PZC Jeugd verkent buitenplaats Mon Plaisir Grando Keukens helpt H 01* li-klanten! Michelle wil nooit meer water uit de kraan drinken GRANDO 13 Nieuw theater De Mythe in Goes wordt prachtig 0118-643558 Agrariër presenteert educatief opzetje over groene energie in Westhoek TOPVEILING zaterdag 21 juni 2003 Schennispleger aangehouden Programma Schelpenpad Liftkoker Historie Bei direct onze speciale servicelijn: of bezoek de vestiging bij U in de buurt! Kapelse advocaat wint prijs Boete voor taxi zonder vergunning Visbedrijf boet voor vervuiling Branchevervaging slijter bestraft Weekmarkt moet verhuizen Posthoornslak Keukens' Grando Middelburg www.grando.nl Saai Creatief Motorrijder gewond in Oudelande J jnnrRolf Bosboom GOES - Het wordt prachtig, maar het is wel aanpoten. De aannemer moet alle zeilen bij zetten om De Mythe, het nieuwe theater in Goes, op tijd te vol tooien. De oplevering moet ui terlijk op 1 september gebeuren, zodat er voldoende tijd is tot de officiële opening op 23 oktober. Een groot deel van het karakte ristieke gebouw gaat dienst doen als Cultuurhuis, waar di verse culturele organisaties worden ondergebracht. De werkzaamheden komen steeds meer in een afrondend stadium. De wanden in de gangen zijn al geschilderd in opvallend roze. Buiten worden de muren ge zandstraald en dat maakt zicht baar verschil. Aan de kant van het Bleekveld krijgt de aangebouwde entree partij steeds meer vorm. Daar voor wordt natuursteen ge bruikt. Een intrigerende ruimte is de 'green room', waar arties ten zich kunnen vertreden. Via een raam hebben zij zicht op het publiek in de foyer. En omge keerd natuurlijk. Dan de zaal en het toneel. Denk de 550 stoelen erbij, kleed in gedachten de wanden en vloeren rood aan en de voorstelling kan bij wijze van spreken beginnen. Eind oktober gaat het doek pas officieel op en weten theaterliefhebbers het zeker: De Mythe is geen fa bel. Themapark rond windmolens jnorFamke van Loon BURGHSLUIS - Agrariër P. de Hoop wil in samenwerking met Delta Nutsbedrijven een klein windmolenpark oprichtenlangs de Oosterscheldekust tussen Burghsluis en de N57. Bij de zes molens van minimaal zestig me ter hoog wil hij een kleinschalig themapark maken over groene energie. Op dit moment staat op het land van De Hoop langs de Meeldijk één windmolen van 32 meter hoog. Als het aan de Burghsluise agrariër ligt, worden er dat meer. Om de inkomsten van zijn bedrijf te verhogen, wil hij vijf nieuwe windturbines neerzet ten: drie langs de Westboutweg entwee aan de Groenlandsweg. Gelijktijdig met dit uitbrei dingsplan wil de ondernemer ook de bestaande windmolen vervangen voor een moderner, krachtiger exemplaar. Volgens De Hoop zijn er tal van redenen om het windmolenpark juist op die plek te realiseren. Het sluit aan bij wat de provin cie wil: de turbines moeten het liefst bij 'grote infrastructurele werken' en als landmark de overgang tussen water en land markeren. Met de Oosterschel- dekering in de achtertuin pas sen de molens op die plaats. Omdat er daarnaast al een windmolen staat, is het gebied Vertrouwd' met de energie-op- wekker. Daarnaast heeft Delta Nutsbedrijven een 'haalbaar heidsberekening' gemaakt. „En deze is positief", aldus DeHoop. De ondernemer heeft zijn plan inaugustus 2001 bij de gemeen te Schouwen-Duiveland inge diend. Gekoppeld aan het wind molenpark is de oprichting van een 'kleinschalig themapark'. MIDDELBURG - Een bewoner van de Nassaulaan te Middel burg is gisteren om vier op het balkon van zijn woning aange houden wegens openbare schennispleging. Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 30 juni -15.00 tot 20.00 uur 01 juli-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 ww.hetmiddelburgsveilinghuis.nl REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 t-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezoekers kunnen de windmo lens bezichtigen, erin en via in formatieborden leren over groe ne energie. Op die manier wil De Hoop naast de lasten die hij nu zegt te ondervinden van het toe risme, ook de lusten van de re creatie krijgen. Al bijna twee jaar wacht de ondernemer op antwoord van de gemeente. Wethouder L. Geluk - Poortvliet (ruimtelijke ordening) wil nog geen uitspraken doen of het windmolenpark voor de West hoek kans van slagen heeft. Hoe de gemeente in de toekomst met windenergie wil omgaan, wordt op dit moment bekeken in het kader van het nieuwe bestem mingsplan buitengebied. Daar naast zijn er meer plannen inge diend voor de aanleg van wind molenparken. Een groep agrari ërs uit Ouwerkerk wil turbines plaatsen, terwijl ook planont wikkelaar Promill uit Middel- harnis al jaren geduldig wacht op een oordeel over zijn plan voor windmolens langs de Gou- weveersedijk tussen Zierikzee en Ouwerkerk. Geluk: „Ik wil eerst de discussie over het be stemmingsplan buitengebied afwachten. Dan zal de politiek zeggen waar en of we ze willen. Leerlingen van de katholieke basisschool Willibrordus in Zierikzee brachten deze week een educatief bezoekje aan landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs. foto's Marijke Folkertsma door Ali Pankow SCHUDDEBEURS - Verhalen over het landleven van weleer, met jachtpartijen die worden afgesloten met een goed gevulde dis vol wild en oesters; banjeren door het bos, braakballen vin den en jonge padden op je hand laten springen; vissen in de vij ver en met een schepnetje rug- zwemmertjes, kokerjuffers en bloedzuigers uit het water halen. Het zijn allemaal onder delen van het bezoek dat leer lingen van de katholieke basis school Willibrordus in Zierikzee deze week brachten aan land goed Mon Plaisir in Schudde beurs. Eigenaar D. Schorer voldoet met die ontvangst aan het verzoek van de Federatie Parti culier Grondbezit aan land goedeigenaren in heel het land scholieren kennis te laten ma ken met het cultureel erfgoed van buitenplaatsen. Van de veertig deelnemers is Mon Plai sir het enige landgoed in Zee land. „Wij maken graag gebruik van die mogelijkheid", zegt on derwijzeres Els Versteeg van de Willibrordusschool. Zij zorgt ervoor dat de groepen vijf en zes twee boeiende ochtenden door brengen op het landgoed in Schuddebeurs. Het programma bestaat uit drie onderdelen: Schorer vertelt over de geschiedenis van het huis en de omliggende tuin, de moeders van de Werkgroep Schoolbiologie nemen de leer lingen mee naar de vijver om op waterdiertjes te vissen en die onder de loep te bestuderen en vrijwilliger Harry Verkaart van Landschapsbeheer gaat met de kinderen het bos in dat behoort bij landgoed Mon Plaisir. Direct bij aankomst blijken de scholieren volledig gefixeerd op het schelpenpad rond het huis. Daar zouden weieens haaien- tanden tussen kunnen zitten. Joeyi is de held als hij binnen en kele minuten een gaaf exem plaar vindt. Schorer posteert zich met het eerste groepje voor de witte gevel van het landhuis, die overigens meer facade blijkt dan je als passant op enige af stand over de Kloosterweg zou vermoeden. Ook vissen in de vijver en met een schepnetje rugzwemmertjes, kokerjuffers en bloedzuigers uit het wa ter halen vormden onderdeel van het bezoek aan het landgoed. „Mon Plaisir is niet in één keer gebouwd, maar in verschillende fasen en stijlen", zegt de huidige eigenaar. Hij vertelt over het so bere begin rond 1600 met een eenvoudige boerderij waarvan de eigenaar de bedrijfsvoering overliet aan een beheerder. Pas anderhalve eeuw later begon zo'n eigenaar in te zien dat het op deze mooie locatie in de vrije tij d goed toeven was en liet hij er een paviljoen bij bouwen. Hij nodigde er zijn vrienden uit voor de jacht in het omliggend bosgebied. Zo'n jachtpartij be hoorde te worden afgesloten met een overvloedige maaltijd. Ook daar was ruimte voor nodig en dus werd er een grote eetka mer aan vast gebouwd. Eén van de vroegere bewoners was bur gemeester Anthonie Okkerse uit Zierikzee. Een latere eigenaar, een nazaat van burgemeester De Jonge, bouwde daar in 1870 nog een koepelachtig werkver trek aan vast en zo ontstond het huidige aanzien van 'Mon Plai sir'. Aan de achterzijde van het landhuis is goed te zien dat het in verschillende perioden is ont staan. Opmerkelijke blikvanger is een kolomachtige uitbouw. Het blijkt een liftkoker die tien tallen jaren geleden werd aan gebracht in opdracht van Scho- rers grootmoeder, jonkvrouwe Adriënne Cornelia Schorer. „Het was zo'n ijzeren stoeltje dat door de huisknecht via tou wen omhoog getakeld moest worden", vertelt de gastheer. Hij neemt de jeugdige bezoekers daarna mee op een tocht door de tuin langs struiken met rode bessen, zwarte bessen, kruis bessen en kersenbomen, de mis pelboom en de moerbeiboom met zijn schaduwrijke brede kroon. Ook worden het koets huis, de schuur en de oude stal aangedaan. „Bent u fietsenma ker?", informeert Robert bij het zien van een ijzeren wiel. Scho rer legt hem uit dat een slijpap- paraat is. De aangetaste muren in het ou de paviljoen tonen hoe onbarm hartig de tand des tij ds vreet aan de vroegere grandeur. Meubels, oude piano en familieportretten dragen hier bij aan de sfeer van weleer. Geboeid volgen de kin deren de generatielij nen op de grote stamboomtekening aan de wand. De historie voert hierop terug tot 1581, toen voorvader Lucas Schorer vanuit Aken naar Nederland kwam. De groep in het bos doet inmid dels andere ontdekkingen. Ja- rek toont met trots de braakbal len die hij in de reigerkolonie heeft gevonden. Enkele van zijn klasgenoten raken in vervoe- Advertentie Neem uw orderbevestiging en aanbetalingsbewijs mee en Grando zorgt dat de schade minimaal blijft! CBW leveringsvoorwaarden! 5 jaar garantie! MIDDELBURG - Advocaat Jeroen Quist uit Kapelle heeft donderdag in Den Haag de Levenbachprijs gewonnen. Dat is een prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt voor een ar beidsrechtelijke doctoraalscriptie. Quist werkt sinds februa ri van dit jaar bij het advocatenkantoor Adriaanse en Van der Weel in Middelburg en Terneuzen. Zijn doctoraalscriptie was een rechtsvergelijkend onderzoek naar het evenwicht tussen de belangen van werkgever en werknemer in de huidige Nederlandse regeling van het concurrentiebeding en de Bel gische regeling. Quist was samen met drie anderen genomi neerd voor de prijs. Hij studeerde aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren V.O.F. Taxi Akkerdaas uit Vlissingen con form de eis veroordeeld tot 750 euro boete. Het taxibedrijf bleek op 2 0 j anuari dit j aar niet over de vereiste vergunning te beschikken. De vergunning moest in het kader van een over gangsregeling opnieuw worden aangevraagd. De verdachte verklaarde de vergunning te hebben aangevraagd, maar hij had er niet meer bij stilgestaan dat de aanvraag wellicht niet in behandeling was genomen. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Un- nik in Middelburg heeft gisteren Holland Fresh Herring BV uit Terneuzen voor het zich niet houden aan de hygiënische voorschriften conform de eis 400 euro boete opgelegd. Op 25 september vorig jaar werd proces-verbaal opgemaakt omdat de inrichting van het visbedrijf, waar haring wordt bereid, smerig en vuil was. De wand en het plafond van de verwer kingsruimte bleken aangetast te zijn door roest. Ook was er een gat in de wand van de koelcel. Zo waren in het proces-ver baal nog wat onsmakelijke details opgenomen. MIDDELBURG - Supermarkt Vader B.V. uit Koudekerke is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een boete van 550 eu ro, waarvan 150 boete voorwaardelijk. De economische poli tierechter achtte bewezen dat de verdachte in strijd met de Drank- en Horecawet op 8 januari dit jaar in zijn slijterij rookwaren en fotomateriaal te koop had aangeboden. Daar naast was er door de verbalisanten geconstateerd dat de slij terij door personeel zonder vergunning werd gerund, omdat de leidinggevende niet aanwezig was. VLISSINGEN - De weekmarkt van Vlissingen zal over een aantal maanden moeten verhuizen naar een andere locatie. Dan zullen de werkzaamheden beginnen rond de ingrijpende opknapbeurt op de hoek van de Spuistraat/Lange Zelke en de Oude Markt. De ingang van de parkeerkelder komt in het midden van de Spuistraat te liggen. Het blok bij de Aldi wordt gesloopt. Er komen appartementen en winkels terug. De ge meente wil de weekmarkt, die vrijdag en zaterdag is, ver plaatsen naar de Coosje Buskenstraat/Aagje Dekenstraat. Binnenkort krijgen ondernemers en bewoners een uitnodi ging voor een bijeenkomst waarin over de verandering wordt gesproken. De werkzaamheden zullen circa twee jaar in be slag nemen. Het is de bedoeling dat de markt weer terugkomt op de Spuistraat. ring door de kleine padden die hier door het gras springen en die gemakkelijk even in de hand te nemen zijn. Enkele bloten be nen zijn in aanraking gekomen met brandnetels. Terwijl excur sieleider Verkaart demonstreert hoe je met een fijn gewreven blaadje van de hondsdraf de prikkende pijn kunt verzach ten, diept Charlotte uit haar broekzak het azoronstiftje op dat moeder haar vanochtend uit voorzorg heeft meegegeven. De biologiemoeders Hannie Hoogerhuis en Dineke van Op- dorp instrueren de kinderen langs de vijver op dit landgoed hoe ze hier hun waterdieren kunnen opvissen en bestuderen. Kersten kijkt gefascineerd naar de bloedzuiger in haar bakje die zich tot een bolletje kan intrek ken en vervolgens weer uitrekt. Veel hoofden buigen zich dan weer over een ander bakje, waar wellicht een posthoornslak in rondzwemt, maar helemaal ze ker zijn ook de begeleidster daar nog niet van. Na de lunchpauze langs de bleekvijver op land goed Mon Plaisir wordt een deel van de middag nog besteed aan het verder onderzoeken en regi streren van de vijvervangst. Veerseweg 104 Middelburg doorlnge Heuff GOEDEREEDE - Joelend laten ruim honderd leerlingen uit de zes tweede klassen van de Groe ne School uit Sommelsdijk hun voorkeur blijken. Gezeten op de grond van de ontvangsthal van het pompstation in Ouddorp keuren zij eikaars presentaties over omgaan met water. Uitein delijk wint de groep die de Red Sponsbob heeft bedacht. Drie sponsachtige figuurtjes die jongeren bewust moeten maken van de waterproblematiek van Nederland. Gisteren waren de jongeren de hele dag bezig met het thema water. Het pompstation van Delta NV bij Goedereede is daarvoor een uitgelezen plaats. Aanleiding zijn de Zuid-Hol landse waterdagen die donder dag en vrijdag gehouden wer den in de hele provincie. Op Goeree-Overflakkee bood Del ta NV het pompstation als loca tie aan en de Groene School uit Sommelsdijk vond het een mooie manier om hun eigen wa terdagen hier af te sluiten. Na een verhaal van directeur Delta Waterbedrijf H. de Kraa over water in al zijn verschij ningsvormen, kregen de jonge ren een rondleiding. „Die rond leiding vond ik wel leuk, ik wist niet dat er zoveel werk aan drinkwater is", zegt Ilja Lange- donk uit Sommelsdijk. Ook Mi chelle Hopman uit Oude-Tonge kon de rondleiding wel waarde ren. „Maar ik drink nooit meer water uit de kraan. Bah, wat is dat water vies om te zien." Dat is Ilja niet met haar eens. „Je kunt in Nederland best wa ter uit de kraan drinken", weet ze. „Maar ik begrijp nu wel waarom je dat in het buitenland beter niet kunt doen. Marije Kastelein uit Sommels dijk vond het ochtendprogram ma maar niets. „Die rondleiding was saai en de uitleg ook. Maar die opdrachten die we 's mid dags moesten doen, vond ik weer wel leuk." Voordat de jongeren echter aan die opdrachten konden begin nen, kregen ze eerst meer infor matie over waterproblemen, de oorzaken en oplossingen en hoe je dat aan de Nederlanders dui delijk maakt. „Ik vond eigenlijk dat er weinig verteld werd", vindt Twan Hanse uit Brouwer shaven. „En als ik tijdens de rondleiding wat vroeg, wisten ze niet eens het antwoord.Mat- thij s van de Velde uit Zonnemai- re zegt er toch heel wat van op gestoken te hebben. „Van al het water is maar drie procent zoet, dat is niet veel." Na de lunch was het de beurt aan de jongeren. In groepjes gingen ze aan de slag om een manier te verzinnen hoe ze hun leeftijdgenoten bewust kunnen maken van de problemen rond water en hoe die op te lossen zijn. Op grote vellen papier wer den creatieve vondsten gepre senteerd, sommigen zelfs met communicatieplannen. Dit on derdeel werd door de leerlingen het meest gewaardeerd. Hier konden ze hun eigen ideeën kwijt over water en hoe je leef tijdsgenoten het best kunt be naderen. Matthijs zou, ondanks de hoge kosten, toch kiezen voor een tv-spotje. „Als je het maar flitsend en leuk brengt, zappen de mensen niet weg. Dan bereik je de meeste jongeren." Of de provincie Zuid-Holland dat idee overneemt, werd gister middag niet meer duidelijk. OUDELANDE - Bij een botsing in de buurt van Oudelande is gisteren aan het begin van de avond een 23-jarige motorrijder uit Vlissingen ernstig ge wond geraakt. Hij kwam op de Dierik- weg in botsing met een au to. De 23-jarige automo bilist was aan het keren op de weg en zag de motorrij der niet aankomen. Deze reed vol op de linkerkant van de auto en kwam en kele honderden meters verder in de sloot. Hij kon daar met moeite worden uitgehaald. Het slachtof fer werd met ernstig been letsel per overgebracht naar het academisch zie kenhuis in Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71