België tegen eigen genocidewet Zege van F ranse regering in strijd om pensioenen Powell zet Abbas zwaar onder druk Bomexplosie verwoest Tsjetsjeens ministerie VS claimen recht Iran aan te vallen Getrouwen zouden proberen hun in Irak ondergedoken leider te beschermen zaterdag 21 juni 2003 Proces-Dutroux begint 1 maart volgend jaar Tegenslag Hoogtepunt Actiegroep koopt abortus af Achttien doden door encefalitis President Letland herkozen Gesjeesde zakenman wordt slaaf Tamils verwerpen aanbod regering Wettelijke Aanmelding Grootboekinschrijvingen Aanwijzingen dat Saddam leeft De krant meldt dat op gezag van Amerikaanse overheidsfunc tionarissen. Volgens hen heeft de nieuwe informatie tot een nog intensievere zoekactie naar Saddam en zijn zoons geleid. Veel deskundigen vermoeden al lange tijd dat Saddam zijn heil heeft gezocht bij vrienden en fa milie en dat hij niet naar het buitenland is gevlucht. De taak Saddam te vinden is in handen gegeven van Task Force 20, een in het geheim werkende De explosie van de autobom veroorzaakte een enorme krater bij het gebouw van het ministerie van Justitie in Grozny, van onze redactie buitenland foto Musa Sadulayev/AP Erzijn doden en gewondengevallen.maarexactecijfers cember vielen in Grozny 72 doden toen een bom een re- ontbreken nog. Voor het gebouw is een voertuig volge- geringsgebouw vernietigde. Op 12 mei dit jaar werd in GROZNY - Door een zware bomexplosie gisteren in het pakt met springstof ontploft, zei een medewerker van Znamenskoje ten noorden van Grozny een zelfmoord centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is het ge- het kantoor van de burgemeester van Grozny. aanslag met een vrachtwagen vol explosieven gepleegd bouw van het ministerie van Justitie verwoest. Dat Het was de derde aanslag op een overheidsgebouw in de op een gebouw van de binnenlandse inlichtingendienst meldde het Russische persbureau Interfax. Russische deelrepubliek in een half jaar tijd. Op 27 de- FSB. Daarbij vielen zestig doden. AFP/DPA/RTR door Pascale Thewissen gpnnze redactie buitenland WASHINGTON - Amerikaanse functionarissen vermoeden dat je verdreven Iraakse leider Saddam Hoessein nog leeft. Vieuwe aanwijzingen duiden daarop. Waarschijnlijk is Sad dam nog steeds in Irak. Dat meldde The New York Times gisteren. De Amerikaanse inlichtingen dienst heeft boodschappen on derschept tussen gevluchte le den van de gevreesde Saddam Fedayeen-militie en de Iraakse geheime dienst. Daaruit zou blijken dat Saddam nog leeft en dat zijn getrouwen manieren zoeken om hem te beschermen. LONDEN - De Verenigde Sta ten behouden zich het recht voormilitairin te grijpen in Iran vanwege zijn nucleair program ma. Dat zei een hoge functiona risvan de Amerikaanse regering gisteren. Maar onderminister Bolton van Buitenlandse Zaken belast met Wapenbeheersing en Interna tionale Veiligheid zei tegen de BBC dat zo'n stap op dit mo ment 'niet direct in onze ge dachten ligt'. Bolton zei in het radio-inter view voor het programma To day dat militaire actie de laatste optie blijft. Debewindsman benadrukte dat Iran niet kan worden toege staan nucleaire wapens te ont wikkelen. Volgens Bolton bezit Iran nog niet de mogelijkheden om kern wapens te maken, maar pro beert Teheran dit via verschil lende wegen te bereiken. Iran zegt nucleaire kennis slechts voor burgerdoeleinden te willen gebruiken. AFP BRUSSEL - Het proces tegen Mare Dutroux, België's be ruchtste gevangene, begint op 1 maart 2004. Procureur-gene raal Thily van Luik heeft giste ren de datum bekendgemaakt, zo meldde de Vlaamse VRT-ra- dio. Dutroux werd in augustus 1996 opgepakt. Hij wordt verdacht van de ontvoering van zes meis jes en de moord op vier van hen. Verwacht wordt dat het proces, dat in Aarlen (tegen de grens met Luxemburg) wordt gehou den, een tot twee maanden zal duren. Dutroux zal voor een volksjury moeten verschijnen, samen met onder anderen zijn ex-vrouw Michèle Martin. Paul Marchal, wiens dochter An vermoord werd, reageerde op- gelucht op het nieuws. „Nukun- nen we uitkijken naar het einde van een heel lange lijdensweg." Maar hij reageerde tegelijk ge pikeerd dat justitie 'geen moeite doet om me het persoonlijk te vertellen'. Erzijn nog twee gedaagden, Mi chel Lelièvre en Michel Nihoul, een Brusselse zakenman. Ni houl is volgens sommigen het brein achter een netwerk van pedofielen waarvoor Dutroux werkte. Hij ontkent alle betrok kenheid. ANP BRUSSEL - De omstreden gen ocidewet dreigt zich tegen België te keren. Na geruchtma kende aanklachten wegens mis daden tegen de menselijkheid tegen Sharon, Bush en Blair is nu de Belgische minister Michel van Buitenlandse Zaken aan de beurt. Volgens oppositiepartij N-VA (Nieuw Vlaamse Alliantie) heeft hij zich schuldig gemaakt aan volkenmoord door een exportli centie te verlenen aan de Waalse wapenfabrikant FN-Herstal voor de levering van 5500 ma chinegeweren aan Nepal. De affaire dateert van vorig jaar militaire organisatie van elite eenheden, die samenwerkt met diverse inlichtingendiensten. Dat de voormalige Iraakse lei- dernog in leven is, is een behoor lijke tegenvaller voor de Ameri kanen. Het betekent dat hij twee gerichte aanslagen heeft over leefd. Op 20 maart en 7 april vie len Amerikaanse bommenwer pers gebouwen aan waar hij zou verblijven. Daarna verscheen en kostte destijds de 'groene' minister Aelvoet, die de leve rantie niet in overeenstemming kon brengen met haar geweten, haar baan. Nepal maakt zich volgens mensenrechtenorgani saties schuldig aan schendingen van de mensenrechten. Michel, de man die zich herhaaldelijk profileert als 'kampioen van de mensenrechten', is medeplich tig, zo beweert de N-VA nu. In Nepal woedt al zes jaar een bur geroorlog die aan zevenduizend mensen het leven kostte. De aanklacht lijkt er echter vooral op gericht aan de kaak te stellen dat de genocidewet niet werkt. „De wet blijkt meer en meer een vehikel waarmee wij ons vastrijden in de internatio- Saddam nog wel op tv, maar de Amerikanen gingen er van uit dat het om vooraf opgenomen beelden ging. Nu denkt men daar dus anders over. De Amerikaanse bestuurder van Irak, Paul Bremer, ziet in de weigering van vele leden van de vroegere Ba'ath-partij (de partij van Saddam) om zich aan de nieuwe situatie aan te passen een aanwiizing dat hun leider nog leeft. Ook het toenemend aantal aanslagen op Amerika- nale politiek", lichtte N-VA'er De Wever de aanklacht gisteren in de Belgische media toe. „Ik wil Louis Michel een lesje leren door hem een koekje van eigen deeg te geven. Als men in dit land zulke stomme wetten uit vaardigt als de genocidewet, moet men daar maar de gevol gen van dragen. Wij moeten niet de morele politieagent van de wereld willen spelen als we zelf fouten maken." Michel, die in Thessaloniki de Europese top bijwoont, noemde de aanklacht 'belachelijk'. De klacht tegen Michel is het voorlopige hoogtepunt in de discussie over de genocidewet. nen in Irak kan er op wijzen dat de dictator nog enkele touwtjes in handen heeft. De Amerikanen hebben inmid dels 32 van de 55 meest gezochte Irakezen aangehouden, maar die blijken zeer goed getraind te zijn in het weerstaan van Ame rikaanse verhoortechnieken. En als zij al meewerkten, bleken zij vrijwel niets te weten over Saddam of diens zoons Qusay en Uday, of gaven informatie die de Amerikanen al uit andere Eerder dreigde de Amerikaanse minister Rumsfeld van Defensie het Navo-hoofdkwartier in Brussel te verhuizen naar een andere lidstaat. Aanleiding vormden de aan klachten tegen de Amerikaanse ex-president Bush sr. voor zijn rol in de Golfoorlog van 1991 en tegen generaal Franks, de be velhebber van de Amerikaanse troepen in Irak. Ook de huidige president Bush, zijn nationaal veiligheidsadvi seur Rice en Rumsfeld zelf zijn aangeklaagd voor hun rol in de conflicten in Irak en Afghanis tan, zo werd deze week bekend. Wie de aanklachten heeft inge diend, wil justitie niet kwijt. België neemt het dreigement bron hadden. 70ok de eerder deze week opgepakte secretaris van Saddam, Abed Mahmoed al Tikriti, heeft tot nu toe niets los gelaten dat de Amerikanen ver der kan helpen. Dat de scecreta- ris zich meer dan twee maanden kon schuilhouden geeft boven dien aan dat er in Irak nog ge noeg onderduikplaatsen zijn. De zoektocht naar Saddam zou dus nog wel eens maanden kun nen gaan duren, menen ingewij den. ANP/GPD van de VS hoog op. De wet - die het Belgische rechters mogelijk maakt om misdaden tegen de menselijkheid waar ook ter we reld gepleegd, te vervolgen - wordt opnieuw aangepast. Eerder werd een filter inge bouwd, dat het de Belgische overheid mogelijk maakt om klachten terug te verwijzen naar het land van herkomst. Premier Verhofstadt wil onder druk van de VS nog een stap ver der gaan en kondigde deze week aan dat België onschendbaar heid zal garanderen aan verte genwoordigers van de Navo en de Europese Unie. Volgens waarnemers gaat het om een eerste stap naar een afzwakking van de wet. üjnonze redactie buitenland OEN HAAG - De Franse rege- nng-Raffarin heeft gisteren een «verwinning geboekt op de hon- «rdduizenden ambtenaren die de afgelopen weken fel hebben §eprotesteerd tegen de aantas- 8 van hun pensioenrechten. parlement nam gisteren na len dagen debatteren met 87 te- 3en 20 stemmen het omstreden wetsvoorstel aan, waarbij de umige gunstige pensioenrege- »>g wordt veranderd. anaf 2008 zullen ambtenaren jaar gewerkt moeten hebben °m voor een volledig pensioen in aanmerking te komen; nu is dat °g 37,5 jaar. Voor 'gewone' werknemers is de termijn al 40 Vanaf 2012 wordt de ver eiste werkduur voor een volle dig pensioen voor alle werkne mers opgetrokken tot 41 jaar, en vanaf 2020 zelfs tot 42 jaar. De linkse oppositie en de vak bonden zijn woedend over dit besluit, maar de afgelopen da gen was al duidelijk geworden dat de actiebereidheid aan het afnemen was. Ook de aanvan kelijk ruime publieke steun voor de stakingsacties - onder meer in het openbaar vervoer - werd steeds minder. Door de ac ties lagen soms dagenlang alle treinverbindingen in en naar Frankrijk plat. De Parti Socialiste veroordeel de het besluit gisteren als 'het eind aan het pensioen voor 60- jarigen'. Ook de grote vakbon den CGT en FO veroordeelden het besluit. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Amerikaan se minister Powell van Buiten landse Zaken heeft gisteren zware druk uitgeoefend op de Palestijnse premier Abbas om militante Palestijnse organisa ties als Harnas 'heel snel' te ont wapenen. Volgens Powell is Ha rnas een 'vijand van de vrede' en biedt een wapenstilstand onvol doende garanties voor het wel slagen van het internationale vredesplan voor het Midden- Oosten. Powell deed zijn uitlatingen tij dens een bezoek aan Israël en de Palestijnse gebieden. Hij drong er bij beide landen op aan ernst te maken met het vredesproces dat de afgelopen twee weken in een impasse is geraakt. „We moeten geen tijd verliezen met niets doen. We willen niet dat terroristen winnen", aldus de Amerikaanse topfunctionaris, die met zijn bezoek echter geen doorbraak wist te forceren. Powell temperde al voor aan vang van de gesprekken de ver- met de Israëlische premier Sha- wachtingen. Dat bleek terecht, ron in Jeruzalem probeerden want nog tijdens gesprekken leden van de radicaal-islamiti- - r - - Palestijnen beschoten bij Ramallah een auto met vier Israëliërs. foto Eyal Warshavsky/EPA sche Harnas de onderhandelin gen te torpederen. Zij beschoten bij Ramallah op de Westelijke Jordaanoever een auto met vier Israëliërs. Daardoor kwam een inzittende om het leven, de drie anderen raakten gewond. Powell steunde de Israëlische regering gisteren door te bena drukken dat Abbas de radicale Palestijnse groeperingen harder moet aanpakken. De gematigde Palestijnse premier probeert hen tot een staakt-het-vuren met Israël te bewegen, maar dat land neemt daar geen genoegen mee. Minister Shalom van Buiten landse Zaken noemde zo'n over eenkomst gisteren 'een tijd bom', omdat het de extremisti sche organisaties de tijd zou ge ven zich te reorganiseren. Abbas heeft tot nu toe echter ge weigerd groeperingen als Ha mas, de Islamitische Jihad en de Al Aksa Brigade hardhandig aan te pakken. Hij is bang dat dat uitloopt op een burgeroor log binnen de Palestijnse gele deren. ANP/RTR/AFP/DPA MELBOURNE - Een Australische actiegroep tegen abortus heeft een Australische vrouw in financiële nood bijna 600 eu ro betaald om een voorgenomen voortijdige beëindiging van haar zwangerschap te voorkomen. De vrouw nam het geld aan. Ze werd aangesproken op de stoep van een abortuskli niek, aldus de Australische krant The Age (Melbourne) giste ren. De kliniek en voorstanders van recht op abortus zijn furieus over de werkwijze van de actiegroep. Volgens een woordvoer der van een pro-abortusvereniging was het de eerste keer dat een vrouw met geld is omgekocht om af te zien van een abor tus. ANP PEKING - Na de dood van achttien kinderen door hersen vliesontsteking (encefalitis) zijn de autoriteiten van de zuide lijke Chinese provincie Guangdong een vaccinatieprogram ma begonnen. De afgelopen week zijn al 100.000 kinderen ingeënt. Minstens 211 mensen in Guangdong zijn besmet met 'Japan se' hersenvliesontsteking. Deze wordt verspreid door mug gen, die in de rijstvelden van de provincie een uitstekende broedplaats vinden. Inenting tegen hersenvliesontsteking zit in China in het stan daardpakket van de gezondheidsdienst. Veel van de kinderen met de ziekte komen echter uit migrant-gezinnen die om di verse redenen buiten dat programma blijven.De Wereldge zondheidsorganisatie beschouwt het uitbreken van de ziekte in Guangdong niet als buitengewoon. AP RIGA - President Vaira Vike-Freiberga van Letland is giste ren door het parlement herkozen voor een tweede ambtster mijn van vier jaar. Vike-Freiberga, een voormalige hoogle raar psychologie, kreeg de steun van 88 van de honderd leden van het parlement, de Saeima. Zes parlementariërs stemden tegen, vier waren afwezig en twee stemmen werden afge keurd. De president wordt in Letland door het parlement ge kozen en heeft geen bemoeienis met het dagelijkse bestuur van het land. De 65-jarige Vike-Freiberga werd in 1999 voor het eerst tot president gekozen en is mateloos populair in eigen land, waar ze dikwijls vergeleken wordt met de voormalige Britse pre mier Margaret Thatcher. De Letse president, die ook uiterlijk een zekere gelijkenis heeft met Thatcher, staat bekend om haar krachtige stijl van leiding geven en no-nonsenseaanpak van problemen. AP HONGKONG - Een Chinees wiens bedrijf in grote geldpro blemen verkeerde, heeft zichzelf als slaaf te koop aangebo den. Met het geld wilde hij zijn schulden afbetalen. Dat meld de gisteren The China Daily. De politie arresteerde de 25-jarige man toen hij in Peking pamfletten uitdeelde waarin hij zichzelf aanbood als 'levens lange dienaar'. De zakenman vertelde de politie dat hij 6000 dollar schuld had. Zijn ouders hadden hun woning al ver kocht om de man te helpen. Met het 'slavencontract' wilde de Chinees zijn ouders terugbetalen. DPA COLOMBO - De Tamil-rebellen in Sri Lanka hebben negatief gereageerd op een aanbod van de regering dat de vredeson derhandelingen weer op gang moet brengen. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de Bevrijdingstijgers van Tali- meelam (LTT) dat het voorstel van premier Ranil Wickre- mesinghe om in het noordoosten van het land een interimre gering op te zetten, hen te vaag is. „Wij dringen aan op een radicale revisie van het hele vredesproces. We willen een nieu we, verfijnde agenda", aldus de rebellen. Zij weidden niet verder uit, maar ze zeiden hun standpunt nader te zullen ver klaren tegenover Noorse bemiddelaars. AP Advertentie i i Wat is een grootboekinschrijving? Staatsschuld in de vorm van grootboeken is in Nederland om streeks 1815 ingevoerd. Een grootboekinschrijving is een eeuwig durende lening aan de Staat. Dat betekent dat ieder halfjaar rente wordt betaald, maar dat de lening nooit behoeft te worden afgelost. Sinds 1913 bestaan er nog drie grootboekleningen, met een rentepercentage van respectievelijk 2'/,, 3 en 3 Waarom nu aanmelden? Na bijna twee eeuwen grootboekschuld zijn veel houders niet meer op de hoogte van het bestaan van een inschrijving. Groot boekleningen kenden bovendien een bijzondere bepaling voor de rentebetalingen waarbij de houder van de inschrijving die rente zelf moest opvragen. Deze zogenaamde haalrente is niet meer van deze tijd. Op 1 april 1996 is een nieuwe wet van kracht geworden die hierin verandering brengt. Dit is de Wet administratie grootboekschuld (WAG) die bepaalt dat grootboekinschrijvingen vóór 1 april 2006 moeten zijn aangemeld bij het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. Dit is belangrijk om dat de inschrijvingen hun waarde verliezen als ze op 1 april 2006 niet zijn aangemeld. Hoe komt u erachter of u een grootboekinschrijving heeft? Bij de opening van een grootboekinschrijving is destijds een inschrijvingsbewijs verstrekt met daarop een inschrijfriummer, de tenaamstellingen het saldo van de inschrijving. Indien u over zo'n bewijs beschikt, kunt u zich aanmelden. Er is ook een website www.grootboeken.nl waar u kunt zoeken in de inschrijvingen die nog niet zijn aangemeld. U kunt ook schrijven of bellen naar het in deze advertentie genoemde adres. Indien u beschikt over grootboekobligaties behoeft u zich niet aan te melden. Wat gebeurt er bij aanmelding? Op uw verzoek ontvangt u een aanmeldingsformulier en een toe lichting. Deze documenten zijn ook beschikbaar op de website. Na aanmelding wordt de inschrijving omgezet in schuldbewijzen aan toonder (grootboekobligaties). Deze kunnen worden gedeponeerd bij uw bank of commissionair, die tevens zorgt dat u de rente ontvangt. U kunt ook kiezen voor een rekening in het schuldregister van het Agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. U ontvangt dan de rente automatisch op uw bank- of girorekening. Nadere informatie Agentschap van het ministerie van Financiën Postbus 345 1000 AH Amsterdam telefoon (020) 5810 753 of (020) 5810 759 fax (020) 5810 701 website www.grootboeken.nl e-mail info@grootboeken.nl r- ministerie van Financiën

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5