11 Bestemmingsplannen in drie op de vier gevallen verouderd Motorrijder gewond in Oudelande Vraagtekens bij vaker sluiten van pij Ier dam Maartenshof gaat de hoogte in Snel en origineel op klompen 'Totale j Uitverkoop Muziekvereniging nog één keer op de barricaden Gespierd Gemeente toetst overtredingen aan vastgestelde normen w Delscher wwiïmmÊÈmÈÉÈÊMÊm zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 21 juni 2003 Nadruk Kapelse advocaat wint prijs J Grote kortingen Bedrijfsterreinen Werkzaamheden in hart Tholen Favoriet Nadelen Visser beboet voor vervuilen Nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie N-Beveland wil beter handhaven door RnbPaardekam ffISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland wil de hand having van vergunningen pro fessionaliseren. Momenteel «ebeurt dat veelal ad hoe. Het college wil dat er beleid komt. Dat beleid wordt vastgelegd in Kn Nota Handhaving, waar ie dereen zich aan te houden heeft. Er komt een kader waaraan elk concreet geval getoetst kan worden. Op die manier ontstaat een heldere en consequente handhaving. De gemeente wil de nadruk leg gen op preventieve handhaving: het voorkomen van overtredin gen door streng toezicht. Het college beseft echter dat het soms zwaardere middelen in zal moeten zetten. Daarom is in de nota een aantal sancties op een rijtje gezet. De gemeente zal po gen elke overtreding met een zo licht mogelijke sanctie te be straffen en te beëindigen. Het opleggen van een dwangsom is zo'n maatregel, maar ook be stuursdwang, waarbij de ge meente zelf optreedt, is een mo gelijkheid. Dat laatste zal gebeuren bij overtredingen waarbij direct sprake is van een onveilige situ atie voor mens of milieu. Een dwangsom zal vaak worden op gelegd bij zaken waarbij niet di rect sprake is van direct voor de volksgezondheid of het milieu. Een derde maatregel, het in trekken van de vergunning, wil de gemeente spaarzaam toepas sen. Datzelfde geld voor gedo gen, al wordt dat niet helemaal uitgesloten. Als er wordt ge doogd, dient dat via strikte nor men te gebeuren. De gemeente geeft in de Nota Handhaving aan, in de toekomst meer aan dacht te willen besteden aan het gebruik van recreatiewoningen als tweede woning. De gemeen te heeft op dit moment net niet genoeg mensen in dienst om de strenge woorden uit de nota waar te maken. Berekeningen leren, dat er een capaciteitste kort van ruim 500 uur is. Die uren wil de gemeente invullen door iemand in te huren. Het ministerie van VROM tikte de gemeente Noord-Beveland enkele maanden geleden nog op de vingers getikt wegens het ontbreken van een formeel vast gesteld handhavingsbeleid. Met de Nota Handhaving zal die kri tiek worden weggenomen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bijna drie kwart van de bestemmings plannen in de Zeeuwse gemeen ten is verouderd. Veel plannen zijn al in de jaren vijftig en zes tig van de vorige eeuw vastge steld en nooit aangepast. Enkele gemeenten hanteren zelfs nog bestemmingsplannen van voor en kort na de Tweede Wereld oorlog. Bestemmingsplannen regelen wat er in een gebied wel en niet kan bij het invullen van de ruimte. Ze moeten volgens de Wet Ruimtelijke Ordening na tien jaar worden herzien. Op het niet nakomen van deze plicht staan echter geen sancties. Van daar dat alle dertien Zeeuwse gemeenten er de hand mee lich ten. In totaal zijn er in de pro vincie 1197 bestemmingsplan nen van kracht. Hiervan is maar liefst 73 procent de grens van tien jaar gepasseerd. Noord-Be veland spant de kroon: daar is 8 8 procent van de plannen geda teerd (64 van de 73). De voorma lige gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg hielden hun Advertentie u (i.v.m. verbouwing) Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 OUDELANDE - Bij een botsing in de buurt van Oudelande is gisteren aan het begin van de avond een 23-jarige motor rijder uit Vlissingen ernstig gewond ge raakt. Hij kwam op de Dierikweg in bot sing met een auto. De 23-jarige automo bilist was aan het keren op de weg en zag de motorrijder niet aankomen. Deze reed vol op de linkerkant van de auto en kwam enkele honderden meters verder in de sloot terecht. Hij kon daar met moeite worden uitgehaald. De traumahelikop ter verleende assistentie. Het slachtoffer werd met ernstig beenletsel overge bracht naar het academisch ziekenhuis inAntwerpen. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Advocaat Je roen Quist uit Kapelle heeft donderdag in Den Haag de Le- venbachprijs gewonnen. Dat is een prijs die eens in de twee jaar wordt uitgereikt voor een arbeidsrechtelijke docto raalscriptie. Quist werkt sinds februari van dit jaar bij het ad vocatenkantoor Adriaanse en Van der Weel in Middelburg en Terneuzen. Hij deed onderzoek naar het evenwicht tussen de belangen van werkgever en werknemer in de Nederlandse regeling van het concurrentie beding en de Belgische regeling. plannen nog het meest bij de tij dDaar was respectievelijk 53 procent van de 69 plannen en 55 procent van de 27 plannen ou der dan tien jaar. Er is één geldend plan van voor de oorlog, dat van de gemeente Goes uit 1937 (uitbreidingsplan 's Heer Hendrikskinderendijk). Het sanerings- en uitbreidings plan voor het kanaalgebied in Terneuzen is in 1947 door Gede puteerde Staten goedgekeurd. Veere gebruikt voor de kern Se- rooskerke nog een plan uit 1950. Op zich hoeft het toepassen van (sterk) verouderde bestem mingsplannen niet altijd tot on gewenste situaties te leiden. Met name als zich in een gebied geen ontwikkelingen voordoen, zijn onherstelbare toestanden doorgaans te vermijden. Het aanvragen van vrijstellingen (meestal de zogenoemde artikel 19-procedure) biedt dan uit komst. Anders ligt het in gebieden die wel in beweging zijn, bijvoor beeld bedrijfsterreinen. Zoals het bedrijventerrein langs het Kanaal Gent-Terneuzen (plan uit 1947) en het bedrijventerrein Arnestein bij Middelburg (plan uit 1960). Voor dergelijke gebie den is het van groot belang dat de uitgangspunten voor bij voorbeeld ontsluiting, veilig heid en milieu zijn aangepast aan de jongste inzichten en niet gegrond zijn op die van bijna een halve eeuw geleden. Overigens hebben alle gemeen ten inmiddels een plan van aan pak gemaakt, waarin ze aange ven wanneer de oude plannen worden geactualiseerd. De meeste gemeenten denken daar vijf jaar voor nodig te hebben (met inbegrip van het vermin deren van het aantal plannen), anderen gaan uit van een perio de van tien jaar. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) gaat bij de ge meentebesturen aandringen op een voortvarende aanpak. zie ook bijlage Ruimte en Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) voelt er weinig voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde vaker te sluiten om te voorko men dat de dijken moeten wor den verhoogd. De Oosterschel- dekering is bedoeld om het achterliggende gebied tegen stormvloeden te beschermen én zoveel mogelijk van het oor spronkelijke getijde-milieu te handhaven. Dagelijks bestuurder S. van 't Westeinde van waterschap Zeeuwse Eilanden suggereerde gisteren in de PZC dat bij een ander sluitregime voor de pij— lerdam een naar schatting 25 raljoen euro kostende verho ging van de dijken om de Oos terschelde gedeeltelijk achter wege kan blijven. Die verhoging lijkt nodig in verband met de nieuwste veiligheidsnormen. G. van Zonneveld van de ZMF verklaart dat hij 'niet staat te springen' bij het voorstel van het waterschap. „Als je de ke ring vaker sluit, dan maak je de pijlerdam in feite minder door latend. En daarmee doe je af breuk aan de essentie van de stormvloedkering. Bijna vijf jaar geleden was de ZMF woedend toen de schuiven van de Oosterschelde twee keer werden gesloten om in een pe riode van wateroverlast langer een lage waterstand te handha ven. Op die manier konden de polders makkelijker uitwate- ren. Bovendien kon via de door Rob Paardekam ÏERSEKE - Muziekvereniging 'lozart heeft een laatste poging gedaan om niet naar het multi- unctionele centrum in Yerseke- "«t te hoeven verhuizen, maar een plekje in de Hummelsoos te "ijgcn. In een uitgebreide brief aan de gemeenteraad zet de ver eniging al haar argumenten nog eens op een rijtje. [H0LEN - De gemeente Tholen aat vanaf volgende week dins- aü de verharding bij de be weegbare palen op de Boter markt en in de Kerkstraat in 'holen repareren, everharding was beschadigd vanwege een slechte onder bond. Dit wordt nu verholpen °or het aanbrengen van een onderlaag van gebroken puin. e aannemer begint de werk zaamheden bij de paal op de Bo- nanarkt, zodat de rest van deze arkt en de Kerkstraat voor 'etsers en voetgangers toegan- el']k blijft. Bedrijven en wo- lngen in de Kerkstraat zijn tij- ons de werkzaamheden via de 'Olenvlietsestraat bereikbaar. s alles goed verloopt is het _erkop 30 juni gereed. De muziekvereniging uit Yerse- ke leeft al lange tijd in onzeker heid over haar toekomst. Er zijn al vele discussies gevoerd over een nieuwe oefenlocatie. Dat wordt de Hummelsoos of het nog te bouwen multifunctionele centrum. Burgemeester en wet houders wilden de Hummelsoos voor het symbolische bedrag van één euro aan Mozart verko pen, maar daar stak de raad vo rige maand een stokje voor. Zo doende lijkt een plaatsje in het multifunctionele centrum weer voor de hand te liggen. Daar is Mozart niet blij mee, zo schrijft de voorzitter in zijn brief aan de raad. De muziek vereniging wil graag een plaats je in het centrum en ziet het multifunctionele centrum daar om niet zo zitten. De Hummel soos blijft favoriet. Volgens Mozart zal de overlast minimaal zijn en ontstaat er ook geen parkeeroverlast, omdat de le den hun auto kunnen parkeren op het terrein van de super markt. De voorzitter schri j ft dat de ver eniging het zal accepteren als de keus uiteindelijk toch op Yerse- ke-West valt. Maar in dat geval wil Mozart wel een eigen ruim te. Het delen van een zaal met anderen, zoals nu in het Tref punt, bevalt de muziekvereni ging niet goed. Krammersluizen over een lan ger deel van het etmaal water worden gespuid uit het Vol kerak-Zoommeer, dat de boe zem vormt waarop de West- ij Brabantse rivieren lozen. Van Zonnevelds reactie op de suggestie van het waterschap is minder scherp, maar beslist. „We zullen toch eens goed moe- ten kijken of de financiële voor delen van een minder ingrijpen de dijkverhoging wel opwegen tegen de nadelen voor het Oos- terscheldemilieu. Die reserve blijkt ook uit de op vattingen van Rijkswaterstaat over het voorstel van het water schap. „Goede ideeën zijn na tuurlijk altijd welkom" zegt een woordvoerder, „maar we zullen alle aspecten eerst goed moeten beoordelen. De vraag is om te beginnen of een ander beheer j van de schuiven in de Ooster- scheldekering inderdaad het ef fect heeft dat het waterschap nastreeft. Vervolgens moet je dan bekijken wat de gevolgen zijn voor het milieu en de natuur j in de Oosterschelde." Het gaat daarbij om en ingewik kelde afweging: maakt een be sparing op de aanpassing van dijken het feit goed dat een sch- orgebied minder vaak door ex treem hoogwater wordt over spoeld. De woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Dat beslis singen die de politiek moet ne men." Ook het huidige slui tingsregime (de schuiven gaan dicht als een waterstand van j NAP 3 meter wordt voorspeld) is gegrond op een politiek be sluit. MIDDELBURG - Zeevisserij bedrijf Sinke B.V. uit Yerseke is gisteren door de economische politierechter voor verontreini ging van het oppervlaktewater veroordeeld tot 650 euro boete. De kotter Yerseke 38 had 20 sep tember vorig jaar in de Haven Colijnsplaat gasolie gemorst. Terwijl de bemanning naar huis was stroomde de olie het water in. Verbalisanten zagen dat de olie afkomstig was van een lekkende kraan van de vissersboot. Zij namen meteen maatregelen om de oliestroom te stoppen. Met Elvisbril op klompen. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom NIEUWDORP - Het idee is simpel: wie kan het snelst op boerenklompen rond de kerk lopen. De eenvoud is tegelijk de kracht van de Natio nale Klompenrace, die gisteravond voor de ze vende keer in Nieuwdorp werd gehouden. Het spektakel trok 64 deelnemers en enkele hon derden toeschouwers. Bij de junioren werd de race gewonnen door Marc Niewenhuijse, die zijn klompen subtiel had voorzien van het Nike-logo. Hij troefde Jean-Paul van As en Pieter de Vos af. Marcs zus Mieke moest, na vijf jaar achter el kaar te hebben gewonnen, het bij de dames de ze keer afleggen tegen Esther Vermue. Esthers zus Mirjam behaalde de derde plaats. De heren dienden zich via een voorronde te kwalificeren voor de finale, die over vijf ron den ging. Ralf Kole, die elk jaar goed scoort, kwam uit eindelijk als eerste over de streepTweede werd Teun Rentmeester en derde Marcel Rooze. Bij de Klompenraee gaat het niet alleen om hardlopen, maar er wordt ook gelet op de uit dossing. Zo liepen enkele spuitgasten in hun brandweertenue. De Ko Traas-trofee voor de origineelste aankleding ging naar Albert Cal- jouw en Herman Schouwenburg, voor de gele genheid omgedoopt tot Albertina en Hermien, die met hun koddige pakjes, capes en zonne brillen alle aandacht naar zich toe trokken. De trofee is genoemd naar de man die in de zo mer van 1996 laat op de avond op klompen naar het terras van café De Ploeg kwam. Toen iemand zich afvroeg hoe lang het zou duren om op klompen rond de kerk te lopen, werd direct de proef op de som genomen en was de Klom penrace geboren. Ko Traas overleed enkele ja ren geleden. De race diende niet alleen ter vermaak, maar ondersteunde ook het goede doel. Er werd een nog onbekend bedrag ingezameld voor stich ting De Vijf Gebroeders, die zich inzet voor de restauratie van de molen in Heinkenszand. door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De plannen voor de uitbreiding van woonzorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk worden aangepast. De uitbreiding zal nog wel plaatsvinden, maar dit gebeurt meer in de hoogte dan in de breedte. Het naast het cen trum gelegen terrein van het voormalige kasteel van Sint- Maartensdijk zal dus worden ontzien. In oktober 2002 presenteerde Castria Wonen - destijds nog Stichting Beter Wonen - samen met de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) plannen voor het uitbreiden van het Maartenshof met 33 senioren appartementen. Ook zat een ge zondheidscentrum met een 24- uurs gezondheidszorg bij de uit breidingsplannen inbegrepen. Verder hadden de plannen ook de steun van de gemeente. Bij de presentatie in oktober werd er ook al aandacht ge schonken aan de archeologische waarde van het voormalige kas teelterrein. In het begin van dit jaar werd er een onderzoek uit gevoerd waaruit nog eens bleek dat de bodem resten van het kasteel bevat en dat de nu nog aanwezige sloot onderdeel uit maakt van de voormalige bui tengracht van het kasteelter rein. De uitkomsten waren voor de provinciaal archeoloog en de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek dusdanig dat zij grote bezwaren hebben tegen ingrepen op het terrein die onherstelbare schade zouden kunnen toebrengen. Voor Castria Wonen en SVRZ was een en ander aanleiding tot i een heroverweging van de plan nen. De uitkomst hiervan is dat i de uitbreiding hetzelfde moet blijven omvatten, alleen zal het voormalige kasteelterrein niet meer worden bebouwd. Het ter rein zal alleen nog maar dienst doen als parkeerterrein. De bouw blijft beperkt tot het hui dige Maartenshofterrein. Dit is mogelij k door in plaats van twee bouwlagen deels drie bouwla gen toe te passen. Voor dit nieu we plan is inmiddels vrijstelling van het geldende bestemmings plan ingediend. Het college van ben w van Tholen heeft al aan gegeven achter de plannen te staan. Op 1 juli is er een gecom bineerde informatie- en in spraakavond. Burgers krijgen van 19.00 tot 20.00 uur informa tie over de plannen. Vervolgens wordt hier een formele in spraakbijeenkomst aan gekop peld. Advertentie Ooststraat 8, Domburg www.denobelaer.com o.a.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell Die ietwat corpulente Hul stenaar („allemaal spier!") besloot op aanraden van een collega de zwemband rond zijn middel wat leeg te laten door te gaan fietsen. Hij kocht een prachtig stalen ros, met wel 21 versnellingen, want als-ie iets doet, doet-ie het goeden aan het materiaal zou het niet liggen. Op kan toor werden weddenschap pen afgesloten over hoe lang hij het zou volhouden en met die stok achter de deur ped delde hij braaf zijn rondjes. Voor zolang het duurde. Ja ren nadien durfde hij zijn col lega's op te biechten dat hij nooit verder was gekomen dan de tweede versnelling. Die fiets staat nu te roesten in de garage, dient als onderde- lenpakket voor kapotte fiet sen van zijn dochters en hij zelf is 'gespierder' dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63