PZC WCT bepaalt toekomst van havenschap Zandkever YOUR CULT GUI Radaronderzoek op bunkerterrein Vlissingen mm- i- - SrIAMNESTY Ja, ik steun Amnesty International b 14 zaterdag 21 juni 2003 Inlaat zoet water stopt om plaag algen bij Rilland te voorkomen Omstreden Gatenkaas McDonald's r it vtwm mMi r. t. Weinig nut Jazzdansgala S|g International Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. www.cjp.nl/uitagenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN door Rolf Bosboom RILLAND - Vanwege blauwalg en algenbloei stopt waterschap Zeeuwse Eilanden voorlopig met het inlaten van zoet water bij Rilland. Vanochtend wordt het inlaatgemaal aan het Bathse Spuikanaal uitgezet, om te voorkomen dat het slotenstelsel rond Rilland verontreinigd raakt. Blauwalg produceert giftige stoffen waar mensen en dieren ziek van kunnen worden en ge dijt bij warm en droog weer, zo als de afgelopen periode het ge val is geweest. Bij het Bathse Spuikanaal worden momenteel toenemende concentraties blauwalg gemeten. Ook is al genbloei gesignaleerd. Dat is reden voor het water schap om de inname van zoet water te staken. Bij de beslis sing heeft ook een rol gespeeld dat het naar verwachting de ko mende dagen warm en droog weer blijft en dat Rijkswater staat voorlopig niet zal spuien, omdat het peil in het kanaal daarvoor te laag is. Als er wel gespuid zou worden, zou het met blauwalg verontrei nigde water worden doorge spoeld. De maatregelen betekenen dat agrariërs in het gebied vanaf acht uur vanochtend geen sloot water meer kunnen onttrekken. Gisteren kregen ze van het wa terschap de gelegenheid hun lo pende beregeningsactiviteiten af te ronden. Bij Rilland wordt al sinds 1994 zoet water ingelaten. Dit is be doeld om de kwaliteit van het slootwater in de Reigersberg- schepolder en de Eerste Bath- polder te verbeteren, zodat het ook kan worden gebruikt om landbouwgewassen te berege nen. Op Tholen loopt sinds kort een omstreden proef met het inlaten van zoet water. „Ook daar heb ben we bemonsterd", zegt A. van der Wel van het water schap. „Blauwalg komt er ech ter niet in die mate voor als bij Rilland. Wel houden we het de komende tijd goed in de gaten." Speurtocht naar explosieven door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Op het Bunker terrein bij de Langeleenweg in Vlissingen wordt gezocht naar explosieven. Radarapparatuur speurt bovengronds de bodem af op verdachte voorwerpen. Het onderzoek is nodig omdat dit terrein (Baskensburg III) be bouwd wordt met woningen en grootschalige detailhandel. Voor het onderzoek dat momen teel wordt uitgevoerd zijn 72 dagen uitgetrokken. Er zal niet iedere dag gewerkt worden. „Het terrein is verdeeld in blok ken", vertelt H. Eggink van de gemeente Vlissingen. „Alle blokken worden afgelopen met de radar of meetapparatuur." De apparatuur brengt in beeld waar voorwerpen liggen en wel ke afmeting ze hebben. Aan de hand daarvan wordt bepaald waar voorwerpen liggen die mogelijk explosief zijn. Over een maand of drie moet de ge meente dat duidelijk in beeld hebben. Daarna wordt beslist of de voorwerpen worden uitge graven. Volgens de Vlissingse gemeen tearchivaris Ad Tramper is er in de Tweede Wereldoorlog een ta pijt aan bommen op het terrein tussen de Koudekerkseweg en Westerzicht gegooid. „Ik heb oude luchtfoto's gezien. Het hele gebied was een gatenkaas." Zijn collega Adri Meerman heeft de zaak onderzocht en maakte voor heel Vlissingen een bommenkaart. „InhetBaskens- burggebied stond één van de drie batterijen die samen het landfront vormden. Die batte rijen waren bedoeld om gealli eerde aanvallen vanaf zee tegen te gaan", vertelt Tramper. „Voordat de geallieerden in 1944 de dijken van Walcheren bombardeerden, hebben ze ge probeerd de batterij bij Bas kensburg uit te schakelen. Er zijn toen tussen de Koudekerk seweg en het oude vliegveld in de buurt van Westerzicht, 327 duizendponders en 100 vijfhon derdponders neergekomen. De zwaarste aanval op Baskens burg vond plaats op 17 septem ber 1944." De archivarissen hebben die informatie onder meer van de Dienst Luchtbe scherming die het aantal ge gooide bommen in bewoonde gebieden registreerde. Hoeveel van die bommen niet ontploft zijn, is onbekend. Als blijkt dat dat er heel veel zijn, kan de gemeente in de proble men komen. „De spade moet zo snel mogelijk in de grond", zegt Eggink. „We willen in septem ber beginnen met de bouw, want met McDonald's is afgesproken dat hun eerste filiaal in Vlissin gen op 1 mei 2004 open kan." Op het bunkerterrein dat inge klemd ligt tussen de Bossen- burghweg, de Sloeweg en de Vlissingse Watergang, komen woningen en bedrijven. Het bouwplan bestaat uit een woon toren van vijftig meter hoog. De toren komt te staan aan de Bos- senburghweg, schuin tegenover de Govert Flincklaan. Op de plaats van de Hercules Segher- slaan worden 21 eengezinswo ningen gebouwd en aan de watergang is ruimte voor 33 ter rasappartementen. Op het bun kerterrein komen 36 waterap partementen. Aan beide kanten van de Bossenburghweg is ruimte voor grootschalige de tailhandel zoals bouwmarkten en autodealers. McDonald's wil zich vestigen op de hoek van de Bossenburghweg en het fiets pad langs de Sloeweg. De drie bunkers die omgeven zijn met groen, blijven bestaan. door Gino van den Broecke HULST - Sabine de Moor uit Hulst is trots op haar bouwwerk. Ze maakt met drie andere zandsculp tuurartiesten een Volkswagen Kever cabriolet van zand op de Grote Markt van Hulst. De creatie dient als blikvanger voor de internationale Kever-cabri- omeeting, die er dit weekend plaatsvindt. Honderdtwintig Kever-cabriolets uit diverse lan den zijn te zien in de vestingstad. De Moor (31) is afgestudeerd architecte en werd door Roger Bogaert van de Kever-cabrioletclub Hulst en omstreken benaderd om de auto op ware grootte na te maken. „De Kever is als het goed is za terdagmiddag helemaal klaar. Hij blijft tot volgen de week vrijdag staan. Ik hoop dat de mensen er een beetje op passen, want het is toch iets wat je hier niet alle dagen ziet." De Hulsterse is donderdag morgen met drie 'carvers' en haar neefje begonnen met het compacten van het zand. „We hebben zes tien ton zand uit de Maas in mallen gedaan, met water vermengd en vervolgens alle lucht eruit ge stampt." Maaszand heeft in tegenstelling tot strandzand een vierkante korrel. „Dat hecht be ter. De Moor en de andere carvers werken voor In- axi Zandsculpturen uit Den Haag, dat opdrachten krijgt om op allerlei plaatsen zandcreaties te bou wen. Kever-cabrio-eigenaren uit België, Duits land, Zwitserland, Engeland en Nederland komen naar Hulst voor enkele rondritten door de streek, maar het publiek krijgt ruimschoots de gelegen heid de Kevers te zien. Vandaag staan ze op het Ha venfort van 12 tot 14.30 uur en zondag zijn de wa gens te bezichtigen bij het Churchillhotel in Ter- i - i'w De zandsculptuur van een Volkswagen Kever blijft een week in Hulst staan. foto Camile Schelstraete door Maurits Sep MIDDELBURG - Provinciale Staten gaan later dit jaar praten over de voor- en nadelen van verzelfstandiging van Zeeland Seaports. De VVD wil door een bureau een 'verkennend onder zoek' laten uitvoeren naar de beste bestuursvorm voor de ha vens. De partij kondigde dat gisteren aan in een vergadering van het provinciebestuur in Middelburg. Van cruciaal belang voor de dis cussie wordt de uitspraak van de Raad van State over de aan leg van de Westerschelde Con tainer Terminal. Die wordt één dezer weken verwacht. Als de WCT er mag komen, dan wordt de samenwerking van Zeeland Seaports met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zeer intensief. De belangrijkste com merciële activiteiten van het havenschap worden dan onder gebracht in een samenwer kingsverband met Rotterdam (ESM). Dat is een BV. Zeeland Seaports gaat de havens behe ren en onderhouden. Om die reden verwachten som mige fracties, zoals PvdA en SGP, weinig nut van een ver zelfstandiging. Andere partijen wijzen er echter op dat door de steeds grotere commerciële be langen van de Zeeuwse havens ook de directie van Zeeland Seaports sneller moet kunnen inspelen op marktontwikkelin gen. Daarvoor heeft zij meer vrijheid nodig dan ze nu als overheidsorgaan krijgt. De WD denkt er zo over, maar ook de SGP bleek gevoelig voor dit argument. „In deze bedrijfs tak zijn een grote slagvaardig heid en minder stroperigheid een vereiste", stelde I. Vogelaar (WD)We kunnen als overheid niet meer alle cijfers tot achter de komma controleren. De ha venbaronnen hebben ruimte nodig", beaamde SGP'er J. Houmes. vorming GroenLinks sluit de van een naamloze vennoot- schap voor Zeeland Seaports niet uit. Mits de bevoegdheden van het havenschap dan ook op. nieuw worden vastgelegd GroenLinks wil niet dat een commercieel bedrijf zich gaat bemoeien met publieke taken De aanleg van havens en bedrijf venterreinen is belangrijk voor de Zeeuwse economie en wordt daarom tot de taken van de overheid gerekend. Datwasen- kele jaren geleden voor de Sta ten reden de havens niet te ver zelfstandigen, bracht CDA'erW Saman in herinnering. Het CDA is sindsdien nog niet van mening veranderd. Gedeputeerde G. de Kok, die te vens voorzitter is van Zeeland Seaports, zei eerder in de PZCal dat hij de discussie over verzelf standiging niet uit de weg wil gaan. Hij herhaalde dat giste- ren. Hij vindt het echter nog te vroeg om er nu al mee te begin nen. De Kok wees er gisteren ook op dat sommige partijen de contro le op wat er in het havenschap gebeurt juist willen versterken. Dat past zijns inziens slecht bi] een verzelfstandiging, omdatdé politiek dan op een nog grotere afstand van het havenschap komt te staan. De WD stelde daar de con structie met Delta tegenover. Ook daar is de afstand van de politiek tot het bedrijf groter geworden. Toch zijn de Staten tevreden over de invloed die zij hebben op het beleid van Delta. MIDDELBURG - De dansgroe pen van VTV Vlissingen verzor gen woensdageen optreden in de Stadsschouwburg in Middel burg. In totaal krijgt het publiek 23 verschillende dansen te zien kleuterdans, streetdance, mo derne dans, jazzdans en klassie ke dans. Het gala begint om 19.00 uur, de deuren gaan om 18.30 uur open. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International L i 4,50 per maand I anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I I 1IIi 1 1 1 Naam/voorletters Cü m v Straat Postcode woon plaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66