordt ook be kend wie zich de beste plankhanger mag noe- door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Hamilton He witson (81) uit Glasgow was afgelopen weekend even terug in Hoofdplaat, het dorp waar hij in november 1944 verbleef. Een aantal jaren geleden kwam hij in het bezit van twee foto's, ooit uit Nederland opgestuurd naar zijn adres, maar achterge houden door zijn moeder. „Vader wist hier niet van", ver telt nu zijn dochter Veronica. „In de nalatenschap van zijn moeder vonden wij deze foto's, met achterop geschreven 'Ha- miltons kleine Dutch Boys'. Wel heeft vader altijd verteld over zijn tijd in Hoofdplaat. Wij be grepen er niets van, we konden de plaats niet eens vinden op de kaart." Afgelopen week brachten de Hewitsons, samen met hun dochter tijdens een vakantie in Brugge een bezoek aan Hoofd plaat. Hier werd vlug contact gemaakt met een aantal inwo ners. De foto's deden de ronde en binnen korte tijd was een van de twee jongens gevonden: Arthur Minnaert, nu woonachtig in Terneuzen. Zondagmiddag ontmoetten He witson en Minnaert elkaar en de verhalen gingen over en weer. „Ik kan me de soldaten nog goed herinneren," aldus Minnaert. „Ik was toen 11 jaar en woonde haast bij hen in de barak. Ik at er en speelde er. Ik kreeg zelfs een soort uniform en daarmee sta ik ook samen met de rest van onze familie op de foto." De familie Minnaert woonde toen nabij de 'Roden Hoek', een naam die ook Hamilton zich nog herinnert: „Ik weet ook nog goed, ik was toen bij de luchtaf weer van de Royal Armee, dat we eens een verdwaald Duits vliegtuig neerhaalden. We von den dit toen heel bijzonder, Advertentie door René Hoonhorst HOEK - De gemeente Terneu zen mag bestuursdwang toepassen om een dubbele sta caravan (een zogenoemde bun galette) op vakantie-eiland De Braakman te laten afbreken. Voor het bouwwerk is geen bouwvergunning verleend. Die vergunning kan ook niet achter af worden verstrekt, omdat de plaats waarop de bungalette staat in het geldende bestem mingsplan de functie 'openbaar groen en bos' heeft. De familie Verpalen, beheerder van het vakantie-eiland, gaat tegen de uitspraak van de Mid delburgse bestuursrechter J. Sinack in beroep bij de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Bungalette- eigenaar J. Degreef voelt zich 'een speelbal tussen twee strij dende partijen', maar kan niets anders doen dan het resultaat van het beroep afwachten. De dubbele stacaravan is twee jaar geleden neergezet aan de westelijke oever van het vakan tie-eiland, het voormalige re creatiecentrum De Braakman. Voor het chalet, zoals de bunga lette ook wel wordt aangeduid, is destijds geen bouwvergun ning aangevraagd door de fami lie Verpalen, beheerders van het vakantie-eiland. De beheerders gingen er vanuit dat dat niet hoefde, omdat de bungalette op verblijfsrecreatieterrein zou staan. Die status van verblijfs recreatieterrein ontleent Verpalen aan het Beleidsplan Openluchtrecreatie voor het Recreatieschap Braakman uit 1983. De rechter in Middelburg oor deelt echter dat het bestem mingsplan uit 1972 nimmer is aangepast en dus nog steeds geldt. Dat negen andere, naast het gewraakte chalet gelegen, stacaravans ook zonder vergun ning zijn gebouwd en nooit door de gemeente zijn aangepakt, doet niet direct ter zake. In het Beleidsplan Openluchtrecrea tie zijn volgens de gemeente Terneuzen geen afspraken te vinden, waardoor de familie Verpalen niet aan eisen van de Woningwet of het Bestem mingsplan hoeft te voldoen. De beheerder hoorde al voor plaat sing van de bungalette dat de gemeente een inventarisatie wilde opstellen, onder meer van de aanwezige illegale bouwsels. Bovendien is de plaatsing van de bungalette - 'die zich qua ui terlijk en oppervlak onder scheidt van de overige stacara vans' - niet van tevoren op het stadhuis gemeld, betoogde de vertegenwoordiger van de ge meente. Bestuursrechter Sinack is het met de gemeente eens dat door de bouw van de bungalette de 'natuurlijke scheidslijn tussen het kampeerterrein en het bun galowterrein wordt overschre den'. De gemeente moet daar naast oog hebben voor belangen van bezwaarmakers en boven dien is volgens de rechter geen concreet zicht op legalisering van de illegale situatie. De rech ter vindt dan ook dat de ge meente de eigenaar van de bun galette en de beheerder van het vakantie-eiland mag verplich ten de dubbele stacaravan af te breken. Of de gemeente dat binnenkort doet of het beroep bij de Raad van State afwacht, is nog niet bekend, omdat het gemeentebe stuur de motivatie van het von nis van de bestuursrechter nog niet heeft gezien. HULST - Een 22-jarige vrouw uit Beveren (B) is zondag op het Cornells de Vosplein in Hulst uitgescholden door een onbe kende, dronken man. Toen zij met haar vriend bij haar auto te rugkwam stond de man ertegen te urineren. Toen hier wat van gezegd werd, schold de man haar luidkeels uit. De vrouw deed aangifte van opzettelijke belediging. POSTWAL 1 - GOES 0113-228895 De Schot Hamilton Hewitson (links) ontmoet na bijna zestig jaar Arthur Minnaert, die hij als kind heeft leren kennen toen hij in 1944 gestationeerd was in Hoofdplaat. foto Peter Nicolai want eigenlijk hadden we hier een rustige tijd. Wij kwamen hier na de bevrijders, de Cana dezen. Toen er dan ook een vrachtschip met meel voor de kust zonk, hielpen we de bevol king dit aan land te brengen. Als dank bakte de moeder van het andere jongetje een hele stapel pannenkoeken voor ons. Ik had nog nooit zoiets gezien, zo veel, en we kregen er stroop bij. Om nooit te vergeten. Trouwens, de bevolking hier was heel goed voor ons. Zo heel veel weet ik ook niet meer, alleen dingen als die stapel pannenkoeken en de jongens. Dat is me goed bijge bleven." Vanuit Zeeuws-Vlaanderen vertrok Hamilton naar België en later naar Duitsland. Hij bleef 17 jaar in dienst, heeft veel gezien van de wereld. Toch bleef altijd Hoofdplaat en zijn kleine Dutch Boys in zijn herinnering. Hij hoopt vurig dat ook de an dere jongen gevonden zal wor den. Als afsluiting van zijn bezoek aan Hoofdplaat maakte hij sa men met Arthur Minnaert een rondrit door de polders rond Hoofdplaat. Hun tocht voerde naar de Roden Hoek, een boer derij en kruispunt nabij de Oranjedijk, langs de route die de Canadese bevrijders in 1944 lie pen. door Emile Calon GOES - De derde Zeeuwse ar chitectuurprijs gaat hoe dan ook naar een niet-Zeeuws ar- 1 chitectenbureau. De vier geno mineerde gebouwen zijn ont worpen door randstedelijke bureaus: Mecanoo (Delft), Herzberger (Amsterdam), Ver laan Bouwstra (Vianen) en OpMaat uit Delft. Het zijn het zorgcomplex van Emergis in Goes, Hof Sint Jan ten Heere en de aanbouw van het Zeeuws Ar chief in Middelburg en het ge bouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen. In totaal werden 58 gebouwen aangemeld voor de architec tuurprijs. Jurylid V. Byvanck geeft aan dat de gemiddelde kwaliteit van de ingezonden ge bouwen heel goed is. „Er wordt goed ontworpen." De jury moest minimaal drie en maximaal vijf gebouwen nomineren voor de prijs. De juryleden hebben geen vijfde gebouw genomineerd omdat slechts vier gebouwen er echt uitsprongen. „Na die vier komt een serie gebouwen van gelijkwaardig niveau", aldus de directeur van het Zeeuws Muse um. „Goed en zelfs extra goed maar niet uitzonderlijk." Het zorgcomplex van Emergis is volgens hem genomineerd om dat Mecanoo een mooie en soci ale oplossing heeft gevonden voor de huisvesting van ernstig gehandicapte mensen. „Van buiten dicht, van binnen open." Hof Sint Jan ten Heere in de Middelburgse nieuwbouwwijk Veerse Poort dingt mee naar de architectuurprijs omdat het een zeer gevarieerd woonblok is met een zeer markante open ruimte. „Wij kennen de traditie van openbare ruimte in woonblok ken niet", vervolgt hijHij prijst Herzberger voor de moed om zulke ruimten te creëren. De nieuwe aanbouw van het Zeeuws Archief is genomineerd omdat de combinatie met de oudbouw zeer gedurfd is, vat Byvanck de conclusie van de jury samen. Het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen ten slotte wordt geroemd omdat bij de bouw heel veel materiaal hergebruikt is. Alle vier de ge nomineerde gebouwen zijn vol gens Byvanck buitengewoon goed gedetailleerd. Zaterdag, tijdens de Dag van de Architectuur, wordt in de Grote Kerk van Veere om 16.OOuur be kendgemaakt welk gebouw de Zeeuwse Architectuurprijs heeft gewonnen. Vier uur eerder gaat de kerk open voor een ten toonstelling van architectuur- ontwerpen. Tussen 13.00 en 15.00 uur verzorgt de cabaret groep De Gemeentereiniging een aantal optredens. Het Stu denten Strijkorkest is tussen 15.00 en 16.00 uur te horen. De Dag van de Architectuur afge sloten met een feest. pagina 10: Uitgelicht; Veel degelijke architectuur Zeven jaar na inplant puil den de struiken van die Vlissingse tuingenietster de achtertuin uit. Afgelopen weekeinde wapende zij zich met snoeischaar, takken- schaar en zaag teneinde haar tuin weer zicht op zwerk te gunnen. Dat de woekerende bosschages van twijg tot wortel bevuild bleken met kolonies wolluizen maakte het karwei er niet prettiger op, maar zeker noodzakelij ker. Haar wederszijdse buren rie pen tijdens de werkzaamhe den af en toe wat ondersteu nende woorden over de schutting en probeerden haar althans facilitair bij te staan bij het rooiwerk. Door weerbarstige takken vanuit hun tuin bereikbaar te ma ken, bijvoorbeeld. Meer hulp stond de tuinierster, hoewel zes kruisjes rijk, niet toe. Buurman zag met lede ogen toe hoe zij zwoegde met trap, tak en twijgenschaar. „Zal ik dan de trap vasthouden", vroeg hij om niet geheel ledig te blijven. En het trapje wan kelde inderdaad vervaarlijk. „Welnee, niet nodig", werd hij kordaat afgewimpeld. „M'n Parkinson houdt me perfect in balans."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35