Russen geven groen licht voor astronaut ndré Kuipers Groot bedrijf levert meeste WAO'ers Voormalig PvdA-politicus Piet Dankert overleden Of 6,7 MILJOEN Drankomzet slijters gaat hard achteruit Gesloten nooddeur en ramen hebben omvang ramp beperkt raymondo Russisch leger pakt politie aan Sjeiks mijden ziekenhuizen van Amerika Vakbonden boos op Defensie Drugsbeleid weer onder vuur Delta op weg naar jaarwinst John van Lottum moet opgeven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 20° #12 NW 4 Droog maandmenu Rijkaard nieuwe trainer van Barcelona Protest arrestatie van José Bové Respect Sluiten Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - .:*§|M J -n Flink wat zon en droog. Matige, op de 'stranden vrij krachtige noordwestelijke wind. Maxima rond 20 graden )46e jaargang no. 149 jinsdag 24 juni 2003 'os nummer 1,10 I Een heerlijke tomatensoep Gevolgd door een drieluik van vis Als afsluiting het dessert van de dag Boulevard Evertsen 2/8Vlissingen "Tel. (01 18) 441 441 www.raymorido.nl BARCELONA - Barcelo na heeft Frank Rijkaard gisteren tijdens een pers conferentie officieel als hoofdtrainer gepresen teerd. Henk ten Cate, af gelopen seizoen nog trai ner van NAC, wordt de assistent van de oud- bondscoach van het Ne derlands elftal. Het twee tal tekende een vierjarig contract. Frank Rijkaard is de vier de Nederlandse hoofd trainer bij Barcelona. Ri- nus Michels, Johan Cruijff en Louis van Gaal gingen hem voor. De veertigj arige Amsterdammer begon zijn trainersloopbaan als assistent van Guus Hid- dink op het wereldkampi oenschap van 1998. Hij volgde de bondscoach na het toernooi op en nam ontslag na de nederlaag in de halve finale van Euro 2000 tegen Italië. Met Sparta degradeerde de oud-speler van Ajax, Real Zaragoza en AC Milan naar de eerste divisie. De oefenmeester kan bij Barcelona niet meer be schikken over Frank de Boer. De aanvoerder van het Nederlands elftal moet de club na vierenhalf jaar verlaten. Phillip Co- cu maakt nog deze week bekend of hij blijft. De contracten van Patrick Kluivert, Mare Overmars en Michael Reiziger lopen door. ANP pagina 18: Rijkaard onderdeel vernieuwing Cafébrand was onblusbaar van onze redactie binnenland HAARLEM - De brand die tijdens de nieuwjaars nacht 2001 in het Volen- damse café De Hemel woedde en aan veertien jongeren het leven kostte, was niet te blussen. Dat de nooddeur en de ramen niet konden worden geopend, heeft de omvang van de brand en dus de gevolgen beperkt. Door zuurstofge brek is het vuur binnen een minuut gedoofd. Deze conclusie presenteerde P. Reijman, brandoorzaakon derzoeker bij TNO, gisteren voor de rechtbank in Haarlem. Daar stonden café-eigenaar J. Veerman (56), zijn dochter L. Veerman (26) en de 35-jarige bedrijfsleider terecht. Het Openbaar Ministerie beticht hen van onder meer dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Behal ve de veertien doden had de kor te, hevige brand bijna driehon derd gewonden tot gevolg. Deskundige Reijman was door de advocaten van het drietal op geroepen als getuige-deskundi- ge. TNO heeft voor de commis- sie-Alders, die de toedracht en de afwikkeling van de ramp on derzocht, een reconstructie ge maakt van de brand. Reijman: „Ik vrees dat als de zuurstof was aangevuld, De Hemel volledig was uitgebrand. Dan was de ramp vele malen groter ge weest." Het plafond van café De Hemel was bedekt met kersttakken. Deze vatten vlam toen een jon gen een sterretje aanstak. De takken waren niet geïmpreg neerd met een brandwerend middel. Was dit wel het geval geweest, dan had het volgens Reijman langer geduurd voor dat het vuur zich had verspreid en hadden mensen meer tijd ge had een veilig heenkomen te zoeken. Toch zou ook in dat ge val de brand niet blusbaar zijn geweest, meent Reijman. vanonze redactie buitenland MOSKOU - Het Russische Lucht- en Ruimtevaart Agent schap heeft gisteren contracten goedgekeurd met de Europese ruimtevaartorganisatie ESA die moeten leiden tot de lance ring van de eerste Nederlandse astronaut vanaf Russisch grondgebied, André Kuipers. Volgens de Russen is het basis contract in grote lijnen rond en moet er alleen nog een aantal details nader worden uitge werkt. Het is de bedoeling dat Kuipers met een Russische Sojoez vanaf de lanceerbasis Bajkonoer in Kazachstan naar het Interna tionale Ruimtestation (ISS) wordt gelanceerd. Hij zal zich daar onder meer bezig gaan houden met wetenschappelijke experimenten. Een soortgelijk contract is eind mei ook al getekend voor een andere ESA-astronaut, Pedro Duque. Hij zal in oktober al naar het ISS vliegen in gezel schap van de officiële achtste ISS-expeditie met Aleksandr Kaleri en Michael Foale. De Russen doen er alles aan om meer commerciële vluchtcon- tracten af te sluiten. Deze moe ten de broodnodige financiële middelen binnen brengen voor het noodlijdende Russische ruimtevaartprogramma. Zo betaalt de ESA voor haar as tronauten aan de Russen 12 mil joen dollar per vlucht. ANP Slachtoffers van de cafébrand in Volendam bij binnenkomst van de rechtbank, foto Koen Suyk/ANP Het impregneren van de kerst versiering in horecagelegenhe den was per brief verordon neerd door de gemeente Edam- Volendam. Café-eigenaar Veer man zei gisteren dat die brief hem nooit heeft bereikt. Verder bleek gisteren tijdens een hoorzitting dat de gemeente Edam-Volendam volhardt in het besluit Veerman geen hore- cavergunning te verlenen. Het gemeentebestuur verleende de cafébaas de horecavergunning voor de onder café De Hemel ge situeerde Wir War Bar eerder dit jaar, omdat er volgens de wet geen weigeringsgronden waren. Maar op basis van een andere bepaling in dezelfde wet werd de vergunning direct weer inge trokken, uit vrees voor versto ring van de openbare orde, vei ligheid en zedelijkheid. ANP MOSKOU -Russischeelitetroe pen hebben gisteren een bende opgerold die gerund werd door hoge politiefunctionarissen. Zeker zes politieofficieren zijn gearresteerd. Er werden in to taal veertig invallen gedaan, waarbij drie miljoen dollar in beslag is genomen. De bende legde onder meer drugs en wa pens bij burgers en bedrijven en perste ze vervolgens af. Miinister van Binnenlandse Za ken Gryzlov zei gisteren dat Rusland nu 'de oorlog tegen de misdaad' heeft verklaard, waarbij 'rang en titel niets meer betekenen'. RTR/AFP GENÈVE - De omvangrijke ko ninklijke familie van Saoedi- Arabië en de emirs van de nabu rige Golfstaten laten zich steeds vaker in Zwitserse privé-klinie- ken behandelen, ten koste van Amerikaanse ziekenhuizen. Nu Washington zich tegenover Saoedi-Arabië steeds kritischer opstelt, laten de leiders de VS liever links liggen. Zo is prins Mishal al Saoed, ex-gouverneur van Mekka, voor een knie-ope ratie opgenomen in de kliniek van Genolier. In dezelfde kliniek werd enige tijd geleden ook de geblokkeer de knie van prins Sultan, een van de veertig broers van Mishal en koning Fahd, weer opgekale faterd. GPD MONTPELLIER - De arrestatie Wn boerenleider José Bové tót een golf van protest ver- oorzaakt in Frankrijk. Bové is zondag opgepakt, om- ®thij een gevangenisstraf van ben maanden moet uitzitten voor het vernietigen van gene- "th gemanipuleerde gewas sen. AFP/RTR door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Slechts één procent van het totaal aantal werkgevers in ons land is ver antwoordelijk voor bijna de helft van het totale aantal men sen dat vorig jaar in de WAO is beland. Het gaat daarbij om werkgevers die 250 werknemers of meer in dienst hebben. Dat blijkt uit een overzicht dat het Uitvoeringsinstituut Werk nemersverzekeringen (UWV) gisteren heeft gepubliceerd. Het UWV tekent daarbij wel aan dat ook de helft van alle werkne mers in loondienst werkt bij de ze 3600 grote bedrijven. Vorig jaar werden bij deze onderne mingen 42.231 werknemers ar beidsongeschikt. Dat is bijna de helft van het totale aantal men sen dat in de WAO is beland, na melijk 92.387. Volgens de nieuwe Wet In- stroomcijfers WAO is het UWV verplicht om van alle bedrijven die meer dan 250 werknemers in dienst hebben bekend te maken hoeveel werknemers er bij hen arbeidsongeschikt worden. De Verstraeten Verbrugge Groep BV uit Terneuzen scoort met 3,7% hoog in de categorie goederenvervoer. Gemiddeld valt in deze sector 1,3% uit. Neckermann Nederland BV uit Hulst heeft ook een bovenge middelde uitval van 3,2%. De tailhandel en ambachten, waar dit bedrijf onder valt, laat normaal een uitval zien van 1,2%. De lijst laat ook zien dat de WAO-instroom sterk verschilt per sector. Werknemers die wer ken bij een steenhouwersbedrijf lopen het grootste risico. Maar liefst 3,4 procent van de werk nemers wordt arbeidsonge schikt. Andere uitschieters zijn slagerijen (3%), horeca (2,8%), tabaksverwerkende industrie (2,2%), reiniging (2%), suiker verwerkende industrie (2%) en uitzendbedrijven (2%). Bij de verschillende overheidsbedrij ven schommelt de instroom tus sen de 0,6 en de 1,3 procent. „Dat is minder dan wij hadden verwacht", zegt Richard Gielen van de vakcentrale FNV. Werknemers die bij een groot bedrijf werken, hebben volgens het UWV een grotere kans om in de WAO te belanden. „Bij grote Advertentie door Erwin Tuil DEN HAAG - Afgelopen zater dag is in de Franse Pyreneeën op 69-jarige leeftijd voormalig PvdA-politicus Piet Dankert overleden. Hij was oud-Kamer lid, oud-Europarlementariër en oud-staatssecretaris voor Euro pese Zaken. Dankert tobde al enige tijd met zijn gezondheid. Dankerts carrière als staatsse cretaris van Buitenlandse Za ken in het derde kabinet-Lub- bers verliep niet soepel. Hij kon zijn ambities over verdere Euro pese samenwerking niet verwe zenlijken. Meer glorie was voor hem weggelegd op het Europese toneel, waar hij veel gezag ge noot. Hoewel hij slechts twee ënhalf jaar voorzitter van het Europees Parlement was (van januari 1982 tot juli 1984) werd hij in Brussel en Straatsburg nog steeds 'monsieur ie prési dent' genoemd. Hij wist dan ook als geen ander diplomatie en po litiek te combineren. „Dankert had inzicht, hij was consequent en was een echte Europeaan", zegt oud-collega en partijge noot Jan Pronk. Dat voorzitterschap was een prestatie van formaat. Als enige Nederlander slaagde Dankert er in om een dergelijke positie zelf te bereiken. Als voorzitter verwierf hij respect, omdat hij boven de partijen bleef staan en Europa belangrijker vond dan de lidstaten afzonderlijk. In 1999 verliet Dankert de Eu ropese politiek, enigszins ge desillusioneerd over de verhou ding tussen Europa en Den Haag. In een interview zei Dan kert bij zijn vertrek: „Mijn op volgers wens ik vooral een brede visie toe: kijk verder dan het strikt Nederlandse belang." Glimlachend: „En laat ze voor bereid zijn op een gespannen re latie met 'Den Haag'Want het is een illusie om te denken dat je waardering krijgt voor wat je in Brussel doet." GPD De vakorganisaties en het militair personeel voelen zich overvallen door de aankondiging van Kamp gisteren in de media dat bij Defensie aanzienlijk meer dan de eerder ge raamde 4800 banen ver dwijnen. Ze houden er rekening mee dat ruim ne genduizend ba nen zullen sneu velen. Na Frankrijk enkele jaren geleden, heeft gisteren Duitsland de anval geopend op het, volgens Berlijn, slappe drugsbeleid van de Nederlandse regering. Het zit de Duitsers vooral dwars dat bolletjesslikkers, die op Schiphol worden gearresteerd, niet gevangen worden gezet. Minister van Binnen landse Zaken Schily vindt dat Nederland beter moet controleren en harder moet straffen. Delta NV heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer ver diend dan in de eerste drie maanden van 2002. Het t bedrijf verwacht over heel 2003 ook winst te maken, ondanks de slechte economische situatie. John van Lottum heeft de strijd moeten staken op Wimbledon. De Brabander kreeg gisteren tijdens het serveren weer last van een rugblessure. Hij leidde op dat moment op het centre court tegen de als zeventiende geplaatste Braziliaan Kuerten met 6-2 2-3. Lleyton Hewitt kwam eveneens niet door de eerste ronde. De als eerste geplaatste Australiër verloor op het centre court in de openingsronde in vier sets van de 24-jarige Kroaatse qualifier Ivo Karlovic, de nummer 203 van de wereld: 3-6 7-6 (5) 6-1 6-4. Hewitt ver- rf dedigde zijn titel. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,21 en 23. bedrijven is vorig jaar 1,12 pro cent van alle werknemers in de WAO gestroomd. Bij kleinere bedrijven was dat risico 1,04 procent", aldus woordvoerster Anna Bekius van UWV. De vakcentrale FNV benadrukt dat dit solliciterende werkne mers er niet van hoeft te weer houden aan de slag te gaan in een groot bedrijf. Of de kans om in de WAO te belanden groot is, hangt erg af van hoe het bedrijf omgaat met ziekteverzuim. „Veel grote bedrijven doen het juist heel goed." GPD door Achille Prick DEN HAAG - De alcoholver- koop in Nederland is begin dit jaar hard gedaald sinds de ac cijnzen op sterke drank op 1 ja nuari tot 18 procent zijn ver hoogd. Gemiddeld daalden de verko pen met 9 procent, maar de ver koop van jenever, gin of cognac is ingestort met dalingen tot bij na dertig procent. Slijters in de grensstreken met Duitsland en België hebben hun omzet extra hard zien inzakken. Over de grens is een fles al snel tien tot dertig procent goedkoper. Dat blijkt uit cijfers van onder zoeksbureau AC Nielsen, dat in opdracht van Bacardi-Martini Nederland de maanden februari en maart 2003 vergeleek met de zelfde periode een jaar eerder. De afzet van sterke drank loopt al jaren terug, maar steeds met enkele procenten. Gestegen prijsbewustheid door de komst van de euro, de slechtere econo mische omstandigheden en de hogere accijnzen komen nu in de alcoholsector extra hard aan. Alleen wijn stijgt in de cijfers. „Het is nog niet zo dat slijterijen hun deuren moeten sluiten, maar dat zal niet-lang meer du ren", reageert voorzitter M. Ko rendijk van branchevereniging De SlijtersUnie. „Wij begrijpen echt niet waarom Nederland de accijns verhoogt, terwijl dat in de ons omringende landen niet gebeurt. Het heeft namelijk al leen maar nadelen: omzetdaling voor slijterijen en uiteindelijk ook een daling van de accijnsin komsten, omdat consumenten over de grens inslaan. Denemar ken heeft zijn tarieven aange past aan Duitsland, hopelijk dringt dat hier ook door." GPD pagina 6: winstwaarschuwing Heineken (Advertentie) PZC naam:Q noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 Piet Dankert c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: q per maand met automatische incasso 20,50). q per kwartaal met automatische incasso (€55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1