PZC Galicië is Spaanser dan Spaans De graadmeter reinen naar Schiphc Inde ooordwestelijke hoek van Spanje ligt Galicië, een vrij onbekende streek. Ten onrechte, want ook dit deel van Spanje heeft veel te bieden. Zelfs langgerekte stranden. Waar nog wel hard ;ewerkt wordt mi de olie uit de ;estrande tanker Prestige te verwijderen. De dodenkust slaat op de vele zeelieden die er het teven lieten Wat waar Tips Trips Leuk logeren in Frankrijk Hoog in de bergen Travel v IVavs 'ÊL 575 ^^.International Tours 020-5733222 020-5042500 HURGHADA EgyPte KOTU Gambia KOLOLI Gambia ILHA DO SAL Kaapverdië iHuertentie-exploitatie: f H pn Midden-Zeeland: 0113-315520; Kvs Vlaanderen: 0114-372770. ESie: 0113-315680 Sl:redactie@pzc nl ;ostbus 31,4460 AA Goes. ijterdag 21 juni 2003 De 'wandelende' duinenrij, Praia des Dunas, nabij Ribeira. Door Gerard Chel De jongedame schuift de nota op een schoteltje over de toon bank: 75 euro cent. Pardon? Maar de rekening Mopt. Voor een op maat gezet kopje koffie en een ovenvers croissantje betalen wij in a Tafo- nado Cantón in Rua da Carnice- ria in Noia drie eurokwartjes. Dat zijn nog eens prijzen. Een paar dagen later in hotel Pa- rador in Pontevedra. De gesoig neerde dame kan het menu niet zogoed lezen. Uit een la diept de ober een leesbril op. Zo beter, mevrouw? Dat is nog eens servi ce. De Spanjaarden zijn niet gek, ze lachen in hun vuistje. Laten de drukbezochte costa's langs de Middellandse Zee aan de buiten landse toerist en flaneren zelf teel liever over de bescheiden boulevards in vissersplaatsjes langs die andere, de Atlantische, bist. Of baden er in de zon op een van de 722 zandstranden. Met voor niets staan de Rias Ba- jas bekend als de mooiste stran- Gelijk hebben ze. Daar is bet minder druk, ongerept en goedkoper. Voor die ene ver dwaalde buitenlander is er wel één nadeel: bijna niemand spreekt er een woord over de grens. Gahcië. Onbekend maakt onbe mind. Ten onrechte, want de re gio biedt een aaneenschakeling tan interessante contrasten. Prachtig golvende duinen, fraaie bossen, glooiende landschap- Pon, meanderende rivieren, uit loggende zandstranden, grim mige klippen en indrukwek kende brandingen. En met tel kens die Keltische achtergrond, doedelzakken incluis, als rode draad door 's lands historie. dit landschappelijk schoon tordt aan elkaar gesmeed door gezellige stadjes, levendige vis- >ersdorpjes en schilderachtige badplaatsjes. Kleinschalig en overzichtelijk. Toeristisch soms, toegegeven, maar, zoals gezegd, vooral gericht op de Spanjaard zelf. En dus minder uitbuiterig. Met allervriendelijkste mensen bovendien, die zichzelf zijn ge bleven. Redelijk authentiek, dus. Gahcië kent een paar grote ste den die om uiteenlopende rede nen bekendheid genieten. San tiago de Compostela bij voor beeld, vermaard eindpunt voor pelgrimages. Met de kathedraal der kathedralen op het graf van apostel Jacobus aan het Plaza del Obradoiro als blikvanger en de geurende eethuisjes in Rüa do Franco. Helemaal in het noorden, La Cor- una, bij de sportliefhebber voor al bekend door voetbalclub De- portivo, maar natuurlijk vooral door de toren van Hercules. Het zuidelijke Pontevedra, in bezit van een mooie historische bin nenstad - voor de verandering wel bijna autovrij - met gemoede lijke pleintjes en kronkelige steegjes. En een meer dan fraaie parador en niet te vergeten de kloosterruïnes van Santo Domin go. Dodenkust Tja, die auto's. Spanjaarden vra gen om hun auto te laten staan is net zo dom als hen vragen geen siësta meer te houden (tus sen een en vier uur ligt het open bare leven stil). En dus puilen de meest kleine steden uit van het blik, de smalle straatjes niet be rekend op zulk modern vervoer. Probeer ook niet zomaar een ze brapad over te steken, want dat leidt steevast tot piepende rem men en 'n haastige sprong ach teruit. Elk nadeel heeft z'n voor deel: op veel plekken kom je mét de auto nagenoeg tot óp het strand. Spanjaarden hebben ken nelijk een broertje dood aan lo pen. Milieubewust is Galicië ove rigens wel: op de heuvels staat een woud aan energie opwek kende windmolens. Er zijn genoeg mogelijkheden voor een gevarieerde vakantie. Zo kiezen we de ene dag voor een avontuurlijke route: over de onverharde weg langs een deel van de Costa da Morte, oftewel de dodenkust, van Camarinas naar Arou. De naam slaat op de vele zeelieden en vissers die in de woelige wateren het leven lie ten. Of hun schip sloeg op de klippen te pletter of ze verloren het leven bij riskante pogingen schelpdiertjes van de steile rots wanden te plukken. Witte krui sen herinneren aan de vele do den. Er ligt zelfs een kleine be graafplaats waar de lichamen van de Engelse zeelieden liggen die aanspoelden toen hun schip The Serpent in 1890 verging. Maar de grillige kust en het rood bruine kale achterland hebben er hun glans niet door verloren. Twee dagen trekken we uit voor een meer comfortabeler route: het uitgestrekte kustgebied tus sen Fisterra ('einde van de we reld') en Baiona, beter bekend onder de verzamelnaam Rias Ba- jas. Dit is het gebied van de diepe en brede baaien en de vele en soms kilometers lange zand stranden. En met vele interessan te plaatsen. Waar nabij Ribeira een uit het niets oprijzende brede duinenrij ons verrast, bij Porto do Son res tanten van een Keltische neder zetting zichtbaar zijn, wij bij O Grove met een speciale boot van de onderwaterwereld kunnen ge nieten, het haventje op het ei land Arousa uitnodigt tot slente ren, in het landschap van Bar- banza her en der neolithische grafmonumenten en prehistori sche tekeningen opduiken om De Costa da Morte, de dodenkust, waar witte kruisen herinneren aan de vissers en zeelieden die er de dood vonden. ons tenslotte in Cambados de ex quise Albarino wijn te laten proe ven. En zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Besmet blazoen Helaas voor Galicië is het bla zoen besmet door een gebeurte nis van buitenaf. November vo rig jaar strandde voor de kust van het vissersdorpje Muxia de tanker Prestige. Tonnen olie be stookten wekenlang de 1.300 ki lometer lange kust. Stranden za gen eruit als een olieveld en de toch al grimmige rosten glom men van de olie als gepoetst zil verwerk. Het heeft ertoe geleid dat het onzeker is of de vele stranden, waar tot vorig jaar de 'blauwe vlag' wapperde (schoon INFOGRAPHIC PETRA MEULMAN en veilig), dit keurmerk ook de ze zomer weer mogen dragen. 'Nunca Mais' - nooit meer - heeft de lokale bevolking op muren en spandoeken geschreven. Het is te hopen. Vooralsnog is de ellende nog niet voorbij en wordt er dage lijks hard gewerkt om de kust van alle zwarte kleverige drab te ontdoen. Zo zijn in het voorjaar op stranden en klippen een paar honderd studenten en andere vrijwilligers druk in de weer met plamuurmessen en verfkrab- bers. Met de hand worden rot sen, steen voor steen, schoon ge schraapt. En aangespoelde olie restanten worden op dc stran den decimeter voor decimeter 'opgerold'. Moeizame arbeid en FOTO'S GPD vies bovenal. Niet voor niets hul len de studenten zich in plastic pakken, rubberen laarzen, idem handschoenen en mondkapjes. Om onduidelijke redenen zijn hun plastic pakken wit, want in een mum van tijd zien ze emit als mijnwerkers. 'Dit gaat nog wel een paar maan den duren', verzucht Anne, mi lieustudente en aangewezen om zeventig jongeren te coördine ren. Hun taak is de rotsen ont doen van de meest hardnekkige olierestanten, waarna be roeps-schoonmakers met hoge drukspuiten pogen de keien hun meer natuurlijke glans temg te geven. Anne heeft het niet zo op die spuitgasten. 'Door de hoge druk wordt al het leven tussen de rotsen gedood.' Ook zwaar getroffen is het ei land Cies, als een beschermende golfbreker gelegen in de baai van Vigo en vanuit deze plaats in drie kwartier varen te bereiken. Het eiland is recent met twee an dere eilanden in de Atlantische wateren bestempeld tot natio naal park en geniet dientenge volge de nodige bescherming. De 'Prestige' echter heeft zich daarvan weinig aangetrokken en dumpt er, nog dagelijks, klei ne bolletjes olie. Vier vrijwilli gers en een shovelmachinist spannen touw door de branding. 'Dit materiaal absorbeert olie', legt een van hen uit. Na verloop van tijd is het 'touw' pikzwart waarna het wordt verwijderd. Ondertussen gaat een andere stu dente met een verlengde verfrol ler het strand te lijf. Ook de rol ler wordt geacht olie op te ne men. Met een plamuurmes wordt de roller schoongekrabd en begint het proces opnieuw. Monnikenwerk. Cies ervaren wij overigens als een prachtig natuurgebied. Heer lijk om er vanuit de drukke con tinentale kust naar toe te vluch ten. Voor een dag wandelen, zwemmen, zonnen. Of in stilte turend naar de golven die keer op keer op de rotsen beuken. Galicië ligt ingeklemd tussen Portugal, de Atlan tische Oceaan en de provincies Asturië, León en Zamora. Administratieve hoofdstad is Santiago de Compostela, economisch is La Coruna veel belangrijker. Beide steden, en de zuidelijke ha venplaats Vigo, hebben vliegvelden die via Ma drid of Barcelona door Iberia, Spanair en Air Eu ropa worden aangevlogen. Algemene informatie bij de toeristische organisatie Turgalicia, www.turqalicia.es. De afstand vanaf Amsterdam is 2644 km, vanaf Madrid (via snelweg A6) 660 km, vanaf Lissabon (via de A9) 556 km. De gemiddelde temperatuur in de zomer bedraagt 25 graden in het zuiden en 22 graden in het noorden, het zeewater schommelt rond de 19 graden. Het regent er va ker dan elders in Spanje. De regio leent zich bij uitstek om kamperend te verkennen, de wegen zijn goed, de bewegwijze ring is in orde en er liggen verspreid 108 cam pings. Of je kampeert/logeert bij de boer (383 adresjes). Je kunt natuurlijk ook een auto huren en in hotels overnachten. Informatie autohuur onder meer (in Nederland) www.sunnvcars.nl. tel. 0252-62 30 30. Algemene informatie: Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, tel. 070-346 59 00, www.spaansverkeersbureau.nl. We kennen het allemaal: vroege inchecktijden, vertragingen en de niet aflatende angst om te laat te komen op de luchthaven. En dus brengen we een deel van de vakantietijd door op deze saaie, onvriendelijke plekken. Doodt u de tijd met leesvoer of een cd-speler? Of is het een perfect mo ment om te shoppen of te slapen? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Vorige week vroegen wij u welke Hollandse lek kernij u meeneemt op reis. Koffie blijkt iets po pulairder dan drop, met hagelslag als goede derde. Aan aardappelen lijken we het minst gehecht. Uitslag: Koffie 27 Drop 26 Hagelslag 22 Kaas 16% Pindakaas 4% Stroopwafels 3 Aardappelen 2 Michael van der Mey van de Exportbevorderings- en Voorlich tingsdienst: 'Tja, we blijven toch Nederlanders, en daarvan staat bekend dat we meenemen wat we lekker vinden. Terwijl koffie, drop en hagelslag in de populaire vakantielanden binnen de EU vaak ook makkelijk verkrijgbaar zijn, vooral in de steden. Waarom we deze producten dan toch meeslepen? Omdat we vaak niet zeker weten of ze ter plaatse verkrijgbaar zijn. En ook de prijs speelt mee, in Nederland zijn ze vaak goedkoper. Zelf neem ik altijd koffie mee op vakantie omdat ik dan bij aankomst gelijk een kop kan zetten. Daarna kijk ik wel wat er lokaal te koop is.' in één ruk naar Zuid-Frankrijk rijden lukt alleen snel heidsduivels en dwazen. Alle anderen pakken onder weg een camping of hotel. Liefhebbers van het echte Franse leven kiezen vaak voor het geel-groene uithang bord waaraan de Logis de France-hotelletjes te herken nen zijn. Deze kleinschalige en betaalbare (familie)hotels staan vermeld in een gratis aan te vragen gids bij het Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670,1017 KX Am sterdam. Meer informatie en reserveren kan via tel. 0033-1 45 84 83 84, www.loqis-de-france.fr. Liefhebbers van de bergen die hun vakantie in Zwitser land doorbrengen moeten voor vertrek even aanklop pen bij Zwitserland Toerisme in Amsterdam. Dat bureau heeft twee nieuwe brochures die goede diensten kunnen bewijzen tijdens die vakantie. 'Bergen.@' staat boordevol tips voor de vakantie in de Zwitserse bergen. De informa tie is gerangschikt naar thema's als water, stoomtreinen en gastronomie. Beginnende wandelaars tot de meest ervaren 'berggeiten' die graag de nieuwe Tour Matterhorn willen afleggen, ko men aan hun trekken met de nieuwe mini-brochure 'Wandelen. Op stap in hef Wallis'. Beide brochures zijn te bestellen via tel. 00800-100 200 30 of via info.nl@switzerland.com. 1 (ADVERTENTIE) RTL4 reistext pag. 533 BOEK NU UW DROOMVAKANTIE NAAR DE ZON H VRAAG NAAR ONZE NIEUWE REISGIDSEN HURGHADA Egypte 8 DGN al v.a. VERTREK: Elke dinsdag en vrijdag vanaf 24 juni t/m 31 oktober 2003 8 daagse vliegreis incl. 7 nachten in een 3* Hotel a/d Rode Zee HALFPENSION. 8 DGN al v.a. VERTREK: Elke dinsdag en vrijdag vanaf 24 juni t/m 31 oktober 2003 8 daagse vliegreis incl. 7 nachten in een 5* hotel o.b.v. HALFPENSION. 7 DGN al v.a. VERTREK: Elke zondag vanaf 6 juli t/m 26 oktober 2003 7 daagse vliegreis incl. 6 nachten in 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt. 7 DGN al v.a. 499, VERTREK: Elke zondag vanaf 6 juli t/m 26 oktober 2003 7 daagse vliegreis incl. 6 nachten in een 5*deluxe hotel o.b.v logies/ontbijt. 8 DGN al v.a. VERTREK: Elke vrijdag vanaf 27 juni t/m 31 oktober 2003 8 daagse vliegreis incl. 6 nachten in het schitterende 4* Barcelo Oasis Belorizonte Resort o.b.v. HALFPENSION ÉP - ,"t' f"*'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45