PZC De een zegt erpels de ander petoaten Nu staat daar het Scheldetheater Nieuwe Raadkaart 21 422k X ONDERWEG dinsdag 24 juni 2003 Knoop doorhakken Smoelwerk Oost-Vlaams s Veronique de Tier werkt sinds 1 mei als consulent Zeeuwse dialecten bij de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland in Mid delburg. De stichting overkoe pelt en coördineert de werk zaamheden van consulenten op het gebied van geschiedenis, ar cheologie en dialecten in de pro vincie. De Tier (1963) is nu nog druk doende zich in te werken in het Zeeuwse en dat bestaat voorna melijk uit het kennismaken met allerlei mensen en groepen die zich op de een of andere manier bezighouden met dialect. Het is de bedoeling om aan de hand van de vragen en problemen die ze daar tegenkomt een plan op te stellen van dingen die ze kan aanpakken. Haar gedachten gaan daarbij bijvoorbeeld uit naar een vervolg van het project 'school en dialect'. Het succes volle project is door het stopzet ten van de subsidie abrupt afge broken. 'School en dialect' brengt kinderen van de basis school op een leuke manier in contact met de streektaal en Kokkelvisser in de Waddenzee. foto Jan de Vries/GPD Zeeuwen horen op Wadden Het moet maar eens afge lopen zijn, het gekat op mosselkwekers en kokkel vissers die in de Waddenzee actief zijn. Het is tijd voor een tegenoffensief, vindt voorzitter Ton Verbree van de producentenorganisatie voor de mosselsector. De schelpdiersector kan de te genstanders bij de Wadden vereniging, Vogelbescher ming Nederland en actie groep Wilde Kokkels recht in de ogen kijken. Ook vissers hebben de Waddenzee lief. Begin jaren negentig is er 'iets' gebeurd in de Wadden zee. Verbree, in het dagelijks le ven burgemeester van de ge meente Reimerswaal met het schelpdierdorp Yerseke, is de laatste om dat onder stoelen of banken te steken. Vrij plotseling verdwenen veel natuurrijke mosselbanken in de Waddenzee. Tegenstanders lieten niet na met beschuldigende vinger richting schelpdiersector te wij - zen. Vooral de mechanische kokkelsector moest het ontgel den. „Maar", stelt Verbree, „er was meer aan de hand. Juist in die tijd kwamen vrij veel hevige stormen voor. En die kunnen heel wat meer aanrichten dan een willekeurige mosselkweker of kokkelvisser." Wat ook de oorzaak van de te loorgang van de stabiele mos selbanken mag zijn, nog steeds wordt deze 'ingreep in de laatste wildernis van Nederland' de schelpdiersector nagedragen. Ondanks dat de rijksoverheid in 1993 het ferme besluit nam meer dan een kwart van de Wadden zee voor schelpdiervisserij te sluiten, met name droogvallen de platen in het oostelijke deel. Twee- tot vierduizend hectare mosselbanken moesten er te rugkomen. Zoveel zijn er nooit geweest, stelden mosselvissers, maar ze hadden het nakijken. Politiek Den Haag besliste. En daar bleef het niet bijKeer op keer probeerden de Wadden vereniging, Vogelbescherming Nederland en sinds anderhalf jaar de actiegroep Wilde Kok kels de schelpdiersector in het defensief te drukken. Zij slaag den er niet in via juridische pro cedures succes te boeken, maar zetten ondertussen de mossel kwekers en kokkelvissers wel telkens in het beklaagdenbank je. „Zo bleven we altijd achter de feiten aanhollen", kijkt Ver bree terug. „Dat is afgelopen. Je gelooft in jezelf of niet. Nou, wij geloven in onszelf. Wij willen blijvend in de Waddenzee kun nen vissen." Stichting Duurza me Ontwikkeling Schelpdier visserij kortweg Odus, was het antwoord. Verbree is ook voorzitter van die organisatie, met hart en ziel, want wat de tegenstanders ook beweren, de schelpdiersector heeft niet stilgezeten, heeft zelf maatregelen getroffen om de visserijactiviteiten 'duurzaam' in de Waddenzee in te passen. Neem de visserij op mosselzaad. Vroeger was het ieder voor zich. Tegenwoordig wordt het mos selzaad netjes verdeeld over de mosselkwekers. Ieder vist zijn deel. Beheerst, volgens een vis- plan. Kokkel- en mosselschepen zijn uitgerust met een systeem, een blackbox, waarmee con stant kan worden gezien waar de schepen zijn én of er dan al niet wordt gevist. Wie zich niet aan de regels uit het visplan houdt, krijgt van de eigen pro ducentenorganisatie een sanc tie opgelegd. „Oude vissers zou den zeggen: 'de lol' is er vanaf." Toch moet het zo. Anders slagen de Waddenvereniging, Vogelbe scherming Nederland en actie groep Wilde Kokkels alsnog in hun opzet, het saneren van de schelpdiersector in de Wadden zee. Vissers hebben geprobeerd de dialoog te zoeken. Maar sinds zij in de jaren zestig en zeventig mét milieu-activisten voor het behoud van de Waddenzee vochten en tegen vergaande in polderingsplannen, is het niet meer goed gekomen. Verbree spreekt van 'wisselende contac ten'. „Maar er is tussen ons een wereld van verschil gegroeid. Zij beschouwen de Waddenzee als laatste wildernis. Wij stellen daartegenover dat er niets tegen menselijk medegebruik is, als dat maar duurzaam gebeurt. De Waddenvereniging, Vogelbe scherming en zeker Wilde Kok kels weigeren echter tot nu toe inhoudelijk te reageren op onze toekomstvisie over duurzame schelpdiervisserij." Het schiet niet op, is de conclu sie van Verbree. De politiek zal net als in 1993 de knoop moeten doorhakken. Een evaluatie van het beleid van de laatste tien jaar is in de maak. In de zomer moet die uitkomen, gevolgd door besluitvorming in de poli tiek. Voor de schelpdiersector is het duidelijk dat weinig voor uitgang is geboekt, voor zowel de natuur als de visserijZo heeft het sluiten van droogval lende platen in de oostelijke Twaalf agrarische bedrijven op Walcheren houden zater dag (28 juni) open huis. Onder het motto 'Kom bie ons op 't of' openen zij van 10.00 tot 16.00 uur de deuren. Bezoekers kun nen kennismaken met de werk zaamheden op de boerderijen en er zijn tal van activiteiten. De bedrijven die hun deuren openen zijn: Arne's Kaasboer derij familie Walhout, Derring- moerweg 4, Arnemuiden; fami lie Francke, Pekelingseweg 5, Aagtekerke (balloredag met oldtimer tractoren en machi nes); Brassers Korenmolen, fa- milie Brasser, Oostweg 2 -4Big- gekerke; Familie-minicamping Lorier, Wilgenhoekweg 40, Middelburg (activiteiten voor kinderen en een optreden folk- loredansgroep Medioburgum); Fruitteeltbedrijf Weststrate, Sandberglaan 10, Middelburg; Kaasboerderij Mariekerke, fa- M probeert een positieve houding ten opzichte van het dialect te bewerkstelligen. Maar even goed zou het een cursus kunnen zijn over de geschiedenis van de Zeeuwse dialecten. Over de kenmerkende verschillen bij voorbeeld en hoe die tot stand zijn gekomen. Waarom spreekt wie over petoaten, erpels of petaten. De Tier geeft als ander voor beeld van toekomstige werk zaamheden het ontsluiten van allerlei documentatie over de Zeeuwse dialecten. „En mis schien", zegt ze, „is het zijn van een aanspreekpunt in de pro vincie voor allerlei vragen op het gebied van dialecten wel de belangrijkste functie. Die kan ook onmiddellijk beginnen. Het is niet zo dat ik dan direct op alle vragen antwoord weet, maar ik kan doorgeefluik zijn." De Tier hoopt dan ook snel en goed 'het veld' te kunnen verkennen om te weten wat er leeft. De verwachtingen van wat er allemaal gedaan kan worden, mogen hoog zijn, de uitvoe ringscapaciteit is beperkt. De Tier heeft een halveti j dsbaan bij de stichting en dat betekent dat ze haar beschikbare tijd ver deelt over twee dagen per week, waarop ze in Middelburg be milie De Korte, Mariekerke 24, Meliskerke; Kaasboerderij Pit- teperk, familie Dreesen, Bree- weg 21, Koudekerke; Kaasboer derij Schellach, familie Kwek- keboom, Prooyenseweg 26, Middelburg; Schapenhouderij Breel, familie Breel, Bieweg 8, Veere; IJsboerderij De Koe hoorn, familie Wisse, Marieker ke 13, Meliskerke; Yoghurtboer- derij Hoogelande, familie Van Eenennaam, Hoogelandseweg 4, Grijpskerke; Wijn-en kam peerboerderij De Druiverank, familie Van Schoonhoven, Ko- kerheulweg 1, Serooskerke. Waddenzee niet geleid tot het door de beleidsmakers gewen ste herstel van natuurlijke mos selbanken. En mosselkwekers zitten de laatste jaren met de handen in het haar, omdat er veel te weinig mosselzaad valt. Voor Verbree staat vast dat het visserijbeleid in de Waddenzee anders moet. Er moet rekening worden gehouden met de dyna miek van de Waddenzee. Die is net zo kenmerkend voor het na tuurgebied als het dagelijks te rugkeren van eb en vloed. Het uitdunnen van nog niet zo sta biele mosselbanken kan er bij voorbeeld toe bijdragen dat die mosselbanken wel stabiel wor den. Oud-mosselvoorman Jan Louwerse weet dat uit jarenlan ge ervaring. Vorig jaar is er een proef uitgevoerd met dat uit dunnen, bekostigd door de sec tor zelf. Verbree: „Die proef lijkt succesvol." Hij pleit ook voor experimenten met het opvan gen van mosselzaad, bijvoor beeld bij toekomstige windmo lenparken in zee. „Al zal dat nooit voldoende kunnen zijn om het vissen op mosselzaad in de Waddenzee te vervangen." Wat de schelpdiersector ook doet of voorstelt, het is zelden goed. Hoe anders is de positie van garnalenvissers in de Wad denzee. Zij kunnen zelfs op steun van de Waddenvereniging rekenen. „Het smoelwerk van de mossel- en kokkelsector zit in Zeeland", verklaart Verbree het verschil. „En onbekend maakt onbemind. Ook dat willen we veranderen. We gaan als schelp diersector de boer op in het noorden om te laten zien dat ook wij best geloven in de Wadden zee als laatste wildernis mét mossel- en kokkel visser ij." Harmen van der Werf Veronique de Tier, consulent Zeeuwse dialecten, foto Ruben Oreel reikbaar is. Dat hoeven niet al tijd dezelfde dagen te zijn. Vero nique is er op berekend dat flexibele inzet gewenst is als je met vrijwilligers van doen hebt. Tier spreekt keurig Nederlands. Maar van een streektaalconsu lent mag je toch verwachten dat ze dialect spreekt? Tier: „Van huis uit spreek ik Oost-Vlaams en met mijn moeder en mijn fa milie en sommige vrienden spreek ik dat nog altijd. Ik kom uit Ouwegem en woon nu met mijn man en drie kinderen in Lozer in de gemeente Kruis- houtem, tussen Gent en Ou denaarde. Omdat mijn man niet in het dialect is opgevoed, wordt er thuis weinig of geen dialect gesproken." Zelf verstaat ze overigens vrijwel alle Vlaamse en Zeeuwse dialecten, omdat ze door haar studie en werk aan dialect en de kenmerkende klanken gewoon is. Ze studeerde aan de universiteit in Gent Germaanse filologie. Dat is 'de wetenschap die zich bezighoudt met taal en letteren van een volk, vaak in samen hang met de cultuurgeschiede nis', zegt de Van Dale daarover. De Tier legde zich in de loop van haar studie toe op Engelse lite ratuur en Nederlands en volgde het keuzevak dialectologie. Ze studeerde af met een scriptie over de vaktaal van de windmo lenaar. De Tier is ook medewerkster van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten. Dat is een woordenboek dat helemaal op thema wordt gemaakt. „Rond een thema verzamelen en be schrijven we alle woorden en dat betreft geheel Vlaanderen. Dat is Oost-, West-, Frans- en Zeeuws-Vlaanderen. Enkele delen zijn al verschenen. Eind dit jaar hoopt ze klaar te zijn met een deel over het paard. Het gaat dan alleen nog maar om woorden die direct met het dier te maken hebben. „Niet gereed schappen, tuig of wat dan ook. Alleen de woorden die het paard zelf betreffen. Ook heb ik mee gewerkt aan een deel over de timmerman." Bezoekers van de Zeeuwse dialectdag konden met deze werkwijze al eens ken nismaken, want er liggen goede contacten tussen de makers van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Engel Reinhoudt Veronique de Tier is doorgaans op dinsdag en donderdag te be reiken bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, telefoon: 0118-670883 ofe-mail: v.de.tier@scez.nl. De raadkaart van vorige week toont een veerboot van de PSD aan de steiger in de oude veerhaven van Terneuzen. Rechts het oude postkantoor, waar nu het Scheldetheater staat. De meeste inzenders denken dat de foto gemaakt is in de periode 1900-1915. G. enT. Meeusenuit Terneuzen melden dat het gaat om de radar-stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen en date ren de foto vóór 1900, omdat de boot, zo melden ze, tussen 1891 en 1894 gevaren heeft. P.W. Vaal uit Terneuzen denkt ook dat de foto van vóór 1900 is, „aange zien rechts de achtersteven van een stoomvrachtschip te zien is. Toen rond 1904 de Westsluis ge reed kwam (nu de Middensluis) ging namelijk alle zeevaart door die nieuwe Westsluis en niet meer, zoals op de foto, door de oude, van toen af Middensluis. Deze oude Middensluis en ook de Oostsluis werden na 1968 af gebroken." Ook P. Dees uit Zaamslag wijst hierop, hoewel hij schrijft dat de Westsluis in 1920 in gebruik kwam. M.H. Cohen Stuart uit Burgh- Haamstede dateert de foto eveneens rond 1900 „gezien de kledij van de jongedames en het vele publiek in de verte... Het ziet ernaar uit dat het om een feestelijke dag ging... Ik heb bij een dergelijke situatie op de Scheldekade gestaan; bij het bezoek van koningin Wilhelmi- na aan Zeeuws-Vlaanderen." A. Oomens uit Terneuzen denkt dat de foto is genomen tussen 1901 en 1916. „In 1901 werd na melijk het postkantoor aan de Nieuwstraat in gebruik geno men en in 1916 werd een tweede grotere ponton toegevoegd aan de aanlegsteiger om de moge lijkheid te hebben twee boten tegelijk af te meren." 'l Oomens weet nog andere ge bouwen op de foto te benoemen: „Aan de steiger staat een ge bouwtje dat aanvankelijk een bergplaats was, later uitgebreid met een wachtkamer(tje) voor de reizigers.Achter de wal zien we naast de bomen het The Netherlands Hotel/Hotel des PaysBas en in het midden het dak van de marechaus seekazerne." J.P. Geensen uit 's-Gravenpol- der weet dat er op de foto familie van haar staat. „De twee nage noeg identiek geklede meisjes met hoed op, respectievelijk derde en vierde van links, zijn mijn grootmoeder Maria Corne lia Cense (geboren in 1891) en haar elf maanden jongere zus Paulina Adriana Cense, mijn oud-tante." Winnaars van de waardebon nen zijn: H.J. Verijzer Kruinin- gen, Diana Verwijs Goes en PF. Lauret Terneuzen. Carla van de Merbel Dit is de nieuwe opgave uit de kaartencollectie van Hans Lindenbergh. De vraag is weer: In welk dorp is de foto gemaakt? Nadere informatie over de plaats en de mensen is welkom bij de re dactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met zaterdag 28 juni worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31,4460 AA Goes, fax 0113-315509, e-mailredactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen wor den drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21