Potje touwtrekken in Nisse Bedrijfsartsen sturen vrouw sneller WAO in dan man Kamer eist actie tegen verboden groeibevorderaar 15 liquidatie Palestijnse leider helpt vredesplan Midden-Oosten om zeep Iraakse gaspijpleiding opgeblazen Gevecht om laatste kroket Veel zwanger en weigeren hiv-test Abortusboot komt aan in Polen De Klerk in Serooskerke Sjeng Schalken prolongeert titel Terreurdekking kans om van polis af te komen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Kwartet Stuwmeer dreigt over te stromen Vragen Rolpatroon J 246e jaargang no. 148 maandag 23 juni 2003 losnummer 1,10 Harnas zweert wraak na aanslag van onze redactie buitenland JERUZALEM - Israël en de radicale Palestijnse or ganisatie Harnas hebben elkaar gisteren nieuwe aanvallen in het vooruit zicht gesteld. Daarmee lijkt een succesvolle in voeringvan de routekaart, het vredesplan voor het Midden-Oosten, verder weg dan ooit. Harnas reageerde furieus op de Israëlische liquidatie van een van zijn belangrijkste leiders, Abdullah Kawasme, die zater dag werd doodgeschoten. De or ganisatie kondigde in een reac tie 'donderende vergelding' aan. De 43-jarige Kawasme kwam zaterdagavond om toen Israëli sche militairen hem in Hebron probeerden te arresteren. Hij was leider van Harnas op de Westelijke Jordaanoever en vol gens Israël medeverantwoorde lijkvoor enkele aanslagen die de organisatie de afgelopen maan den uitvoerde. De Israëlische premier Sharon toonde zich te vreden met de liquidatie, die hij een succes noemde. De dood van Kawasme bemoei lijkt de onderhandelingen die de Palestijnse premier Abbas voert met militante organisaties als Harnas. Een woordvoerder van Abbas beschuldigde Israël van opzettelijke 'sabotage' van die gesprekken. „Deze operaties zijn bedoeld om de dialoog te frustreren", aldus de zegsman. Abbas probeert extremistische groeperingen te bewegen tot een staakt-het-vuren, maar Harnas is daartoe alleen bereid als Isra el stopt met het liquideren van leden van de radicale islamiti sche beweging. Ook de drijvende krachten ach ter het vredesplan, het 'kwartet' bestaande uit de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Naties, zeiden gisteren de aanbal 'te betreu ren'. Zij vrezen dat dit het vre desproces alleen maar kwaad doet. Israël trok zich echter weinig van deze opmerkingen aan. „Zo lang de Palestijnse Autoriteit niet meedoet aan de strijd tegen het terrorisme, zullen wij het moeten doen." Daarmee impli ceerde de zegsman dat nieuwe aanvallen op Hamas-leden zul len volgen. Om dit te voorkomen eist de joodse staat hardere maatrege len van Abbas. Die moet de ra dicale Palestijnse groepen ont wapenen en ontmantelen. Een bestand met dergelijke organi saties is niet genoeg, herhaalde minister Shalom van Buiten landse Zaken het Israëlische standpunt. „Een staakt-het-vu ren is een tikkende tijdbom en geen oplossing voor de lange termijn." Pas als Abbas Harnas diens macht ontneemt, is Israël bereid om zijn troepen 'onmid dellijk' uit de Gazastrook en Bethlehem terug te trekken. ANP/AFP/RTR GRONINGEN - De laatste kro ket in de automatiek aan de Groningse Peperstraat was in ie nacht van zaterdag op zon dag de aanleiding voor een ge vecht op leven en dood. Twee mannen (respectievelijk 2d en 25 jaar oud) hadden hun oog laten vallen op de laatste kroket achter het luikje. Beiden claimden het recht op de hartige snack en weken niet. De ruzie liep zo hoog op dat er een kop stoot werd uitgedeeld, die werd beantwoord met een rechtse di recte. De politie moest het hongerige duo uit elkaar halen. De man- nengingen met bloedneus, maar zonder kroket naar huis. Er is geen aangifte gedaan. De agen ten troffen achteraf de bewuste kroket nog onaangeroerd in de automatiek. GPD MIAMI - Honderden inwoners van de Amerikaanse staat Flori da hebben gisteren hun huizen moeten verlaten, omdat een stuwmeer dreigde te overstro men. In de omgeving van het Mana- teemeerregent het al dagen ach tereen en tot overmaat van ramp bleek een van de drie deuren waarmee overtollig water kan worden geloosd niet open te wil len. Specialisten hadden uren nodig om de deur half open te draaien. Daarmee nam in de loop van de de vrees af dat de stuwdam zou begeven. Desondanks stijgt het water in het meer nog steeds. Mogelijk bereikt het zo'n hoge stand dat het in de noodaf- voerkanalen stroomt. „Het pro bleem is dat we die nog nooit eerder hebben gebruikt", aldus een lokale functionaris. RTR/DPA/ANP AMSTERDAM - Een groeiend aantal zwangere vrouwen wei- ?ert een hiv-test. Bij een onder- Mek in de regio Amsterdam was »at het afgelopen jaar bijna veertien procent. Dat is twee keer zoveel als elf jaar eerder. Artsen vinden dat een veront rustende ontwikkeling. Zij vre- zen dat daardoor veel zwange- met hiv rondlopen. Deze vrouwen besmetten ook hun kind met het virus dat aids kan veroorzaken. Vooral Neder- landse, Turkse en Marokkaanse vrouwen weigerden een test. houwen afkomstig uit een ge wed met een hoog hiv-risico, zo- a's ten zuiden van de Sahara, neten zich bijna allemaal wel lesten. besmetting vindt vooral plaats i'Jdens de bevalling en via orstvoeding. Dat risico kan te genwoordig worden terugge dacht tot één procent. Dat kan ,°or tijdens de zwangerschap ePaalde medicijnen te slikken af te zien van borstvoeding, mds begin dit jaar kunnen alle gvvangere vrouwen in de regio ®sterdam gratis een hiv-test ondergaan in een ziekenhuis of 'J een verloskundige. eTweede Kamer heeft onlangs an de minister van Volksge- ondheid verzocht een stan dard-screening voor alle wangere vrouwen in Neder- hogelijk te maken. GPD NISSE - Het waren vooral de trekpaarden die zaterdag in Nisse de show stalen tijdens het Schaapscheerdersfeest. Een tweespan had weinig moeite met een hele groep toe schouwers in een touwtrekwedstrijd. foto Willem Mieras van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bedrijfsartsen doen bij vrouwen minder moeite dan bij mannen om ze uit de WAO te houden. Voorzitter M. A-Tsjak van de Vereniging van Bedrijfsartsen zei dat zaterdag avond in het tv-programma No va. Volgens haar hoort meer dan 90 procent van de vrouwen die met psychische klachten in de WAO zit, daar niet thuis. Uit in Nova gepresenteerde cij fers van het Uitvoeringsinsti tuut Werknemersverzekeringen (UWV) blijkt dat van elke drie WAO'ers onder de dertig er twee vrouw zijn. De meesten van hen zijn door psychische klachten arbeidsongeschikt geworden. Volgens het UWV lopen vrou wen onder de dertig drie keer zo veel kans in de WAO te belanden als mannen. Volgens een door Nova geci teerd rapport van de gezamen lijke Arbo-diensten raken vrou wen eerder arbeidsongeschikt omdat ze te hoge verwachtingen van hun werk hebben en daar door eerder afhaken bij proble- schikt raken, zullen in de toekomst nog een uitkering krijgen. Het wordt in het nieuwe regime moeilijker om met psy chische klachten in de WAO te komen. PvdA-Kamerlid Bussemaker denkt dat de nieuwe opzet van de WAO niet werkt als er niet meer aandacht is voor de uit voeringspraktijk. „Het is al ja ren bekend dat vrouwen sneller in de WAO belanden door psy chische klachten. Er wordt on derzoek op onderzoek gesta peld, maar verder gebeurt er niets." 1 Bussemaker vindt dat de over heid bedrijf s- en keuringsartsen en werkgevers meer moet aan spreken op hun houding tegen overvrouwen. Zenoemthet 'pu re discriminatie' dat de artsen zich tegenover vrouwen anders opstellen dan tegenover man nen. Bussemaker vindt dat ook vrou wen aangesproken mogen wor den op het gemak waarmee ze zich soms in de WAO laten stu ren. „Maar dan moeten er ook meer mogelijkheden zijn tot reïntegratie." Bussemaker ver wijt het kabinet dat het daarop juist bezuinigt. Het Kamerlid heeft naar aanlei ding van de Nova-uitzending schriftelijke vragen gesteld aan minister De Geus van Sociale Zaken. Ook wil ze de kwestie woensdag in een Kameroverleg met de minister aan de orde stel len. ANP Ook denken bedrijfsartsen te veel vanuit het traditionele rol patroon dat werk voor mannen belangrijker is dan voor vrou wen. Verder zouden vrouwen zonder kinderen 2,5 keer zo veel risico lopen om in de WAO te ko men dan vrouwen met kinderen. Dat komt doordat vrouwen met kinderen beter hebben geleerd met stress om te gaan. Overigens is het kabinet van plan de WAO-regels drastisch aan te scherpen. Alleen werkne mers die volledig arbeidsonge- HBI HIT - Een aanslag op een gaspijpleiding in het midden van Irak heeft een grote brand veroor zaakt. Dit hebben Amerikaanse en Iraakse zegs lieden gisteren vanuit Bagdad gemeld. Saboteurs bliezen de pijpleiding zo'n 140 kilometer ten noordwestsen van Bagdad op. De brand woedde bij de plaats Hit. Rond dezelfde plaats is een Amerikaans legervoertuig op een mijn gereden, zo meldde een Amerikaanse woord voerder. Twee Amerikaanse militairen raakten gewond. Enkele dagen geleden werd een oliepijpleiding in het noorden van Irak beschadigd als gevolg van sabotage. Volgens de directeur van de grootste raffinaderij van Bagdad, Al Doura, zijn de aanslagen door de zelfde groepering uitgevoerd. „Er zijn veel over eenkomsten." In het weekeinde zijn Amerikaanse militairen op nieuw bestookt op verschillende plaatsen in Irak. Een Amerikaanse militair stierf door een gra- naataanval en een ander raakte gewond in een mi litair konvooi bij Khan Azad, ten zuiden van Bag dad. fotoValdrinXhemaj/EPA Het abortusschip Langenort is dit weekeinde in Polen aange komen om Poolse vrouwen in internationale wateren de kans te geven een legale abortus te plegen. De komst van de boot heeft de gemoederen in het overwegend ka tholieke Polen danig verhit. hi Oud-president F. de Klerk van Zuid-Afrika bracht zaterdag een bezoek aan Walcheren. Hoogtepunt was het bezoek aan Se rooskerke waar zijn verre voorouders ooit twee smederijen bezaten. Sjeng Schalken heeft bij de Ordina Open zijn titel geprolongeerd. In een her haling van de finale van vorig jaar was de Lim burgse tennisser in het grastoernooi in Rosmalen opnieuw te sterk voor de Fransman Arnaud Cle ment: 6-3 6-4. Schalken behaalde zijn achtste titel op de ATP-tour. Vanmid dag speelt hij al in de eer ste ronde van Wimbledon tegen de Brit Arvind Par- mar. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19 en 20 - AMSTERDAM - De Nederland se verzekeraars veranderen met ingang van 15 augustus in één keer de voorwaarden van bijna alle verzekeringen, zoals ziekte kosten-, auto- of inboedelver zekeringen. De wijziging is een direct gevolg van de afspraak tussen verzekeraars en de over heid, dat voortaan bij een terro ristische aanslag niet meer dan een miljard euro schadevergoe ding wordt uitgekeerd. Verzekerden die van hun lang lopende polissen af wilden, krij gen daardoor een buitenkans. Doordat voor de beperking van de terrorisme-dekking de polis voorwaarden moeten worden veranderd, krijgen verzekerden nu de mogelijkheid om tussen tijds van verzekeringsmaat schappij te veranderen. Volgens de gezamenlijke verze keraars betreft de aanpassing bijna alle verzekeringen, maar niet de levensverzekeringen. Hoewel in de meeste polissen van gewone verzekeringen geen melding wordt gemaakt van terrorisme, valt het vaak wel onder de dekking. De maatregel is een direct ge volg van de aanslagen van elf september 2001indeVS,die een miljardenschade veroorzaak ten. Om megaclaims te voorkomen hebben verzekeraars, herverze keraars en de overheid onlangs gezamenlijk een fonds opge richt, dat uitkeert bij schade door terrorisme. In dat fonds zit een miljard euro. De eenzijdige aanpassing van de voorwaarden biedt verzeker den voor een keer de gelegen heid om tussentijds onder lang lopende polissen uit te komen. Dat staat overigens niet ver meld in de brief, die alle betrok kenen verzekerden voor 15 juli ontvangen. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Alle Kamerfrac ties eisen dat minister Veerman (CDA) van Landbouw snel wat onderneemt tegen een nieuwe illegale groeibevorderaar in de veehouderij. Het gaat om een 'broertje' van clenbuterol. Dat verboden middel kan bij men sen hartklachten en hoge bloed druk veroorzaken. Het onderzoeksinstituut Rikilt in Wageningen trof de groeibe vorderaar in mei 2002 aan in veevoer. Meteen daarna werd het ministerie van Landbouw gewaarschuwd. Maar dat kwam niet in actie omdat het nieuwe middel niet op een lijst van ver boden middelen staat en omdat men het toen te druk had met de affaire rond het groeihormoon mpa in varkensvoer. De Kamerfracties reageerden gisteren boos op de gang van za ken tijdens het bewind van Brinkhorst (D66), de huidige minister van Economische Za ken. „Als het gaat om onze voedselveiligheid is werkdruk natuurlijk nooit een argument", aldus CDA-Kamerlid Atsma. Atsma wil dat de minister als nog de Voedsel en Waren Auto riteit aanspreekt en snel een diepgaand onderzoek laat in stellen. In België is al een onder zoek begonnen naar het 'broer tje' van clenbuterol. De landbouwspecialisten in de Kamer spreken de minister morgen op zijn verantwoorde lijkheid aan. GPD pagina 3: in xtc-lab te maken (Advertentie) PZC naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 ir noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r"'T per maand met automatische incasso 20,50). 'Ar per kwartaal met automatische incasso (€55,10). r per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1