Illegale groeibevorderaar is ook in xtc-lab te maken €6,7 Biologische boeren kunnen hun zuivel met moeite kwijt MILJOEN Koningin Oranje af Minder burgerpersoneel, militairen en wapensystemen Grote brand verwoest twaalf bedrijven in Maassluis schermt merk 23 juni 1953 maandag 23 juni 2003 Straaljagers Bond Verrast André Hazes viert zilveren jubileum Brand Driebergen aangestoken Geen druppel meer voor Bob Kaaiman wandelt gazon op Oerol trekt 50.000 bezoekers Bedreiging stopt vuurwerkverkoop Behoort tot ujegener DEN HAAG - Bedrijven die de euforie over de zwangerschap van prin ses Maxima misbruiken kunnen rekenen op een claim van het koninklijk huis. Vorig jaar is onder regie van koningin Bea trix een stichting opge richt, waar de rechten van het koninklijk huis zijn ondergebracht. Strenger dan voorheen wordt er gelet op misbruik van koninklijke logo's en monogrammen, domein namen op het internet en portretten van de familie. De aankondiging van de zwangerschap van Maxi ma was vorige week woensdag nauwelijks en kele minuten oud of de eerste reclamebureaus hadden al opdracht gege ven tot het plaatsen van speciale advertenties, in het jargon 'inhakers' ge noemd. Daar waren recla meboodschappen bij voor luiers. In economisch slechte tijden is een hype om de aanstaande prinse lijke baby zeer welkom. Sinds j aar en dag houdt de Rijksvoorlichtingsdienst in de gaten of afbeeldin gen van leden van het ko ninklijk huis niet worden misbruikt, in reclame campagnes bijvoorbeeld. Willem-Alexander mocht in het verleden dan wel de bijnaam 'Prins Pils' heb ben, dat betekende nog niet dat Heineken of Oranjeboom zijn naam of foto mochten gebruiken om 'prinsheerlijk bier' aan te prijzen. Het hof vond dat de moge lijkheden om overtreders van het auteurs- en mer kenrecht aan te pakken niet voldoende waren. Dat probleem wordt nu ondervangen door de stichting 'Sigilis Regiis Praesidio' (ter bescher ming van het zegel van de vorst). GPD Leger verliest meer banen van onze redactie binnenland DEN HAAG - Door de omvang rijke bezuinigingsoperatie bij Defensie gaan 'aanzienlijk meer' dan de geraamde 4800 ar beidsplaatsen verloren. Er zul len ook gedwongen ontslagen vallen, meldde minister Kamp (VVD) van Defensie gisteren in het Radio 1 Journaal. Nieuwe aantallen noemde hij niet. Kamp moet ieder jaar zo'n 380 miljoen euro bezuinigingen. „Een afschuwelijk groot be drag", zo zei hij. Kamp kan zijn schier onmogelijke opdracht niet vervullen door enkel banen te schrappen. Hij zal ook zware wapensyste men en onderdelen van de krijgsmacht afstoten. „Waar we vroeger zware wapens voor onze verdediging nodig hadden, heb ben we nu licht bewapende, snel inzetbare beweeglijke eenhe den nodig voor crisisbeheer singsoperaties in de wereld." Volgens intimi zal Kamp moge lijk een onbekend aantal F16- straaljagers verkopen. „We zullen ons in elk geval meer moeten concentreren op minder locaties." Bij de krijgsmacht werken nog 7 00 0 0 militairen en burgers. Velen van hen worden binnenkort rechtstreeks gecon fronteerd met de 'pijnlijke aan passingsoperatie', zoals Kamp die gisteren omschreef. Bij het stafpersoneel verdwij nen tweeduizend banen; bij on dersteunende diensten 1700 ba nen. „Maar dat is niet genoeg. We zullen ook in onze operationele diensten - de soldaten - moeten ingrijpen", aldus Kamp. „Dus: minder burgerpersoneel, min der soldaten en minder wapen systemen, omdat we momenteel echt financieel klem zitten." Hij zal zijn ingrijpende bezuini gingsplannen overigens pas in september (met prinsjesdag) presenteren. Ruim voor die tijd begint de minister een vertrou welijk overleg met de vakbon den. De Kamer bespreekt de nieuwe defensiebegroting in oktober of november. Pas dan is duidelijk wat de Nederlandse krijgsmacht in 2004 precies te wachten staat. Voorzitter Van der Linden van de defensiebond Acom reageert verbolgen op de uitspraken van Kamp. „De minister zou ons vertrouwelijk informeren en nu moeten we het via de media ver nemen. Dat had andersom ge moeten. Ik ben echt boos. Als het zo moet heeft het weinig zin om met deze minister om de ta fel te gaan zitten." Volgens Van der Linden was tot dusver gerekend op twee- tot drieduizend gedwongen ontsla gen bij de krijgsmacht. Van der Linden is dan ook on aangenaam verrast dat dat er nu heel wat meer zullen worden. GPD/ANP AMSTERDAM - Volkszanger André Hazes heeft zaterdag avond in de Amsterdam Arena met 26.000 fans zijn zilveren ju bileum gevierd. Tijdens het con cert bracht de zanger zijn hits van de afgelopen 25 jaar. Opvallend aan zijn uiterlijk was een nieuw ringbaardje. ANP MAASSLUIS - In Maassluis heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand ge woed. Het vuur brak rond kwart voor drie uur uit in een pallet- Advertentie handel aan de Heldringstraat en sloeg over naar een bedrijfsver zamelgebouw en een bedrijf, waar onderdelen voor veilig heidsschepen worden geprodu ceerd. Alle bedrijven zijn volgens bur gemeester K. Karsen door de brand verloren gegaan. Rond 5.45 uur werd het sein brand meester gegeven. Uit voorzorg moesten 150 bewoners van de nabijgelegen wijk Kapelpolder tijdelijk hun woning verlaten. De brand begon in de naast de brandweerkazerne gelegen pal- lethandel en sloeg daarna over naar onder meer het bedrijfs verzamelgebouw. Het vuur be dreigde ook een nabijgelegen benzinestation, maar dat bleef gespaard. Hoe de brand is ont staan, is nog onbekend. „Voor Maassluis is dit een enor me brand. De gevolgen zijn nog moeilijk te schatten. Zeker is dat er twaalf bedrijven verloren zijn gegaan", aldus Karsen. „Een palletbedrijf in een woon wijk midden in de stad is niet ideaal, maar het is historisch zo gegroeid." Metingen van de Mi lieudienst Rijnmond wezen uit dat er geen gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen. foto Richard Hijdra/ANP DE ALLERLAATSTE LOTEN. VOORHEEN RUIM fl 14,7 MILJO Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.»J y' 1 BE-oon V6SHOOO/mo /vxcrzk secr?£rare6-'»S"£l, is N „l)N vp.ouw EN ME-TEÊN MET ll/Vtn 6ETRUUWP t>tdA\,HlJi)|rj.. z.o'N 60EO6- SEcnE.JVW«.E'ïs& Kt-qjOT" l£ NÜUITMÊE^" door Dick Hofland DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw kan niet langer wachten om de makers van een nieuwe illegale groeibevorde raar in het veevoer op te sporen. „Het gaat om een grote zaak", zegt hoofdonderzoeker R. Ste- fani van het RIVM, het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu. Stefani doet al enige tijd onder zoek naar het middel. „Omdat het zeer slim in elkaar is geknut seld, is het moeilijk te achterha len. Pas als je dat weet, kun je een rechter precies vertellen waarvan je de maker beschul digt." Omdat het Nederlandse minis terie van Landbouw daar nog niet achter was, heeft het geen actie ondernomen. De Belgen daarentegen wel en die hebben al een dossier bij de onderzoeks rechter liggen. „De Belgen zijn rigoureuzer in dit soort zaken sinds daar een veearts is vermoord die zich ver zette tegen de 'hormonenmaf fia'. Nederland is voorzichti ger", zegt Stefani. Hij stelt dat het Nederlandse ministerie lie ver nog een tijd langer had wil len wachten om helemaal zeker te zijn van zijn zaak. „Dat kan niet meer, want dan is de kans groot dat je er nooit meer achter komt. Ik vrees dat de illegale producenten dit middel niet meer zullen gebruiken nu het bestaan ervan in de publiciteit is gekomen." Stefani noemt de nieuwe illega le groeibevorderaar gemaks halve clenbuterol-plus. Het lijkt namelijk veel op het be ruchte clenbuterol, het anti- astmamiddel dat in de jaren ne gentig op grote schaal werd ge bruikt als groeimiddel voor vee. „Dat heeft inmiddels zeer veel broertjes en zusjes." De groeibevorderaar zorgt er voor dat een dier tien tot vijftien procent meer vlees produceert met een gelijk blijvende hoe veelheid voer dan wel dat een dergelijk percentage minder voer nodig is om dezelfde hoe veelheid vlees te laten aangroei en. Daadoor is het financieel zeer interessant en zijn er vol gens Stefani grote organisaties die het willen maken. „Het is te vergelijken met de productie van amfetamines. Het gaat bo vendien niet om karrenvrach ten. Enkele speldenknoppen van zo'n groeibevorderaar zijn voldoende voor één dier. Als je een lab hebt om partydrugs (zo als xtc) te maken, dan kun je dit ook." Stefani denkt dat het nu ont dekte groeimiddel niet gevaar lijk is voor de consument. „Het doorRixt Albersma AMSTERDAM - Biologische boeren kunnen een groot deel van hun zuivelproductie niet kwijt. Volgens de Nederland se Zuivel Organisatie (NZO) komt tot twintig miljoen liter biologisch geproduceerde melk - twintig procent van de biologische productie - daar door in reguliere zuivelpro ducten terecht. De afgelopen jaren zijn steeds meer zuivelboeren overge schakeld op het biologisch produceren van melk. Jaar lijks wordt ruim 100 miljoen liter biologische koemelk ge produceerd. De vraag van de consument blijft echter ach ter, zegt woordvoerder T. Brouwers van NZO. Onder meer op aandringen van de NZO is de overheid vo rig jaar de campagne 'Biolo gisch is heel logisch' begon nen om de biologische zuivel producten meer onder de aan dacht van de consument te brengen. Volgens Brouwers zit er echter een rem op de vraag naar biologische pro ducten. Hij wijt dat aan de economische dip en de op komst van de goedkope super markten. „De consument proeft geen verschil tussen biologisch of niet. Wat smaak betreft is er geen verschil", zegt Brouwers. „Als de consu ment elk dubbeltje om moet draaien kiest hij voor de ge wone zuivelproducten die goedkoper zijn." In discountzaken is het aan bod biologisch minder groot. Biologisch geproduceerde zuivelproducten zijn gemid deld 20 tot 25 procent duurder dan reguliere zuivelproduc ten. Door de overproductie van biologische melk is er volgens Brouwers een wachtlijst voor boeren die willen omschake len naar biologische veeteelt. Veel boeren willen graag bio logisch produceren, zegt Brouwers maar als er geen klanten zijn, houdt het op. „De klant is koning." De biologische zuivelproduc tie kwam een aantal jaren ge leden op gang door de toene mende vraag van consumen ten. Ondanks het huidige pro ductieoverschot ziet Brou wers wel een algehele ver schuiving in de zuivelindu strie naar een meer 'duurzame en verantwoorde' productie die in de buurt komt van bio logische. GPD DRIEBERGEN - De brand die vrijdagavond het sportcom plex Hoenderdaal in Driebergen grotendeels in de as legde, is vermoedelijk veroorzaakt door twee vijftienjarige jongens. Zij hebben in de buurt van het pand een vuurtje gestookt. Het tweetal - uit Bunnik en Driebergen - is enkele uren na de brand door de politie aangehouden. Dat gebeurde op aanwij zing van getuigen. De jongens hadden tegen half negen werknemers van het sportcomplex gewaarschuwd dat zij een vuurtje hadden ge stookt, maar dat niet meer uit kregen. Terwijl het personeel zich om de brand bekommerde - waar geen houden meer aan was - gingen de jongens er vandoor. Op dat moment waren er 150 sporters in het complex. GPD EMMELOORD - Kroegbazen in de Noordoostpolder en op Urk willen vanaf donderdag geen druppel alcohol meer schenken aan de Bob (bewust onbeschonken bestuurder). De horecaondernemers vragen in het vervolg aan hun klanten eerst of ze zijn komen rijden en, als het om een groepje gaat, wie de Bob is. „Degene die rijdt, krijgt van ons geen druppel alcohol meer", zegt J. Visser, voorzitter van de afdeling Noor delijk Flevoland van Koninklijk Horeca Nederland. De horecabedrijven in de Noordoostpolder en op Urk willen 'hun gasten graag weer heelhuids terugzien'. Daarom zullen ze er ook op toezien dat de gasten die wel alcohol hebben ge dronken, niet achter het stuur gaan zitten. ANP BAARN - Een inwoonster van Baarn kreeg zaterdagmiddag de schrik van haar leven. Terwijl ze lag te zonnen in haar tuin wandelde een 50 centimeter lange brilkaaiman het gazon op. Het dier werd later door de inderhaast gealarmeerde politie gevangen. De dierenambulance bracht de kaaiman naar rep tielenzoo Serpo in Delft. Volgens deze organisatie is het voor het eerst dat een dergelijk reptiel frank en vrij een wandeling door Nederland maakte. Duitsland was enkele jaren geleden in de ban van Sammy, een kaaiman die was ontsnapt uit een natuurbad en na enkele da gen pas werd gevonden. ANP TERSCHELLING - Het 22e Oerol-festival op Terschelling heeft dit jaar bijna 50.000 bezoekers getrokken. Vorig jaar waren dat er 55.000 mensen. Het tiendaagse theater is giste ren afgesloten met een optreden van Art Ephemre, samen met vuurwerk. Grote publiekstrekkers waren de Lunatics, Grou- pe Zur en Polly Maggoo's Op Hoop van Zegen. ANP ENSCHEDE - Fietsenmaker J. Harmelink uit Enschede stopt met het verkopen van vuurwerk na diverse malen anoniem te zijn bedreigd. Dat meldde de politie gisteren. Harmelink ver koopt al jaren vuurwerk vanuit zijn pand aan de rand van de wijk Roombeek, die drie jaar geleden bij de vuurwerkramp werd verwoest. De man moest wegens nieuwe veiligheidseisen voor opslag bunkers deze week weer een vergunning aanvragen. Dat leid de tot veel emoties in de wijk. Over de aard van de bedreigingen doet de politie geen mede delingen. De familie Harmelink trekt de vergunningaanvraag nu terug. Ze geeft geen commentaar. ANP COLORADOKEVERS - Op het strand van Vlissingen zijn afgelopen weekend de eerste coloradokevers van dit sei zoen gevonden. Hans d'Olyvat uit West-Souburg was' de vin der. Hij heeft de beruchte dier tjes afgeleverd op het politie bureau. I KOREA - Het bestand in Ko rea is voorlopig van de baan. De Noordelijken hebben de wapenstilstandonderhande lingen voor onbepaalde tijd afgebroken. Zij hebben de ge bouwtjes gesloopt, waarin de onderhandelaars in Pan- moendjon bijeenkwamen. De Noordelijken protesteerden vrijdag tegen de vrijlating van 26.000 gevangenen door presi dent Syngman Rhee. MARINEHOSPITAAL - Er komt een nieuw marinehospi taal bij Haarlem. Het zieken huis wordt gebouwd op het terrein Eikenrode in Heemste de. Er komen 200 bedden. Ook burgers kunnen in dit zieken huis worden opgenomen. OOSTKAPELLE - De ma quette van het dorp Oostka- pelle komt op televisie. De opnamen van de maquette worden vertoond in het televi siejournaal van dinsdag avond. stapelt zich op in de lever van het dier. Als het meer van dat spul heeft binnengekregen dan strikt noodzakelijk is en je eet een pond van die lever dan krijg je bijwerkingen zoals hartklop pingen en verhoogde bloed druk. Dankzij de lever zit het spul niet of nauwelijks nog in het vlees van het dier. Dus het kleine beetje dat wij eventueel binnen krijgen, raken we even eens via de lever weer kwijt en plassen we uit." GPD PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4380 AA Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315549 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze j te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- (abonnementen)administratie en om u ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons derden Als u op deze informatie geen prijs stel lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. zorgvuldig geselecti eerde deling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3