9 Zeeuwse architecten grijpen naast de provinciale prijs Commissie steunt plannen recreatie in havens Tholen passieux Buurt verzet zich tegen plannen Goes voor De Weitjes Op weg voor de eerste van vier keer Fracties willen aanpak Goese kruisingen niet te lang meer uitstellen (fifS signaleert toenemende druk op huizenmarkt Bromfietser en fietser gewond bij botsing mi*- Geschoffeld zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 24 juni 2003 Keukenblok Fietser gewond bij aanrijding Historisch Betreurenswaardig Waarschuwing bootjeskijkers Zeelandbrug Demontabel Openbaar J Aantal woningzoekenden stijgt door Rolf Bosboom GOES - Het aantal woningzoe kenden in de gemeenten Goes, Kapelle en Noord-Beveland is ,orig jaar opnieuw fors geste- „en.Het aantal geregistreerden Jij woningbouwvereniging dlVS steeg met 17,5 procent „aar 3379. Er meldden zich 1443 nieuwe woningzoekenden. Dat blijkt uit het jaarverslag van RWS, dat deze keer een po pulaire versie in krantenvorm heeft gekregen. De uitgave is op grote schaal verspreid, om huurders en andere geïnteres seerden een goed beeld te geven van de ontwikkelingen binnen de corporatie. Het jaarverslag laat zien dat de druk op de woningmarkt blijft toenemen: er staan meer men sen ingeschreven, de wachttijd groeit en er komen steeds min der huizen vrij (488 vorig jaar, tegen 572 in 2001). Het gemid delde aantal reacties op een be schikbaar huis steeg ook flink: van dertien naar achttien. Het populairst zijn woningen in Goes-Zuid (gemiddeld 26 reac ties) en-West (24). Degemiddelde wachttijd liep in degemeente Goes het afgelopen jaar iets op naar ruim twintig maanden. In Kapelle (ruim 13 maanden) en op Noord-Beve land (6,5 maand) wordt door gaans iets minder geduld van de zoekers verlangd. RWS verwacht niet dat de krap te in de huursector snel wordt opgelost. Het voornaamste knelpunt is het tekort aan oude renwoningen. Weliswaar staan er diverse nieuwbouwprojecten op stapel, zoals bij De Spinne in de Goese Polder, maar dat is waarschijnlijk niet voldoende om de groeiende vraag op te vangen, laat staan om het tekort aan seniorenhuisvesting weg te werken. Het gevolg is dat de doorstro ming in de hele woningsector stagneert: er komen onvoldoen de huur- en koophuizen vrij voor andere woningzoekenden. Een ander knelpunt is de hoge prijs van koopwoningen, waar door ze voor jongeren en andere 'starters' op de woningmarkt vrijwel onbereikbaar worden. De leegstand bij RWS is het af gelopen jaar volledig verdwe nen. Er werden ook geen wonin gen aangekocht of nieuwe huizen opgeleverd. In totaal werden in 2002 dertig huizen verkocht aan huurders. De helft daarvan was in het kader van het Masterplan Goese Polder. Om de woningvoorraad zo bruikbaar mogelijk te houden, steekt de corporatie veel geld in onderhoud (vorig jaar bijna tien miljoen euro) en het verbeteren en aanpassen van bestaande huizen. Dat laatste gebeurt sinds enkele jaren vooral in de Goese Polder, in het kader van het Masterplan. Na de afron ding van de ingrijpende verbe tering van de Rooseveltstede is onlangs begonnen met de Schumanstede. In totaal 169 woningen worden daar tot eind volgend jaar onder handen ge nomen. In de Schumanstede heeft RWS tevens een proefproject opgezet, waarbij bewoners de kleur van hun keuken zelf kunnen bepa len of tegen betaling extra kast jes, een ander aanrechtblad of een mooiere kraan kunnen krij gen. De woningbouwvereniging biedt deze mogelijkheid omdat zij de indruk heeft 'dat de tijd van het standaard keukenblok Woningbouwvereniging RWS renoveert huizen in de Schumanstede in Goes; bewoners krijgen daarbij de kans om bepaalde elementen in hun keuken naar hun eigen smaak te kiezen. foto Wi llem M ieras voorbij is'. Financieel gezien heeft de RWS 2002 afgesloten met een relatief klein positief saldo van bijna een half miljoen euro. Vorig jaar was dat nog het dubbele. In de begroting voor afgelopen jaar was nog uitge gaan van een verlies van 1,6 mil joen euro. GOES-Een 19-jarige fietser uit Goes is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval in de tamanstede in zijn woon plaats. De fietser reed vlak voor vier uur via een brandgang van de Laan der Verenigde Naties naar de Trumanstede. Hij verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 28-jarige automobilist uit de gemeente Goes. Bij de aanrijding raakte de fietser gewond; het is onbe- I of hij naar het ziekenhuis is gebracht. MIDDELBURG - Bij een aan rijding op de kruising van de fietspaden van het Vlissings Jaagpad en het Vlissings Bol werk in Middelburg zijn gister avond rond half zeven twee mensen gewond geraakt. Een 32-jarige Vlissingse vrouw reed op haar bromfiets over het Vlissings Jaagpad, komende uit de richting van de Langeviele- weg. Zij verleende op de kruising geen voorrang aan een voor haar van rechts komende 32-ja rige fietser uit Middelburg. Bij de aanrijding die volgde, raakte de vrouw gewond aan haar nek en been. Zij werd per ambulan ce overgebracht naar het zie kenhuis. De fietser liep diverse kneuzingen op. Zowel de brom fiets als de fiets raakten bescha- m f mm SS*-"'; Ook de deelnemers aan de Noord-Bevelandse zwemvierdaagse kunnen geld bi jeenbrengen voor het Ronald McDonald Kinderfonds. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat WISSENKERKE - De achtste editie van de Noord-Bevelandse zwemvier daagse in het Wissebad in Wissenkerke is gisteravond begonnen. Met de vierdaagse wordt aangesloten bij de Nationale Zwemvierdaagse, dat het Ronald McDonald Kinderfonds sponsort. De jeugd tot en met negen jaar zwemt 250 meter op een avond, vanaf tien jaar is het 500 meter zwemmen. De bedoe ling is dat de afstanden op vier achter eenvolgende dagen worden gezwom men. Dit kan tot en met vrijdag, dus ook vandaag kunnen zwemmers zich nog opgeven. Om het evenement laagdrempelig te houden is het ook mogelijk om twee af standen op een avond te zwemmen. Er werd gisteravond tussen 18.30 en 19.30 uur gestart; deze tijden gelden ook voor de overige avonden. Dit gaat wel ten koste van het reguliere banenzwem- men. De deelnemers moeten zelf voor sponsors zorgen. Wie dat zijn en met hoeveel geld het Ronald McDonald Kinderfonds wordt gesponsord, maakt niet uit. Vrijdagavond wordt de zwem vierdaagse feestelijk afgesloten. jgor Emile Calon ROES - De derde Zeeuwse ar chitectuurprijs gaat hoe dan naar een niet-Zeeuws ar chitectenbureau. De vier geno mineerde gebouwen voor de Pr'js zijn ontworpen door be kende randstedelijke bureaus: ■jecanoo (Delft), Herzberger 'Amsterdam), Verlaan Bouw- !!ra (Vianen) en OpMaat (Delft). ïfet zijn het zorgcomplex van kmergis in Goes, Hof Sint Jan en Heere, de aanbouw van het ieeuws Archief in Middelburg cn het gebouw van Rijkswater- 5teat in Terneuzen. in totaal werden 58 gebouwen, 'Pgeleverd tussen 1 januari "97 en 1 december 2002, aan- Semeld voor de architectuur- Ptjs. Jurylid V. Byvanck geeft iin ciat de gemiddelde kwaliteit >an de ingezonden gebouwen aeel goed is „Er wordt goed worpen." JWy moest mi- fflaal drie en maximaal vijf j ouwen nomineren voor de juryleden hebben geen 'Jtde gebouw genomineerd Mdat er slechts vier gebouwen c uitsprongen. „Na die vier t°mt een serie gebouwen van gelijkwaardig niveau", aldus de directeur van het Zeeuws Muse um. „Goed en zelfs extra goed maar niet uitzonderlijk." Het zorgcomplex van Emergis is volgens hem genomineerd om dat Mecanoo een mooie en soci ale oplossing heeft gevonden voor de huisvesting van ernstig gehandicapte mensen. „Van buiten dicht, van binnen open." Hof Sint Jan ten Heere in de Middelburgse nieuwbouwwijk Veerse Poort dingt mee naar de architectuurprijs omdat het een zeer gevarieerd woonblok is met een zeer markante open ruimte. „Wij kennen de traditie van openbare ruimte in woonblok ken niet", vervolgt hijHij prijst Herzberger voor de moed om zulke ruimten te creëren. De nieuwe aanbouw van het Zeeuws Archief is genomineerd omdat de combinatie met de oudbouw zeer gedurfd is, vat Byvanck de conclusie van de jury samen. Het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen ten slotte wordt geroemd omdat bij de bouw heel veel materiaal is hergebruikt. Alle vier de ge nomineerde gebouwen zijn vol gens Byvanck buitengewoon goed gedetailleerd. Zaterdag, tijdens de Dag van de Architectuur, wordt in de Grote Kerkvan Veereom 16.00 uur be kendgemaakt welk gebouw de derde Zeeuwse Architectuur prijs heeft gewonnen. Vier uur eerder gaat de kerk open en kunnen bezoekers een tentoon stelling bezoeken met architec tuur-ontwerpen. Tussen 13.00 en 15.00 uur ver zorgt de cabaretgroep De Ge meentereiniging een aantal optredens. Het Studenten Strijkorkest is tussen 15.00 en 16.00 uur te horen. pagina 10: uitgelicht Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 KOOKMAGAZI'JN door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De commissie gemeentelijke ont wikkeling van de gemeente Tholen heeft gisteravond over wegend positief gereageerd op het collegevoorstel om de Thoolse havens volledig af te gaan stemmen op recreatie. Er was weliswaar een aantal kant tekeningen, maar niemand wees het voorstel af. Iets minder positief waren drie insprekers, die spraken namens Watersportvereniging Sint An- naland, Schuttevaer en recrea tieontwikkelaar Busmaritiem. Ze waren naar hun mening niet of niet voldoende betrokken bij het onderzoek naar de toekomst van de havens en ze hadden het eindreapport niet ontvangen, waardoor ze niet goed genoeg in staat waren een reactie te geven. Wethouder L. van Doorn ver taalde dit naar ontevredenheid over de uitkomst van het onder zoek en zei dat alle partijen wél bij het onderzoek waren betrok ken. W. Busman van Busmari tiem bezwoer echter dat dit niet het geval was. Het college stelde dat dit dan in de toekomst beter moet, als de plannen voor de re creatiehavens verder worden uitgewerkt. Een van de andere punten waar het college volgens een aantal partijennognaarmoetkijken, is de mogelijkheid de haven van Sint Philipsland toch open te houden. Volgens de plannen zou deze alleen nog maar voor thuis- liggers - binnenvaartschippers die er afmeren - moeten open blijven, zolang de technische staat van de haven dat toestaat. Om financiële redenen zouden er echter geen nieuwe of vervan gingsinvesteringen moeten plaatsvinden en daarmee zou de haven op termijn moeten slui ten. „Het besluit over de haven van Sint Philipsland zou niet alleen op basis van economische as pecten moeten worden bekeken. Je kunt hier ook de sociale, cul turele en historische aspecten meewegen", zei A. Piet van de ChistenUnie. Andere fracties opperden ook om toch nog eens naar de recreatieve mogelijkhe den van de haven in Sint Phi lipsland te kijken. Wat in elk geval nog nader moet door Rolf Bosboom GOES - De aanpak van de krui singen van de Patijnweg met de Buys Ballotstraat en de Oranje- weg in Goes mag niet op de lan ge baan worden geschoven. Een meerderheid in de raadscom missie grondgebied zei gister avond met enige vertraging te kunnen leven, als het maar niet keer op keer wordt uitgesteld. De Goese gemeenteraad heeft al in september 2001 besloten de situatie op de kruisingen te ver beteren. Bij de Buys Ballot straat zou een nieuwe verkeers lichteninstallatie moeten komen en wordt de situatie zo aangepast dat er beter wordt in gespeeld op het verkeersaan bod. Bij de Oranjeweg kozen de raadsleden voor een rotonde. Voor het werk werd in totaal 1,3 miljoen euro beschikbaar ge steld. De uitvoering laat nog altijd op zich wachten. Gebleken is dat nieuwe verkeerslichten bij de Buys Ballotstraat alleen zinvol zijn als bij de Oranjeweg ook zo'n installatie komt. Een ad viesbureau heeft daarom in op dracht van de gemeente op nieuw naar de situatie gekeken. Het bureau doet onder meer de suggestie de spoorwegovergang bij de Buys Ballotstraat te ver breden. De kosten, zo blijkt verder uit het onderzoek, lopen aanzien lijk op, tot mogelijk het dubbele van de beschikbare 1,3 miljoen euro. Het college van burgemeester en wethouders kiest ervoor nog even pas op de plaats te maken. Het wil wachten op de uitkom sten van twee studies die mo menteel lopen: het opstellen van een Gemeentelijk Verkeers- en Vervoersplan (GWP) en het on derzoek naar de toekomstige ontwikkeling van het verkeer dat de spoorlijn kruist. Commissielid S. Heijning (WD) zei gisteravond het 'zeer betreurenswaardig' te vinden dat de zaak verder wordt uitge steld. „Je kunt altijd wel een re den vinden om het op de lange baan te schuiven, maar het be sluit van de gemeenteraad moet gewoon worden uitgevoerd." M. Dieleman (CDA) liet zich in ver gelijkbare bewoordingen uit. Andere leden van de commissie hadden er meer begrip voor dat er gewacht wordt op de lopende onderzoeken, maar vonden wel dat dat niet te lang mag duren. De eerste opzet van het GWP is vrijwel klaar. Het is de bedoeling dat op maandag 14 juli in een extra commissievergadering te be spreken, zodat er niet al te lang daarna (opnieuw) een besluit kan worden genomen over wat er met de twee kruisingen moet gebeuren. ZIERIKZEE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet dringt er bij gedeputeerde T. Poppelaars sterk op aan een vrije doorgang voor de ambulance over de Zee landbrug te waarborgen door in noodgevallen het overige ver keer tegen te houden met stop lichten. Zij heropent hiermee een eerde re discussie. De provincie voelt niet voor dat extra gebruik van de stoplichten ten behoeve van de ambulance. De gedeputeerde voorziet groot risico voor men sen die uit hun auto's stappen en oversteken om 'bootjes te kij ken' en die niet bedacht zijn op de met hoge snelheid naderende ambulance. Volgens wethouder Geluk kan dat risico voorkomen worden door matrixborden te plaatsen en daarmee automobilisten in de file te wijzen op de aard en de gevaren van die situatie. Zij ver zoekt Poppelaars met klem spoedig deze maatregelen te ne men. worden bekeken, zijn de voor zieningen in de haven van Sint Annaland. Om de functie van thuislighaven te kunnen blijven vervullen, is een investering van 80.000 euro nodig. Volgens het voorstel zouden deze investe ringen kunnen worden verhaald op investeerders zoals Busmari tiem - dat hier een nieuw stuk kade wil ontwikkelen - en wa tersportvereniging Sint Anna land. Deze laatste partij gaf bijn mon de van voorzitter A. van Gurp echter aan dat een steiger voor thuisliggers eigenlijk alleen maar nodig is van kerst tot en met nieuwjaar. Daarom oppert de watersport vereniging een demontabele steiger te installeren, die alleen in deze periode zal worden ge bruikt. Dit zal de kosten sterk kunnen drukken. Tot slot wezen de fracties voor de verdere uitwerking van de plannen op het belang van een goede afwikkeling met belang hebbenden voor wie geen plaats meer in de havens is als deze vol ledige recreatieve functies krij gen. door Rob Paardekam KLOETINGE - De plannen die de gemeente Goes heeft met De Weitjes stuiten op veel verzet van omwonenden. Dat bleek gisteren tijdens een informatie avond in het Goese Lyceum. De Weitjes is het groene gebied tussen Goes en Kloetinge. Er liggen twee grote grasvelden en verder wordt het gebied veel ge bruikt door wandelaars. Als het aan burgemeester en wethou ders ligt, worden de twee velden in de toekomst veel intensiever gebruikt. Het Buys Ballot colle ge komt erbij, omdat op hun huidige velden woningen ko men. De school krijgt het zuide lijke veld, bij de brandweerka zerne, om op te sporten. Het noordelijke veld gaat naar het Goese Lyceum. Op die grasvlak te wordt tevens een oefenveld voor voetbalverenigingen aan gelegd. Zij kampen nu met een tekort aan oefencapaciteit en kunnen voortaan eventueel uit wijken naar De Weitjes. Het oe fenveld wordt belijnd en dat be perkt de mogelijkheden voor het Goese Lyceum enigszins. Scholen hebben het liefst een kaal grasveld. Het oefenveld be slaat ongeveer eenderde van het totale veld van het Goese Ly ceum. Er komen tevens licht masten bij te staan. t)ie masten vormen één van de grootste bezwaren van de om wonenden. Ze vrezen er veel overlast van. Veel mensen lieten gisteren weten ook bezorgd te zijn over de toename van ge luidsoverlast in de avonduren. „Er moeten grenzen worden ge steld aan de openingstijden van het oefenveld", liet een man we ten. „Het mag niet zo zijn dat er elke avond tot elf uur wordt ge traind met de lichtmasten aan." Een ander punt van kritiek vormt het onderhoudspad dat de gemeente heeft voorzien tus sen de velden en de woningen. Volgens veel aanwezigen moet dat pad er niet komen, omdat mensen daardoor gemakkelijk bij hun woningen kunnen ko men en zo de inbraakgevoelig heid wordt verhoogd. Tussen de velden en de woningen zijn naast het pad een groenzone van acht meter, een heg en een hek werk voorzien. Veel aanwezigen schrokken gisteren van de me dedeling dat de velden in princi pe openbaar zijn en dus ook in het weekend door de jeugd kun nen worden gebruikt. „Nog meer overlast", klaagde een vrouw. Wethouder Dvan E wij k beloof de dat de gemeente alle opmer kingen mee zal nemen in de uit eindelijke afweging. Zeven jaar na inplant puil den de struiken van die Vlis singse tuingenietster de achtertuin uit. Afgelopen weekeinde wapende zij zich met snoeischaar, takken- schaar en zaag teneinde haar tuin weer zicht op zwerk te gunnen. Dat de woekerende bosschages van twijg tot wortel bevuild bleken met kolonies wolluizen maakte het karwei er niet prettiger op, maar zeker noodzakelij ker. Haar wederzijdse buren rie pen tijdens de werkzaamhe den af en toe wat ondersteu nende woorden over de schutting en probeerden haar althans facilitair bij te staan bij het rooiwerk. Door weerbarstige takken vanuit hun tuin bereikbaar te ma ken, bijvoorbeeld. Meer hulp stond de tuinierster, hoewel zes kruisjes rijk, niet toe. Buurman zag met lede ogen toe hoe zij zwoegde met trap, tak en twijgenschaar. „Zal ik dan de trap vasthouden", vroeg hij om niet geheel ledig te blijven. En het trapje wan kelde inderdaad vervaarlijk. „Welnee, niet nodig", werd hij kordaat afgewimpeld. „M'n Parkinson houdt me perfect in balans."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25