PZC Rellen rond top in Thessaloniki Koning van Tonga schrapt laatste restje democratie België verwijdert scherpe kantjes van genocidewet Indringer verstoort verjaardagsfeest prins William Zeker 125 doden in Nigeria door explosie pijpleiding Vijf aspiranten moeten eerst reeks problemen oplossen maandag 23 juni 2003 Energiek Twee bommen treffen Skopje Ultimatum voor Bunia Eigen systeeem Bananenrepubliek Kroegbaas ramt terrasbezoekers Grote bosbranden in Arizona Rechtse leider Colombia opgepakt Vliegtuig boven België onderschept Piloten zoeken gegijzelden Algerije ^n?R redactie buitenland WINDSOR - Een indringer beeft zaterdag het feest ver stoord dat in het koninklijk kas teel van Windsor werd gehou den voor de 21e verjaardag van prins William. De ongewapende man slaagde erin tussen de driehonderd le den van het koningshuis en vrienden van William te komen. De man kwam het podium op terwijl prins William een toe spraak hield, waarin hij zijn vader, prins Charles, en de ko ningin bedankte voor het feest. Volgens de Britse krant News of the World kon de indringer de microfoon grijpen voordat be wakers en agenten hem weg trokken en in hechtenis namen. De politie liet hem gisteren op borgtocht vrij. De 36-jarige Londenaar droeg een valse baard en was verkleed als Osama bin Laden, de leider van de terroristische organisa tie Al Qaeda. Hij zou een stand- up-comedian zijn die eerder openbare evenementen heeft verstoord. De Britse minister van Binnen landse Zaken Blunkett heeft een onderzoek aangekondigd. Het verjaardagsfeest van de prins, die op de universiteit naast kunstgeschiedenis ook Swahili studeert, droeg een Afrikaans thema en alle gasten waren verkleed. Zelfs koningin Elizabeth kwam in een Afri kaanse uitdossing. Ook een aaibare leeuw, Tarzan en een banaan behoorden tot de gasten. De kamers in het oude kasteel waren veranderd in een oerwoud, waarin onder meer een levensgrote olifant van pa- pier-maché stond. ANP/RTR Balkanlanden welkom als lid EU door Hans Gertsen PORTO CARRAS - De vijf lan den van de westelijke Balkan (Kroatië, Bosnië-Herzegowina, Servië-Montenegro, Macedonië en Albanië) zullen op termijn lid worden van de Europese Unie. Maar voor het zover is, moeten ze nog een hele reeks grote pro blemen oplossen. Voor het noe men van een streefdatum is het daarom nog veel te vroeg. Dat is de belangrijkste uitkomst van de speciale EU.-Balkantop die zaterdag in de Griekse bad plaats Porto Carras plaatsvond. Ondanks het ontbreken van een datum, iets waarop de vijf aspi rantleden hadden gehoopt, viel het woord 'historisch' zaterdag vele malen. Nu ze officieel te ho renhebben gekregen dat ze wel komzijn in de Europese familie, isergeenwegmeer terug, zo be nadrukten diverse Balkanlei ders. „De Balkan is onderdeel van Europa", aldus Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie. Voordat de gesprekken over toe treding concretere vormen kun nen aannemen, moeten de vijf landen echter nog heel wat huis werk doen, zo werd hen voorge houden. Premier Balkenende deed tijdens de vergadering een beroep op de landen om oorlogs misdadigers als Karadzic en Mladic nu eindelijk eens uit te leveren aan het Joegosla vië-Tri- bunaal in Den Haag. De Servische president Marovic ging niet rechtstreeks in op het verzoek Karadzic en Mladic uit te leveren, maar gaf wel aan dat het land erop gebrand is 'alle problemen uit het verleden' energiek aan te pakken. Van die problemen is de status van Kosovo ongetwijfeld het meest gecompliceerd. Formeel is Kosovo nog altijd een Servi sche provincie, maar de facto heeft Servië er geen enkele zeg genschap meer. De etnisch-Al- banese meerderheid in Kosovo streeft naar onafhankelijkheid; Servië wil Kosovo niet opgeven en eist dat de vele tienduizenden Serviërs die de provincie ont vlucht zijn, terug kunnen keren. Sinds de 78 dagen durende Navo-luchtaanvallen in 1999 staat Kosovo onder VN-be- stuur. En al sinds die tijd is er geen enkel overleg geweest tus sen Servië en de etnische Alba nezen. Daar komt waarschijnlijk op korte termijn verandering in. Zowel de Serviërs als de etni sche Albanezen lieten tijdens de top in Porto Carras weten dat ze bereid zijn tot rechtstreekse on derhandelingen. Die moeten er gens in juli beginnen, waar schijnlijk in Brussel. Over de vraag waar die onderhandelin gen over dienen te gaan, ver schillen de twee partijen echter nog. De Albanezen willen het over leg beperken tot praktische za ken, terwijl de Serviërs aanstu ren op gesprekken van een veel politieker karakter. De EU-leiders maakten in de Griekse badplaats nog een fi nancieel gebaar naar de weste lijke Balkan. De EU trekt de komende jaren nog eens 210 miljoen euro extra uit voor steun aan de regio. Dat geld komt bovenop de 5 miljard euro die de regio al was toegezegd voor de periode tot 2006. GPD li; SKOPJE - In het centrum van de Macedonische hoofdstad Skopje zijn gis teren aan het eind van de middag twee bommen ontploft, waarbij volgens de politie een voorbijgan ger licht gewond is ge raakt. De bommen waren in vuilnisbakken geplaatst en gingen vrijwel tegelijk af. Een woordvoerder van de politie wilde niet spe culeren over de mogelijke daders of hun motieven. In de Balkanstaat bestaan nog grote spanningen na een zes maanden durende opstand van etnische Al banezen in 2001, waaraan in augustus van dat jaar na westerse bemiddeling een eind kwam. AP Demonstranten gooien molotovcocktails naar de Griekse oproerpolitie in het centrum van Thessaloniki. foto Louisa Gouliamaki/EPA van onze redactie buitenland THESSALONIKI - De Griekse politie heeft zaterdag in de havenstad Thessaloniki met traangas een groep radi cale betogers tegen de Europese Unie uiteengejaagd. De tweehonderd linkse jongeren staken gebouwen in brand, gooiden met molotovcocktails en sloegen met stokken en bijlen winkelruiten aan diggelen. Dertig winkels, waaronder een McDonald's, raakten ernstig beschadigd. De rook van een tiental brandjes in gebouwen en auto's vulde in de namiddag de straten van het centrum. „Dit lijkt wel een stadsoorlog. Alles staat in brand", al dus een inwoner van de havenstad. Na enkele charges zochten de betogers hun toevlucht op de universiteitscampus van ThessalonikiHet is de poli tie in Griekenland bij wet verboden om daar te komen. De politie arresteerde 84 relschoppers, onder wie twaalf buitenlanders. Een Franse controlepost in Bunia. foto Karei Prinsloo/AP jggrClemens Inowersen BUNIA - De door Frankrijk ingevoerde Europese vredes macht in het noordoosten van tongo heeft zaterdag een ulti matum gesteld. Over 7 2 uur mo gen er geen wapens meer zijn in e stad Bunia. Een zegsman van e vredesmacht, de Franse ko- oncl E. Dubois, zei dat de wa- Pmis die na die tijd nog worden aangetroffen in beslag worden gnomen. E*e vredesmacht accepteert J°orts niet dat politieagenten 'e "e regering in Kinshasa vrij - ag in Bunia heeft laten neer kijken, in de stad blijven. Twee 'egtuigen met ruim honderd Wapende Congolese agenten de hoofdstad en uit het zui delijke Mbuji-Mayi daalden plotseling neer op het vliegveld van Bunia. Het was vanaf mei de tweede keer dat Kinshasa poli tiemannen liet landen op het vliegveld van Bunia. Er zijn er ruim driehonderd. De vredesmacht wist niets van hun komst en het is volgens Dubois in strijd met de gemaak te afspraken. Ze moeten hier weer weg, aldus de kolonel. De vredesmacht moet voor openbare orde zorgen in Bunia en de streek Ituri, waar gewa pende bendes al geruime tijd massaslachtingen aanrichten en elkaar bestrijden met stam mentwist als inspiratie. De VN-waarnemersmissie in Congo (Monuc) bleek eerder niet uitgerust voor de orde handhaving. AFP De oudste koning van de we reld, Taufa'ahau Tupou IVvan Tonga, heeft zijn bevoegdhe den uitgebreid om zijn tegen standers en critici nog beter de mond te kunnen snoeren. De bijna 85-jarige, zwaarlijvige autocratische heerser logen straft alle berichten over zijn tanende macht en gezondheid, en hij wil van geen wijken we ten. door Hans Jacobs DEN HAAG - De koninklijke familie van Tonga heeft bin nen het Britse Gemenebest een anekdotische roem. Die dankt zij aan de opmerkelijke ver schijning van koningin Salote bij de kroning van haar Britse collega Elizabeth, vijftig jaar geleden. Op die bewuste dag regende het in Londen, maar Salote liet zich niet van de wijs brengen door zoiets onnozels als een stortbui. De imposante vorstin (een meter negentig lang, 127 kilogram) reed in een open Landauer terug van de plech tigheid, genietend van de toe juichingen van het publiek. Ze zat echter niet alleen in het rijtuig, ook een van de Maleisi sche sultans - met zijn iele ge stalte een scherp contrast vor mend met de gezette koningin - reed mee. Hij smeekte haar vergeefs de kap neer te laten. „Ik deed net of ik hem niet ver stond", aldus Salote achteraf. „Wie is dat?" vroeg iemand aan de Britse komiek Noël Co ward. „Haar lunch", was het nog vaak aangehaalde ant woord. Democratie heeft nog geen plaats in het 130.000 inwoners tellende streng-christelijke Tonga. „We hebben ons eigen systeem", aldus de minister van Sociale Zaken vorige week. Op papier bestaat er wel enige zeggenschap, maar ne gen van de 33 parlementsleden worden rechtstreeks gekozen. KoningTupou, die zijn moeder Salote in 1965 opvolgde, be paalt wanneer het parlement bijeenkomt en hij stelt zelf twaalf leden aan, onder wie de tien ministers. De resterende negen parlementszetels zijn gereserveerd voor afgevaar digden van de 33 edelen, die de zetels (en de leukste hap j es van de noodlijdende economie) onderling verdelen. Eerste minister van het eilan denrijk ter grootte van de Ne derlandse Antillen, is de twee de zoon van de koning, prins Ulukalala Lavaka Ata. Hij is ook minister van Buitenlandse Zaken, Landbouw en Visserij. De andere kinderen van de ko ning doen in zaken; daar heb ben ze volgens Tupou als ieder andere eilander recht op. Al leen heeft dochter Pilolevu Tuita het monopolie op de sa tellietcommunicatie en heeft zoon en kroonprins Tupouto'a de zeggenschap over de ener gievoorziening, de bierimport en de handel in domeinnamen voor het internet. Kritiek is er al jaren, maar de oppositie kan nooit een meer derheid halen en wordt op alle mogelijke manieren dwarsge zeten. De jongste stappen van koning Tupou zijn daar een voorbeeld van. Het blad Taimi O Tonga beschuldigde de ko ning ervan 350 miljoen dollar te hebben op een buitenlandse privé-rekening. Prompt werd het blad verboden. Pas enkele weken nadat de rechter het verbod onwettig verklaarde, ging het paleis overstag. De koning stelt nu een grond wetswijziging voor die de rechterlijke macht verbiedt om koninklijke besluiten te toetsen, en die de media ver hindert nog langer de konink lijke familie in diskrediet te brengen. Dat heeft in binnen- en buitenland tot scherpe pro testen geleid. In Nieuw-Zee- land en Australië gaan stem men op om Tonga te laten schorsen als lid van het Britse Gemenebest. Ook moeten de landen op 4 juli verstek laten gaan bij hetverjaardagsfeestje van de vorst. Prins Uluvalu Tu'ipelehake, neef van de ko ning en voorzitter van het par lement, gaat tegen het voorstel van de koning stemmen. „We worden anders een bananen republiek." GPD DÜSSELDORF - Een dronken kroegbaas is zaterdag met zijn auto in Düsseldorf twee terrasjes opgereden. Veertien mensen raakten daarbij gewond. Eén verkeert in levensgevaar. De 64-jarige automobilist, die zelf een klein café bezit om de hoek bij de twee terrassen, stuurde zijn Chevrolet Camaro eerst het terras van een ijssalon op. Vervolgens ramde hij een veertig meter verderop gelegen terras, waarna de rode sport wagen tot stilstand kwam. De man, die zelf ongedeerd bleef, is gearresteerd. Hij wordt vervolgd op verdenking van poging tot moord. Zijn eigen kroeg zou slecht lopen. Verder zou hij een hoge navordering van de belasting hebben ontvangen en problemen hebben met zijn 33 jaar jongere vriendin. AP WASHINGTON - Door hevige branden in de Amerikaanse staat Arizona zijn duizenden hectare bos verwoest. Boven dien bedreigt het vuur het astronomische waarnemingscen trum Mount Bigelow Observatory dat jaarlijks door 1,5 tot 2 miljoen mensen wordt bezocht. Dat liet brandweercommandant G. Good gisteren weten. Kort na het uitbreken van de branden donderdag gingen 250 huizen in het toeristenoord Summerhaven in vlammen op. In de vakantiedorpen Lower Linda en Lower Soldier Camp zijn enkele tientallen huizen verwoest. Duizend brandweerlieden zijn ingezet om het vuur te bestrij den. In sommige gebieden rond de stad Tucson hebben de au toriteiten de noodtoestand uitgeroepen. AFP/ANP BOGOTA - Colombiaanse militairen hebben zaterdag een lei der van de rechtse paramilitaire "groep AUC (Zelfverdedi gingskrachten van Colombia) opgepakt. Het gaat om Wolmar Said Sepülveda, bijgenaamd Oscar, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op 450 mensen. Volgens de autoriteiten stond Oscar aan het hoofd van twee honderd paramilitairen die de afgelopen jaren massamoor den in en rond Barrancabermeja pleegden. EFE/DPA BRUSSEL - Twee Belgische straaljagers hebben zaterdag een vliegtuig onderschept dat vanuit Griekenland onderweg was naar het Britse vliegveld Luton. De straaljagers werden in al lerijl op pad gestuurd toen het radiocontact met de commerci ële vlucht uitviel. Het toestel mocht zijn vlucht voortzetten toen het radiocontact was hersteld. Het is de tweede keer in twee dagen dat iets dergelijks in het Belgische luchtruim plaatsvindt. Vrijdag onderschepten twee straaljagers een vliegtuig dat vanuit Libanon onderweg was naar Oostende, eveneens omdat het radiocontact was verbroken. RTR/ANP BREMERHAVEN - Duitse marine-piloten zoeken in Algerije naar de vijftien toeristen die sinds drie maanden in de woes tijn worden gegijzeld. De piloten uit Nordholz, bij Bremerha ven, zouden sinds enkele dagen in Algerije zijn. De Algerijnse president Bouteflika heeft afgelopen week ge zegd dat de gegijzelden nog leven. De tien Duitsers, vier Zwit sers en de Nederlander Arjen Hilbers zouden in de Sahara op 1200 kilometer ten zuiden van Algiers worden vastgehouden in een bergachtig gebied. DPA De tweehonderd anarchisten maakten deel uit van 25.000 antiglobalisten, die verder vreedzaam demon streerden. Dat was minder dan de 100.000 personen waarop de organisatoren hadden gehoopt. De politie was voorbereid op massale demonstraties op de laatste dag van de EU-top die in de badplaats Porto Carras, niet ver van Thessaloniki, werd gehouden. Met de inzet van 16.000 politieagenten en ander veiligheids personeel was het de grootste politieoperatie ooit in Griekenland. RTR/AFP door Heieen Paalvast BRUSSEL - Onder zware Ame rikaanse druk wordt de omstre den Belgische genocidewet grondig afgezwakt. In allerijl hebben de partijen die werken aan een nieuwe regering daar over dit weekeinde in Brussel een akkoord gesmeed. Aan klachten zoals afgelopen week nog tegen de Amerikaanse pre sident Bush en de Britse premier Blair, zijn daardoor niet langer mogelijk. Op grond van de wet die uit 1993 dateert, kan straks alleen een aanklacht worden ingediend als de dader of het slachtoffer een Belg is of de indiener minstens drie jaar in België verblijft. Op dit moment doet de nationali teit er niet toe. Een aanklacht is verder alleen ontvankelijk als het aange klaagde land niet een soortgelij - ke wet heeft of een normaal rechtssysteem. Bovendien is het de bedoeling dat de voorzitter van het hof van beroep moet instemmen met het starten van een procedure, om te voorkomen dat een dossier op de tafel van de regering belandt. Premier Verhofstadt verdedig de gisteren nog steeds de wet en sprak van een aanpassing. Maar hij erkende dat de wet systema tisch is misbruikt om politieke redenen en dat daardoor de re latie met 'een aantal bevriende landen', lees: de Verenigde Sta ten, is 'bemoeilijkt'. Voor minister Michel van Bui tenlandse Zaken is de kous af. Volgens hem moeten de Ameri kanen gerustgesteld zijn. De wetswijziging, in zijn woorden 'een boodschap naar de VS', komt 'volledig tegemoet aan hun bekommernissen'. De christen-democratische op positiepartij N-VA opende gis teren niet echt verrassend de aanval op de voorman van de Franstalige liberalen, die niet langer acceptabel zou zijn als minister. CD&V-voorman Le- terme sprak van een 'bocht van het gezond verstand' die maan den te laat komt. Volgens hem moet Michel 'zijn conclusies trekken'. ANP van onze redactie buitenland LAGOS - Zeker 125 mensen zijn in het zuidoosten van Nigeria om het leven gekomen door de ontploffing van een pijpleiding waaruit ze illegaal benzine af tapten. Het Rode Kruis en oog getuigen hebben dat zaterdag gemeld. Volgens het Rode Kruis zijn in middels 125 doden geteld enkan dat aantal nog oplopen. Een on bekend aantal mensen liep brandwonden op. De èxplosie deed zich donder dag voor, op vijftig kilometer van de stad Umuahia. Overle venden zouden het ongeluk stil hebben gehouden uit vrees voor gerechtelijke vervolging we gens sabotage van de leiding en diefstal van de brandstof. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. De krant ThisDay berichtte dat een vonkje van een motorfiets de ex plosie kan hebben veroorzaakt. Volgens ooggetuigen tapten de bewoners van het gebied al zes weken lang benzine af. Hoewel de autoriteiten daarvan op de hoogte waren, bleven ze benzine door de leiding pompen. In ThisDay zeiden ooggetuigen dat agenten zelfs verdienden aan de diefstal van de benzine. Dorpsbewoners zouden de agenten honderd naira (66 cent) hebben moeten betalen voor ze met een emmertje benzine mochten aftappen. De pijpleiding vervoert benzine van de staatsraffinaderij in Port Harcourt naar de 230 kilometer noordelijker gelegen stad Enu- gu. Vrijdagavond zou het vuur nog hebben gewoed. Op grote schaal saboteren be woners van olierijke streken in Nigeria pijpleidingen, om de buitgemaakte brandstoffen il legaal te verkopen. Daarbij doen zich regelmatig ernstige ongelukken voor. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5