11 Vier jaar cel geëist voor schietpartij in caravan Middelburg Laatste zwemles in Sportfondsenbad Jeu de boules in Franse sferen Weinig enthousiasme voor vaker sluiten van stormvloedkering Bestemmingsplannen in drie op de vier gevallen verouderd Grieks restaurant met vuile keuken moet drie maanden dicht ai Totale 1 Uitverkoop Gespierd gissingen vindt dat Middelburg meer moet betalen u Pelscher zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 21 juni 2003 oordelen Teleurgesteld Schennispleger aangehouden in Middelburg (i.v.m. verbouwing) j Grote kortingen Nu 30% korting op de voorjaars- en zomercollectie Nadelen M^kêêêêêêêêêêêêêêêê mm^ÏÏ.V- Motorrijder gewond in Oudelande Vlissingse weekmarkt verhuist Fusie kunsteducatie loopt vast irEdith Ramakers flJSSINGEN - De fusie van Kunsteducatie Walcheren is voorlopig van de baan. Vlissin- (in vindt dat de gemeente Mid- jtlburg te weinig geld steekt in jenieuwe instelling die in 2004 ,,u worden opgericht. „Een verdeling van 40 procent voor ïlissingen en Middelburg en vrintig voor Veere lijkt ons niet «veelgevraagd. Middelburg zit ir royaal onder", reageert wet- ionderL. Poppe-de Looff. De Middelburgse wethouder i van 't Westeinde is zwaar te- ieurgesteld. Hij zegt: „Vlissin- anheeft iets moois laten sprin gen. Poppe-de Looff heeft het bij 'haar collega collegeleden liet voor elkaar gekregen. We badden goed over de financiële verdeling overlegd en er lag een mooi voorstel. Ik ging er hele maal vanuit dat het zou lukken. Ditiseen domper." De eerste plannen voor samen smelting dateren van begin 2d0i. Het idee was dat de drie gemeenten samen een beter, bieder en op den duur efficiën ter kunstzinnig aanbod zouden kunnen geven. Inwoners van Veere moesten naar Middelburg ofVlissingen gaan om activitei ten te volgen. Veere wilde op ei- grondgebied een eigen ves- iiging krijgen. ïlissingen vindt nog steeds dat samensmelting op het inhoude lijke vlak veel voordelen heeft. Haar wij kunnen niet leven met een verdeling van ruim )0 euro voor Vlissingen, Middelburg bijna 270.000 euro, Veere 116.000 euro", beklem- loont Poppe-de Looff. „Middel kon ook niet aangeven tanneer en öf het ooit tot de re- lelijke verdeling van 40-40-20 tilde komen." ïlissingen is uitgekomen op ruim een half miljoen euro. .Voor ons was dat bedrag nor- omdat we dat nu ook al kwijt zijn aan kunsteducatie." Voor Middelburg ligt dat bedrag aanzienlijk lager. Van 't West einde: „We hebben uitgedok terd wat de meerwaarde is van de samensmelting en wat we krijgen voor het bedrag. We kwamen uit op 2 6 90 0 0 euroWe gaan toch zeker niet nog meer betalen om de activiteiten in Vlissingen te subsidiëren." Voorlopig zal het stil blijven rond de fusiebesprekingen. „We gaan vast weer praten. Ik geloof niet dat het het begin is van een ernstige stadsgewestelijke ru zie", zegt M. te Roller, wethou der van de gemeente Veere. „Het is heel lang goed gegaan. Maar tijdens de besprekingen over de financiën kwamen er rimpels." Te Roller is ook teleurgesteld. „Natuurlijk, want er zouden vernieuwende cursussen dich ter bij huis komen. We kunnen dat ook zelfstandig doen, maar met partners is dat beter te rege len. Ik weet nog niet hoe het ver der zal gaan met onze wens om op eigen bodem een onderko men te vinden." Kunsteducatie Walcheren zag er inhoudelijk goed uit, vond ze. „En ik vind dat de verdeling 40, 40, 20 pro cent op Walcheren ook een aan vaarde verdeelsleutel is. Ze zegt dat ze zich kan voorstel len dat Veere eerst aanhaakt bij Vlissingen, bij 't Van Doesburg centrum. „Daar wordt op een vernieuwende manier gewerkt. Er is ook een leuk aanbod aan cursussen. Maar het woord komt nog aan de gemeentera den." MIDDELBURG - Een bewoner van de Nassaulaan te Middel burg is gisteren om vier op het balkon van zijn woning aange houden wegens openbare schennispleging. door Frank de Klerk MIDDELBURG - Tegen twee verdachten van een schietpartij ineen caravan op het woonwa genkamp aan de President Wilsonlaan in Middelburg zijn gisteren in hoger beroep bij het gse gerechtshof celstraffen geëist. Een 44-jarige Middel burger verdwijnt als het aan ad vocaat-generaal Th. Renckens ligt voor vier jaar achter de tra- Tegen een 3 9 -j arige man uit ia bedroeg de eis twintig maanden gevangenisstraf. Beiden mannen waren op 13 september drie jaar geleden be trokken bij een schietpartij in de wavan van de 44-jarige en lie pen daarbij ernstige verwon dingen op. Volgens de recht bank in Middelburg heeft de 44- trige een pistool getrokken en geschoten. De man werd echter ontslagen van rechtsvervolging omdathij uit noodweer zou heb- aen gehandeld toen hij zelf be schoten werd. Hij ontsnapte ter nauwernood aan de dood omdat een kogel afketste op zijn sche del. De officier van justitie ging n hoger beroep tegen het ont zag van rechtsvervolging. Bij het gerechtshof zei advo caat-generaal Renckens dat de hemelburger helemaal niet uit noodweer handelde. De man a^s eerste een pistool 'ebben getrokken en afge- ™urd. Bovendien had hij vol gens het openbaar ministerie de nans gehad te vluchten toen hij telefoontje kreeg dat een foeP criminelen uit Brabant zoek'n woonwa8en wilde °P- Dfs eis tegen de 39-jarige is ge daan het vonnis van de recht- ank in Middelburg. De man png in hoger beroep omdat hij ei onschuldig te zijn. In zijn hij zelf slachtoffer van de Advertentie Q Grote Markt 11-13 446IAHGoes 'elefoon: 0113 227607 Ooststraat 8, Domburg www.denobelaer.com o.a.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De laatste baantjes worden getrokken en de laatste zweminstructies worden gegeven. Zondagmiddag om vier uur sluit het Sportfondsenbad Vlissingen na 34 jaar. Als aandenken krijgen de zwem mers bij hun laatste bezoek een flesje mee met 'echt Vlissings zwembadwater'. Het flesje is voorzien van een etiket waarop staat: Sportfondsenbad Vlissingen/ 1970 - 2003/ Bedankt voor het vertrouwen. Volgens directeur Jaap Keijmel is het onwe zenlijk dat de laatste dagen van het bad zijn schietpartij omdat hij door vijf kogels is geraakt. De man zei getroffen te zijn toen hij de Mid delburger zijn pistool wilde af pakken. Daarbij liep hij zenuw letsel op waardoor hij zich nog steeds moeilijk voortbeweegt. Over het motief van de schiet partij wilden beide verdachten nog steeds niets zeggen. Advo caat-generaal Renckens merkte echter op dat de man uit Breda samen met zes maten niet naar Middelburg was gekomen 'om gezellig koffie te drinken'. Zij noemde de schietpartij waar vier verschillende wapens zijn gebruikt 'een pandemonium van geweld, waartegen justitie streng moet optreden'. „Wij kunnen niet zeggen: 'maak el kaar maar af", zei de advocaat- generaal. Beide verdachten ontkenden zelf een wapen te hebben ge bruikt. De 44-jarige zei bezoek te hebben gekregen van een groepje dat hem mee wilde ne men. Toen hij weigerde, kwa men de pistolen tevoorschijn en vielen de schoten. „Het was knallen, geschreeuw en chaos in de woonwagen", zei de Middel burger. „De hele bende dook op je. Het was alsof ik in een rijden de trein zat, waar ik niet uit- kon". De 39-jarige man uit Breda ont kende eveneens zelf een wapen te hebben gehad. Hij zei echter wel de Middelburger met twee pistolen in zijn hand te hebben zien schieten. Zelf werd hij ge troffen door kogels in nek en rug. Zijn maten leverden hem af bij het ziekenhuis in Middel burg, waar hij meteen op de in tensive care werd opgenomen. Uitspraak volgt over twee we ken. Advertentie MIDDELBURG- Op het jeu de boules-veld aan de Seisweg in Mid delburg worden vandaag in F ranse sferen de afsluitende kampioen schappen gespeeld voor de bewoners van de wijk Griffioen. De wed strijden hebben in meerdere opzichten een Frans karakter. Kunstenaar en wijkbewoner H. de Visser heeft over de volle lengte van de aangrenzende garagemuur een Frans decor ontworpen en geschilderd. De kunstenaar heeft het panorama geschonken aan de stichting Griffioen De Wijk. De vijftien meter lange blinde muur was al enige tijd een doorn in door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) voelt er weinig voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde vaker te sluiten om te voorko men dat de dijken moeten wor den verhoogd. De Oosterschel- dekering is bedoeld om het achterliggende gebied tegen stormvloeden te beschermen én zoveel mogelijk van het oor spronkelijke getijde-milieu te handhaven. Dagelijks bestuurder S. van 't Westeinde van waterschap Zeeuwse Eilanden suggereerde gisteren in de PZC dat bij een ander sluitregime voor de pij- lerdam een naar schatting 25 miljoen euro kostende verho ging van de dijken om de Oos terschelde gedeeltelijk achter wege kan blijven. Die verhoging lijkt nodig in verband met de nieuwste veiligheidsnormen. G. van Zonneveld van de ZMF verklaart dat hij 'niet staat te springen' bij het voorstel van het waterschap. Bijna vijf jaar geleden was de ZMF woedend toen de schuiven van de Oosterschelde twee keer werden gesloten om in een pe riode van wateroverlast langer een lage waterstand te handha ven. Op die manier konden de polders makkelijker uitwate- ren. Bovendien kon via de Krammersluizen over een lan ger deel van het etmaal water worden gespuid uit het Vol- kerak-Zoommeer, dat de boe zem vormt waarop de West- Brabantse rivieren lozen. Van Zonnevelds reactie op de suggestie van het waterschap is minder scherp, maar beslist. „We zullen toch eens goed moe ten kijken of de financiële voor delen van een minder ingrijpen de dijkverhoging wel opwegen tegen de nadelen voor het Oos- terscheldemilieu. Die reserve blijkt ook uit de op vattingen van Rijkswaterstaat over het voorstel van het water schap. „Goede ideeën zijn na tuurlijk altijd welkom" zegt een aangebroken. „Ik kom hier al die jaren al. Eerst als zwemmer, later als medewerker en als directeur. Er komen dus wel wat senti menten vrij. Maar ik kijk ook erg uit naar het nieuwe bad. Het bad in Vlissingen is na tuurlijk ondertussen wel verouderd. foto Ruben Oreei door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bijna drie kwart van de bestemmings plannen in de Zeeuwse gemeen ten is verouderd. Veel plannen zijn al in de jaren vijftig en zes tig van de vorige eeuw vastge steld en nooit aangepast. Enkele gemeenten hanteren zelfs nog bestemmingsplannen van voor en kort na de Tweede Wereld oorlog. Bestemmingsplannen regelen wat er in een gebied wel en niet kan bij het invullen van de ruimte. Ze moeten volgens de Wet Ruimtelijke Ordening na tien j aar worden herzien. Op het niet nakomen van deze plicht staan echter geen sancties. Van daar dat alle dertien Zeeuwse gemeenten er de hand mee lich ten. In totaal zijn er in de provincie 1197 bestemmingsplannen van kracht. Hiervan is maar liefst 73 procent de grens van tien jaar gepasseerd. Noord-Beveland spant de kroon: daar is 88 pro cent van de plannen gedateerd (64 van de 73). De voormalige gemeenten Oostburg en Sluis- Aardenburg hielden hun plan nen nog het meest bij de tijd. Daar was respectievelijk 53 procent van de 69 plannen en 55 procent van de 27 plannen ou der dan tien jaar. Er is één geldend plan van voor de oorlog, dat van de gemeente Goes uit 1937 (uitbreidingsplan 's Heer Hendrikskinderendijk). Het sanerings- en uitbreidings plan voor het kanaalgebied in Terneuzen is in 1947 door Gede puteerde Staten goedgekeurd. Veere gebruikt voor de kern Se- rooskerke nog een plan uit 1950. Op zich hoeft het toepassen van (sterk) verouderde bestem mingsplannen niet altijd tot on gewenste situaties te leiden. Met name als zich in een gebied geen ontwikkelingen voordoen, zijn onherstelbare toestanden doorgaans te vermijden. Het aanvragen van vrijstellingen (meestal de zogenoemde artikel 19-procedure) biedt dan uit komst. Anders ligt het in gebieden die wel in beweging zijn, bijvoor beeld bedrijfsterreinen. Zoals het bedrijventerrein langs het Kanaal Gent-Terneuzen (plan uit 1947)enhet bedrijventerrein Arnestein bij Middelburg (plan uit 1960). Voor dergelijke gebie den is het van groot belang dat de uitgangspunten voor bij voorbeeld ontsluiting, veilig heid en milieu zijn aangepast aan de jongste inzichten en niet gegrond zijn op die van bijna een halve eeuw geleden. Overigens hebben alle gemeen ten inmiddels een plan van aan pak gemaakt, waarin ze aange ven wanneer de oude plannen worden geactualiseerd. De meeste gemeenten denken daar vijf jaar voor nodig te hebben (met inbegrip van het vermin deren van het aantal plannen), anderen gaan uit van een perio de van tien jaar. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimte lijke ordening) gaat bij de ge meentebesturen aandringen op een voortvarende aanpak. zie ook bijlage Ruimte OUDELANDE - Bij een botsing in de buurt van Oudelande is gisteren aan het begin van de avond een 23-jarige motorrijder uit Vlissingen ernstig gewond geraakt. Hij kwam op de Dierikweg in botsing met een auto. De 23-ja- rige automobilist was aan het keren op de weg en zag de mo torrijder niet aankomen. Deze reed vol op de linkerkant van de auto en kwam enkele honder den meters verder in de sloot. Hij kon daar met moeite worden uitgehaald. Het slachtoffer werd met ernstig beenletsel per overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Antwerpen. het oog voor de recreanten. De Visser bood dit jaar aan om kosteloos de muur te beschilderen. Wijkbewoners hebben hem een handje ge holpen. Het jeu de boules-veld op het voormalig kinderspeeltuintje werd vier jaar geleden aangelegd en fungeert nu als 'openbare hangplek' voor de ouderen uit de wijk. Vanaf april tot eind juni worden er wedstrijden gehouden tussen verschillende paren uit de wijk. Vandaag wordt de finale gespeeld en wordt het toernooi om 16.00 uur feestelijk afgesloten met een barbecue en muziek. foto Lex de Meester door Aector Doorns MIDDELBURG - Het Griekse restaurant Rhodos in Middel burg moet drie maanden dicht. Dat besliste gisteren in Middel burg de economische politie rechter G. van Unnik. De 24-ja- rige eigenaar hing al een sluiting boven het hoofd. In fe bruari was hij veroordeeld tot een voorwaardelijke straf we gens slechte hygiëne. Volgens officier van justitie J. Groen was verdachte ruim schoots gewaarschuwd. „U heeft er niets van geleerd. Er was weer onvoldoende hygiëne in de keuken. U bent bezig op een manier die de gezondheid van de klanten in gevaar brengt." De officier gelastte zodoende de stillegging van drie maanden. Daarnaast eiste hij een voor waardelijke boete van 1500 eu ro en nog eens een voorwaarde lijke sluiting van drie maanden. De politierechter was het hele maal eens met de officier en vonniste conform de eis. De Keuringdienst van Waren trof 2 april een vervuilde keuken aan. Zo waren er bloedresten op een vrieskist, een slijmerige laag vuil op een ijsknijper en aangekoekt vuil op een afdruip rek, waarop schoon vaatwerk stond te drogen, te zien. „Ik vraag het aan de kok om het schoon te maken. Als hij het niet doet, dan houdt het op. Vieze hoekjes komen in keukens van alle restaurants voor", was het verweer van de restauranthou der. Dat zag de officier duidelij k anders. „Dit komt niet in elk réstaurant voor. U zult er goed oyer moeten nadenken om uw bedrijf beter'in te richten en op verantwoorde wijze voort te zetten." De politierechter snapte niet dat verdachte er niet alles aan had gedaan om zijn zaak hygië nisch in orde te hebben. U heeft de vorige keer veel beloofd, maar daar is niets van terecht gekomen. De schoonmaak zal grondiger moeten gebeuren", stelde Van Unnik vast. VLISSINGEN - De weekmarkt van Vlissingen zal over een aan tal maanden moeten verhuizen naar een andere locatie. Dan zullen de werkzaamheden beginnen rond de ingrijpende opknapbeurt op de hoek van de Spuistraat/Lange Zelke en de Oude Markt. De ingang van de parkeerkelder komt in het midden van de Spuistraat te liggen. Het blok bij de Aldi wordt gesloopt. Er komen appartementen en win kels terug. De gemeente wil de weekmarkt verplaatsen naar de Coosje Buskenstraat/Aagje De kenstraat. Binnenkort krijgen ondernemers en bewoners een uitnodiging voor een bijeen komst waarin over de verande ring wordt gesproken. De werkzaamheden zullen circa twee jaar in beslag nemen. woordvoerder, „maar we zullen alle aspecten eerst goed moeten beoordelen. De vraag is om te beginnen of een ander beheer van de schuiven in de Ooster- scheldekering inderdaad het ef fect heeft dat het waterschap nastreeft. Vervolgens moet je dan bekijken wat de gevolgen zijn voor het milieu en de natuur in de Oosterschelde." Het gaat daarbij om en ingewik kelde afweging: maakt een be sparing op de aanpassing van dijken het feit goed dat een sch- orgebied minder vaak door ex treem hoogwater wordt over spoeld. De woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Dat beslis singen die de politiek moet ne- Die ietwat corpulente Hul stenaar („allemaal spier!") besloot op aanraden van een collega de zwemband rond zijn middel wat leeg te laten lopen door te gaan fietsen. Hij kocht een prachtig stalen ros, met wel 21 versnellin gen, want als-ie iets doet, doet-ie het goed en aan het materiaal zou het niet liggen. Op kantoor werden wedden schappen afgesloten over hoe lang hij het zou volhouden en met die stok achter de deur peddelde hij braaf zijn rond jes. Voor zolang het duurde. Ja ren nadien durfde hij zijn col lega's op te biechten dat hij nooit verder was gekomen dan de tweede versnelling. Die fiets die nu staat te roes ten in de garage, dient als on- derdelenpakket voor kapotte fietsen van zijn dochters en hijzelf is 'gespierder' dan ooit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11