20 mum Hoofdkantoor PZC naar Goes Haast met EU-grondwet Zin in zon met uitzicht op zee? Vermoorde weduwe Serné ook verkracht PZC Donner bindt strijd aan met terrorisme B 19 ERA Drankrijder verwondt man in tent Van plectrum tot vleugel Onderzoeksbureau verwijt ministerie van Landbouw laksheid Mededeling JAGUAR Genocidewet aan de kaak gesteld Sluiter - Schalken in halve finale Ruimte in Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 21° NW 4 Zonnig VCTJJ I DEN DEKKER MUZIEK OPEN HUIZEN ROUTE Bij verblijf Bodrum gratis dagexcursie Kos VACATU Reizen I Daar moetje naar toe. VACATURE-INDEX 1e katern pagina 6 ■HMinrifffTfrrrni—w 8 713214 000019 cdi vt "gen ad tvaj di had O CO .■.«ssfslil Zonnig- Matige wind uit het noordwesten en maximaal 23 graden landinwaarts. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com 246e jaargang no. 147 zaterdag 21 juni 2003 los nummer 1,60 internet: www.pzc.nl Verdacht groeimiddel in veevoer i-2 E-l HnorRudi Buis den HAAG - Het minis terie van Landbouw is al minstens een jaar op de hoogte van een nieuwe groeibevorderaar in de veehouderij, maar heeft nauwelijks actie onderno men. In België is wel direct een onderzoek begonnen naar het middel, dat mo gelijk gevaarlijk is voor de volksgezondheid. Over de risico's van het middel en de schaal waarop het wordt gebruikt is nog niets bekend, wel dat verwante stoffen ge vaarlijk zijn voor de volksge zondheid. Onderzoeksinstituut Rikilt uit Wageningen heeft het ministe rie in mei 2002 gewaarschuwd dat het in een veevoermonster een 'zeeractieve', tot dan toe on bekende groeibevorderaar had aangetroffen. Het is een in een laboratorium gemaakt 'broer tje' van het al bekende clenbute- iol, een anti-hoestmiddel voor vee dat medio jaren negentig op grote schaal illegaal als groeibe vorderaar werd gebruikt. Ook de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie, die het monster had geleverd, is op de hoogte gebracht Ministerie én AID kwamen ech ter amper in actie. Volgens het ministerie kon dat niet, omdat het 'juridisch' niets kon uitrich ten. Dat kan pas als een stof op de verboden lijst staat. Maar Vanwege de verhuizing van het hoofdkantoor van de PZC naar Goes is de re dactie een deel van dit weekeinde slechts be perkt bereikbaar. Voor be zorgklachten kan van daag tot 12.00 uur worden gebeld naar 0800- 0231231. Voor algemene redactiezaken kunt u op deze zaterdag en zondag bellen met 06-54267107. Hoofdredactie PZC elAi i lui!,! til® 1 Mi! toet leO.'i Siit ilSf in» iffa ivn: lass I.i9 ie it: 77.5 (SU .09.) NM Ge 18.® Advertentie 21 juni 2003 O O MAKELAAR i» ;0) m net fit# lbo 00# V- tand 1(7'. (Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. (Nieuw adres): Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 vvww.bogaers-jaguar.nl omdat dit een nieuwe stof is, is dat nog niet het geval. Verder had het ministerie de handen vol aan een andere affaire: die rond het hormoon mpa in var kensvoer. Maar volgens de onderzoekers van Rikilt had het ministerie wel moeten onderzoeken op welke schaal het middel wordt gebruikt en of er gevaar is voor de volksgezondheid. Dat moet alsnog gebeuren, vinden ze. Ze wijzen erop dat onlangs in enke le Zuid-Europese landen men sen vergiftigingen hebben opge lopen toen ze vlees met resten van clenbuterol hadden gege ten. Clenbuterol kan hartklop pingen en verhoogde bloeddruk veroorzaken. Een extra reden voor zorg is vol gens de onderzoekers dat de nieuwe groeistof in een clandes tien laboratorium moet zijn gemaakt. „Er moet een specia listisch circuit zijn," aldus M. Nielen van Rikilt. Volgens de Belgische onderzoe ker DCourtheyn van het Rijks- ontledings Laboratorium in Gent heeft het onderzoek bij on ze zuiderburen ertoe geleid, dat er inmiddels een dossier ligt bij de onderzoeksrechter. GPD VLISSINGEN - Het hoofdkantoor van de Provinciale Zeeuwse Courant verhuist De letters prijken binnenkort op het nieuwe pand van de centrale vestiging aan het vandaag naar Goes. De verwijdering van de letters PZC van het pand aan de Oostsou- Stationspark, pal ten zuiden van het NS-station in Goes. Het oude PZC-kantoor in burgseweg was een van de voorbereidende werkzaamheden die gisteren al werden Vlissingen is aan het ROC Zeeland verkocht. Alleen de regioredactie Walcheren blijft verricht. er nog enkele maanden gevestigd. foto Ruben Oreel BURGH-HAAMSTEDE - Een 31-jarige Duitse toerist is ge wond geraakt doordat een dron ken landgenoot met een auto over zijn tent was gereden. De 21-jarige automobilist scheurde donderdagnamiddag volgens getuigen over de cam ping in Burgh-Haamstede en reed het tentenveldje op, zo maakte de politie gisteren be kend. Hij raakte eerst en boom en reed vervolgens over de tent, waarin de 31-jarige Duitser zat. Het slachtoffer brak daarbij ver moedelijk drie ribben en werd overgebracht naar het zieken huis in Goes. Het rijbewijs van de bestuurder werd ter plekke ingevorderd door de politie. Ook moest hij een bloedproef ondergaan in verband met het rijden onder invloed van alcohol. De man is aangehouden. Advertentie doorCorde Horde en Ton van Lierop PORTO CARRAS - De grond wet van de Europese Unie moet nog voor de verkiezingen van het Europarlement, volgend jaar juni, klaar zijn. De Europe se leiders hebben gisteren tij dens een topontmoeting in de Griekse badplaats Porto Carras afgesproken vaart te zetten ach ter de onderhandelingen, die in oktober beginnen. Een breed samengestelde denktank, de Conventie, heeft vorige week een ontwerp- grondwet gepresenteerd. Die vormt volgens de EU-leiders 'een goede basis' voor het begin van een maandenlange speciale conferentie van de lidstaten. Wel wezen alle staats- en rege ringsleiders op hun eigen ver langlijstjes. Nederland wil zijn vetorecht bij de meerjarenbegroting van de EU niet kwijtraken, Frankrijk wil het Europarlement geen zeggenschap geven in het land bouwbeleid en Spanje weigert zijn meer dan evenredige stem- Advertentie recht in de Europese minister raden op te geven. Toch was de stemming op de top positief, vindt premier Balkenende. Volgens de ontwerp-grondwet moet de EU een 'president' krij gen die de toppen voorzit en meerdere jaren in functie blijft. Vanaf 2009 wordt de Europese Commissie, het machtige dage lijks bestuur van de EU, kleiner en heeft niet langer elke lidstaat zijn eigen Commissaris met stemrecht. Ook moet op een aantal terreinen het vetorecht plaatsmaken voor besluitvor ming bij meerderheid. Bij bui tenlandse zaken en bij belas- Elke week in de zaterdagkrant Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse door Rolf Bosboom SINT PHILIPSLAND - De achttienjarige jongeman die wordt verdacht van de moord op de tachtigjarige J. Serné uit Sint Philipsland, wordt niet alleen doodslag maar ook verkrach ting van de weduwe ten laste ge legd. Dat maakte justitie giste ren bekend. De vrouw werd in december vo rig jaar in haar eigen woning om het leven gebracht. Eind maart werd aan tachtig jongens en mannen uit Sint Philipsland ge vraagd wangslijmvlies te laten afnemen. De vergelijking van de resultaten met dna-materiaal dat in de woning van vermoorde weduwe was gevonden, zette de politie op het spoor van een achttienjarige buurjongen van de vrouw. Die werd op 23 april aangehouden. Een dag later leg de hij een bekentenis af. Nu is duidelijk geworden dat, volgens justitie, de jongeman de vrouw niet alleen om het leven heeft gebracht, maar ook verkracht. De verdachte wordt ter obser vatie in het Pieter Baan Cen trum wordt opgenomen. Justitie hoopt op die manier meer dui delijkheid te krijgen over de 'achterliggende motieven' van de verdachte. Ook moet het on derzoek uitwijzen in hoeverre hij toerekeningsvatbaar was tij dens het plegen van zijn daad. Pas als de uitkomsten daarvan bekend zijn, wordt de zaak in houdelijk behandeld door de rechtbank. Behalve het motief is nog niet helder wat zich op 7 december precies in de woning van de we duwe heeft afgespeeld en welk voorwerp de buurjongen bij voorbeeld heeft gebruikt om de vrouw te doden. Die informatie komt pas tijdens de inhoudelij ke behandeling van de zaak naar buiten. De moordzaak heeft tot grote beroering geleid in Sint Philipsland, vooral doordat het zo lang duurde voordat een verdachte kon wor den opgepakt, terwijl de politie ervan uitging dat die uit het dorp zelf afkomstig was. PARTN E RS ECHTS MAKELAAR 0118 - 616617 Na Bush, Blair en Sharon is nu de Belgische minis ter van Buitenlandse Za ken Michel (foto) zelf aan de beurt. De oppositiepar tij N-VA daagt hem voor de rechter voor volken- moord. De aanklacht lijkt er vooral op gericht aan de kaak te stellen dat de genocide- wet niet werkt. Raemon Sluiter (foto) heeft gisteren de halve finale bereikt van het gras- toernooi Ordina Open. De Rotter dammer versloeg John van Lottum in twee sets: 6-4 7-5. Voor de 25-ja- rige Sluiter betekende dit de vierde halve finale in zijn loopbaan op ATP-niveau. In de halve finale speelt Sluiter opnieuw tegen een landgenoot: Sjeng Schalken, die zijn kwartfinale won tegen de Spanjaard Tommy Robre- do 7-5 6-4. Zonder dat we er erg in hebben rukt het steen op. Een nieuw wijkje daar, een uitbreidinkje hier. In de bijlage Ruimte wordt het bedreigde open karakter van Zeeland onder de loep geno men. Hoogbouw, lintbebouwing, landgoederen, bestem mingsplannen. En een serie Stemmen over Zeeland, waarin gastschrijvers hun visie geven op de invulling van de provincie. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22,23,24 en 25; wonen: Wil, W12 en W13; reizen: W19, W21 en W23 tingaangelegenheden blijft het veto echter overeind. De Europese leiders spraken verder vooral over asielbeleid. Het omstreden Britse plan om Europese opvangcentra buiten Europa op te richten, waar vluchtelingen de afloop van hun asielaanvraag moeten afwach ten, kreeg geen steun. Vooral Duitsland was tegen en is blij dat het voorstel is teruggetrok ken. Maar Nederland wil samen met Groot-Brittannië, Dene marken, Ierland en Oostenrijk toch een proefproject beginnen. Als een asielzoeker naar Neder land komt, dan moet hij terug naar een opvangfaciliteit in zijn regio van de wereld, zo is de be doeling. De EU-leiders willen verder dat de Europese Commissie nog eens goed kijkt naar haar eigen plannen voor een gezamenlijk politiekorps voor het bewaken van de buitengrenzen. Verder dient de Commissie volgend jaar te komen met voorstellen voor een Europees systeem van visa die onder meer voorzien kunnen zijn van persoonsgege vens zoals over de iris van het oog. De VS dringen erop aan dat zulke informatie in een visum komt te staan. ANP Advertentie door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Justitie krijgt meer mogelijkheden om: terro risme aan te pakken. Het ronse len van strijders voor de jihad (de islamitische heilige oorlog) wordt strafbaar. Ook kunnen in het vervolg terroristische orga nisaties verboden worden. Dat maakt deel uit van een pakket maatregelen van minister Don ner (Justitie), waar het kabinet gisteren mee akkoord ging. In processen tegen vermeende terroristen moet bovendien be wijsmateriaal gebruikt kunnen worden van de binnenlandse veiligheidsdienst AIVD. „Het is buitengewoon onbevredigend als je materiaal hebt dat niet wordt toegelaten", aldus vice- premier Zalm na afloop van het kabinetsberaad. De regering wacht daarbij eerst het hoger beroep af tegen twaalf vermeende terroristen in Rot terdam. Zij werden begin deze maand vrijgesproken doordat de rechtbank bewijs van de AIVD niet toeliet. „Als de rech ter in hoger beroep dat oordeel terugdraait, dan is een wetswij ziging niet nodig", verklaarde Donner gisteren. Indien het tot een wetswijziging komt, wordt daarin opgenomen dat de advocaten van de ver dachte en de rechter moeten kunnen controleren waar het bewijs vandaan komt en of het klopt. Ook is het niet de bedoe ling dat rechtszaken geheel op AIVD-bewijs gebaseerd wor den. „Maar de rechten van ver dachten mogen de bestrijding van terrorisme niet in de weg staan", aldus Zalm. Bijzonder is dat voortaan terroristische en extremistische organisaties verboden kunnen worden. GPD pagina 3: terreurbestrijding op z'n Nederlands (Advertentie) KRANT naam:'p noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. jt noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). ;a c, per kwartaal met automatische incasso (€55,10). X per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1