PZC S# sÉ IP Geertse ijskoud onder brandende zon Record van ploeg Annabel Kosten is hoogtepuntje 17 Vlissingse mountainbikester valt dit seizoen op in internationale wedstrijden maandag 23 juni 2003 Brentjens wint in Europa Cup Jaargangrecords voor zwemmers p NK Sprint Beachtitel voor ^njamin/Marcio Stage Inhalen Atletiekjeugd derde van de regio Rietveld is op weg naar eindzege Cees Cijsouw weer sterk Muntz vijfde in Schotland Motorpech funest voor Jurgen van den Goorbergh Badmintonbond mag beginnen te reorganiseren J Chili verandert Mirjam Dieleman rRrmland van Vliet GROESBEEK - Chili heeft Mir- Dieleman veranderd. De Vlissingse mountainbikester ns van januari tot april voor studie in het Zuid-Ameri- taanse land. Bij terugkomst in Nederland was ze een ander Le „Voorheen was ik altijd jfuk met alles, nu ben ik heel rustigen heb ik ook meer plezier j, het fietsen." Vandaar dat de internationale top nu ook seri- GROESBEEK - Bart Brentjens leeft met grote overmacht de herdemanche in de Europa Cup juntainbike gewonnen. In Groesbeek bleef de voormalig jlvmpisch kampioen gisteren Maarten Tjallingii bijna drie minuten voor. Erwin Bakker legde beslag op de derde plaats. Daarmee nam Bakker de leiding iade tussenstand van de Europa over van Bas Peters, die in Groesbeek viel en met een knie blessure uitviel. Waar Bakker zinnen heeft gezet op de eindzege in het prestigieuze slassement, heeft Brentjens an- jere prioriteiten. ,,Deze wed strijd was een goede testaldus le winnaar. „Ik ben in Zwitser landtwee weken op hoogtestage geweest en maak me op voor de romende wereldbekerwed strijd, die volgende week in Ca- rada wordt gehouden. Vandaag ben ik nog eens tot het uiterste an en het resultaat stelt me gerust." nog een wedstrijd te gaan lijktErwin Bakker een optie ge nomen te hebben op de eindzege in de Europa Cup. De finale itdteind juli plaats in het Itali aanse Val di Sole, waar een ilimparkoers op Bakker ligt te nchten. „Daar voel ik me op mijn best. Overigens viel het me randaag ook alleszins mee. De kitte was in mijn voordeel en net een derde plek kan ik zon- lermeer tevreden zijn." ANP AMSTERDAM - Ryan Verplan- van zwemclub Scheldes- Iroom uit Breskens en Stefan de Die van De Schelde uit Terneu ien hebben op het NK sprint goed gepresteerd. Verplanke verbeterde in het Amsterdamse Sloterparkbad de jaargangre- tordsbij de 25-29-jarigen op de ifl meter schoolslag (33,95) en #P de 100 meter wisselslag (1.07,12). Bij de 50 meter vlin derslag lukte het haar net niet em haar eigen tijd te verbeteren. 'etplanke werd met die tijden zesde, tiende en elfde. De Die zwom op de 100 meter wisselslag (1.02,62) een nieuw Zeeuws jaargangrecord en werd leventiende. Hijbleef op de 50 meter vrije slag met 24,72 (veer tiende plaats)maar drietiende erwijderd van zijn eigen jaar- fsngrecord. "Jijen Pater van Scheldestroom Worn op de 50 meter schoolslag a indrukwekkende 32,79 en dokte daarmee een nieuw Zeeuws record voor 15-jarigen. record was goed voor de twaalfde plaats.De estafettes voor meisjes junioren waren een succes voor De Schelde. Josje ■an Houwelingen, Sacha van jorstenbos, Shanyra van Bam- en Lisanne de Jong kwa- in het sterke veld tot de njfde plaats met 21611Daar mee waren ze minder dan een seconde verwijderd van een po- mumplaats. Bij de junioren meek Naomi Smits van Schel- ®troom in goede doen te zijn. 'ij zwom als één van de weinige Zeeuwse deelnemers een per- soonlijk record. Op de 50 meter mieslag was ze sneller dan ooit werd 34e met 29,79. jjSTAAD - Benjamin Insfran en cio Henrique Araujo heb- .®inGstaad het open Zwitsers .^"volleybalkampioenschap ponnen. Het Braziliaanse °won zondag in de finale met 'ge moeite van de verrassend Duitsers Markus Dieck- Sn„en Jonas -Reckermann: 2- ^-25 21-13 15-10). Benjamin i; Mfcio Araujo verdienden :n i dollar. Bij de vrouwen g de titel naar de Ameri- ,a,rfn Misty May en Kerri Zij bleven in de eind- kii r?e Braziliaansen Ana a Connelly en Sandra Pires varesdebaas. ANP eus rekening moet houden met de 22-jarige Zeeuwse. Gisteren, tijdens de vierde Europacup wedstrijd in Groesbeek, eindig de ze verdienstelijk als achtste. Dieleman was niet ontevreden met die klassering. „Ik had lie ver nog een paar meiden achter me gelaten, maar het ging van daag wel ongeveer zoals ik ver wacht had", zei ze na afloop. De Nederlandse rijdsters Saskia Elemans (tweede), Corine Dor- land (vierde) en Laura Turpijn (zesde) eindigden in deGelderse grensplaats nog voor haar, maar dat was ingecalculeerd. „Ik ben meer iemand die van steile be klimmingen houdt, vlakkere parkoersen zoals in Groesbeek liggen me eigenlijk niet zo. Op de lange rechte stukken schiet ik namelijk nog wat tekort. Maar de andere Nederlandse mountainbikesters vinden dit soort races juist wel lekker. Het is dus niet zo gek dat die voor mij eindigen." In buitenlandse wedstrijden was Dieleman dit seizoen wel vaak de beste Nederlandse. Dat was het geval tijdens de Euro pacupwedstrijden in het Belgi sche Kluisbergen (zevende plek) en het Zwitserse Hasliberg (twaalfde) en bij een wereldbe kerwedstrijd in het Schotse Fort William (dertigste). Alleen op de Duitse parkoersen van Sankt Wendel (68e, wereldbeker) en Bad-Wildbad (elfde, Europa cup) moest ze één of meerdere landgenotes voor laten gaan. Al met al staat ze na vier van de vijf wedstrijden voor de Europacup derde in het klassement. Alleen de Francaise Laurence Lebou- cher, die gisteren won, en de Ita liaanse Elena Giacomuzzi (gis teren afwezig) staan nog voor haar. Dieleman: „Ik draai echt een heel lekker seizoenHet gaat onverwacht goed. In Kluisber gen was het nog voor iedereen een verrassing dat ik zo hoog eindigde, maar inmiddels ken nen ze me wel." Dieleman rijdt beter dan vorig seizoen. Haar verblijf van janu ari tot april in het zuiden van Voor Mirjam Dieleman zit haar specialiteit erop. Ze heeft de beklimming gehad en mag weer dalen. Chili heeft de ommekeer ge bracht. Zowel fysiek als men taal kwam ze beter terug. De nummer 61 op de wereldrang lijst was daar op stage voor de studie bos- en natuurbeheer, die ze aan de universiteit van Wage- ningen volgt. „Ik had mijn fiets meegenomen om daar toch nog te kunnen trainen, maar er kwam minder van dan ik eigen lijk wilde. Meestal kon het pas als het werk af was. In de eerste maand was het'savondsnogwel lang licht. We kwamen namelijk aan toen het daar zomer was en dus kon ik tot half elf trainen. Maar in april werd het al rond zeven uur donker en kon ik steeds minder gaan fietsen. Wel viel ik door het slechte eten een aantal kilo's af. Daar heb ik nu duidelijk profijt van. Ik merk dat ik nu tijdens de wedstrijden makkelijker bergop ga." Na haar terugkomst in Neder land merkte de studente dat ze mentaal vooruit was gegaan. „Vorige seizoen was ik altijd heel druk met studeren, trainen en wedstrijden. Nu doe ik nog steeds dezelfde dingen, maar op een veel rustiger manier. Toen was ik altijd zenuwachtiger voor wedstrijden en daardoor was ik eerder moe. Ik reed toen ook wat vlakker, met minder vechtlust. Nu is die vechtlust er juist wel. Ik heb in Chili hard ge traind en ik wil niet dat ik dat voor niets heb gedaan. Want het vereiste nogal wat discipline. Daarom rijd ik nu zo hard." In Groesbeek had Dieleman het in het begin behoorlijk zwaar. Ze startte vanaf de voorste rij, maar in de eerste honderd meter passeerden tal van mountain bikesters haar. En na de eerste volle ronde lag ze al behoorlijk achter op de koplopers. Nu is Dieleman altijd al een slow star ter, maar dit beviel haar niet. „Ik ben toen als een speer gaan inhalen. Dat hield ik één ronde vol, maar de ronde daarna moest ik dat al weer bekopen. Ik heb toen even rustig aan moeten doen. Daardoor kwam ik nooit meer bij de koplopers." Drie ronden van elk negen kilo meter voor het eind lag Diele man al op de achtste plaats. Leboucher, gisteren ongenaak baar, lag zo'n zes minuten voor op haar. Alleen Saskia Elemans kon haar nog een beetje volgen. Maar geen van de tien eerste rijdsters kwam in de laatste 27 kilometer nog van haar plaats. Dieleman werd dus achtste, pakte 85 punten en bleef op de derde plaats in het algemeen klassement van de Europacup staan. Of Dieleman afreist naar het Italiaanse Male, waar op 27 foto Theo van Zwam juli de laatste Europacupont moeting is, weet ze nog niet. „Het hangt er van af of ik in de selectie word opgenomen. In dat geval bekostigt de bond alles. Maar zit ik er niet bijdan zou ik op eigen gelegenheid moeten gaan. Het is een beetje ver rijden en het kost ook niet niks. Of ik ga, weet ik dus pas vlak voor de wedstrijd als de selectie bekend wordt." Dieleman gaat in elk geval wel mee naar Canada, waar volgende week zondag een wereldbekerwedstrijd wordt gehouden. „De bondscoach, Leo van Zeeland, belde me afge lopen week op. Of ik meeging? Dat is dan toch wel een eer. Heel onverwacht komt het natuurlijk niet, ik heb dit seizoen namelijk het best van alle Nederlanders gereden in wedstrijden met een heuvelig parkoers. Maar toch, het is leuk dat hij belt. Anders was ik er nooit heen gegaan Menner Piet Geertse in actie in de waterbak tijdens de marathon. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet VROUWENPOLDER - De combinatie met het startnummer 793 werkt rustig de dressuurproef af. De menner, die op de bok van de koets zit, en de groom, achter in het bakje, zijn gestoken in een driedelig zwart pak. De zon brandt ge meen fel, maar het doet ze niets. Ze con centreren zich louter op de passen en wendingen. Dit weekeinde moet het goed gaan, dit is hun debuut in de mensport. De man op de bok is niet zomaar een deelnemer aan de landelijke menwed strijd in Vrouwenpolder. Hij, Piet Geertse, is namelijk de voorzitter van de Zeeuwsche Menvereniging, de club die voor het eerst een landelijke wed strijd naar Zeeland haalde. En tot za terdag reed hij recreatief. Alleen aan club wedstrijden deed hij mee. Maar nu gaat het erom. Nu kan Geertse punten verdienen om te promoveren naar klas se 2. Vooralsnog rijdt de grijzende man uit Grijpskerke in klasse 1, de begin nersklasse. Geertse is drie jaar geleden met mennen begonnen. Hij is één van de mensen die afgelopen jaren voor het mennen is ge vallen. Zeeland was nooit zo'n menpro- vincie, maar sinds enige jaren trekt het aan. De Zeeuwsche Menvereniging, waar Geertse sinds de winter voorzitter van is, heeft nu al 96 leden. Vijf jaar ge leden waren dat er twaalf. „Mensen krijgen meer vrije tijd, kopen een paard, vinden een koets er dan ook wel leuk bijgaan recreatief rijden en willen uiteindelijk ook wel eens zien of ze wedstrijden kunnen rijden. Zo gaat dat", legt Geertse uit. „Maar mensen moeten ook weer niet te snel denken dat ze kunnen mennen. Dan denken ze er te lichtzinnig over. En dat kan levensge vaarlijk zijn. Je gaat met zo'n koets im mers toch de weg op." De statige voorzitter - net pak, rond brilletje, mooie rechte houding op de bok - is zelf niet iemand die van de ene op de andere dag ging mennen. „Vroe ger op het boerenland reed ik al met paard en wagen. Daarnaast heb ik ge sprongen en aan dressuur gedaan. Ik wist dus waar ik aan begon drie j aar ge leden. Maar er zijn ook mensen die overhaast alle spullen aanschaffen. Die hebben dan net alles gekocht en dan slaat hun paard een keer op hol. De vol gende dag doen ze vervolgens weer alles de deur uit. Zo hoort het dus niet, dat is geen reclame voor de mensport. Pas als mensen er goed over hebben nagedacht, moeten ze met mennen beginnen." Bij zijn debuut rijdt Geertse niet onver dienstelijk. Tijdens de dressuurproef leest z'n groom nog wel uit een boekje op waar hij heen moet en in welke gang, maar dat mag. „De jury vindt het mooi als je de hele proef uit je blote hoofd doet, maar voor het voorlezen krijg je geen puntenaftrek. Bij de vaardig- heidsproef is dat wel zo. Dan mag je ab soluut geen hulp van je groom krijgen." Maar die heeft Geertse ook niet nodig. Het onderdeel vaardigheid - het kegel tjescircuit - rondt hij foutloos en binnen de tijd af. Ook het onderdeel marathon, waar hij thuis („Ik heb een eigen water bak bij mij op het erf") op heeft geoe fend, gaat goed. „Maar", zo zegt hij, „ik ben hier niet gekomen om te winnen. Het geeft me wel een kick als ik het paard goed door die moeilijkheden heen loods. Het ziet er misschien niet zo spectaculair uit, maar wij menners vin den het leuk. Vergelijk het maar met motorracen. Sommige mensen zijn er helemaal gek van, maar ik kan er nog geen uur naar kijken. Andersom zal dat ook wel zijn." ALPHEN AAN DEN RIJN - De Zeeuwse atletiekjunioren zijn in Alphen aan den Rijn derde geworden van de jaarlijkse re gio-ontmoeting tussen West-Brabant, Zuid-Holland, Dor drecht en Zeeland. Robert Paul de Roo bleef met 1.56 meter bij het hoogspringen jongens D zijn concurrenten tien centimeter voor. De Roo pakte met de tweede plaats op de 80 meter in 10.76 seconden nog eens veel punten voor de Zeeuwen. Tweedejaars A-pupil Tim Broekman (RKHAV) deed het eveneens uitstekend bij het hoogspringen. Hij sprong 1.46 meter en bleef de concurrentie zelfs twintig centimeter voor. Evianne van de Zande (Delta Sport) won het hoogspringen bij de meisjes D met 1.56. Esther Vermeu (AV'56) won het ver springen met 4.96 meter en werd derde op de 600 meter. Mar- tijn Fraaijenhove (Delta Sport) verbeterde op de kilometer zijn persoonlijk record naar 3.10.07 minuten, goed voor de derde plaats. Lieke Dekker (Delta Sport) was de snelste op de 80 meter meisjes C in 10.54 seconden. C-pupil Tom van den Berg (Dynamica) stak op de meerkamp met kop en schouders boven de rest uit en noteerde 1433 pun ten, ruim 150 meer dan de nummer twee. Erwin Nuytinck (AV'56) was de sterkste op de meerkamp van de pupillen B. In de eindstand behaalde Zeeland 528 punten achter West Bra bant met 622 punten en Zuid Holland met 552 punten. LELYSTAD - Aart Rietveld uit 's-Gravenpolder is in de duat- lon van Lelystad tweede geworden bij de veteranen Hij lijkt daarmee op weg omzijn overwinning in het landelijke Timex- duatloncircuit te prolongeren. Na vier wedstrijden staat hij nog op de tweede plaats, maar met nog drie wedstrijden in september is de kans op de eindoverwinning nog niet verke ken. In Lelystad nam Rietveld meteen de leiding in de eerste run over tien kilometer. Op de fiets handhaafde Rietveld zich drie van de zes af te leggen ronden aan de kop. Daarna kreeg hij plotseling kramp in zijn kuitspier, waardoor Pim Veeger kon passeren. WEERT - Skeeleraar Cees Cijsouw uit Groede presteerde een paar dagen na zijn optreden in Krabbendijke uitstekend in het Limburgse Weert met de derde plaats. Vanaf het begin werd er hard gekoerst in de wedstrijd die meetelt voor het Skate freak-circuit. Er waren veel ontsnap pingen. De Belg Jean Luc Ostyn uit Kortrijk lukte het als eer ste om alleen weg te komen nadat het peloton te laat reageerde op zijn vluchtpoging. Dankzij het afstoppende werk van zijn ploeggenoten bouwde Ostyn een voorsprong op van dertig se conden, voldoende voor de zege. De sprint om de tweede plaats was voor de Belg Gunther van de Hoogten, die Cees Cij souw naar de derde plaats verwees. Jaap Nieuwenhuize ('s- Heer Arendskerke) werd achtste. Kees de Goffau uit Rilland eindigde als elfde en Jaap van Tatenhove (Axel) vijftiende. GLENE AGLES - Golfer Rolf Muntz is gisteren voor de vierde keer dit jaar in de toptien geëindigd van een evenement op de Europese Tour. De 34-jarige Nederlander kwam bij het Dia- geo-kampioenschap, het voormalige Schotse PGA-kampi- oenschap, op de gedeelde vijfde plaats uit. Daarmee verdien de hij een slordige 60.000 euro. Eerder in 2003 presteerde Muntz goed in het Zuid-Afrikaans Open (achtste), het Itali aans Open (negende) en het Benson and Hedges Open (derde). ANP i door Gert Hendriksen AMSTERDAM - De Nederland se sprintkampioenschappen in het Sloterparkbad zijn door de afwezigheid van de WK-af- vaardiging de titelstrijd van het tweede garnituur en de aanstor mende jeugd geworden. Dat was te verwachten en dat viel af te lezen aan de tijden. Die waren in het gunstigste geval hoopge vend. Hoogtepunt was het Ne derlandse kortebaanrecord van de AZ&PC-zwemsters, met de uit Breskens afkomstige Anna bel Kosten, op de 4x50 wissel: 1.53,14. Zij hadden in Amsterdam dan ook de steun van een paar kern ploegleden, die nog niet waren vertrokken naar het trainings kamp van Oranje in Montpellier en toestemming kregen het clubbelang te dienen. Chantal Groot, die tegenwoordig overi gens zwemt in de professionele TZA-formatie, nam de vlinder slag voor haar rekening. Anna bel Kosten sloot af als vrijeslag- zwemster. Met de zusjes Suze en MISANO - Jurgen van den Goorbergh is zondag bij de ze vende WK race Supersport uit gevallen met motorpech. De Bredanaar zakte hierdoor in de tussenstand van de tweede naar de derde plaats. Winnaar in Misano werd de Fransman Foret op Kawasaki. Yamaha-rijder Van den Goor bergh nam na tien ronden de lei ding op het circuit van Misano, maar moest het een ronde later al voor gezien houden. Dat was extra zuur omdat de Australiër Vermeulen, de leider in de WK- stand, kort ervoor al was uitge vallen. „Ik had hier goede zaken kunnen doen, dit is bijzonder te leurstellend", aldus Van den Goorbergh. In de WK-stand leidt Vermeulen met 131 punten voor de Japanner Fujiwara, zondag tweede, met 96 punten en Van den Goorbergh met 84 punten. ANP Nienke Valen (respectievelijk rug en school) doken zij ruim onder de vijf jaar oude toptijd (1.55,79), ook van een Amers- foorts viertal. Het was voorlopig het laatste succesje van trainer Ad van de Ven. De inspanningsfysioloog houdt het even voor gezien om dat hij er niet tijdig in is geslaagd bij AZ&PC de profes- sinalisering van de topsportaf deling door te voeren. Behalve Suze Valen en Kosten had hij ook nog de internationals Ma- non van Rooijen, in de perioden dat ze niet in Miami verbleef, en Haike van Stralen onder zijn hoede. ANP NIEUWEGEIN - De Neder landse badmintonbond (NBB) mag gaan reorganiseren. De af gevaardigden van de elf NBB- districten gingen zaterdag tij dens de jaarvergadering ak koord met het opheffen van de districtsbesturen. De badmin tonbond moet vanaf 1 januari 2004 een centraal bestuur heb ben. Doel van de bestuurlijke reor ganisatie is vooral efficiënter worden. Bovendien bespaart het de NBB geld. Voor de bad mintonverenigingen levert het waarschijnlijk meer gemak op. Nu nog hebben clubs waarvan een team landelijk competitie speelt te maken met twee orga nen. Ook wordt het beleid in het hele land eenduidig. In bijvoor beeld de veranderde puntentel ling voerden niet alle districten hetzelfde beleid. „Daardoor gold in het ene district het 5x7- systeem en werden in het andere drie games tot 15 punten ge speeld", aldus een woordvoer dervan de bond. De afgevaardigden van de dis tricten hebben het bondsbe- stuur het mandaat gegeven de bestuurlijke vernieuwing door te voeren. Op 20 september legt het be stuur tijdens een periodiek overleg de districten plannen voor de precieze praktische uit werking voor. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17