PZC Vrouw vrijgesproken van onwettig opslaan vuurwerk in kantoor Zierikzeeënaar beste Nederlandse trucker Groedse vangt uitgehongerd paard op Open dag landbouw trekt 2000 bezoekers 13 Nutsbedrijf verwacht jaarwinst ondanks slechte economie OPRUIMING KORTINGEN TOT EN MET 50% Sse^™vis^«TdJ.lIwinkel dagelijks open Vertrek veerboten weer uitgesteld Boete voor ontbreken borden Veel scholen kopen ontdekkasteel Hennekeij blijft in raad Delta Slachtofferhulp zoekt nieuwe vrijwilligers dinsdag 24 juni 2003 Kroatië Stobbelaar - No (iet Klaver Doorganghuis Website over berging Tricolor Internet J Delta draait goed eerste kwartaal VLISSINGEN - Het vertrek van de drie voormalige PSD- veerboten is opnieuw vertraagd. Gisteren was eindelijk de papierwinkel volledig in orde, maar toen gooide het weer roet in het eten. Voor Vlissingen stond 's middags een krachtige wind (kracht 6) en de verwachting was dat de wind tot hard (kracht 7) zou aanwakkeren. Dat was te veel om de schepen te laten vertrekken. Alles was gisteren klaar voor het vertrek. De Italiaanse be manningen van de drie veerboten hadden de schepen feeste lijk gepavoiseerd om de Zeeuwen die de schepen wilden uit zwaaien, een vrolijke groet te brengen. Die moeite bleek vergeefs. Aangenomen wordt dat het vandaag wel zal lukken de schepen te laten vertrekken voor hun reis van ongeveer een week naar de Middellandse Zee. De verwachting is dat de wind zal afnemen. MIDDELBURG - De economische politierechter heeft giste ren een 39-jarige man uit 's-Gravenzande 200 euro boete op gelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. De verdachte werd 30 mei vorig jaar in Reimerswaal aangehouden, omdat de oranje waarschuwingsborden voor vervoer gevaarlijke stof fen op zijn vrachtwagen ontbraken. De vrachtwagenchauf feur vertelde dat de borden eraf waren gevallen en dat hij was vergeten ze tijdens de overtocht met de boot te bevestigen. VLISSINGEN - Tachtig procent van de Zeeuwse basisscho len heeft het techniekproject ontdekkasteel aangeschaft. Daarmee krijgt 87 procent van alle Zeeuwse leerlingen via het ontdekkasteel techniekles. Hiermee is volgens het Techno centrum Zeeland de doelstelling gehaald. Het grote succes is volgens de directie van Technocentrum Zeeland, dat het lesproject mede ontwikkelde, te danken aan het laagdrempelige totaalconcept: al het lesmateriaal en de lesomschrijvingen zitten in een leskist, leerlingen en leer kracht kunnen meteen aan de slag. Ze maken bijvoorbeeld zelf tandpasta en badzout of leren over de werking van een stroomkring. Met de opdrachten voldoet de school in één keer aan de kerndoelen voor techniek. Leraren hoeven geen tijd meer te besteden aan het zelf ontwikkelen van technische les sen. Het Zeeuwse project heeft inmiddels landelijke aandacht getrokken. Er komen veel reacties van basisscholen uit de rest van Nederland. MIDDELBURG - J. Hennekeij blijft aan als voorzitter van de Raad van Commissarissen van Delta. Hij vervulde die post ja renlang toen hij gedeputeerde van de provincie was. Ondanks zijn vertrek als provinciebestuurder wilde de RvC van Delta hem graag als voorzitter houden. De RvC controleert de directie van Delta. Omdat de provincie voor de helft eigenaar is van Delta, was het gebruikelijk dat de president-commissaris een gedeputeerde was. Maar de aandeelhouders - naast de provincie ook de Zeeuwse gemeen ten - hebben een paar jaar geleden besloten de directie meer vrijheid te geven om het beleid te bepalen. Bij die vrijheid hoorde ook de mogelijkheid een president-commissaris van buiten het bedrijf te halen. Gedeputeerde T. Poppelaars treedt namens de provincie wel toe tot de Raad van Commissarissen om een stem te houden in het beleid van Delta. Hij wordt echter een 'gewone' commis saris, zonder speciale bevoegdheden. Omdat hij er namens de grootaandeelhouder zit, zal zijn inbreng wel zwaar wegen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 57-jarige vrouw uit Sint-Jansteen is gis teren in Middelburg vrijgespro ken van het opslaan van vuur werk in een kantoor. De eco nomische politierechter J. Beg- heyn kwam tot vrijspraak, na dat eerder officier van justitie L. Boogert tot dezelfde conclu sie was gekomen. De vrouw werd verweten 27 de cember vorig jaar in Sint-Jan steen 27 kilo vuurwerk in een kantoorruimte te hebben opge slagen. De verdachte zei echter dat het voormalig kantoor dienst deed als pakhuis, waar nooit iemand kwam. Daar werd het vuurwerk geheel overeen komstig de voorschriften be waard en herverpakt. Na de vuurwerkramp in En schede zijn de wettelijke richt lijnen strenger geworden. De vrouw zei dat er al enige tijd een discussie over de vergunning gaande was met de gemeente. Ze verzekerde gisteren dat ze een vergunning voor de verkoop van vuurwerk had. De verbali sant had 27 december geconsta teerd dat het vuurwerk onaan geroerd in de herverpakruimte (het voormalig kantoor) lag. De officier tikte de vrouw op de vingers dat ze het vuurwerk nooit onbeheerd mag achterla ten. ,Ik was even boodschappen gaan doen", zei ze. De officier zei dat ze er in het vervolg op moest letten. „Vuurwerk mag nooit alleen worden gelaten. Dat is strafbaar. Ook al bent u maar even om een boodschap", merkte Boogert op. Hij vond het echter te ver gaan om de vrouw hiervoor te veroordelen. Die mening deelde de politie rechter. door Ali Pankow ZEERIKZEE - Beroepschauf feur Ton Klein uit Zierikzee is dit weekend Nederlands kam pioen behendigheid met vracht wagen geworden tijdens de na tionale kampioenschappen in Moerdijk. Hij behaalde in zijn eigen cate gorie 'vrachtwagen met aan hanger' de opmerkelijk hoge score van 3187 punten. Dat was de hoogste score van alle vier de deelnemende categorieën en daarmee werd Klein ook alge meen kampioen. Klein is in vas te dienst bij Krijger Molenaars inRenesse. „Het is vorig jaar eigenlijk als een geintje begonnen", zegt Klein. „Ik was met een collega van me in Assen bij een festival van de overkoepelende organi satie OCN voor de Chauffeurs verenigingen. Daar werden de voorronden voor die Neder landse kampioenschappen be hendigheid gehouden. We wil den allebei wel even testen, maar mijn collega had zijn rij bewijs niet bij zich en dat was nou eenmaal een voorwaarde. Hij vond dat ik dan in elk geval wel mee moest doen." Klein werd tweede bij die voorronde en plaatste zich daardoor me teen voor de nationale kampi oenschappen in Moerdijk. Hij zegt zich daar niet echt op te hebben voorbereid. Overigens komt het in zijn dagelijks werk vooral aan op inschattingsver mogenJuist dat blij kt van groot belang bij de behendigheids wedstrijd. Klein kreeg veertien proeven binnen zeventienen- halve minuut uit te voeren. Daartoe behoorde onder meer het achteruit inparkeren met aanhanger en het zogeheten sleetrekken van een aantal paaltjes door de draaiende wie ken van een molentje heen. Vol gens Klein spelen precisiewerk en het goed inschatten van de vereiste snelheid daar een be langrijke rol in. Van de 52 chauffeurs uit heel het land behaalde hij met 3187 pun ten veruit de beste score. Hij mocht als Nederlands kampi oen een beker in ontvangst ne men. Verder gaat Klein begin september volgend jaar mee doen aan de Wereldkampioen schappen in Kroatië. VLISSINGEN - Stichting Slachtofferhulp Zeeland in Vlissingen zoekt nieuwe vrij willigers om op te leiden tot hulpverleners voor slachtoffers van een misdrijf of ongeval. Slachtofferhulp zoekt vooral mensen die kunnen luisteren naar verdriet, woede en verbit tering en vooral niet direct vra gen gaan stellen, legt stafmede werker Jack Geelen uit. Stichting Slachtofferhulp helpt jaarlijks rond de 4000 mensen die in aanraking zijn gekomen met misdrijven of verkeerson gelukken. In Zeeland werkt de stichting met tien beroeps krachten: een groot deel van de hulp wordt gegeven door de 75 vrijwilligers. „Slachtofferhulp gaat ervan uit dat mensen liever worden bijgestaan door iemand die daar zijn vrije tijd in steekt, dan door een professional die een half uurtje tijd heeft." h augustus houdt Slachtoffer hulp een informatiemiddag. In september krijgen de nieuwe vrijwilligers een zesdaagse, in tensieve training. „De vrijwilli gers geven emotionele onder steuning, helpen bij zaken als verzekeringsformulieren en gaan mee naar een rechtszit ting. Ze vormen het informatie kanaal naar politie en justitie; 'eggen het verschil uit tussen een melding en een aanklacht; bemiddelen bij daderconfron taties en herstelbemiddeling." Advertentie DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Paardenmarkt 5, Yerseke, tel. 0113-572084 (vrijdag koopavond) Een jonge bezoeker ziet al een mooie toekomst voor zichzelf weggelegd op een van de landbouwmachines in Wilhelminapolder. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Zo n tweedui zend mensen hebben zaterdag een kijkje genomen bij de open dag van de Koninklijke Maatschap Wilhelmi napolder in Wilhelminadorp. Het was de derde keer dat het bijna twee eeuwen oude landbouwbedrijf het pu bliek een kijkje achter de schermen gunde. Hoewel de poorten eigenlijk pas om tien uur 's ochtends open gingen, ston den er al om kwart over negen mensen te wachten. Zelfs op vrijdag, toen de voorbereidingen nog in volle gang waren, meldden zich belangstellenden. Zeker bij de kraam waar gratis friet werd verstrekt, was merkbaar dat de animo opnieuw groot was. Al in de loop van de middag was men door de voor raad van duizend frietbakjes heen. De open dag had dit jaar het thema 'boerderij en landschap' meegekregen. Op de markt met informatiestands speelden verschillende bedrijven en or ganisaties op het onderwerp in. Bezoekers konden verder, desgewenst onder deskundige begeleiding, rond wandelen op het enorme bedrijfster rein, de loodsen bekijken en het indruk wekkende wagen- en machinepark bewonderen. foto Willem Mieras Er was ook een fietstocht uitgezet, met onderweg informatie over de gewassen (vooral granen, suikerbieten, graszaad, aardappelen, luzerne en uien) en de gebouwen van het bedrijf. Veel aan dacht trok de helikopter waarmee rondvluchten werden gemaakt. Van uit de lucht werd een prachtige blik ge boden op het 1700 hectare grote bedrijf en op de omgeving van Wilhelmina dorp. door Ronald Verstraten GROEDE - De Dierenbescher ming vangt op verschillende plaatsen in het land paarden op die in beslag genomen zijn of af gestaan. In Zeeuws-Vlaanderen zorgt Jacqueline Kunst voor tij delijke opvang en zoekt intus sen naar een nieuw onderko men. Vorige week kreeg ze een zwaar ondervoede ruin onder haar hoede. „Het beest heeft er niet om gevraagd om er aan toe te zijn zoals nu", zegt Kunst. Ze vindt dat mensen vaker en tijdig hun verantwoordelijkheid moe ten nemen. Haar eigen paarden krijgen re gelmatig gezelschap van soort genoten. Leuk, maar meestal zijn de gasten er niet best aan toe. „Het hoeft lang niet altijd om mishandeling te gaan", zegt Jacqueline Kunst. „Vaak wor den ze afgestaan, omdat mensen de verzorging niet meer aan kunnen, of de kosten niet meer kunnen dragen. We merken bij de Dierenbescherming dat het minder goed gaat met de econo mie. Mensen hebben minder te besteden, dierenartskosten zijn hoog en paarden vallen dan het eerst af." Dat is ook een beetje het verhaal achter de ruin Pandras. Een voormalig renpaard, 22 jaar oud. De eigenares stond het dier pasgeleden af: door persoonlij- Advertentie *AN DER Z WA NI 09.00-18.00 u. ZATERDAG 15.00 u. J^mesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463156 _^NBIEDING: garnalen en spiezen voor op de barbecue. ke en financiële problemen kon ze er niet goed meer voor zorgen. Verstandig weliswaar om bij de LID (Landelijke Inspectie dienst) van de Dierenbescher ming aan te kloppen, maar als het aan Kunst ligt, had dat veel eerder gekund. „Dit was er een tje, die sloeg echt alles wat ik tot nu toe heb gezien. Maar ik wil geen beschuldigende vinger wijzen. Ik twijfel niet aan de goede wil van de eigenares. Ze bedoelde het goed, maar het ging steeds slechter. Als vrien den en omstanders, paarden- pensionhouders en dierenart sen, hun verantwoordelijkheid hadden genomen, was het dier een paar maanden ellende be spaard gebleven. Nu stonden ze erbij en keken ernaar." Pandras was broodmager, de botten staken er bijna uit. „Hij had verleden jaar al gebitspro blemen. Dat zie je vaker bij ou dere paarden. Nu was het zo erg dat hij bijna niet kon eten en zichzelf als het ware heeft uitge hongerd", vertelt Kunst. Ze raadpleegde de Belgische die renarts Corty die gespeciali seerd is in paarden. Hij gaf het beest eigenlijk geen schijn van kans om te overleven, temeer omdat het vocht in zijn benen had en bovendien een akelige huidziekte. Toch leeft Pandras nog. Paar dentandarts Marieke Smolders uit Waterlandkerkj e sleep enke le tanden weg en Pandras krijgt nu een vloeibaar dieet van 'slob ber' (geweekt brood, maïs vlok ken en pulp). Hij is onderge bracht ergens in de omgeving van Schoondijke, 'vreet mo menteel bij het leven' en de huidziekte is nagenoeg genezen. „Hij staat er met een leuke mer rie achter een boerderij in een mooi weitje. Daar staat veel kla ver, dat is lekker zacht, dus daar kan hij goed van eten", zegt Kunst. Jacqueline Kunst met de ruin Pandras; ze nam het zwaar ondervoede paard vorige week onder haar hoede. Het ziet er dus kennelijk gunstig uit voor Pandras, al is een goede afloop niet gegarandeerd. Met zijn drieën hebben Kunst, Smolders en Corty besloten het dier nog drie maanden te geven. „We willen kijken of zijn condi tie verbetert. Is er geen vooruit gang, dan moet je het niet langer laten lijden", zegt Kunst. Aan haar zal het niet liggen. Ze klampte tal van mensen aan om haar paardenopvang en Pand ras' herstel te sponsoren. Regio nale dierenartsen, een homeop- ate, de paardentandarts doen mee, evenals foeragehandel Van Damme uit Groede die voor de 'slobber' zorgt, waar 't Bakker tje uit Oostburg al zijn oud brood aan bijdraagt. „Je moet niet vergeten dat er voor katten en honden allerlei faciliteiten zijn. Daar zijn potjes voor. Maar niet voor paarden. We doen dit allemaal pro deo." Kunst vangt sinds een kleine vijf jaar paarden op bij haar voormalige boerderij in Groede. „Vaak is het hier een doorgangs foto Wim Kooyman huis. Je bent uiteindelijk op zoek naar een permanente plaats voor een dier. Dan ga je op zoek naar geschikte adressen. Die kunnen we nog wel wat ge bruiken, want ons bestand be gint dunner te worden. En je kunt bijvoorbeeld geen ren paard onderbrengen bij iemand die een tuin heeft ter grootte van een postzegel. Mensen moeten zich wel realiseren dat het vaak dieren met een 'foutje' zijn, die meestal uitsluitend als gezel schap voor een ander paard kunnen dienen." HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Delta ver nacht dit jaar meer winst te boeken dan vorig jaar. Het be drijf heeft ondanks de slechte economische situatie in Neder land het eerste kwartaal meer verdiend dan in de eerste maan den van 2002. Vorig jaar bleef bet netto resultaat uiteindelijk steken op 36 miljoen euro, waarvan 30 miljoen aan de aan deelhouders wordt uitgekeerd. Algemeen directeur D. Luteijn jn president-commissaris J. Hennekeij toonden zich giste ren tegenover de aandeelhou ders optimistisch over de prog noses voor 2003. „Die worden gehaald", beloofde Hennekeij. „Want ondanks de aarzelingen ill de economie is het beeld voor ons toch positief", bevestigde Luteijn. Luteijn kondigde in april aan VLISSINGEN - De Combinatie Berging Tricolor, waarvan on dermeer het Rotterdamse Smit Salvage en het Terneuzense Multraship onderdeel uitma ken, heeft gisteren een speciale website over de berging van het Noorse autoschip Tricolor ge opend: www.tricolorsalvage. com. De website zal informatie geven over de achtergrond en ontwik keling van één van de grootste bergingsoperaties ooit. De Tri color is half december vorig jaar na een aanvaring gezonken in de aanloop tot het Engelse Ka naal, op zo'n veertig kilometer tennoorden van de Franse kust. Het ongeveer 190 meter lange autoschip wordt in negen stuk ken gezaagd. De scheepsdelen gaan per ponton naar Zeebrug- ge, waar ze worden gesloopt, evenals de luxe auto's die aan boord waren. De verwachting is dat de volgende week het zagen van de eerste sectie begint. In september of oktober moet de operatie afgerond zijn. dat het rendement flink omhoog moet, wil Delta op de commerci ële energiemarkt zelfstandig overeind kunnen blijven. Het rendement bedroeg vorig jaar pakweg 7 procent en dat moet naar 10 procent. Om dat te be reiken wordt gesneden in de kosten door hetzelfde werk met minder mensen te doen en door het werk goedkoper uit te voe ren. Volgens Luteijn werpen de po gingen om het rendement te ver beteren al hun eerste vruchten af. Bovendien houdt Delta zich tot op heden goed staande op de vrije energiemarkt, waar be drijven hun eigen stroomleve- rancier kunnen kiezen. Delta haalt driekwart van de omzet in de energiedivisie uit de levering van stroom aan grote bedrijven. Het verlies aan klanten wordt in voldoende mate gecompenseerd door nieuwe klanten. Financieel directeur W. Keus liet aan de hand van grafieken zien dat de groei van vorig jaar vooral werd geboekt in de divi sies energie (stroom), kabel diensten (internet) en milieu (afvalverwerking). In het geval van stroom is sprake van een au tonome groei van de verkoop van elektriciteit in alle sectoren, aldus Keus; zowel aan particu lieren als aan kleine en grote be drijven. Die trend heeft zich de eerste maanden van dit j aar doorgezet Keus: „We zijn het jaar goed be gonnen. In het eerste kwartaal lag de netto winst beduidend boven die van het eerste kwar taal van 2002, én boven wat we hadden begroot. In de energie wereld is dat erg belangrijk, want daar wordt altijd het meeste verdiend in het eerste en het vierde kwartaal." Als de winst dit jaar hoger uit valt dan de 36 miljoen van 2002, kan Delta ook zonder proble men voldoen aan de belofte om ieder jaar 30 miljoen euro uit te keren aan de aandeelhouders. Dat lukte nu maar net: 85 pro eent van de winst vloeit weg naar de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. Delta vindt dat te veel en wil toe naar een uitkeringspercentage van 40 tot 50. Dat is gebruikelijk bij andere energiebedrijven. Overigens geldt de garantie van een vaste winstuitkering van 30 miljoen euro nog tot en met 2005. Delta toonde zich wel be reid die termijn te verlengen. De provincie Zeeland had daar als grootaandeelhouder (50 pro cent) om gevraagd. Het divi dend helpt de provincie de be groting rond te krijgen, nu fors moet worden bezuinigd. Vol gens president-commissaris Hennekeij ligt verlenging van die garantietermijn voor de hand. De Raad van Commissa rissen zal daar later dit jaar met de directie een besluit over ne men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13