9 Verdwenen Orang Malu stuurt mailtjes passieux Schip brandt uit in haven Zierikzee Kringloopwinkel krijgt financiële steun Zeeuwse architecten niet in de prijzen Geschoffeld Vereniging Noorderpolder mobiliseert verzet tegen hoogbouw zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 24 juni 2003 Handtekeningenactie Ontdekkasteel verovert basisscholen Deurtjes Meditatie Verliezen Fietser (13) gewond Gedurfd Bewoners dreigen met claim door Marcel rnodde ZIERIKZEE - De Vereniging Xoorderpolder bereidt zich voor op een langdurige juridi sche procedure met de gemeente Schouwen-Duiveland. Inzet is degeplande bouw van twee flats in het gebied tegenover ver pleeghuis Cornelia. Volhardt de gemeente in dat concept, dan wordt bij de Raad van State schorsing van het complete bouwplan voor ruim zevenhonderd woningen aange vraagd. Los van de uiteindelijke uitkomst van die procedure, zou dat een aanzienlijke vertraging van de nieuwbouw betekenen. Een vervelende streep door de rekening van de gemeente, ge zien het woningtekort op het ei land. Bovendien loopt over goed een jaar het voorkeursrecht af. Dat bepaalt dat de gemeente - en niet een andere projectont wikkelaar - als eerste in aan merking komt voor aankoop van gronden in het plan, mocht de huidige eigenaar het willen doorverkopen. Het steekt woordvoerders J. van Maanenen M. Pon dat het colle ge meer (financiële) waarde hecht aan het contract met de projectontwikkelaar, dan aan netdirecte belang van de huidi ge omwonenden. De bewonersorganisatie is een handtekeningenactie begonnen om het verzet tegen de hoog- bouwplannen te mobiliseren. Ze willen daarmee aantonen dat detachtig leden tellende vereni ging wel degelijk een grote groep bewoners vertegenwoor digt, anders dan wethouder Van de Velde-de Wilde (WD) wil doen geloven, leggen Van Maan- enenPon uit. Ruim 150 steun betuigingen zijn inmiddels binnen. Het pakket wordt don derdag overhandigd, wanneer de gemeenteraad de knoop over deinvulling van de nieuwbouw wijk moet doorhakken. Het verzet concentreert zich op doorMiriam van den Broek VLISSINGEN - Het 'Ontdek kasteel', het lespakket dat ba sisschoolkinderen leert omgaan met techniek, vindt gretig af trek in Zeeland. Tachtig procent van de basisscholen in de pro vincie heeft het kasteel al aan geschaft. Het kasteel is ontwikkeld om kinderen in een vroeg stadium enthousiast te maken voor tech niek, in de hoop dat er later meer mensen doorstromen naar tech nische opleidingen. Dat is nodig omdat het voor het bedrijfsle ven steeds moeilijker wordt goed technisch personeel te vin den. Bovendien daalt het aantal studenten dat een technische opleiding volgt. Technocentrum Zeeland wil het tij keren en heeft daarom samen met Zeeuwse basisscholen, gemeen ten en het bedrijfsleven het les pakket ontwikkeld. Het lesmateriaal en de om schrijving voor docenten zitten verstopt achter deurtjes en in laden van een kasteelvormige kast. In het ontdekkasteel zitten tachtig lessen voor kinderen van groep 1 tot en met groep 8. Op speelse wijze leren de kinde ren verschillende facetten van techniek. Ze leren een auto te houwen die zo in elkaar zit dat die omdraait als er bijvoorbeeld ja de handen wordt geklapt. Ook kunnen de kinderen zelf tandpasta maken. Het ontdekkasteel bespaart de eerkrachten bovendien veel tijd. Normaal moesten de do centen zelf lessen in elkaar draaien. De lessen liggen nu kant en klaar op school. Het streven van het Technocen trum Zeeland was dat ongeveer procent van de 250 basis scholen in Zeeland gebruik zou maken van het ontdekkasteel. it streven is nu gehaald. Het echnocentrum Zeeland is een onafhankelij ke intermediaire °rganisatie die zowel de belan- gen van het onderwijs, het be- «njfsleven en van de overheid ehartigt. Het richt zich op het Wegnemen van knelpunten tus- het technisch beroepson- erwijs en de arbeidsmarkt. de twee zogeheten urban villa's plus. Deze appartementsge bouwen worden vijf bouwlagen hoog. Volgens Van de Velde gaat het daarbij om ongeveer vijftien meter. Pon en Van Maanen ko men echter uit op goed twintig meter. Voor direct omwonenden betekent dat een wezenlijke aantasting van hun vrije zicht. Meer algemener doen de gebou wen afbreuk aan de skyline. De verhouding tussen de be langhebbenden en Van de Velde is volgens Pon goed verziekt, nadat de wethouder de vereni ging onlangs betichtte van 'stemmingmakerijen het spre ken voor slechts kleine kring. Daarmee zou het algemeen be lang uit het oog worden verlo ren. Pon en Van Maanen doen daar van hun kant een schepje bovenop. Uit gesprekken met diverse fracties, zo zeggen ze, hebben ze begrepen dat de ge meente haar huid te vroeg heeft verkocht aan de projectontwik kelaar. Gaat de bouw niet door, dan dreigt een fikse schade claim, ook al kunnen deze wo ningen volgens de uitgewerkte alternatieven van de vereniging in laagbouwvorm worden ge realiseerd op de hoek van de Emil Sandström- en Koning Gustaafweg. De zegslieden geven aan dat de gemeente er wellicht verstandi ger aan doet die genoegdoening te slikken, omdat het alternatief een mogelijk nog hogere plan schadeclaim van omwonenden is. Ook die procedure is reeds in voorbereiding. Ze noemen daarbij een totaalbedrag van 2,5 miljoen euro. De skyline van Zierikzee uit noordelijke richting zal nooit meer hetzelfde zijn na de bouw van twee 'flats' in de nieuw bouwwijk, vrezen Pon (r) en Van Maanen. foto Dirk-Jan Gjeltema In de winkel Oudazië in Zierikzee staan minder reislustige broertjes van het Orang Malu-beeldje rustig op hun plek. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Wekenlang zat Orang Malu bij de personeelsingang van het gemeentehuis in Zierikzee zijn werk te doen; het wegnemen van zorgen bij ie dereen die hem streelde. Op 1 april nam het houten beeld de benen. Sindsdien stuurt hij mailtjes met foto's richting gemeentehuis waarin hij verslag uit brengt van de reis die hij maakt. Uit zijn berichten blijkt dat hij al heel wat verkeersbewegingen op Schou wen-Duiveland achter de rug heeft. Het figuurtje, dat oorspronkelijk af komstig is uit een Javaanse sage, be zocht sinds zijn plotselinge verdwij ning uit het gemeentehuis onder meer de Plompe Toren en het strand. In zijn laatste mailtje meldt Orang Malu even van het eiland te zijn vertrokken. Een foto van zijn houten gestalte aan de voet van de Zeelandbrug en één van hem op het station in Goes bevestigen zijn verhaal. Orang Malu of Yogiman is het verhaal van de man die zich zo schaamde voor de mensheid dat hij een leven van medi tatie koos, wat hem zijn zo typerende houding opleverde. Zijn naam staat voor bescheiden - eigenlijk verlegen - mens. Links naast de deur geplaatst straalt hij positieve energie uit naar ie dereen die langskomt. Het verhaal gaat dat Orang Malu je zorgen wegneemt, als je tenminste goed voor hem zorgt en hem streelt. Na zijn mysterieuze verdwijning liet het Zierikzeese exemplaar weten dat geaai over zijn bol even beu te wezen, meldt webmaster T. Wandel van de ge meente Schouwen-Duiveland die de belevenissen van het beeld - die via een eigen account verzonden worden - via intranet aan de gemeentelijk medewer kers openbaar maakt. Hij was onderge doken, aldus het schrijven van Orang Malu. De bijgevoegde foto verried dat dat in het huis van gemeentesecretaris J. de Vos moest zijn. De Vos is degene die het beeld aangebo- foto Dirk-Jan Gjeltema den heeft gekregen van bureau Orang Orang, dat in 2001 en 2002 op het ge bied van managementdevelopment werk voor de gemeente heeft verricht. Na wat eerste irritatie over de plotse linge verdwijning van het beeld („ik dacht na veertien dagen: nu is de lol er wel af") volgde - na ontvangst van het eerste mailtje - nieuwsgierigheid naar de verdere belevenissen. Helemaal ori gineel is het rondreizende beeld niet, weet De Vos inmiddels. In de film Le fa- buleux destin d' Amélie Poulain trok eerder een tuinkabouter de wereld over. De Vos wacht geduldig af tot de Orang Malu zijn werk weer wil hervatten. „Ik neem aan dat hij er na de vakantie weer is." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een werkschip, dat lag afgemeerd aan de Vis- sersdijk in de haven van Zierik zee, is gisteren uitgebrand. Nadat het vuur gedoofd was hebben brandweer en haven meester een zogeheten oil boom rond het schip gelegd om te voorkomen dat weglekkende olie in het havenkanaal terecht komt. De brand ontstond kort voor half twee 's middags in de voor ste machinekamer dat van be gin vorige eeuw is. Vermoedelijk bestond er al een lek in de ruim te. Toen de eigenaar met de snij brander aan de gang ging, stond de machinekamer snel in lich terlaaie. Met een stevige wind Advertentie OOSTWAL i 1 - GOES - 0113-228895 uit het westen stond het haven kanaal hierdoor tot aan 't Sas al snel vol rook. De brandweer is direct met groot materieel uitgerukt. Te meer omdat de melding stelde dat het brandende schip aan de (drukkere) Engelse Kade zou liggen. Zowel de havenmeesters van Zierikzee als het Schou- wen-Duivelandse brandweer korps hebben al verschillende keren hun zorgen uitgesproken over de veiligheid van de haven. Met name in dit deel van de ha ven kan een brandje aan boord van een schip snel overslaan op andere schepen. Bevelvoerder R. Vermeer geeft dan ook toe op gelucht te zijn, dat het branden de werkschip een stukje verder het kanaal op aan de Vissersdijk bleek afgemeerd. Een deel van de Vissersdijk was afgesloten voor het publiek, dat op de rookpluimen afkwam. Het schip had gasolie en een fles ace tyleen aan boord, die bij hitte kan ontploffen en voor 'een enorme explosie' kan zorgen. Door de brandende machineka mer snel vol schuim te zetten en De brand aan boord van een werkschip zorgde voor flinke rookwolken. de gasfles te koelen met bluswa ter, had de brandweer het vuur snel onder controle. Om te voorkomen dat olie in het Oosterscheldewater terecht zou komen, is rond het schip een oil boom gelegd. Tevens is onder zocht of bij de brand asbest is door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kringloopwinkel De Soepkokery in Zierikzee verkeert economisch in zwaar weer. Zonder externe steun dreigt het amper vier jaar oude initiatief ten onder te gaan. Om dat te voorkomen, wil het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland de win kel jaarlijks belonen voor het verminderen van de totale af valstroom. De subsidie die burgemeester en wethouders de exploitanten van De Soepkokery in het voor uitzicht stellen, is gebaseerd op de bespaarde kosten voor inza meling en verwerking van het huishoudelijk afval. Iedere kilo die via de kringloopwinkel bui ten de verbrandingsovens blijft, scheelt de gemeente geld. Dat voordeel mag best worden uit betaald, stelt het college voor aan de raad. Op die manier kan niet alleen een organisatie in stand worden gehouden die het nodeloos ontstaan van afval helpt te voorkomen, bepleiten B en W, belangrijk is ook het voortbestaan van een winkel aanbod voor minder bedeelden. De bedoeling is dat De Soepko kery een registratiesysteem op zet van de hoeveelheid verkoch te goederen. Op basis daarvan volgt het jaar daarop in vier ge deelten uitbetaling van het ge meentelijk voordeel. De afgelo pen jaren is gemiddeld zo'n 65.000 kilo aan goederen door de kringloopwinkel ingeza meld, waarvan 60.000 kilo wordt opgeknapt en weer wordt verkocht. Wanneer wordt uitge gaan van het verwerkingstarief per kilo in 2002, dan heeft dat de gemeente 7500 euro bespaard. Betaling vindt pas plaats, zo is het voorstel, als de eigenaar van de winkel heeft aangetoond hoeveel goederen hij daadwer kelijk heeft verkocht. Ondanks dat de Soepkokery het in de praktijk financieel moei lijk heeft, vinden B en W dat de kringloopwinkel sinds de ope ning in 1999 zijn bestaansrecht heeft bewezen. Op verdere steun van de gemeente hoeft de ex ploitant echter 'in principe' niet meer te rekenen, benadrukt het college. „Mocht het centrum met deze bijdrage nog geen le vensvatbaar bedrijf zijn, dan vrezen wij dat we deze voorzie ning zullen gaan verliezen." Behalve de kringloopwinkel houden ook de Koophal in Brui- nisse en het Leger des Heils in Zierikzee zich intensief bezig met de inzameling en verkoop van tweedehands goederen. Beide organisaties worden niet gesubsidieerd. Toen de gemeen te in 1999 een startkapitaal van ruim dertigduizend gulden be schikbaar stelde voor De Soep kokery, klonk uit die hoek kri tiek over een ongelijkwaardige behandeling. De kringloopwinkel is onderge bracht in een pand aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Het gebouw deed sinds de jaren der tig van de vorige eeuw dienst als gemeentewerkplaats. De naam Soepkokery verwijst naar een eerder verleden van het pand. Het voorstel wordt dinsdag 1 ju li besproken in de commissie samenleving en bestuur. De openbare vergadering in het ge meentehuis begint 's avonds om half acht. TERNEUZEN - Op de Schelde- boulevard in Terneuzen is afge lopen zondag een dertienjarige fietser uit deze plaats gewond geraakt na een aanrijding niet een 34-jarige Belgische auto mobilist. De jongen fietste van de rol- stoelbaan tussen de trappen van de zeedijk langs de Scheldebou- levard naar beneden. Hierbij kon hij niet meer remmen, de automobilist zag de jongen te laat en kon de aanrijding niet voorkomen. De jongen reed te gen de flank van de auto, raakte met zijn hoofd de voorruit en gleed vervolgens van de motor kap af. Hij is met onbekend let sel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. door Emile Calon GOES - De derde Zeeuwse ar chitectuurprijs gaat hoe dan ook naar een niet-Zeeuws ar chitectenbureau. De vier geno mineerde gebouwen vooir de prijs zijn ontworpen door ge kende randstedelijke bureaus: Mecanoo (Delft), Herzberger (Amsterdam), Verlaan Bouw- stra (Vianen) en OpMaat uit Delft. Het zijn het zorgcomplex van Emergis in Goes, Hof Sint Jan ten Heere en de aanbouw van het Zeeuws Archief in Mid delburg en het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen. In totaal werden 58 gebouwen, opgeleverd tussen 1 januari 1997 en 1 december 2002 aange meld voor de architectuurprijs. Jurylid V. Byvanck geeft aan dat de gemiddelde kwaliteit van de ingezonden gebouwen heel goed is. „Er wordt goed ontwor pen." De jury moest minimaal drie en maximaal vijf gebouwen nomineren voor de prijs. De juryleden hebben geen vijfde gebouw genomineerd omdat er slechts vier gebouwen echt uit sprongen. „Na die vier komt een serie gebouwen van gelijkwaar dig niveau", aldus de directeur van het Zeeuws Museum. Het zorgcomplex van Emergis is volgens hem genomineerd om dat Mecanoo een mooie en soci ale oplossing heeft gevonden voor de huisvesting van ernstig gehandicapte mensen. „Van buiten dicht, van binnen open." Hof Sint Jan ten Heere in de Middelburgse nieuwbouwwijk Veerse Poort dingt mee naar de architectuurprijs omdat het een zeer gevarieerd woonblok is met leen zeer markante open ruimte. „Wij kennen de traditie van openbare ruimte in woonblok ken niet", vervolgt hij. De nieuwe aanbouw van het Zeeuws Archief is genomineerd omdat de combinatie met de oudbouw zeer gedurfd is, vat Byvanck de conclusie van de jury samen. Het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen tenslotte wordt geroemd omdat bij de bouw heel veel materiaal hergebruikt is. Alle vier de ge nomineerde gebouwen zijn vol gens Byvanck buitengewoon goed gedetailleerd. Zaterdag, tijdens de Dag van de Architectuur, wordt in de Grote Kerk van Veere om 1600 uur be kendgemaakt welk gebouw de derde Zeeuwse Architectuur prijs heeft gewonnen. Vier uur eerder gaat de kerk open en kunnen bezoekers een tentoon stelling bezoeken met architec tuur-ontwerpen. Tussen 13.00 en 15.00 uur verzorgt de caba retgroep De Gemeentereiniging een aantal optredens. Het Stu denten Strijkorkest is tussen 15.00 en 16.00 uur te horen. Na de prijsuitreiking wordt de Dag van de Architectuur afgesloten met een feest. Zie ook pagina 10, Uitgelicht: Veel degelijke architectuur foto Dirk-Jan Gjeltema vrijgekomen, wat volgens Ver meer bij brand op schepen van deze leeftijd geregeld voorkomt. Maar dat was niet het geval. Zeven jaar na inplant puil den de struiken van die Vlis- singse tuingenietster de achtertuin uit. Afgelopen weekeinde wapende zij zich met snoeischaar, takken- schaar en zaag teneinde haar tuin weer zicht op zwerk te gunnen. Dat de woekerende bosschages van twijg tot wortel bevuild bleken met kolonies wolluizen maakte het karwei er niet prettiger op, maar zeker noodzakelij ker. Haar wederzijdse buren rie pen tijdens de werkzaamhe den af en toe wat ondersteu nende woorden over de schutting en probeerden haar althans facilitair bij te staan bij het rooiwerk. Door weerbarstige takken vanuit hun tuin bereikbaar te ma ken, bijvoorbeeld. Meer hulp stond de tuinierster, hoewel zes kruisjes rijk, niet toe. Buurman zag met lede ogen toe hoe zij zwoegde met trap, tak en twijgenschaar. „Zal ik. dan de trap vasthouden", vroeg hij om niet geheel ledig te blijven. En het trapje wan kelde inderdaad vervaarlijk. „Welnee, niet nodig", werd hij kordaat afgewimpeld. „M'n Parkinson houdt me perfect in balans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29