PZC Forse kritiek op gehandicaptenbeleid Twee miljoen voor Maritiem Erfgoed Werk van VAC kan volgens wethouder nog veel verder gaan 11 Voorziening zorgcentrum De Wieken verhuist om integratie ouderen te bevorderen Honden zorgen voor opschudding Reisverhalen Orgelconcerten Fietser gewond bij aanrijding Hof eist werkstraffen Tanken zonder betalen Waarschuwing bootjeskijkers Boete voor afsteken vuurwerk Gewonden bij aanrijding Diefstal uit auto Demonstratie Eten uit Zee bij Neeltje Jans agenda dinsdag 24 juni 2003 Trouwen kan voortaan ook in Middelburgse Burgerzaal Enthousiasme Veerstoep Stoepen Dagverzorging naar nieuwe stek jpnrFsme Soesman ZIERIKZEE - De dagverzor ging van zorgcentrum De Wie ken verkast volgende week naar je centrale ontmoetingsruimte van het appartementencomplex aan de Kaersemakerstraat in Zierikzee. De nieuwe stek moet je zelfstandigheid en integratie van ouderen bevorderen. De circa tien mensen die - op grond van een indicatie - per jag gebruik maken van deze voorziening in het Zierikzeese MIDDELBURG - Trouwlusti- «en in de gemeente Middelburg kunnen voortaan de huwelijks voltrekking ook in de Burger zaal van het stadhuis laten plaatsvinden. Eerst was het al leen mogelijk te trouwen in de Trouwzaal. Maar daar kunnen niet meer dan 65 genodigden in. Volgens de woordvoerster van de ge meente komen er zo nu en dan stelletjes die veel meer mensen bij de ceremonie willen hebben. Ook zijn er aanstaande echtpa ren die om de Burgerzaal vragen omdat deze zaal hen meer aan spreekt dan de Trouwzaal. De Burgerzaal is overigens niet al tijd beschikbaar. Wie in de Burgerzaal het ja woord wil geven, moet wel in de buidel tasten. Trouwen op de normale dagen en op normale tijdstippen kost in de Trouwzaal 240 euro. In de Burgerzaal kost dit 392 euro extra. Echtparen die op andere dagen of tijdstip pen willen trouwen, zoals bij voorbeeld op koopavond beta len voor de Trouwzaal 482,50 euro. Voor de Burgerzaal komt daarop deze momenten nog 686 euro bovenop. De gemeente raad buigt zich maandag 7 juli over deze tarieven. GOES - Schrijfster Carolijn Visser vertelt zaterdag over haar boeken en reisverhalen in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Ze is aanwezig tussen 11.00 en 12.30 uur. GOES - Vanaf vandaag vindt tot en met 5 augustus iedere dins dag een Marktconcert plaats op het orgel van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Van daag speelt organist Jan de Viet werken van onder meer Buxte- hude en Bach De concerten be ginnen steeds om 12.30 uur. GOES - Een negentienjarige fietser uit Goes is gistermiddag indeTrumanstede in zijn woon plaats gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed via een brandgang van de Laan der Verenigd Naties naar de TVumanstede. Hij ver leende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 28-jarige automobilist uit de gemeente Goes. De fiets werd vernield, de auto raakte bescha- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zorgcentrum zetelen vanaf vol gende week dinsdag in de ge meenschappelijke ruimte die Stichting Het Gors daar huurt van woningbouwcorporatie Zeeuwland. Die ruimte wordt nu, naar behoefte, gebruikt door de verstandelijk gehandi capte bewoners - vijftigplussers - van de acht appartementen van Het Gors. Zij kunnen dade lijk, als zij dat wensen, meedoen met de activiteiten van de dag verzorging. Daarmee is, in de re gio, voor het eerst een samen werkingsproject tussen een ouderenvoorziening en Het Gors op poten gezet. De dagverzorging heeft tot doel het langer zelfstandig wonen van ouderen te stimuleren. Be halve dat mensen de gelegen heid krijgen uit hun huis te komen en activiteiten te ont plooien, worden ook mantelzor- gers door deze voorziening ont last. Door vervolgens echter 'onder dak' te zitten bij De Wie ken laat je mensen al een eerste been in een verzorgingshuis zet ten, geeft coördinator dagver zorging J. Bouwman de tegen strijdigheid aan. Bovendien is het verleidelijk om even gauw terug te vallen op voorzieningen die in het zorgcentrum onder handbereik zijn. „Dus terwijl je op die zelfstandigheid hamert, loop j e al snel heel betuttelend te doen." Voor de bewoners van de appar tementen kan de nabijheid van dagverzorging eveneens voor delen opleveren. Bij oudere mensen moet je altijd alert zijn dat ze niet vereenzamen, licht teamleider A. Rouw van Het Gors toe. De dagelijkse komst van een clubje mensen, dat zo wel in groepsverband als indivi dueel met hobby's en dergelijke in de weer is, brengt leven in de brouwerij. „We denken zo wat extra's te kunnen bieden." Al dan niet meedoen met de dag verzorging door Gors-cliënten gebeurt op vrijwillige basis en moet formeel nog in kannen en kruiken worden gegoten. „We verwachten dat ze wel belang stelling hebben om mee te doen, maar we weten nog niet precies hoe we het gaan regelen. Mis schien met een strippenkaart of zo." De twee groepen hebben inmid dels kennis met elkaar gemaakt via een speciaal daartoe belegde bijeenkomst. De oorspronkelij ke gereserveerdheid heeft plaatsgemaakt voor enthousi asme, melden de betrokkenen. De mensen kennen elkaar van vroeger of herkennen elkaar in verhalen over het verleden. Wel licht ontstaat er, blikt Bouw man vooruit, ook een wissel werking met de verdere wijk. Vlakbij de dagverzorgings- ruimte is bijvoorbeeld een school gelegen. De dagverzor ging is, vanaf dinsdag 1 juli op de nieuwe locatie, vijf dagen in de week geopend van tien uur 's morgens tot halfvier 's mid dags. Naast een activiteitenbegelei der zijn één tot twee vrijwilligers betrokken bij de dagverzorging. Voor de appar tementbewoners is dagelijks - tussen tien uur en twee uur - een gastvrouw van Het Gors pa raat. Voor de nieuwe stek wordt nog een naam gezocht. Tot donder dag 10 juli zijn suggesties wel kom. De dagverzorging van zorgcentrum De Wieken verhuist volgende week naar de centrale ontmoetingsruimte van het appartementencomplex aan de Kaersemakerstraat in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat WISSENKERKE - Wethouder C. Schippers van de gemeente Noord - Beveland heeft forse kritiek gekregen van de fractie van de Partij van de Arbeid. Uit de schriftelijke vragen die de fractie over het gehandicapten beleid stelt, blijkt dat de wet houder 'een ernstige vorm van bestuurlijke tekortkoming' wordt verweten. Schippers wordt verweten dat er nog geen cliëntenraad met de bijbehorende verordening voor de Wet Voorziening Gehandi capten (WVG) is. De fractie van de PvdA stelt aan de 'verant woordelijk' wethouder de vraag of deze zich bewust is van het feit dat hij en niemand anders politiek verantwoordelijk is voor deze ernstige vorm van be stuurlijke tekortkoming. Schippers is van mening dat schriftelijke vragen wel scherp gesteld mogen worden, maar hij is het niet eens met de kritiek die er zeer duidelijk in doorklinkt. „Ten eerste valt het onder de verantwoordelijkheid van het hele college en niet alleen onder DEN HAAG - Tegen twee inwo ners van Goes zijn gisteren in hoger beroep bij het Haagse ge rechtshof opnieuw werkstraf fen geëist van 120 uur. Hofaanklager mr. M. Horstink beschuldigde de man ervan de inkomsten van de vrouw uit schoonmaakwerk niet te heb ben opgegeven aan de sociale dienst. Daardoor zou deze een jaar lang benadeeld zijn voor een bedrag van 16.000 euro. De vrouw wordt er op haar beurt van verdacht te hebben meege profiteerd van de uitkering van de man. Zelf ontkenden de twee een relatie te hebben en een ge zamenlijke huishouding te heb ben gevoerd. De sociaal rechercheur consta teerde dat het onkruid in het voortuintje van de vrouw tot in de hemel groeide. De dochter van de vrouw zei eveneens dat haar moeder bij haar stiefvader woonde. die van de wethouder", ver klaart Schippers. „Verder ben ik mij niet bewust van het feit dat er per 1 juli een definitieve ver ordening moet liggen, maar dat wordt nog uitgezocht. Ik heb wel in de raadsvergadering van maart gezegd dat we nog met het vormen van een cliënten raad bezig zijn en dat dit onder werp in september wordt ver volgd." In de verordening worden zaken zoals de doelstellingen en de be leidsplannen van de cliënten raad WVG opgenomen. Volgens de PvdA-fractie had de con cept-verordening er al moeten zijn, maar is dat ook nog niet het geval. Volgens Schippers ligt dit iets genuanceerder omdat het colle ge hierover al wel heeft gespro ken met 'Stichting werkgroep vrij toegang', een belangenor ganisatie voor gehandicapten op Noord - Beveland. „Deze werkgroep fungeert ook als een soort cliëntenraad en daar heb ben we al jaren goed overleg mee. De concept verordening is met de stichting dan ook al wel besproken. Hij is alleen nog niet in de raad geweest, maar dat wil niet zeggen dat er niets is of wordt gedaan", zegt de wethou- door Famke van Loon ZIERIKZEE - Zeeland krijgt samen met de Belgische pro vincies West- en Oost-Vlaan- deren ruim 2,1 miljoen euro subsidie uit Brussel voor het project Maritiem Erfgoed. Verschillende plannen, waar onder de Stads- en Commer- ciewerf Zierikzee van de Stichting Museumhaven Zee land, kunnen hiermee daad werkelijk uitgevoerd worden. Het Europese geld kan ge bruikt worden tot 1 juli 2006. Het is de tweede keer dat Zee land Europees geld weet bin nen te halen voor haar mari tiem erfgoed. In het kader van een eerder project 'Scheldem- ond Maritiem' hebben onder meer het herstel van het licht schip Westhinder en de inrich ting van het Maritiem Museum in Vlissingen dit financiële steuntje in de rug gekregen. In samenwerking met de provin cies West- en Oost-Vlaanderen is hierop volgend een nieuw project 'Maritiem Erfgoed' opgezet. Het doel hiervan is enerzijds het toerisme te ver beteren, door dit nautische verleden te laten zien. Een an der, belangrijk deel is het daadwerkelijk herstel van de oude vaartuigen. Het Zeeuwse aandeel hierin bestaat uit zes projecten: de restauratie van De Zuidvliet: de eerste motorveerboot van de PSD, de hoogaars ARM 17, de Zeeuwse tweemast zeil- klipper De Avontuur en de De hoogaars ARM-I7 in de Zierikzeese Museumhaven kan dankzij de Europese subsidie eindelijk gerestaureerd worden. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwse Schouw: het laatste zeilende houten veerschip van Nederland. Ook de veerstoep en steiger bij Katseveer, waar de veerboten tussen Kats en Zierikzee aanlegden, worden in ere hersteld. De inrichting van de Stads- en Commercie- werf in de Houtloodsen van Zierikzee, als onderdeel van de Museumhaven Zeeland, is het zesde deelproject. Hier kun nen bezoekers straks een kijk je nemen bij het restauratie werk van de oude schepen. Het gehele project Maritiem Erfgoed, inclusief de Vlaan- derse plannen, kost om en na bij de 4,6 miljoen euro. Een deel hiervan wil Brussel voor zijn rekening nemen, maar de andere helft moeten de provin cies en de stichtingen, die de schepen willen opknappen, zelf betalen. Zeeland wil hier voor zelf maximaal 227.680 euro uittrekken. De kosten voor de provincie kunnen nog teruglopen, omdat de kans be staat dat het ministerie van Economische Zaken hier een ton aan zal bijdragen. Voor de Stichting Museumha ven Zeeland, dat met drie projecten (de ARM 17, de Zuidvliet en de stads- en com- mercierwerf) in Maritiem Erf goed deelneemt, is de toeken ning van de Europese subsidie volgens bestuurslid D. Slieker 'een mijlpaal'. Want zonder dit Brussels geld zouden plan nen van het stichtingsbestuur in de problemen komen. Slie ker: „Het is subsidie, die we broodnodig hebben. Want zonder geld kun je niet restau reren." NIEUWERKERK - Honden hebben zondag namiddag op de N59 bij Nieuwerkerk voor enige opschudding gezorgd. Een 29-jarige Rotterdamse automobiliste merkte te laat dat de auto's voor haar waren gestopt voor de verkeerslichten en botste op de wagen van een 2 6-j arige man uit Etten-Leur. Na dat hij was uitgestapt waren zijn honden op de centrale deur vergrendeling gaan staan. De bestuurder had zijn sleutels in de auto achtergelaten, zodat deze niet kon worden geopend en verzet. De wegenwacht werd ingeschakeld om dit probleem te verhelpen. Bij de botsing raakten drie auto's beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Een onbekend gebleven automobi list heeft gistermorgenmorgen bij een tankstation op de Se- rooskerkseweg in Burgh-Haamstede getankt zonder te beta len. Hij gooide zijn tank voor 44,35 euro vol en reed weg. ZIERIKZEE - Wethouder Geluk-Poortvliet dringt er bij ge deputeerde Poppelaars sterk op aan een vrije doorgang voor de ambulance over de Zeelandbrug te waarborgen door in noodgevallen het overige verkeer tegen te houden met stop lichten. Zij herneemt hiermee een eerdere discussie. De pro vincie voelt niet voor dat extra gebruik van de verkeerslich ten ten behoeve van de ambulance. De gedeputeerde voorziet groot risico voor mensen die uit hun auto's stappen en overste ken om 'bootjes te kijken' en die niet bedacht zijn op de ambu lance. Volgens Geluk kan dat risico voorkomen worden door matrixborden te plaatsen en daarmee automobilisten in de fi le te wijzen op de aard en de gevaren van die situatie. Zij ver zoekt Poppelaars spoedig deze maatregelen te nemen. MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Spijkenisse gaf gisteren in Middelburg toe op een verkeerd tijdstip vuurwerk te hebben afgestoken. De economische politierechter vonnis te de verdachte conform de eis tot zestig euro boete. De man werd 24 november vorig jaar in Renesse betrapt, nadat hij vlak daarvoor knalvuurwerk had laten ontploffen. MIDDELBURG - Bij een aanrijding op de kruising van de fietspaden van het Vlissings Jaagpad Vlissings Bolwerk in Middelburg is gisteravond rond half zeven een vrouw gewond geraakt. Een 32-jarige Vlissingse reed op haar bromfiets over het Vlis sings Jaagpad, komende uit de richting van de Langeviele- weg. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan een voor haar van rechts komende 32-jarige Middelburgse fietser. Bij de aanrijding raakte de vrouw gewond aan haar nek en been. Zij werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De fietser liep diverse kneuzingen op. Zowel de bromfiets als de fiets raakten beschadigd. DREISCHOR - Een personenauto op de Langeweg in Dreischor werd gistermiddag opengebroken. Er werden een portemonnee met enkele tientallen euro's en persoonlijke pa pieren, een gsm en enkele cd's gestolen. der. Schippers begrijpt in dat zelfde kader de tijdsdruk van de PvdA-fractie ook niet helemaal: „Het is niet zo dat er helemaal geen vertegenwoordiging voor de gehandicapten is en dat dit er daarom direct moet komen. Het is natuurlijk wel goed dat er een cliëntenraad komt. Daar mee worden de bevoegdheden uitgebreider en beter vastge legd." door Famke van Loon i OOSTERLAND - Het werk, dat de Vrouwen Advies Commissie (VAC) Schouwen-Duiveland doet, wordt door buitenstaan ders nog wel eens minzaampjes als bemoeizuchtig bestempeld. Volgens wethouder Van der Wouden is dat niet terecht. Het werk gaat verder dan een oor deel vellen over de plaats van de stopcontacten en mag wat hem betreft nog 'veel verder' gaan: bijvoorbeeld de locatie keuze van nieuwe bouwprojec ten. Al bijna dertig jaar geeft de Schouwen-Duivelandse VAC gevraagd en ongevraagd advies aan de gemeente. Dat gaat voor al om praktische tips bij nieuwe bouwplannen of de inrichting van een wijk of dorp. Zitten de stopcontacten wel op de juiste plaats en is het winkelcentrum wel voor iedereen toegankelijk; ook voor mensen, die minder goed ter been zijn. Hoewel dat advies al jaren gege ven wordt, is nooit vastgelegd welke rol de VAC precies heeft. Gisterenmiddag is daar bij de ondertekening van een conve nant tussen de commissie en de gemeente verandering in geko men. Niet omdat de informele situatie tot problemen leidde, maar gewoon om een keer dui delijk vast te leggen wat beide partijen van elkaar mogen ver wachten. Volgens de wethouder kan dat geen kwaad, temeer omdat gemeentelijke adviesor ganisaties als de VAC, maar ook de Seniorenraad, het Cliënten platform en de Sociaal-Econo mische Raad (SER) Schouwen- Duiveland soms 'worstelen met hun relatie met de gemeente'. Daarnaast vindt Van der Wou den het convenant met de VAC belangrijk 'omdat je een zake lijke relatie met elkaar hebt'. Zo past de gemeente groen, straat verlichting of stoepen aan op aanwijzing van de VAC. „Wij hopen dat de samenwerking nog beter wordt." Voor VAC-voorzitter N. Polder man vormt het convenant ook veel meer een formalisering van de bestaande relatie, dan een stuk waarmee de gemeente bij onmin of onduidelijkheid onder de neus gewreven kan worden. Dat de wethouder aanstuurt op4 meer werk door de VAC bijvoor beeld ook al in te roepen bij het kiezen van een plek voor een nieuw bouwplan, waardeert de voorzitter. Al geeft zij wel aan dat de Schouwen-Duivelandse commissie momenteel flink 'on- derbemenst' is. De VAC heeft op dit moment nog plaats voor drie vrouwen, die het leuk vinden om mee te denken in nieuwe plan nen en de inrichting van wijken. „Want het is ontzettend veel werk." NEELTJE JANS - Proeven van schelpdieren vormt onderdeel van de wekelijkse demonstratie 'Eten uit Zee' die vanaf vandaag tot en met 26 augustus bij Neel tje Jans elke dinsdag tussen twaalf en drie uur wordt gege ven. De demonstratie bevat daar naast ook een expositie over het onderwaterleven van het Natio naal Park Oosterschelde. De be roemde mossel- en oestercultu ren maken daar een belangrijk deel van uit. De buitenexpositie bestaat uit diverse aquaria met daarin vis sen, anemonen en andere le vensvormen uit de Oosterschel de. Een originele mosselkotter die ook deel uitmaakt van de ten toonstelling is ingericht als filmzaal. Daar wordt doorlo pend het filmpje Eten uit Zee vertoond. De bekende Yerseke- naar Jan van de Plasse zal, ge stoken in authentiek vissers kostuum, demonstreren wat er zo bijzonder is aan schelpdie ren. Ook zal hij de bezoekers laten proeven van het 'Zeeuwse goud'. De demonstratie 'Eten uit Zee' wordt verzorgd in samenwer king met het bedrijf Prins Dingemanse. STREEKA CTIVITEITEN OOSTERLAND - Dorpshuis Oosterhof, 19.30 uur: Kernbezoek dagelijks ge- meentebestuur;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31