Actiecomité tegen pedofielenclub 'Ai Ik', Uil Terreurbestrijding op z'n Nederlands Slachtoffers brand Volendam dagen gemeente en cafébaas M Voorstellen kabinet voor vereenvoudigen van strafprocessen RIVM noemt groeiende tendens van onveilig vrijen verontrustend Bewoners sluiten Zwolse wijk af Soms laat uw auto u in het buitenland in de steek. Onze Alarmcentrale nooit. zaterdag 21 juni 2003 Van Balkenende mag Zorreguieta doop bijwonen Vaccinaties Top afvalberg in zicht Schrijver Franssens overleden Grote hasjvondst in Dronten Man ten strijde tegen kikkers Misbruik sporthallen aangepakt Controleren Nadelen Goede reis ANï j^obert Verkerk ROTTERDAM - Een gisteren opgericht actiecomité wil dat Martijn, de belangenvereniging voor pedofielen, door Justitie wordt vervolgd. Het actiecomité is opgericht door het Rotterdamse gemeen teraadslid Michiel Smit van Nieuw Rechts en Florens van der Kooi, raadslid van de deel gemeente Feijenoord en leider van de Nieuwe Nationale Partij (NNP). De aanleiding voor de oprichting van het actiecomité is de International Boy Love Day (IBLD) voor pedofielen, die vandaag op een geheime locatie in Nederland wordt gehouden. Op de IBLD komen pedofielen bijeen om hun gevoelens voor jongens te delen. Het comité is gestart na veel re acties van verontruste ouders, aldus Van der Kooi en Smit, die eerder wegens zijn rechtse denkbeelden uit Leefbaar Rot terdam is gezet. Van der Kooi zegt dat beiden gisteren naar het politiebureau in het cen trum zijn gegaan om zich te mel den als partij tegen Martijn. „We hebben afgesproken daar dinsdag aangifte te doen, omdat de vereniging zich niet aan de wet houdt, omdat ze bij elkaar komen", zegt Van der Kooi. Naar zijn idee is dat niet alleen om met elkaar gezellig te pra ten. De organisator van de IBLD, die uit angst voor een hetze tegen hem niet met zijn volledige naam naar buiten wil komen, zegt dat het comité dan maar ac tie moet gaan voeren. „De actie groep gaat er vanuit dat de ver eniging en de IBLD blijkbaar middelen of inlichtingen ver schaft aan pedofielen en daar door pedofilie uitlokt. Maar dat is niet het geval. Wij willen pedofilie juist bespreekbaar maken. Bovendien is het wette lijk nog steeds niet strafbaar om pedofiel te zijn, wel als je die ge aardheid praktiseert." ANP Aantal soa's neemt nog steeds toe uannnze redactie binnenland BILTHOVEN - Het aantal ge vallen van een seksueel over draagbare aandoening (soa) is voor het derde jaar op rij sterk toegenomen. In drie jaar tijd steeg het aantal consulten met 50 procent, het aantal hiv-tes- ten met 75 procent. In totaal nam het aantal gevallen van de aandoeningen (gonorroe, chla mydia, syfilis) met tweederde toe. Dat blijkt uit het Jaarverslag 2002 Registratie van soa- en hiv-consulten bij GGD's en soa- poliklinieken van het RIVM en de Stichting soa-bestrijding. Vooral het aantal gevallen van syfilis en hiv-infectie is sterk gestegen, met name bij homo en biseksuele mannen. Ook go norroe en chlamydia kwamen in 2002 meer voor. Het aantal vastgestelde hiv-in- fecties steeg in drie jaar tijd met 130 procent. Syfilis steeg explo sief met 118 procent en gonorroe en chlamydia elk met 62 pro cent. Voorzowel mannen als vrouwen is chlamydia nog steeds de meest voorkomende soa. Het aantal gevallen steeg vorig jaar met 17 procent, gonorroe met 22 procent. Meer dan 65 procent van de vrouwen met gonorroe of chlamydia is jonger dan 25 jaar. Het aantal gevallen van syfilis steeg vorig jaar met 78 procent. Bij homo- en biseksuele man nen is het bijna verdrievoudigd. Een op de tien syfilispatiënten bleek ook hiv-positief te zijn. In 2002 zijn ruim 12.000 hiv-testen gedaan - een stij ging van 3 5 pro- PORTO CARRAS - De vader van prinses Maxima kan vol gens premier Balkenende naar Nederland komen voor de ge boorte of doop van zijn klein kind. „Als het gaat om het krijgen van kinderen of andere indringende familiezaken zou je moeten voorkomen dat men niet aanwe zig kan zijn", aldus Balkenende gisteravond na de top van EU- regeringsleiders in het Griekse Porto Carras. Daarbij speelt volgens Balke nende niet alleen mee dat het gaat om een 'particulier iets, maar er ook sprake is van schei ding tussen kerk en staat'. Vol gens de premier is zijn opinie ook 'het beeld dat je ziet in poli tiek Den Haag'. Vader Jorge Zorreguieta mocht vorig jaar de huwelijksplechtig heid van prinses Maxima en prins Willem-Alexander niet bijwonen wegens zijn verleden in het Argentijnse regime-Vide- la. Toenmalig premier Kok zei in 2001 dat latere regeringen za ken als geboorten of sterfgeval len maar op hun eigen merites moesten beoordelen. ANP cent - waarvan 11 procent posi tief was. Het absolute aantal hiv-infec- ties is meer dan verdubbeld. Bij na driekwart van de hiv-posi- tieve mannen is homo- of bisek sueel. Een kwart van de hiv-po- sitieve vrouwen komt uit landen ten zuiden van de Sahara. De toename van het aantal sek sueel overdraagbare aandoe ningen is voor het Rij ksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en voor de Stichting soa-bestrijding zeer verontrus tend. De toename betekent dat er meer onveilig wordt ge vreeën. Ook zorgwekkend is het gelijk tijdig voorkomen van hiv met een andere soa, omdat de over dracht van hiv hierdoor wordt vergemakkelijkt. De Schorerstichting, landelijke kenniscentrum voor lesbisch- en homospecifieke gezond heidszorg, ziet in de cijfers aan leiding om te pleiten voor uit breiding van soa-poliklinieken en hiv-testplaatsen. De stich ting wil bovendien gerichter ac tie ondernemen op plaatsen waar veel homomannen komen. De afgelopen maanden vacci neerde de Schorerstichting al met succes in Amsterdam tegen hepatitis-B homoseksuelen in kroegen, sauna's en op feesten. De stichting wil op ook homo ontmoetingsplaatsen soa-tes- ten aanbieden. Hiv-testen worden vooralsnog niet op locatie aangeboden. ,Een hiv-test doe j e niet zomaar. Je moet wel even de tijd nemen voor je daartoe overgaat", zegt B. Bakker, consultant van de Schorerstichting. ANP Het Zwolse Tweede-Kamerlid Verdaas (met hoed) praat met bewoners van de wijk Kamperpoort bij één van de afzettingen. foto Gerlide Schrijver/ANP van onze redactie binnenland ZWOLLE - Bewoners van de Zwolse wijk Kamperpoort hebben gisterochtend de toegangswegen tot de wijk ge blokkeerd. Met de actie onder de naam 'Operatie Chaos' wilden de Kamperpoorters aandacht vragen voor het uitstel van de opknapbeurt van de wijk. Twee invalswegen werden tussen acht en negen uur ge blokkeerd, waardoor grote verkeersopstoppingen ont stonden. Onder meer op de A28 stond het verkeer stil. Om negen uur 's ochtends is de actie in overleg met de politie gestaakt. Wethouder J. Baarsma, verantwoordelijk voor de re constructie van Kamperpoort, had complimenten voor de ordelijke manier waarop de actie is verlopen. Tweede-Kamerlid C. Verdaas (PvdA) uit Zwolle was in de wijk aanwezig als 'burgemeester van de Kamper poort'. Het Kamerlid is officieel aangesteld als bemid delaar tussen de buurt en het college van burgemeester en wethouders van Zwolle. Sinds een aantal jaren wordt gewerkt aan de reconstructie van de Zwolse volksbuurt. Dat is nodig omdat de wijk wordt ingezet voor de groei van de binnenstad. Na renovatie moet de wijk plaats bieden aan voorzieningen als grote winkels waarvoor in de binnenstad geen ruimte meer is. Ook moet het woongebied in de Kamperpoort worden versterkt. Burgemeester en wethouders willen de op knapbeurt uitstellen omdat de reconstructie veel duur der is dan aanvankelijk werd gedacht. ANP door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Nederland staat bekend als tolerant land. Een vrijhaven voor vrijdenkers, waar mensen die in andere lan den vervolgd worden onderdak vinden. Maar in de ogen van het buitenland is Nederland ook een vrijplaats voor allerlei schimmige organisaties, crimi nelen en terroristen. Van dat negatieve imago wil Ne derland af. Als het aan het kabi net ligt, dan worden organisa ties met extremistische denkbeelden voortaan verbo den. De strijd tegen het terroris me vraagt om on-Nederlandse maatregelen. Minister Donner van Justitie zit in een spagaat. Het terrorisme moet in de kiem gesmoord wor den, maar dat mag er niet toe leiden dat allerlei basisprinci pes van de rechtsstaat over boord gezet worden. De jacht op terroristen mag niet in een hek senjacht ontaarden. Tegelijker tij d mogen missers als het recen te mislukte proces tegen twaalf vermeende terroristen niet meer voorkomen. Dus zijn de maatregelen in de Nota Terrorisme en Extremis me, die Donner gisteren door het kabinet sleepte, met allerlei waarborgen omgeven. Zo kun nen in de toekomst organisaties met extremistische denkbeel den verboden worden. Er moet dan echter wel wat aan de hand zijn, bijvoorbeeld als zij plan nen maken om met geweld de samenleving in Nederland of in andere landen te ontwrichten. Daarbij zal de lijst met terroris tische organisaties die de Ver enigde Naties heeft opgesteld door Donner als handleiding worden gebruikt. Nederlandse regeringen voelen er van oudsher weinig voor een organisatie alleen vanwege JjJ MOLT OOK C3EÊNJ OPV/tUOS ORMlKtM ,.7q- door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Letselschade advocaat J. Beer heeft de Volen- danise horecabaas J. Veerman en de gemeente Edam-Volen- dam gisteren gedagvaard. Dit is gebeurd op verzoek van 214 slachtoffers van de cafébrand in Volendam en de Belangenver eniging Slachtoffers Nieuw jaarsbrand Volendam (BSNV). De slachtoffers houden Veer man en de gemeente aansprake lijk voor de gevolgen van de brand in café De Hemel in de nieuwjaarsnacht van 2001, waarbij veertien jongeren om het leven kwamen en enkele honderden tieners gewond raakten. Hun advocaten begon nen in 2001 een onderzoek naar de aansprakelijkheid van de partijen. Daartoe hoorde de rechtbank in Haarlem tot vorig jaar november verscheidene ge tuigen, onder wie Veerman en voormalig burgemeester F. IJs- selmuiden van de gemeente Edam-Volendam, die in maart 2001 aftrad. De civiele procedure wordt voornamelijk schriftelijk ge voerd en kan enkele jaren duren Als de rechtbank de gemeente en Veerman aansprakelijk acht, moeten die de schade vergoe den. Beer kan nog niet zeggen hoe groot die schade is, omdat veel slachtoffers nog medisch worden behandeld. Hij heeft ook beslag laten leggen op een aantal bankrekeningen van Veerman, onroerende zaken en andere zaken die tot het ver mogen van de cafébaas behoren. De BSNV heeft eerder gepro beerd met Veerman tot een schikking te komen, maar dat liep op niets uit. Veerman zou onvoldoende hebben meege werkt aan een accountantson derzoek naar zijn vermogen. Zijn advocaten waren gisteren niet voor commentaar bereik baar. ANP VOORBURG - De hoeveelheid huishoudelijk afval stijgt sinds 2000 vrijwel niet meer. Vorig jaar zamelden de gemeen ten in totaal bijna 9,1 miljard kilo vuilnis in, slechts'een frac tie meer dan in 2001 en 2000. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. De Nederlander zette in 2002 gemiddeld 563 kilo afval aan de straat. Bijna de helft daarvan bestond uit gescheiden aange boden afvalstoffen. Ook die hoeveelheid (in totaal 4,2 miljard kilo) is in de afgelopen drie jaar nagenoeg gelijk gebleven. De grootste stroom gescheiden afval is het groente-, fruit- en tuinafval (gft). Daarvan belandde vorig jaar 1,5 miljard kilo in de vuilniswagen, iets meer dan in 2001. ANP AMSTERDAM - Schrijver en schilder Jean-Paul Franssens is donderdag op 65-jarige leeftijd in zijn woning in Amsterdam overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Dat heeft zijn redac teur bij uitgeverij De Arbeiderspers, P. Nijssen, gisteren be kendgemaakt. De tot operaregisseur opgeleide Franssens (Groningen, 1938) debuteerde in 1981 als schrijver met de novelle De Wissel wachter, die door de verfilming door Jos Stelling een van zijn bekendste titels werd. ANP DRONTEN - De politie heeft in Dronten 2500 kilogram hasj onderschept. Departij werd gevonden in twee loodsen waarin de politie ook wietplantages aantrof. De vondst werd donderdag gedaan, maar werd pas gisteren gemeld. De politie kwam de duizenden kilo's hasj op het spoor na een tip. In de loodsen werden naast de hasj ook twee mobie le wietplantages op opleggers aangetroffen. De politie heeft alles in beslag genomen en hield twee mannen aan. Agenten zijn donderdag de hele dag bezig geweest met de ontmanteling van de wietkwekerijANP VIERPOLDERS - Een inwoner van het Zuid-Hollandse Vier- polders heeft deze week een aantal emmers strooizout in de gemeentelijke singel gegooid om een einde te maken aan het gekwaak van kikkers. Hij deed dat op verzoek van zijn vrouw die 's nachts niet kon slapen van het lawaai. De politie maakte gisteren bekend dat de man een proces-ver- baal krijgt wegens overtreding van de Flora- en Faunawet. De vrouw verklaarde tegen de politie dat ze zelfs met de ramen potdicht en doppen in de oren het gekwaak bleef horen. Ze slaapt inmiddels weer goed, doordat de kikkers het leven heb ben gelaten, of zijn vertrokken. ANP MAASTRICHT - Maastricht gaat het oneigenlij k gebruik van de gemeentelijke sporthallen aanpakken. Binnenkort zet de gemeente op alle toegangsdeuren nieuwe sloten. Als dat niet afdoende is, komt er een elektronisch systeem, waardoor het gebruik heel nauwkeurig kan worden gecontroleerd. Wet houder Keijmis heeft dit gisteren gezegd. Volgens hem gaan de verenigingen die gebruik maken van de accommodaties niet altijd even zorgvuldig om met de sleutels. De gemeente heeft ook geconstateerd dat voorzieningen wel eens worden misbruikt voor vrijpartijen, aldus de wethouder. Dat alles levert Maastricht jaarlijks een schadepost op van minstens 50.000 euro, denkt Keijmis. ANP haar ideeën te verbieden. Het enige wat jeermee bereikt, is dat zo'n club ondergronds gaat en nog veel moeilijker te volgen is, luidde het verweer van opeen volgende ministers van Justitie tot dusver. Een ander in het oog springend punt is de bewijsvoering in rechtszaken. De regering wil voor alles een herhaling voorko men van het mislukte proces in Rotterdam. Daar werden begin deze maand twaalf vermeende terroristen vrijgesproken om dat de rechter bewijzen van de inlichtingendienst AIVD niet toeliet. De rechten van verdachten blij ven gewaarborgd. Het grote be zwaar bij informatie van de AIVD is immers dat niet altijd is na te gaan waar zij vandaan komt. Dan is het voor advocaten ook ondoenlijk om zich ertegen te verweren. Dus wil Donner bewijzen van de AIVD alleen toelaten als de rechter en de advocaat van de verdachte de informatie kunnen controleren. Ook is het niet de bedoeling dat processen tegen vermeende terroristen louter en alleen op AIVD-bewijzen geba seerd zijn. Met die bepalingen wil Donner voorkomen dat de rechten van verdachten worden uitgekleed. De strijd tegen het terrorisme is belangrijk en vraagt om een strenge aanpak. Maar het blijft een bestrijding op zijn Neder lands. GPD van de redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met vier wetsvoorstellen die het strafproces moeten vereen voudigen. Hierdoor wordt de werklast voor rechters, offi cieren van justitie en onder steunend personeel verlicht, waardoor sommige strafza ken sneller kunnen worden afgehandeld. Zo hoeven bewijsmiddelen niet verder te worden uitge werkt als een verdachte het misdrijf of de overtreding heeft bekend. In dat geval is een opgave van de bewijs middelen voldoende. Verder heeft het kabinet in gestemd met een voorstel van minister Donner van Justitie dat verdachten veertien da gen in bewaring kunnen worden genomen in plaats van tien dagen. Ook wordt het mogelijk de gevangen houding in één keer voor ne gentig dagen te bevelen. Nu is dat nog dertig dagen, met de mogelijkheid die termijn twee keer met dertig dagen te verlengen. Dit zou betekenen dat het aantal raadkamerbe handelingen daalt. Een ander wetsvoorstel houdt in dat het moeilijker wordt om in een strafzaak getuigen op te roepen. Verder krijgt de voorzitter van een strafkamer meer bevoegdhe den om nodeloze aanhoudin gen van strafzaken te voor komen. Een rechter-commis- saris, de leider van een ge rechtelijk vooronderzoek, krijgt meer bevoegdheden om voorwerpen in beslag te nemen. Dit zorgt voor min der adminstratief werk. Het Openbaar Ministerie is tevreden met de wetsvoor stellen. „Deze maatregelen zijn noodzakelijk om het vei ligheidsplan uit te voeren", aldus een woordvoerder van het college van procureurs generaal. De bekende strafpleiter J. Plasman ziet in de wetsvoor stellen nadelen voor ver dachten. Hij heeft vooral moeite met de voorgestelde beperking om getuigen te ho ren. „Dat vind ik een zeer verontrustende ontwikke ling. Hier wordt voorrang verleend aan efficiency, ten koste van zorgvuldigheid in de waarheidsvinding. Node loze aanhoudingen zijn er niet, want dan houdt de rech ter een zaak niet aan." Ook het niet uitwerken van bewijsmiddelen in een von nis kan in zijn ogen geen ge nade vinden. „Een beken nende verklaring blijft niet altijd gehandhaafd. Het komt voor dat verdachten in hoger beroep terugkomen op een bekentenis. Rechters moeten in alle gevallen von nissen blijven uitwerken met bewijsmiddelen, want zij moeten laten zien waarop een veroordeling is geba seerd." ANP Advertentie Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus kunt u dag en nacht vertrouwen op de hulpverlening van de ANWB Alarmcentrale. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulp- Pakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3