PZC Aap, Noot, Mies... in Winsum W21 Wonderfiets mm mm*- - Hole-in-one zaterdag 21 juni 2003 jekker lezen in een bedstee en vervolgens verstild recreëren in bet Groningse land. Dat biedt de Groninger Peter Waterdrinker de toerist, nu hij in zijn logement in Winsum een arrangement aanbiedt rond londerboelcen uit het nabijgelegen museum. Een heerlijke, nostalgische duik in jeugdherinneringen. 'Er zijn hier heel veel boeken, waar je heel gelukkig van wordt' Wat waar Vraag antwoord De vakantie in beeld Tips Trips Vaderlandse historie in zand Ridders en jonkvrouwen Ezels op de Vel uwe Nieuwe aardse mirakels £i Mareniand-recreatie in Winsum met de jachthaven op de voorgrond en het logement op de achtergrond. FOTO'S JAN WILLEM VAN VLIET wordt Door Arvid van der Wolf N immer in zijn le ven is Peter Wa terdrinker een fa natieke kinder boekenlezer ge weest. Toch heeft hij iets met kinderboeken. En dat heeft al- leste maken met zijn recreatie- bedrijf'Marenland' in het lieftal- üge, waterrijke Winsum boven de stad Groningen. Op enkele I bonderden meters afstand van ■Marenland, met hotel, cam ping, jachthaventje, bevindt zich het grootste kinderboeken museum van Nederland, waar mee Waterdrinker een stevig verbond heeft gesloten. in het, net vernieuwde, Ma renland logeert mag gratis kin derboeken uitzoeken in het mu seum. Leesvoer voor een paar ro mantische overnachtingen in een van de knusse (en warme) bedsteden van Marenland. Nos talgisch ingesteld, en vroeger verzot op kinderboeken, moet je natuurlijk wel zijn als je op rit specifieke 'Aap-Noot-Mies-ar- tangement' afkomt, want vroe gere kinderboeken brengen een vergeten, kleurrijke wereld naar boven. Mareniand-recrea tie van Waterdrinker ligt op een heel mooi plekje langs het Winsumerdiep, net aan de flank van het poëtische hart van Winsum. Het ligt mooi strategisch op het eindpunt van de eerste etappe van het Pieterpad tussen Pieter- buren en Winsum, midden tus sen prachtige kanalen en water partijen, die tal van typisch Gro ningse dorpjes met hun roodst enen huizen met elkaar verbin den. Op loopafstand is in het kleine, knusse centrum van Win- sum/Obergum boven het pand van de VW aan de Hoofdstraat 1 het Kinderboekenmuseum te vinden. Daar ruikt het naar oud papier en zijn enthousiaste vrij willigers de hele dag bezig met ket (landelijk) uitlenen aan met name vijftigplussers van 80.000 literaire kinderschatten. Het kinderboekenmuseum in Winsum: 80.000 literaire schatten. Roep maar iets, een titel die je je alleen vaag herinnert, een hoofdfiguur die je nog slechts schimmig kunt thuisbrengen, een schrijver van wie je de naam nog maar half weet, en de vrijwilligers zullen je ter plekke kunnen helpen. De Vijf en de Spooktrein? Natuurlijk is die er. Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel de Ruyter van Joh. Been? Geen probleem. En al he lemaal niet de klassiekers van Karl May (Winnetou en Old Shat- terhandof de maffe avonturen van Biggies, en dan voor mij, die als tienjarige al- les-wat-los-en-vastzat las over oorlogen, de absolute favoriet: de oorlogstrilogie van K. Norel, Engelandvaarders, Strijders, Verzet en Victorie. Daar-is-weer, de Urker vissers jongen Evert Gnodde ('Evert hoort het stampen van de scheepsmotor en het bruisen van de boeggolf) en zijn kom paan Jan Koekman, die samen het bezette Nederland ontvluch ten door aan te monsteren op een Duitse marineboot, hun fa milie in onbegrip en vertwijfe ling achterlatend. Ik neem een vergeeld exem plaar van Verzet en Victorie mee naar de bedstee in Maren land. Zou het nog kunnen boeien na veertig jaar? Warem pel na enkele bladzijden begrijp je waarom Norel zo'n begeeste ring teweeg kon brengen met zijn heldere, duidelijke stijl, vol romantiek. Zijn oorlogsboeken stralen een 'ferme-jongens-stoe- re-knapen-sfeer' uit, vermengd met een flinke schep christelijk geloof, maar dat besefte je toen niet. Je raakt er, in je bedstee, zo weer in thuis! Directrice Fran- cien Braaksma van de Stichting Cultureel Kinderboekbezit in Winsum kijkt vertederd als je zo enthousiast reageert. 'Een mens leest nooit meer zo intens als in zijn jeugd. We krijgen hier verzoeken uit het hele land, soms omdat mensen letter lijk doodziek zijn en nog een keer, dat absoluut favoriete boek uit hun jeugd, willen le zen. Er zijn hier heel veel boe ken, waar je heel gelukkig van wordt.' Ze kan er zo tientallen aanwij zen, prentenboeken van vroe ger met grote letters, het oudste kinderboek uit 1760 van Van Alphen, talloze kinderromans, maar ook kindertijdschriften van na de oorlog, met onder meer Paulus de Boskabouter van Jean Dulieu en werk van An nie M.G. Schmidt en Hella Haas- se. Wie zijn geliefde jeugdherinne ring heeft gevonden kan dus *er mee naar huis, in dit geval naar hotel Mareniand-recreatie van Peter Waterdrinker. En als je dan even of helemaal bent uitge lezen is het tijd voor een heerlij ke fietstocht door de ruimte van het Groninger land. Een tocht langs een stel van die prachtige op wierden liggende dorpen zonder Brink rond Winsum, waar steeds meer geld wordt verdiend met toerisme in plaats van met agrarische activiteiten en waar het 's winters zo on- Het vervelende van een fiets tocht, vind ik, is dat er altijd zo'n dood punt in zit. Heb je de bekende omgeving na uren toppen eindelijk afgeschud, moetje weer helemaal terug. Op zo'n moment zou ik het üefst een taxi bellen. Des te vreemder dat ik twee dagen lang ■Het uit het zadel te krijgen was en hechts thuiskwam om te slapen, 's Och tends om zes uur was ik al klaarwakker ®eteen vreemd, prettig gevoel in mijn Het had iets van vrolijk stuiterende Pingpongballen, maar wij noemen het P°pelen. Ik popelde om weer op pad te gaan. De oorzaak was een listig apparaat dat 7'ch als fiets had vermomd. Het heet een Parta Ion. Ik had er wat over gelezen en gelukkig heb ik goede connecties in de fanche, omdat ik vroeger tegenover |.en bekende Utrechtse tweewielerspecia- st woonde. Nieuwsgierig geworden bel- eik met Rob van Meerten. Mocht ik een Ptoefritje maken? °n, dat leek hem niks. Ik kon 'm beter Wn heel weekend meenemen. het eind van de dag stond de fiets v°or mij klaar. Op het eerste gezicht zie Column Reis(be)stemmingen Door Dirk Mulder je er niets bijzonders aan. Eén buis van het frame oogt nogal stevig maar dat er een oplaadbaar batterijpakket in huist, zou je niet zeggen. Ook de naaf van het achterwiel is wat royaler uitgevallen. Er zit namelijk een kleine maar krachtige elektromotor in verborgen. Een bedie ningsdisplay, die je op een houdertje aan het stuur vastklikt, geeft je de keus uit vier standen: oft, eco, normal en power. Bij 'off moetje het helemaal zelf doen, de overige drie zorgen voor traphulp: een beetje, nog wat meer of veel. Je moet in elk geval zelf trappen, alleen word je daarbij geholpen. barmhartig guur kan zijn en 's zomers zo lieflijk mild. Onderdeel van het Aap-Noot-Mies-arrangement is een fietstocht van acht kilome ter langs water en door bos naar het noordelijker gelegen Warf- fum. Daar runt Stijn Genuchten het mooie Openluchtmuseum het Hooge Land met een com pleet ingerichte historische dorpsschoolklas, uiteraard in clusief leesplankje (Aap, Noot, Mies), lei, inktpot, Bosplaten, telraam, en beroemde serie boekjes De Wereld in, en alles wat met Groningse cultuurhisto rie heeft te maken. De tocht voert formeel tot aan Warffum maar kan desgewenst worden uitgebreid naar andere dorpen als Pieterburen, (Pieter pad, zeehondenopvang) Een rum (expo over mosterdmake rij) en Leens, met de borg (land goed) Verhildersum, een van de vier borgen in Groningen die be waard is gebleven en die een beeld geeft van het leven van jonkers, boeren, ambachtshe den en arbeiders in de 19e Het arrangement 'Aap Noot Mies' omvat twee overnachtin gen in hotel Mareniand-recrea tie, inclusief ontbijt, in kosten variërend van 81,45 euro p.p (met 2 in 2 pers. kamer) tot 199 euro (alleen in midweek in ka mer). Dineren kan in het dorp Winsum, onder meer (heel goed) bij 'De Goude Karper'. Op de dag van aankomst kan de gast kinderboeken halen in het dichtbijgelegen museum, de volgende dag is er een fiets tocht van circa acht kilometer gepland naar Warffum voor een bezoek aan het Openlucht Museum Het Hooge Land in Warffum aan de Schoolstraat 2, tel 0595-422233, www.het- hooaeland.com. Op enkele tientallen meters van Mareniand-recreatie is een zwembad. Adres Marenland: Winsumerdiep 6, 9951 CG Win sum, tel. 0595-442750, www.marenland.nl info@marenland.nl Bereikbaar per trein: station Winsum is op een kilometer af stand, per bus: halte zwembad, op tweehonderd meter, per au to: via de N361Wie geen auto heeft kan een beroep doen op de goed functionerende regio taxi, het openbaar vervoer in de omgeving van Winsum is slecht. Wie wel een auto heeft doet er goed aan die voor tocht jes in de omgeving mee te ne men. Niet ver van Winsum ligt de Lauwerszee, van waaruit on der meer een tocht kan worden gemaakt naar Schiermonnik oog. Meer informatie: Gemeente Winsum: www.winsum.nl. VW Winsum, Hoofdstraat 4, 9951 AB Winsum, tel. 0595-443388, www.wv-lau- wersmeeraebied.nl en e-mail: winsum®vw-lauwersmeer- qebied.nl. Boven de VW is het Kinderboekenmuseum, tel. 0595-443663. Het museum heeft een filiaal aan de Laar straat 31 in Zutphen, tel. 0575-545117. eeuw. Wie zover komt kan dwars door het open Groningse land en langs die typische waterlopen (maren), waar je de Groningse variant van de Kameleon langs kunt zien komen, een land schap dat een kinderboek op zichzelf vertelt, terug naar Win sum. Terug ook naar Peter Wa terdrinker, Nijmegenaar met witte, niet meer wilde haren uit de jaren 60 die Groningen als zijn levensideaal koos, 'omdat ik hier op elk gewenst moment om me heen vijf dorpen kan zien'. Waterdrinker en zijn vrouw Gonda Eelkema hebben in Groningen de kanovaart geïn troduceerd en grootgemaakt, eerst in een dorpje in het noor den van de provincie, en daarna in Winsum. Hier hebben ze op een heel idyllisch plekje een lo gement annex camping met trekkershutten gebouwd en een jachthaven. Niet bij het arrangement inbe grepen, maar zeker aan te ra den is een paar uurtjes varen met een kano, waterfiets of per elektroboot door de kanalen in en rond Winsum langs mooie landhuizen, kasteeltjes en dorp jes, onder meer naar het thee museum in Houwerzijl. Alle dorpen zijn door water met elkaar verbonden, dus met een boot ben je er sneller dan met een auto. Het werkt allemaal reuze simpel. Heuvel op? Power. Vlakke wegen? Eco of nor- mal. Berg af? Off. Tijdens het fietsen kun je met een druk op de knop heen en weer schakelen. Het effect bracht keer op keer een grote grijns op mijn gezicht. Je hoort niets, het gaat volledig geruisloos, alleen lijkt het alsof je soepeitjes door een onzichtbare hand wordt voortgeduwd. Je hebt altijd wind mee. Afhankelijk van de gekozen ondersteu ning ligt de actieradius tussen de 65 en de 25 kilometer. Een paar uur aan het stopcontact en de batterijen zijn weer op geladen. De wereld werd groter. Onvermoeibaar fietste ik naar plekken waar ik nooit ge weest was en als ik aankwam wilde ik nog verder. Steeds was ik als eerste weg bij de stoplichten. Andere fietsers keken afgunstig naar het gemak waarmee ik de trappers rondkreeg. 'Schuilt het geheim in uw stevige kui ten?', vroeg een mevrouw die me wist in te halen op haar racefiets. Vanwege het warme weer droeg ik een korte broek. 'Inderdaad', zei ik met een stalen ge zicht. 'En veel trainen, natuurlijk.' Golf is in Nederland de grote runner-up bij de georganiseerde spor ten, zo bleek onlangs uit de Rapportage Sport 2003 van het Sociaal Cultureel Planbureau. Maar de sport is niet alleen hier populair. Over de hele wereld worden ijverig golfbanen aangelegd. En als ge volg daarvan neemt het golftoerisme navenant toe. De Costa del Sol staat bijvoorbeeld ook al bekend als de Costa del Golf. Je kunt zelfs een balletje slaan vanaf je terras. En op de meest onwaarschijn lijke plekken. Waar eerst nog geen grassprietje wilde groeien, blin ken nu versgesproeide groene velden in een stralende zon. Maar waar liggen nou al die mooie strakgemaaide idyllische grasvelden, waar je uren naar balletjes kan turen en de wind de taal van de clubs, par's en handicaps spreekt? Tik het onderstaande adres in en de hele gollwereld ligt in een hole-in-one aan je voeten. www.worldqolf.com Foto's geven vaak een levendige herinnering aan de vakantie. De laatste jaren is daar de videocamera bijge komen. Het aantal soorten camera's is enorm. Enkele tips voor zowel foto- als videocamera's. Moet ik een spiegelreflex- of digitale fotocamera kopen? Elsje van Ree van de Samenwerkende Vak-Fotografen Ne derland: 'Het hangt van je wensenpatroon af. Hoe meer wensen, hoe duurder de camera. Kijk daarbij vooral naar anderen. Is het af en toe klikken of wil je bijvoorbeeld ook wilde dieren dichtbij halen. Dan heb je verschillende lenzen nodig. Digitale fotografie heeft duidelijk de toe komst. De camera is kleiner, lichter en kan minimaal zo goed zijn. Maar de prijs/kwaliteit verhouding is, nu nog, niet gelijk. Voor zo'n 300 euro heb je, nu nog, een betere spiegelreflexcamera. En bij een digitale fotocamera moet je een computer en goede printer hebben om te voorko men datje alsnog de foto's buitenshuis moet laten ont wikkelen. De bediening van de toestellen is veelal hetzelf de. Het beste advies is om naar een goede zaak te gaan en daar te vertellen watje allemaal wilt. Dan komt vanzelf de juiste camera te voorschijn.' Ik heb begrepen datje met een videocamera ook foto's kan ma ken. Moet ik dan nu overschakelen? Pauline van den Brandhof van de Consumentenbond: 'Hou er rekening mee dat video een hele andere 'tak van sport' is dan fotograferen. De videocamera is daarnaast veelal groter en zwaarder. En bij thuiskomst moet er nog een film van worden gemaakt, dus heb je bijvoorbeeld software nodig. Je kimt er inderdaad goede foto's mee ma ken, maar het geheugen is vaak beperkt en dus kan je er minder foto's mee schieten. Het filmen blijft de hoofd taak. We hebben pas de meest gangbare videocamera's getest. Over het algemeen is filmen voor de liefhebber nogal prijzig. Voor zo'n 800 tot 1000 euro heb je een goe de, waarbij je vooral op gebruiksvriendelijkheid moet let ten en bij elke toepassing moet afvragen: heb ik dat no dig? De meeste fabrikanten brengen een serie camera's uit met een basismodel en daaropvolgend apparaten met steeds meer toeters en bellen. Uiteraard ook voor meer geld.' De geschiedenis van de Lage Landen is het thema van het Nederlands Zandsculpturenfestival 2003, dat tot en met 10 augustus is te beleven in het Limburgse Thorn. Dit grootste zandsculpturenfeest van Nederland is een soort tijdreis in het zand, van Ijstijd tot 2003. Meer dan zeventig sculpturen beelden de geschiedenis van het va derland en zijn buurlanden uit. Het festival wordt gehou den op een terrein aan de Maasplassen nabij het Limburg se Witte Dorp. Van hieruit zijn ook boottochten over de plassen te maken. Het Zandsculpturenfestival is dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur, entree 7,50 euro, kinderen tot 12 jaar 3,50 euro. Meer informatie: www.zandkasteel.nl of www.wvthorn.nl. Op 12 en 19 juli en 2 augustus kunnen gezinnen en andere belangstellenden in de voetsporen treden van de schilders van de Oosterbeekse school. Vanaf een ezel ontdekken deelnemers de zuid-Veluwe, de streek waar deze voorlopers van de Haagse School hun schilders ezel plaatsten en het landschap met penseel en verf vast legden. Een Veluwe Ranger begeleidt deze wandeling. Terwijl de kinderen beurtelings op een ezel zitten, wan delt men samen zo'n 2,5 uur. De tocht begint en eindigt bij Hotel De Bilderberg, Utrechtseweg 261 te Oosterbeek. Deelname kost 11,50 euro. Reserveren kan bij VW Arnhem Plus, tel. 0900-202 40 75. Van de oorspronkelijk zeven wereldwonderen hebben alleen de piramides van Gizeh de tand des tijds over leefd. Van de rest is niets tot enkele brokstukken over. Hoog tijd dus voor een aantal nieuwe aardse mirakels. De website 'New 7 Wonders' lepelt 25 adembenemende won ders voor ons op waaruit gekozen kan worden. Na een dikke 13 miljoen stemmen voert de Chinese Muur de lijst aan. Helaas hier geen Nederlandse hoogstandjes, maar die vinden we wel terug bij de Unesco Wereld Erf goed Lijst; mondia le plekken en ge bouwen zo uniek dat Unesco ze een beschermde status heeft gegeven. De zeven vaderlandse vermeldingen op de lijst zullen niet bij iedereen even bekend in de oren klinken zoals Droogmakerij De Beemster en het Rietveld Schröderhuis. En om bij te komen van alle pracht en praal zijn er de zogenoemde 'Sacred Sites': mysterieuze plekken op de aardbol die een enorme aantrekkings kracht uitoefenen op miljoenen mensen. Bestaande wereldwonderen: www.zevenwonderen.nl Nieuwe wereldwonderen: www.newsevenwonders.com Wereld Erfgoed Lijst: whc.unesco.orq/heritaqe.htm Mysterieuze plekken: www.sacredsites.com/explore.html roningen Richting Heerenveen INFOGRAPHIC WIM CORDUWENER Rottum Schiermonnikoog N- Emden ^Pieterburen® ®Warffum - fff\i (MFenrum Lauwersmeer JlTeeru^winsum Delfz'{! Assen De Middeleeu wen herle ven 28 en 29 juni in themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn. De vereniging Ridder spoor laat dan zien hoe een schandpaal werd gebruikt, hoe ga lante ridders scho-; ne jonkvrouwen het hof maakten, en hoe dronkelappen en zwervers door de straten schuimden. Bezoekers kij ken niet alleen toe, maar krijgen zwaardles, schieten met manshoge bogen of bekwamen zich in het lanssteken. Ar- cheon is dagelijks open van 10.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47