Hoven en pleinen in Middelburg en Goes tips Sterke verhalen over planten Boerderij Keuken Gatenrek Woningsite zaterdag 21 juni 2003 W13 Even ademhalen in de drukte Openbare ruimtes als pleinen en hoven hebben zijn be langstelling en architect Ben Gillissen toont zich ver heugd dat er over de inrichting daarvan steeds beter word nagedacht. Per slot van rekening vormen juist die hoven en pleinen van oudsher belangrijke elementen in historische Europese steden. Zij bieden immers ruimte in het dichte weefsel van straten en stegen in de binnensteden en zijn ge schikt voor tal van activiteiten. Voor Ben Gillissen aanlei ding om een boekje samen te stellen over pleinen en hoven. Hij richt zich op Middelburg en Goes. Zijn aandacht ging daarbij uit naar zowel historische als nieuwe. Een selectie van Vismarkt tot Bleekplein, van het Hofje onder de Toren tot het moderne Kievitshof. Vissen worden allang niet meer verhandeld op de Mid delburgse Vismarkt. Sorbets en koffie vinden er nu gretig aftrek op het terrasje, dat deels in de schaduw van de eeuwenoude bomen een ontmoetingsplaats is voor jong en oud. Auto's vind je er niet, op wat passerend ver keer na. Geroezemoes van stem men, getinkel van lepeltjes in koffiekopjes en het geruis van bladeren in de wind doorbreken de stilte. En dat is voor architect Ben Gillissen precies de functie van een openbare ruimte. Of, zoals hij het verwoordt: „Een soort ontspanning in de stad. Even ademhalen tussen alle straatjes en drukte in." Eind volgende week verschijnt het boekwerkje Hoven en Plei nen dat Gillissen samenstelde in opdracht van VOF De Veerse Poort (Woongoed Middelburg en Walcherse Bouwunie) en Rothuizen van Doorn 't Hooft architecten en stedenbouwkun digen. „Ik was al langer van plan om iets te doen met die openbare ruimtes. Ik liet dat ideetje toevallig een keer vallen bij Woongoed en die zagen het wel zitten." Van het een kwam alras het ander en het resultaat is te zien het boekje, dat op de Dag van de Architectuur (zater dag 28 juni) gepresenteerd moet worden. „Ik wilde geen diepgra vende studie maken. Wat ik gedaan heb is de historische achtergrond van pleinen en ho ven schetsen, de functie ervan vroeger en nu, de vormgeving en het materiaalgebruik." Gillissen onderscheidt drie ty pen pleinen. Ten eerste de grote markt, gekoppeld aan een pu bliek gebouw als kerk of ge meentehuis. Daarnaast de markten vernoemd naar pro- Architect Ben Gillissen bij 'zijn' ducten die er werden verhan deld zoals Vismarkt, Potten- markt of Varkensmarkt. De inrichting ervan bevat vaak een bij de oorspronkelijke functie behoren element, zoals een wa terpomp, visbanken of een over kapping. Een derde type (semi) openbare ruimte in binnenste den vormen de hoven. In histori sche vorm gebouwd uit charita tieve overwegingen als woonho- ven voor een specifieke bewo- nersgroep zoals de bagijnhoven en de zeemanserven. In het be gin van de twintigste eeuw ont staan de tuindorp-pleintjes. Deze meestal groen ingerichte open ruimtes zijn als herkenba re vormen opgenomen in het stedenbouwkundig plan. In de jaren zeventig worden meer in formele pleintjes ingericht, waaraan geen heldere vorm ten grondslag ligt. Pleinen had den naast hun functie als economisch treftpunt ook een sociaal bindend ka rakter voor de bewoners van de stad. Ze vormden de symbolische ontmoetings plaats voor het gemeen schapsleven. Zo is 'donderdag marktdag' in Middelburg, waar de boeren van het hele eiland el- AIÜSRT HtlJN kaar ontmoeten, nog steeds een begrip voor Walcheren. Gillis sen concludeert in zijn boekje dat die betekenissen, afgezien van de week- en rommelmark ten grotendeels zijn verdwenen. Wat wel gebleven is bij een aan tal pleinen is de functie van stal lingsruimte. Zo is het Middel burgse plein 1940, dat ove rigens pas in de wederop bouw na de Tweede We reldoorlog werd aange legd, een dui delijk voor beeld van een stallings plein, waar fietsen en au to's het beeld bepalen. Maar Ben Gillissen ziet met vreugde de ontwikkeling waar bij pleinen niet langer alleen als Schetsontwerp van de herinrichting van de Goese Bleekmarkt. verkeersruimte (lees parkeer plaats) gebruikt worden. „Een lange periode was het de auto die domineerde. Dat is langza merhand aan het veranderen. Tien jaar geleden zag je op de Markt in Middelburg alleen maar blik, nu heeft dat plein een andere functie. Het Goese Bleekplein bijvoorbeeld heeft nu nog een parkeerfunctie. In ruimtelijke zin is er nauwelijks sprake van een pleinruimte die als samenhangend geheel kan worden ervaren. De bouw van het nieuwe theater, waarvan de entree aan het Bleekplein is ge situeerd, vormt aanleiding om de inrichting van het plein te heroverwegen. Er is een plan ontwikkeld voor de realisatie van een samenspel van pleintjes met een samenhangend karak ter. De identiteit van het plein zal in hoge mate worden be paald door de aanwezigheid van de schouwburg. In aanvulling hierop worden culturele func- illustratie Pleinen en Hoven De Middelburgse Vismarkt met links een eerste schetsje. illustratie uit Pleinen en Hoven boom op het Kievitshof. foto Ruben Oreel ties rondom het plein gehuis vest. De parkeerfunctie staat dan niet langer voorop." „Dat geldt overigens niet alleen voor die openbare ruimtes in de stad. Ook in nieuwbouwwijken wordt gezocht naar andere ma nieren van parkeren. Onder gronds in garages bijvoorbeeld. Ik vind dat een prima oplossing. Tegenwoordig is anderhalve au to per woning zo'n beetje het uitgangspunt. Als je die alle maal op straat zet, zie je alleen maar blik. Ik weet best dat de auto een niet weg te denken ele ment is, tenslotte heeft bijna ie dereen er wel een, dus een ge deelte van die auto's zal op de openbare weg blijven staan." Gillissen pleit voor een even wicht tussen 'in het zicht en uit het zicht'. Dat heeft bijvoor beeld in de Veerse Poort, waar Gillissen de bebouwing en in richting van het Kievitshof en het Vinkenhof ontwierp, naast parkeergarages ook een oplos sing opgeleverd waarbij de be woners hun auto in 'half verzon ken' garages kunnen plaatsen. De bovenkant van die garages vormt een glooiende grashel ling. Daarnaast zijn er ook par- keermogelijkheden aan de rand van de hoven, zodat de binnen pleinen alleen een verblijfs- functie hebben. Gezien de participatie van VOF de Veerse Poort en de inbreng van Gillissen in het nieuw bouwproject, is het niet ver wonderlijk dat veel aandacht wordt besteed aan de hoven in de Middelburgse wijk. Gillis sen: „De filosofie van Herman Herzberger is om door middel van die hoven een sociale bin ding teweeg te brengen. Of dat tot nu toe werkt? We horen veel positieve geluiden, maar ook negatieve. Het vergt een andere manier van samenwonen." Patrick Harting, projetleider nieuwbouw bij Woongoed Mid delburg en betrokken bij het boekje en VOF de Veerse Poort: „Wij ervaren al jaren dat men sen die in een appartementenge bouw gaan wonen, daar erg aan moeten wennen. Ze horen dan andere geluiden dan in een 'ge wone' woning. Als je dan ook nog aan een hof woont, vergt dat gewenning. Meestal lukt dat wel. Zeker in de nieuwere ho ven. De bewoners daar hebben vaak bewust de keuze gemaakt voor het wonen aan een hof. Zij voelen zicht prettig bij die soci ale samenhang, de veiligheid en het gemêleerd wonen. Jong en oud door elkaar. Afgelopen Ko ninginnedag bijvoorbeeld, toen het slecht weer dreigde te wor den, hebben de bewoners van het Watersniphof de parkeerga rage leeggemaakt en daar een feest voor de bewoners gehou den met hapjes, drankjes en spelletjes." Die sociale functie van een hof of een plein is voor Gillissen van wezenlijk belang. „De vormge ving ervan is daarbij ook be langrijk. Er moet een ruimtelij ke eenheid zijn, die je duidelijk moet kunnen ervaren. De gevel- wanden rondom moeten in juis te verhouding staan tot de op pervlakte van de 'vloer'. Die eenheid kun je ook bereiken door een symbolisch element neer te zetten. Zo heb ik in het Kievitshof een oude boom ge bruikt als element. Zo'n grote oude boom waar wijze oude mannen rond zitten." Annemarie Zevenbergen J In Eben Haezer in Zaamslag wordt zondag de Informatie markt Boerderij+Landschap gehouden. Tijdens deze infor matiemarkt kunnen bezoekers antwoord krijgen op vragen over architectuur, restauratie of aankoop van een boerderij. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland is aanwezig over de in richting van het erf en het ge specialiseerd restauratiebureau de Steunbeer, dat in juli een kantoor in Zierkzee opent, zal eveneens aanwezig zijn. Tevens worden boerderijen te koop en te huur aangeboden. Bezoekers kunnen ook de expositie Neem nou de boerderij bekijken, een tentoonstelling over historische boerderijen, samengesteld door Stichting Historisch Boerderij- Onderzoek. De markt is onder deel van de Boerderijen Estafet te, in het kader van het Jaar van de BoerderijDe markt duurt van 12 tot 18 uur. Een vreemde naam voor een keuken: F10 kunststof, no tenhout reproductie. Toch is het de naam van het nieuwe keu kenprogramma van Miele. Vol gens het bedrijf is vooral de mix van materialen opvallend. De fronten ogen als notenhout, het werkblad is wit, de spoelbak van roestvrijstaal en de inbouw- apparaten en jaloeziekasten van aluminium. De spoelunit en de werkplek zijn hoger uitge voerd, waardoor de gebruiker niet voorover hoeft te staan. Het kookeiland is daarentegen iets lager uitgevoerd. Doordat het werkblad oversteekt, kunnen twee mensen aan het eiland plaats nemen. Een aardig detail is dat de keu kenkraan op de roestvrijstalen achterwand wordt aange bracht. Voor meer informatie: 0347-378887. Op internet: ww- w.miele.nl In nogal wat schuurtjes is het een puinhoop. Bezem, hark, schoffel en schop staan ergens in een hoek en vallen bij de minste of geringste beweging om. Een kunststof gatenrek dat sinds kort verkrijgbaar is bij woon- warenhuis Leen Bakker moet daarin verandering brengen. Het rek is 95 centimeter hoog en biedt plaats aan meer dan vijf tien stelen. Het stelenrek heeft aparte vakken voor gereed schap met een handgreep. Huis houdelijke hulpjes die moeten drogen, kunnen er eveneens in worden geplaatst. Het rek is verkrijgbaar als hoek- model (€17,99en als rechthoe kig wandmodel (€19,99Het wandmodel biedt plaats aan meer dan twintig steelgereed- schappen. De komkommertijd komt er weer aan - de tijd waarin kranten traditiegetrouw hun kolommen met sterke verhalen vullen. Vaak komen de berich ten, waarvan het waarheidsge halte dubieus is, jaar in, jaar uit terug. Uit het verleden kan ik mij de verhalen over de Yeti her inneren, de Verschrikkelijke Sneeuwman waarvan af en toe een reusachtige voetafdruk in de sneeuw op een berghelling in de Himalaya werd gevonden. Maar van de Yeti hoor je weinig meer. Voor dergelijke sterke verhalen, is de wereld te kleir. geworden en plaatsen die ooit afgelegen waren, zijn nu zo be reikbaar dat ze alle mystiek ver loren hebben. Wie reist er nog naar Loch Ness, in Schotland, in de hoop een glimp van het mon ster op te vangen? En ook over de dinosauriërs die nog in oer wouden in de binnenlanden van Zaïre zouden leven, hoor je zel den meer. Veel valt er niet meer te ontdekken in deze wereld. De komkommerjournalist heeft andere bronnen moeten aanbo ren. Vroeger haalde hij de sterke verhalen van ver, maar nu blijft hij dicht bij huis. Tien jaar gele den verscheen de bruikikker, een reusachtige, boosaardige kikker die uit terraria van on verantwoordelijke amfibieën- houders was ontsnapt en die in sloten en plassen op jonge eend jes en pootjebadende kleuters loerde. Maar de bruikikker ver dween even snel als hij kwam. Jammer, want ik had hem graag eens horen brullen. Daarna kwamen de waterschildpadden, die door aquariumhouders in de natuur werden losgelaten en daar tot vervaarlijke monsters uitgroeiden. En die komkom mer bevat een kern van waar heid, want de waterschildpad kan zich in stadsgrachten en poldersloten uitstekend redden. Alleen voortplanten wil niet lukken, want daarvoor is de wa tertemperatuur in ons land niet hoog genoeg. Er zullen dan ook veel waterschildpadjes moeten worden weggegooid voordat ze tot een plaag zullen uitgroeien. Voorlopig is de loslopende hond nog steeds gevaarlijker dan de loszwemmende schidpad. Wat natuurlijk geen reden is om schildpadden in gevangenschap te houden. Wie schildpadden wil zien moet ecotoerist worden. Ook de botanie kent het equiva lent van de waterschildpad en de Yeti. Dat is de waterplant die - alweer - door aquariumlief hebbers in plas en sloot wordt vrijgelaten en die vervolgens zo hard aan het groeien slaat dat hij binnen de kortste keren het hele wateroppervlak als een drijvende deken heeft bedekt. Zwemmen wordt onmogelijk, pleziervaart wordt gehinderd en op de verduisterde bodem wil niets meer leven. Zo'n plant is bijvoorbeeld de waterhyacint, een drijvende waterplant die er uit ziet alsof hij is opgepompt en die je in het tuincentrum in een handig plastic kuipje kunt ko pen. In tropische landen heeft die waterhyacint inderdaad veel schade aangericht, maar bij ons is de plant niet winterhard en ontsnapte exemplaren gaan aan het begin van de winter dood. Een tweede komkommer- plant is de mosselplant of wa tersla, Pistia stratiotes. Ook dit Watersla, Pistia stratiotes plantje is algemeen in kuipjes verkrijgbaar en het is moeilijk om het te laten staan, want een dieper en fluweliger groen dan dat van de drijvende rozetten van watersla is in de plantenwe reld onbekend. Ook deze vijver- plant ontsnapt van tijd tot tijd en kleurt dan hele vijvers en ka nalen smaragdgroen. Een zach te winter overleeft hij zelfs, en dat heeft tot paniekzaaiende krantenberichten geleid. Totdat de vorige winter eindelijk weer eens echte vorst bracht en alle watersla in een oogwenk be vroor. Romke van de Kaa Huizenzoekers kunnen al weer meer dan tien jaar te recht op internet. Nog steeds is niemand erin geslaagd om het totale woningaanbod van Ne derland op één website bij el kaar te brengen. Dat geldt ook niet voor hetmooistehuis.nl, een nieuwe website waarop wo ningzoekenden sinds kort te rechtkunnen. Het voordeel van de site is dat de verkoop van wo ningen voorop staat. De gebrui ker kan gemakkelijk om allerlei onnodige extra informatie heen manoeuvreren. In tegenstelling tot Funda (alleen NVM) is het- mooistehuis.nl toegankelijk voor alle makelaars. Die wordt pas een bedrag in rekening ge bracht als een woning verkocht wordt. De site is mede een initiatief van Ilse Media Groep, een van de be langrijkste participanten op het Nederlandse internet. Het be drijf is onder andere bekend van de gelijknamige zoekmachine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39