Het blijft onveilig in Afghanistan best ellers Oud-rechters maken vuist tegen corruptie Powell is licht optimistisch over routekaart Het blijft onveilig in Afghanistan pot 7 Landbouw Zimbabwe ingestort Doodstraf geëist tegen lid van Coker-bende Ambon Clement (SPD) vindt dat landgenoten over te veel vrije dagen beschikken Dino Bouterse voorgeleid en gevangengezet vrijdag 20 juni 2003 Hangmat Niet zeker Kopassus Woedend f\ L/ fauteuil SE418 AXEL Hulporganisaties Suu Kyi zit nu vast in beruchte gevangenis Insein OM niet in beroep in zaak-Trichet Elf doden door illegale drank Syrië Meisje trouwt hond wegens vloek Landmijn Kaukasus eist levens Koerden gedood door Turken Gewonden Minister wil af van Duitse luiheid rfnnrWierd Puk BERLIJN - Wolfgang Clement (SPD), de Duitse 'superminister' van Werkgelegenheid en Econo mische Zaken, vindt zijn land genoten lui. Duitsers hebben veel te veel vrije dagen, vindt hij. „Wij hebben wat vakantie dagen, feestdagen en werktij den betreft zonder twijfel de grens bereikt." De minister kondigt het einde aan van het 'Freizeitpark Deutschland'. Om te beginnen kan Pinkstermaandag wat hem betreft gewoon een werkdag worden. Clementdie sinds hi j minister is meer Duitse taboes probeert te slechten, kreeg onmiddellijk la dingen kritiek over zich heen. Vakbonden en kerken protes teerden, uit de eigen rood-groe- ne rijen stegen verbolgen gelui den op en bondskanselier Schroder (SPD) deed alsof zijn neus bloedde. „De kanselier is niet overtuigd", moest Clement toegeven. Tactisch opperde hij daarop dat hij het allemaal niet zo had bedoeld. „Het is maar een voorstel." Maar het was al te laat. De me dia, altijd tuk op discussies over 'luie Duitsers' sprongen er bo venop. De conservatieve krant Die Welt drukte over een halve pagina een foto af van een uit nodigende hangmat aan een palmboom onder een felle zon en de kop: 'De luie republiek Duitsland'. De Berliner Zeitung schreef over een 'Aanval op de Freizeit-Weltmeister' (de we reldkampioen vrije tijd) en Kaboel veilig. In de rest van het land, waar Isaf geen mandaat heeft, is het nog een zooitje. Achtduizend Amerikaanse mi litairen zijn buiten de hoofdstad gelegerd, maar zij zitten achter de restanten van de Taliban en Al Qaeda aan. De Amerikanen zijn in Afghanistan om terroris- overal doken dezelfde statistie ken op waaruit blijkt dat Ame rikanen heel hard (1904 uur per jaar), Zwitsers (1844 uur) en Grieken (1840 uur) hard, Neder landers een stuk minder hard (1670 uur) en, inderdaad, Duit sers niet zo hard (1557 uur) wer ken. Tien jaar geleden klaagde kan selier Kohl (CDU) al dat Duit sers te veel vrije dagen hebben. En niet zo lang geleden waar schuwde Schroder langdurig werklozen dat zij niet beschik ken over het 'recht op luiheid'. Het Duitse arbeidsrooster telt twaalf, hoofdzakelijk christe lijk georiënteerde, feestdagen, dertig vakantiedagen, een 37- urige werkweek en pensioen op zestigjarige leeftijd. „Zoiets be staat alleen in Duitsland", schreef Die Welt. Duitsers wer ken 718 uren minder dan in 1963. Maar de machtige vak bond IG Metall pleit deson danks voor een 35-urige werk week. Volgens IG-topman Zwickel is het onzin te denken dat de economie aantrekt als er langer en meer gewerkt wordt voor hetzelfde loon. „Dan kun nen we wel van Clement eisen dat hij alleen op zondag werkt, want doordeweeks praat hij vooral onzin." Volgens Zwickel moet Clement er voor zorgen dat er meer werk komt. Of opheffing van vrije- en feest dagen inderdaad de conjunc tuur zal doen aantrekken, is nog de vraag. Sommige economi sche experts gaan ervan uit dat een dag extra werk het Duitse bruto binnenlands product met zes tot zeven miljard euro kan laten stijgen. Anderen zien al leen een positief effect van meer werken voor hetzelfde geld in tijden van economische voor spoed. GPD door Theo Haerkens t JAKARTA - Tegen een lid van de christelijke Coker-bende van het Indonesische eiland Ambon is de doodstraf geëist wegens het maken en tot ontploffing brengen van bommen tijdens de burgeroorlog die er woedde van januari 1999 tot medio 2002. De bende wordt verantwoorde lijk gehouden voor onder meer de aanslag op de veerboot 'Cali fornia' in december 2001. Deze kostte zeker tien mensen het le ven, onder wie de Nederlandse Molukker Erol Nanlohy uit Weert. Nanlohy dook met zijn reisgezel het water in toen het schip na een ontploffing in lich terlaaie kwam te staan. Hij be reikte de vaste wal niet en werd na anderhalve dag gevonden. De aanklagers bij de rechtbank in Jakarta eisten de doodstraf tegen Abraham Tariola en le venslang tegen bendegenoot Andreas Polaufessy. Het duo wordt verantwoordelijk gehou den voor het vervaardigen van zeker honderd bommen. De ex plosieven werden door andere leden van de Coker-bende - Co- door Henk Glimmerveen PARIJS - Corruptie moet actie ver bestreden worden. Dat stel len ex-onderzoeksrechters uit diverse landen in een in Parijs uitgegeven verklaring. De rech ters verklaren zich voorstander van het opheffen van 'de diplo matieke, parlementaire en juri dische onschendbaarheid' van hooggeplaatste personen tegen wie een onderzoek loopt wegens corruptie. Verder willen zij een actief op treden tegen belastingparadij zen en het bij wet strafbaar stel len van 'grote corruptie'. De strijd tegen de corruptie gaat niet alleen de rechterlijke macht, maar de hele samenle ving aan, verklaarde Eva Joly, voormalig onderzoeksrechter in Frankrijk. Zij was acht jaar be zig met de affaire rond het Fran se olieconcern Elf, dat door om koping allerlei contracten zou hebben geregeld. Nu is ze als fraudebestrijdster voor de Noorse regering werkzaam. ker staat voor 'Cowo-Cowo Ke ren' oftewel 'Ruige Jongens' - ook gebruikt bij aanslagen op de dorpen Porto and Haria op Sap- arua, een buureiland van Am- bon, en het vlak bij Ambon- Stad gelegen Soya, waarbij twaalf mensen omkwamen. De leider van de bende, Berty Loupattyheeft zich door dit ge weld in Kudamati, een christe- li j ke wij k in Ambon, onmogelij k gemaakt. Eind vorigjaarvluchttehij naar Java en gaf zich over aan de po litie. Hij werd al een half jaar ge zocht. Loupatty is met achttien leden van zijn bende gearres teerd. Hij zei gebruikt te zijn door Ko passus, een elite-eenheid van het Indonesische leger. Onder meer bespioneerde hij het overi gens vreedzame Front Kedaula- tan Maluku, de kleine Molukse tak van de RMS (Republiek vrije Molukken). De Indonesische leiders van deze naar onafhan kelijkheid strevende organisa tie zijn veroordeeld wegens het hijsen van de RMS-vlag en zit ten in de gevangenis. GPD De 'verklaring van Parijs' komt kort nadat het Italiaanse parle ment in meerderheid besliste dat president Silvio Berlusconi niet voor corruptie terecht hoeft te staan zolang hij in functie is; een maatregel die de Franse Raad van State eerder van toe passing verklaarde op president Chirac. Joly is op het moment middel punt van een felle polemiek. Zij heeft een boek geschreven over haar ervaringen tijdens het on derzoek naar de Elf-zaak. Zij wilde dat boek bij de proclama tie van de 'Verklaring van Pa rijs'publiceren. De rechtbank in Parijs verbood haar uitgever de boekhandels te bevoorraden zolang de uit spraak in het Elf-proces er nog niet is. De schrijfster is woedend over die beslissing en spreekt van 'censuur'. In haar boek be weert ze tijdens het onderzoek in de Elf-zaak herhaaldelijk met de dood te zijn bedreigd. GPD De helft van de 11,6 miljoen Zimbabwanen heeft voedsel hulp nodig, hoewel de graan- productie groter is dan vorig jaar. De hulporganisaties moe ten volgens de VN 610.000 ton Maïs naar Zimbabwe versche pen. De overheid heeft het pro bleem verergerd door de prijs voor maïsmeel te verhogen. President Mugabe begon in 2000 met zijn omstreden land- onteigeningsprogramma. Zeker een kwart van de landbouw grond, die in handen was van blanken, werd gevorderd. AFP door Harald Doornbos KABOEL - Anderhalf jaar na dat de bevolking is bevrijd van het Taliban-regime, is het in Af ghanistan nog altijd verre van rustig. Vanwege de aanwezig heid van vijfduizend militairen van de internationale vredes macht Isaf, oogt de hoofdstad ten te bestrijden, niet om het he le land weer veilig en ordelijk te maken. Dus als je geen Taliban of lid van Al Qaeda bent en bui ten Kaboel zit, dan heb je weinig te vrezen. Lokale leiders in alle delen van het land beschikken over hun eigen legertjes en luisteren vol strekt niet naar het centrale ge- Advertentie. interiors r '7 'Lb Speciaal geselecteerd voor de van Pot in Axel w furniture technology fauteuil SE691 in leder van 1.295 - nu pot. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. i van 13.00 tot 18.00 uur. SieMatic keukenstudio Ie verdieping Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl zag van de interimregering van president Hamid Karzai in Ka boel. Zeker in het oosten van het land verbouwt geen boer nog graan, maar tiert de teelt en handel in poppies (het be- standsdeel voor opium en heroï ne) welig. De doorgaande wegen zitten vol met rovers die reizi gers beroven op een manier die Europa alleen nog kent uit mid deleeuwse verhalen. En dan zijn er nog extremistische moslim bewegingen die in groepjes aan slagen plegen in voornamelijk het zuiden van Afghanistan. De veiligheidssituatie is derma te belabberd, dat tachtig inter nationale hulporganisaties die in het land actief zijn aan de bel hebben getrokken. De Ameri kanen mogen, volgens hun rap port, dan de oorlog hebben ge wonnen, maar 'ze staan op het punt de vrede te verliezen'. Het rapport, dat aan de VN-Vei- LONDEN - De Myanmarese op positieleidster Aung San Suu Kyi wordt vastgehouden in de beruchte Insein-gevangenis bij de hoofdstad Rangoon. Dat meldde de Britse regering giste ren. Londen noemt de detentie 'onacceptabel' en probeert met haar in contact te komen. RTR ligheidsraad is aangeboden, meldt ook dat VN-organisaties en internationale hulpgroepen grote delen van het land niet kunnen bezoeken uit angst ver moord, ontvoerd of beroofd te worden door lokale strijdgroe pen. Het rapport pleit voor meer vredestroepen buiten Kaboel. De kritiek van de hulporganisa ties wordt door de militairen op gevat als te gemakkelijk. „Wil je heel Afghanistan echt veilig maken, dan heb je 200.000 mili tairen nodig", zegt een woord voerder van Isaf in Kaboel. „Lo gistiek gezien kan dat al helemaal niet, aangezien alles door de lucht moet worden aan gevoerd. Er zijn hier nauwelijks wegenWe zouden er niet eens in slagen om 200.000 vredestroe pen iedere dag te eten te geven, laat staan genoeg brandstof en munitie." Daarbij komt, zo menen waar nemers, dat vanuit Amerikaans perspectief bekeken de strijd in Afghanistan zo slecht nog niet gaat. De Taliban en Al Qaeda fungeren dan wel als stoorzen ders, maar Afghanistan is geen vrijhaven meer van anti-Ameri kaans terrorisme. Aanslagen en vuurgevechten mogen het de Amerikanen met grote regel maat lastig maken, maar het ge beurt vaker dat de Amerikanen achter vermeende terroristen aanzitten dan andersom. In ieder geval: Afghanistan is niet meer een plek van waaruit terroristen op hun gemak aan slagen tegen de VS kunnen co- ordineren. GPD PARAMARIBO - De op Curasao aangehouden Dino Bouterse, zoon van de Surinaamse oud-le gerleider, is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Pa ramaribo. Volgens een politie woordvoerder is hij daarna 'in het belang van het onderzoek naar zijn aandeel in gepleegde misdrijven, in verzekering ge steld'. Bouterse jr. werd door justitie in Suriname al lange tijd gezocht vanwege onder meer wapen diefstal. Hij werd vorige week op Curacao aangehouden met een vals Nederlands paspoort. „De Curagaose politie koos er voor Dino als vreemdeling uit het land te verwi j deren en stelde de Surinaamse justitie daarvan op de hoogte", zegt de politie woordvoerder. Hij werd gister ochtend kort na zijn aankomst op last van de procureur-gene raal op de Johan Adolf Pengel- luchthaven aangehouden. Wat er verder met Bouterse ge beurt willen politie noch justitie zeggen. „We geven geen infor matie zolang het onderzoek nog loopt", is de reactie van het kan toor van procureur-generaal Subhaas Punwasi. Bekend is in ieder geval dat Dino Bouterse als hoofdverdachte wordt ge zien in de wapendiefstal bij de Centrale Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst in Paramaribo, vorig jaar. GPD JOHANNESBURG - Het Zim babwaanse onteigeningspro gramma heeft gezorgd voor een productiedaling van grootscha lige landbouwbedrijven met 90 procent. Dat blijkt uit een rap port dat de voedselorganisaties van de Verenigde Naties giste renhebben gepubliceerd. Door de productiedaling zijn 400.000 zwarte boeren hun baan en huis kwijtgeraakt, hoe wel zij juist van de herindeling hadden moeten profiteren. Het rapport van de Voedsel en Landbouworganisatie (FAO) en het Wereldvoedselprogramma vergelijkt de productie van april en mei van dit jaar met die in de jaren negentig. De helft van de 11,6 miljoen Zimbabwanen heeft voedsel hulp nodig, hoewel de graan- productie groter is dan vorig jaar. De hulporganisaties moe ten volgens de VN 610.000 ton Een Israëlische militair duwt een kolonist van een pantservoertuig af tijdens de ontruiming van een joodse nederzetting. van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Een dag voor zijn bezoek aan het Midden-Oosten heeft de Ameri kaanse minister Powell van Buitenland se Zaken enige vooruitgang in het vre desproces gemeld. De bewindsman wees op het veiligheidsoverleg dat Israël en de Palestijnen over de noordelijke Gaza- strook voeren. Powell wil vandaag de Israëlische pre mier Sharon en diens Palestijnse ambts genoot Abbas ertoe bewegen door te gaan met de uitvoering van het interna tionale vredesplan, de routekaart. Kort nadat beide partijen zich begin deze maand positief over de routekaart had den uitgelaten, brak in de regio een nieu we golf van geweld uit. De Palestijnse premier Abbas meldde eerder gisteren dat hij er niet in was ge slaagd radicale Palestijnse groeperingen te bewegen hun gewapende strijd tegen de joodse staat op te geven. Abbas had af zonderlijk met vertegenwoordigers van de militante bewegingen Harnas en Isla mitische Jihad gesproken. Enkele uren na het beraad blies een Pa lestijn van de gewapende tak van de Isla mitische Jihad, de Al Kuds Brigades, zich op in een buurtsupermark in een dorp in het noorden van Israël. Zowel de dader als de eigenaar van de winkel kwam om het leven. De politie vermoedt dat de bom die de Palestijn in zijn tas had verstopt voortijdig is geëxplodeerd en ei genlijk bij een nabij gelegen bushalte had moeten ontploffen. Het Israëlische leger begon gisteren met de ontruiming van een illegale Israëli sche nederzetting in het noorden van de PARIJS - Het Franse Openbaar Ministerie gaat niet in beroep tegen de vrijspraak van Jean-Claude Trichet, de president van de Franse Centrale Bank. Trichet werd woensdag door de correctionele rechtbank van Parijs vrijgesproken van schuld aan een boekhoudschandaal bij de bank Crédit Lyonnais. Trichet werd er samen met acht andere bankiers en financiële experts van verdacht verliezen van Crédit Lyonnais te hebben verdoezeld in het begin van de jaren negentig. Hij zou foutieve informatie aan de buitenwereld hebben ver strekt omtrent de boekhouding van de staatsbank. Trichet hield steeds vol onschuldig te zijn. AP DAMASCUS - In Syrië zijn elf mensen overleden en 74 in het ziekenhuis beland na het drinken van illegaal gestookte drank, zo heeft de krant Tishrin gisteren gemeld. Acht sterfgevallen deden zich voor in de westelijke stad Tar- tous, drie in Homs in het noorden. Van de mensen die nog in het ziekenhuis liggen verkeren er twee in levensgevaar en zijn er zes geheel of gedeeltelijk blind geworden. De autoriteiten proberen de makers en verkopers van de gifti ge drank te achterhalen en hebben een onbekend aantal per sonen gearresteerd, aldus de krant. AP NEWDELHI - Een 9-jarig meisje uit India heeft gisteren haar ja-woord gegeven aan een straathond. De ceremonie in de oostelijke streek Bengalen was bedoeld om een slecht voorte ken te bestrijden. Het meisje, Karnamoni Handsa, moest snel trouwen om de kwade vloek te doen verdwijnen. Een van haar tanden was in gegroeid en volgens het geloof van de plaatselijke Santhal- stam is dat de voorbode van onheil. Haar vader, een arme pachter, kon zich geen bruidsschat veroorloven om zijn doch ter aan een j ongen uit te huwelij kenmaar loste dat creatief op door een straathond tot bruidegom te kiezen. Het ritueel heeft geen gevolgen voor het verdere leven van het meisje. Ze wordt er niet door gestigmatiseerd en mag later ge rust opnieuw trouwen. Ze hoeft daarvoor zelfs niet eens van de hond te scheiden. AP MOSKOU - Drie mensen zijn omgekomen toen een politiebus gisteren op een landmijn reed in de Russische deelrepubliek Noord-Ossetië, berichtte het persbureau Interfax. Zeven mensen raakten gewond. De landmijn lag op een weg bij de grens met de deelrepubliek Ingoesjetië. De Russische openbaar aanklager Sergej Fridin- ski zei dat het om een terroristische aanslag ging. AP ISTANBOEL - Turkse paramilitaire eenheden hebben giste ren in een gevecht in de zuidoostelijke provincie Bingol twee Koerdische guerrillastrijders gedood, heeft de plaatselijke gouverneur aan het Turkse persbureau Anatolia verteld. De guerrillastrijders openden het vuur toen ze tijdens een routinecontrole werden staande gehouden. Het was zeker het derde gewapende treffen tussen Turkse militairen en Koerdi sche rebellen in Bingol binnen drie weken. Vier opstandelin gen en een Turkse militair kwamen daarbij om het leven. Daarnaast werd deze maand een lokale Turkse bestuurder ontvoerd en vermoord. AP foto Jim Hollander/EPA Westelijke Jordaanoever. Het gaat om de eerste bewoonde nederzetting waarte gen het leger optreedt sinds de top over de routekaart begin deze maand. Tweehonderd kolonisten hadden zich verzameld om te protesteren tegen de ontruiming en het vredesplan, dat tot een Palestijnse staat moet leiden. De beto gers riepen bewoners van andere neder zettingen op mee te doen. Enkele kolo nisten en militairen zijn bij schermutse lingen gewond geraakt. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7