PZC Vele wegen leiden naar Schiphol Fietsvierdaagse, ook als je 91 wordt I W23 Tips Trips Reisboeken Aruba Bonaire Curasao zaterdag 21 juni 2003 eigen auto of de avond voor vertrek overnachten in een comfortabele hotelkamer het vakantieseizoen vraagt menig reiziger zich af hoe 't best op Schiphol te komen. Het is vooral een afweging. Gemakkelijk en comfortabel of vooral goedkoop. Uit dit onderzoek komt bovendien een verrassend alternatief naar voren: de huurauto! Schiphol op het net Hotels bij Schiphol Wat waar Kijk op de kust Barbies in alle maten Met nachtwacht op pad Parijs voor kinderen Oog voor Antillen Oog op - Turkije meer dan strand Goedkoop met de trein, gemakkelijk met de vlakbij de luchthaven? Aan de vooravond van Door Monique Leijser Wie geld wil be sparen op de reis van en naar Schip hol, pakt het beste de trein. Tenminste, zo lang het reisgezelschap uit maximaal twee volwassenen be staat. Afhankelijk van uw woon plaats en het aantal weken dat u met vakantie gaat, bespaart u met z'n tweeën al gauw 25 tot maar liefst 155 euro door voor de trein te kiezen in plaats van de eigen auto, een huurauto of een taxi. Woont u binnen een straal van vijftig kilometer van Schiphol, dan bent u ook met vier personen vrijwel altijd het goedkoopst uit met de trein. Afhankelijk van de verbinding is de trein een van de snelste ver- voenniddelen om op Schiphol te komen. Ook comfortabel, mits je onderweg niet te vaak moet overstappen. Tussen de (Centraal) stations van Utrecht, Amsterdam, Leiden, Den Haag CS, Delft en Rotterdam rijden bovendien elk uur nachttrei nen. De prijs en de snelheid zijn echter niet zaligmakend. Alle maatregelen van de NS ten spijt, is het geen pretje om mid den in de nacht op een vrijwel verlaten station te staan. Met na me charterpassagiers zijn hier toe veroordeeld, omdat hun vluchten veelal 's nachts of vroeg in de ochtend vertrekken. Huurauto Reist u met drie - of nog gunsti ger - met vier volwassenen dan komen er andere, goedkopere alternatieven in beeld, zoals de eigen auto en een huurauto. Hoe verder u van Schiphol woont, des voordeliger wordt het om een auto te huren in plaats van met de trein te rei zen. Verrassend genoeg is het ook goedkoper om een auto te huren dan met uw eigen auto naar Schiphol af te reizen, mits u minimaal twee weken met va kantie gaat. De kosten van een huurauto in de categorie A, een Fiat Seicento of gelijkwaardig. Voor wie via Schiphol vliegt zijn er legio websites te vinden, zoals: «www.schiphol.ni voor allerlei informatie waaronder parkeren, pendelbussen, Schiphol Taxi Service en openbaar vervoer. «www.ns.nl voor onder meer treinverbindingen en reistijden. «www.anwb.nl voor reistijden en afstanden over de weg. «www.nstc.nl, www.iats.nl.www.eltotaxi.nl. www.luchthavenvervoer.nl en www.atp.nl voor informatie over taxitarieven. «www.avis.nl, www.budqet.nl.www.europcar.nl.www.hertz.nl, www.national-autoverhuur.nl.www.sixt.nl voorinformatie over huurauto's. •Tevens: teletekst pagina 700 (hoofdmenu) voor vertragingen op de weg en het spoor. wegen namelijk niet op tegen de hoge parkeertarieven voor lang parkeren (P3) op Schiphol: 100 euro voor twee weken en 135 voor drie weken. De winst varieert van gemiddeld 20 euro bij twee weken vakantie tot 55 euro bij drie weken. Bij de meeste grote autoverhuur bedrijven kunt u auto's huren voor een dag en deze op Schip hol hij dezelfde maatschappij achterlaten. Het is overigens wel aan te raden om ook de te rugreis te reserveren, zodat de auto klaar staat als u van vakan tie terugkomt. Bij vertrekt biedt een huurauto hetzelfde gemak als uw eigen auto. Wie toch de voorkeur geeft aan de eigen boli de, wordt vanaf het parkeerter rein P3 elke tien minuten met een gratis pendelbus naar de vertrekhal gebracht; de rit duurt zo'n tien minuten. Taxiritten Wie alleen reist, kan de Schip hol Taxi Service overwegen: duurder dan de trein, maar com fortabel en zelfs goedkoper dan de eigen auto als u minimaal twee weken met vakantie gaat. Voor de overige reisgezelschap pen is deze service een van de duurste mogelijkheden om op Schiphol te komen. Vanaf elke plek in Nederland, met uitzondering van Zeeuws-Vlaanderen en de Wad deneilanden, wordt u thuis op gehaald en pal voor de deur van de vertrekhal afgezet. De taxi is geschikt voor maximaal acht personen en zeven dagen per week te boeken, dag en nacht. Hoe groter het reisgezelschap, des te meer personen krijgen korting op het basistarief. Houd er wel rekening mee dat deze taxi per boeking maar op een adres stopt. Op welke adressen de leden van uw reisgezelschap ook wonen, slechts vanaf één adres wordt het gezelschap op gehaald. Al met al bent u met de ze taxiservice een half uur tot een uur langer onderweg dan met de trein, want onderweg worden vaak ook andere vakan tiegangers opgepikt. Als uw reisgezelschap uit vier personen bestaat, dan zijn de ge wone taxi's soms een goedko- In omgeving van Schiphol zijn hotels te kust en te keur, van middenklasse tot accommodaties voor de verwende reiziger. Een selectie: Driesterrenhotels •Bastion Hotel Schiphol (Hoofddorp), www.bastionhotels.nl. (023-562 36 32), gratis shuttledienst •Hotel Chariot (Aalsmeer), www.hotel-chariot.nl. (0297-38 81 00), shuttledienst tegen gereduceerd taxitarief (50%) •De Herbergh van Badhoevedorp (Badhoevedorp), www.herberqh.ni. (020-659 26 00), gratis shuttledienst vanaf Dorint Hotel •Hotel Ibis Amsterdam Airport Schiphol (Badhoevedorp), www.ibishotel.nl. (020-502 51 00), gratis busdienst •Hotel-Restaurant Zwanenburg (Zwanenburg), www.xs4all.nl/~hrz, (020-497 80 20) op verzoek gratis shuttledienst; bij overnachting gratis parkeren tijdens de vakantie Viersterrenhotels •Bastion Deluxe Hotel Amsterdam/Airport (Hoofddorp), www.bastionhotels.nl. (020-653 26 11), gratis shuttledienst •Courtyard by Marriott Amsterdam Airport (Hoofddorp), www.marriott.com, (023-556 90 00), shuttledienst. •Dorint Airport hotel Amsterdam Airport (Badhoevedorp), www.dorint.de. (020-65 88 111), gratis busdienst •Mercure Hotel Amsterdam Airport Schiphol (Amsterdam), www.mercure.nl. (020-654 57 27), gratis busdienst •Van der Valk hotel Schiphol A4 (Hoofddorp), www.vandervalk.nl, (0252-67 53 35), shuttledienst 3.40 euro p.p. enkele reis Vijfsterrenhotels •Crowne Plaza Amsterdam Airport Schiphol (Hoofddorp), www.amsterdam-schiphol.crowneplaza.com. (023-565 00 00), gratis busdienst •Hilton Amsterdam Airport Schiphol (Amsterdam), www.hilton.com. (020-710 40 00), gratis busdienst •Radisson SAS Hotel Amsterdam Airport Schiphol (Amsterdam), www.radisson.com. (020-655 31 31), gratis busdienst Voor gegevens over meer hotels in de omgeving van Schiphol: www.hoteis.nl.www.hotel-travelinq.com en eigen sites. per alternatief dan de Schiphol Taxi Service. U betaalt immers per taxi. De prijzen verschillen per taximaatschappij. De gewo ne taxi rijdt rechtstreeks van uw huis naar de plaats van be stemming en is daardoor in de regel sneller dan de Schiphol Taxi Service. Ontspannen op reis Uitgerust wakker worden in een comfortabel hotelbed, van een lekker ontbijt genieten en binnen vijftien minuten op de luchthaven zijn; het is een van de prettigste manieren om een vakantie te beginnen. In de om gevingvan Schiphol zijn veel ho tels in allerlei categorieën, van driesterren tot vijfsterren. Een (gratis) shuttledienst brengt u van het hotel tot voor de deur van de vertrekhal. Bij sommige hotels, zoals bij hotel Zwanen burg, kunt u bij minimaal een overnachting zelfs uw auto op hun parkeerterrein achterlaten. Kortom, wie voor het gemak kiest, heeft de besüssing snel ge maakt. Speelt de prijs bij uw keuze een rol, dan wordt het een stuk ingewikkelder. Met na me de grotere hotels hanteren een ondoorzichtig prijsbeleid. Vraag de prijs voor een over nachting eens op via de eigen hotelsite, via een algemene ho telsite en telefonisch. De kans is groot dat u drie verschillende ta rieven krijgt voorgeschoteld. Wegen de kosten van een hotel kamer op tegen de parkeerkos- ten op het terrein van Schiphol? Ja, veelal bij een vakantie van twee weken of langer. Het zijn vooral de driesterrenhotels die kunnen concurreren met de par- keerkosten. Bijvoorbeeld Ibis Amsterdam Airport rekent 85 euro per nacht, Bastion Hotel Schiphol 100 euro. Kiest u voor meer sterren dan bent u veelal duurder uit dan wanneer u op Schiphol de auto parkeert. Van wege de constante aanbiedin gen en speciale tarieven is het wél de moeite waard om de prij zen van deze hotels te bekijken. Voordelig zijn soms reserverin gen via het internet. Zo be spaart u bij een internetboeking voor een tweepersoonskamer bij viersterrenhotel Mercure Amsterdam Airport 40 tot 100 euro op een telefonische boe king voor dezelfde kamer. Overigens: de meest comforta bele, en waarschijnlijk ook meest gebruikelijke, manier om Schiphol te bereiken is een 'weg brenger' te charteren. Voor een fles wijn of bos bloemen is me nig familielid of goede kennis best bereid iemand naar de luchthaven te brengen. Te laat? Tegenwoordig kun je het je bijna niet meer veroorloven om een uurtje voor vertrek op Schiphol aan te komen. Door de drukte bij de incheckbalies tij dens hoogtijdagen en de veilig heidscontroles is soms de ver plichte aanwezigheid van twee uur voor vertrek nog te kort om het vliegtuig te halen. Ondanks een goede planning kan het gebeuren dat u onver hoopt te laat op Schiphol arri veert, omdat de taxi in een file strandt, de trein vertraging heeft of de auto het begeeft. Een luchtvaartmaatschappij heeft geen boodschap aan de redenen van uw vertraging; de vervoer der zoals NS of een taximaat schappij beroept zich op over macht. Elke passagier draagt daarvoor dus zijn eigen verant woordelijkheid. Check daarom altijd voor vertrek op teletekst of en waar er vertragingen te verwachten zijn op uw route naar de luchthaven. Door Rob de Vries We zijn een volk van fietsers. En als het dan vakantie is, willen op ons 'stalen ros' toch wel wat anders doen dan het doorde weekse woon-werk/school-tra- ject afleggen. Fietsend een pres tatie leveren in combinatie met het bekijken van natuurschoon hat is voor velen je van het. De grote vakantie nadert, het aan tal fietsvierdaagsen op de kalen der neemt dus gigantisch toe. Met als onbetwistbaar hoogte punt, van 8 tot en met 11 juli, de Drentse Fietsvierdaagse met meer 20.000 deelnemers De deelnemers aan de Drentse fietsvierdaagse wordt dit jaar de gelegenheid geboden om on derweg een kijkje te nemen bij aan water verwante bedrijven of bij 'recreatief water', rivier- Des, beekjes, meertjes en zo. Maar dat is niet de belangrijkste nieuwigheid bij deze 38-jarige vierdaagse, die door een flinke groep deelnemers ook al 38 keer is gereden. Er is namelijk een nieuwe startplaats, naast As sen, Meppel, Hoogeveen en Mep- pel: Diever in Zuidwest-Dren- the, het mooie dorp met z'n ka rakteristieke Brink, waarheen ook de organisatie van de Drent se Rijwielvierdaagse is verhuisd. Vanuit dat Diever kun je als (groot)ouder met (klein)kinde- ren de KinderActiefRoute fiet sen: een fietstochtje waarbij on derweg allerlei leuke activitei ten worden georganiseerd, zo als fietsversieren en muziekin- strumentjes maken, een kinder boerderij bezoeken, knutselen en spelletjes doen. Bed breakfast Die KinderActieffoute rijden kun je trouwens ook vanuit Hoo geveen. Verder is er een Fiets- vierdaagse-arrangement ontwik keld waarbij je niet alleen in schrijft voor deze meerdaagse fietstocht maar ook voor over nachtingen in een hotel, op een bed breakfast-adres of op een camping. Verder is er een Fami ly Trektocht waarbij je, weer vanuit Diever, met het hele ge zin vier dagen kunt fietsen op ontdekkingstocht door Dren the. Overnachten doe je, inclu sief bagage-nabrengservice, in een compleet ingerichte tent op campings in Gasselte, Meppel en Beilen. 'Diehards' Al naar gelang van je gezond heid en conditie kun je dage lijks kiezen uit afstanden van 30,40, 60, 80 en 100 kilometers. De echte 'diehards' onder de deelnemers, wat outfit en mate riaal betreft vaak nauwelijks van echte wielrenners te onder scheiden, kiezen natuurlijk voor 4 x 100 kilometer en en pas sant doen ze er - als 'opwarmer tje' - op zondag 6 juli nog even de Proloog (van 175 kilometer!) bij. De heer G.J. Mulder uit Hoog land (bij Amersfoort) volstaat met 60 kilometer per dag. Maar hij wordt tijdens de Vierdaagse dan ook 91 jaar! Daarmee is hij, net als vorig jaar, de oudste deel nemer. De Hooglander, die voor de veertiende keer meefietst in Drenthe, komt welhaast vanzelf sprekend naar de start in Mep pel vanuit Hoogland op de fiets en gaat na afloop van de Vier daagse ook weer op de fiets te rug. Zulke dingen maken die Drentse Rijwielervierdaagse na tuurlijk uniek. Maar er is meer, volgens Ieke Knoop, coördina tor van de Drentse Fiets4Daag- se. 'Want we hebben in die week ook nog een ATB-Vierdaag- se. Waarbij de mountainbikers niet over onze mooie fietspaden rijden, maar dwars door het land. Elke dag 40 kilometer. Dat is zwaar, heel zwaar.' Informatie Drentse Fietsvierdaagse: tel. 0521-59 41 30, www.fiets4daaqse.nl Kosten: 20 euro voor volwassenen, 16 euro voor kinderen tot en met 12 jaar, 50 euro voor gezinnen. Voor een Fami ly Trektocht, inclusief tent, moet 114 euro per persoon betaald wor den Andere fietsvierdaagsen in de vakantiemaanden: De Steenwijker Fiets4Daagse van 24-27 juni, over 30, 45, 60 of 85 km. Informatie: tel. 06-51 06 72 36 of 0521- 5*1 70 67. De Markiezaatsfietsvierdaagse in Bergen op Zoom van 7-10 juli over 25, 40 of 60 km. Informatie: www.sredepedaleurs.nl/index.asp. De Delflandse Fietsvierdaagse van 15-18 juli over 35 of 70 km. Infor matie: tel. 015-262 19 03, www.welcome.to/rtfcdelft. De 31e Veluwse Fietsvierdaagse in Ede op 21, 22, 24 en 25 juli over 40 of 60 km. Informatie: vfvede@hotmail.com De Fietsvierdaagse Venray van 22-25 juli over 25, 45 of 60 km. Infor matie: tel. 0478-51 05 05, info@fietsvierdaaqse-venray.nl. De Fietsvierdaagse Twente van 22-25 juli over 30, 45 of 65 km. Infor matie: 's ochtends tel. 0546-85 11 47, 's middags tel. 0546-81 87 65 of info@vvvalmelo.nl. De Fiets4Daagse Lage Mierde (Brabant) van 26-29 augustus over 25 of 35 km. Informatie: of www.fiets4daaqse-laqemierde.nl. Overige fietstochten: www.hollandtulipparcs.nl. Wie echt een stuk moet rijden voor de zee, kan gehol pen zijn met de nieuwe website www.holland.com/nl/kust. Deze site geeft informatie over vijftig hadplaatsen langs de Nederlandse kust en brengt via webcams onder meer in beeld hoe het weer aan het strand is en hoe het gesteld is met de drukte daar. De bad plaatsen presenteren zich op de site en geven informatie over evenementen. Ook voor het boeken van accommoda tie kan de badgast terecht op de site. Het Stedelijk Museum Zwolle is tot 24 augustus gevuld met barbiepoppen. In de vitrines staan honderden barbies, naar thema ge rangschikt. Er zijn niet alleen ge wone speel-barbies, maar ook zeer kostbare exemplaren van de popu laire pop. Behalve de poppen is er een barbiescoop in het museum waar dagelijks tekenfilms en docu mentaires over het uit Amerika af komstige fenomeen worden ver toond. Het Stedelijk Museum Zwol le is van maandag tot en met zaterdag open van 10.00-17.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur. Informatie: tel. 038-421 46 50 of www.museumzwolle.nl. Vakantiegangers in het Duitse Sauerland kunnen ter plekke op pad gaan met een echte nachtwacht. In het stadje Arnsberg in het noorden van Sauerland gaat zo'n nachtwacht regelmatig op pad met toeristen. Tij dens de avondlijke rondgang vertelt hij zijn gezelschap hoe het er vroeger aan toe ging toen de nachtwacht nog verantwoordelijk was voor de veiligheid van de burgers binnen de muren van het stadje. De rondleidingen begin nen om half tien op de Alte Markt. Deelname kost 4 euro (inclusief kruidendrankje). Informatie en aanmelden bij de lokale VW: tel. 0049-29 31 40 55. Met je ouders naar Parijs? Ja graag! Maar is Parijs ei genlijk wel zo leuk, met al die volwassen musea, saaie kerken en o zo interessante schilderijen? De meeste reisgidsen over Parijs besteden weinig aandacht aan de plekken die Parijs juist voor kinderen zo leuk maakt. KidsKompas Parijs doet dat wel. Het boekje staat boorde vol hotels, restaurants en gelegenheden die Parijs voor kinderen tot een feest maken. Ook kun je er dingen in le zen die andere reisgidsen niet vertellen. Want uit hoe veel schroefjes bestaat bijvoorbeeld de Eiffeltoren, em waarom droegen de Franse keizers vroeger pruiken? En waar kun je leuk spelen als je ouders zin hebben om de hele middag te gaan winkelen? Deze dingen en nog veel meer staan kort en overzichtelijk beschreven in de Kids Kompas Parijs. Kinderpsychologe Janneke van Amster dam en reisjournaliste Dagmar Jeurissen vonden dat kin deren wel eens wat meer reisinformatie mochten krij gen. Dus schreven zij samen dit kinderreisboek. Zij kre gen de smaak zo te pakken dat er binnenkort meer Kids- Kompas-uitgaven verschijnen bij de uitgeverij die zij daar voor speciaal in het leven riepen: Cheeky Monkeys. Marjon Kok Janneke van Amsterdam ên Dagmar Jeurissen: KidsKompas Parijs. Uitgeverij Cheeky Monkeys, 14,95 euro, ISBN 9080764116.!Vanaf 8 jaar. In Oog op Aruba Bonaire Curasao komen alle toeris tische hoogtepunten van de eilanden komen aan bod, maar dan vanuit historisch en cultureel perspectief. Geen tips voor het terras met de lekkerste pina colada of de leukste souvenirwinkel, maar wel veel informatie over bijzondere huizen, parken en koraalriffen. De auteur heeft een aantal jaren op de ABC-eilanden gewoond, en dat proefje door het hele boek heen. Net als het feit dat de twee fotografen gespecialiseerd zijn in onderwaterop namen en natuurfotografie. Tekst en beeld houden el kaar goed in evenwicht, en samen maken ze dit boek tot een fraai naslagwerk voor wie de Nederlandse Antillen wil bezoeken, of wie na een reis thuis nog wil nagenie ten. Jeanette van Ditzhuijzen en Bertie Dos Winkel: Oog op Aruba Bonaire Curacao. Uitgeverij Elmar, 27,50 euro, ISBN 9038891394x. Turkije wordt tegenwoordig vooral geboekt als zon-zee-zandvakantie, alternatief voor bijvoorbeeld Spanje of Griekenland. Wie de mooi geïllustreerde Capi- toolgids Turkije doorbladert realiseert zich meteen hoe jammer dat is. Want dit land op het kruispunt van Euro pa en Azië is zeer veelzijdig en verrassend, van de brui sende metropool Istanboel tot de spectaculaire natuur in Cappadocië en Anatolië. En ja, ook de kust krijgt aan dacht. Alice Plekkenpol Capitoolgids Turkije. Uitgeverij Van Reemst, 25,90 euro, ISBN 9041033696. Wie geld wil besparen op de reis van en naar Schiphol, pakt het beste de trein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49