"~ttT Hrn Oud-president De Klerk heeft geen haast Korps Haamstede- Renesse wint in Sluis Oude veerboten weg uit Vlissingen Jeugdbrandweer strijdt op niveau De Pagter (77) wint kamp ringrijden 11 Gemeenten halen doel niet swb Startproblemen maandag 23 juni 2003 Speciaal Zeemijn gevonden Keukenbrand door kortsluiting Gewonde bij botsing Mishandeling in Terneuzen Aanrijding Westdorpe Grote alcoholcontrole Drugsvangst in Terneuzen Hoge druk Nisse Campagne scheiden van afval Hnor Frank van Cooten TERNEUZEN - In september start in Zeeland een brede cam pagne om het scheiden van afval te bevorderen. Veel Zeeuwen weten de weg naar de glasbak ken, de papiercontainers en de textielophaalacties niet te vin den. De provincie blijft daardoor achter bij landelijke doelstel lingen en streefcijfers. Nog te veel textiel, glas en groente- fruit- en tuinafval (gft) wordt in de grijze afvalcontainer ge gooid. De Zeeuwse gemeenten willen over drie jaar twintig procent meer huishoudelijk af val gescheiden inzamelen. Maar dat kan alleen als de Zeeu wen doordrongen worden van de noodzaak tot gescheiden in zamelen. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar de ge meenten zijn ook goedkoper uit. Het verbranden van algemeen afval kost immers zo'n 45 euro per ton meer dan het verbran den vangft-afval. In Zeeland startte vorig jaar het project Kansen in de Zak om het gescheiden inzamelen van afval voor alle Zeeuwen vanzelfspre kend te maken. Tot op heden is echter nog weinig te merken van activiteiten om dat voor el kaar te krijgen. Het dagelijks bestuur van het Openbaar Li chaam Af valstoffenverwij de ring Zeeland (OLAZ) wijt dat aan wat startproblemen. Het kostte nogal wat tijd en moeite voldoende mensen te vinden voor de werkgroep die zich met de campagne bezig gaat hou den. De werkgroep is nu echter op sterkte en de grote campagne begint in september. Door de verkregen subsidie van de Sub sidieregeling Aanpak Milieu drukvermindering heeft OLAZ een budget van 265.000 euro voor de campagne. Bureau Lievens Communicatie uit IJzendijke ontwerpt in op dracht van OLAZ een huisstijl voor de campagne.Na de pro- vinciebrede 'kick-off' van de campagne worden diverse deel- campagnes opgezet die zijn af geleid van het thema 'scheiden van afval'. Zo is er een deelcam- pagne gericht op textiel, op glas en klein chemisch afval. Wet houder P. Weemaes van de ge meente Hulst zei eerder mensen te willen belonen die wel mi lieubewust omgaan met afval. Daarom wil hij weer de discus sie met de gemeenteraad aan gaan over een differentiatie van tarieven. Iemand met minder afval betaalt dan minder dan een grote afvalproducent. Deze discussie speelt ook al ge ruime tijd binnen OLAZ. Het is volgens het dagelijks bestuur van deze gemeenschappelijke regeling nog steeds onduidelijk hoe gemeenten denken over ge differentieerde tarieven voor afval. De meeste Zeeuwse ge meenten kennen een zeer een voudige vorm van differentiatie (afrekening op één- of meerper- soonshuishoudens). Sommige gemeenten kennen al meer ge avanceerde varianten. In hoeverre Zeeuwse gemeenten tariefdifferentiatie willen en of ze behoefte hebben aan een pro vincie-breed onderzoek moet blijken als de uitkomsten be kend zijn van het project Kan sen in de Zak. Dat is althans het ambtelijk advies van de techni sche werkgroep van OLAZ. Oud-president De Klerk in de kerk van Serooskerke. foto Lex de Meester door Ron Magnée SEROOSKERKE Oud-presi dent van Zuid-Afrika, F. de Klerk, deed zaterdag Walcheren aan. Hoogtepunt was het be zoek aan Serooskerke waar zijn verre voorouders ooit twee sme derijen bezaten. Ondanks dat De Klerk nog steeds een druk bezet man is, had hij zaterdag geen haast. Integendeel zelfs. Het ontvangstcomité van de hervormde kerk in Serooskerke moet die zaterdagmiddag over engelengeduld beschikken. Ruim van tevoren posteert de club zich voor de ingang van de kerk. Een dik half uur na de ge plande aankomsttijd is er echter nog geen spoortje van De Klerk te bekennen. Het programma van die dag, een rondleiding door het Veerse stadhuis en een lunch in het Zeeuws archief, is kennelijk al flink uitgelopen. Ondertussen worden bezoekers die de kerk willen bezichtigen, consequent tegengehouden. Die middag is het godshuis exclu sief gereserveerd voor het hoge bezoek Want hoog bezoek is De Klerk. De inmiddels 67-jarige Zuid- Afrikaan was van 1989 tot 1997 president van Zuid-Afrika. Hij staat bekend als de man die de apartheid afschafte en Nelson Mandela in 1990 vrijliet. Ook ontving hij samen met Mandela de Nobelprijs voor de Vrede. Dan glijdt ineens een knots van een BMW het dorpsplein op. De limousine wordt op de voet ge volgd door een Mercedesbusje vol zwart bebrilde heren met oortjes in. De deur van de limou sine zwaait open, De Klerk stapt uit en loopt direct op zijn gast heren af: P. Blom van het Zeeuws archief en F. van den Driest, hobbyhistoricus van de kerk van Serooskerke. Eenmaal binnen krijgen De Klerk en zijn vrouw een uitge breide uitleg over de geschiede nis van de kerk door Van den Driest. Dat er in Serooskerke al in 1197 een rooms-katholieke kerk was en dat het godshuis la ter een protestantse kerk werd. En dat de eikenhouten preek stoel rond 1800 wit geschilderd werd, omdat er belasting op ei kenhout geheven werd. Even later wandelt de oud-pre sident rustig naar buiten ,,Ik ben hier in 1996 ook al eens ge weest", zegt hij ondertussen. „Toen was ik nog vice-presi dent. Het is telkens weer speci aal om hier te zijn." Overigens zit De Klerk anno 2003 niet stil, zo beklemtoont hij. „Ik werk nog steeds heel hard. Ik moet zo door naar een conferentie in Is raël waar ik met Gorbatsjov en Barak ga spreken. "Hoe mooi hij Zeeland ook vindt, terugkeren naar het land van herkomst doet hij niet. „Nee, mijn familie woont al meer dan drie eeuwen in Zuid-Afrika. Ik ben er gebo ren, en ik zal er ook doodgaan." Even later loopt het gezelschap langs het monument van de ge vallen strijders, aan de zijkant STELLENDAM - De politie heeft op de kade van de buiten haven van Stellendam een zeemijn uit de Eerste Wereldoorlog gevonden. Het explosief was daar vermoedelijk vrijdagavond door de bemanning van een vissersschip neergelegd. Direct na de vondst werd de haven afgesloten voor binnenkomend scheepvaartverkeer en de demontagegroep van de Koninklij ke Marine in Den Helder gewaarschuwd. De experts stelden vast dat het ging om een binnendeel van een zeemijn met zo'n tachtig tot honderd kilo explosief materiaal. De mijn is door de marine naar Vlissingen vervoerd, om op zee tot ontploffing te worden gebracht. WESTKAPELLE - Kortsluiting in een koelkast was gister morgen de oorzaak van een keukenbrand in een woning aan de Noordstraat in Westkapelle. Bij thuiskomst zagen de be woners van achter de koelkast vlammen vandaan komen. De brand breidde zich snel uit waarop de bewoners de woning moesten verlaten. De gealarmeerde brandweer had de brand snel onder controle. De brand ging gepaard met een hevige rookontwikkeling, afkomstig van kunststof schrootjes. De schade aan de keuken is aanzienlijk. van de kerk. Andermaal geeft Van den Driest uileg. Op 8 no vember 1944, Serooskerke was toen al bevrijd, reed een amfi bievoertuig op een mijn. Twin tig soldaten lieten daarbij het leven, waaronder één Zuid- Afrikaan. De Klerk en de zijnen lopen nog een klein stukje verder om de smederij te bezichtigen die eeu wen geleden hoogstwaarschijn lijk aan de familie De Klerk toe behoorde. Helemaal zeker is dat overigens niet. „Ik ben er voor tachtig procent zeker van dat deze smederij aan de familie De Klerk toebehoorde", vertelt Blom van het Zeeuws Archief aan de oud-president. „Hoe kunt u er nu voor tachtig pro cent zeker van zijn?, vraagt de oud-president lachend. Dan geeft hij iedereen een stevige handdruk en stapt weer in de li mousine. De wagen zweeft weer net zo het dorp uit als hij geko men is, op de voet gevolgd door de duistere heren met zwarte zonnebrillen. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland is het afgelopen weekeinde op vijf verschillende plaatsen tot botsingen in het verkeer gekomen. Daarbij raakte een vierjarig meisje lichtge wond. In alle andere gevallen was er alleen blikschade. Het kind liep een hoofdwond op, doordat de auto waar ze in zat op de N59 bij Oosterland tegen een voor haar rijdende wagen botste. De 31-jarige bestuurster uit de gemeente Schouwen- Duiveland kon niet meer op tijd stoppen toen de 67-jarige au tomobilist uit Heusden moest afremmen. Het meisje moest worden behandeld in de huisartsenpost in Zierikzee. TERNEUZEN - Een 22-jarige Terneuzenaar is zaterdag rond half zes in zijn woonplaats aangehouden voor mishandeling. De man werd ervan verdacht eerder die nacht op een parkeer plaats aan de Burgemeester Geillstraat/Nieuwstraat een 25- jarige plaatsgenoot diverse malen in het gezicht te hebben ge slagen. De 25-jarige man liep hierbij kneuzingen op. WESTDORPE - Een 17-jarige inwoonster van de gemeente Terneuzen is zondagmorgen rond elf uur bij een aanrijding in Westdorpe gewondgeraakt. Ze reed met haar bromfiets over de Graaf Jansdij k. Zij hield niet voldoende rechts en botste te gen een tegemoetkomende auto van de 3 7-jarige automobilist uit Wachtebeke. De vrouw raakte gewond aan haar been. TERNEUZEN - In het kader van een landelijke alcoholcon trole zijn in Zeeland tussen vrijdag 18.00 uur en zaterdag 6.00 uur op controles gehouden in Terneuzen, Goes, Zierikzee, Tholen en Kruiningen. Ruim vijfhonderd bestuurders moes ten een blaastest doen. Tien werden bekeurd omdat zij te veel hadden gedronken. Drie rijbewijzen zijn ingevorderd. Verder werden twintig andere overtredingen vastgesteld waaronder rijden zonder rijbewijs. door Frank Gijsel SLUIS - Argeloze toeristen ke ken zaterdag in Sluis hun ogen uit. Vanuit een leegstaand pand aan de Plompe Toren in het cen trum van Sluis was knetterende housemuziek te horen en brand weermensen waren druk in de weer. Bij nader inzien bleek het te gaan om brandweerwedstrij den. Twaalf brandweerteams uit Zuid-West-Nederland, waar van zeven uit Zeeland, streden om de titel in de klasse tank au tospuit en hoge druk. De over winning ging naar het korps uit Haamstede-Renesse De tweede plaats was voor Wemeldinge en de derde plaats ging naar Fij naart. Vanuit de kazerne op de Groote Markt, waar de opvang plaats vond, werden de manschappen naar de vuurhaard aan de Plom pe Toren gestuurd. In een voor malige wasserij was een realis tisch scenario bedacht. Aan de ene kant bevond zich een illega le alcoholstokerij terwijl het an dere gedeelte een onbewoonba re verklaarde gekraakte woning was. Door een destillatiefout ont stond brand. Bij het betreden van het pand bleek een groep jongelui binnen te zijn. De brandweer moest de jongeren in veiligheid te stellen. De prijzen werden na afloop in het Belfort uitgereikt door wet houder R. Leentfaar van de ge meente Sluis. Johan Boerdam van het korps Sluis kreeg de bronzen legpenning uitgereikt vanwege het uitoefen van de functie van jurylid gedurende een periode van twaalf en een halfjaar. De classering van de Zeeuwse teams: 1. Haamstede-Renesse, 2. Wemeldinge, 6. Ovezande, 7. Hoek, 9. Hulst ,10. Vlissingen en 12. 's Heer - Arendskerke. door Ron Magnée VLISSINGEN - De voormalige PSD-schepen Prinses Christi na, Prins Willem-Alexander en Prinses Juliana vertrekken van daag (maandag) naar Italië. Waarschijnlijk zullen de sche pen vandaag voorgoed hun Zeeuwse thuishaven verlaten. Vandaag moeten alleen nog en kele grensformaliteiten worden geregeld. Zo moet de Portugese consul de benodigde papieren verstrekken. De schepen zullen vanaf vandaag onder Portugese «ag gaan varen. Vrijdagavond gaven de classificeerders van net bureau Veritas groen licht voorvertrek. De afgelopen weken zijn de drie PSD-boten gereed gemaakt voor de oversteek naar Italië. Voorde reis over de Middelland se Zee moesten onder meer deu- ren en luiken tijdelijk worden dichtgelast en stalen construc ts achter de deuren van de au- odekken worden geplaatst, hok moesten de schepen van tddingboten worden voorzien. e Zuid-Italiaanse rederij madeus SpA heeft de boten ^gekocht. De Christina, Wil- m"Alexander en Juliana wor den vanaf juli ingezet op de veerdienst tussen Villa San Gio vanni bij Reggio Calabria aan de teen van de Italiaanse laars en Messina op Sicilië. De af stand tussen beide havens be draagt ruim elf kilometer. De Juliana heet voortaan Amedeo Matacena. De Willem-Alexan der vaart onder de naam Atos Matacena en de Christina heeft nu Ladies Matacena. TERNEUZEN - In Terneuzen is vrijdagnacht een grote drugs controle gehouden. Dit gebeurde in het kader van een internationale drugsactie in België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. Er werden in Terneuzen 21 per sonenauto's aangehouden en vijftig personen gecontroleerd. Van hen hadden er 32 verdoven de middelen bij zich. De politie nam bijna honderd gram hen nep, twee gram hash, 22 joints en vijf spacecakes in beslag. In Terneuzen is door 31 personen meegewerkt aan deze actie. Een team overlegt over de te volgen tactiek, een observator luistert mee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het is de lande lijke halve finale, dus mocht het best een beetje moeilijker zijn dan gewoonlijk, vindt coördinator Ad den Boer van de brandweer Burgh-Haamstede. De meeste teams volbrachten evenwel zonder veel problemen de opdrachten van de jeugd- brandweerwedstrijden. De teams van Oud-Beijerland en Veldhoven deden dat als de besten. Een recordaantal van 35 teams, onder wie Goes en Vlissingen/ Middelburg, bonden zaterdag met elkaar de strijd aan om een plaats in de landelijke finale op 4 oktober in Vlissingen. De jeugdbrandweer Westerschouwen had in de omgeving van de kazerne in Haam stede drie verschillende parcoursen uit gezet; twee banen voor de aspirant-blus gasten (16-18 jaar) en een baan voor de junioren (12-16 jaar). De jongste categorie had te maken met een aangestoken brand in het politiewijk- bureau, in dit geval een container, en moest daarbij een aantal hindernissen nemen. Om ook de zogenaamde aanvals- route lastiger te maken, was een extra hindernis ingebouwd in de vorm van een rioolbuis waar ze met slang en al door heen moesten kruipen. De aspiranten moesten al hun vaardigheid en inventivi teit aanwenden voor een brand rond de zaagmachine van bouwbedrijf Verseput. Het vuur verspreidde zich volgens het sce nario in rap tempo via de afzuiginstalla tie. Het bekende addertje onder het gras, geeft Den Boer aan. „Wanneer ze bij de beoordeling van de situatie op dat mo ment niet goed doorredeneren, vinden ze die brand daarin nooit." Nieuw was het hoge-drukparcours voor de aspiranten, die doorgaans alleen met lage druk spuiten werken. Vorig jaar werd die vaardigheid bij de jeugd met succes beproefd, zodat dat nu ook als officieel wedstrijdonderdeel geldt. De keuken van jongerensoos Big S was in dit verband tot doelwit verklaard, in de vorm van een brand met slachtoffers. De inschakeling van de sleutelbeheerder vormde een cru ciale rol voor een hoge beoordeling. Den Boer: „Zonder sleutel komen ze het ge bouw wel binnen, maar helemaal aan de verkeerde kant." De juiste toegang is door inbraakbeveiliging niet zonder sleutel te openen. Het niveau in Burgh-Haamstede is hoog, oordeelt algeheel coördinator R. van de Werfhorst. „De eerste schifting is met de provinciale wedstrijden geweest. De teams die hier staan, weten heel goed waar ze mee bezig zijn." De jeugdbrandweer Westerschouwen is heersend landelijk kampioen, maar mocht als organiserend korps zelf niet meedoen. Het team plaatste zich vorige week in Ede al voor de finale. Ze zullen het onder meer moeten opnemen tegen de ju nioren van Goes, die zaterdag als vierde in hun categorie ook een plaats in de lande lijke eindstrijd bemachtigden. De deelne mers uit Vlissingen/Middelburg betraden het strijdtoneel met gemengde gevoelens. Bij plaatsing voor de finale wisten ze za terdag al dat ze in de thuiswedstrijd op 4 oktober niet mogen aantreden. En dat ge beurde dus. Als pleister op de wond weten ze nu wél alvast verzekert in de finale van 2004. door Sandra van de Vreugde GRIJPSKERKE - Voor het tien de jaar op rij won Ronald Géért - se vrijdag de middag-avond- wedstrijd in Grijpskerke, maar deze keer ging het niét meteen van een leien dakje. De groene sjerp werd eerst om de schou ders gehangen van Erik Wisse en ook Edward Dingmanse mocht er nog even in rondlopen. In de 14e beurt nam Geertse de sjerp over en gaf deze niet meer uit handen en hij won de wed strijd met 25 van de 26 ringen. De eerste beker was voor een verrrassende winnares. Bianca Clarisse was de enige deelnemer die 10 van de 10 ringen stak op de bekers. Ze won daarmee di rect de le beker, voor Ronald Geertse en Rene Wisse. Ronald Geertse won de pollepel en Wim Brouwer won de wisselprijs voor de versiering. Zaterdag werd in Zoutelande het koppelkampioenschap ver reden, waar naast de leden van de Zoutelandse Zandruiters, ook de Meliskerkse ringrijders welkom waren. Het was dan ook een gemengd koppel wat op de ze dag met de eer ging strijken. Routinier Diana Wisse was ge koppeld aan debutant Erwin Kerkhove. Samen staken zij 37 van de 60 ringen wat net genoeg was voor de overwinning. Rian Janse en Adrian Oreel eindig den op een tweede plaats met 36 ringen en de derde plaats was voor Jan Matthijsse en Kees van Sluijs, ook met 36 ringen. In het persoonlijk klassement was er geen houden aan Rian Janse. Met 30 van de 30 ringen kon niemand in haar buurt ko men. Ze won ook de eerste beker en de eerste prij s in de versiering van de warmbloedpaarden. Diana Wisse won deze prijs bij de trekpaarden en ook nog de pollepel door als enige de 10 mm. ring in de kamp te steken. Verassende winnaar van de Henk Verwey prij s was Harry de Waele. In Lammerenburg kwamen de ringrijders van Koudekerke in actie. Jan Jobse was de enige deelnemer met 30 van de 30 rin gen en bleef daarmee vier ach tervolgers met 29 ringen net voor. Peter de Pagter kon aan het einde van de dag de eerste beker in ontvangst nemen van burgemeester van Dok. De tweede beker was voor Arjan Bosgra en de derde beker voor David van de Voorde. De polle pel en de traditionele stoelen dans te paard werden gewonnen door Arno Francke. De kamp voor de zes oudste rij ders werd gewonnen door Bram de Pagter. De Pagter is inmid dels 77 jaar, maar doet ieder jaar nog enkele keren met veel plezier mee aan het ringrijden. Renate van de Voorde won de eerste prijs in het versiering klassement. In Gapinge reden 32 deelne mers, onder wie drie debutan ten, 30 beurten. Na deze beurten waren er drie deelnemers met alle gestoken ringen. Dit keer was het Dennis Willeboordse die de overwinning binnen haalde want hij versloeg Krijn Coppoolse en Jos Gideonse in de kamp. Voor de tien bekers wa ren elf gegadigden die alle acht bekerbeurten hadden ingesto ken. Krijn Coppoolse nam re vanche voor het verliezen van het kampioenschap en won de eerste beker. De tweede beker was voor Bennie Paauwe en de derde voor Conno Francke. In Gapinge is er genoeg jeugd voor het uitkampen van drie jeugd- bekers. Moniek Corbijn, Sebas- tiaan Sturm en Maarten Spil- jard waren de gelukkige win naars. Na het verkleinen van de ring tot 10mm.waren er nogvijf over. Alleen Jos Gideonse stak deze ring in en werd daarmee de winnaar. De afdeling Zuid-Beveland rijdt traditiegetrouw ieder jaar tijdens de schaapscheerders feesten in Nisse een ringrijwed- strijd. Vincent Bol werd deze keer de winnaar met 21 ringen. Hij won ook de eerste beker. De tweede en derde beker waren voor Henk van de Guchte en Pe ter de Vos, ieder met 19 ringen. In de loop van de dag kan ie mand een linker- en een rechter- klomp winnen. Deze twee win naars gaan dan de strijd aan en kijken wie het paar klompen mee naar huis mag nemen. De Vos eiste het houten schoeisel tijdens de kamp op van Bol. Hij nam nog meer hout mee naar huis, want ook de pollepel kwam in zijn bezit, na kamp met wederom Vincent Bol en ook Si mon de Vos. In de ochtenduren werd de jeugdbeker verreden. Deze werd gewonnen door Christel Dingemanse. Agenda ZRV Zaterdag 28 juni ringrijden in Domburg op de Markt van 8.00 tot 17.30 uur en in Biggekerke Kerkplein van 8.00 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23