PZC De Boer moet weg, Cocu mag blijven Spierspasme nekt John van Lottum Karlovic torent boven Hewitt uit Voorarrest Spooren met dertig dagen verlengd Aanstelling bij Barcelona maakt weinig emoties los Dreigement tennissers 18 Handbalsters mogen deel EK-kwalificatie overslaan dinsdag 24 juni 2003 Extra inkomsten Teleurstellingen Huiswerk Flinke bonus spelers Real Madrid Koevermans weg bij Jong Oranje Jordi Cruijff mag Alaves verlaten Rentree Van der Kooij op NK Wauters blijft Rabobank trouw Greene start niet op 200 meter Schandknapen Servais Knaven naar de Tour door Ype Minkema BARCELONA - Frank de Boer mag zijn carrière als voetballer niet bij Barcelona afsluiten. Waarschijnlijk gebeurt dat in Engeland. Gisteren kreeg de 33- jarige libero van de Catalaanse club te horen dat zijn contract ej niet zal worden verlengd. Phil lip Cocu daarentegen mag wel blijven. Hij kan zijn verbintenis met één jaar verlengen. Frank de Boer had de laatste etappe van zijn lange loopbaan al lange tijd helemaal in zijn hoofd. Nog één of twee jaar met Barcelona op clubniveau de top halen. En als dat niet kon was een terugkeer naar Ajax een mooi alternatief. De verdediger wilde na het EK van volgend jaar als recordinternational af scheid nemen van Oranje. In ie der geval niet naar Engeland, zei hij. Dan zouden de kinderen voor een paar jaar weer in een ander land moeten aarden. En dat terwijl de jongste tegen woordig beter Spaans spreekt dan Nederlands. Dat zei De Boer een paar maan den geleden, toen de vraag over het vervolg actueel werd. Het is duidelijk, de voetballer heeft zijn toekomst niet in de hand kunnen houden. Het kwam gis teren niet eens tot een aanbie ding. Barcelona had eerder aan gegeven dat de libero minstens tweederde van zijn salaris moest inleveren om te mogen blijven. Dat was voor de voet baller onbespreekbaar. En dus vertrekt hij na vierenhalf jaar bij de Catalaanse club. De Boer zag zijn gedwongen af scheid de laatste weken al een beetje aankomen. ,,Er gingen geluiden rond in de wandelgan gen", zegt hij. Maar toch was de mededeling verrassend. „Ik heb dit seizoen vijftig wedstrijden gespeeld. Na Patrick Kluivert de meeste van allemaal. Ik kreeg het idee dat ik een belangrijke pion was." En bitter: „Ik heb met Barcelona de Europese top inderdaad nooit gehaald. En daarvoor kwam ik naar Span je." Maar Barca draaide een zeer slecht seizoen, haalde op het nippertje Uefa Cupvoetbal, kreeg een nieuwe voorzitter en krijgt een nieuwe trainer. „Nee, ik heb niet het idee dat ik een zondebok ben. Ik heb laten zien dat ik nog steeds op topniveau meekan." Kennelijk was het niet genoeg. Nuchter: „Het is jammer dat het zo moet eindi gen hier, maar ja, het leven gaat door. Dit hoort er ook bij."GPD Rijkaard onderdeel totale vernieuwing van onze sportredactie BARCELONA - Frank Rijkaard is gisteren aangesteld als nieu we trainer en coach van Barce lona. „Een mooie kans bij een prachtige club", vindt de 40-ja- rige Amsterdammer zelf. Rijk aard neemt Henk ten Cate mee als assistent. De voormalige bondscoach van het Nederlands elftal tekende een contract voor vier jaar. Hij volgt in Barcelona de Joegoslaaf Radomir Antic op en is na Rinus Michels, Johan Cruijff en Louis van Gaal de vierde Nederlandse trainer in de historie van de Catalaanse club. Algemeen aangenomen wordt, dat Ronald Koeman de vijfde wordt. Hij was de eerste keus van de nieuwe voorzitter Joan Laporta, maar de trainer van Ajax wil eerst in Amsterdam zijn werk afmaken. Koemans contract bij Ajax loopt na het komende seizoen af. Rijkaard deed bij zijn presenta tie, gisteravond in Barcelona, geen grote toezeggingen. Hij be loofde keihard hard te zullen werken, want 'dat verdient een club als Barcelona'. „Hier sta je continue onder druk, maar dat kan ook goed zijn." Onwennig sjokte hij door de ca tacomben van Camp Nou, zijn weg nog zoekend. Voor de tien tallen camera's en in een volle LONDEN -De mannelijke prof tennissers dreigen volgend jaar de Grand Slam-toernooien te boycotten als die niet dertig procent van hun winst afdragen aan de spelersvakbond ATP. Dat is de uitkomst van een bijeen komst van 120 tennissers afge lopen weekeinde. De tennissers denken aan het organiseren van liefdadigheids- toernooien, als alternatief voor de Australian Open, Roland Garros, Wimbledon en de US Open. Met dit dreigement hopen ze de Grand Slams te bewegen meer geld af te dragen aan de in financiële moeilijkheden verke rende ATP. De afgelopen twee jaar worstelde de spelersvak bond door de val van marke tingbureau ISL. Dat kostte de ATP een deal die goed was voor 1,3 miljard dollar in tien jaar. De voorzitters van de Grand Slam- toernooien noemen de voorstel len van de ATP onaanvaard baar. Wimbledon, dat jaarlijks een winst draait van ongeveer vijf tig miljoen euro, heeft het totale prijzengeld dit jaar verhoogd met 6,2 procent. De overgeble ven winst gaat in het geheel naar de Engelse tennisbond. Op de US Open kunnen de tennis sers dit jaar een miljoen dollar meer verdienen dan een jaar eerder. Met de gehoopte extra inkom sten wil de ATP het prijzengeld verhogen, bijdrages leveren aan een pensioenfonds en meer do pingcontroles uitvoeren. Ook wil de spelersvakbond zorgen voor betere medische voorzie ningen en meer promotie van de tennissport. GPD perszaal oogde zijn presentatie niettemin ontspannen. Hij deed een deel van zijn zegje in be hoorlijk Spaans. Daarmee deed hij in weinig denken aan de vo rige Nederlandse trainer, Louis van Gaal, die lang over de taal struikelde en mede daardoor niet geliefd was bij de media. Rijkaard maakte duidelijk een betere eerste indruk. Laporta drukte na afloop de nieuwe trai ner bijna fijn. Met de keuze voor Rijkaard komt er allesbehalve een einde aan de Dutch Connection bij de Spaanse topclub, die een zeer matig seizoen beleefde en pas op de laatste speeldag deelname aan het Uefa Cuptoernooi vei ligstelde. Lopende het seizoen werd Louis van Gaal aan de kant geschoven. Met Antic aan het roer klom Barfa van een de gradatieplaats naar de zesde plek, die nog recht geeft op het spelen van Europees voetbal. In zijn vorige trainersfuncties haakte Rijkaard na teleurstel lingen af. Als bondscoach haal de hij met het Nederlands elftal weliswaar de halve finales van Euro 2000 in eigen land, maar de uitschakeling tegen Italië door een knullige serie straf schoppen was meer dan zuur. Daarna degradeerde Rijkaard met Sparta uit de eredivisie en werd het stil rond hem. Het duurde gisteren enige tijd voordat Laporta met Rijkaard aan zijn hand naar buiten kwam. De nieuwe voorzitter had eerder op de dag Antic zijn congé gegeven. Niet veel later kreeg ook Frank de Boer te ho ren dat Barcelona hem niet meer nodig heeft. Philip Cocu blijft, maar ook het lot van Kluivert, Reiziger en Overmars is nog on gewis. Een andere koers, ver nieuwing, frisse wind zijn de kreten die gisteren het meest werden geslaakt. Binnen dat be leid passen geen namen uit het verleden. Daarom werd de Serviër met grote voortvarendheid de laan uitgestuurd. Geëmotioneerd, maar niet in tranen, reageerde hij op zijn vertrek. „Ik kan geen enkele reden bedenken voor de ze verandering. Maar een trai ner van Barcelona weet dat dit kan gebeuren." De nieuwe technisch directeur Txiki Beguiristain had maar weinig woorden nodig om het vertrek van Antic te rechtvaar digen. „We zijn begonnen met een totale vernieuwing en dan moet je soms harde maatregelen nemen." Maar Antic heeft zijn Frank Rijkaard (links) schudt de hand van voorzitter Joan Laporta tijdens zijn officiële presentatie als trainer van Barcelona. foto Cesar Rangel/AP twijfels: „Ik hoop dat deze ver andering Barcelona ten goede zal komen", zei hij diplomatiek. De komst van Rijkaard maakte nauwelijks emoties los bij de so- cios, die nog altijd in een soort roes leven. Ze geloven heilig in Laporta. Hij is vooralsnog de grote man, op wie wordt gere kend, bevestigt Javier (26), die wel eens van 'Frans Rijkaard' heeft gehoord, maar hem verder niet kent. „Ik denk dat het toch maar voor een jaar is, want dan komt Koeman." Javier ziet Rijkaard meer als iemand die het bedje moet spreiden voor de huidige Ajax-trainer. Veel so- cios, net als de Catalaanse sportpers, zien in het aantrek ken van Rijkaard de hand van Johan Cruijff. In de ogen van Fernando (32) is dat geen beste zaak. „Ik was een grote fan van Johan toen hij voor Barcelona speelde en trainer was. Maar nu staat hij te ver af van de club." GPD John van Lottum valt op de grond in zijn partij tegen Gustavo Kuerten. foto Dave Caulkin/AP door Martijn van Beeten LONDEN - Stiekem dacht tennisser John van Lottum al hoe hij zou juichen na z'n overwinning tegen Gustavo Kuer ten op het centre court van Wimbledon. De Nederlander genoot, was de baas op 's werelds beroemdste tennisbaan. Tot in de tweede set de spieren in zijn onderrug op tilt sloegen. Een zogenaamd spier spasme. Op indrukwekkende wijze won Van Lot tum de eerste set met 6-2, maar op een 3-2-achterstand in de tweede set moest hij opgeven. Bij het serveren voelde hij een pijnscheut en wist de huidige Ant werpenaar het al. Geen droom op centre court, maar een nachtmerrie. Van Lot tum liep na een korte behandeling door een fysiotherapeut van de ATP nog één keer naar de servicelijn, maar zag het zinloze van zijn poging meteen in. Met tranen in de ogen schudde hij Kuerten de hand. „Dit doet ontzettend veel pijn. Niet die rug, dat kan me niets schelen. Het had me een dag later best mogen ge beuren. Maar deze wedstrijd had ik wil len winnen." De pechvogel kan nu ook fluiten naar een optreden in het dubbelspel met zijn maatje Sjeng Schalken. De laatste haal de overigens wel de tweede ronde, door in drie sets (6-3 6-4 en 6-1) af te rekenen met de Brit Ai-vind Parmar. Die kwam op een wildcard het toernooi binnen. Schalken stuit morgen in de tweede ronde op de Ecuadoraan Nicolas Lapentti. Van Lottum had zijn zinnen gezet op dit tennisjaar. Hij strikte coach Alex Reijn- ders, die successen vierde met Paul Haar huis, Jacco Eltingh en Schalken. De man die meer indruk maakte met uitspattin gen op de tennisbaan en meerderde keren dacht aan stoppen, wilde nu toch eens het maximale uit zijn mogelijkheden ha len. Van Lottum keerde terug in de top- honderd (hij staat 89e op de wereldrang lijst) en mocht na vier jaar afwezigheid weer meedoen op Wimbledon. Ondanks een voortdurend protesterend lichaam. Een liesbreuk in januari, schou derproblemen in februari en nu de rug weerhielden hem van aansprekende prestaties. Van Lottum weet dat het li chaam snakt naar rust, maar optredens op Roland Garros en Wimbledon wilde hij zich niet ontzeggen. Steeds weer stap te Van Lottum na een blessure zo snel mogelijk de baan op. En bleef hij kwak kelen. Nu gunt hij zich een week vakan tie. „Ik heb geen idee wat ik nu nog moet doen," treurde een aangeslagen Van Lottum. „De beste specialisten hebben naar die rug gekeken, ik heb twee weken lang vijf tot zes uur per dag op de massag etafel gelegen. De pijn was weg, het li chaam voelde goed aan. Dit kwam hele maal uit het niets. Misschien is het een chronisch probleem, daar maak ik me zorgen over." Een waarschuwing kreeg Van Lottum zondagavond al, toen hij door fysiotherapeut Richard Smith werd behandeld aan een pijnlijke schouder. „Richard zei al dat mijn rug muurvast zat. Maar eenmaal op de baan leek er niets aan de hand. Ik stond te genieten, tikte Kuerten helemaal van de baan. Van spanning had ik ook al geen last. Dit had mijn beloning moeten worden." GPD door Martijn van Beeten LONDEN - Een stotterende reus uit Kroatië heeft voor een van de grootste sensaties ooit op Wimbledon gezorgd. Kwalifi- cant Ivo Karlovic, 2.08 meter en 203e op de wereldranglijst, zorgde tijdens zijn Grand Slam- debuut voor de uitschakeling (1-6 7-6 6-3 en 6-4) van titelver dediger Lleyton Hewitt. Prachtig was de ontmoeting aan het net van de gevallen kampi oen en de sensationele winnaar. Hewitt, een tennisser met een reusachtige reputatie, moest in de hoogte kijken naar de langste speler ter wereld. Karlovic, die tennis de voorkeur gaf boven basketbal, torende voor even uit boven de voormalige nummer één van de wereld. Nooit eerder in het open tijd perk, sinds 1968 mogen ook profs meedoen op de Grand Slam-toernooien, verloor de kampioen in de eerste ronde van de volgende editie. Het overkwam de Spanjaard Manu el Santana wel in 1967, toen hij struikelde over de Ameri kaan Charlie Pasarell. Maar toen werden louter amateurs toegelaten. De snelste uit schakeling van een titelverdedi ger in het open tijdperk stond op naam van Boris Becker, die in 1987 in de tweede ronde ver loor van de Australiër Peter Doohan. Zo indrukwekkend als de pres tatie van Karlovic was, zo hape rend stond hij de internationale pers te woord. De 24-jarige Kro aat, uiteraard een groot bewon deraar van 'Mister Ivanisevic', kampt met een spraakgebrek. Natuurlijk was de man uit Za greb dolgelukkig en hij vertelde over de kwetsbaarheid van He witt die hem in Queens al was opgevallen. Maar Karlovic was vooral verbaasd. Tienmaal eer der had hij geprobeerd zich te kwalificeren voor een Grand Slam-toernooi en nu was het hem eindelijk gelukt. En dan deze sensatie die de All England Club al op de eerste dag wakker schudde. Karlovic gaf Hewitt huiswerk mee. De Australiër leverde op 16 juni de koppositie op de wereld ranglijst weer in bij Andre Agassi en was in totaal 81 we ken 's werelds beste. Nu verliest hij een vracht ATP-punten. Maar vooral de prestatiecurve is zorgwekkend. Hewitt won de Amerikaanse hardcourttoer- nooien in Scottsdale en Indian Wells, maar raakte in Europa het spoor bijster. Uitschakeling in de derde ronde op Roland Garros, de kwartfinales op Queens en nu de eerste ronde op Wimbledon. De surprise kwam niet helemaal uit de lucht vallen. Hewitt brak aan de vooravond van Wimble don met zijn coach Jason Stel tenberg en wordt begeleid door zijn Zuid-Afrikaanse conditie trainer Roger Rasheed. „Maar dat heeft allemaal geen enkele invloed gehad," zei de Austra liër zelf. Ex-coach Stoltenberg betwijfelt dat. Volgens hem heeft de stress van altijd de bes te moeten zijn vat gekregen op de vechtersbaas. Stress is Karlovic nog vreemd. Hij beantwoordde vrolijk alle vragen van de internationale pers over zijn lengte. „Mijn ou ders hebben allebei een normale lengte, maar misschien was de postbode ook een reus," grapte hij. Met zijn uitschuifbare ar men en harde opslagen (acht tien aces tegen Hewitt) is zijn spel uitermate geschikt voor gras. Net als dat van zijn held Ivanisevic, die Karlovic meteen na de wedstrijd opbelde om hem te feliciteren. GPD MADRID - De toch al niet slecht betaalde vedetten vanB Madrid zijn gisteren ruim beloond voor de 29e landstitel» de voetbalclub. Iedere speler ontvangt 300.000 euro voorU kampioenschap. Real werd zondag na de zege op AtleticoR 1 bao (3-1) landskampioen. Ronaldo scoorde tweemaal AFP ZEIST - Wim Koevermans stopt als bondscoach van Jom Oranje. De oefenmeester blijft wel als stafdocent aan d KNVB verbonden. Koevermans volgde vorig jaar juli Mark Wotte als bondscoach bij Jong Oranje op. Hij moest de ploeg naar de Olympische Spelen leiden. Het Nederlandse belof. tenteam haalde uit de eerste vijf kwalificatiewedstrijdenvaii het EK slechts twee punten. Ook twee oefenwedstrijden gin gen kansloos verloren. Jong Oranje is door de slechte serie ai uitgeschakeld voor deelname aan het EK en de OlyimmrU» Spelen. ANP P VITORIA - Jordi Cruijff mag Alaves verlaten. DezoonvanJo- han Cruijff heeft gisteren van de Spaanse club uit Vitoria een vrije transfer gekregen. Alaves degradeerde dit seizoen uit de Primera Division. Jordi begon zijn loopbaan bij FC Barcelona waar zijn vader toen trainer was.Inl996 vertrok hij naar Manchester United Vier jaar later lijfde Alaves hem in. Met de Spaanse club verloor hij in de finale van de Uefa-beker van Liverpool. Dit seizoen zat Cruijff (29) vaker op de bank dan hem lief was AFP BERGEN OP ZOOM - Vincent van der Kooij maakt zondag tijdens het NK wielrennen in Rotterdam zijn rentree na een ongeval begin mei waarbij hij ernstig gewond raakte. Deren- ner van BankGiroLoterij is naar eigen zeggen voldoende her steld om het zeker 150 kilometer vol te houden. Van der Kooij werd op 10 mei tijdens een training aangereden door een be stelbus. Hij liep daarbij een elleboogbreuk en een hersen schudding op, terwijl hij door een beknelde zenuw nog steeds de vingers van zijn linkerhand niet kan strekken. ANP 'S-HEERENHOEK - De Belgische wielrenner Mare Wauters heeft zijn contract bij Rabobank met een jaar verlengd. De Nederlandse wielerploeg maakte gisteren de nieuwe overeen komt met de 34-jarige coureur uit Lummen bekend. Wauters zal in 2004 zijn zevende seizoen in dienst van Rabobank rij den. Wauters zelf zegt zeer content te zijn met zijn verlengde overeenkomst. „Ik weet wat ik aan Rabobank heb. Het is een sterk team met prima ploeggenoten en begeleiding. Daar naast krijg ik altij d een goed programmaWat zou ik nog meer willen?" ANP PALO ALTO - Maurice Greene zal bij de WK atletiek inParijs niet starten op de 200 meter. De Amerikaanse atleet raakte zondag bij de nationale titelstrijd geblesseerd en kon zichniet kwalificeren. In de halve eindstrijd werd hij, gehinderd door knieklachten, slechts zevende. Greene doet bij de WKwelmee op de lOOmeter. Als wereldkampioen was hij automatisch ge plaatst. ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - De raadkamer van de rechtbank in Den Bosch heeft het voorarrest van Fons Spooren (39) uit Netersel giste ren met dertig dagen verlengd. Justitie verdenkt hem van on tucht met minderjarige jongens en een poging tot zware mishan deling. Spooren is besmet met HIV en dat virus kan aids ver oorzaken. Volgens een woordvoerster van het Bossche parket hebben alle verdenkingen tegen Spooren te maken met ontuchtige hande lingen met minderjarige jon gens in het Anne Frankplant soen in Eindhoven. Meer wil ze er niet over zeggen. Vorige week hield de politie twee inwoners van Weert aan. Ook zij worden verdacht van ontucht met jon gens in hetzelfde plantsoen. Dat tweetal zit ook nog vast. Politie en justitie stellen al en kele maanden een uitgebreid onderzoek in naar criminele ac tiviteiten in het Anne Frank plantsoen in de Eindhovense binnenstad. Dat is sinds jaren een gedoogde ontmoetings plaats van homoseksuelen. Het onderzoek richt zich onder meer op de aanwezigheid van schandknapen, bedreigingen en afpersing van mannen die er ge bruik van maken en de handel en wandel van pooiers. Spooren is bij een van die onder zoeken in beeld gekomen. Hij was tot voor kort directeur bij PSV. De voetbalclub heeft hem na zijn arrestatie ontslagen. De raadsman van F ons Spooren heeft vorige week tevergeefs ge probeerd het voorarrest vanzijn cliënt te laten opheffen. Het ge rechtshof wees een verzoek daartoe van de hand. Dat appèl had betrekking op de eerste pe riode van dertig dagen voorar rest. De uitspraak van de raad kamer gaat over een tweede periode van dertig dagen. ANP RIJSWIJK - Servais Knaven is gisteren opgenomen in de Tour- ploeg van Quick Step-Davi- tamon. De ploeg van Quick Step voorde Ronde van Frankrijk, die 5 juli begint, bestaat naast Knaven uit Bettini (Ita), Bodrogi (Hon). Canada (Spa), Paolini (Ita). Ho gers (Aus), Van de Wouwer (Bell Virenque (Fra) en Wadecki (Pol). De Italiaan Bramati is re serve. Francisco Mancebo is de kop man van Ibanesto. De Span jaard, vorig jaar zevende, wordi in de Tour vergezeld door vijl landgenoten en drie Russen. De ploeg van Ibanesto bestaat uit Mancebo, Flecha, Garcia, Lla- stras, Mercado, Zandio (Spa). Karpets, Mentsjov en Petrov (Rus). Reserve is de Spanjaard Arrieta. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De Nederlandse handbalsters blijft een lange kwalificatiereeks voor het EK van 2004 bespaard. Nederland hoeft niet in de eerste kwalifica tieronde uit te komen, maar is direct geplaatst voor de laatste ronde in mei 2004. Daarin speelt Oranje een uit- en thuiswed strijd tegen een nog nader te be palen tegenstander. De winnaar van die tweekamp mag naar het EK in Hongarije. Nederland vreesde na de uit schakeling in de kwalificatie voor het WK van dit jaar ook te worden veroordeeld tot de pré kwalificatie voor het EK in 2004, in november van dit jaar. •Het Nederlands Handbal Ver bond voorzag grote problemen om een ploeg bij elkaar te krij gen, omdat in dat geval met buitenlandse werkgevers van veel internationals onderhan deld zou moeten worden orer vrijgave. Dat Nederland het WK dit )aa in Kroatië aan zich voorbij moe laten gaan heeft wel andere con sequenties. In de laatste kwa ficatieronde van het EK hoe Nederland niet op een e schermde status te rej®e,„ Daardoor wordt de kans da ploeg, die na het vertrek van Noorse Kari Aagaard nog ge® coach heeft, een sterke opP nent loot een stuk groter. Gr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18