PZC Omtrekken nieuw stadskantoor zichtbaar A verhuist ook Nieuw zwembad is week later klaar K FLEXl leisure' Giro [<800 800 'Terug' met vallen en opstaan Giro 860 Zwitserse formule met melatonine nu overal in Nederland verkrijgbaar Aanleg eerste deel natuurproject Ritthem Goese woningbouwvereniging signaleert toenemende druk op huizenmarkt 12 Jf Brandweer krijgt nieuwe voertuigen Help de mensen F in Irak! Hersenstichting Nederland 4 - KORTING dinsdag 24 juni 2003 Geduld Keukenblok Te klein SHO Den Haag Annelot raakte als 15-jarige in coma We vreesden het ergste Terug in de maatschappij leder jaar raken ongeveer 500 Nederlanders in een langer dan zes uur duren de coma als gevolg van een ongeval. Een zelfde aantal raakt in coma door een andere oorzaak. Steun de Hersenstichting Nederland Lekker slapen en opnieuw fit met Melatomatine NU OOK VERKRIJGBAAR Melatomatine Forte" van ê-T-T^Tvoor 13,9Jj 2,- KORTING 6,- KORTING van ê-37;95" voor 31,95 Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6; Zierikzee: DA D'Attance Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 15; Renesse: DA Drogisterij Renesse, Zoom 7 door Harmen van der Werf RITTHEM - Nog dit jaar ver wacht de provincie de eerste fase van het natuurproject bij Ritthem te beginnen en af te ronden. Akkerbouwland en weiland aan de oostkant van het dorp, tussen de Groene Land weg en het Ritthemse bos, wor den omgevormd tot een Wal- chers heggenlandschap met natte laagtes. Het natuurgebiedje moet een natuurlijke overgang gaan vor men tussen het Ritthemse bos en de landbouwgrond aan de ande re kant van de Groene Landweg, vertelt R. Mooij van de provin cie. Het project wordt uitge voerd in het kader van het na tuurcompensatieplan voor de verdieping van de Westerschel- de, waarvan het Vlaamse ge west het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. Het project langs de Groene Landweg heet officieel de eerste fase van het vijftig hectare grote natuurplan voor de Rammekenshoek bij Ritthem. Of er nog een volgende fase komt, is zeer ongewis. De provincie is er tot op heden niet in geslaagd een akkoord te slui ten met de Ritthemse akkerbou wer J. Cevaal. Hij gebruikt de resterende grond, bij zijn boer derij (en sinds dit jaar ook mini- camping) aan de Barentsweg en in het aparte poldertje Schoone Waardin richting de Wester- scheldedijk. „Dat is het interessantste deel van het natuurplan", zegt Mooij. „Het is de bedoeling om van het poldertje een natte in laag te maken en vlakbij het bos de kreek een stukje door te trek ken." Wanneer dat deel aan de beurt is, durft Mooij niet te voorspellen. De grond kan al leen op vrijwillige basis worden verworven. Cevaal laat weten al geruime tijd niets van de provincie te hebben gehoord. Hij is ook niet bereid zijn grond van de hand te doen voor de prijs, de agrarische Aantal woningzoekenden stijgt door Rolf Bosboom GOES - Het aantal woningzoe kenden in de gemeenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland is vorig jaar opnieuw fors geste gen. Het aantal geregistreer- den bij woningbouwvereniging RWS steeg met 17,5 procent naar 3379. Er meldden zich 1443 nieuwe woningzoeken den. Dat blijkt uit het jaarverslag van RWS, dat deze keer een po pulaire versie in krantenvorm heeft gekregen. De uitgave is op grote schaal verspreid, om huurders en andere geïnteres seerden een goed beeld te geven van de ontwikkelingen binnen de corporatie. Het jaarverslag laat zien dat de druk op de woningmarkt blijft toenemen: er staan meer men sen ingeschreven, de wachttijd groeit en er komen steeds min der huizen vrij (488 vorig jaar, tegen 572 in 2001). Het gemid delde aantal reacties op een be schikbaar huis steeg ook flink: van dertien naar achttien. Het populairst zijn woningen in Goes-Zuid (gemiddeld 26 reac ties) en - West (24). De gemiddelde wachttijd liep in de gemeente Goes het afgelopen jaar iets op naar ruim twintig maanden. In Kapelle (ruim 13 maanden) en op Noord-Beve land (6,5 maand) wordt door gaans iets minder geduld van de zoekers verlangd. RWS verwacht niet dat de krap- TEÉNEUZEN - De Lprneuzen- se burgemeester, R. Barbé, draagt morgen vier nieuwe voertuigen officieel' over aan brandweercommandant J. Meijering. Met een snel inter ventievoertuig, twee haakar men en een hoogwerker is het wagenpark van de Terneuzense brandweer op peil. De voertui gen stonden al op het verlang lijstje van de brandweer, maar de opening van de Westerschel- detunnel verhoogde de nood zaak van de aanschaf. Het geru zie over de rijksbijdrage voor het optuigen van de brandweer bracht de aanschaf van de voer tuigen niet in gevaar. De benodigde 1,3 miljoen euro was al in de begroting opgenomen. te in de huursector snel wordt opgelost. Het voornaamste knelpunt is het tekort aan oude renwoningen. Weliswaar staan er diverse nieuwbouwprojecten op stapel, zoals bij De Spinne in de Goese Polder, maar dat is waarschijnlijk niet voldoende om de groeiende vraag op te vangen, laat staan om het tekort aan seniorenhuisvesting weg te werken. Het gevolg is dat de doorstro ming in de hele woningsector stagneert: er komen onvoldoen de huur- en koophuizen vrij voor andere woningzoekenden. Een ander knelpunt is de hoge prijs van koopwoningen, waar door ze voor jongeren en andere 'starters' op de woningmarkt vrijwel onbereikbaar worden. De leegstand bij RWS is het af gelopen jaar volledig verdwe nen. Er werden ook geen wonin gen aangekocht of nieuwe huizen opgeleverd. In totaal werden in 2002 dertig huizen verkocht aan huurders. De helft daarvan was in het kader van het Masterplan Goese Polder. Om de woningvoorraad zo bruikbaar mogelijk te houden, steekt de corporatie veel geld in onderhoud (vorig jaar bijna tien miljoen euro) en het verbeteren en aanpassen van bestaande huizen. Dat laatste gebeurt sinds enkele jaren vooral in de Goese Polder, in het kader van het Masterplan. Na de afron ding van de ingrijpende verbe tering van de Rooseveltstede is onlangs begonnen met de Schumanstede. In totaal 169 woningen worden daar tot eind volgend jaar onder handen ge nomen. In de Schumanstede heeft RWS tevens een proefproject opgezet, waarbij bewoners de kleur van hun keuken zelf kunnen bepa len of tegen betaling extra kast jes, een ander aanrechtblad of De nieuwbouw van het stadskantoor in Goes is nodig, omdat het huidige gebouw aan de Oostsingel te klein is geworden. door Rolf Bosboom GOES - De damwand voor het nieuwe stadskantoor in Goes is bijna voltooid. De wand omsluit de bouwput en geeft een goede indruk van de omvang en de precieze locatie waar het gebouw komt. Onder het stadskantoor komt een par keerkelder, wat een diepe bouwput no dig maakt. De palen voor de fundering van het gebouw worden niet geheid, maar geschroefd. Dat gebeurt om de hin der voor de omgeving zo klein mogelij k te houden. Er wordt verder een bemalingssysteem aangebracht, waarvoor bronnen worden geboord. Het water dat daaruit wordt opgepompt, wordt in de directe omge-, ving teruggevoerd in de bodem. Dat is'' nodig om de grondwaterstand buiten de bouwkuip gelijkmatig te houden, zodat het risico van zettingen beperkt blijft. Meetpunten houden de werking van het systeem in de gaten. De verwachting is dat de kelder in janua ri 2004 gereed is, waarna de bemaling kan stoppen. Vervolgens kan er verder boven de grond worden gebouwd. Vol gens de planning moet het gebouw eind volgend jaar worden opgeleverd. De waarde, die de provincie wil be talen. Zeker niet nu hij een nieu we economische pijler onder zijn bedrijf heeft, een goed lo pende mini-camping. Cevaal wijst erop dat het havenschap Zeeland Seaports onder veel betere voorwaarden grond heeft gekocht aan de noordkant van de Ritthemsestraat. Die grond is bestemd voor natuur compensatie voor de bouw van de Westerschelde Container Terminal (WCT) in Vlissingen- Oost. een mooiere kraan kunnen krij gen. De woningbouwvereniging biedt deze mogelijkheid omdat zij de indruk heeft 'dat de tijd van het standaard keukenblok voorbij is'. Financieel gezien heeft de RWS 2002 afgesloten met een relatief klein positief saldo van bijna een half miljoen euro. Vorig jaar was dat nog het dubbele. In de begroting voor afgelopen jaar was nog uitgegaan van een ver lies van 1,6 miljoen euro. Het kunstwerk van A. Mes uit Middelburg krijgt binnenkort een nieuwe plek in Vlissingen. foto Lex de Meeste: door Edith Ramakers VLISSINGEN - De letter A, de eerste letter van de drukkunst, prijkte jarenlang op het par keerterrein van de PZC aan de Oostsouburgseweg in Vlissin gen. Het kunstwerk van A. Mes uit Middelburg krijgt binnen kort een nieuwe plek in Vlissin gen. „We willen het verplaatsen naar het parkeerpleintje achter de Walstraat, de plaats waar ooit de drukpers van de Zeeuw se krant heeft gestaan", beaamt L. Riekwell van Bureau Beel dende Kunst Vlissingen. Door de verhuizing afgelopen weekeinde van het hoofdkan toor van de Provinciale Zeeuw se Courant van Vlissingen naar Goesstaat het kunstwerk er een 'beetje verloren bij'. Het pand waar het voor staat, is betrok ken door het Regionaal Oplei- dings Centrum (ROC) Zeeland. Alleen de redactie Walcheren heeft er nog tijdelijk een onder komen. „We willen de band van de krant met het kunstwerk én Vlissin gen behouden", zegt T. Ekering, een van de initiatiefnemers van de 'reddingsoperatie'. „Om de symboliek te behouden, moet het kunstwerk een nieuwe plaats krijgen." Ekering is fa milie van oud-PZC-directeur Van de Velde. De PZC was ook jarenlang ge huisvest aan de Vlissingse Wal straat. „Op het pleintje achter de winkelstraat, in de richting van de muur bij de Schelde, stond vroeger de drukpers. Daar ligt ook een deel van de geschie denis van de krant. Het is dus een goedgekozen nieuwe plek." Het kunstwerk werd in 1983 op het terrein van de PZC ge plaatst. „De A is het begin van alles, onder andere van de druk kunst en de communicatie." Toenmalige medewerkers van de PZC en genodigden die bij de opening van de drukkerij begin jaren 80 aanwezig waren, spon sorden het kunstwerk van Mes. De A is op dit moment bezit van het ROC Zeeland. De initiatief nemers van de actie voor be houd van het kunstwerk hebben met het ROC Zeeland 'monde ling overeenstemming' bereikt. „De school wil afstand doen van het kunstwerk en ik zal een ges te doen"merkt Van de Veldeop. De gemeente Vlissingen wordt vervolgens de nieuwe eigenaar van het kunstwerk. Ambtenaar Riekwell verwacht dat het geschenk past bij de kunst in de openbare ruimte in! Vlissingen. „We werken hier al lang met het idee om zwervend door Vlissingen kunst tegen te komen. Ik denk dat de A wel nieuwe aandacht nodig heeft om te prikkelen. De sokkel kan anders worden. Samen met de kunstenaar wil ik kijken hoehet werk nieuwe aandacht op de an dere plaats kan krijgen." foto Willem Mieras nieuwbouw is nodig, omdat het huidige stadskantoor aan de Oostsingel te klein is geworden. Een ingrijpende verbou wing en uitbreiding zou een te grote investering worden. Uiteindelijk is ge kozen voor nieuwbouw bij het Hollan- diaplein. Het gebouw krijgt vijf verdie pingen in een bijna vierkante vorm. Er komen twee 'voorkanten': één gericht naar het Hollandiaplein, en één richting de Van Hertumweg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het nieuwe Vrijburgbad in het Stadsgewest Vlissingen/ Middelburg gaat niet op 1 juli, maar op vrijdag 11 juli open. De firma Gibrons bv uit Numansdorp, een van de on deraannemers van Vaessen Al gemeen Bouwbedrijf, is onlangs failliet verklaard. De firma was verantwoordelijk voor de aan leg van de technische installatie in het zwembad. „Vaessen zorgt ervoor dat het werk snel wordt overgenomen", zegt J. Keijmel, directeur van het nieuwe zwembad. Maar door het faillissement was 1 juli geen haalbare kaart meer. Er moesten enkele technische werkzaamheden worden ver richt. Het bedrijf was onder meer betrokken bij de water zuivering en luchtbehandeling. Alle 'droge' openingsfestivitei ten gaan wel door volgens plan ning. Vrijdag zal met 'operatie Wandelend Water' Vlissingen op stelten worden gezet. Scho lieren staan dan opgesteld in een lange sliert van het zwem bad Baskensburg in Vlissingen naar het nieuwe zwembad in' Vrijburg. Ook de kennismakingsdagen met het Vrijburgbad op 28 en 29 juni vinden gewoon door gang. Een zwembad in uw eigen tuin. Dat is pas écht genieten volgens lexileisure. Zwemmen dobberen, spartelen, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze Jbnuaten. Zelf bouwen of die mensen van Fle.xi hun werk laten doen. Het is betaalbaar! En het kan snel. Graag vertellen wi ook meer over onze bubbelbaden en massage beiden. Het toppunt van genieten... De Roterij 4 Burgh Haamstede 01II 652300 K EIGEN MENSEN IN NOOD, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB, STICHTING VLUCHTELING, TEAR FUND, www.giro800800.nl De hulporganisaties zijn in actie. Help nu en geef. Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevol gen. 'Annelot was vreselijk bescha digd: een schedelbreuk, bloed uitstortingen in de hersenen, er kwamen ontstekingen bij. We vreesden het ergste. Direct na het ongeluk zocht ik infor matie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatie centrum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krijgen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces door staan, letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veran derd en als gezin hechter ge maakt.' Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeg huis voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjeszaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelingen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheugen achter uit gegaan en heeft ze concen tratieproblemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We hebben enorm geluk ge had.' Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst be langrijk om de gevolgen van hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daarom do nateur van de Hersenstichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl Wie goed wil slapen, moet zeker het volgende lezen. Er is namelijk Melatomatineeen product met de stof melatonine. Dit product zorgt ervoor dat u lekker slaapt en 's och tends uitgerust weer wakker wordt. Melatomatinei® is dus een goede hulp voor iedereen, die van een regelmatige en gezonde nachtrust wil genieten. Het menselijk lichaam heeft een biologische klok, die het tijdstip van slapen en ontwaken aangeeft. Het eerste seintje dat u krijgt is een slaperig gevoel. Dat wordt veroorzaakt door de aanmaak van de stof melatonine door de pijnappelklier. U gaat vervolgens slapen en wordt de volgende dag weer uitgerust wak ker. Minder melatonine Onder bepaalde omstandigheden wordt er minder melatonine door het lichaam aange maakt. Als u bijvoorbeeld in ploegendienst werkt of als u een jet-lag heeft door een verre vliegreis. Om dan de zo broodnodige rust te krijgen is er Melatomatine®. Melatomatine9 Melatomatine® bevat de werkstof melatonine die uit tomaten gewonnen wordt. Aan Melatomatine® is bovendien nog eens vita mine C, vitamine E en bèta-caroteen toegevoegd, zodat de werkstoffen goed worden opgenomen in het lichaam. Melatomatine® houdt voor het slapen gaan het melatonine-niveau van het lichaam in balans en dat ondersteunt een goede, regel matige en gezonde nachtrust. Geadviseerd wordt om twee tabletten in te nemen, onge veer twee uur voor het slapen gaan. Beschermt tevens tegen ouderdomsverschijnselen Melatomatine® is een goede hulp voor een natuurlijke nachtrust. Maar Melatomatine® doet meer voor uw gezondheid. Het vult tevens de antioxidanten in uw lichaam aan, waardoor het beschermt tegen ouderdoms verschijnselen. Bovendien zorgt Melatomatine® voor meer geestelijke span kracht. Melatomatine® bevat namelijk mela tonine en niet voor niets is melatonine in bepaalde landen al een hele tijd een ware rage. Melatomatineis o.a. verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Voor meer informatie bel: 013 - 528 49 76 of kijk op www.melatomatine.nl Extra rustgevend in stress-situaties door de ontspannende invloed van magnesium, van: 2,- KORTING nu met: Tegen inlevering van deze bon ontvangt u van: 1,- KORTING nu met: op een 30 nachten verpakking Melatomatine van ê-44^5" voor 12,95 van: 3,- KORTING nu met: op een 90 nachten verpakking Melatomatine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32