PZC mag bungalette op Braakman afbreken Contouren nieuw stadskantoor zichtbaar A verhuist ook 11 Aanleg van eerste deel natuurproject Ritthem Bewoners Vlissings centrum kunnen mening over omgeving niet kwijt agenda w dinsdag 24 juni 2003 Automobilist rijdt van dijk Problemen Brand op schip in Zierikzee Aanrijding in Koudekerke Honden zorgen voor opschudding Tanken zonder betalen Waarschuwing bootjeskijkers Boete voor afsteken vuurwerk Belediging Zeilwedstrijd Overeenkomst pzc doorHarmen van der Werf IjITTHEM - Nog dit jaar ver nacht de provincie de eerste fase van het natuurproject bij Ritthem te beginnen en af te ronden. Akkerbouwland en «eiland aan de oostkant van het jorp, tussen de Groene Land- neg en het Ritthemse bos, wor den omgevormd tot een Wal- chers heggenlandschap met natte laagtes. Het natuurgebiedje moet een natuurlijke overgang gaan vor men tussen het Ritthemse bos en de landbouwgrond aan de ande re kant van de Groene Landweg, vertelt R. Mooij van de provin cie. Het project wordt uitge voerd in het kader van het na tuurcompensatieplan voor de verdieping van de Westerschel- de, waarvan het Vlaamse ge west het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. Het project langs de Groene Landweg heet officieel de eerste fase van het vijftig hectare grote natuurplan voor de Rammekenshoek bij Ritthem. Of er nog een volgende fase komt, is zeer ongewis. De provincie is er tot op heden niet in geslaagd een akkoord te slui ten met de Ritthemse akkerbou wer J. Cevaal. Hij gebruikt de resterende grond, bij zijn boer derij (en sinds dit jaar ook mini- camping) aan de Barentsweg en in het aparte poldertje Schoone Waardin richting de Wester- schelde-dijk. „Dat is het interessantste deel van het natuurplan", zegt Mooij. „Het is de bedoeling om van het poldertje een natte in laag te maken en vlakbij het bos de kreek een stukje door te trek ken." Wanneer dat deel aan de beurt is, durft Mooij niet te voorspellen. De grond kan al leen op vrijwillige basis worden verworven. Cevaal laat weten al geruime tijd niets van de provincie te hebben gehoord. Hij is ook niet bereid zijn grond van de hand te doen voor de prijs, de agrarische waarde, die de provincie wil be talen. Zeker niet nu hij een nieu we economische pijler onder zijn bedrijf heeft, een goed lo pende mini-camping. Cevaal wij st erop dat het haven schap Zeeland Seaports onder veel betere voorwaarden grond heeft gekocht aan de noordkant van de Ritthemsestraat. Die grond is bestemd voor natuur compensatie voor de bouw van de Westerschelde Containerter- minal (WCT) in Vlissingen- Oost. Binnenstad mist wijkoverleg door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ook in de Vlis- singse binnenstad moet een gestructureerd wijkoverleg ko men. Dat is een van de uitkom sten van een onderzoek naar Wijkgericht Werken. Vijf twee dejaars studenten Maatschap pelijk Werk en Dienstverlening van de Sosa, Hogeschool Inhol- land, die ook een sector in Vlis- singen heeft, voerden het onder zoek uit. „Bewoners vinden dat ze onvoldoende mogelijkheden hebben om hun mening te geven over hun woonomgeving", zegt Anneke Goedhart. Goedhart, Conny Meyers, Gert- janWalrave en Ko Uitterhoeve en Anneke de Wit hebben on derzocht hoe binnenstadbewo ners zo aangenaam mogelijk kunnen leven in en met hun om geving. Het onderzochte gebied beslaat de Boulevards de Ruyter en Evertsen, de Paul Kruger- straat tot aan de Keersluis, het KSG-terrein, Het Eiland en de Oude stad. „De wijk is gevarieerd en divers, en de bevolking dus ook"meldt het rapport. De hbo-studenten, die het gebied van de wijkwet houder H. de Haas onder de loep namen, adviseren: „Voorkom dat er over de hoofden van be woners wordt gesproken door professionals. Organiseer een wijkwerkersoverleg, waarin vertegenwoordigers uit diverse sectoren zijn opgenomen. De politie, werkers in de horeca en ZIERIKZEE - Een werkschip, dat lag afgemeerd aan de Vis- sersdijk in de haven van Zierik zee, is gisteren uitgebrand. Nadat het vuur gedoofd was, hebben brandweer en haven meester een zogeheten oil boom rond het schip gelegd om te voorkomen dat weglekkende olie in het havenkanaal terecht- De brand ontstond kort voor half twee 's middags in de voor ste machinekamer dat van be- ginvorigeeeuwis. Vermoedelijk bestond er al een lek in de ruim te. Toen de eigenaar met de snij brander aan de gang ging, stond de machinekamer snel in lich terlaaie. Met een stevige wind uit het westen stond het haven kanaal hierdoor tot aan 't Sas al snel vol rook. De brandweer is direct met groot materieel uitgerukt. Het schip had gasolie en een fles ace tyleen aan boord, die bij hitte kan ontploffen en voor 'een enorme explosie' kan zorgen. Door de brandende machineka mer snel vol schuim te zetten en de gasfles te koelen met bluswa ter, had de brandweer het vuur snel onder controle. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het toerisme, maar ook van de opvang voor dak- en thuis lozen, het Witte Huis. Als er gro te stadsvernieuwingsprojecten aanstaande zijn kan er direct overlegd worden. Ook proble men in een buurt kunnen snel van alle kanten bekeken wor den en aangepakt worden." Naast dat wijkwerkersoverleg heeft een wijk baat bij een be wonersoverleg, waarin bewo ners uit diverse buurten samen komen. „Tussen de twee organen moet een goede infor matieuitwisseling geregeld worden." Het centrum heeft, in tegenstel ling tot andere wijken van Vlis- singen, géén wijkorgaan. In 1995 ging het wijkoverleg ter ziele. Daarna is het bergaf waarts gegaan. Er werd vanuit gegaan dat er rond thema's bij eenkomsten georganiseerd zou den worden. Dat is niet gebeurd. Eind jaren negentig werden her en der in de gemeente 'op-de- koffieochtenden' gehouden. Be woners, ten minste vijf perso nen, die zich druk maakten over een kwestie bij hen in de buurt, konden een wijkwethouder uit nodigen. Het probleem werd be sproken en er werd snel opgetre den. In de andere wijken liep dit initiatief goed; in de binnenstad was het geen groot succes. „In wijken in Vlissingen waar wel een overlegorgaan was van wer kers en bewoners kwam veel van de grond", stelden de stu denten vast. De animo in de binnenstad voor deze koffieochtenden was snel verdwenen in de binnenstad. Ook heeft het succes of falen van burgerparticipatie samenge hangen met de 'meer of mindere enthousiaste benadering van de wijkwethouders'. In het rapport wordt er melding van gemaakt dat wijkwethouder De Haas vindt dat initiatieven uit de be volking zelf moeten komen. Hij ziet wel kansen voor meerdere buurtcomités, die door de men sen zelf worden geleid. VEERE - Een 36-jarige inwoner van de gemeente Veere is gis teravond rond kwart over zes met zijn auto van de Polredij k in Veere afgereden. In een bocht verloor de man de controle over zijn voertuig en raakte in de rechterberm. Na een stuurcorrec- tie vloog hij een paar keer over de kop en belandde links van de dijk. Hij raakte niet gewond. KOUDEKERKE - In de Brouwerij straat te Koudekerke is gis teren een vrachtwagen tegen een brommer gereden. De vrachtwagenchauffeur reed achteruit om een geparkeerde auto te ontwijken. Hij raakte daarbij de brommer van een ze ventienjarige inwoner uit de gemeente Veere die achter de vrachtwagen stond. De brommer raakte beschadigd. NIEUWERKERK - Honden hebben zondag namiddag op de N59 bij Nieuwerkerk voor enige opschudding gezorgd. Een 29-jarige Rotterdamse automobiliste merkte te laat dat de auto's voor haar waren gestopt voor de verkeerslichten en botste op de wagen van een 26-jarige man uit Etten- Leur. Nadat hij was uitgestapt waren zijn honden op de centrale deurvergrendeling gaan staan. De bestuurder had zijn sleu tels in de auto achtergelaten, zodat deze niet kon worden ge opend en verzet. De wegenwacht werd ingeschakeld om dit probleem te verhelpen. Bij de botsing raakten drie auto's be schadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Een onbekend gebleven automobi list heeft gistermorgen bij een tankstation op de Serooskerk- seweg in Burgh-Haamstede getankt zonder te betalen. Hij gooide zijn tank voor 44,35 euro vol om vervolgens meteen in zijn auto te stappen en weg te rijden. ZIERIKZEE - Wethouder L. Geluk-Poortvliet dringt er bij gedeputeerde T. Poppelaars sterk op aan een vrije doorgang voor de ambulance over de Zeelandbrug te waarborgen door in noodgevallen het overige verkeer tegen te houden met stop lichten. Zij herneemt hiermee een eerdere discussie. De provincie voelt niet voor dat extra gebruik van de stop lichten ten behoeve van de ambulance. De gedeputeerde voorziet groot risico voor mensen die uit hun auto 's stappen en oversteken om 'bootjes te kijken' en die niet bedacht zijn op de met hoge snelheid naderende ambulance. Volgens wethouder Geluk kan dat risico voorkomen worden door matrixborden te plaatsen en daarmee automobilisten in de file te wijzen op de aard en de gevaren van die situatie. Zij verzoekt Poppelaars met klem spoedig deze maatregelen te MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Spijkenisse gaf gisteren in Middelburg toe op een verkeerd tijdstip vuurwerk te hebben afgestoken. De economische politierechter vonnis te de verdachte conform de eis tot zestig euro boete. De man werd 24 november vorig jaar in Renesse betrapt, nadat hij vlak daarvoor knalvuurwerk had laten ontploffen. rnro r»«in c:..*Gemeente Terneuzen GOES - Een 19-jarige fietser uit Goes is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval in de Trumanstede in zijn woon plaats. De fietser reed vlak voor vier uur via een brandgang van de Laan der Verenigde Naties naar de Trumanstede. Hij verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 28-jarige automobilist uit de gemeente Goes. Bij de aanrijding raakte de fietser gewond; het is onbe kend of hij naar het ziekenhuis is gebracht. HULST - Een 22-jarige vrouw uit Beveren (B) is zondag op het Cornells de Vosplein in Hulst uitgescholden door een onbe kende, dronken man. Toen zij met haar vriend bij haar auto te rugkwam stond de man ertegen te urineren. Toen hier wat van gezegd werd, schold de man haar luidkeels uit. De vrouw deed aangifte van opzettelijke belediging. door Rolf Bosboom GOES - De damwand voor het nieuwe stadskantoor in Goes is bijna voltooid. De wand omsluit de bouwput en geeft een goe de indruk van de omvang en de precieze lo catie waar het gebouw komt. Onder het stadskantoor komt een parkeer kelder, wat een diepe bouwput nodig maakt. De palen voor de fundering van het gebouw worden niet geheid, maar ge schroefd. Dat gebeurt om de hinder voor de omgeving zo klein mogelijk te houden. Er wordt verder een bemalingssysteem aangebracht, waarvoor bronnen worden geboord. Het water dat daaruit wordt op gepompt, wordt in de directe omgeving te ruggevoerd in de bodem. Dat is nodig om de grondwaterstand buiten de bouwkuip ge lijkmatig te houden, zodat het risico van zettingen beperkt blijft. Meetpunten hou den de werking van het systeem in de gaten. De verwachting is dat de kelder in januari 2004 gereed is, waarna de bemaling kan stoppenVervolgens kan er verder boven de grond worden gebouwd. Volgens de plan ning moet het gebouw eind volgend jaar worden opgeleverd. De nieuwbouw is nodig, omdat het huidige stadskantoor aan de Oostsingel te klein is geworden. Een ingrijpende verbouwing en uitbreiding zou een te grote investering worden. Uiteindelijk is gekozen voor nieuwbouw bij het Hollandiaplein. Het ge bouw krijgt vijf verdiepingen in een bijna vierkante vorm. Er komen twee 'voorkan ten': één gericht naar het Hollandiaplein, en één richting de Van Hertumweg. De damwand geeft al in een vroeg stadium een goed beeld van het gebouw dat er later komt te staan. foto Willem Mieras door René Hoonhorst HOEK - De gemeente Terneu zen mag bestuursdwang toepassen om een dubbele sta caravan (een zogenoemde bun galette) op vakantie-eiland De Braakman te laten afbreken. Voor het bouwwerk is geen bouwvergunning verleend. Die vergunning kan ook niet achter af worden verstrekt, omdat de plaats waarop de bungalette staat in het geldende bestem mingsplan de functie 'openbaar groen en bos' heeft. De familie Verpalen, beheerder van het vakantie-eiland, gaat tegen de uitspraak van de Mid delburgse bestuursrechter J. Sinack in beroep bij de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Bungalette- eigenaar J. Degreef voelt zich 'een speelbal tussen twee strij dende partijen', maar kan niets anders doen dan het resultaat van het beroep afwachten. De dubbele stacaravan is twee jaar geleden neergezet aan de westelijke oever van het vakan tie-eiland, het voormalige re creatiecentrum De Braakman. Voor het chalet, zoals de bunga lette ook wel wordt aangeduid, is destijds geen bouwvergun ning aangevraagd door de fami lie Verpalen, beheerders van het vakantie-eiland. De beheerders gingen er vanuit dat dat niet hoefde, omdat de bungalette op verblijfsrecreatieterrein zou staan. Die status van verblijfs recreatieterrein ontleent Verpalen aan het Beleidsplan Openluchtrecreatie voor het Recreatieschap Braakman uit 1983. De rechter in Middelburg oor deelt echter dat het bestem mingsplan uit 1972 nimmer is aangepast en dus nog steeds geldt. Dat negen andere, naast het gewraakte chalet gelegen, stacaravans ook zonder vergun ning zijn gebouwd en nooit door de gemeente zijn aangepakt, doet niet direct ter zake. In het Beleidsplan Openluchtrecrea tie zijn volgens de gemeente Terneuzen geen afspraken te vinden, waardoor de familie Verpalen niet aan eisen van de Woningwet of het Bestem mingsplan hoeft te voldoen. De beheerder hoorde al voor plaat sing van de bungalette dat de gemeente een inventarisatie wilde opstellen, onder meer van de aanwezige illegale bouwsels. Bovendien is de plaatsing van de bungalette - 'die zich qua ui terlijk en oppervlak onder scheidt van de overige stacara vans' - niet van tevoren op het stadhuis gemeld, betoogde de vertegenwoordiger van de ge meente. Bestuursrechter Sinack is het met de gemeente eens dat door de bouw van de bungalette de 'natuurlijke scheidslijn tussen het kampeerterrein en het bun galowterrein wordt overschre den'. De gemeente moet daar naast oog hebben voor belangen van bezwaarmakers en boven dien is volgens de rechter geen concreet zicht op legalisering van de illegale situatie. De rech ter vindt dan ook dat de ge meente de eigenaar van de bun galette en de beheerder van het vakantie-eiland mag verplich ten de dubbele stacaravan af te breken. Of de gemeente dat binnenkort doet of het beroep bij de Raad van State afwacht, is nog niet bekend, omdat het gemeentebe stuur de motivatie van het von nis van de bestuursrechter nog niet heeft gezien. YERSEKE - Scoutingvereni- ging de Ridder Boudewijn Groep uit Yerseke houdt za terdag 28 juni haar jaarlijkse zeilwedstrijd voor Zeeverken- nersgroepen. De wedstrijd begint om 13.30 uur bij de Bea- trixhaven. Daar ligt ook de fi nish. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos metscrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De letter A, de eerste letter van de drukkunst, prijkte jarenlang op het par keerterrein van de PZC aan de Oostsouburgseweg in Vlis singen. Het kunstwerk van A. Mes uit Middelburg krijgt binnenkort een nieuwe plek in Vlissingen. „We willen het verplaatsen naar het par- keerpleintje achter de Wal- straat, de plaats waar ooit de drukpers van de Zeeuwse krant heeft gestaan", beaamt L. Riekwell van Bureau Beel dende Kunst Vlissingen. Door de verhuizing afgelopen weekeinde van het hoofdkan toor van de Provinciale Zeeuwse Courant van Vlissin gen naar Goes, staat het kunst werk er een 'beetje verloren bij'. Het pand waar het voor staat, is betrokken door het Regionaal Opleidings Cen trum (ROC) Zeeland. Alleen de redactie Walcheren heeft er nog tijdelijk een onderkomen. „We willen de band van de krant met het kunstwerk én Vlissingen behouden", zegt T. Ekering, een van de initia tiefnemers van de 'reddings operatie'. „Om de symboliek te behouden, moet het kunst werk een nieuwe plaats krij gen." Ekering is familie van oud-PZC-directeur Van de Velde. „Het kunstwerk heeft toch een emotionele waarde voor de krantenmensen." De PZC was ook jarenlang ge huisvest aan de Vlissingse Walstraat. „Op het pleintje achter de winkelstraat, in de richting van de muur bij de Schelde, stond vroeger de drukpers. Daar ligt ook een deel van de geschiedenis van de krant. Het is dus een goed gekozen nieuwe plek." Het kunstwerk werd in 1983 op het terrein van de PZC ge plaatst. „De A is het begin van alles, onder andere van de drukkunst en de communica tie." Toenmalige medewerkers van de PZC en genodigden die bij de opening van de drukke rij begin jaren 80 aanwezig waren, sponsorden het kunst werk van Mes. De A is op dit moment bezit van het ROC Zeeland, de eige naar van het complex aan de Oostsouburgseweg. De initia tiefnemers van de actie voor behoud van het kunstwerk hebben met het ROC Zeeland 'mondeling overeenstemming' bereikt. „De school wil af stand doen van het kunstwerk en ik zal een geste doen", merkt Van de Velde op. De ge meente Vlissingen wordt ver volgens de nieuwe eigenaar van het kunstwerk. Ambtenaar Riekwell ver wacht dat het geschenk past bij de kunst in de openbare ruimte in Vlissingen.bewer ken hier al lang met het idee om zwervend door Vlissingen kunst tegen te komen. We wil len met kunst niet alleen iets laten zien, maar ook een ver haal vertellen. Ik denk dat de A wel nieuwe aandacht nodig heeft om te prikkelen. De sok kel kan anders worden. Samen met de kunstenaar wil ik kij ken hoe het werk nieuwe aan dacht op de andere plaats kan krijgen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11