gezond Nooit op vakantie zonder de Wereldomroep 22 RUDEN RIEMENS zaterdag 21 juni 2003 o R Ontberingen Volksopstand Massatoerisme O Bij de Wereldomroep kwamen de af gelopen week honderden brieven en e-mails binnen. Het uitgelekte nieuws over het advies van bedrijven- onderzoeksbureau McKinsey om aan zienlijk op het sinds 1947 bestaande station te bezuinigen, kwam bij de trouwe luisteraars hard aan. Mensen belden volkomen in zak en as op. 'Heb ben we dit jaar echt geen Hollands nieuws op de camping?' Een portret van de zender die in vakantietijd nauwe lijks is te missen. Ze hebben een mobiele telefoon, weten de weg op internet en volgen het televisie nieuws ook in het buitenland op de voet. Toch is de radio van het reislustige gepensioneerde echtpaar Peter en Addie de Nijs van een degelijke tijdklok voorzien. Voor alle zekerheid. Want of ze nu in hun huis in Ruinen zijn, in hun vakantiewoning in Zweden of op reis in Frankrijk of Spanje: steevast luisteren ze naar de nieuwspro gramma's van Radio Nederland Wereldom roep. Elke ochtend vanaf negen uur. En 's middags om vijf uur wéér. Peter de Ni j s heeft 39jaarlangalle wereld zeeën bevaren. Tijdens die vaak maanden lange trips was hij voor informatie volko men aangewezen op de Wereldomroep. „We slaan sindsdien geen dag meer over", aldus Addy de Nijs vanuit Zweden „We luisteren dus al veertig jaar. Het hoort er gewoon bij. We luisteren omdat we graag op de hoogte blijven. Maar het is ook heerlijk om, als je met je bast in de zon ligt, te horen dat ze in Nederland helemaal wégregenen." De bekende stemmen van de presentatoren, kort Nederlandse nieuws op al vele jaren vertrouwde tijdstippen, Addie en Peter zou den de Wereldomroep 'niet willen missen'. Veel andere Nederlandse vakantiegangers denken er net zo over. Wat de luistercijfers betreft is vakantietijd Wereldomroeptijd. Eén op de vier Nederlandse vakantiegan gers in Europa luistert elke dag naar de zen der. Op de camping in Juan-les-Pins, in het vakantiehuis aan het Gardameer, op het luchtbed, ronddobberend aan een Grieks strandje, nergens hoeven we de luchtbal lonnetjes van het kabinet-Balkenende, de zwangerschapkwaaltjes van Maxima, de wederwaardigheden in de Tour de France of de sores van de Nederlandse aardappelboe ren te missen. Ook handige informatie over de files op de Europese wegen en natuurlijk Het Weer worden op vaste tijdstippen ge meld. En voor de geluksvogels met een scho telantenne en een tv-toestel is er BVN-tv, met een compilatie van programma's die eerder op de Nederlandse buis werden uit gezonden. De Wereldomroep brengt overigens meer dan lichte informatie voor onbezorgde rei- zigers. De zender biedt nieuws voor Neder landers die al lang in het buitenland wonen. In oorlogsgebieden en derdewereldlanden, op plekken over de hele wereld waar niet of nauwelijks andere informatie toegankelijk is, is de Wereldomroep ook actief. Zo mag het station graag kond doen van het feit dat Nelson Mandela tijdens zijn gevangenschap altijd naar de uitzendingen luisterde. Berg beklimmers in de Himalaya konden tijdens hun ontberingen dankzij de Wereldomroep de Elfstedentocht op de voet volgen. En de Nederlandse immigrant die al dertig jaar in Australië of Canada woont, weet via de We reldomroep wie Pim Fortuyn was en hoe hij aan zijn eind is gekomen. Of hoe het Con certgebouworkest tegenwoordig klinkt. Hoewel de Wereldomroep met programma's in acht talen wekelijks vijftig miljoen men sen over de hele wereld bereikt, is het station toch vooral bekend als 'vakantie zender'. Peter Veenendaal, hoofd van de Ne derlandse redactie, zal daar niet moeilijk over doen. „Natuurlijk doet dat imago geen recht aan onze overige activiteiten, maar in de zomermaanden hebben we er mooi wel een gigantische groep luisteraars bijEr gaan vier tot vijf miljoen Nederlanders in Europa op vakantie", zo rekent hij voor. Een kwart daarvan luistert tijdens de jaarlijkse ontspanningsweken naar de Wereldom roep. En dat in een tijd dat vrijwel iedereen een mobieltje of zelfs een laptop meesjouwt naar het vakantieadres. De tijd dat een tripje naar Zuid-Frankrijk met de Simca en een tentje werd gezien als een halve wereldreis, ligt inmiddels verach ter ons. Maar de sterk toegenomen reislust, evenals de opkomst van moderne communi catiemiddelen hebben het instituut met het toch wat ouderwetse imago allerminst overbodig gemaakt, aldus de hoofdredac teur. Vrijwel iedereen kent de Wereldom roep, al is het maar van de ANWB-oproe- pen: 'Mijnheer en mevrouw De Vries, Op de camping in Juan-les-Pins, in het vakantiehuis aan het Gardameer, op het luchtbed, ronddobberend aan een Grieks strandje; nergens hoeven we de luchtballonnetjes van het kabinet-Balkenende, de zwangerschapkwaaltjes van Maxima, of de sores van de Nederlandse aardappelboeren te missen. rijdend in een rode Nissan ergens in de Al pen'. Vroeger waren dat zeven tot acht op roepjes per dag, nu is dat er één, hoogstens twee. Maar verder is de informatiebehoefte het zelfde gebleven, zo merkt Veenendaal uit de reacties die binnenkomen. „We geven veel informatie waar vakantiegangers iets aan hebben. Is er een staking in Spanje, dan waarschuwen we dat het waarschijnlijk lastig wordt om naar de bank te gaan. Is er een overstroming in Kroatië, dan kunnen we gestrande reizigers service-informatie bieden." Vakantiegangers plegen vaak voordat ze caravan of vouwwagen aan de auto koppe len al even met de Wereldomroep te bellen of te mailen: Of Tour de France toch echt wel wordt uitgezonden dit jaar en of ze in de huurtent op de camping in de Dordogne dat gezellige Tros-programma Gouden Uren niet hoeven te missen. „Als we de Tour niet langer zouden brengen, zou er onder Neder landse vakantiegangers een complete volksopstand uitbreken", aldus redactie chef Peter Veenendaal. „Het is voor de fans al moeilijk te verkroppen dat we na de finish meteen stoppen met de uitzending en niet nog een uur napraten." Honderden brieven en e-mails kwamen er de afgelopen weken binnen nadat uitgelekt was, dat het bedrijvenonderzoeksbureau McKinsey de minister had geadviseerd aan zienlijk op de Wereldomroep te bezuinigen. Veenendaal: „Mensen belden volkomen in zak en as op: 'Hebben we dit jaar echt geen foto Bas Jongma/GPD Hollands nieuws op de camping?' Ook via internet stroomden de steunbetuigingen toe. 'Ik ben vaak op het platteland in Frank rijk en vind het heerlijk daar Nederlands nieuws te horen. Blijven dus!', mailde een luisteraar uit Breda. Of: 'Al twintig jaar grotendeels buiten Nederland werkzaam heb ik de programma's van Radio Neder land Wereldomroep en inmiddels ook die van BVN in mijn hart gesloten. U kunt de aantijgingen van McKinsey niet serieus ge noeg nemen: laat ze strafrechtelijk/civiel rechtelijk toetsen!', zo luidt de doortasten de raad van een andere luisteraar. Ook Geert Wilkens uit Gasselte stak de me dewerkers van 'zijn' radiozender een hart onder de riem. Wilkens luistert al sinds zijn jonge jaren, toen hij in alle vroegte zijn bed uit kroop om niets te hoeven missen van En gelstalige programma's als Happy Station. Hoewel hij zelf niet zo'n reiziger is, luistert hij altijd trouw naar de ochtendedities van nieuws en sport, zo vertelt hij. „WatRadiol in een hele dag brengt, hoor je op de Wereld omroep in een uurtje. Heel prettig." De uit zendingen waarin militairen hun familie konden groeten waren bij Wilkens heel lang favoriet. „Ik ging toen vaak naar de studio om te kijken. Helaas zijn die groetenpro- gramma's er bijna niet meer." Die tijd van dat 'vriendelijk geknutsel' in de radiostudio is echter al heel lang voorbij, zegt Bert Steinkamp, die van 1957 tot 1995 bij de Wereldomroep werkte. Hij begon er als omroeper Nederland en 38 jaar later haalde hij er zijn pensioen als di recteur planning en ontwikkeling. Hij heeft de opkomst van de Wereldomroep als va kantiezender meegemaakt. „Voorheen waren het vooral programma's voor Neder landers die in het buitenland woonden. De vakantieganger moest het daar ook maar mee doen. Met de opkomst van het massa toerisme begin jaren zeventig, ontstond het besef dat die groepen apart bediend moes ten worden. Sindsdien bestaat de serieuze berichtgeving voor vakantiegangers." Wat gebeurt er in Nederland? Hebben we in Sa- lou echt beter weer dan in Houten? Wat is de sociale etiquette op een camping? Wat stop pen ze allemaal in Franse vissoep? Hoe zit het met de gevaren van die sloten olijfolie111 het eten? En hoe bestel je een biefstukje in het Hongaars? In deze tijd, waarin een kanotripje over de Amazone of een voetreis in Patagonië tame lijk normaal is geworden, hoeven we niet meer via de radio te leren dat de Fransen graag twee keer per dag uitgebreid dineren Wel willen we nauwkeurig weten of we zon der files naar de Adriatische kust kunnen rijden en of het zwemwater aan de Spaanse costa's te vertrouwen is. Peter Veenendaa „Ik heb echt niet de illusie dat mensen op e camping de hele dag naar ons luisteren. Maar als ik zelf op vakantie ben, zie ik om me heen hoe 's ochtends al voor het ontbij de wereldontvangers op de klaptafeltjes worden gezet. En het fs soms ook reuze^f dig. Vorig jaar brak ik mijn vakantie een» af omdat ik via mijn eigen zender hoorde er noodweer op komst was." Monique Brandt en Berrit de Lang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22