PZC Veel kijkgenot in fraaie omgeving Publiek kijkt uit naar nieuw Zeeuws Museum Veel degelijke architectuur 10 Flinke boete voor Heros Sluiskil wegens milieuovertredingen Reünie van familie Neuféglise in Cadzand kunst Mannenkoor naar Letland en Litouwen Modern Zeeuws Waterschap plant bomen en struiken in buitengebied Controle op dragen gordel Harmonie Hulst dinsdag 24 juni 2003 Sierlijke vrouwen Subsidie •iW'l'ït GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden plant de komende winterperiode ruim 1500 bo men en zo'n 44.000 struiken in het buitengebied van Walche ren, Tholen en Noord- en Zuid- Beveland. Dat is een stuk meer dan vorig jaar, toen er 1300 bomen en 28.000 struiken werden geplant. Het assortiment struiken bevat deze keer onder meer veldes- doorn, kornoelje, kardinaal muts, liguster, boswilg, honds roos en Gelderse roos. De bomen die worden aangeplant zijn voornamelijk populieren, essen, wilgen, esdoorns, linden, abelen en eiken. Met 220 nieuwe bomen komt Noord-Beveland er rela tief het best vanaf. Ze komen langs de Noordlangeweg, de Kortgeenseweg, de Provinciale Weg en de Nieuweweg. Op Schouwen-Duiveland, Walche ren en Noord-Beveland komen respectievelijk 506, 403 en 420 nieuwe bomen. Tholen krijgt er niet meer dan negentien. Wal cheren krijgt de meeste nieuwe struiken: 28.000. De rest is over de andere delen van het be heersgebied verdeeld. Het waterschap zal ook enkele honderden bomen rooien. Zo gaan op de Derringmoerweg bij Arnemuiden 192 bomen tegen de vlakte. Andere wegen waar gerooid worden zijn de Anna Mariaweg bij Bath, de Baar- landstelleweg bij Kwadendam- me, de Bleekveldweg en de Kas- telijnsweg op Tholen en de Heiligeweg, Langeweg, Kloos- terweg en Nieuweweg op Schouwen-Duiveland. Langs al deze wegen worden binnen drie jaar weer bomen teruggeplant. Dat is het waterschap verplicht. GOES - De politie heeft gister ochtend in Goes op twee plaat sen gordelcontroles gehouden. In de Zonnebloemstraat en de Anjelierstraat werden in totaal ruim 150 bestuurders gecontro leerd. 29 van hen droegen geen gordel. Ze kregen een boete. GOES - Het Zeeuws Mannen koor gaat volgende week op tournee door Letland en Litou wen. Dirigente Gunita Jasinska is een Letse. Ze heeft gezongen in het semi-professionele vrou wenkoor Venda uit Ventspils. Vorig jaar was dit koor in Zee land te gast om het dertigjarig jubileum van het Zeeuws Man nenkoor mee te vieren. Nu wordt een tegenbezoek afge legd. Het mannenkoor verblijft de eerste drie dagen van het tour nee, die op donderdag 3 juli be gint, in de buurt van Riga, hoofdstad van Letland. Daar vindt een meerdaags muziek festival plaats, waaraan onge veer 30.000 zangers en zange ressen, musici en dansers, deel nemen. Het Zeeuws Mannenkoor is als buitenlands koor te gast en zal op vrijdag 4 en zaterdag 5 juli concerten geven en op zondag 6 juli meedoen aan de Festival Procession, samen met het vrou wenkoor Venda. De volgende dag reist het koor naar Ventspils en is daar te gast bij het vrou wenkoor. Die dag wordt ook een concert gegeven in Kuldiga, de geboorteplaats van Gunita. Op dinsdag8 juli wordt met Venda een gezamenlijk concert ver zorgd in Ventspils. De volgende dag vertrekt het Zeeuws Mannenkoor naar Pa- nevezys in Litouwen, waar het laatste concert wordt gegeven. Panevezys is de zusterstad van Goes. Die gemeente subsidieert daarom de reis, samen met het Fonds Amateurkunst. Donder dag 10 j uli reist het mannenkoor terug naar Nederland. HULST - De Koninklijke Ste delijke Harmonie (KSH) sluit het seizoen zaterdag af met een gratis Zomeravondconcert. Dit begint om 20.30 uur en wordt gehouden in het schip van de Hulster basiliek. De KSH concerteert als blijk van waardering voor de steun van donateurs, sympathisan ten, familie en muziekliefheb bers. De leiding is in handen van Johan de Witte en het program ma is gevarieerd van licht klas siek tot populair, passend bin nen de akoestiek van de Hulster basiliek. Monument voor de liefde van Lenie Verschuuren-Hendriks. door Anita Tournois AARDENBURG - Wie het bij zonder grote en gevarieerde aanbod in de beeldentuin van Galerichel in alle rust tot zich wil nemen, moet zeker geen haast hebben. Meer dan twintig kunstenaars, beeldhouwers en keramisten exposeren zesenne gentig beelden in de tuin temid den van lavendelbedden en weelderig groen. Ook binnen is werk te bezichtigen. Eigen-Aard-Ig, de titel van de tentoonstelling, laat een groot aantal onderwerpen, verschil lende werkwijzen en typische invalshoeken de revue passeren van een flink aantal kunste naars, waarvan sommigen al eerder in Galerichel exposeer den. Marmer en andere steen soorten met van nature vaak al een prachtige tekening, brons, keramiek en staal zijn de meest gebruikte materialen. De kijker wordt getrakteerd op een rust gevend schouwspel en veel kijk genot in een fraaie omgeving. Beelden van Marie-José van Be- zey van de Reyt, Jos van Onna, Alie Kal verdaPiet van der Lin den, Ans Motte, Peter Sluyter, Dees Verschuuren, Gea van Moorselaar, Lenie Verschuur- en-Hendriks, Ellen Worm, Quint Abegg, Leo de Boey, Ger- da Vandeperre, Lis Rumburk, Gerdi Zwaan, Nicolien Kol- meyer, Henk Zwaan, Liesbeth Ludeke, Marijke in den Bosch, Lilly Rappelet en Daniël Savels hebben elk hun eigen plek ge kregen in de beeldentuin. Bin nen staat werk van Louis Wie mes en Fons Schelvis. Massief of rank, fors van for maat of nietig klein, speels of strak, frivool of juist zeer inge togen. Soms verstopt tussen het gebladerte omdat het onder werp er zich prima voor leent, een andere keer fraai uitstekend boven de bloeiende lavendel. Zoals Monument voor de liefde, een wit stenen beeld op een zwarte marmeren sokkel, gevat in een stalen boogvormcon structie, een cirkelvorm in het midden en doorsneden met drie dwarse stalen pinnen met bolle tjes aan de uiteinden. Het staat uitnodigend in het midden, aan de ingang van de tuin. Er zijn opvallend veel beelden met de menselijke figuur als be langrijkste inspiratiebron; in zijn totaliteit, maar ook als tor so, buste, of alleen het hoofd. In bepaalde gevallen slechts ge deeltes van het gelaat. Een ode aan de vrouw te zien in gepati- neerde bronzen van sierlijke vrouwen of danseressen als in Soepel. Parmantige keramische Dikbillen in natuurtinten, waarvan sommige werden be werkt met gekleurde vlakken als in Haru. Ze refereren wel aan Cobra. Of de godinnen Nikee, Anthena en Victory, met vleu gels, hangend, staand of liggend op stalen sokkels. Naast figura tief werk van mens- en dierfigu ren, is er een respectabel aantal beelden met een abstracte vormgeving of een mix van bei de, vaak met een sobere maar krachtige uitvoering. Speciale ontwerpen zijn zonnewijzers als scaphe en polaire. Het thema 'samen' blijkt in zwang. Als duo of als groep uit gebeeld. Een voorbeeld is Sa menzijn, een marmeren beeld van een paar in innige omhel zing. Samenwerken, een brons, toont een hoge stoel die houvast biedt aan tien personen. Buk kend, omhelzend, elkaar vast grijpend of apart zittend vor men deze personen een hechte relatie. Raakvlakken zien we in bronzen als Geborgenheid en door Aector Dooms MIDDELBURG - Heros Sluiskil BV is gisteren in Mid delburg voor het overtreden van een aantal milieuvoorschriften veroordeeld tot 12.000 euro boe te, waarvan de helft voorwaar delijk. Economisch officier van justitie L. Boogert eiste 20.000 euro boete. Het bedrijf, waar van het hoofdkantoor in Roo sendaal is gevestigd, werd door de officier hardleersheid verwe ten. „Het bedrijf stelt zich negatief op. De regelgeving is bekend, maar men komt pas in actie als het bedrijf hierop wordt aange sproken door de overheid. Het is echter de verantwoordelijkheid van de BV om maatregelen te nemen, maar dat doen ze niet." De officier vond het zo langza merhand welletjes. Hij nam een voorwaardelijke stillegging in overweging, maar zag hiervan af. Dit had voornamelijk te ma ken met een andere strafzaak tegen Heros, die gisteren in af wachting van de uitspraak in bestuursrechtelijke procedures werd aangehouden. Economisch politierechter J. Begheyn verlaagde de geëiste boete, omdat hij begrip had voor de opstartproblemen van het bedrijf op de locatie van de voormalige Cokesfabriek. „Het ombouwen brengt veel kosten met zich mee. Ook zijn twee van de zes overtredingen niet opzet telijk gebeurd. Daartegenover staat dat het bedrijf actiever moet worden", vond de politie, rechter. Heros had vorig jaar tussen 19 april en eind juni zich schuldig gemaakt aan het storten vanaf valhout en het niet opslaan van geshredderd hout in comparti- menten, zodat verwaaien van stof niet werd voorkomen, Ook was de shredderinstallatie niet voorzien van waternevelsproei- ers. Verder heeft het bedrijf in strijd met de bouwstoffenwet staalslakken gebruikt. Begindr jaar bleek er een te hoge concen tratie zware metalen te zittenin de monsters van het afvalwater dat geloosd werd op de Wester- schelde. Daarnaast had men niet tijdig aan de autoriteiten gemeld dat er afval (houtsnip' pers) werd vervoerd. De bedrijfsleider van Heros zei dat het lastig is om een oud be drijf over te nemen en dat hel bedrijf investeringen doet en milieuvoorzieningen treft omde bedrijfsvoering sterker te ma ken. Volgens strafpleiter A. Mout lag een slechte commu nicatie over de vergunningen tussen provincie, gemeenteen Heros ten grondslag aan de pre- blematiek. Ze vroeg Heros vrij te spreken en bij twee milieu overtredingen te ontslaan van alle rechtsvervolging. door Raymond de Frel CADZAND - In het kader van het project Neuf2Neuf brengt de familie Neuféglise zaterdag een bezoek aan de Mariakerk en verenigingshuis 't Zwin in Cad zand. Doel van het project, dat is op gestart door Ro Neuféglise uit Amsterdam, is familieleden na lange tijd weer met elkaar in contact te brengen. Cadzand vormt de basis voor de Neufégli- ses. Omstreeks 1685 vluchtte Pierre Michel, één van de voor vaders, vanuit Frankrijk naar Cadzand. Daar stichtte hij sa men met andere Hugenoten ia de huidige Mariakerk de Waals Hervormde Gemeente. Zo'n zestig familieleden hebben zich inmiddels voor de reünie aange meld. Zij treffen elkaar 14.00 uur tot 20.00 uur in ver enigingshuis 't Zwin, waai vroeger een woonhuis van éér van de Neuféglises stond. foto: Camile Schelstraete doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het publiek vindt het nieuwe concept voor het Zeeuws Museum in Middel burg zo aantrekkelijk dat het beoogde aantal van 55.000 be zoekers per jaar waarschijnlijk wordt gehaald. Voorwaarde is wel dat het exploitatiebudget aanzienlijk wordt verhoogd. Dat concludeert het Amster damse onderzoeksbureau LAg- roup in het rapport 'Nieuwe perspectieven op Zeeland, het Zeeuws Museum in de markt beoordeeld'. In opdracht van het Ministerie van OCW heeft LAgroup onder zocht hoe het publiek in Zee land, Brabant en Zuid-Holland aankijkt tegen het nieuwe Zeeuws Museum dat naar ver wachting medio 2005 zijn deu ren opent. Ook is nagegaan hoe het museum zich verhoudt tot vergelijkbare musea in Neder land. In totaal zijn 1325 mensen on dervraagd. Bijna tweederde daarvan is woonachtig in Zee land, de rest in Brabant en Zuid- Holland. Twee van de drie on dervraagden is van plan het Zeeuws Museum in het eerste of tweede jaar na de definitieve heropening te bezoeken. Als de mensen die nooit een museum bezoeken buiten beschouwing worden gelaten, blijkt dat ne gen van de tien museumbezoe kers in Zeeland van plan is naar het nieuwe Zeeuws Museum te gaan. Drie van de vijf museum bezoekers uit Brabant en Zuid- Holland sluiten zich daarbij aan. Op basis van een vergelijking met het Fries Museum, het Groninger Museum, het Drents Museum, het Nieuw Land Pol dermuseum in Lelystad, het Noordbrabants Museum, het Limburgs Museum en het Maas trichtse Bonnefantenmuseum concludeert LAgroup dat het twee jaar geleden door bureau Twynstra Gudde geschatte be zoekersaantal van 55.000 voor het Zeeuws Museum realistisch is. Dit aantal hoorde bij de door Twynstra Gudde beschreven basisvariant, die daarna door Provinciale Staten en de ge meente Middelburg is uitverko ren. Destijds is besloten wel het bij Mandela. Werkwijze, vormge ving en resultaat ontlopen el kaar soms inderdaad niet ver. Bijvoorbeeld Gala van Van Be- zey van de Reyt en Samen van Gerdi Zwaan zijn beide ranke sierlijke beelden, in marmer met een gepolijst en een bewerkt ge deelte. Vormgeving en materi aalkeuze vertonen dermate veel gelijkenis, dat indien niet aan gegeven, men zou denken dat ze gemaakt werden door één en de zelfde kunstenares. Zelfs de sokkel, een soort altaar, waarop de vrouwenfiguur en het beeld van een man en vrouw, ge plaatst zijn, heeft dezelfde uit gangsvorm. Tientallen poses en telbare emoties worden tot uit drukking gebracht en vormge geven. Titels als Navelstaren, Soepel, Verbondenheid, Flying Women, Clochards, Droom, Rust, Hoopvol, Dom (ge-)wicht, Bij tij en ontij en nog vele andere spreken voor zich. Elegante en tedere zwarte en witte beelden, in een mix van abstract en figu ratief vormen een imponerende rij in de gang naar de tuin. Groepstentoonstelling 2003 t/m 15 september in Galerichel, Weststraat 38, Aardenburg Openingstijden: dagelijks van 13.00-18.00 uur. behorende bedrag uit te trekker voor de verbouwing van Zeeuws Museum, maar een be slissing over het exploitatie budget op te schorten. LAgroup constateert dat het huidige ten toonstellingsbudget van 42.01 euro per jaar en het promotie en communicatiebudget van 45.000 euro laag is in vergelij king met dat van andere provin ciale musea. Over het tentoon stellingsbudget: „Het Zeeuw Museum is op dit moment welis waar gesloten, de vraag is echter of dit budget in de toekomst toe reikend zal zijn om de ambities namelijk het vertellen van verhaal van Zeeland van gi ren en vandaag door het ten toonstellen van het culturele erfgoed van de 19e en 20e eeuw- te verwezenlijken." En: „Net zoals bij het tentoon stellingsbudget bevindt hei Zeeuws Museum zich wat be treft het budget voor promotie en communicatie in de onderste regionen. Dit bedrag lijkt voor de toekomst aan de lage kant. gezien het feit dat het na lange tijd van sluiting nodig zal zijn het museum en haar nieuwe concept opnieuw op de kaartte zetten." Ook het aantrekken van publiek buiten Zeeland vergt 'relatief hoge marketing inspanningen'. Twynstra Gudde heeft de pro vincie en de gemeente destijds voorgerekend dat de door her. gezamenlijk verleende exploi tatiesubsidie moet worden op getrokken van 680.000 ei® naar bijna 1,6 miljoen. „Dat be drag moet voldoende zijn Jma® tot dusver lijkt het erop Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Museum. foto Lex de Meester provincie het te veel vindt directeur V. Byvanck van e Zeeuws Museum. „Dan wor het moeilijk onze ambities verwezenlijken. Er is geen ee op één-verhouding tussen su sidie en bezoekersaantal. schien kun je met minder oo die 55.000 bezoekers haten- maar dan kan dat ten kostegaa van de beveiliging of de schoon maak van het museum- moet uit de lengte of de breeaw komen." Byvanck is blij met het rapp van LAgroup. Hij ziet het als een ondersteuning van ZJ pleidooi vooreen nieuwe inga ophet Abdijplein. „Door he le rapport lees je dat het mu um uitstraling moet hebben open moet staan naar buiten. wezen Kamerlid vindt dat over het al gemeen het niveau van bouwen in Zee land ruimschoots voldoet. De twee andere juryleden delen die mening, zo zeggen architectuur-redactrice Annet Tijhuis en directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum. Het is Schoenmakers wel opgevallen dat er geen typisch Zeeuwse architec tuur bestaat. Enkele honderden jaren terug, tijdens de Gouden Eeuw, werd er in Zeeland duidelijk soberder gebouwd dan in Noord- en Zuid-Holland. Dat verschijnsel, nu nog steeds te zien aan de grachtenpanden in Middelburg, Vlissingen en Goes, herkent hij niet in de moderne Zeeuwse gebouwen. Het valt de jury op dat er hier en daar juist te bont gebouwd wordt. De appar tementen bij het sluizencomplex bij Wemeldinge vormen wat dat betreft een negatief voorbeeld, aldus de juryle den. Schoenmakers spreekt vernieti gend over dat ontwerp van architecten bureau Zeelenberg. De Zeeuwse ruimte Het gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen van de hand van het Architectenburo OpMaat is genomineerd voor de derde Zeeuwse Architectuurprijs. foto Peter Nicolai is daar duidelijk verpest, stelt hij klip en klaar. Het complex geeft volgens hem duidelijk aan dat een prijsvraag bittere noodzaak is. Zijn mening spoort niet met die van de vele kopers, zo moet hij wel erkennen. Want het woning complex bij de sluizen van Wemeldin ge, dat door hem zeer negatief wordt beoordeeld, was in een mum van tijd uitverkocht. Byvanck nuanceert de kwestie en zegt dat het voor hem vooral belangrijk is om te constateren dat de openbare ruimte daar geprivatiseerd is. „Het brengt niet mensen bij elkaar maar isoleert", vat hij zijn kritiek sa men. Woningen worden volgens de juryleden over het algemeen zeer degelijk ont worpen. „Heel netjes", luidt het oordeel van Tijhuis over wat ze heeft gezien. Netjes maar niet echt bijzonder, vult Schoenmakers aan. Om die reden is een enkel woonhuis doorgedrongen tot het lijstje met genomineerde gebouwen. Het trio spreekt zeer lovend over de mo derne sociale woningbouw in Zeeland en de bouw van zorgcomplexen. Archi tecten zijn bij het ontwerpen van zulke complexen vaak met handen en voeten gebonden aan allerlei regeltjes en nor men. Desondanks slagen ze er in om vaak met iets zeer bijzonders voor de dag te komen, roemt de journaliste. De Zeeuwse architectuurprijs wordt om de twee jaar toegekend, beurtelings voor gebouwen en ruimten uit de voor liggende vier jaar. Ze kreeg vier jaar ge leden het Waterpaviljoen op Neeltje Jans de eerste Zeeuwse Architectuur prijs. Twee jaar geleden waren er twee winnaars: de gemeente Borsele scoorde met het dorpskernenplan en Woongoed Middelburg werd beloond voor de woonomgeving van het renovatieplan Hooge Platen. Het is de jury opgevallen dat vooral ar chitectenbureaus gebouwen hebben ingezonden voor de Zeeuwse architec tuurprijs. Wat dat betreft hebben parti culieren het veelal laten afweten en niet de kans gegrepen om hun favoriet aan te melden. Ook vinden ze het jammer dat alleen maar de grotere gebouwen zijn aangemeld. Zo betreurt Tijhuis het zeer dat niemand op het idee is geko men om het ontwerp van de nieuwe vis- kiosk op de Koningsbrug in Middel burg in te zenden. Deze kiosk in de vorm van een sardineblikje zou volgens haar hoge ogen gooien en minimaal zijn doorgedrongen tot de lijst van genomi neerden Ze vindt het ontwerp geweldig en een voorbeeld voor geheel Zeeland. doorEmileCalon Vier recente gebouwen dingen mee naar eeuwige roem. Het nieuwe zorgcomplex van Emergis in Goes, Hof Sint Jan ten Heere in de Veerse Poort in Middelburg, de nieuwe aanbouw van het Zeeuws Archief in de hoofdstad en het gebouw van Rijkswaterstaat in Ter- neuzen zijn genomineerd voor de Zeeuwse Architectuurprijs 2002. Za terdag, tijdens de Dag van de Architec tuur, wordt in de Grote Kerk van Veere duidelijk welk complex versierd mag worden met een speciale gevelplaquet te zodat iedereen tot in lengte van da gen kan zien dat het de derde Zeeuwse Architectuurprijs heeft gewonnen. 58 gebouwen, tussen 1 januari 1997 en 1 december 2002 opgeleverd, werden aangemeld. Een respectabel aantal, al dus jurylid Gerrit Schoenmakers. De oud-wethouder van Middelburg en ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10