iiupt émmm Ruiterteam door pech achtervolgd Sanering FC Utrecht voltooid Gaat het weer spoken in Spanje? Montgomery maakt indruk op de sprint Erik Dekker tekent voor twee jaar bij 19 Nederlands onderonsje in halve finale Herhaling van Parijs Rolf Muntz is kansrijk zaterdag 21 juni 2003 Opmars Haarhuis speelt op Wimbledon Twaalfde Tour van Bölts Spaanse hulp voor Ullrich Casar snelste in Zwitserland Freire wint vijfde etappe Catalonië Noorlander toch op Wimbledon Feyenoord krijgt weer nul op rekest Opsteker J Schalken kweekt groene vingers jnnr Mare Molenaars ROSMALEN - Sjeng Schalken is een groot liefhebber van oude auto's en van klassieke muziek. Sinds kort behoort echter nog een andere klassieker tot zijn favorieten: het toernooi van Wimbledon. Schalken, die gis termiddag op het gras van Ros malen de halve finales bereikte, kweekt groene vingers. Richard Krajicek, gepensio neerd Wimbledon-kampioen, kan zich de komende weken uitleven in zijn tuin. Na zijn ge dwongen vercrek uit het tennis- circuit, gebeurt dat ongetwij feld met tegenzin. Nee, dan Sjeng Schalken. De Limburger hunkert naar gras, heilig gras. „Vorig jaar heb ik op Wimble don aan de titel mogen ruiken. Dat zou zomaar weer kunnen gebeuren. Mijn voorbereiding is perfect en ik zit lekker in het rit me. Als het eenmaal loopt, dan word ik steeds gevaarlijker", verzekert Schalken, die in Ros malen met verve zijn titel verde digt. Gistermiddag rekende hij in een even amusante als hoog staande wedstrijd af met de Spaanse allrounder Tommy Ro- bredo: 7-5, 6-4. Een gretige en ijzersterke Schalken maakte voor eigen pu bliek grote indruk en misschien was dat wel de reden dat er na afloop meer werd vooruitge- blikt dan nagekaart. Want proef de nuance: Schalken in topvorm is niet slechts titelverdediger in Rosmalen, de Limburger is plots een gevaarlijke outsider op Wimbledon. Ook al omdat de lo ting - Schalken weet zich na de ouverture omringd door louter gravelspecialisten - het nodige perspectief biedt. „De eerste ronde speel ik tegen Arvin Par- mar en ik weet niet hoe link die is voor eigen publiek. De tweede ronde is gevaarlijk, met Carlsen of Lapentti, al vind ik mezelf beter op gras. Als ik die hobbel kan nemen, dan ziet het er goed uit. Maar, pas op. Je moet het toch maar doen." ROSMALEN - Paul Haarhuis zal toch dubbelen op Wimble don. Evenals op Roland Garros treedt de dubbelspelspecialist op aan de zijde van de Rus Jev- geny Kafelnikov. In Parijs haal de het duo de finale. Haarhuis heeft tot het laatste moment gewacht met zijn be slissing. Een schouderblessure speelde hem parten. Hij liet zich de afgelopen week intensief be handelen en liet het gekwetste lichaamsdeel injecteren. GPD De poort naar de kwartfinales, waarin Roger Federer de ver wachte tegenstander is, staat wagenwijd open en dat beves tigt nog eens de opmerkelijke opmars die Schalken maakt op gras. Vorig jaar reikte hij tot de halve finales op Queen's, won hij het toernooi van Rosmalen om vervolgens op Wimbledon, voor het eerst in zijn loopbaan, door te stoten naar de kwartfi nales van een grand slam. Schalken capituleerde pas na dat hij de latere toernooiwin- naar Lleyton Hewitt in vijf da verende sets de stuipen op het lijf had gejaagd. Voordat Schalken de oversteek naar Londen maakt, wacht hem in Rosmalen vandaag nog wel een Nederlands onderonsje met Raemon Sluiter en morgen mis schien nog meer. Een herhaling van de finale van vorig jaar te gen Arnaud Clément behoort nog tot de mogelijkheden. De Fransman stuit in zijn halve eindstrijd op de Tsjech Jan Va- cek. Sluiter bereikte gisteravond de halve finale na winst op John van Lottum, die er ondanks een kleurrijke uitrusting een fletse vertoning van maakte. Van Lot tum kreeg geen vat op de vlijm scherpe opslagen van Sluiter, stribbelde in de tweede set nog wel even tegen, maar was in zijn eigen opslagbeurten niet dwin gend genoeg om de Rotterdam mer echt te verontrusten: 6-4, 7-5. Schalken heeft de wapens wel in huis en Sluiter was er dan ook als de kippen bij om de favorie- tenrol van zich af te schuiven. „Sjeng is in Rosmalen nu acht wedstrijden op rij ongeslagen. De druk ligt volledig bij hem. Ik moet vooral zorgen dat het niet tot een rally komt, want dan is het net Super Mario die een plant op eet. Dan wordt hij al leen maar groter en groter. Zijn zwakke punt? Zijn haar. Hele maal als hij er geen dot gel in doet." Schalken schaalt Sluiter hoog in, maar durft de strijd wel aan. Op gras vreest hij eigenlijk al leen nog de traditionele service- volleyspelers maar die worden met het jaar schaarser en zijn na het afhaken van Krajicek, Raf ter en Ivanisevic helemaal met een lampje te zoeken. „De banen worden steeds lang zamer en dat genereert toch een ander type speler. Dat service- geweld is leuk en aardig maar na een jaar of vier heeft iedereen dat wel gezien. Het publiek wil meer spel zien. Ik kom nu tegen jongens die lekker met me mee spelen en dat is ideaal. Fysiek is het ook dik in orde; ik kan vol gas gaan. Ik heb nu drie wed strijden op rij vanuit het achter veld gewonnen. Een betere voorbereiding op Wimbledon is niet denkbaar." GPD Sjeng Schalken bereikte giste ren de halve finale van het gras- toernooi in Rosmalen. foto Toussaint Kluiters/ANP ROSMALEN - Kim Clijsters versus Justine Henin. De fina le van Roland Garros wordt vandaag overgespeeld in Ros malen. De beide Belgische tennisvedetten kwalificeer den zich voor de finale van het grastoernooi Ordina Open bij de vrouwen. Twee weken geleden stonden ze tegenover elkaar in de eind strijd van de Franse Open. Op Roland Garros zegevierde Henin. Dertien keer stonden de Nederlandstalige Clijsters en de Franstalige Henin te genover elkaar. Zeven keer won de eerste. Zij is vandaag ook de favoriete in Rosmalen. Clijsters had in haar halve fi nale veel minder moeite met haar tegenstandster dan Hen in met de hare. In 2001 won Henin de finale in Rosmalen van haar landgenote. Clijsters won van de Duitse Barbara Rittner in twee sets: 6-2 6-1. Henin moest knokken tegen de Russin Nadia Petro- va: 5-7 7-6 6-3. De uitslagen waren indicaties hoe beiden de eindstrijd zullen ingaan. Henin heeft haar eerste grandslamtitel te pakken, Clijsters zoekt revanche voor die nederlaag. ANP BERLIJN - Udo Bölts maakt 5 juli opnieuw zijn opwachting in de Ronde van Frankrijk. De Duitser maakt deel uit van de tourploeg van Gerolsteiner. De 36-jarige Bölts, die vorig jaar moest vertrekken bij Telekom, begint aan zijn twaalfde Ron de van Frankrijk. Gerolsteiner neemt vijf Duitsers mee naar de Ronde van Frankrijk. Behalve Bölts zijn dat Olaf Pollack, Michael Rich, Uwe Peschel en Torsten Schmidt. Kopman is de Italiaan Da- vide Rebellin. Andere renners zijn de Zwitser Markus Zberg en de Oostenrijkers René Haselbacher en Georg Totschnig. DPA NEUSS - Jan Ullrich kan tijdens de Ronde van Frankrijk op extra steun rekenen van de Spaanse klimmer Felix Garcia Casas. Het team van de Duitse klassementsrenner, Bianchi, heeft zich op het laatste moment verzekerd van de diensten van de Spanjaard. Garcia Casas stond onder contract bij het Franse BigMat. „We hopen dat hij in de bergetappes waardevol voor Ullrich kan zijn", verklaarde teammanager Rudy Pevenage over de aankoop. SID LOSONE - Wielrenner Sandy Casar heeft de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. De Fransman toonde zich gisteren in de massasprint aan het einde van de rit over 168 kilometer van Visp naar Lisone de snelste. De Luxemburger Kim Kirchen finishte als tweede, Stuart O'Grady uit Australië als derde. Alexander Vinokoerov blijft de leider in het algemeen klassement. De renner uit KazacïL stan verdedigt zijn leiderstrui vandaag tijdens een zware bergetappe. Het peloton moet onder meer twee bergen van ruim 2000 meter overwinnen. ANP MANRESA - Wielrenner Oscar Freire heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Spanjaard was de snelste sprinter aan het einde van de rit over 166 kilo meter van Llivia naar Manresa. Het was alweer het tweede dagsucces van de Rabobank-ploeg in de Ronde van Catalonië. Bram de Groot won de tweede etappe. Roberto Heras blijft het algemeen klassement aanvoeren. ANP LONDEN - Tennisster Seda Noorlander mag alsnog op Wim bledon aantreden. De enige Nederlandse deelneemster aan het hoofdtoernooi dankt de uitnodiging aan de afzegging van Amélie Mauresmo. De Franfaise heeft te veel last van een ribblessure. Daardoor kan ze nauwelijks opslaan. Noorlander doet als lucky loser aan het belangrijkste grastoernooi van het seizoen mee. Ze werd in de derde kwalificatieronde van Wimbledon door de Canadese Maureen Drake uitgeschakeld. Noorlander stuit in de eerste ronde van het hoofdtoernooi op de Italiaanse Francesca Schiavone. Mauresmo was als zesde geplaatst. Ze reikte vorig jaar op Wimbledon nog tot de halve finale. Marat Safin en Alberto Costa meldden zich gisteren evenals Mauresmo af. De eerstgenoemde Rus heeft last van zijn hand, Costa klaagt over een pijnlijke knie. Ook Alex Corretja reist niet af naar Londen. Hij werd afgelo pen week vader. ANP ROTTERDAM - Het lukt Feyenoord maar niet om de selectie te versterken. De leiding van de Rotter damse club informeerde deze week naar Pascal Bosschaart (FC Utrecht) en Peter van den Berg (RKC). De werkgevers van beide verdedigers wuifden het aanbod weg. Technisch directeur Mar cel Brands van RKC werd donderdagavond tijdens de nacompetitiewedstrijd Excelsior - Emmen door technisch directeur Rob Baan van Feyenoord be naderd. „Of we Peter van den Berg wilden ruilen te gen Olfers of Sprockel", aldus Brands. „Nou, dat vond ik niet zo interes sant. Peter zou waar schijnlijk graag willen. Hij komt zelfs uit Rotter dam. We gunnen hem ook best een overgang. Maar niet tegen iedere prijs." Pascal Bosschaart, ook een geboren Rotterdam mer, staat eveneens in de belangstelling van Feye noord. FC Utrecht vraagt naar verluidt ongeveer 4 miljoen euro voor de linksback. Feyenoord is dringend op zoek naar verdedigers. De club beschikt echter nog niet over voldoende liqui de middelen. Er bestaat belangstelling voor ver schillende spelers, maar geen club voldoet nog aan de vraagprijs. ANP doorTom van den Berg AKEN - Super gereden. Het is een kreet die ruiters te pas en te onpas uitkramen na een wed strijd. Ook tij dens de gisteren op het CHIO in Aken gehouden landenwedstrijd had de Neder landse springequipe 'super ge reden'. Mooi en aardig, maar de ploeg van bondscoach Bert Romp stond na de vierde van de acht wedstrijden uit de Super League weer met lege handen. Nederland werd zesde met een totaal van 33 strafpunten. En Nederland bleef achtste en laat ste in de tussenstand van de Su per League. De Ieren reden écht super in Aken, zij wonnen vóór België, waarin import Belg Jos Lansink uitblonk met twee su perieure ritten met zijn paard AK Caridor Z. Nederland plaatste zich voor de tweede manche, dat was al een opsteker in de sportief barre tij den. Want Romp kreeg in de Super League met nogal wat te genslag te maken, inclusief ruiters die aanvankelijk de be langen van de competitie onvol doende inzagen. Degradatie uit de Super League heeft grote ge volgen, want uitnodigingen voor de topconcoursen zijn dan bijvoorbeeld allerminst ge waarborgd. De geplaagde bondscoach sloeg vlak voor de wedstrijd in het Zwitserse St. Gallen bijna op tilt. De nood kreet van Romp had enig effect. Hij eiste en kreeg zijn zin. De be trokken ruiters beloofden plechtig om voortaan voorrang te geven aan de nieuwe serie. Het CHIO in Aken was de eerste gelegenheid om de daad bij het woord te voegen. Al werd het voor Romp nog een klus om een equipe van enig gewicht te se lecteren. Twee geroutineerde spring paarden raakten geblesseerd aan hun rug, te weten De Sjiem van olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam en Hascal van ama zone Angelique Hoorn. Door een val op het concours in Rome was ook de hengst Atlantic van Wout-Jan van der Schans niet inzetbaar. Romp koos voor een gewaagde aanpak. Wellicht een wanhoopspoging om het tij in de Super League te keren. Hij zette zijn kaarten op twee talentvolle jonge paarden: Eurocommerce Berlin van Wim Schroder en Lo- wina van Albert Zoer. Ook na tionaal kampioen Gert-Jan Bruggink en zijn toppaard Joël werden voor een debuut op het CHIO van stal gehaald. Debutant Zoer was uiteindelijk de grootste pechvogel. Zijn merrie Lowina sprong vooral in de tweede omloop vol overgave. Alles ging goed, tot de allerlaat ste hindernis. Het ritme stokte even in de driesprong en Lowina weigerde. Daarop was Zoer ge dwongen de driesprong nog maals in te duiken. Die omweg kostte veel strafpunten wegens tijdsoverschrijding en tot over maat van ramp viel nog een balk. GPD Jos Lansink reed gisteren met het Belgische team naar de tweede plaats in de landenwedstrijd in Aken. Dat was beduidend beter dan zijn voormalige landgenoten uit Nederland, die achtste werden. foto Hermann J. Knippertz/AP van onze sportredactie UTRECHT - FC Utrecht gaat ervan uit dat het dinsdag een li centie krijgt voor het nieuwe seizoen. De voetbalclub leverde gisteren, één dag voor de dead line, de laatste stukken in bij de beroepscommissie licentieza ken van de KNVB. Volgens alge meen directeur Martin Sturken- boom heeft FC Utrecht aan alle voorwaarden voldaan. Ook de Utrechtse politiek is kennelijk overtuigd. Gistermid dag werd het contract getekend met bouwbedrijf Midreth en FC Utrecht over de afwikkeling van lokale overheidssteun. Zo als bekend biedt de gemeente aan Midreth de gelegenheid een lening van 25 miljoen euro af te sluiten tegen aantrekkelijke voorwaarden. Midreth wordt nu voor 35 miljoen eigenaar van stadion Galgenwaard en trai ningscomplex Zoudenbalch. Met dat geld kan FC Utrecht zijn schulden wegwerken. De club zelf moest vier miljoen bij dragen in de oplossing van de schuldenproblematiek en drie miljoen reserveren voor toe komstige tegenvallers. FC Utrecht trof met alle onge veer 175 schuldeisers een rege ling. De laatste hobbel vormde Tedereen die ook maar iets te vertellen Anad over David Beckham werd deze week voor de camera's gesleept. Zo ook lehvat slonzig ogende supporter )anReal Madrid. Het haar zat een beet je door de war, zijn kleding oogde niet to fris. Wat hij van de komst van eckham naar Real Madrid vond. Eco nomisch gezien was het een uitsteken- e transfer, verkondigde hij in de Microfoon van CNN. Pardon? Econo misch gezien? O ja, hij was ook een goe- e voetballer, die Real alleen maar «erker zou maken, atuurlijk, van de woorden van de Paanse voetbalfan was geen woord "e °8er>. Economisch gezien is het een lerstandige zet, want in vergelijking met de transfers van Luis Figo (50 mil joen euro), Zinedine Zidane (60 mil joen) en Ronaldo (zo'n 47 miljoen) is Beckham (ongeveer 35 miljoen euro) een koopje. Van Zidane werden in zijn eerste jaar bij Real 480.000 shirts met het nummer 5 en zijn naam achterop verkocht. Tel uit je winst en dat zal bij Beckham niet anders zijn. Het geld zal weer binnenstromen bij Real, dat ko mend seizoen eigenlijk voor de landstitel, de Spaanse beker, de Cham pions League én de wereldbeker moet gaan. De komst van Beckham werd echter ook vanuit tactisch oogpunt op een gunstig moment bekendgemaakt. Ie dereen praatte over de transfer van het jaar, niemand had het nog over de ont knoping van de Spaanse competitie. Alleen aanvoerder Fernando Hierro ging over tot de orde van de dag: de ti tel. Real heeft na de 4-0-zege bij aarts rivaal en stadgenoot Atletico voldoen de aan een overwinning op Athletic de Bilbao om de 29e landstitel binnen te slepen. De enige overgebleven concur rent, het Real Sociedad van keeper Sander Westerveld, verloor bij Celta de Vigo (3-2) en kijkt nu tegen een achter stand van twee punten aan. Toch is het niet vanzelfsprekend dat Real morgen kampioen wordt. Tegen stander Bilbao heeft namelijk nog één punt nodig voor Uefa Cup-voetbal en Sociedad speelt tegen Atletico Madrid. Een zege van de Basken lijkt daarom wél vanzelfsprekend en als Real niet weet te winnen, mag Sociedad zich voor het eerst sinds 1982 weer kampi oen van Spanje noemen. Het onderlin ge resultaat tussen Real en Sociedad is dan namelijk beslissend en dat is in het voordeel van Westerveld en co. Dat het kan spoken op de slotdag van de Primera Division heeft het verleden meer dan eens aangetoond. Barcelona pakte in 1992 en 1993 het kampioen schap op de laatste speeldag, omdat Real Madrid het liet liggen op Tenerife. En in 1994 kroonde Miroslav Djukic zich tot schlemiel van het jaar. Zijn ploeg Deportivo la Coruna had de beste papieren en had voldoende aan een door Mark van Veen PALO ALTO - Justin Gatlin zal eind augustus bij de WK atle tiek in Parijs ontbreken op de 100 meter. De wereldkampioen indoor over 60 meter slaagde er op de eerste dag van de Ameri kaanse titelstrijd in Palo Alto niet in om door de series te ko- WK in Parijs. Op de 100 meter 1 bij de vrouwen verraste Gail Devers. De winnares van het goud op dé Olympische Spelen in 19 9 2 en 19 9 6 liep haar tweede 100 meter in drie jaar. De drie voudige wereldkampioene bij de hordensprint finishte in 11,15 seconden en ging daarmee eenvoudig over naar de halve fi nale. RTR deze week de Belastingdienst, een preferente crediteur. Stur- kenboom: „Dat is een gevecht geweest. Ik denk dat we wel vijf keer met elkaar om de tafel heb ben gezeten. De laatste fase is door de tijdsdruk de spannend ste geweest. Voor zaterdag 21 juni moesten we het rond heb ben." Sturkenboom hoopte dat de beroepscommissie licentie zaken gisteren nog het licht op groen zou zetten. Dat bleek on begonnen werk. „Het is een vuistdik dossier wat we hebben ingeleverd. Maar ik verwacht niet eens dat er een mondelinge toelichting onzerzijds nodig is." GPD Wereldrecordhouder Tim Mont gomery maakt de tijdens de se ries de meeste indruk. Hij klokte 10,04 seconden en ging daarmee als snelste van de zestien deel nemers over naar de halve eind strijd. De vroege uitschakeling van Gatlin kwam niet als een verrassing. De Amerikaan, die vier maanden geleden in Bir mingham wereldkampioen in door werdkampte de afgelopen tijd met een spierblessure. Hij bleef in de voorronde op 10,32 steken. „Ik ga proberen het WK- team op de 200 meter te halen", zei Gatlin na de mislukte missie op de 100 meter. Op elk nummer plaatsen de nummers een, twee en drie van de Amerikaanse kampioenschappen zich voor de GLENEAGLES - Golfer Rolf Muntz heeft zich in kansrijke positie gespeeld in het Schotse PGA Championship op Gle- neagles. De 34-jarige speler uit Bras- schaat werkte zich in de tweede ronde op van de zevende naar de derde plaats. Hij stond halver wege het met 1,7 miljoen euro gedoteerde toernooi met een to taal van 142 slagen (-2) op twee slagen van de Deense toernooi- leider Sören Kjeldsen. ANP overwinning op Valencia. Die zege leek er in de 89e minuut ook te komen. De portivo kreeg een strafschop en Djukic zette zich achter de bal. Zijn inzet werd gestopt, Barcelona won wel en werd kampioen door een beter onderling re sultaat. In Barcelona hinken ze deze week op twee gedachten. Ze zien Real Madrid natuurlijk liever niet kampioen wor den, maar eigenlijk ook weer wel. Want als Real wint van Bilbao en Barcelona wint van Celta de Vigo, sluit de Cata laanse club een dramatisch seizoen af op de zesde plaats, die recht geeft op een plaats in het Uefa Cup-toernooi. Barry van der Hooft door Mark van Veen RIJSWIJK - Erik Dekker heeft zijn contract bij de Rabobank- ploeg verlengd. De 33-jarige renner komt ook in de komende twee jaar voor de Nederlandse wielerploeg uit. Dekker meldde zich onlangs af voor de Ronde van Frankrijk. De renner sukkelt het hele sei zoen al met blessures. Momen teel herstelt hij van een pees ontsteking in de knie. Teamma nager Jan Raas heeft alle ver trouwen in een terugkeer van Dekker op het hoogste niveau. Er is op dit moment geen datum aan te geven voor zijn rentree in wedstrijden. „Er wordt in alle rust aan zijn peesblessure gewerkt. Alle des kundigen die door onze medi sche staf zijn gevraagd naar de knie te kijken, zijn van mening dat er weliswaar sprake is van een hinderlijke blessure maar geen fatale", zegt Raas over de tegenslag bij de wereldbeker winnaar van 2001. „Dekker kennende zal hij er alles aan doen terug te komen. Daar twij felt bij ons niemand aan." Dekker zelf laat weten ook ver heugd te zijn over het nieuwe contract. „Er spreekt enorm veel vertrouwen uit. Daar ben ik best trots op. Het is natuurlijk de beste stimulans om er hoe dan ook weer bovenop te ko men". ANP Erik Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19