PZC Gymleraar mag in luie stoel Corry wil fijne wijk voor Ter Schorre Belgen krijgen boete voor illegale arbeid buitenlandse hoeren Grando Keukens helpt H 01* li-klanten! College Sluis vraagt raad geld voor schoonmaken bodem en grondwater 13 Afbranden te duur 0118-643558 TOPVEILING zaterdag 21 juni 2003 Vele duiven luiden feest Hoofdplaat in Extra lessen Stuitend Bewakingsdienst villawijk Knokke Kapelse advocaat wint prijs Illegale drankverkoop bestraft Visbedrijf boet voor vervuiling Vrouw gewond bij aanrijding Documenten Bel direct onze speciale servicelijn: of bezoek de vestiging bij U in de buurt! Grando Middelburg www.grando.nl den de- uit, inde ver swee sge- :es, voot de ver fde, voor ijkse loei- ove- 'eer- ook een een. i Hl indt ant- uur- oen, (oed eens na- iject ron- e je tis. ik: an- Na *8 de Van staal a wil Onkruid vaker met gif te lijf Hoor Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet dit jaar 58.500 euro extra uitgeven aan de be strijding van onkruid op ver hardingen. Bij de eerste bestrijdingsronde blijkt te veel gebruik gemaakt te zijn van de duurdere brandme- thode; de gifspuit is te weinig gehanteerd. De rest van dit jaar, zo houden burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor, moet het onkruid meer che misch bestreden worden om te voorkomen dat er eind dit jaar weereen smak geld bij moet. Tot de gemeentelijke herinde ling hanteerden de drie fusiege meenten allemaal een andere Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 30 juni -15.00 tot 20.00 uur 01 juli-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl HOOFDPLAAT - Exact om acht uur gingen gisteravond in Hoofdplaat honderden duiven delucht in. Het was de start voor de feestelijkheden in verband met het 225-jarig bestaan van het dorp. „Doordat het een klein dorp is en iedereen iedereen kent, voel ik me hier gelijk weer thuis, zo verwoordde Lieneke van der Meulen-Voogdt haar liefde voor haar geboorteplaats. Inmiddels woont ze in de Randstad; met haar waren honderden andere oud- inwoners van 'het durp' zoals ze hun plaats liefdevol noemen, naar West-Zeeuws- Vlaanderen afgereisd. Grote trekpleister is vandaag de rommel-, boeren- en kunst markt met ruim 350 deelne mers. Maar de Hoofdplatenaren komen vooral voor de fototen toonstelling in het dorpshuis. De officiële openingshandeling werd verricht door wethouder R. Leentfaar. Hij onthulde de cijfers 225 en het weinig toepas selijke wapen van de plaats: er staat een zinkend schip op, maar dat is Hoofdplaat aller minst. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:10114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315666 Fax:(0H3)3i566g E-mail: redactie@pzc.nl (NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl methode. In Terneuzen werd het onkruid op verhardingen ge brand, in Axel werd ruim schoots met gif gespoten en in Sas van Gent gebruikte men de select-spraymethode. Daar bij wordt het onkruid eerst opge spoord en dan met gif bestreden. Het college van B en W van de nieuwe gemeente Terneuzen be sloot dit voorjaar van alles wat te doen. Het onkruid zou te lijf gegaan worden door driekwart van de verhardingen te branden en een kwart chemisch te be strijden met de select-sprayme thode. Die methode, de enige die nog wettelijk is toegestaan, zou worden toegepast in de cen trumgebieden, winkelcentra, bij bejaardenhuizen en belang rijke kruispunten. In de praktijk blijkt dat deze ge bieden slechts zo'n tien procent van alle verhardingen beslaan. De overige negentig procent is dus gebrand. Bij branden moe ten verhardingen zeker vier keer behandeld worden en bij chemische bestrijding twee keer. Branden kost dus aanzien lijk meer. De gemeenteraad wordt gevraagd 58.500 euro ex tra beschikbaar te stellen. De rest van het jaar moet de ver houding branden en gif spuiten goed zijn: 75 tegenover 25 pro cent. KomendnajaarwillenBenWde onkruidbestrijding op verhar dingen evalueren. Dan wordt bekeken in welke verhouding branden en chemische bestrij ding volgend jaar worden inge zet. De kwestie komt donderdag 26 juni aan de orde in de gemeente raad. Die vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Ter- neuzen. door René van Stee SLUIS - Burgemeester en wet houders van Sluis stellen de ge meenteraad voor een krediet beschikbaar te stellen van 100.450 euro voor een bodem en grondwatersanering op het perceel van een voormalige ben zinepomp en brandstoffenhan- del aan de Dorpsstraat in Hoofdplaat. Het bedrijf was daar tussen door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - „Het gebruik van je lichaam is het beste on derhoud ervan." Dat is de lijf spreuk van gymleraar Arthur Blewanus van het Terneuzense Zeldenrustcollege. Na een on derwijsloopbaan van bijna veertig jaar gaat hij met pensi oen. Gisteren was zijn laatste lesdag. Arthur Blewanus is het levende bewijs dat er heel wat waarheid in zijn lijfspreuk schuilt. Op zijn 62 ste heeft hij een conditie waarop menige jongere jaloers kan zijn. In zijn vrije tijd fietst hij heel wat kilometers en trekt hij vooral in de winter baantjes in het zwembad. „Verstandig sporten, dus geen misbruik ma ken van je lichaam zoals sommi ge topsporters doen", is zijn devies. „Anders ben je snel ver sleten." Toch heeft zijn beroep als gym leraar voor de nodige slijtage gezorgd aan zijn rechterknie. „Ik kan tijdens de lessen meest al nog goed meedoen, maar een radslag zit er echt niet meer in." Blewanus had er gisteren wel rekening mee gehouden dat er achter zijn rug wat was be kokstoofd, maar toch werd hij aangenaam verrast. Bij het be gin van de lessen meldde zich een aantal collega's voor de gymles. Gestoken in gymtenue en de karakteristieke geiten wollen sokken die de scheiden de gymleraar ook altijd draagt. Het draaide uit op een ludiek potje slagbal. Zelf had hij ooit eens gezegd dat hij zijn laatste les wilde geven vanuit een luie stoel midden op het sportveld. Dat waren ze op het Zeldenrust college niet vergeten en dus stond zijn stoel, inclusief para sol, al gereed. Blewanus studeerde in 1963 af als leraar lichamelijke opvoe ding en is, zegt hij zelf, een van de weinigen van zijn lichting die nog actief les geeft. Maar veertig jaar vindt ook hij wel genoeg. „Nu vind ik lesgeven nog leuk, maar dat kan natuurlijk zomaar omslaan. Dus kan ik dat mo ment maar beter voor zijn. Heel lang hing het gymnastiek- onderwij s er een beetj e bijmaar sinds de invoering van de zoge naamde 'tweede fase' telt licha melijke opvoeding net zo hard mee als andere vakken. Je kunt er zelfs examen in doen. Houten Klazen hoeven echter niet bang te zijn dat ze bij voorbaat het schip ingaan. „Het gaat niet om de prestatie", benadrukt Ble wanus, „maar om de wijze 1948 en 1984 gevestigd. In 1993 is de ondergrondse opslagtank gesaneerd. Uit resultaten van grond- en grondwateronder- zoeken is gebleken dat het grondwater op de plek van de gesaneerde tank ernstig is ver vuild met minerale olie. Ter hoogte van de voormalige afle- verzuil blijkt zowel het grond water als de bodem sterk verontreinigd met vluchtige aromaten en minerale olie. De verontreiniging strekt zich uit over een oppervlak van onge veer dertig vierkante meter met een gemiddelde diepte van an derhalve meter. Uit het onderzoek blijkt verder dat de verontreiniging geen di rect gevaar oplevert voor de waarop iemand zich inzet. Als iemand laat zien dat hij pro beert er alles uit te halen wat er inzit, dan krijgt hij van mij een voldoende. Op deze manier kun je kinderen die niet goed zijn in sport toch motiveren om te gaan bewegen." Blewanus heeft op het Zelden rustcollege een aantal jaren ex tra lessen gegeven aan kinderen die motorisch wat achter liepen. Omdat er geen geld meer voor was, zijn deze lessen een paar jaar geleden stopgezet. „Dat vind ik wel jammer", zegt hij. „Dat heb ik echt met veel plezier gedaan. De kinderen kregen ie dere week oefeningen mee naar huis en dan zag je dat ze vooruit gingen. Ik hoop dat daar weer eens geld voor beschikbaar komt." volksgezondheid en het milieu. Ook het risico van verdere ver spreiding is gering. Daarom is de bodem- en grondwatersane ring niet als dringend aange merkt. Het voorstel om 100.450 euro beschikbaar te stellen voor de sanering komt donderdag aan de orde tijdens de raadsverga dering van Sluis. Die begint om 193 0 uur in het gemeentehuis in Oostburg. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bouwvakkers op ver vaarlijke machines zijn druk doende met de voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe Terneuzense verpleeg huis Ter Schorre. Maar voor de gehan dicapte en dementerende verpleeg huisbewoners hun nieuwe onderkomen tussen de Alvarezlaan en de Debussyhof in gebruik nemen, moet de leefbaarheid in de wijk Oudelandse Hoeve flink worden opgekrikt. Want de mooie wijk tussen de Roose- veltlaan, Alvarezlaan en Guido Gezel- lestraat is de laatste jaren hard achter uitgegaan, vindt Corry de Visser. Drugshandel en -gebruik, vecht- en scheldpartijen en allerlei andere soor ten van overlast nemen hand over hand toe, ervaart ze. De 64-jarige Terneuzen se woont al 28 jaar aan de Handellaan. De eerste twee decennia met veel ple zier, maar vanaf het midden van de ja ren 90 met steeds meer ergernissen over allerlei misstanden in de buurt. Om de bewoners van het nieuwe Ter Schorre ter wille te zijn en de wijk Van de onder gang te redden, wordt het tijd dat gemeente, politie en woningbouwver eniging de handen ineenslaan en maat regelen nemen, stelt De Visser. Een epistel over de verloedering van de Nederlandse samenleving aan de mi- nister-president, geschreven op kerst avond vorig jaar, leverde haar een mooi antwoordbriefje op van J. P. Balkenen de. „Van de in uw brief verwoorde op vattingen heb ik goede nota genomen", luidt het kattebelletje met originele handtekening van de premier. Op het gevaar af dat haar aanbevelingen in ei gen gemeente minder instemming vin den, wil De Visser de misstanden ook in eigen wijk onder de aandacht brengen. Ze ondervond in het verleden meer maals dat haar pleidooien voor fatsoen, recht en rede niet in dank werden afge nomen. Zo moest ze verschillende keren horen dat ze discrimineerde, omdat ze alloch tone wijkbewoners aanklaagde die vol gens haar dingen deden die het daglicht niet konden verdragen. „Ik ben hele maal niet tegen buitenlanders. Ik drink koffie bij een Turks gezin in de buurt, waarvan de vrouw ook bij mij op de kof- Corry de Visser bij het bouwterrein van het nieuwe Ter Schorre. fie is geweest. Maar als allochtonen voor drugsoverlast zorgen of hun vrouw mishandelen, laat ik het ook we ten." Scheidend burgemeester R. Barbé waardeerde dat overigens in haar, zegt De Visser. „Hij prees me en vond dat meer mensen moeten doen wat ik doe. En hij heeft er voor gezorgd dat overbu ren die me bedreigden een tijdje een straatverbod kregen." Het feit dat opgeschoten jongeren en kele weken geleden het karretje van een invalide jongetje afpakten en het ventje treiterden, deed voor haar de deur dicht. De manier waarop gehandicap ten worden benaderd en bespot, is ge woonweg stuitend, meent De Visser. En voor de bewoners van Ter Schorre is dat geen leuk vooruitzicht, voegt ze er toe. De gemeenteraad en burgemeester en wethouders krijgen daarom voor het eind van de maand een brief waarin De Visser zal vragen om meer aandacht voor verbetering van het leefklimaat in Oudelandse Hoeve. Woordvoerders van de politie Zeeland en de Stichting Welzijn Terneuzen heb ben tot nu toe geen signalen ontvangen dat criminaliteit en onlusten sterk stij gen in de wijk. Medewerker J. Harinck van de Stichting Welzijn, voorzitter van het wijkteam Oudelandse Hoeve, had de indruk dat de groei van het aan tal speelvoorzieningen en de invoering van de dertig-kilometerzone de wijk foto Camile Schelstraete goed deden. „Maar mochten er ontwik kelingen gaande zijn die er op duiden dat de leefbaarheid in Oudelandse Hoeve afneemt, dan moeten we daar iets aan doen. Ik zal het zeker in een vol gend overleg met vertegenwoordigers van de gemeente en de politie aan de or de stellen." Locatiedirecteur R. Ruissen van Ter Schorre is niet bang dat het nieuwe ver pleeghuis in een onvriendelijke omge ving komt te staan. „We vestigen ons midden in een wijk, vlakbij een sport hal, het postkantoor en een levendig winkelcentrum. Verhalen over grote overlast hebben ons nooit bereikt. We zijn er nog steeds van overtuigd dat we op een prachtige locatie terecht ko men." KNOKKE (B) - Bezitters van imposante woningen in de chi que villa wij ken in de Belgische badplaats Knokkewillen hun bezittingen laten bewaken door een bewakingsbedrijf.Het bedrijf Cobelguard Security haalde vorige zomer het nieuws, toen het met bewakers te paard de controle op kleedcabines op het strand verzorgde. Nu moeten permanente nachtelijke patrouilles inbraken voorkomen in de villawijken. Iedere wo ning wordt 's nachts twee keer bezocht. Indien gewenst kan een bewaker bewoners bij thuiskomst begeleiden. De bewa kers maken gebruik van honden.Bewoners betalen ongeveer honderdvijftig euro per maand", vertelt directeur D. Goe- thals. „Onze medewerkers opereren ongewapend en kunnen snel in contact treden met de politie van Knokke-Heist. Dit is een bewuste keuze, want agressie wekt nu eenmaal agressie op. We hebben er alle vertrouwen in dat het aantal misdrijven drastisch zal afnemen. Het succes van de bewaking van de strandcabines is een sprekend bewijs." MIDDELBURG - Advocaat Jeroen Quist uit Kapelle heeft donderdag in Den Haag de Levenbachprijs gewonnen. Dat is een prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt voor een ar beidsrechtelijke doctoraalscriptie. Quist werkt sinds februa ri van dit jaar bij het advocatenkantoor Adriaanse en Van der Weel in Middelburg en Terneuzen. Zijn scriptie is een rechts vergelijkend onderzoek naar het evenwicht tussen de belan gen van werkgever en werknemer in de huidige Nederlandse regeling van het concurrentiebeding en de Belgische regeling. Quist was samen met drie anderen genomineerd voor de prijs. Hij studeerde aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg veroordeelde gisteren V.O.F. Poco Loco uit Kloosterzan- de bij verstek tot 800 euro boete. De slijterij bleek op 3 decem ber vorig jaar niet over de vereiste vergunning te beschikken. Uit het dossier kwam verder naar voren dat de houder van de slijterij geen vergunning kan krijgen, omdat de gemeente Hulst geen verklaring van goed gedrag zal afgeven. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Un- nik in Middelburg heeft gisteren Holland Fresh Herring BV uit Terneuzen 400 euro boete opgelegd, omdat het bedrijf zich niet houdt aan de hygiënische voorschriften. Op 25 september vorig jaar werd proces-verbaal opgemaakt omdat de inrich ting van het visbedrijf, waar haring wordt bereid, smerig en vuil was. De wand en het plafond van de verwerkingsruimte bleken aangetast door roest. Ook was er een gat in de wand van de koelcel. Zo waren in het proces-verbaal nog wat on smakelijke details opgenomen. Het bedrijf had eerder al een waarschuwing gekregen. PHILIPPINE - Een 19-jarige vrouw uit de gemeente Sluis is gistermiddag met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht, na een ongeval in Philippine. De vrouw reed even na twee uur op haar bromfiets de kruising Dijckmeesterweg Boekhouteweg op. Een 25-jarige bestuurder van een bestelbus uit Gent kwam van links, maar verleende haar geen voorrang. Bij de botisng die volgde vield de vrouw en raakte de bromfiets ge heel beschadigd; de Belg en zijn auto bleven ongedeerd. door Aector Doorns MIDDELBURG - Drie Belgi sche verdachten moeten forse boetes betalen omdat ze buiten landse vrouwen in Zeeuws- Vlaanderen illegaal in de prosti tutie lieten werken. Economi sche politierechter G. van Un- nik volgde gisteren de eis van de officier van justitie, die het trio vooral kwalijk nam dat ze de jonge vrouwen financieel heb ben uitgebuit. Een 53-jarige man uit Ander- lecht kreeg 17.600 euro boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De Belg runde in 2001 en 2002 vier sekshuizen in Kuitaart en Kloosterzande, waar hij acht jonge vrouwen uit Bulgarije, Polen en Brazilië zonder tewerkstellingsvergun ning als prostituée liet werken. De verdachte kwam gisteren in Middelburg niet opdagen, om dat hij zich bij voorbaat al had neergelegd bij een hoge boete. Een 54-jarige man en zijn 33-ja- rige vrouw uit Stekene werden veroordeeld tot ieder 3000 euro boete en 28 dagen gevangenis straf. De celstraf hadden ze al in voorarrest uitgezeten. De aanhouding van de Belgen was het gevolg van een groot scheeps onderzoek naar vrou wenhandel gepleegd door Bul garen. Daaraan hebben politie en justitie in Zeeland en Breda samen met de Belgische Justitie aan gewerkt. Ze stuitten op de seksclub Domino in Kuitaart, waar het Belgisch echtpaar vier Bulgaarse vrouwen illegaal liet werken. Raadsman B. Vader vroeg het echtpaar vrij te spreken. „De vrouwen kwamen zelf informe ren of er werk was. Mijn cliënten waren afhankelijk van de vrou wen. Als er klanten waren die iets wilden, dan werd een kamer verhuurd aan een dame. Er was sprake van een huurovereen komst." Voor de politierechter was het bewijs overtuigend. De 33-jari- ge verdachte zou verklaard heb ben dat er vier vrouwen zonder vergunning werkten en dat ze niet kon zien of de documenten echt of vals waren. Haar echtgenoot had volgens de politierechter eveneens een be langrijke verklaring afgelegd: „Als ik deze vrouwen niet ille gaal kan laten werken dan had ik de seksclub al lang moeten sluiten." Gisteren waren de twee minder spraakzaam. De advocaat kon digde hoger beroep aan. Advertentie Neem uw orderbevestiging en aanbetalingsbewijs mee en Grando zorgt dat de schade minimaal blijft! CBW leveringsvoorwaarden! 5 jaar garantie! Op geitenwollen sokken heffen collega's van het Terneuzense Zeldenrustcollege het glas op de laatste lesdag van Arthur Blewanus. foto Camile Schelstraete Veerseweg 104 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 77