Zeeuwse parken lopen voorop De vakman maakt de tuin Tv tv WOON Pleinen en hoven in beeld Scala laterdag 21 juni 2003 sléafo uZSg f—siH r^' - 1 J 't 1 SB- fit i II ;i L. l JÉ—S iÜX A' - ...J& v-*- A - A\xv - De bungalows van Port Zélande zijn met pasteltinten in Mediterrane sferen gebracht. foto Dirk-Jan Gjeltema Kleuren vrolijken vakantiehuisjes op Een geel huisje naast een blauw optrekje. Groene houten muren of hardroze daklijsten. Het Zeeuwse landschap krijgt steeds meer kleur. Met de vakantiepar ken voorop. Weg met de grijze eenheidsworst, is het motto. Want kleuren roepen positieve gevoelens op. Bij goed weer, maar zeker ook op somberder dagen. „Men sen worden er vrolijk van." Het gezin slentert over het plein. Korte broeken en zonnebrillen zijn vandaag het devies. Platanen wuiven in de wind, terwijl de zon zijn warme stralen over de gasten uitstort. Terwijl een paar fanatiekelin gen zich uitleven op de jeu de boulesbaan, ploft een jochie op het muurtje in de schaduw. Ap ricot en azuurblauwe luikjes voor de ramen staan nog open. Zuid-Frankrijk? Nee, Port Zé- lande aan de Grevelingen. In Ierland hebben ze het positie ve effect van kleur al jaren door. Gevels van panden worden in grasgroene, oudroze, ei-gele of helblauwe verf gezet. De hele straat doet mee. Welk kleur de buren gekozen hebben, lijkt er niet toe te doen. En wie iets min der lef heeft, verft toch tenmin ste de deuren en kozijnen in één van de primaire kleuren. „Daar is het weer nog slechter. Maar als je in de verte zo'n stadje ziet liggen, heeft dat op mij een posi tief effect", vertelt Matthijs Zeelenberg van Zeelenberg Ar- chitektuur in Ouddorp. Voor Nederland is die vrolijke uitbundigheid jarenlang niet weggelegd. De calvinistische volksaard komt al tot uitdruk king in de behoudende bouw stijlen. Met kleuren wordt al he lemaal niet geëxperimenteerd. „Het dogma van het nieuwe bouwen - van de jaren dertig - is zo sterk gehandhaafd. Ik vind dat men heel lang heel eenzijdig heeft gebouwd." Dat Nederland andere tijden heeft gekend blijkt volgens Zeelenberg wél uit ondermeer de oude stadhui zen her en der in het land. Veelal opgetrokken in de uitbundiger baroktijd én vaak ontworpen door buitenlandse architecten kenden deze panden oorspron kelijk veel meer kleur. Maar langzaam komt er veran dering in de toepassing van kleur. Gemeenten, architecten en opdrachtgevers durven weer meer. In 1984 verrezen in Rot terdam de ei-gele kubuswonin gen van architect Piet Blom. Het Groninger Museum, dat half ja ren negentig volgens ontwerp van architecten Allesandro Mendini en Philip Starck is neergezet, vormt een waar kleu renpalet van enigszins verweer de tinten. Zeelenberg juicht het serie woonberoepen staat e»jks een beroep op het ge- Ij™ van wonen centraal. De 'Uiteenlopende personen e,jaanbod: van stucadoor H ct tot ambtenaar wel- flscommissie of glazenwas- anaaag: de hovenier foto Lex de Meester toe, dat panden steeds meer kleur - en zo ook meer een eigen identiteit - krijgen. Al was het alleen maar voor het effect er van. „Heel vaak is het hier toch wat somber weer. Een beetje kleur doet dat gedeeltelijk op heffen. Mensen worden er vro lijk van." Vanwege dat effect is het niet verwonderlijk, dat juist de Zeeuwse vakantieparken steeds meer van kleur verschieten. Vil lage Scaldia Zeeland in Hoofd plaat heeft een waar scala aan kleurrijke recreatiewoningen bij elkaar staan. Een roze en groene Grimaud poseren vrolijk naast elkaar langs het water. Ook Noordzee Résidence De Banjaard bij Kamperland van Roompot Vakanties zegt de huisjes in pasteltinten te hebben geschilderd om de 'beachstyle' over te brengen op de gasten. „Als bezoekers het vakantie park opkomen, moeten ze me teen in de vakantiesfeer zijn", stelt architect Pieter Westen dorp. Over de nieuwe uitstra ling van Port Zélande is hij dan ook zeer te spreken. Met pastel tinten zijn de vakantiehuisjes opgeknapt en opgevrolijkt, ter wijl het vakantiepark aan de Brouwersdam zelf een algehele face-lift heeft gekregen. De kleurige huisjes - van zacht groen en lila tot geel en apricot - moeten samen met het opgeka lefaterde buitenplein, dat op nieuw bestraat is en beplant is met platanen, de gasten in me diterrane sferen brengen. „De één doet het Toscaans aan, de ander denkt aan St. Tropez. Ook op een grauwe dag moet het warmte uitstralen. En dat doet het." Niet alleen de bestaande vakantieparken worden kleur rijker. Aqua Staete, het nieuwe gedeelte van het Bruse park Aqua Delta, wordt momenteel geheel conform de nieuwe idee- en gebouwd. De 228 villa's, die hier de komende jaren zullen verrijzen, moeten met onder meer mintgroene muren vooral een 'nautische sfeer' uitademen. De ontwerpen van de panden zijn volgens Zeelenberg wel ge ïnspireerd op de Zeeuwse land huizen, maar bewust is voor an dere kleuren gekozen. „Ik werk niet met schreeuwerige kleuren, maar zou je dat in zwart en wit doen zoals bijvoorbeeld de tra ditionele boerenschuren, dan zou het wat massaal en somber worden." Nu wacht een vrolijk kleurenpalet de automobilisten op, die over de N59 bij Bruinisse Zeeland inrijden. Juist die aanblik wil nog gere geld reacties oproepen van be woners, die de kleurige pandjes als vervuiling in het landschap zien. Zeelenberg vindt dat jam mer. „Het geeft wel eens een schrikreactie. Het is jammer dat Ontwerp en kleur van de huisjes moeten toekomstige bezoekers van Aqua Staete direct in vrolijke va kantiesfeer brengen. foto Dirk-Jan Gjeltema met name recreatieprojecten zó vroeg beoordeeld worden op hun plek in het landschap." Hij wijst wat dat bètreft ook naar bedrij venterreipen en woonwij ken, die met dezelfde effecten en ook steeds meer met kleurrijke bouwwerken, een plaats clai men in het landschap. Want ook dergelijke projecten worden steeds kleurrijker. „Ik weet niet of het een trend is. Het komt wel steeds meer naar vo ren. Ook in de moderne archi tectuur komt steeds meer kleur. Maar in zuidelijke landen zie je eigenlijk niet anders", aldus Westendorp. Wanneer hij naar de vakantieparken als Port Zé lande kijkt, vindt hij het goed dat de ingetogen houding van 'de eigen straat' hier losgelaten is. Want vakantie, warmte en gezelligheid horen bij elkaar en dat moet wat Westendorp be treft een recreatiepark uitstra len. Ook in kleur. Zeelenberg is vooral tevreden dat er steeds meer kleur in de re creatiehuisjes, maar ook in de gewone woningen komt. Dat geeft 'meer expressie' en met een eigen kleur voor een pand kan de 'individualiteit' bena drukt worden. Zeelenberg: „Lang hebben architecten het niet gedurfd. Maar plannen zo als Aqua Staete leveren buiten gewoon veel positieve reacties op. Een beetje vrolijker mag. Kleuren zijn er, gebruik ze dan ook." Famke van Loon Naam: Rob Peeters (46) Woonplaats: Serooskerke (W) Beroep: hovenier Belangrijkste gereedschap: handen en hersenen Hovenier Rob Peeters van Pouwelse Tui nen uit Vlissingen vindt het moeilijk één stuk gereedschap te kiezen.Als je straat, heb je bestratingsgereedschap. Voor de aanleg van verlichting heb je elektrisch gereedschap nodig en om een muurtje te maken, heb je weer metselgereedschap nodig. Ik ben een soort klusbedrijf binnen het hoveniersbe drijf. Als je in de tuinaanleg zit, ben je een soort veredelde bouwvakker. Mijn hersenen en mijn handen zijn mijn belangrijkste ge reedschap. Je gaat eerst graven, dan trek je kabels voor verlichting en daarna ga je af bouwen met een zandbed, bestrating en uit eindelijk de planten. De loop van het werk vereist logica en de handen voeren 't uit." Peeters wist al op jonge leeftijd dat hij niet tussen vier muren kan werken.Als manneke van vier zat ik al tussen de tomaten te wroe ten." Hij móet de frisse lucht voelen en hij wil creatief bezig zijn. In zijn huidige werk als hovenier vindt hij beide aspecten terug. „Dat is het leukste van dit vak. Als je een tuin wilt laten maken, laat je mijn baas komen die een tekening en een offerte maakt. In het hoofd van de klant ontstaat dan een beeld van een tuin. Dan kom ik, of een van mijn collega's, die dat beeld veranderen in een tuin. Je moet proberen aan te voelen wat de klant denkt dat hij krijgt. De klant koopt bij ons een idee op papier. De vakman maakt de tuin. Als het goed is, krijgt de klant precies waar hij zich wel bij voelt. Als 't klikt, kun je mooie dingen maken." Het contact met de klant vindt Peeters uiter mate belangrijk. De eerste indruk die een ho venier van Pouwelse Tuinen achterlaat is be palend voor de verloop van de tuinaanleg. „Dat klinkt misschien wel een beetje zwaar, maar je moet vertrouwen uitstralen. Je gaat met verschillende mensen om, die allemaal een ander karakter hebben. Maar uiteinde lijk vindt iedereen 't leuk om er iets moois van te maken. Dat contact heb je nodig. Uiteinde lijk woon ik niet waar ik een tuin aanleg. Mensen moeten zich happy voelen op die plek voor minimaal tien tot vijftien jaar. Mensen zijn nieuwsgierig. Ze willen weten hoe hun tuin er straks uit komt te zien. Mensen zijn een tuin ook steeds meer gaan zien als een verlengstuk van hun huis. Vroeger at je van een tuin. Tegenwoordig stellen mensen ande re eisen aan hun tuin. Soms zelfs onmogelij ke; er mag geen onkruid groeien of ze willen geen water op het terras als het regent, 't Moet bijna een toonzaal zijn. Bij sommige mensen is de relatie tussen het nut en de pret van een tuin erg aan het verschuiven. Wie heeft nu nog een stukje tuin waar sla en andijvie staan? Deijtig jaar terug was dat heel gewoon. Nu niet meer." Zijn collega's noemen hem wel eens spottend 'Der Alte'. Peeters vindt dat de bijnaam ook respect uitstraalt. „Collega's, maar ook mijn baas Jan Pouwelse, kunnen al tijd op mij terugvallen voor bijvoorbeeld technische informatie." Hij is inmiddels een dikke dertien jaar werk zaam bij Pouwelse tuinen en is officieel voor man. Peeters hecht niet aan wat voor titel dan ook. „Noem mij maar Hendrik-Jan de Tuin man. Dat snapt iedereen. Sommige mensen hebben bij het beeld van een tuinman iemand die de hele dag op zijn schoffel leunt in een plantsoen. Zij doen een beetje denigrerend over het werk van een tuinman. Dat raakt mij totaal niet. Ik stoor mij alleen aan het feit al les maar een naam te geven, waar je status aan kunt ontlenen. Als je een goede tuinman bent, word je toch wel gerespecteerd." Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37