Van Ganse winkel verwerkt afval CPB: uitkeringen en vakbonden zorgen voor werkloosheid 3 SLOGGI SLIPS, DE 4E GRATIS •SbgOjY telefoniebedrijven delen bonussen uit om klanten te behouden Kassa voor Beckham in Japan het bedrijf vrijdag 20 juni 2003 Verrassend Beloning naar resultaat nieuwe trend in CAO's Eenmalig Corus en CSN worden partners Exact neemt belang in Softline Economie regio Amsterdam groeit Kliq ontslaat opnieuw personeel Aantal werklozen nadert 400.000 Beter en sneller Lasten Middeleeuwen Slim mobiel bellen levert geld op rinor Chris van Alem NUMEGEN - Er is niets zo dom jls het abonnement van je mo biele telefoon zomaar door te la ten lopen. Wie een beetje uit kijkt en de weg weet op internet, kan een aardige duit verdienen. Zo levert een verlenging voor twee jaar van een KPN Mobile abonnement van 120 minuten (kosten 23,50 per maand) via de internetpagina www.gsmcor- rect.nl, een bonus op van 195 euro. Wie bij hetzelfde internet bedrijf een T-Mobile abonne ment van 1200 minuten (120 eu ro per maand) neemt, krijgt 277 euro bijgeschreven op z'n reke ning. Ie hoeft geen verslaafde beller tezijn om een leuke bonus in de wacht te slepen. Wie een door snee T-Mobile abonnement beeft van vijfenzeventig minu ten (voor 15 euro per maand) kan nog altijd 70 euro tegemoet zien. Maar ook Vodafone, Oran je en 02 tasten soms diep in de buidel om de klant over te halen nog een of twee jaartjes te blij ven. Wie via gsmshop.nl zijn eenjarig 02 abonnement van 120 minuten (20 euro per maand) een jaar verlengt, kan 125 euro opstrijken. En wie rechtstreeks met 02 zaken doet krijgt weliswaar geen geld toe geschoven, maar kan nog altijd kiezen uit gratis een nieuwe te lefoon, een gratis dvd-speler of digitale camera voor noppes. „Veel mensen weten niet dat je iets kunt verdienen door na af loop van je contract met je bel bedrijf te praten. Dat komt doordat ze zich niet laten advi seren", zegt Ben Woldring, de drijvende kracht achter inter netpagina's als Bellen.com een vraagbaak voor tienduizenden bellers in Nederland. „Op mijn site staat een contractwizard die waarschuwt als je abonne ment afloopt." Maar Woldring zegt niet bij wie je het voordeligst uit bent. Dat is nauwelijks te doen. „Want er zijn wel negenennegentig dea lers die via internet zaken van onze redactie economie doen", zegt P. Herps, directeur van gsmdealer.nl, naar eigen zeggen de grootste op dit gebied. Via gsmshops.pagina, een doch ter van de bekende Startpagi- na.nl, zijn ze eenvoudig op te sporen. Wie er een avondje voor gaat zitten kan tot verrassende resultaten komen.Terwijl de ene dealer 125 euro afschuift voor verlenging van een 02-abonne- ment is de ander al met 100 euro uitgepraat. „De een betaalt misschien iets meer omdat hij hogere aantal len moet halen", zegt Niek Jan Damme, commercieel directeur van T-Mobile (voorheen Ben), met 1,6 miljoen klanten het der de mobiele belbedrijf van Ne derland. Netwerk-operators als T-Mobile, KPN, Vodafone, 02 en Orange zijn niet alleen af hankelijk van hun dealers als het om verlenging van abonne menten gaat. Ze nemen ook zelf initiatief. Damme „Een goede klant, dat is iemand die veel belt, die willen we graag hou den. Dan kan het gebeuren dat we hem opbellen als het con tract afloopt en gratis een nieuw toestel aanbieden, of een andere prijs voorstellen voor zijn abon nement." Van de rest loopt het abonne ment - als de klant verder zelf geen initiatief neemt - braaf door. Tenzij de klant zelf een beetje uitgeslapen is en bij de in ternetshops rondsnuffelt, want daar worden ook bonussen uit gekeerd voor goedkope abonne- mentjes als de Orange 20 (20 eu ro per maand). Wie klant van Orange wil blijven betaalt dan geen 20 euro, maar 11,35 euro per maand voor hetzelfde aan tal belminuten. Maar Orange wappert via z'n dealers niet openlijk met de bonussen. „Voor elke aanbieding afzonderlijk moeten wij met Orange bellen om te horen welke bonus we de klant aan mogen bieden. Dat is voor ons niet interessant. Debi- tel werkt op dezelfde manier", zegt Herps van gsmdealer.nl. „Het binnenhalen en binnen houden van klanten kost veel geld", beaamt Damme, zonder bedragen te noemen. „Wij geven veel meer geld uit om een klant te behouden dan bijvoorbeeld de autodealers. Met name de bestaande klant wordt tegen woordig gekoesterd. Want ie dereen ziet dat er minder nieu we klanten zijn, dus ga je je automatisch daarop richten." Ofschoon een vergelijk moeilijk is, omdat sommige partijen niet scheutig zijn met cijfers, lijkt KPN koploper als het gaat om uitgaven voor nieuwe of be staande klanten. Per klant wordt daar gemiddeld 289 euro per jaar aan uitgegeven, vooral om de i-Mode de markt in te pompen. Vodafone ligt daar met 161 euro flink onder. Het is niet allemaal koek en ei in telecomland. Dealers zijn in het geweer gekomen tegen de bel bedrijven die zelf de klanten be naderen. Herps: „Ze stelen onze klanten.Inmiddels hebben bij na tweehonderd dealers zich verenigd in Mobileclaim die via de rechter haar gelijk zoekt. Damme weet wat er gaande is, maar houdt zich op de vlakte. „Het gaat om het eigendom van de klanten. Daar is verschil van mening over.GPD TOKIO - Japanners met mobieltjes in de hand zitten voor een ad vertentieposter met de voetbalsterren David Beckham en Hi- detoshi Nakata in een busstation in Tokio. De 28-jarige aanvoerder van het Engelse voetbalteam, die in verschillende Japanse tv-reclames figureert, is momenteel in Tokio voor een aantal evenementen, georganiseerd door zijn Ja panse sponsors. Zijn commerciële betrokkenheid bij Japanse producten levert David Beckham naar verluidt 7,2 miljoen euro op. foto Everett Kennedy Brown/EPA DEN HAAG - Werknemers krij gen steeds vaker een loonsver hoging die deels gekoppeld is aan de resultaten van hun be drijf. In ongeveer dertig procent van alle CAO's die dit jaar zijn afgesloten is een afspraak ge maakt over zogenoemde resul taatgerichte beloningen. Dat blijkt uit de CAO-evaluatie van de werkgeversvereniging AW- VN, die betrokken is bij de helft van alle CAO's. De AWVN spreekt van een dui delijke trendbreuk. „Vorig jarig werd in minder dan 15 procent van alle CAO's een afspraak ge maakt over resultaatgerichte beloningen. De groei gaat dus beelerg snel", zegt CAO-coördi- aator Hans van der Steen. Voor de evaluatie heeft deAWVN 200 CAO's onderzocht. De leden van de vereniging moeten er dit jaar in totaal 350 vernieuwen. Resultaatgerichte beloningen keert het bedrijf alleen uit als doelen, die van tevoren zijn ge beld, inderdaad worden ge baald. „Het kan gaan om het binnenhalen van meer klanten, bet terugdringen van het ziekte verzuim, slimmer omgaan met energie, beter omgaan met de verwerking van afval. Dat soort dingen kan een bedrijf veel geld opleveren. Het is dan logisch dat een fors deel daarvan terug vloeit naar de werknemers", al dus Van der Steen. Ce resultaatgerichte belonin gen hebben voor de werkgevers bet voordeel dat ze eenmalig Z1jn. Gaat het een jaar later slechter met het bedrijf dan kunnen ze er vanaf. Structurele loonsverhogingen zijn daaren tegen voor altijd en werken daardoor ook heel lang door in allerlei premies, zoals pensioen- Premies. Je werkgevers zijn verheugd dat de bonden vaker instemmen met deze vormen van belonen, jdiet is alleen jammer dat ze nu bovenop de structurele loons- verhoging komen. Wij willen ze tever in plaats van." Structu reel krijgen werknemers er dit laargemiddeld 2,3 procent sala- tesverhoging bij. In driekwart tan de CAO's is precies 2,5 pro teut afgesproken. olgend CAO-seizoen wil de WN nog meer CAO's afslui- ien met resultaatbeloning. Vol- gens Van der Steen zijn de edrijven die er al langer mee ez'g zijn enthousiast. GPD door Desirée Schouten VLISSINGEN - Tot ongeveer dertig jaar geleden werd afval opgehaald, naar een stortplaats gebracht en weg ermee. Zo een voudig is het niet meer. Tegen woordig wordt afval gescheiden en heeft men het over afvalstro men, die stuk voor stuk een ei gen einddoel krijgen. Sleutelwoorden zijn verwer king, hergebruik en preventie. Een uitgebreid stelsel van wet ten, vergunningen en normerin gen leidt de bedrijfstak in de ge wenste banen. Kortom, het afvalbedrijf is niet meer klaar met een paar vrachtwagens en een stortplaats. Een belangrijke speler op de markt is de Van Gansewinkel Groep B.V. Deze heeft vestigin gen in heel Nederland, De hoofdkantoren zijn in Soeren- donk en Eindhoven. Van de aan delen is 45 procent in handen van energiebedrijf Essent en 55 procent van oprichter Leo van Gansewinkel. Het bedrijf is in zeven landen actief. In totaal heeft Van Gansewinkel 4000 medewerkers en een omzet in 2002 van 492 miljoen euro. Het huidige bedrijf ontstond in Maarheeze, waar Leo van Gan sewinkel begon met vuil opha len voor bedrijven en gemeen ten. Vanuit Brabant breidde het bedrijf zich uit naar andere pro vincies. In 1985 nam Van Ganse winkel Reinigingsbedrijf Boon over, een Zeeuws bedrijf dat sinds 1960 actief was. Sinds 1997 voert het bedrijf uitslui tend nog de naam Van Ganse winkel. „Boon heeft ons bedrijf de Zeeuwse wortels gegeven. Het bedrijf had hier een heel goede reputatie", vertelt regiodirec teur Eric Pero van de regio Zuidwest-Nederland, één van de zeven Nederlandse regio's van Van Gansewinkel. Deze om vat Zeeland, West en Midden Brabant en Goeree-Overflak- kee. Er zijn vier bedrijfsbureaus, in Vlissingen, Moerdijk, Tilburg en het hoofdkantoor in Ruc- phen. In Vlissingen is zojuist een nieuwe overslaghal geopend, waar uit heel Zeeland afval wordt aangevoerd en gesorteerd om naar de eindverwerker te worden gebracht. Pero: „Dat sorteren is belang rijk en dat houden we nu geheel in eigen hand. Er is steeds meer aandacht, ook bij ondernemers, voor preventie van afval en her gebruik. Ook wij zijn steeds op Afvalverwerking bij Gansewinkel zoek naar nieuwe mogelijkhe den met afval. Wat voor de één afval is, kan heel goed voor een ander een grondstof zijn." Een modern afvalbedrijf heeft verschillende takken van dienst. Een belangrijke tak is het ophalen van huisvuil in op dracht van de overheid. Dit huisvuil moet naar aangewezen overslaglocaties worden ge bracht. Daarnaast plaatst het bedrijf rolcontainers voor di verse doelen bij bedrijven, bij voorbeeld voor restafval, papier en glas. Voor inzamelen van bouw- en sloopafval, hout, puin, restafval enzovoorts zijn afzetcontainers te huur. Verder zamelt Van Gansewinkel che misch of gevaarlijk afval in en is er nog de reinigingsdienst voor veegwerk, rioolreinigen en kol- kenreiniging. Pero: „We mogen alles inzame len, behalve radioactief afval, explosieven en kadavers. We hebben voornamelijk bedrijven als klant en proberen te functio neren als een partner in de af- valafhandeling. Bedrijven moe ten ook op dit gebied aan steeds meer eisen voldoen. We kunnen zover gaan, dat we een mede werker bij het bedrijf detache ren om de afvalstromen te orga niseren." Als voorbeeld noemt Pero de ho recaondernemer. Deze moet mi nimaal verschillende rolcontai ners hebben voor restafval, papier en glas. Daarnaast moet er een container zijn voor swill, dat is het gekookte etensafval, een vetvat en een vetafscheider, die regelmatig moet worden leeggezogen. Voor dit alles is de ondernemer verplicht contrac- Naam: Van Gansewinkel Groep Plaats: Vlissingen (nevenvestiging) Opgericht: 1964 Aantal medewerkers: 300 (regio Zuidwest-Nederland) Omzet: 492 miljoen euro (Groep) ten af te sluiten met wettelijk goedgekeurde bedrijven als Van Gansewinkel. Pero: „Het imago van het afval bedrijf is met dit alles wel ver beterd. Waar het vroeger vaak kleine familieondernemingen waren, zijn het nu grote, profes sionele bedrijven met specialis tische kennis." Pero deelt Van Gansewinkel Zuidwest-Nederland in vier be drijven in met elk een eigen ka rakter. Ten eerste het inzamel- bedrijf, dat door de hele regio actief is via de bedrijfsbureaus. Tweede is het papierverwer kingsbedrijf Lignac in Ruc- phen. In Breda huist het vernieti- gingsbedrijf Destra Data, waar vertrouwelijk papier en gege vensdragers als cd's en hard disks worden vernietigd. Dit bedrijf verzorgt bijvoorbeeld archiefvernietiging voor over heid en banken. Het vierde be drijf is het Centraal Chemisch Depot in Moerdijk, waar ge vaarlijk afval wordt verzameld, gesorteerd en gereedgemaakt voor transport naar de eindver werker. Door veranderde gedachten over het milieu en om economi sche motieven wordt het afval steeds meer gescheiden. Via wetgeving zijn daar regels voor LONDEN - Nadat een fusie van het Brits-Nederlandse staal concern Corus met zijn Braziliaanse branchegenoot CSN vo rig jaar was mislukt, zijn beide concerns nu wel partners ge worden in het Portugese bedrijf Lusosider. De in april aangekondigde samenwerking is gisteren defini tief rond gekomen. Corus kocht hiertoe voor 10,84 miljoen eu ro het belang van 50 procent in Lusosider van zijn Franse partner Arcelor om dit meteen door te verkopen aan Banco Espirito Santo. De Portugese bank verkocht het belang weer door aan CSN. ANP DELFT - Exact, het softwarebedrijf uit Delft, neemt een min derheidsbelang van 15,1 procent in Softline Limited. Het minderheidsbelang is bedoeld om een complete overname te versnellen, zo meldde de softwaronderneming gisteren. Exact telt 9,5 miljoen euro neer voor het belang in het Zuid- Afrikaanse bedrijf. Het Delftse bedrijf had al samen met Ivan Ferrer, de oprichter van Pastel Software, een klein belang. Pastel werd in 1999 overgenomen door Softline, Ferrer werd minderheidsaan deelhouder. Het consortium Exact/Ferrer heeft momenteel 16,7 procent van de aandelen.We willen het bedrij f helemaal overnemen", aldus een woordvoerder van Exact. ANP AMSTERDAM - De economie in de regio Amsterdam groeit dit jaar met 1 procent. Voor volgend jaar voorziet de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amsterdam een groei van bijna 3 procent. De stichting pre senteerde gisteren haar jaarlijkse Amsterdamse Economi sche Verkenningen bij de Kamer van Koophandel in de hoofd stad. De economie in de regio Amsterdam steekt gunstig af bij de landelijke verwachtingen. Volgens de SEO zijn de betere vooruitzichten voor de regio Amsterdam te danken aan de krachtige groei van Almere en het gebied rond Schiphol. ANP AMERSFOORT - De arbeidsbemiddelaar Kliq moet door aanhoudende slechte prestaties op de reïntegratiemarkt weer snijden in het personeelsbestand. In april kondigde de bemid delaar al een reorganisatie aan, omdat het steeds minder op drachten krijgt om zieken en werklozen weer aan het werk te helpen. „Ontslagen zijn onontkoombaar", aldus een woordvoerster van Kliq gisteren. „We zijn nog in overleg met de vakbonden en de centrale ondernemingsraad over de mogelijke scena rio's die voorliggen. We kunnen in ieder geval niet meer de kaasschaafmethode toepassen." ANP VOORBURG - De werkloosheid in Nederland nadert het aan tal van 400.000. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Het gemiddelde van maart, april en mei is uitgekomen op 395.000 werklozen. Als het CBS de cijfers corrigeert voor sei zoensinvloeden, zou wel al het aantal van 400.000 zijn gepas seerd. Dan telt het statistisch bureau 403.000 werklozen. Vergeleken met het gemiddelde een maand eerder is het aan tal werklozen met 3000 gestegen. De toename is opmerkelijk, omdat deze maanden doorgaans een daling kent. ANP foto Ruben Oreel opgesteld en er is meer aandacht voor hergebruik. „Je hebt de zo genoemde ladder van Ad Lan- sink, voormalig tweede kamer lid van het CDA, met een aantal trappen", vertelt Pero. „Onder aan staat storten en dan ga je via verbranden, recycling en hergebruik naar de hoogste trap: preventie. De grootste be sparing die de klant kan realise ren is voorkomen dat afval ont staat." Vanaf het bedrijf op bedrijven terrein Vlissingen-Oost ver trekken elke dag twintig vrachtwagens om in de hele pro vincie afval op te halen. Sinds de komst van de Westerschelde- tunnel kan ook Zeeuws-Vlaan deren beter en sneller worden bediend en dat heeft al verschil lende nieuwe klanten opgele verd, volgens Pero. Steunpunten voor Vlissingen zijn in Terneuzen en Zierikzee. De nieuwe overslaghal in Vlis singen ziet Pero als een grote vooruitgang: „Tot nu toe waren we voor het sorteren afhanke lijk van lokale verwerkers. Nu hebben we dat geheel in eigen hand. We hebben verder geen ei gen verwerkingslocaties, dat geeft ons de vrijheid contracten af te sluiten met wie we willen." van onze redactie economie DEN HAAG - De werkloosheid in Europa kan worden terugge drongen door de uitkeringen te verlagen. Vakbonden zijn dan namelijk eerder bereid tot loonsverlaging, waardoor meer mensen aan het werk zouden kunnen komen. Dat staat in een discussienota van het Centraal Planbureau (CPB) die gisteren is uitgekomen. „De goede sociale voorzienin gen in Europa beperken het risi co van terugval in inkomen. Hierdoor wegen werknemers het ontslagrisico minder zwaar mee bij hun looneisen, en kiezen vakbonden in de loononderhan delingen eerder voor hoge lonen dan voor lage werkloosheid", aldus onderzoeker A. van der Horst. Naast de sociale voorzieningen zorgen ook de hoge collectieve lasten in Europa voor relatief hoge looneisen. „Beide factoren belemmeren de loonmatiging die nodig is om de arbeidsvraag te stimuleren en houden zo de werkloosheid in stand." De vakbonden verwerpen de suggestie dat zij tegen loonma tiging zijn. Voorzitter D. Terp stra van vakcentrale CNV noemt de uitlatingen van het CPB 'een absoluut onaccepta bele veroordeling'. „Werkge versorganisatie MKB-Neder- land heeft deze week nog gezegd dat de vakbonden zich de afge lopenjaren beter hebben gehou den aan loonmatiging dan de ondernemers." Volgens FNV-voorman L. de Waal werpt de nota van het CPB Nederland terug naar de Mid deleeuwen. „Het is een element van beschaving dat mensen op inkomensbescherming kunnen rekenen als zij buiten hun schuld werkloos raken. Die be schaving is aan het CPB voorbij gegaan." Terpstra hekelt vooral de poli tieke toon in de discussienota. „We hebben in Nederland poli tieke partijen. Zij moeten poli tieke uitspraken doen, niet de economen van het Centraal Planbureau. Laat ze teruggaan in hun eigen hok." De FNV vindt dat onderzoeker Van der Horst ter verantwoor ding moet worden geroepen we gens zijn uitspraken. ANP Advertentie ^0^ Geldig van 1 t/m 30 juni 2003 of zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9