PZC Planten en dieren aan de A58 21 21 23 23 Gierzwaluwen bouwen met stro en speeksel Ook vissers houden van Waddenzee Consulent Zeeuwse dialecten "C Genieten van meeuwen op Neeltje Jans De Peppel werd fraaie Burghse Hof HET TUINTJE VAN Aas Na Sint Jan neemt de zee geen onweer an Zeekraal Stikstof rfdmi m y M Lantaarnpaal Advertentie-exploitatie: «ird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Peuws-Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0113-315680 #ww.pzc.nl F.mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. dinsdag 24 juni 2003 Staartmezen aan de nestbouw. Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. Het was vroeg in de och tend, op de scheiding van donker en licht, zo weet Chiel Jacobusse nog goed. De medewerker van het Zeeuwse Landschap reed over de A58 bij Goes en zag in de oksel van die snelweg een ree lopen. Hij was niet verbaasd en besefte direct dat het dier zich daar uitste kend schuil kan houden. Het gebied, omgeven door asfalt, wordt immers zo goed als niet betreden door mensen. Daar, temidden van het ver keer, vinden allerlei dieren rust. De A58 is niet alleen maar een snelweg. Links, rechts en temidden van het asfalt groeien planten en leven dieren. Zeker het Zeeuwse gedeelte van de A58 met z'n zeer brede ber men is een fascinerend ecosys teem. De ree heeft in de oksel van de snelweg een biotoop gevonden waar ze overdag ongestoord kan leven, 's Nachts, als er nauwe lijks verkeer over de weg rijdt, zal het dier zich wel buiten die veilige ring van asfalt wagen op zoek naar aanvullend voedsel en soortgenoten. Maar daar bin nen in die ring is het vooral vei lig. Daar vindt geen verstoring plaats. Jarenlang hield Rijkswater staat Zeeland bij welke dieren op de A58 werden aangereden om te zien welke dieren in de di recte nabijheid van die weg le ven. In de periode 1990-1997 werden welgeteld 1490 zoogdie ren en 2296 vogels dood op en langs de weg gevonden. De hit lijst onder de zoogdieren wordt aangevoerd door het konijn. 436 van deze dieren sneuvelden op het 53 kilometer lange traject tussen de voet van de Brabantse Wal en het veerplein Vlissingen. De egel komt op de tweede plaats met 321 verkeersslacht offers, gevolgd door de haas (273), kat (145), rat (152), bun zing (79) en hermelijn (69). Ook vier reeën zijn in de periode dood op en naast de A58 gevon den. Vogels van 35 verschillende soorten zijn in de periode 1990- 1997 op en langs de weg dood aangetroffen. Vooral meeuwen (716), eenden (374), fazanten (307), waterhoentjes (295) en duiven (202). Ook een aantal roofvogels zoals buizerd, kerk uil, kiekendief, ransuil en toren valk werd dodelijk geraakt door de langssuizende auto's. Dat is niet zo vreemd omdat deze vo gels profiteren van de weg. Ze komen af op het aas of worden tijdens hun jacht op levende dieren die rondscharrelen in de berm doodgereden omdat ze te laag vliegen en in botsing ko- Yveervvooi'G (Sintjan valt op 24 juni) Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Berenklauwen in de middenberm van de A58 ter hoogte van Lewedorp. foto's Dirk-Jan Gjeltema Natuur gedijt langs snelweg men met voertuigen. Reigers, kauwen, eksters en meeuwen gebruiken de licht masten als uitkijkposten. Vanaf die hoogte wachten ze tot er weer wat aas wordt opgediend. Ook benutten vogels de masten als platform voor hun pronk- en paringsrituelen. In de bermen leven ook allerlei vleesvliegen. Die hebben het daar goed. Dagelijks worden ze voorzien van vers voedsel. En heel wat insecten-etende vogel tjes komen ook gemakkelijk aan hun kostje dankzij het voortra zende verkeer. Dagelijks vliegen vele duizenden insecten zich te pletter tegen de grill of voorruit van een auto en belanden ver volgens in de berm. In de berm krioelt het ook van de veldmui zen, bosmuizen en bosspitsmui- zen. De bermen liggen immers wat verhoogd in het landschap en zijn dan ook relatief droog. „Een ideaal gebied voor knaag dieren", aldus Jacobusse. Torenvalken profiteren weer van die vele muizen. Maar ook Natuurgebiedje in de kom van de oprit naar de snelweg (bij Middel burg). reigers weten in de bermen heel wat van die diertjes te verschal ken. Muizen komen niet voor op de lijst van aangereden dieren. Niet vreemd want de A58 is te breed voor hen. Zo'n diertje waagt zich niet op zo'n groot on beschut terrein en wordt dus ook niet overreden. Niet alleen dieren weten handig hun levensomstandigheden op te krikken door gebruik te ma ken van de snelweg. Er zijn ook plantensoorten die dat doen. Zo gedijen zoutminnende planten als Engels gras en Deens lepel blad goed langs de snelweg om dat er geregeld wordt gepekeld. Jacobusse weet dat hier en daar typische schorrenplanten als zeekraal, lamsoor en zilte Rus langs de A58 groeien en bloeien. Het bezemkruiskruid gaat zelfs nog wat verder. Dit plantje ge bruikt de luchtstromen van het voorbijrazend autoverkeer om zich via het snelwegnet te ver spreiden over het land. Vinger gras en naaldaar zijn andere planten die langs de weg opruk ken. Deze liefdegrassen zijn ty pisch Zuid-Europese planten die vanaf het veerplein Vlissin gen de A58 volgen. Bij Rijkswaterstaat weten ze dat vooral door het ecologisch beheer de bermen veel soorten- rijker zijn dan het achterliggen de agrarisch gebied. Zo werden in 1997 in de bermen van de A12 tussen Utrecht en de Duitse grens 245 plantensoorten aan getroffen tegenover 220 in het achterland. Twee jaar later bleek dat er landelijk gemid deld 230 plantensoorten meer in de berm dan in het achterland leven. Rijkswaterstaat schat in dat in de bermen langs de A58 zeker zo'n zeventig planten meer voorkomen dan in het Walcher- se en Zuid-Bevelandse agrari sche achterland. Onder andere orchideeën en muurpeper, aldus Margret Bakker van Rijkswa terstaat Zeeland. De bermen langs de Zeeuwse snelweg worden de laatste jaren maar beperkt gemaaid. In het verleden werden ze behandeld alsof het gazons waren, zo keu rig strak moesten ze er toen bij liggen. Zo is het echter al jaren niet meer. Het eerste gedeelte van de berm, vanaf de weg af ge zien tot en met de paaltjes, wordt vier maal per jaar ge maaid. De zone daarachter twee keer per jaar. En het laatste stuk, tot aan de sloot, slechts één keer in de drie jaar. Bakker weet dat ook allerlei in secten, zoals loopkevers en vlin ders van dat beleid profiteren. Het zwartsprietdikkopje is daar een goed voorbeeld van. Andere vlinders, zoals het icarusblauw- tje en het hooibeestje zijn zeer gevoelig voor maaien en hebben baat bij het beleid om een ge deelte van de berm slechts om de drie jaar te maaien. Ook tal van spinnen gedijen in de berm. De wespspin bijvoor beeld heeft zich vanuit het zui den via de bermen verspreid over het gehele land. En de grep pelsprinkhaan is ook via de ber men opgetrokken en leeft nu in een fiks deel van Nederland. De bermen van de A58 vormen dus niet alleen de noodzakelijke versteviging voor de A58, een uitwijkplaats voor automobi listen en het gebied waar allerlei borden en bordjes staan. Vooral dankzij de breedte en het ecolo gisch beheer zijn het ook lang gerekte natuurgebiedjes waar tal van dieren en planten rela tief ongestoord gedijen omdat het agrarisch achterland voor hen minder leefbaar is gewor den door de intensieve bewer king en het gebruik van stikstof en bestrijdingsmiddelen. Emile Calon Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl jt In deze rubriek maken we ook melding van bijzondere waarnemingen. Het zijn beleve nissen van mensen in hun eigen achtertuin en omgeving. Enkele wel heel bijzondere zijn te mooi om ze niet voor het voetlicht te halen. !»1 Koolmees nestelt in oude lan taarnpaal. Zo meldde iemand uit het dorp ons al enkele maanden geleden dat vermoedelijk een paartje staartmezen in haar tuin een nestelplaats uitgezocht had. Regelmatig waren de dieren te zien. Maar de eigenlijke nestel plaats bleef voor de waarne mers onvindbaar. Bijzonder ei genlijk, want staartmezen trek ken in deze omgeving wel in het winterhalfjaar met andere me zen in groepjes rond, maar voor de nestbouw hebben ze een voorkeur voor meer bosrijk ge bied. Staartmezen bouwen een ovaalvormig nest met de vlieg opening bijna aan de bovenzij de. Anders dan de meeste mezen maken ze maar zelden gebruik van nestkastjes. Voor de bouw van het nest gebruiken ze fijn materiaal, waaronder mossen en - wat voorzover wij weten wordt dat door geen andere vo gel gebruikt - stukjes korstmos en spinrag, waarmee het fijne materiaal aan elkaar wordt ge weven. Je staat versteld van de sterkte van zo'n bouwsel. Het nest hangt meestal goed verbor gen in een dichte haag of coni feer. Spijtig genoeg had een ek ster het doen en laten van het mezenpaar blijkbaar gevolgd en met een gerichte aanval een Kunstnest voor huiszwaluw (boven) en zelfgebouwd nest van de gierzwaluw. illustraties Adri Karman kon ze ergens in Groningen zo'n vijftiental kunstnesten voor de huiszwaluw voor een redelijke prijs op de kop tikken. Het duurde even maar uiteindelijk kreeg ze haar man zover dat hij een steiger opbouwde en de nes ten zo hoog mogelijk onder het overstek bevestigde. De actie had succes! Een groot deel van de nesten is bezet door de huis zwaluw. Het opmerkelijkste echter aan de broedkolonie is de nestbouw van een paartje gierzwaluwen. Meestal zoeken zij een donker plekje onder pannen of wind veren. Wat een verbazing toen de nestbouw van de gierzwalu wen bovenop een plankje boven een kunstnest voor de huiszwa luw werd ontdekt. Opmerkelijk is ook dat de kleur bijna over eenkomt met de tint van de kunstnesten. Gierzwaluwen bouwen vrij vlakke nesten van stro en veren die ze met speeksel uit een speciale speekselklier aan elkaar hechten. Heel anders dus dan de huis- en boerenzwa luwen die modder gebruiken voor de nestbouw. Het nest van een gierzwaluw krijg je maar zelden te zien. Op meerdere plankjes is er iets waar te nemen van het begin van nestbouw door gierzwalu wen. Is hier een nieuwe moge lijkheid gevonden om de gier zwaluwen onderkomen te bie den? Het zou voor de initiatief nemers de kroon op hun inzet zijn. Jammer dat sommige men sen de natuurlijk gebouwde nesten van de huiszwaluwen nog steeds wegsteken in ver band met de overlast van de uit werpselen. Een plankje onder het nest voorkomt die tijdelijke overlast. Vooral de huiszwa- luwpopulatie is de laatste jaren sterk achteruitgegaan en onze schoonmaakacties bevorderen het herstel hiervan natuurlijk allerminst. Onlangs zag iemand aan het eind van een tuin - op de grens met de openbare weg - een kool mees plotseling verdwijnen in een overblijfsel van een oude gietijzeren lantaarnpaal. Ter wijl we zaten te turen klonk plotseling een sissend geluid vanuit het donker: Psssssü, zo onverwacht dat we verschrikt ons hoofd terugtrokken. De paal was dus wel degelijk be woond. Adri Karman buks oVan recenter datum is de melding van een inwoonster van het dorp, die zeer begaan met de natuur is. Vanwege haar inzet voor alles wat met de na tuur van doen heeft kent ieder een haar en vervoegt zich bij haar met allerlei meldingen over de natuur. Zo heeft zij ook een zwak voor zwaluwen. In het pannendak van de woning zijn speciale gierzwaluwpannen aangebracht. Tot nu toe zonder resultaat. Enkele jaren geleden duik in de conifeer gemaakt. Onder veel misbaar van de me zen en luid geschetter van de merels greep de rover het hele nest mee in de snavel en even la ter lag het verfomfaaid tussen de planten in de border. Zulke acties maken de kraaiachtigen niet geliefd. 'Ai noe toch een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19