PZC WCT bepaalt toekomst havenschap CJP YOUR CULT GUIDE Inlaat zoet water stopt vanwege algenplaag Snel en origineel op klompen ïjjlAMNESTY 14 ZMF vreest aantasting essentie pijlerdam Sponsorloop zaterdag 21 juni 2003 Nadelen Ja, ik steun Amnesty international Sjg International Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. www.cjp.nl/uitagenda e meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN V raagtekens bij sluiten kering door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) voelt er weinig voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde vaker te sluiten om te voorko men dat de dijken moeten wor den verhoogd. De Oosterschel- dekering is bedoeld om het achterliggende gebied tegen stormvloeden te beschermen én zoveel mogelijk van het oor spronkelijke getijde-milieu te handhaven. Dagelijks bestuurder S. van 't Westeinde van waterschap Zeeuwse Eilanden suggereerde gisteren in de PZC dat bij een ander sluitregime voor de pij lerdam een naar schatting 25 miljoen euro kostende verho ging van de dijken om de Oos terschelde gedeeltelijk achter wege kan blijven. Die verhoging lijkt nodig in verband met de nieuwste veiligheidsnormen. G. van Zonneveld van de ZMF verklaart dat hij 'niet staat te springen' bij het voorstel van het waterschap. „Als je de ke ring vaker sluit, dan maak je de pijlerdam in feite minder doorlatend. En daarmee doe je afbreuk aan de essentie door Rolf Bosboom RILLAND - Vanwege blauwalg en algenbloei stopt waterschap Zeeuwse Eilanden voorlopig met het inlaten van zoet water bij Rilland. Vanochtend wordt het inlaatgemaal aan het Bathse Spuikanaal uitgezet, om te voorkomen dat het slotenstelsel rond Rilland verontreinigd raakt. Blauwalg produceert giftige stoffen waar mensen en dieren ziek van kunnen worden en ge dijt bij warm en droog weer, zo als de afgelopen periode het ge val is geweest. Bij het Bathse Spuikanaal worden momenteel toenemende concentraties blauwalg gemeten. Ook is al genbloei gesignaleerd. Dat is reden voor het water schap om de inname van zoet water te staken. Bij de beslis sing heeft ook een rol gespeeld dat het naar verwachting de ko mende dagen warm en droog weer blijft en dat Rijkswater staat voorlopig niet zal spuien, omdat het peil in het kanaal daarvoor te laag is. Als er wel gespuid zou worden, zou het met blauwalg verontreinigde water worden doorgespoeld. De maatregelen betekenen dat agrariërs in het gebied vanaf acht uur vanochtend geen sloot water meer kunnen onttrekken. Gisteren kregen ze van het wa terschap de gelegenheid hun lo pende beregeningsactiviteiten af te ronden. Bij Rilland wordt al sinds 1994 zoet water ingelaten. Dit is be doeld om de kwaliteit van het slootwater in de Reigersberg- schepolder en de Eerste Bath- polder te verbeteren, zodat het ook kan worden gebruikt om landbouwgewassen te berege nen. Op Tholen loopt sinds kort een omstreden proef met het inlaten van zoet water. „Ook daar heb ben we bemonsterd", zegt A. van der Wel van het waterschap. „Blauwalg komt er echter niet in die mate voor als bij Rilland. van de stormvloedkering." Bijna vijf jaar geleden was de ZMF woedend toen de schuiven van de Oosterschelde twee keer werden gesloten om in een pe riode van wateroverlast langer een lage waterstand te handha ven. Op die manier konden de polders makkelijker uitwate- ren. Bovendien kon via de Krammersluizen over een lan ger deel van het etmaal water worden gespuid uit het Vol kerak-Zoommeer, dat de boe zem vormt waarop de West- Brabantse rivieren lozen. Van Zonnevelds reactie op de suggestie van het waterschap is minder scherp, maar beslist. „We zullen toch eens goed moe ten kijken of de financiële voor delen van een minder ingrijpen de dijkverhoging wel opwegen tegen de nadelen voor het Oos- terscheldemilieu. Die reserve blijkt ook uit de op vattingen van Rijkswaterstaat over het voorstel van het water schap. „Goede ideeën zijn na tuurlijk altijd welkom" zegt een woordvoerder, „maar we zullen alle aspecten eerst goed moeten beoordelen. De vraag is om te beginnen of een ander beheer van de schuiven in de Ooster- scheldekering inderdaad het ef fect heeft dat het waterschap nastreeft. Vervolgens moet je dan bekijken wat de gevolgen zijn voor het milieu en de natuur in de Oosterschelde." Het gaat daarbij om en ingewik kelde afweging: maakt een be sparing op de aanpassing van dijken het feit goed dat een schorgebied minder vaak door extreem hoogwater wordt over spoeld. De woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Dat zijn be slissingen die de politiek moet nemen." Ook het huidige slui tingsregime (de schuiven gaan dicht bij een voorspelling van 3 meter NAP) is gegrond op een politiek besluit. Met Elvisbril op klompen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom NIEUWDORP - Het idee is simpel: wie kan het snelst op boerenklompen rond de kerk lopen. De eenvoud is tegelijk de kracht van de Nationale Klompenrace, die gisteravond voor de zevende keer in Nieuwdorp werd gehouden. Het spektakel trok 64 deelnemers en enkele honderden toe schouwers. Bij de junioren werd de race gewonnen door Mare Niewenhuijse, die zijn klompen subtiel had voor zien van het Nike-logo. Hij troefde Jean-Paul van As en Pieter de Vos af. Marcs zus Mieke moest, na vijf jaar achter elkaar te hebben gewonnen, het bij de dames deze keer afleggen tegen Esther Vermue. Esthers zus Mirjam behaalde de derde plaats. De heren dienden zich via een voorronde te kwali ficeren voor de finale, die over vijf ronden ging. Ralf Kole, die elk jaar goed scoort, kwam uitein delijk als eerste over de streep. Tweede werd Teun Rentmeester en derde Marcel Rooze. Bij de Klompenrace gaat het niet alleen om hard lopen, maar er wordt ook gelet op de uitdossing. Zo liepen enkele spuitgasten in hun brandweerte nue. De Ko Traas-trofee voor de origineelste aan kleding ging naar Albert Caljouw en Herman Schouwenburg, voor de gelegenheid omgedoopt tot Albertina en Hermien, die met hun koddige pakjes, capes en zonnebrillen alle aandacht naar zich toe trokken. De trofee is genoemd naar de man die in de zomer van 1996 laat op de avond op klompen naar het terras van café De Ploeg kwam. Toen iemand zich afvroeg hoe lang het zou duren om op klompen rond de kerk te lopen, werd direct de proef op de som genomen en was de Klompenrace geboren. Ko Traas overleed enkele jaren geleden. De race diende niet alleen ter vermaak, maar on dersteunde ook het goede doel. Er werd een nog onbekend bedrag ingezameld voor stichting De Vijf Gebroeders, die zich inzet voor de restauratie van de molen in Heinkenszand. door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan later dit jaar praten over de voor- en nadelen van verzelfstandiging van Zeeland Seaports. De VVD wil door een bureau een 'verkennend onder zoek' laten uitvoeren naar de beste bestuursvorm voor de ha vens. De partij kondigde dat gisteren aan in een vergadering van het provinciebestuur. Van cruciaal belang voor de dis cussie wordt de uitspraak van de Raad van State over de aan leg van de Westerschelde Con tainer Terminal. Die wordt één dezer weken verwacht. Als de WCT er mag komen, dan wordt de samenwerking van Zeeland Seaports met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zeer intensief. De belangrijkste com merciële activiteiten van het havenschap worden dan onder gebracht in een samenwer kingsverband met Rotterdam (ESM). Dat is een BV. Zeeland Seaports gaat de havens behe ren en onderhouden. Om die reden verwachten som mige fracties, zoals PvdA en SGP, weinig nut van een ver zelfstandiging. Andere partijen wijzen er echter op dat door de steeds grotere commerciële be langen van de Zeeuwse havens ook de directie van Zeeland Seaports sneller moet kunnen inspelen op marktontwikkelin gen. Daarvoor heeft zij meer vrijheid nodig dan ze nu als overheidsorgaan krijgt. De VVD denkt er zo over, maar ook de SGP bleek gevoelig voor dit argument voor verzelfstan diging. „In deze bedrijfstak zijn een grote slagvaardigheid en minder stroperigheid een ver eiste", stelde I. Vogelaar (VVD). „We kunnen als overheid niet meer alle cijfers tot achter de komma controleren. De haven baronnen hebben ruimte no dig", beaamde SGP'er J. Hau- mes. GroenLinks sluit de vorming van een naamloze vennoot schap voor Zeeland Seaports niet uit. Mits de bevoegdheden van het havenschap dan ook op nieuw worden vastgelegd GroenLinks wil niet dat een commercieel bedrijf zich gaat bemoeien met publieke taken De aanleg van havens en bedrij venterreinen is belangrijk voor de Zeeuwse economie en wordt daarom tot de taken van de overheid gerekend. Dat was en kele jaren geleden voor de Sta ten reden de havens niet te ver zelfstandigen, bracht CDA'erW. Saman in herinnering. Het CDA is sindsdien nog niet van mening veranderd. Gedeputeerde G. de Kok, diete vens voorzitter is van Zeeland Seaports, zei eerder in de PZCal dat hij de discussie over verzelf standiging niet uit de weg wil gaan. Hij vindt het echter nogte vroeg om er nu al mee te begin nen. De Kok wees er gisteren ook op dat sommige partijen de controle op wat er in het haven schap gebeurt juist willen ver sterken. Dat past zijns inziens slecht bij een verzelfstandiging, omdat de politiek dan op een nog grotere afstand van het ha venschap komt te staan. De WD stelde daar de con structie met Delta tegenover. Ook daar is de afstand van de politiek tot het bedrijf groter geworden. Toch zijn de Staten tevreden over de invloed die zij hebben op het beleid van Delta en dus op bijvoorbeeld de werk gelegenheid en het milieu. KLOETINGE - Leerlingen van kliniekschool Ithaka in Kloe- tinge hebben met een sponsor loop bijna 400 euro bijeenge bracht. De jongerenorganisatie van Wilde Ganzen, Jeugd voor Jeugd, legt nog een onbekend bedrag bij. De opbrengst is be stemd voor een school in Zuid- Af rika, waarmee een van de leerkrachten van Ithaka nauwe banden onderhoudt. De school wil met het geld de toiletten re pareren. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International I J 4,50 per maand i D anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer 1IL _1L 1 ILII Naam/voorletters O m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bei (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights 1 "!v-i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 72