PZC Bedrijfshal gehandicapten heet De Leest Vraagtekens bij vaker sluiten stormvloedkering WCT bepaalt toekomst van havenschap 14 Inlaat van zoet water stopt om algenplaag Rilland te voorkomen Van Waes vraagt partijgenoten snel te beslissen over slibdepot Snel en origineel op klompen Hulstenaar ondervindt te weinig steun gemeente Perkpolder zaterdag 21 juni 2003 Omstreden Geen toezegging Boete voor vissersbedrijf in Yerseke Wedstrijd politiehonden Agenda Respect Compensatie Nadelen Griek met vuile keuken moet maanden dicht Controle Fietsroute langs bedehuizen Broekmans gooit handdoek in ring door Frank van Cooten HULST - Hulstenaar A. Broek mans stopt met zijn actie voor een eenjarige proef met een fiets-voetveer tussen Perkpol der en Kruiningen. Broekmans zegt teleurgesteld te zijn in het gemeentebestuur van Hulst. Volgens hem komt wethouder E. de Deckere gedane toezeggin gen niet na. De actievoerder doelt op een ge sprek met De Deckere op 10 ju ni. De wethouder deelde hem mee dat een proef 210.000 euro kost. Broekmans besloot een ac tie op touw te zetten om zeven tigduizend euro bij elkaar te krijgen. „De rest zou door de ge meente en provincie worden be taald. Dat is mij althans verteld. De Deckere deelde mij echter la ter mee dat eerst de gemeente raad een besluit moet nemen. Dat kon niet voor de raadsver gadering van september. Dat is veel te laat, omdat ik 1 oktober met de proef wilde starten. Op deze datum gaat de nieuwe dienstregeling van Connexxion in." De mededeling van de wethou der was voor Broekmans het teken dat hij niet meer op mede werking van het gemeentebe stuur hoeft te rekenen. „Zodat verdergaan met de actie geen zin meer heeft. Ik dank de be- door Rolf Bosboom RILLAND - Vanwege blauwalg en algenbloei stopt waterschap Zeeuwse Eilanden voorlopig met het inlaten van zoet water bij Rilland. Vanochtend wordt het inlaatgemaal aan het Bathse Spuikanaal uitgezet, om te voorkomen dat het slotenstelsel rond Rilland verontreinigd raakt. Blauwalg produceert giftige stoffen waar mensen en dieren ziek van kunnen worden en ge dijt bij warm en droog weer, zo als de afgelopen periode het ge val is geweest. Bij het Bathse Spuikanaal worden momenteel toenemende concentraties blauwalg gemeten. Ook is al genbloei gesignaleerd. Dat is reden voor het water schap om de inname van zoet water te staken. Bij de beslis sing heeft ook een rol gespeeld dat het naar verwachting de ko mende dagen warm en droog weer blijft en dat Rijkswater staat voorlopig niet zal spuien, omdat het peil in het kanaal daarvoor te laag is. Als er wel gespuid zou worden, zou het met blauwalg verontreinigde water worden doorgespoeld. De maatregelen betekenen dat agrariërs in het gebied vanaf acht uur vanochtend geen sloot water meer kunnen onttrekken. Gisteren kregen ze van het wa terschap de gelegenheid hun lo pende beregeningsactiviteiten af te ronden. Bij Rilland wordt al sinds 1994 zoet water ingelaten. Dit is be doeld om de kwaliteit van het slootwater in de Reigersberg- schepolder en de Eerste Bath- polder te verbeteren, zodat het ook kan worden gebruikt om landbouwgewassen te berege nen. Op Tholen loopt sinds kort een omstreden proef met het inlaten van zoet water. „Ook daar heb ben we bemonsterd", zegt A. van der Wel van het waterschap „Blauwalg komt er echter niet in die mate voor als bij Rilland. Wel houden we het de komende tijd goed in de gaten." drijven en particulieren die al royale steun hadden toegezegd. En ik meen nog steeds dat een proefproject absoluut noodza kelijk is, omdat de provinciale overheid geen betrouwbare in formatie heeft om de veerver- binding af te schaffen." Wethouder De Deckere zegt Broekmans geen enkele toezeg ging gedaan te hebben. „Na tuurlijk niet. Ik heb hem in het gesprek van 10 juni alleen ge zegd dat hij moet laten zien de zeventigduizend euro bij elkaar te krijgen. Als hem dat zou luk ken dan zouden we verder pra ten. Ik heb echter nooit gezegd dat gemeente en provincie het resterende bedrag bij zouden leggen. Ik kan dat nooit doen zonder steun van de gemeente raad. Daarnaast kan ik natuur lijk niet voor de provincie pra ten." Broekmans heeft de indruk xiat het college meer waarde hecht aan het project Kloosterzande aan Zee dan aan een fiets-voet veer. De verbinding met een jaarlijkse gemeentelijke subsi die zou de kans op verwezenlij king van Kloosterzande aan Zee volgens Broekmans kleiner ma ken. „Ik vraag mij dan ook af of MIDDELBURG - De Middel burgse economische politie rechter heeft gisteren Vissersbe drijf Hoebeke uit Yerseke voor het overtreden van de techni sche voorwaarden voor een gar- nalenvangst conform de eis ver oordeeld tot 11.00 euro boete, waarvan 500 euro voorwaarde lijk. liet bedrijf had op 11 de cember vorig jaar op de Noord zee vistuig gebruikt dat niet voorzien was van een zeeflap. In de uitspraak werd rekening ge houden met de praktische pro blemen voorgarnalenvissers die het gebruik van een zeeflap met zich meebrengt. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Staatssecreta ris Schultz Van Haegen kan be ter snel zeggen dat Terneuzen moet afzien van de proef met verwerking van vervuild slib. Het nog langer aan het lijntje houden van de gemeente houdt alleen de realisatie van andere en nieuwe plannen tegen. Wethouder A. van Waes draaide er gisteren niet omheen voor vier CDA-partijgenoten uit de Tweede Kamer. Ellenlang over leg over bijdragen voor een slib depot en een verwerkingsinstal latie heeft weinig zin, betoogde Van Waes. Het Terneuzense ge meentebestuur moet nog voor het zomerreces haring of kuit hebben van de staatssecretaris om de economische ontwikke lingen in de Kanaalzone niet te frustreren. De wethouder liet later weten weinig hoop te heb ben op bijdragen voor een ver werkingsinstallatie voor ver vuild slib. Of Terneuzen blij moet zijn met een kleiner slibdepot is voor Van Waes nog de vraag. „Als het de- CLINGE - Politiehondenver eniging Saeftinghe uit Clinge houdt vandaag een politiehon denwedstrijd vanwege het 35- jarig bestaan van deze vereni ging- De wedstrijd wordt gehouden op het terrein van de vereniging aan de Bischoppendreef in Clin ge. Tien Nederlandse topcombi- naties doen mee. De wedstrijd begint om negen uur met diverse zoekoefenin- gen. De oefeningen voedsel wei geren, het bewaken van een voorwerp en het transport van een arrestant onder bewaking van de hon3 behoren ook tot het ochtendprogramma. Het middagprogramma begint om twee uur. De honden worden onder verschillende omstandig heden ingezet om een boef (pak- werker) te achtervolgen, aan te vallen en te overmeesteren. Hierbij worden de honden ge test op moed en onverzettelijk heid. Om een uur houdt de Belgische hondenvereniging uit Waas munster een demonstratie van het politiehondenprogramma in België. pot veel kleiner wordt, kan het Zeeuwse baggeraanbod nog niet eens worden geborgen. Dan kun je misschien nog beter geen depot hebben, dan hebben we er ook geen overlast van." Van Waes en zijn collega Hamelmk overlegden deze week met Rijkswaterstaat over de aanleg van een slibdepot. Voor de op slagplaats en de voorzieningen er omheen zijn miljoenen meer nodig dan het Rijk beschikbaar stelt. De gemeente is gevraagd een deel van het tekort (dat op zeven tot veertien miljoen euro wordt geschat) te betalen. Bur gemeester en wethouders bera den zich nog op een antwoord, maar Van Waes liet gisteren op nieuw doorschemeren niet veel te voelen voor extra investerin gen zonder dat er een slibver werkingsinstallatie naar de Koegorspolder komt. De vier CDA-Kamerleden die gisteren op werkbezoek waren in de Kanaalzone voelen zich niet geroepen de minister op te dragen bepaalde beslissingen te nemen. G. Koopmans heeft met het stellen van vragen de zaak 'weer op de politieke agenda ge zet'. „En verder is het een zaak van lokale en provinciale afwe gingen. De gemeenteraad moet ooit in de regio een discussie is geweest waarin de belangen van Kloosterzande aan Zee voor baggeraars, projectontwikke laars en aannemers zijn afgewo gen tegen de grote ongeorgani seerde groep van toekomstige gebruikers van een veerverbin- ding. Of gaat het ook hier om doodordinaire achterkamertjes politiek; in dit geval het achter- kamert j e van B en W van Hulst Broekmans heeft wel respect voor wethouder De Deckere. „Hij heeft in ieder geval gepro beerd, ondanks de mening van zijn collega's, aan de kwestie fiets-voetveer steun te verle nen." Broekmans blijft overigens van mening dat de exploitatie van het fiets-voetveer bekostigd moeten worden uit de 'royale' inkomsten van de Westerschel- detunnel. uiteindelijk bepalen hoe ze de Koegorspolder wil inrichten en het college moet onderhandelen met Rijkswaterstaat of het mi nisterie. Als Kamerleden heb ben wij daar geen taak in, wij controleren de regering", do ceerde Koopmans. De fractiewoordvoerder wilde niet vooruitlopen op eventuele ontwikkelingen in het polder gebied. Zo is de vraag of Terneu zen recht heeft op schadeloos stelling of compensatie als de komst van een slibverwerkings installatie niet doorgaat in de eerste plaats onderdeel van de onderhandelingen tussen ge meente en Rijk. „Laten we hopen dat de gemeente en Rijks waterstaat tot overeenstem ming komen. Dan is de zaak af gedaan en hoeven wij het er na de zomer niet meer over te heb ben in Den Haag." Koopmans liet zich ter plaatse voorlichten door tegenstanders van het slib depot, die zich verenigden in de Stichting Houd de Koegorspol der Leefbaar. Het Kamerlid vond het opvallend dat de stich ting niet zonder meer tegen was, maar onder bepaalde voor waarden wil meewerken aan in dustriële ontwikkelingen in de aangrenzende polder. -- -• - - LL- r •V.-"* .'"7.**" -'L;- Met Elvisbril op klompen. door Rolf Bosboom NIEUWDORP - Het idee is simpel: wie kan het snelst op boerenklompen rond de kerk lopen. De eenvoud is tegelijk de kracht van de Nationale Klompenrace, die gisteravond voor de zevende keer in Nieuwdorp werd gehouden. Het spektakel trok 64 deelnemers en enkele honderden toe schouwers. Bij de junioren werd de race gewonnen door Mare Niewenhuijse, die zijn klompen subtiel had voor zien van hetNike-logo. Hij troefde Jean-Paul van As en Pieter de Vos af. Marcs zus Mieke moest, na vijfjaar achter elkaar te hebben gewonnen, het bij de dames deze keer afleggen tegen Esther Vermue. Esthers zus Mirjam behaalde de derde plaats. De heren dienden zich via een voorronde te kwali ficeren voor de finale, die over vijf ronden ging. Ralf Kole, die elk jaar goed scoort, kwam uitein delijk als eerste over de streep. Tweede werd Teun door Sheila van Doorsselaer HULST - De bedrijfshal voor verstandelijk gehandicapten aan de Aziëweg in Hulst is giste ren gedoopt tot De Leest. Het pand, dat een jaar geleden is ge opend, had voordien nog geen naam. De onthulling van het naambord was onderdeel van de open dag waarbij belangstel lenden een kijkje konden nemen in de bedrijfshal van Stichting Tragel. Jobcoach Yvonne de Grave ont hulde samen met Pieter, cliënt van Tragel en werkzaam in de drukkerij in De Leest, het naambord. De Grave heeft de naam verzonnen. „Het is een beetje een ouderwetse naam, maar dat zijn Tragel en De Stiel (het ambachtelijk centrum in Clinge red.) ook en ik vond het wel passen." Voor de cliënten verklaarde ze nog wel even de betekenis van De Leest. „Schoenmaker blijf bij je leest, zeggen ze wel eens. Wij maken hier dan wel geen schoenen, maar het wil zoveel zeggen als; doe maar lekker waar je goed in bent." Dat sprak de cliënten wel aan. In De Leest, op bedrijventerrein Hoge Weg, zijn vier arbeids- groepen gevestigd. Een voor in dustriële productie, waar onder meer starters van tl-buizen worden ingepakt en jutezakken worden verwerkt. Ook is er de wasserij, een drukkerij en een afdeling dossiervernietinging. Het pand kan plaatsbieden aan zestig werknemers en momen teel zijn er veertig cliënten werkzaam. Het werknemeraan tal groeit gestaag. Ook verschil lende afnemers kwamen af op de open dag. Ze werden vol en thousiasme door de cliënten rondgeleid die graag hun werk plek wilden laten zien. De kin deren konden zich op het terrein vermaken op een luchtkasteel. door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) voelt er weinig voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde vaker te sluiten om te voorko men dat de dijken moeten wor den verhoogd. De Oosterschel- dekering is bedoeld om het achterliggende gebied tegen stormvloeden te beschermen én zoveel mogelijk van het oor spronkelijke getijde-milieu te handhaven. Dagelijks bestuurder S. van 't Westeinde van waterschap Zeeuwse Eilanden suggereerde gisteren in de PZC dat bij een ander sluitregime voor de pij- lerdam een naar schatting 25 miljoen euro kostende verho ging van de dijken om de Oos terschelde gedeeltelijk achter wege kan blijven. Die verhoging lijkt nodig in verband met de nieuwste veiligheidsnormen. G. van Zonneveld van de ZMF verklaart dat hij 'niet staat te springen' bij het voorstel van het waterschap. „Als je de ke ring vaker sluit, dan maak je de pijlerdam in feite minder door latend. En daarmee doe je af breuk aan de essentie van de stormvloedkering. Bijna vijf jaar geleden was de ZMF woedend toen de schuiven van de Oosterschelde twee keer werden gesloten om in een pe riode van wateroverlast langer een lage waterstand te handha ven. Op die manier konden de polders makkelijker uitwate- ren. Bovendien kon via de Krammersluizen over een lan ger deel van het etmaal water worden gespuid uit het Vol kerak-Zoommeer, dat de boe zem vormt waarop de West- Brabantse rivieren lozen. Van Zonnevelds reactie op de suggestie van het waterschap is minder scherp, maar beslist. „We zullen toch eens goed moe ten kijken of de financiële voor delen van een minder ingrijpen de dijkverhoging wel opwegen tegen de nadelen voor het Oos- terscheldemilieu. Die reserve blijkt ook uit de op vattingen van Rijkswaterstaat over het voorstel van het water schap. „Goede ideeën zijn na tuurlijk altijd welkom" zegt een woordvoerder, „maar we zullen alle aspecten eerst goed moeten beoordelen. De vraag is om te beginnen of een ander beheer van de schuiven in de Ooster- scheldekering inderdaad het ef fect heeft dat het waterschap nastreeft. Vervolgens moet je dan bekijken wat de gevolgen zij n voor het milieu en de natuur in de Oosterschelde." Het gaat daarbij om en ingewik kelde afweging: maakt een be sparing op de aanpassing van dijken het feit goed dat een sch- orgebied minder vaak door ex treem hoogwater wordt over spoeld. De woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Dat beslis singen die de politiek moet ne men." Ook het huidige slui tingsregime (de schuiven gaan dicht als een waterstand van NAP 3 meter wordt voorspeld) is gegrond op een politiek be sluit. MIDDELBURG - Het Griekse restaurant Rhodos in Middel burg moet drie maanden dicht. Dat besliste gisteren in Middel burg de economische politie rechter G. van Unnik. De 24-jarige eigenaar was in fe bruari al veroordeeld tot een voorwaardelijke straf wegens slechte hygiëne. De eigenaar moet 1500 euro boete betalen. De Keuringdienst van Waren trof 2 april een vervuilde keuken aan. Zo waren er bloedresten op een vrieskist, een slijmerige laag vuil op een ijsknijper en aangekoekt vuil op een afdruip rek, waarop schoon vaatwerk stond te drogen, te zien. foto Willem Mieras Rentmeester en derde Marcel Rooze. Bij de Klom penrace gaat het niet alleen om hardlopen, maar er wordt ook gelet op de uitdossing. Zo liepen en kele spuitgasten in hun brandweertenue. De Ko Traas-trofee voor de origineelste aankleding ging naar Albert Caljouw en Herman Schouwenburg, voor de gelegenheid omgedoopt tot Albertina en Hermien, die met hun koddige pakjes, capes en zonnebrillen alle aandacht naar zich toe trokken. De trofee is genoemd naar de man die in de zomer van 1996 laat op de avond op klompen naar het terras van café De Ploeg kwam. Toen iemand zich afvroeg hoe lang het zou duren om op klompen rond de kerk te lopen, werd direct de proef op de som genomen en was de Klompen race geboren. Ko Traas overleed enkele jaren ge leden. De race ondersteunde ook het goede doelEr werd een nog onbekend bedrag ingezameld voor stich ting De Vijf Gebroeders, die zich inzet voor de res tauratie van de molen in Heinkenszand. De afdeling waar papier wordt vernietigd. foto Camile Schelstraete door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan later dit jaar praten over de voor- en nadelen van verzelfstandiging van Zeeland Seaports. De VVD wil door een bureau een 'verkennend onder zoek' laten uitvoeren naar de beste bestuursvorm voor de ha vens. De partij kondigde dat gisteren aan in een vergadering van het provinciebestuur in Middelburg. Van cruciaal belang voor de dis cussie wordt de uitspraak van de Raad van State over de aan leg van de Westerschelde Con tainer Terminal. Die wordt één dezer weken verwacht. Als de WCT er mag komen, dan wordt de samenwerking van Zeeland Seaports met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zeer intensief. De belangrijkste com merciële activiteiten van het havenschap worden dan onder gebracht in een samenwer kingsverband met Rotterdam (ESM). Dat is een BV. Zeeland Seaports gaat de havens behe ren en onderhouden. Om die reden verwachten som mige fracties, zoals PvdA en SGP, weinig nut van een ver zelfstandiging. Andere partijen wijzen er echter op dat door de steeds grotere commerciële be langen van de Zeeuwse havens ook de directie van Zeeland Seaports sneller moet kunnen inspelen op marktontwikkelin gen. Daarvoor heeft zij meer vrijheid nodig dan ze nu als overheidsorgaan krijgt. De WD denkt er zo over, maar ook de SGP bleek gevoelig voor dit argument voor verzelfstan diging. „In deze bedrijfstak zijn een grote slagvaardigheid en minder stroperigheid een ver eiste", stelde I. Vogelaar (WD). „We kunnen als overheid niet meer alle cijfers tot achter de komma controleren. De haven baronnen hebben ruimte no dig", beaamde SGP'er J. Hou- mes. GroenLinks sluit de vorming van een naamloze vennoot schap voor Zeeland Seaports niet uit. Mits de bevoegdheden van het havenschap dan ook op nieuw worden vastgelegd. GroenLinks wil niet dat een commercieel bedrijf zich gaat bemoeien met publieke taken. De aanleg van havens en bedrij venterreinen is belangrijk voor de Zeeuwse economie en wordt daarom tot de taken van de overheid gerekend. Dat was en kele jaren geleden voor de Sta ten reden de havens niet te ver zelfstandigen, bracht CDA'er W. Saman in herinnering. Het CDA is sindsdien nog niet van mening veranderd. Gedeputeerde G. de Kok, die te vens voorzitter is van Zeeland Seaports, zei eerder in de PZCal dat hij de discussie over verzelf standiging niet uit de weg wil gaan. Hij herhaalde dat giste ren. Hij vindt het echter nog te vroeg om er nu al mee te begin nen. De Kok wees er gisteren ook op dat sommige partijen de contro le op wat er in het havenschap gebeurt juist willen versterken. Dat past zijns inziens slecht bij een verzelfstandiging, omdat de politiek dan op een nog grotere afstand van het havenschap komt te staan. De WD stelde daar de con structie met Delta tegenover. Ook daar is de afstand van de politiek tot het bedrijf groter geworden. Toch zijn de Staten tevreden over de invloed die zi] hebben op het beleid van Delta. En daarmee op bijvoorbeeld de werkgelegenheid en het milieu in Zeeland. HULST - De VW-Hulst en de plaatselijke heemkundige Ge orge Sponselee hebben in sa menwerking met diverse kerk besturen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen een fietsroute sa mengesteld. De tocht voert langs verschil lende bedehuizen, die op toerdagen 5 en 19 juli te L>e^' ken zijn tussen 10.00 en L- uur. Bij de kerkentocht hoon een kaart en een beschriprn& van de kerken. Deze zijn te ver krijgen bij het WV-kantoor aa de Hulster Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 78