PZC CU Ü1] <92 D Uil Film over het leven van Jo de Roo Christijan Albers liefkoost bolide na derde overwinning Everts superieur 20 Zeeuwse rijder naar vierde plaats tijdens wegraces Wemeldinge Wereldrecord in Wemeldinge RUGNUMMER maandag 23 juni 2003 Strubbelingen Vuilnisbak "n KC Collection Zakken Weer winst handballers Oranje Solberg eerste in Cyprus Fedorov rijdt tegen boom Ultimatum voor Gascoigne Best: transfer Beckham schandalig Walter Bek kan nog niet hogerop door Eugène de Kok WEMELDINGE - Natuurlijk zou Walter Bek wel hogerop wil len komen in de wegracerij, maar nu kan het nog niet. Vorig jaar overleed zijn vader en on langs brandde het autosloopbe drijf van de familie tot de grond toe af. Samen met zijn moeder probeert Bek het bedrijf in Hoe- dekenskerke nu weer op te starten. „Ik zou graag hogerop willen, maar dan ben je vaak vier dagen per week weg. Dat gaat op het moment gewoon niet." „Laat mij eerst in deze klasse maar wat meer bereiken", zei Walter Bek zaterdag na zijn race in de Kicxstart Expiklasse op de wegraces in Wemeldinge. De klasse waarin de zeventienjari ge coureur uit Hoedekenskerke uitkomt, bestempelde organisa tor Ton van Kruiningen zater dag als de kweekvijver voor de 125cc-klasse („zeker vijftig procent van de 125cc-rijders komt uit deze klasse"). Ook Bek zou de overstap naar het grote werk wel willen ma ken. De mogelijkheden zijn er ook. Zijn begeleider Kees Koe- leman heeft twee 125cc-moto- ren. Het ontbreekt de voormali ge Nederlands kampioen in de automatenklasse echter aan tijd. „Ik zou het graag willen, maar de wedstrijden in de 125cc zijn altijd ver weg. Dan ben je van donderdag tot zondag weg. Dat gaat op het moment niet." De talentvolle coureur werd het afgelopen jaar achtervolgd door pech. Vorig jaar overleed zijn vader en onlangs brandde het autosloopbedrijf van de familie tot de grond toe af. Met zijn moeder probeert Bek het bedrijf een succesvolle doorstart te ge ven. Daarnaast wil Bek ook zijn studie motor- en voertuigtech niek in Middelburg afmaken voordat hij aan de 125cc gaat denken. Bek toonde zich zaterdag één van de betere rijders in de Kicx start Expiklasse. Wat strubbe lingen met zijn machine en een slechte start zorgden ervoor dat hij net niet op het podium te rechtkwam. „Hij loopt niet naar mijn zin", zei hij 's ochtends al in het drukbevolkte rennerskwar tier over zijn Honda. Bek was ontevreden over de prestaties van zijn machine tijdens de tijd- training op het snelle circuit. „Hij trekt wel heel hard, maar zijn top is niet zoveel." Terwijl twee technici druk sleu telden aan de geel-rode Honda vertelde Bek dat de machine veel vermogen is kwijtgeraakt door een technisch mankement een aantal wedstrijden geleden. Desondanks verwierf de Zeeuw in Wemeldinge met een trai ningstij d van 1.12.729 een plek op de tweede startrij. Ver voor de andere Zeeuwen in de klasse. René Kesselaar uit 's-Graven- polder trainde een twaalfde tijd. Zijn dorps- en teamgenoot William van Gilst was iets lang zamer en mocht 's middags van de dertiende positie vertrekken. De start van de wedstrijd pakte voor Walter Bek slecht uit. Hij kwam direct in de tang bij twee andere rijders wat hem een slechte positie opleverde in de eerste chicane van het circuit. Bek won tijdens de race snel plaatsen terug, maar kon niet in de buurt komen bij de kopgroep van drie rijders. Dennis Polder mans (Westwoud), Pieter Schmidt (Tricht) en André Kar- sten (Zwaagdijk Oost) vochten in een spannend duel om de eer ste plaats. Bek kroop richting de finish wel dichter naar de drie toe, maar eindigde uiteindelijk toch als vierde op bijna vijf se conden van winnaar Polder- „Ik baal van die start", zei hij achteraf, „Daar heb ik de wed strijd verloren. De eerste drie hadden direct een veel te groot gat geslagen. De wedstrijd was te kort om het nog dicht te rij den." De organisatoren hadden de ra ce teruggebracht tot elf ronden van 1,73 kilometer. Tijdens een eerdere wedstrijd in de Derbi Supermotard-klasse kwam een wielrenner op een dijk op nog geen tweehonderd meter van het circuit ten val. Deop debaan aanwezige arts en ambulances schoten de gewonde renner te hulp, waardoor de race moest worden stilgelegd. De organisa tie zag zich daarna genoodzaakt de resterende wedstrijden in te korten. Walter Bek had echter niets ge hoord. „Was het ingekort?", vroeg hij verbaasd. „Daar heb ik dan geen voordeel van gehad. Ik zag het bord voor de laatste ron de en dacht: nu al?" De proble men met zijn machine waren ondanks zijn ervaren technici niet verholpen. „We hebben van alles geprobeerd, maar er zal de ze week nog het nodige aan moeten gebeuren." In tegenstel ling tot Kesselaar (die als elfde finishte) en Van Gilst (twaalfde) van het Lokemotion Racing- team hoeft Bek zelf niet te sleu telen. „Ik rij voor Kees Koele- man en heb daarom de luxe dat hij bijna alles voor me doet." In de overige klassen vervulden de Zeeuwse rijders een bijrol. De duizenden toeschouwers op de dijk langs het circuit zagen Jeroen Kerpel uit Goes in de for muleklasse op een verdienstelij ke zesde plaats eindigen. Wim Maas uit Middelburg was de beste Zeeuw in de Sportklasse. In de standaard scooterklasse kwam Paul de Bruine uit Nieu- werkerk als achtste over de streep. De Bruine was duidelijk over de oorzaak voor het ietwat teleurstellende resultaat. „Ik heb hem verkeerd afgesteld waardoor hij duizend toeren te weinig draaide. Dan mis je één pk." De Bruine miste die pk vooral op het lange rechte stuk langs het kanaal. „Ik kon daar rijden wat ik wilde, maar ik hield het gewoon niet bijIk had graag meer bochten gezien in het circuit. Op deze baan maak je de machine gewoon van kant. Ik kan straks 150 euro aan on derdelen in de vuilnisbak gooi- De start in de Formuleklasse. Met nummer 2 rijdt de uiteindelijke winnaar Jarno Schuurmans uit Stompwijk. l^^KÊKÊÊÊÊÊÊMÊÊÊÊHÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊKÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊIKÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊ/ÊÊÊÊÊÊtÊKÊÊÊÊÊM foto Willem Mieras door Frits Bakker Hij kon geen voet verzetten of er draaide wel een camera mee. Jo de Roo met de fiets aan de hand, tus sen zijn vroegere wielermaatjes, in het peloton, met de kop in de wind. Het werd allemaal op de voet gevolgd in het weekeinde waarin de vroegere klassiekerkoning in volle glorie te be wonderen was. De oud-prof (66) reed zaterdag de Midzomertocht van Delta (180 kilo meter) en was een dag later het stra lende middelpunt in zijn eigen Jo de Roo-tocht over 120 kilometer. Het ging weer eens rijkelijk hard, in het voorste groepje van geroutineerde fietsers, maar de oude meester reed vorstelijk mee. Zeker met die snorren de camera's in zijn buurt. Dat gaf nog wat extra moraal. De film over het leven van Jo de Roo heeft nog een vaag karakter. De maker ervan is de (halve) Spanjaard Ricardo Alvarez, een (halve) schoonzoon van Jo. „Ik ben er eens ingedoken en kwam erachter dat mijn schoonvader aardig heeft kunnen fietsen", vertelde de regisseur zaterdag na de Midzo mertocht. „We willen hem binnenkort maar eens aanbieden op een docu mentaire-festival." De renner zelf vond het maar een heel gedoe, dat hij van het ene decor naar het andere werd gesleept. „Ik weet het niet hoor, wat het wordt met die film. En nou willen ze me ook nog in Frankrijk en achter derny's laten rij den." Op zulke dagen haalt De Roo liever oude wielerverhalen op met vroegere kameraden als Jos van der Vleuten, Piet Rentmeester, Gerard Koel en (uit veel latere jaren) Gerrit Solleveld. En met Theofiel Middelkamp, de krasse tachtiger, die op de dag van de Jo de Roo-tocht wat „jonge snotneuzen" van zestig en zeventig de hand kwam schudden. Jan Raas was er dit jaar nog niet bij, maar wie weet. De ploegmanager van de Raboploeg, die gestopt is met roken en nogal wat kilo's is aangekomen, heeft na jaren zonder te sporten weer een fiets aangeschaft. Voorlopig traint hij nog anoniem. Theo Schou- wenaar, boekhouder bij de wieler ploeg, vertelde: „Jan heeft wel een keer meegereden met een paar vetera nen, maar dat viel tegen." Want Raas zou Raas niet zijn zonder een kritisch geluid. „Ze kunnen niet sturen, Theo, die mannen", riep hij na dat eerste tochtje. Zowel de Midzomertocht als de Jo de Roo-tocht (georganiseerd door de Toerclub Goes) trok zo'n tweehon derdvijftig deelnemers. Behalve een paar kleine ongelukjes verliep alles vlekkeloos. Jo de Roo verzamelde voor zijn tocht wat oude wielervrienden op de Goese markt. Vlnr: Karei Hamelink, Piet Rentmeester, Gerard Koel, Jo de Roo, Maar ten Breure en Jos van der Vleuten. foto Willem Mieras door Eugène de Kok WEMELDINGE - In de jaren zestig stonden ze regelmatig tegenover elkaar: de pleiners op hun Puch of Tomos en de dijkers op hun Kreidler of Zundapp. Afgelopen zaterdag reden ze in Zeeland gebroederlijk naast elkaar in een po ging het Guinness Book of Records te halen. Op initiatief van de 'Etten-Leurse Bromfietsvrienden' probeerden ze een record te vestigen met de langste stoet van klassieke bromfietsen. De rijders begonnen hun tocht in Yerseke en eindigden op het kanaalcircuit in Wemeldinge. De meerij dende Kapelse wethouders Herselman en Burger telden in totaal 344 deelnemers: een record. Voor organisator Wer ner Kammerer, rijdend op een Kreidler Mustang uit 1965, was het geen verrassing. „De poging is nog nooit eerder ge daan, dus is het een record." foto Willem Mieras De Belgische tennisster Kim Clus ters, kampioene van het gras in Rosmalen, groeit langzaam uit tot een icoon. Tijdens Wimbledon start de verkoop van artikelen uit de 'KC Col lection' ofwel de Kim Clijsters Collec tie. Het zijn moderne armbanden, sleutelhangers en kettinkjes met fo to's en initialen van de populaire ten nisspeelster. Het idee is afkomstig van jeugdige fans. Zij vroegen om siera den van haar signatuur, te dragen bij onder meer communiefeesten. Kim Clijsters' vader Leo ontwikkelde het idee met ex-voetbalcollega Leo van der Eist die een bedrijfje heeft in zulke spullen. De toerrijders van Theo Middel kamp, die zaterdag de prachtige Midzomertocht van Delta reden, dat zijn nog eens vrolijke jongens. Man nen met baarden, snorren, zwaarbe- haarde benen en een ijzeren discipli ne. Ze rijden een toertocht, tussen doodgewone trimmertjes, maar heb ben een air over zich alsof ze de Tour zelf rijden. Kom niet te dicht in de buurt, want je hebt zo een lel te pakken. Net als die vader met zijn twee opgeschoten jon gens, die stijf werden gescholden als ze zich iets te ver voorin waagden in het kleine pelotonnetje. Wat een eng clubje. En wat hadden ze eigenlijk te zoeken in een tocht die ge maakt is om een dagje heerlijk rond te fietsen over de Zeeuwse wegen. De bekende Zeeuwse voetbaltrainer, die zelf ook hardhandig uit een waaier werd gezet, kon het niet laten om het clubje na afloop op zijn plaats te zet ten. Zoals in het vroegere, populaire radioprogramma van Harry Vermee- gen en Henk Spaan riep hij aan het eind van de rit: „Vuilnisman, kunnen deze zakken ook mee. Roy Makaay maakte zater dagavond zijn honderdste doelpunt in de Spaanse compe titie. Hij is daarmee de zevende buitenlander die de driecijferige barrière doorbreekt. De Mexi caan Hugo Sanchez is met 234 goals de onbetwiste aanvoerder van die lijst, vóór de Hongaar Ferenc Puskas (156). Makaay is de eerste Nederlander die de honderd heeft bereikt. Patrick Kluivert heeft er bijvoorbeeld 82 gemaakt bij Barcelona. Makaay maakte 21 treffers bij Tenerife en 79 bij Deportivo la Coruha. Makaays honderdste Spaanse goal zaterdag was te vens de duizendste in het huidi ge Spaanse seizoen. ZWARTEMEER - De Nederlandse handballers hebben giste ren ook de tweede oefeninterland tegen de Verenigde Staten gewonnen. Oranje won in Zwartemeer met 36-24. Mark Bult scoorde elfmaal. De Nederlandse ploeg was zaterdag ook al veel te sterk voor de Verenigde Staten (42-20). Ewoud Boog aard was met acht treffers de meest productieve speler van de formatie die zich voorbereidt op de EK-kwalificatie die in ja nuari begint. ANP LIMASSOL - Petter Solberg heeft gisteren de rally van Cy prus gewonnen. De autocoureur uit Noorwegen bleef in zijn Subaru de Fin Harri Rovanpera (Peugeot) voor. De Fransman Sebastian Loeb eindigde in een Citroen als derde. De rally was de zevende van de veertien WK-rally's. De Brit Richard Burns (Peugeot) behoudt de leiding in het WK. AFP BLOOMFIELD HILLS - De befaamde Russische ijshockeyer Sergei Fedorov is in de buurt van de Amerikaanse plaats Bloomf ield Hills met zijn Ferrari tegen een boom aangereden. De 33-jarige aanvaller van de Detroit Red Wings bleef onge deerd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Fedor ov, die een blauwe maandag getrouwd was met Anna Koer- nikova, had volgens de politie niet gedronken. RTR PEKING - De Chinese voetbalclub Gansu Tianma, uitko mend in de tweede divisie, heeft speler-coach Paul Gascoigne schriftelijk een ultimatum gesteld. De voormalige Engelse in ternational is al enige tijd onvindbaar. Hij moet voor van avond 8.00 uur iets van zich laten horen, anders pleegt hij con tractbreuk. De 36-jarige Gascoigne had op 10 juni al moeten terugkeren bij Gansu Tianma na een verblijf in een ontwen ningskliniek in Arizona.We hopen nog steeds dat hij dat snel doet, want we hebben ondanks alles nog veel respect voor hem", zei algemeen manager Zhang Tongpo. Gascoigne, die in januari in China een contract tekende voor een seizoen, speelde 5 7 keer in het Engelse elftal. Zijn carrière werd behalve door goed voetbal en spelinzicht gekenmerkt door blessures, zijn wispelturige karakter en een somtijds on lesbare dorst. DPA LONDEN - George Best, voormalig vedette van Manchester United, heeft de transfer van David Beckham naar Real Ma drid scherp veroordeeld. „Het is een schandaal", zei de 57-ja- rige Engelsman. „Het is een monumentale fout van manager Alex Ferguson." Best, die veel van zichzelf in spelmaker Beckham terugziet, vindt het bedrag dat Real Madrid voor de voetballer betaalt ook veel te laag. Manchester United ont vangt 35 miljoen euro voor de begaafde middenvelder. „Hij is zeker 55 tot 65 miljoen euro waard", stelde Best, die in de ja ren zestig evenals Beckham nu furore maakte op en buiten het veld. „Zijn transfer is in alle opzichten een slechte deal. Als ik aandeelhouder van United zou zijn, zou ik bloed spugen." Volgens Best is Beckham de enige winnaar in de geruchtma kende transactie. „Dat gun ik hem ook van harte. Fergie heeft zich laten meeslepen door zijn emoties. Hij heeft nu de groot ste rivaal van United in Europa nog een beetje sterker ge maakt. Daar zal hij komend seizoen nog vaak aan worden herinnerd, zeker na een nederlaag. Eigen schuld." RTR/ANP door Anton Crielaard NÜRNBERG - De Mercedes van Christijan Albers is dit seizoen in de Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) de meest gelief koosde bolide van allemaal. De Nederlander won gisteren op de Norisring in Niirnberg alweer voor de derde keer in de sterkste tourwagenklasse van Europa. Maar bescheiden als altijd gaf Albers de credits aan zijn wa gen. „We hadden gewoon een supergoede auto dit weekeinde. Deze auto past gewoon heel goed bij mij als coureur." Het is ook wel begrijpelijk dat Albers zijn racemateriaal keer op keerprijst. Aan het begin van dit seizoen zag het er naar uit dat hij opnieuw, net als in zijn eerste twee jaren in de DTM, in een oude versie van de Mercedes CLK zou moeten plaatsnemen. Tot Mercedes vlak voor aanvang van de eerste race plots de Duit ser Uwe Alzen ontsloeg. Albers promoveerde naar één van de vijf fabrieksauto's met de aller nieuwste specificaties en blijkt ineens met de besten in de DTM mee te kunnen. De coureur startte gisteren in de vijfde race van het kampioen schap van de derde positie, ter wijl hij het hele weekeinde in de tijdtrainingen een van de snel- sten was. In de kwalificatie kon hij zijn goede vorm niet omzet ten in pole-position. Albers: „Dat was jammer en eigenlijk het enige smetje op een fantas tisch weekeinde. Het lukte tij dens de kwalificatie niet om mijn banden op tijd op tempera - Christijan Albers tuur te krijgen." Albers had het geluk dat zijn Duitse teamge noot Bernd Schneider tijdens de eerste pitstop zijn motor liet af slaan. Na dat voorval, en de drive-through-penalty van de te vroeg gestarte Jean Alesi, stootte hij door naar de leidende positie in de race, om die in het vervolg van de wedstrijd niet meer af te staan. De soevereine zege bracht Al bers ook opnieuw aan de leiding in het algemeen klassement. Hij heeft met 36 punten één punt meer dan Schneider. Mercedes- collega Fassler staat met 29 punten op de derde plaats. „Het is alsof ik in een droom zit", zei Albers na afloop. „Maar on danks mijn derde zege en mijn leidende positie wil ik nog niet aan het kampioenschap den ken.We zitten pas op de helft van het seizoen" ANP van onze sportredactie KARNTENRING - Zesvoudig wereldkampioen Stefan Everts heeft op de Oostenrijkse Karn- tenring in de buurt van Klagen- furt weer keihard toegeslagen. De Belgische motorcrosser won eerst de door hem als bijpro gramma gebruikte 125cc klasse. Daarna versloeg hij in de MXGP klasse zijn grote rivaal Mickael Pichon. De Nederlanders Mare de Reuver en Erik Eggens deden het ook goed op Oostenrijkse bodem. De Reuver finishte in de 125 cc als vierde en bekleedt in de tussenstand van het WK de derde positie. Eggens eindigde als vijfde. Het zijspanduo Daniël Wilem- sen/Kaspars Stupelis heeft in Jaanikse (Estland) haar vierde GP-zege van dit seizoen be haald. Het Nederlands-Letse koppel eindigde in de eerste manche als tweede en won de tweede. Willemsen en Stupelis behouden de leiding in het alge meen klassement. De voor sprong op het Letse Belgische koppel Sergis/Verbrugge be draagt 23 punten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30