PZC Hobby-kok opent Smaek van Zeeland Groot windmolenpark bij Antwerpse haven Meer vergunningen verleend voor nieuwbouw Aantal dieren in asiels stijgt fors 15 Zeeuwse Landschap kocht 56 hectare aan fjurbé in discussie over tunnelbrandweer: 'Van Gelder kletst uit zijn nek' zaterdag 21 juni 2003 Verbijsterd Fietstocht voor gehandicapten Resultaat Schooljeugd LNV wil kreeftenvissers helpen Nieuwe motie ziekenhuiszorg Collectie Zeeuws Museum op reis Fietspaden over Scheidedijken Tatoeage Circus rond visserij op schelpdieren J Commissaris betwijfelt afspraak door Emile Calon pnMaurits Sep VLISSINGEN - Terwijl de bur gemeesters J. Gelok (Borsele) en R Barbé (Terneuzen) strijden voor een fikse bijdrage van het Rijk voor een professionele brandweer voor de Wester- scheldetunnel brokkelt hun Zeeuwse rugdekking sinds gis- leren in snel tempo af. Daar zorgden commissaris van de ko ningin W. van Gelder en verte genwoordigers van de Zeeuwse gemeenten voor. Debrandweerzorg in de Wester- scheldetunnel is volgens de commissaris vooral een verant woordelijkheid van de beide ge meenten. Hij bestrijdt zelfs dat door het Rijk harde toezeggin gen zijn gedaan over een bij dra- ge van 12,5 miljoen euro voor een beroepskorps. „Ik heb dat nooit kunnen constateren", zei hij in de vergadering van Pro vinciale Staten. Het CDA kaartte daar de recen te problemen rond het beroeps korps voor de tunnelbrandweer aan. Borsele en Terneuzen zijn boos op het kabinet dat in weer wil van veronderstelde afspra ken geen 12,5 miljoen maar an derhalf miljoen euro wil betalen voor dat korps. Volgens de commissaris moeten de gemeenten hun verantwoor delijkheid nemen. Borsele en Terneuzen stellen dat zij te klein zijn om de kosten te dragen voor een beroepskorps. Van Gelder betwijfelt echter of zij daartoe werkelijk niet in staat zijn. Hij vermoedt dat zij meer kunnen dan zij nu laten zien. „Samen hebben ze 8 00 0 0 inwonersD an ben je op de Nederlandse schaal echt geen kleine gemeente." Barbé toonde zich verbijsterd toen hij met die woorden van de commissaris werd geconfron teerd. „Van Gelder kletst uitzijn nek", reageerde hij woedend. Vervolgens citeerde hij een brief van staatssecretaris Hessing, verstuurd op 20 mei aan minis ter De Boer (Verkeer en Water staat) waarin klip en klaar staat dat het Rijk bereid is vijftig pro cent van de kosten van een pro fessionele brandweer, 'te weten ff Barbé: verbijsterd... 12,5 miljoen euro', bij te dragen als de regio voor de andere helft zorgt. Gelok hield zich in vergelijking tot Barbé wat meer in maar merkte wel op werkelijk niets te snappen van de beweringen van Van Gelder. Met de huidige brandweerbezetting is het vol- Van Gelder: geen harde toezeggingen... gens hem volstrekt onmogelijk om te voldoen aan het rampen bestrijdingsplan om tien minu ten na een melding ter plaatse te zijn. Hij beseft ook dat de strijd met Den Haag over de benodig de euro's zeker niet makkelijker wordt nu de commissaris geen rugdekking geeft. Eerder die dag moest burge meester A. van Dok als voorzit ter van de Regionale Brandweer Zeeland een vergadertruc toe passen om de Zeeuwse steun voor de tunnelbrandweer in stand te houden. Het merendeel van de dertien gemeentes vindt het niet van zelfsprekend dat elke gemeente bij draagt aan de kosten voor het houden van rampenoefeningen in die tunnel. Onder aanvoering van Middelburg dreigde een meerderheid gisteren geen goedkeuring te geven aan een bedrag van 75.000 euro dat daarvoor in de begroting voor 2004 staat op gevoerd. Van Dok besloot daar op het voorstel tijdelijk te be vriezen tot er meer duidelijk heid is over het standpunt van het Rijk. Barbé reageerde cynisch op het resultaat van de vergadering van de Regionale Brandweer. „Bij de opening wilde iedereen aanwezig zijn. Als er echter af gerekend moet worden, moeten we de problemen weer lokaal oplossen." Ook Gelok liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. „Het gaat niet om een lokale tunnel tussen Terneuzen en Bor sele maar een bovenregionale verbinding. Als het echter aan komt op openbare orde en vei ligheid lijkt het of iedereen dat vergeet en mogen Terneuzen en Borsele het opknappen." TERNEUZEN - De Stichting Gehandicaptenbeleid Terneu zen houdt zaterdag 28 juni een iietstocht voor mensen met een handicap door de gemeente Ter neuzen. De fietsclub Tragel verleent me dewerking aan het evenement. Tijdens de tocht wordt in ver schillende woonkernen van de gemeente gestopt. Bij de stop plaatsen zijn naast de fietsers ook bestuurders aanwezig van de stichting met folders en voor de kinderen een kleurplaat. Per leeftijdsgroep is er voor de mooiste kleurplaat een prijs. De fietsers vertrekken om 10.00 uur van het Kerkplein in Koe wacht. Tegen 16.10 uur komen de fietsers aan bij het gemeente huis in Axel door Eugène Verstraeten HEINKENSZAND - De Stich ting Het Zeeuwse Landschap heeft vorig jaar ruim 56 hectare landbouwgrond en bestaand natuurgebied aangekocht via de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Hierdoor nam de totale opper- vlake beheergebied van de Stichting toe tot 7897 hectare. Dat meldt het Zeeuwse Land schap in het jaarverslag over 2002. De meeste terreinuitbreidingen vonden in West-Zeeuws-Vlaan- deren plaats, ruim 42 hectare in totaal. De gebieden die hier het sterk ste uitbreidden waren de Blik ken (ruim 11 hectare), de Her- dijkte Zwarte Polder (bijna 9 hectare) en de Krabbekreek bij Sluis (ruim 7 hectare). In andere regio's van de provin ce Zeeland vond onder andere gebiedsuitbreiding plaats in de Weel in de Heerenpolder en werd door de stichting op Sint Philipsland het Bosje van Klompe aangekocht. In oktober vorig jaar werd de aankoop en doorlevering van natuurgebied en toekomstig na tuurgebied door de Dienst Lan delijk Gebied abrupt stil gelegd, j dit vanwege bezuinigingsmaat- [|elen van het toen nieuwe ka binet. Het aantal donateurs van de stichting Het Zeeuwse Land schap steeg in 2002 licht naar 11.078 en dat komt neer op drie procent van het aantal inwoners van Zeeland. door Maurits Sep MIDDELBURG - Hij hanteert wel eens vaker een keukenmes. Vooral in het weekeinde besteedt gedeputeerde Gert de Kok met zijn vrouw veel tijd aan het bereiden van een maaltijd. En zo kre gen de chefs van de Smaek van Zeeland er gisteren bij de opening van het culi nair festijn een vaardige hobby-kok bij Op het Abdijplein in Middelburg vindt dit weekeinde de vierde editie van de Smaek van Zeeland plaats. Daarop staan streekproducten centraal. De Kok opende het evenement gisteren door te helpen met de bereiding van een Zeeuwse bouillabaisse. Hij mocht de groenten snijden en wassen. In die volg orde, zoals de professionals de eigen zinnige amateur op het hart drukten. Ui, prei, knoflook, venkel en tomaten kwamen onder De Koks mes. Een eitje, pochte hij. „Hier kan weinig fout mee gaan. Dit doe ik thuis ook wel eens." Het resultaat kwam niet op tafel voor dat de bereiders ervan hadden ge proefd. De Kok toonde zich niet snel te vreden. „De soep ziet er al wel goed uit, maar de smaak moet ook goed zijn. En hij mag nog wel wat hebben." De Smaek van Zeêland biedt voor de eerste keer de mogelijkheid om a la car te te eten. Daarbij is er keuze uit elf ge rechten. Zondag wordt een zeebanket festival geserveerd met kreeft en zelf gemaakte mayonaise, oesters en mosse len. foto Ruben Oreel door Ron Gregoor en Jan van Zuilen ANTWERPEN - Het Neder landse energiebedrijf Nuon gaat samen met de Antwerpse onderneming Vleemo in de Ka beljauwpolder bij Zandvliet het grootste windmolenpark van België bouwen. In deze polder, die pal tegen de Nederlandse grens bij Os- sendrecht ligt, komen 45 wind molens te staan. Die kunnen 65.000 huishoudens voorzien van elektriciteit. Het gaat om een investering van honderd miljoen euro. Nuon neemt daar van de helft voor zijn rekening. Dit jaar al wordt begonnen met de bouw van de eerste twee mo lens. Het is de bedoeling dat het windpark eind 2006 klaar is. Het nieuwe park krijgt dus de zegen van de Belgische over heid. De Raad van State in dat land heeft alle klachten van be zwaarmakers verworpen. Het windmolenpark is het eer ste windenergieproject van Nuon in België. Het verdrievou digt het opgestelde windvermo gen in België. Momenteel bedraagt dat bijna veertig me gawatt. Het nieuwe park heeft een vermogen van negentig me gawatt. De gemeente Woens- drecht werd volkomen verrast door het nieuws over het wind molenpark. Dit tot woede van De stichting heeft op het vlak Publiek naar speciale aandacht He schooljeugd. Die ver schuiving is mede ingegeven 00r de overweging dat het ex- ursie-aanbod van alle natuur- organisaties samen al vrii groot groot is. E® goed voorbeeld van het groeiende belang van het scho enwerk is het natuurgebied j tinghe. Aan het begin van e jaren tachtig maakten daar jaarlijks gemiddeld 85 school- g'oepen een excursie. Vorig jaar as dat aantal toegenomen tot 83 groepen. door Emile Calon MIDDELBURG - De bouw van woningen is begin dit jaar op een dieptepunt beland. Wel zijn er spectaculair meer vergunnin gen voor nieuwbouw verleend, wat een aanwijzing is dat de nieuwbouw zich gaat herstel len. Het aantal opgeleverde wo ningen was in de eerste drie maanden van dit jaar erg klein, slechts 164. Het aantal afgegeven bouwver gunningen is een indicatie voor de toekomstige nieuwbouw. In het eerste kwartaal van dit jaar is voor 378 woningen een bouw vergunning verleend. Dat bete kent een leuke stijging reageert provinciaal beleidsambtenaar H. Nijssen op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Hij is blij met de stijging omdat de afgelopen jaren de productie daalde. Zo werden in 1996 nog 2500 woningen gebouwd terwijl in 2001 met 1180 woningen nog niet de helft werd gerealiseerd. Vorig jaar was er een eerste voorzichtige stijging met 1392 woningen. Hij wijst er wel op dat de cijfers van het eerste kwartaal voor hem nog geen re den zijn om echt te juichen om dat een kwartaal te kort is voor een goed beeld. Ondanks de economische reces sie is de huizenmarkt nog altijd vrij stabiel. Wel vinden er prijs dalingen plaats in het duurste segment. Volgens deskundigen is de ingezakte nieuwbouwpro- ductie een belangrijke oorzaak voor het op peil blijven van de prijzen voor koopwoningen. „Die terugval in de productie van nieuwbouwwoningen is heel vervelend", zegt directeur M. Goofers van makelaarsver eniging VBO, waarbij 750 ma kelaars zijn aangesloten. „Het aantal afgegeven bouwvergun ningen zegt mij niet zoveel. Het gaat om de huizen die nu daad werkelijk worden opgeleverd. En dat aantal stemt mij niet vro lijk. Het betekent dat er op de DEN HAAG - Kreeftenvissers op de Oosterschelde kunnen op hulp van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) rekenen als zij met concrete voorstellen ko men om de kreeftenvisserij beter te organiseren. Minister Veerman heeft dit gisteren laten weten aan de Tweede Kamer. De Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) uitten in navolging van kreeftenvissers eerder forse kritiek op LNV, omdat te veel vergunningen uitgegeven zouden zijn. Veerman blijft er echter bij dat zijn ministerie voldoende heeft gedaan om bij te dragen aan een gezonde, duurzame kreeftenvisserij door het aantal visvergunningen te saneren. Dat daardoor toch meer vissers op kreeft kunnen gaan vissen, meldt hij niet. Hij wacht initiatieven van de vissers af om tot een beter beheer van de kreeftenstand te komen. Veerman doet zelf ook nog een tegemoetkoming. Hij wil meer vaste vis- vakken voor de kreeftenvisserij uit gaan geven, waardoor de vrijheid om op kreeften te vissen wordt ingeperkt. MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zeeland sturen we derom een motie naar de Tweede Kamer over de ziekenhuis zorg op Schouwen-Duiveland. Daarin wordt verzocht om het geld beschikbaar te stellen dat nodig is voor een extra ambu lancevoorziening en extra huisartsen. In november vorig jaar was al een motie van de provincie aangenomen en aan de Ka mer aangeboden waarin om geld werd gevraagd. De CDA- Statenfractie wil het probleem bij de nieuwe minister van Volksgezondheid, WD'er Hoogervorst, in herinnering bren gen. Gedeputeerde G. de Kok is blij met de motie over wat hij gisteren in de Statenvergadering 'deze weerbarstige materie' noemde.,Ik heb op dit dossier al drie ministers versleten en er zit voortgang in. Maar die extra ambulances en huisartsen zijn nog niet geregeld." MIDDELBURG Gedeputeerde H. van Waveren van cultuur gaat met het Zeeuws Museum overleggen of de collectie elders getoond kan worden zolang het museum nog dicht blijft. Dat is nog zeker twee jaar. Van Waveren zegde dat gisteren toe aan de Statenfractie van D66. Hij noemde het Zeeuws Museum 'één van de parels van mijn portfefeuille'. „Maar de oester is nog dicht", grapte Groenlinkser M. Wiersma in stijl. Volgens Van Waveren is dat niet het probleem. „De oester gaat wel weer open. Hij is alleen te vroeg gesloten." Het museum is al sinds 1999 dicht. Heropening is op zijn vroegst mogelijk in juli 2005. De fracties van PvdA en WD polsten of dat vervroegd kan worden als de geplande glazen ingang niet wordt ge bouwd. Die ingang stuit op verzet van Monumentenzorg. Vol gens Van Waveren levert dat echter geen tijdwinst op omdat dan weer het ontwerp moeten worden aangepast. MIDDELBURG - De provincie gaat met waterschap Zeeuwse Eilanden overleggen om op de dijken langs de Oosterschelde en Westerschelde fietspaden aan te leggen. Het waterschap is al van plan onderhoudswegen op dijken te maken. Op initia tief van de CD A-Statenfractie wil de provincie proberen daar ook fietsers toe te laten. Het CDA ziet daarin een mooie kans om het fietstoerisme in Zeeland te stimuleren. Gedeputeerde T. Kramer omarmde de breed ondersteunde motie van ganser harte. Kramer wees er wel op dat niet op alle dijken gefietst kan worden. „Op sommige plekken liggen schorren en slikken tot aan de dijk en daar verblijven vaak ook veel vogels. Daar moeten we een andere route kiezen." wethouder R Meeuwisse. „Ze hadden ons op z'n minst kunnen informeren. De Kabeljauwpol der ligt echt bij ons voor de deur", aldus Meeuwisse. Inhou delijk wilde hij zich nog niet over de plannen uitspreken. „Dan moet ik er eerst meer van gezien hebben." Nuon gaat voor de realisering van het park in zee met het kers verse milieubedrijf Vleemo. Eigenaar van dat bedrijf is Ben Simons, eigenaar van de Kabel jauwpolder. Daarnaast is hij voorzitter van het Antwerpse bouwbedrijf Brebuild is. door Emile Calon TERNEUZEN - Het aantal die ren in Nederlandse asiels is ex plosief gestegen. Dat blijkt uit cijfers van de Dierenbescher ming die gisteren zijn uitge bracht. Volgens de organisatie gaat het vooral om katten. M. de Blaey van dierenasiel Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen schat in dat ze nu al zo'n 25 procent meer zwerfkatten krijgt aange boden dan een jaar geleden. Omdat deze dieren veelal ner gens staan geregistreerd, is het moeilijk de eigenaren terug te vinden. In 2002 nam het aantal asieldieren met 7 procent toe in vergelijking met 2001. Het is voor het eerst sinds j aren dat het aantal opgenomen beesten stijgt. Traditioneel is de vakantie de reden om beesten de deur uit te zetten. Maar sinds kort lijken ook economische motieven mee te spelen. De kat, met zijn be zoekjes aan de dierenarts en kosten als kattenbakvulling en eten, wordt voor een aantal ei genaren te duur. Omdat plaat sing in het asiel over het alge meen ook tientallen euro's kost, moet het beest zichzelf maar redden op straat. Volgens de Dierenbescherming is er een grote toename van het aantal zwerfkatten. In tegen stelling tot weggelopen honden worden deze huisdieren vaak niet meer opgehaald door hun baasjes. Zo wordt 67 procent van de weggelopen honden her enigd met de eigenaar terwijl slechts 12 procent van de katten wordt opgehaald. huizenmarkt de komende tijd nog weinig beweging is te ver wachten." Volgens Goofers is het gebrek aan doorstroming één van de grootste problemen in de hui zenmarkt. „In het bovenste seg ment is de doorstroming gering omdat de mensen door de eco nomische recessie even de hand op de knip houden. Onderin zijn de prijzen te hoog, waardoor mensen die hun eerste woning willen kopen nauwelijks moge lijkheden hebben. „Het feit dat relatief veel meer honden dan katten voorzien zijn van een identificatie als een chip of tatoeage en geregi streerd staan bij een databank, is vermoedelijk de oorzaak van het grote verschil tussen deze percentages", aldus de Dieren bescherming. „Bovendien den ken we dat veel mensen met kat ten nonchalant omgaan." M. Streefkerk van het Middelburg se asiel weet zeker dat heel wat mensen hun eigen kat brengen en zeggen dat het om een gevon den zwerfkat gaat omdat ze zo niets hoeven te betalen en geen lastige vragen krijgen. Door bemiddeling van de asiels wist het grootste deel van de op gevangen dieren in 2002 wel een nieuw tehuis te vinden. Bijna 70 'procent van de katten en 83 pro cent van de honden werd herplaatst. Nederland heeft hiermee volgens de Dierenbe scherming één van de hoogste plaatsingspercentages ter we reld. „Desondanks maken we ons grote zorgen over de toena me van het aantal asieldieren", aldus de organisatie. Met name het aantal zwerfkat ten stijgt schrikbarend. Daarom probeert de Dierenbescherming met voorlichting en een cam pagne mensen bewust te maken van het verantwoord houden van huisdieren. Dat eerdere campagnes met dit thema (ge zien de stijging van het aantal asieldieren) niet lijken te hel pen, maakt de beschermers niet moedeloos. Uiteindelijk heeft jarenlang strijden tegen het vastbinden van honden aan bo men ook geholpen. DEN HAAG - Een internet-site, regionale bijeenkomsten, een aparte beleidsadviesgroep mei vertegenwoordigers van alle partijen en overlegrondes. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) is niets te dol om dit jaar het sinds 1993 gevoerde schelp diervisserij beleid te bespreken en op een nieuwe leest te schoei en. Half juli begint het circus met de publicatie van de weten schappelijke evaluatie van het oude beleid, waarna de discus sie kan losbarsten. Minister Veerman is er veel aangelegen vissers en natuurbeschermers tot elkaar te brengen. Zij heb ben de laatste jaren vaak tegen over elkaar staan over de visse rij op kokkels en mosselzaad. Mevrouw S. de Jong, oud- PvdA-staatssecretaris in het tweede kabinet-Van Agt (1981—'82), voormalig voorzit ter van de Waddenadviesraad en zittend burgemeester van het Groningse Leek, zit een onaf hankelijke beleidsadviesgroep voor. Tegen het einde van dit jaar wil Veerman het nieuwe schelpdiervisserijbeleid voor de Waddenzee en Oosterschelde in de steigers hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15