11 Zandkever Duitse zeiler gered door Zeemanshoop CDA vertrouwt op doorgaan Zeeuwse verkeersprojecten Ode aan boerenmeid en knecht Brugman Hond stikt na zes uur in snikhete kofferbak Bestemmingsplannen in drie van de vier gevallen verouderd organisaties in Breskens willen snel samen onderdak Totale Uitverkoop Gespierd w Pelscher zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 21 juni 2003 Evangelische gemeente naar Groede Nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Ritje VAN 12.00 TOT 18.00 UUR Zuurstof Zwaargewonde bij aanrijding Stomdronken val van motor Bedrijfsterreinen den- iuid- De fere Zijn telde ï.De -oft ;Ne- ntes. wijt, •burg irois 'teen OD10- but- rkge- daar ANP atom oi om le n het rope- ir ikde nvan me itMi- •r, 5. Het Itatei loop- iet de was werk- gver- n terug sse te lt zich aar de a ont- euro irSte-' asgow Veel animo voor brede school l^ymond de Frel SRESKENS - De animo voor brede school in Breskens is jjflot. Dat blijkt uit een inven tarisatie door een initiatief- p van vertegenwoordigers (an onder meer de openbare stkool peuterspeelzaal en slachtofferhulp. Vijftien instanties werden aan schreven, elf daarvan hebben „middels hun krabbel gezet. Ce initiatiefgroep vindt dat het idee voor een brede school, dat al jaren leeft, zo snel mogelijk moet worden uitgevoerd. Het raadsprogramma van de ge meente Sluis geeft prioriteit aan de bouw van brede scholen, maar daarop wil de initiatief groep niet wachten. Deze week werd een lijst van deelnemers opgesteld, volgende week don derdag wordt de lijst overhan digd aan wethouder L. Wille. Leraar B. Wille van de openbare basisschool in Breskens heeft inmiddels toezeggingen binnen van zijn eigen school, de Stich ting Confessioneel Basisonder wijs (katholieke en christelijke school), peuterspeelzaal Pim- pampoentje en kinderdagver blijf De Duizendpoot. Daar naast steunen ook de openbare bibliotheek, Slachtofferhulp Zeeland, de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO, poli tie Zeeland, de dorpsraad en turnvereniging het idee. ,,Dat zijn dus al elf toezeggingen. De GGD en Ouder-kindzorg teke nen als het goed is volgende week. De ouderensociëteit moet ook nog toezeggen. Dat is nog niet gebeurd vanwege vakan ties. Van de muziekvereniging is nog niets bekend en de judo ver eniging beraadt zich nog. Het clubwerk doet niet mee. Zij wa ren intern verdeeld. Bij hen be staat de vrees dat ze er qua ruimte op achteruit gaan", al dus B. Wille. De volgende stap van de initia tiefgroep is een verzoek tot een opiniërende raadsvergadering in Breskens. Wille: „Volgende week overhandigen we de hand tekeningen en brief. Als de wet houder dan onderzoek mag doen van de raad, kunnen de kosten worden beraamd." Wethouder Wille juicht het ini tiatief toe. „Toen ik wethouder van onderwijs werd, heb ik een rondje gedaan langs alle open bare basisscholen. In Breskens vertelde directeur P. Loonen mij dat hij zat te wachten op een ini tiatief voor een brede school van mijn kant. Maar zo werkt dat niet bij mij; ik ga mensen geen brede school door de strot du wen. Vervolgens is een initia tiefgroep opgericht. Het is na tuurlijk fantastisch dat ze al elf toezeggingen hebben, dat geeft aan dat er een behoorlijk draag vlak is." Of deplannen snel kun nen worden uitgevoerd, kan de wethouder niet zeggen. „Dat is aan de gemeenteraad. Het ligt eraan wat zij uit willen geven, maar ik heb wel in meerdere partijprogramma's gelezen dat brede scholen moeten worden gestimuleerd", aldus Wille. BRESKENS - De Vrije Evangelische Gemeente van Nieuwvliet en om streken houdt zondag haar laatste dienst in de kerk aan het Papendrecht in Breskens. De parochie en kerk zijn per 1 juli ver kocht. Daarom wijkt de gemeente tijdelijk uit naar het multifunctioneel centrum in Groede. De ongeveer 17 0 leden tel lende gemeente wacht al tijden op de bouw van een nieuwe kerk aan de Cad- zandseweg in Nieuwvliet. Een aantal omwonenden vreest echter overlast en wendde zich daarom tot de Raad van State. Een uitspraak is er nog niet. „We hopen toch eind van dit jaar met de bouw te kunnen beginnen", zegt W. Cappon van de kerken raad. Na het afstoten van de kerken in Cadzand, Nieuwvliet (oude kerk) en Retranchement, was het de bedoeling om die in Breskens pas af te stoten na oplevering van de nieu we kerk. Door de bezwa ren liep dit dus anders. 36-4. 0. H* 5I2-6H I6-2K \nna S 7: Ai* 7-5 M ïnEié 'Roos* 6-4, VO Rynt' n-Killi, Lindet 55:11» 7: Ruud jnderva- tddyKa- jod-J» riel/Wa- 1-5 6-i illemeic- ije/Oi» 5: Br» 6-364 5-2. i Cham- leeldali KRReyi- ll-Floii Karn» liansdï vntWall IBHel, i 8. Sis- i (Lel),) 10.D» juli en i innaait ar3-Cef rsjiw inalSlw -Ros» vï-Din:* us|-«ir- iderlecti jrgaid» •9, Deen- innaait etappe 18 tra i" r (AUSlt Simeooi (Zwil. S- Igemeei 0.2. C3S- 10.16.4 «itzlD-1 iro m iiO.37- e, Llivia- 13.46.37. jsl,4.Lo- nt (Spa leJonjt ras (Spa1 0.09, 5. Novel De Groot h 65.51. ipe, MA' ïeterl: 1 km/uk "L mda nk tt Wan# janne Cathan- Helm n Fran« ir z.t. s Krijg* ytelciieis p 1:31:3. y Macv p 2:06:6 van d» I op2:l6 ;hel Heai 2:34: '2- ien Wal- >op4:3t 4:44; 92. Advertentie De zandsculptuur van een Volkswagen Kever blijft een week in Hulst staan. Ooststraat 8, Domburg www.denobelaer.com o.a.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell door Gino van den Broecke HULST - Sabine de Moor uit Hulst is trots op haar bouwwerk. Ze maakt met drie andere zandsculptuurartiesten een Volkswagen Kever cabriolet van zand op de Grote Markt van Hulst. De creatie dient als blikvanger voor de internatio nale Kever-cabriomeeting, die er dit weekend plaatsvindt. Honderdtwintig Kever-cabriolets uit di verse landen zijn te zien in de vesting stad. De Moor (31) is afgestudeerd architecte en werd door Roger Bogaert van de Ke ver-cabrioletclub Hulst en omstreken benaderd om de auto op ware grootte na te maken. „De Kever is als het goed is za terdagmiddag helemaal klaar. Hij blijft tot volgende week vrijdag staan. Ik hoop dat de mensen er een beetje op passen, want het is toch iets wat je hier niet alle dagen ziet." De Hulsterse is donderdag morgen met drie 'carvers' en haar neefje begonnen met het compacten van het zand. „We hebben zestien ton zand uit de Maas in mallen gedaan, met water ver mengd en vervolgens alle lucht eruit ge stampt." Maaszand heeft in tegenstel ling tot strandzand een vierkante korrel. „Dat hecht beter." De Moor en de andere carvers werken voor Inaxi Zandsculptu ren uit Den Haag, dat opdrachten krijgt foto Camile Schelstraete om op allerlei plaatsen zandcreaties te bouwen. Kever-cabrio-eigenaren uit België, Duitsland, Zwitserland, Enge land en Nederland komen naar Hulst voor enkele rondritten door de streek, maar het publiek krijgt ruimschoots de gelegenheid de Kevers te zien. Vandaag staan ze op het Havenfort van 12 tot 14.30 uur enzondag zijn de wagens te be zichtigen bij het Churchillhotel in Ter- neuzen. door René van Stee BRESKENS - Reddingboot Zeemanshoop van het KNRM- slation Breskens heeft donder dagavond een Duitse zeiler van de verdrinkingsdood gered. üe zeiler was omstreeks negen Br ter hoogte van de vuurtoren 41 Breskens omgeslagen met rijnboot. Toen de Zeemanshoop (Advertentie p. GroteMarkt 11-13 4461 AH Goes u Telefoon: 0113 227607 arriveerde, lag de opvarende in het water en hield zich vast aan de kiel van het schip. Door de harde wind en afgaand tij dreig de hij af te drijven. De beman ning van de reddingboot hees de licht onderkoelde man aan boord en verzorgde hem in het bemanningsverblijf van de KNRM. De man er niets aan overgehouden. Eerder op de avond was de Zee manshoop ook al uitgerukt om een gewonde Duitse vrouw van een zeiljacht in de Breskense jachthaven te halen. Zij was in de kajuit van het zeiljacht in de jachthaven van Breskens ten val gekomen. Hierbij liep ze hoofd letsel op. Omdat ambulancepersoneel er niet in slaagde de vrouw van boord te halen, werd de hulp van de Zeemanshoop ingeroepen. Via de langszij gekomen red dingboot werd de vrouw per brancard van boord gehaald. Ze is naar het ziekenhuis in Ter- neuzen gebracht. door René Hoonhorst BIERVLIET - Zeeland hoeft niet al te bang zijn dat verkeers- projecten als de N61, de tunnel bij Sluiskil en de N57 op de lan ge baan worden geschoven. Het kan echter geen kwaad om als provincie zelf de prioriteiten aan te geven en ook mogelijke bezuinigingen aan te dragen. Dat zei H. Bruis, CDA-woord- voerder voor verkeer en water staat in de Tweede Kamer, gis teren tijdens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Het staat voor Bruis vast dat ook het ministerie van Verkeer en Wa terstaat niet aan forse bezuini gingen ontkomt. „In tegenstel ling tot enkele andere provincies is het aantal grotere verkeersprojecten in Zeeland te overzien. Ik verwacht dan ook dat het er hier niet zo om zal spannen. Toch kan het provin ciebestuur van Zeeland het bes te het heft in eigen hand nemen door een eigen prioriteitenlijst op te stellen en zelf al te kijken of er efficiëncyvoordelen zijn te boeken." Bruis maakte gisteren een ritje door de tunnel en constateerde met eigen ogen dat het verkeer bij de brug van Sluiskil vastliep. Hij denkt dat de werkzaamhe den aan de N61 gewoon volgens het Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport wor den uitgevoerd. De CDA'er liet zich niet uit over het conflict tussen de gemeenten Terneuzen en Borsele en het Rijk over bij dragen voor de veiligheid van de Westerscheldetunnel. Bruis vindt dat er niet aan de veilig heid in de tunnel mag worden gemorreld, maar wil weten of er Advertentie ZtSfnl KEUKENS BADKAMERS Holst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 ^[meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op vyww.brugman.nl door Frank Gijsel SINT ANNA TER MUIDEN - Voormalig boerenknecht Frans Descamps (73) uit Sluis mocht gisteravond in het Sint Anna ter Muiden een beeld onthullen, dat een eerbetoon is aan de landarbeiders. Hij werd geassisteerd door gedeputeerde A. Poppelaars en wethouder L. Wille. Het beeld van een landarbeider en een boerenmeid, van de Vlissingse kunstenaar Jan Haas, staat bij streeklandbouwmuseum Agrimuda. De figuren geven op aandoenlijke wijze de sfeer weer van het zware leven van knecht en meid op de boerderij. De tekst op de sokkel luidt: Klein gehouden tot welvaart van anderen: Landarbeiders. Desondanks kijkt Descamps, die een lang en arbeidzaam le ven leidde als boerenknecht op een boerderij nabij Sluis, met een voldaan gevoel terug op die tijd„Het was een zwaar, maar wel 'schoon' beroep. Je bent immers veel buiten. Ik be gon op twaalfjarige leeftijd op het land. Later mocht ik veel met de paarden optrekken om alle bewerkingen op het land te doen. Net na de oorlog verdiende ik drie tientjes per week. Als je nu kijkt is het leven van een boer toch veel lichter ge worden. Wij spuugden eens in de handen en droegen een last van honderd kilo. Nu wordt er al geklaagd als er een zak van twintig kilo gedragen moet worden." Oud-landarbeider Frans Descamps (links) onthult het beeld van de boerenmeid en knecht in Sint Anna ter Muiden. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - De Landelijke Inspec tiedienst Dierenbescherming (LID) heeft vorige week proces verbaal opgemaakt tegen een 47-jarige vrouw uit Hulst. Tij dens het Concours Hippique in Axel, gehouden tijdens het war me pinksterweekeind, had ze haar hond opgesloten in de kof ferbak van haar auto. Toen de vrouw na enige uren terug kwam bij haar auto, bleek de hond, een zes jaar oude Beagle, te zijn gestikt. De inspecteur van de Dierenbe scherming noemt de situatie ex tra schrijnend, omdat door de organisatie van het evenement overal water voor hond en paard ter beschikking was gesteld. De Dierenbescherming waar schuwt er al jaren voor huisdie ren niet bij hoge temperaturen in auto's op te sluiten. De LID gaat de zaak overdragen aan het Openbaar Ministerie. Het OM beslist of de vrouw een boete krijgt of dat ze zich moet ver antwoorden voor de rechter. Haar zal dan onnodige die renkwelling ten laste worden gelegd. „Het is echt een walgelijke zaak", zegt N. Dorland van de LID. „Wij hopen dat de vrouw voor het hekje moet komen, want dat maakt meer indruk dan een acceptgiro." Straffen voor dierenmishandeling varië ren van een boete tot een taak straf of een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Dorland: „Wij vinden de straffen te laag. Ze werken te weinig afschrikwek kend." De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Dierenbescherming heeft de Nederlandse Vereni ging ter Bescherming van Hon den van het voorval op de hoog te gebracht. „Ook al zet je twee ramen tegenover elkaar open als je hond in de auto zit, het is absoluut niet voldoende", zegt voorzitster A. Eefting. „De tem peratuur van een auto kan bin nen tien minuten oplopen tot 45 graden. Daardoor wordt het bloed dik en circuleert niet meer goed. Het bloed vervoert te wei nig zuurstof waardoor de hond stikt. Het is een gruwelijke dood." De gestikte hond is volgens Eef ting niet het enige voorval van dierenmishandeling in het Pinksterweekend. Bij de Zeeuws-Vlaamse dierenbe scherming kwamen veertien honden binnen die door hun ei genaar op straat zijn gezet. Een boxer, een zwanger teefje, was in Retranchement in het water gegooid om haar te laten ver drinken. „Blijkbaar hebben veel mensen het geld niet meer om voor hun dieren te zorgen en worden ze gedumpt. Binnen kort begint de vakantieperiode. Dan begint het grote uit-de-au- to-zetten weer." OUDELANDE - Bij een botsing in de buurt van Oudelande is gisteren een 23-jarige motorrij der uit Vlissingen ernstig ge wond geraakt. Hij kwam in bot sing met een auto, die aan het keren was. Het slachtoffer is met ernstig beenletsel overge bracht naar het academisch zie kenhuis in Antwerpen. 'S-HEER ABTSKERKE - Een 39-jarige motorrijder uit Ter- neuzen is gistermiddag door voorbijgangers gevonden op de Kloetingseweg in 's-Heer Abts- kerke. De man zaat daar rond half vier zwaar beschonken naast zijn motor. Hij was de controle over de motor verloren en was geval len. Uit de ademanalyse bleek dat hij vijf maal te veel alcohol gedronken had.Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal. De Terneuzenaar bleef onge deerd, zijn voertuig raakte aan de linkerzijde beschadigd. duidelijke afspraken zijn ge maakt - 'afspraken moet je na komen' - over (de financiering van) een beroepsbrandweer. M. van Loon-Koomen gaat na of het Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren bij het Rijk kan aanklop pen voor een bijdrage aan nieu we gemaal bij de Braakman dat zo'n zeven miljoen euro kost. Het waterschap heeft zijn zaak jes voor de waterafvoer in Zeeuws-Vlaanderen voor el kaar. Het gemaal is vooral nodig om water vanuit het Vlaamse Waas- en Meetjesland te kunnen afvoeren. Die afvoer is verplicht gesteld in het tractaat van 1830. Van Loon: „Dat is een regeling die het Rijk destijds is aange gaan en daarom lijkt het me niet zo gek dat een bijdrage wordt toegekend." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bijna drie kwart van de bestemmings plannen in de Zeeuwse gemeen ten is verouderd. Veel plannen zijn al in de jaren vijftig en zes tig van de vorige eeuw vastge steld en nooit aangepast. Enkele gemeenten hanteren zelfs nog bestemmingsplannen van voor en kort na de Tweede Wereld oorlog. Bestemmingsplannen regelen wat er in een gebied wel en niet kan bij het invullen van de ruimte. Ze moeten volgens de Wet Ruimtelijke Ordening na tien jaar worden herzien. Op het niet nakomen van deze plicht staan echter geen sancties. Van daar dat alle dertien Zeeuwse gemeenten er de hand mee lich ten. In totaal zijn er in de provincie 1197 bestemmingsplannen van kracht. Hiervan is maar liefst 73 procent de grens van tien jaar gepasseerd. Noord-Beveland spant de kroon: daar is 88 pro cent van de plannen gedateerd (64 van de 73). De voormalige gemeenten Oostburg en Sluis- Aardenburg hielden hun plan nen nog het meest bij de tijd. Daar was respectievelijk 53 procent van de 69 plannen en 55 procent van de 27 plannen ou der dan tien jaar. Er is één geldend plan van voor de oorlog, dat van de gemeente Goes uit 1937 (uitbreidingsplan 's Heer Hendrikskinderendijk). Het sanerings- en uitbreidings plan voor het kanaalgebied in Terneuzen is in 1947 door Gede- P' V( uteerde Staten goedgekeurd, ëere gebruikt voor de kern Se- rooskerkenogeenplan uit 1950. Op zich hoeft het toepassen van verouderde bestemmingsplan nen niet altijd tot ongewenste situaties te leiden. Met name als zich in een gebied geen ontwik kelingen voordoen, zijn onher stelbare toestanden doorgaans te vermijden. Het aanvragen van vrijstellingen (meestal de zogenoemde artikel 19-proce- dure) biedt dan uitkomst. Anders ligt het in gebieden die wel in beweging zijn, bijvoor beeld bedrijfsterreinen. Zoals het bedrijventerrein langs het Kanaal Gent-Terneuzen (plan uit 1947)enhet bedrijventerrein Arnestein bij Middelburg (plan uit 1960). Voor dergelijke gebie den is het van groot belang dat de uitgangspunten voor bij voorbeeld ontsluiting, veilig heid en milieu zijn aangepast aan de jongste inzichten en niet gegrond zijn op die van bijna een halve eeuw geleden. Overigens hebben alle gemeen ten inmiddels een plan van aan pak gemaakt, waarin ze aange ven wanneer de oude plannen worden geactualiseerd. De meeste gemeenten denken daar vijf jaar voor nodig te hebben (met inbegrip van het vermin deren van het aantal plannen), anderen gaan uit van een perio de van tien jaar. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) gaat bij de ge meentebesturen aandringen op een voortvarende aanpak. zie ook bijlage Ruimte Die ietwat corpulente Hul stenaar („allemaal spier!") besloot op aanraden van een collega de zwemband rond zijn middel wat leeg te laten door te gaan fietsen. Hij kocht een prachtig stalen ros, met wel 21 versnellingen, want als-ie iets doet, doet-ie het goed en aan het materiaal zou het niet liggen. Op kan toor werden weddenschap pen afgesloten over hoe lang hij het zou volhouden en met die stok achter de deur ped delde hij braaf zijn rondjes. Voor zolang het duurde. Ja ren nadien durfde hij zijn col lega's op te biechten dat hij nooit verder was gekomen dan de tweede versnelling. Die fiets staat nu te roesten in de garage, dient als onderde- lenpakket voor kapotte fiet sen van zijn dochters en hij zelf is 'gespierder' dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 75