11 Theater Mondragon weer op nul 2004 fiink hoger Bestemmingsplannen in drie op de vier gevallen verouderd Haventje wordt decor Dijk val! Steiger moet wijken voor tweede brug over Grevelingensluis Behoud oude hoeves vraagt financiële offers Gespierd Voorstel tot afwijzing contract projectontwikkelaar AfvöltüriGVCll ill Totale Uitverkoop w Delscher zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 21 juni 2003 Aanbesteding Autokraak Nu 30% korting op de foorjaars- en zomercollectie Bedrijfsterreinen Bewust maken Restvuil Kostendekkend (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Braderie in St. Philipsland HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De mogelijkheid dat het theatercomplex Mond- rag0n in Zierikzee herleeft, lijkt lot nul gereduceerd. Het dage lijks gemeentebestuur stelt de raad voor, niet in zee te gaan met liet door projectontwikkelaars Van Dijk voorgestelde contract. Ook zou de verdere discussie over al dan niet een theater voorziening op Schouwen-Dui- veland pas na het zomerreces moeten worden voortgezet. Breekpunt voor de samenwer king met de projectontwikke laars vormen de wettelijke bepalingen voor Europese aan besteding. Volgens de ambtelij ke toelichting wil Van Dijk het project alleen op basis van een zogeheten turn-key overeen komst realiseren. Dit houdt in dat de projectontwikkelaars de bouw van een nieuw Mondra gon helemaal zelf uitvoeren en als opdrachtgevers zouden op treden. In april dit j aar al bleken ambtenaren en het college van B en W het daarover oneens. De ambtelijke projectgroep vond er te veel onduidelijkheden bleven over financiën, juridi sche en organisatorische conse quenties. B en W dachten daar anders over. Ook zij vonden dat er nog veel zaken geregeld moesten worden, maar zij zagen daar geen aanleiding in die turn-key constructie op voor band af te wijzen. Daar blijkt het college nu op te rug te komen. De pijn zit vooral inde richtlijnen voor een Euro aanbesteding. Van Dijk meende die te kunnen omzeilen door de volledige aanbesteding indelen te knippen. De huisad vocaat van de gemeente stelt echter op basis van een attest vast dat dit niet is toegestaan. .Als onderdelen van een aanbe- itedingduidelijk gericht zijn op betzelfde eindproduct, zoals bij Mondragon het geval is, dienen ook die onderdelen Europees te worden aanbesteed", zegt wet houder A van der Wouden. Hij is overigens niet zo pessi mistisch gestemd over de plan nen om Mondragon te doen her leven. Volgens hem is de relatie met de projectontwikkelaars nu weliswaar even bekoeld, maar hoeft dit niet tot een definitieve scheiding te leiden. „Wij kun nen en willen als gemeente na tuurlijk niet sjoemelen met wet telijke bepalingen en kunnen dus niet instemmen met het con tract dat de projectontwikke laars ons aanbieden voor de haalbaarheidsstudie. We moe ten wel even afstand van elkaar nemen, maar bij zo'n Europese aanbesteding kunnen de heren Van Dijk natuurlijk best één van de inschrijvers zijn, zodat we op iets latere termijn alsnog met el kaar verder kunnen", aldus Van der Wouden. Hij erkent dat de gemeente nu geen juridische verplichting met de projectont wikkelaars aan kan gaan. Daarmee zou immers worden ingestemd met de onwettige werkwijze van Van Dijk. Daar komt nog bij, dat het con tract ook een clausule bevat, die vader en zoon Van Dijk het alleenrecht geeft op ontwik keling van een nieuw theater op de locatie Mondragon. Dat de discussie over een po diumvoorziening nu wordt uit gesteld tot na het zomerreces heeft volgens de wethouder al les te maken met de wens van de gemeenteraad dat in combina tie met de plannen voor poppo dium Brogum te doen. Naar aanleiding van het voorstel van de WD-fractie in de tennishal van Onderdak een poppodium te vestigen, heeft de gemeente contact opgenomen met eige naar Stichting Renesse. Die heeft echter laten weten pas na de zomer overleg hierover te kunnen voeren. Het voorstel af te zien van een contract met Van Dijk komt aan de orde in de commissie Samen leving en Bestuur op dinsdag avond 1 juli vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Zierikzee. BRUINISSE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Hage- «eg in Bruinisse is tussen don derdag 20.00 uur en vrijdag 12.30 uur ingebroken, üitde auto werd een autoradio- cd-speler, hoekenplank met boxen, een bril en cd's weggeno men. Wethouder A. van der Wouden (tweede van rechts) onthult samen met A. de Vrieze bij de opening van de Boerderijenroute door de Westhoek het informatiebord bij boerderij Welland in Noordwelle. Geheel links G. Smallegange. door Famke van Loon NOORDWELLE - Eigenaren van oude, monumentale boer derijen moeten op de een of an dere manier geholpen worden door Rinus Anto nisse MIDDELBURG - Bijna drie kwart van de bestemmings plannen in de Zeeuwse gemeen ten is verouderd. Veel plannen njn al in de jaren vijftig en zes- van de vorige eeuw vastge steld en nooit aangepast. Enkele gemeenten hanteren zelfs nog bestemmingsplannen van voor en kort na de Tweede Wereld oorlog. Bestemmingsplannen regelen J'at er in een gebied wel en niet kan bij het invullen van de ruimte. Ze moeten volgens de Wet Ruimtelijke Ordening na tien jaar worden herzien. Op het "iet nakomen van deze plicht Jaan echter geen sancties. Van- war dat alle dertien Zeeuwse gemeenten er de hand mee lich ten. Je totaal zijn er in de provincie 1197 bestemmingsplannen van «acht. Hiervan is maar liefst 73 Procent de grens van tien jaar gepasseerd. Noord-Beveland spant de kroon: daar is 88 pro- LT Van Plannen gedateerd van de 73). De voormalige gemeenten Oostburg en Sluis- rdenburg hielden hun plan- Jen nog het meest bij de tijd. Daar was respectievelijk 53 Advertentie Ooststraat 8, Domburg www.denobelaer.com °-3.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell procent van de 69 plannen en 55 procent van de 27 plannen ou der dan tien jaar. Er is één geldend plan van voor de oorlog, dat van de gemeente Goes uit 1937 (uitbreidingsplan 's Heer Hendrikskinderendijk). Het sanerings- en uitbreidings plan voor het kanaalgebied in Terneuzen is in 1947 door Gede puteerde Staten goedgekeurd. Veere gebruikt voor de kern Se- rooskerke nog een plan uit 1950. Op zich hoeft het toepassen van (sterk) verouderde bestem mingsplannen niet altijd tot on gewenste situaties te leiden. Met name als zich in een gebied geen ontwikkelingen voordoen, zijn onherstelbare toestanden doorgaans te vermijden. Het aanvragen van vrijstellingen (meestal de zogenoemde artikel 19-procedure) biedt dan uit komst. Anders ligt het in gebieden die wel in beweging zijn, bijvoor beeld bedrijfsterreinen. Zoals het bedrijventerrein langs het Kanaal Gent-Terneuzen (plan uit 1947)en het bedrijventerrein Arnestein bij Middelburg (plan uit 1960). Voor dergelijke gebie den is het van groot belang dat de uitgangspunten voor bij voorbeeld ontsluiting, veilig heid en milieu zijn aangepast aan de jongste inzichten en niet gegrond zijn op die van bijna een halve eeuw geleden. Overigens hebben alle gemeen ten inmiddels een plan van aan pak gemaakt, waarin ze aange ven wanneer de oude plannen worden geactualiseerd. De meeste gemeenten denken daar vijf jaar voor nodig te hebben (met inbegrip van het vermin deren van het aantal plannen), anderen gaan uit van een perio de van tien jaar. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) gaat bij de ge meentebesturen aandringen op een voortvarende aanpak. zie ook bijlage Ruimte om hun hoeve in stand te hou den. Volgens wethouder A. van der Wouden (monumenten) kan de overheid deze huizenbezit ters geen voorwaarden opleg gen zonder daar iets tegenover te stellen. „Want daar wordt weieens te gemakkelijk over ge dacht." Schouwen-Duiveland telt een beperkt aantal historische, mo numentale boerderijen. In de af gelopen eeuwen hebben her haaldelijke overstromingen flink huisgehouden onder deze bedrijfspanden. Iedere keer weer gingen monumentale hoe ves ten onder aan het waterge weld. Maar de laatste jaren heb ben de boerderijen te maken met andere krachten, die hen in hun voortbestaan bedreigen. Behoud en herstel kost handen vol geld, dat er amper is. Omdat ook in andere delen van Zeeland steeds meer historische boerderijen verdwijnen, is vier jaar geleden de Boerderijen stichting Zeeland opgericht. Staat behoud van dit cultureel- historisch erfgoed voorop, vol gens voorzitter G. Smallegange wil de stichting ook laten zien wat er is. „We willen de mensen bewust maken van de schoon heid van de boerderijen." In de Zak van Zuid-Beveland is twee jaar geleden daarom de eerste boerderijenroute opgezet. De Westhoek van Schouwen- Duiveland volgt nu dat pad. Ze ven boerderijen - van Renesse en Noordwelle tot Burgh- Haamstede - zijn hierin opgeno men. Dat het zwaartepunt van de route in Noordwelle ligt, is volgens W. de Vrieze, bestuurs lid Schouwen-Duiveland van de stichting, niet verwonderlijk. Dit dorpje ligt immers hoog en op goede grond, zodat de de structieve krachten van het wa ter hier minder schade aan de historische boerderijen hebben aangebracht. Bij de opening van de route, gisterenmiddag bij boerderij Welland in Noordwel le, merkt wethouder Van der Wouden dan ook op dat het ei genlijk om een bijzondere ope- BOMMENEDE - Het haventje van Bommenede bij Zonnemai- re wordt de komende dagen weer omgebouwd tot een Schouws dorpje uit de zestiende eeuw. Gisteren werd de laatste hand gelegd aan de achthon derd zitplaatsen tellende over dekte tribune, die het publiek zicht moet bieden op het histo risch schouwspel Dijkvak Vanaf maandag nemen de de corbouwers van de Stichting Historische Spelen bezit van een belangrijk deel van het ter rein bij de hellingbaan voor bo ten. Museale scheepjes, nage bouwde boerderijen, een kroeg en de karakteristieke plompe toren van (het verdronken) Koudekerke vormen het vaste decor van het theaterstuk, dat vorig jaar met vijf voorstellin gen volledig was uitverkocht. Inmiddels zijn ook voor de re prise meer dan de helft van de kaarten in de voorverkoop uit geven. Het stuk gaat vrijdag in première. De andere voorstel lingen zijn op 28 juni en 234 en 5 juli. Dijkval gaat over de eeuwige Zeeuwse strijd tegen het water. Centraal in het stuk staat de Brabantse waterbouwkundige Andries Vierlingh, die door middel van dijkverzwaringen rond 1528 een aantal dorpen langs de Schouwse zuidkust trachtte te behouden. Kaarten zijn te koop bij de balie van de Stichting Historische Spelen in de ABM-AMRO bank aan het Havenpark in Zierikee, of te bestellen via de internetsite www.edz.nl/dijkval. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft jaarlijks ruim een ton meer no dig om de rekeningen voor de af valverwerking te kunnen beta len. Zowel de verwerking van brandbaar huisvuil als dat van groente-, fruit- en tuin (gft)- afval pakt dit jaar flink duur der uit dan aanvankelijk ge dacht. Voor de rest van 2003 wil het college dit tekort van 101.000 euro oplossen met behulp van een reservepotje, dat bedoeld is om tegenvallers op het gebied van afvalstoffenheffingen op te vangen. Voor volgend jaar moet een andere oplossing worden bedacht. Het gevolg hiervan is dat de gemeentelijke tarieven voor de afvalstoffenheffing of de reinigingsrechten omhoog gaan. De oorzaak van de hogere kos ten voor de verwerking van het afval ligt buiten de gemeente, zo legt het gemeentebestuur uit. Want de gemeente zamelt welis waar zelf het huisvuil in, maar de verwerking ervan wordt door andere instanties gedaan. Bij Afvalverbranding Zuid-Neder land (AZN), die het huisvuil voor Schouwen-Duiveland ver brandt, vallen de opbrengsten tegen, terwijl de kosten van de verbranding hetzelfde zijn ge bleven. De verwerkingstarieven die de gemeente aan AZN moet betalen, zijn daardoor hoger ge worden. Bij verwerking van het gft-af- val, dat door het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwij de ring Zeeland (OLAZ) wordt ge daan, blijft een kleine hoeveel heid restvuil over. Het storten van dat afval blijkt ook meer te kosten dan vooraf berekend door het OLAZ. Omdat Schou wen-Duiveland een contract heeft met het OLAZ komen de extra kosten van deze foute be groting toch bij de gemeente te recht. In de praktijk betekent dit dat Schouwen-Duiveland 6,56 euro per ton brandbaar afval en 4,50 euro per ton gft-af val meer moet gaan betalen. Normaal bespro ken komen deze kosten direct via de afvaltarieven op het bordje van de bewoners en on dernemers terecht. Maar tus sentijds deze tarieven aanpas sen kan en mag niet. Bij elkaar komt de gemeente zodoende dit jaar 101.000 euro tekort om de rekeningen van AZN en OLAZ te voldoen. Het college wil daar om dit jaar een beroep doen op de zogeheten egalisatiereserve afvalstoffenheffing, die speci aal voor dit soort situaties is op gezet. Maar dit potje mag alleen in noodsituaties worden gebruikt. Voor 2004 moeten de hogere re keningen op een andere manier worden betaald. Dat betekent dat de tarieven voor bewoners en ondernemers opnieuw zullen stijgen. In het stuk 'uitgangs punten voor begroting 2004' zinspeelde het college op deze verhoging van de tarieven door nog eens uitdrukkelijk te stellen dat deze begrotingspost 'hon derd procent kostendekkend' moet zijn en dat 'structurele las tenstijgingen' zoveel mogelijk in de tarieven zullen worden verwerkt. Hoeveel meer de on dernemers en bewoners van Schouwen-Duiveland volgend jaar moeten gaan betalen is nog niet bekend. Advertentie CC LH I O CD Grote Markt 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 foto Dirk-Jan Gjeltema ning gaat. „Ik ga iets openen dat er al is.Voor De Vrieze vormt de Boerderijenroute 'Toegang tot de Westhoek' een aanzet tot meer. Nu zijn zeven boerderijen voorzien van een informatie bord, maar dat mogen er wat hem betreft best meer worden. Temeer omdat het een aanvul ling is op het cultuur-historisch toerisme, waar Schouwen-Dui veland zich steeds meer op moet gaan richten. Of ook andere de len van het eiland later zullen aansluiten bij de route zal - net als bij het behoud en herstel van de hoeves - afhangen van geld. Van der Wouden ziet in ieder ge val wel brood in uitbreiding van de route: „Het mag best iets ei- landelijks zijn, uiteindelijk." door Famke van Loon BRUINISSE - De komst van de tweede brug over de Grevelin gensluis bij Bruinisse ligt nog even achter de horizon. Maar Rijkswaterstaat wil nu al de eerste voorbereidingen treffen voor de aanleg van de bypass en de brug. De steiger, van waaruit jarenlang het betonningswerk voor de Grevelingen is uitge voerd, moet het veld ruimen voor de vernieuwing en de verkeersveiligheid op de N59. De steiger voor het gebouwtje van De Ronde ligt nu nog vlak voor het Bruse sluiscomplex aan de Oosterschelde-kant. Ja renlang heeft hier het schip van Rijskwaterstaat afgemeerd ge legen dat het onderhoudswerk aan de boeien en andere beton ning op de Grevelingen voor zijn rekening neemt. Maar in de nieuwe plannen voor de komst van de (tweede) rolbrug over de sluis om het verkeer op de N59 beter door te laten stromen, ligt de steiger in de weg.,We hebben de ruimte nodig voor de uitbrei ding van het landhoofd ten behoeve van de rolbrug", ver duidelijkt A. Tange, projectme dewerker bij Rijkswaterstaat. Bij de gemeente is daarom een sloopvergunning voor de steiger en het bijbehorende gebouwtje aangevraagd. Die vergunning wil het college afgeven. De sloop betekent niet dat het beton- ningsschip zonder thuishaven in Bruinisse komt te zitten. Aan de Grevelingen-kant van het sluiscomplex krijgt het schip een nieuwe plek. De steiger ,daar, waar de waterpolitie ook regelmatig afmeert, wordt ver lengd. En er wordt een nieuw kantoortje neergezet. Tange verwacht dat Rijkswaterstaat komend najaar zal kunnen be ginnen met de sloop van de stei ger waar het betonningsschip nu nog ligt. Daarmee wordt dan de eerste stap gezet voor de komst van de rolbrug. Rond dezelfde tijd moet ook het andere project werk beginnen. De aanleg van de nieuwe wegen, die het ver keer naar de tweede brug moe ten brengen, moet een jaar later beginnen. Zodat uiterlijk 1 mei 2005 de rolbrug over de Greve lingensluis gebruikt kan wor den. De afgegeven sloopvergunning ligt de komende vier weken ter inzage op het gemeentehuis in Zierikzee. SINT PHILIPSLAND - In Sint Philipsland vindt vandaag de jaarlijkse braderie plaats. In de Voorstraat, de School straat en de Kerkring staan tus sen 10.00 en 21.00 uur tientallen kraampjes opgesteld. Op de Kerkring vindt tussen 10.00 en 12.00 uur tevens een kinderbra- derie plaats. Het feest wordt rond 20.45 uur afgesloten met een concert van Concordia op het havenplateau. Die ietwat corpulente Hul stenaar („allemaal spier!") besloot op aanraden van een collega de zwemband rond zijn middel wat leeg te laten door te gaan fietsen. Hij kocht een prachtig stalen ros, met wel 21 versnellingen, want als-ie iets doet, doet-ie het goed en aan het materiaal zou het niet liggen. Op kan toor werden weddenschap pen afgesloten over hoe lang hij het zou volhouden en met die stok achter de deur ped delde hij braaf zijn rondjes. Voor zolang het duurde. Ja ren nadien durfde hij zijn col lega's op te biechten dat hij nooit verder was gekomen dan de tweede versnelling. Die fiets staat nu te roesten in de garage, dient als onderde- lenpakket voor kapotte fiet sen van zijn dochters en hij zelf is 'gespierder' dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 69