PZC Zorgverzekeraar sluit prestatiecontract Maas en Hammerstein verlaten bestuur LPF 4 Vliegmaatschappijen verantwoordelijk voor bolletjesslikkers Romeins schip na 1800 jaar op transport Twee doden bij botsing busje met trein Steeds meer gastouders zelfstandig ondernemer vrijdag 20 juni 2003 Üoogervorst wil oedkope pillen aten verstrekken joor hospitalen nburgering in igen land duur n ineffectief Landingsrechten Enthousiast Regie Brand in afvalgasverbrander DSM Metro komt met zaterdageditie Man geeft moord op echtgenote toe Predikant Pijlman overleden Tieners verdacht van moordpoging Pinners niet geïnteresseerd in één euro J [EN HAAG - Als apothekers fineren goedkope medicijnen ,ie kopen, zal minister Hoo- :(rvorst van Volksgezondheid jesnoods ziekenhuizen inzetten „medicijnen te verstrekken. Joogervorst heeft dat aan zorg- irzekeraar Geové geschreven. Voorzitter M. Favié van apothe- Vrsorganisatie KNMP noemt jat onacceptabel. „Dan moeten latiënten kilometers reizen." wil overleg met de minister. Seové probeert sinds enkele ganden apothekers te dwin- a goedkopere medicijnen te Verkopen aan de klanten van de lektekostenverzekeraar. De jedicijnen werken niet anders jan de duurdere soorten die tot sa toe werden verstrekt. Ze zijn alleen van een ander merk; het latent op het medicijn van de oorspronkelijke fabrikant is verstreken. Volgens de zorgverzekeraar aigeren apothekers, als ant- loord op de actie van Geové, nu srgcontracten te ondertekenen ran ziektekostenverzekeraars. Zonder deze contracten kunnen verzekeraars de medicijnen vaneen verzekerde niet vergoe- ien.Als de apothekers massaal teigeren contracten te tekenen, Jan ligt een onderzoek van de lededingingsautoriteit NMa in e, aldus de minister. Boogervorst steunt de actie van urgverzekeraar Geové voor de verstrekking van goedkopere medicijnen. De kosten van de gezondheidszorg zullen er, ver sacht hij, door dalen. Voorzitter M. Favié van apothe- sersorganisatie KNMP vindt let niet kies om via de pers met minister te praten. Hij wil overleg en heeft daarover giste- met het ministerie gebeld, ■rmoet wat hem betreft een linde komen aan het conflict. De KNMP verwij t de grote zorg verzekeraars dat zij de apothe- kers contracten dicteren. Als toorbeeld noemt hij een verze keraar die domineert in Gronin- waar de apothekers een contract onder hun neus kregen latzij moesten tekenen. Het zou inzijn ogen in de rede liggen dat de NMa onderzoek deed naar afgestemd gedrag en het dictaat van zorgverzekeraars in de re gionale markt. ANP DEN HAAG - Inburgeringscur- sussen in het land van herkomst rijn duur, niet zo effectief als cursussen die in Nederland worden gegeven en mogelijk in strijd met internationale regels. Dat blijkt uit een onderzoek dat minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) gisteren «aar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De Kamer had vorig jaar om het onderzoek gevraagd. Ook in het regeerakkoord staat dat nieuw komers die vrijwillig naar Ne derland komen, zich in hun ei genland de basis van het Neder lands moeten eigen maken. Dit het rapport blijkt dat dit een kostbare zaak zou worden. Om een inschatting te kunnen ma ken van de precieze kosten is ïetvolgonderzoek nodig. Ook het recht op gezinsleven komt mogelijk in het gedrang doorzo'n regel, waardoor het in strijd kan zijn met internatio nale verdragen. Verder komt uit «t onderzoek naar voren dat ket moeilijk is taalkennis op te doen als het niet in de praktijk geoefend kan worden. ANP Donner pakt drugslijn aan door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Luchtvaartmaat schappijen die stelselmatig drugskoeriers meenemen naar Nederland worden daarvoor mogelijk aangepakt. Minister Donner van Justitie dreigt de maatschappijen met geregeld bolletjesslikkers aan boord te vervolgen wegens medeplich tigheid aan drugssmokkel. Donner kondigde gisteren in een debat met de Tweede Kamer aan dat hij binnen twee weken met Air Holland wil gaan pra ten. Die maatschappij gaat van af 30 juni twee keer per week goedkope vluchten uitvoeren tussen Curapao en Amsterdam. WD, CDA, SP en GroenLinks wilden weten wat Donner gaat doen om de daarmee verwachte toename van bolletjesslikkers te keren. „Blijkbaar bestaat in de ze Kamer al het idee dat door de uitbreiding van het aantal vluchten er dus ook meer cocaï ne ons land in zal komen. Er moet geen beeld ontstaan dat er via de Antillen en Schiphol één grote invoerlijn van cocaïne naar Europa is", waarschuwde Donner. „Die beeldvorming heeft al consequenties voor onze relaties met Duitsland en Frankrijk." De minister wil Air Holland uit leggen wat hij verwacht van maatschappijen die op de Antil len vliegen. „Wie stelselmatig bolletjesslikkers blijkt te ver voeren dreigt in een sfeer van medeplichtigheid terecht te ko men", aldus de minister. De re gering vindt dat luchtvaart maatschappijen zelf passagiers moeten controleren om te voor komen dat zij bolletjesslikkers meenemen. Met de KLM, die ook op de An tillen vliegt, heeft justitie daar over al afspraken gemaakt. Van maatschappijen die de contro les herhaaldelijk niet of gebrek kig uitvoeren kunnen de landingsrechten worden inge trokken, zo kondigde het kabi net in het regeerakkoord aan. Eventueel kunnen zij ook ver volgd worden wegens mede plichtigheid aan drugssmokkel. Volgens een onlangs uitgelekt onderzoek zouden er ondanks alle maatregelen van de rege ring per jaar twintigduizend drugskoeriers via Schiphol naar Nederland komen. Zij hebben bijna 15.000 kilo coke bij zich, met een straatwaarde van 500 miljoen euro. Donner wilde die cijfers niet bevestigenHij komt binnenkort met een pakket maatregelen om de drugskoe riers op Schiphol aan te pakken, waarin hij dit onderzoek mee neemt. GPD Het Romeinse schip wordt voorzichtig opgetild voor transport naar Lelystad. van onze redactie binnenland UTRECHT - Ruim 1800 jaar geleden verging een Ro meinse schip in een storm op de Rijn iets ten westen van Utrecht. Gistermiddag voer het schip weer even over het Amsterdam-Rijnkanaal naar Amsterdam. Niet op eigen kracht, maar op een ponton geduwd door een duwboot. Het lichten van het 25 meter lange Romeinse schip is voor het bedrijf Mammoet, bekend van de berging van de Russische onderzeeër Koersk, een peulenschil. Het schip, dat ter versteviging in een stalen kooi is geplaatst, weegt 'slechts' 22 ton. Even later hangt het gevaarte boven de dieplader. „Gelukkig dat het schip goed in de stalen kooi is blijven hangen. Ik was nog even bang dat het als hagelslag eruit zou vallen", zegt pro jectleider H.Teunissen opgelucht. Het schip heeft eeuwenlang in de natte klei gelegen, waardoor het hout zich heeft volgezogen met water. Verdroogt het hout, dan verpulvert het meteen. Tijdens het transport wordt het hout dan ook continu natgehou- den. Op de boot die het schip via het Amsterdam-Ka naal en het Markermeer naar Lelystad brengt, is zelfs een sproei-installatie aangebracht. In 1997 werd het schip gevonden bij graafwerkzaamhe den in de Leidsche-Rijnwijk Veldhuizen. Dit voorjaar begon de opgraving. Archeologen raakten vrijwel me- fotoTon Borsboom/ANP teen enthousiast en spraken van de belangrijkste scheepsvondst uit de Romeinse tijd ten noorden van de Alpen. Het schip bleek vrijwel geheel intact. Zo werd de com plete scheepsinventaris aangetroffen. De onderzoekers gaan ervan uit dat het schip gebruikt werd als 'klussen- bootvoor onderhoud aan de Romeinse legerplaatsen en de Romeinse weg. Het schip wordt bij het Nisa in Lely stad geconserveerd en gerestaureerd. Nadat het schip is schoongemaakt, wordt het doormidden gezaagd en gaat het in twee delen in een bad met kunsthars. Dit zorgt ervoor dat het hout weer hard wordt. Over onge veer drie jaar keert het schip terug naar Utrecht, waar het wellicht een plaats krijgt in een nog te bouwen Ro meins museum. GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Zorgverzekeraar VGZ uit Nijmegen heeft giste ren een prestatiecontract geslo ten met de directie van het Maasziekenhuis Pantein uit Boxmeer. In het contract ver plicht het ziekenhuis zich de ge vraagde zorg voor de verzeker den te leveren. De verzekeraar wIV- Cs- UIE_ DEL stelt daar bij voldoende succes een bonus van maximaal 65.000 euro per jaar tegenover. Volgens het ziekenhuis en de verzekeraar gaat het contract veel verder dan de tot nu toe ge bruikelijke jaarlijkse afspra ken. Zo zijn er afspraken ge maakt over de kwaliteit van dienstverlening, de maximale wachttijden en regelmatig klanttevredenheidsonderzoek Ook moet het ziekenhuis aan zorgvernieuwing doen. Daar naast neemt het ziekenhuis als zorgaanbieder de wachtlijstbe middeling van VGZ over. Het nieuwe contract heeft vol gens VGZ op de eerste plaats grote voordelen voor de bijna 2,1 miljoen verzekerden bij het bedrijf. „Er zijn nu afspraken over kwantiteit, kwaliteiten tij digheid van behandelingen in het Maasziekenhuis. Als we nog dit jaar ook met de andere vijf tien ziekenhuizen in ons werk gebied zulke contracten hebben gesloten, ontstaat meer markt werking. Dan kunnen zieken huizen echt met elkaar concur reren op grond van cijfers die onze afspraken opleveren." De ziekenhuisdirectie is blij met het nieuwe contract, omdat de kliniek nu een regierol heeft en er zeker van kan zijn dat de gele verde zorg ook wordt betaald. Dat was volgens directeur H. Janssen in het oude systeem lang niet altijd zeker. Bovendien kan het ziekenhuis meer inves teren in zorgvernieuwing. Het Maasziekenhuis wil de toege zegde bonus bij voldoende kwa liteit gebruiken voor de patiën tenzorg, aldus Janssen. Het ziekenhuis hoopt ook met ande re verzekeraars zulke afspraken te kunnen maken. Het Maaszie kenhuis telt 220 bedden en groeit volgens de directie sterk. Vorig jaar steeg het aantal pati ënten met 20 procent. „Het is bekend dat kleinere ziekenhui zen ondergefinancierd zijn. Voor ons is het dus heel prettig dat we nu precies weten waar we op kunnen rekenen. Zo kunnen we onze ambities waar maken", zegt Janssen. Hij wil graag met de andere zorgverze keraars vergelijkbare afspra ken maken. VGZ rekent erop dat de beloof de bonus aan het eind van het jaar uitgekeerd zal worden. Mocht een ziekenhuis echter ver onder de maat presteren dan is VEENENDAAL - In Veenendaal zijn gisteren te gen het middaguur twee personen om het leven gekomen toen het bestelbusje waar ze in zaten on der een trein kwam. Het ongeval gebeurde vol gens de politie op een bewaakte spoorwegover gang tussen de stations Veenendaal Centrum en Veenendaal West. De slachtoffers zijn een 42-jarige man en zijn veertienjarige zoon uit Veenendaal. Getuigen hebben de politie gemeld dat de bestuurder het VENLO - Door nog onbekende oorzaak is gisterochtend brand ontstaan in de afvalgasverbrander van DSM Pharma Chemicals in Venlo. De brand ging gepaard met een forse rookontwikkeling. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, aldus een woordvoerder van het bedrijf. De brandweer sloeg uit voorzorg groot alarm. Na anderhalf uur kon het sein brand meester worden gegeven. Uit metingen is gebleken dat er geen gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen. Het vuur is bestreden door veertig brandweerlieden. De pro ductie is inmiddels gedeeltelijk hervat. ANP AMSTERDAM - De gratis krant Metro verschijnt deze week ook op zaterdag, omdat het blad dan zijn vierjarig bestaan viert. Dat meldde de krant gisteren. Metro wordt morgen via de gebruikelij ke distributiekanalen verspreidAlle adverten tieruimte is aan slechts één relatie verkocht, namelijk T-Mo- bile. Directeur S. de Groot van Metro wil vaker met dergelijke ad verteerdersacties scoren. „Dat past in het Metro-concept, dat staat voor drastische vernieuwingen in het doorgaans veel te traditionele krantenland." ANP WAGENBORGEN - De politie heeft in het Groningse Wagen borgen een 36-jarige man aangehouden die zegt gisteroch tend zijn 35-jarige vrouw om het leven te hebben gebracht. Dat gebeurde nadat het lichaam van de vrouw was aangetrof fen in haar woning aan de Bymoldslaan. De verdachte had zichzelf vlak na de daad gemeld bij de poli tie en heeft toegegeven zijn vrouw te hebben gedood. Het mo tief moet volgens de politie worden gezocht in de relationele sfeer. De politie is begonnen aan een technisch onderzoek en een buurtonderzoek. ANP AMSTERDAM - Ds. E. Pijlman, pionier van de liturgiever nieuwing in de Gereformeerde Kerkenis woensdag op 8 7-j a- rige leeftijd overleden. Dat heeft de Amsterdamse gerefor meerde predikant ds. G. Scholte gisteren bevestigd. Pijlman behoorde de hervormde en gereformeerde predikanten die in 1961 de basis legden voor het Samen-op-Wegproces. Pijlman is vooral bekend geworden als predikant van de Kei- zersgr achtkerk in Amsterdam van 19 6 6 tot 19 80Pi jlman wil- de als predikant een minder solistische rol spelen en de betrokkenheid van de gemeente bij de zondagse diensten ver groten. Pijlman leverde ook 22 jaar lang bijdragen aan de kerkpagina van het dagblad Trouw. Zijn linkse geluid viel bij de lezers niet altijd in goede aarde. Ook was hij lange tijd op de NCRV-radio te horen. ANP ALKMAAR - Het Openbaar Ministerie legt de twee 16-jarige meisjes uit Alkmaar die in mei een 15-jarige plaatsgenote met een mes hebben neergestoken, poging tot moord ten laste. Dat heeft een woordvoerder van het OM in Alkmaar gisteren mee gedeeld. De steekpartij vond plaats op 15 mei in de Bestevaerstraat in Alkmaar. Over het motief wil justitie, lopende het onderzoek, geen mededelingen doen. Wel is duidelijk dat het drietal el kaar van school kende. Het slachtoffer maakt het inmiddels naar omstandigheden goed, aldus het OM. ANP ook afgesproken dat een malus toegepast kan worden. „Maar dat verwachten we niet, want het is in het belang van de kli niek om de beste zorg voor de beste prijs te leveren. Anders prijst het ziekenhuis zichzelf op den duur uit de markt", aldus woordvoerder B. Rensen van VGZ. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Vastgoedmag naat Ed Maas en advocaat Os car Hammerstein stappen uit het bestuur van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). De twee vinden dat hun werk er op zit. Maas en Hammerstein namen een jaar geleden de toen zielto gende partij LPF over. De partij zat na de verkiezingscampagne van 15 mei in financiële nood en in een bestuurscrisis, nadat er ruzie was ontstaan tussen de op richters van de partij (Dost en Langendam) en het beoogde nieuwe bestuur. Maas en Hammerstein namen de dagelijkse leiding van de toen nog nieuwe politieke partij in handen. Maas was een van de fi nanciers van Fortuyns verkie zingscampagne en Hammer stein was Fortuyns advocaat. Hun hulp werd niet door ieder een binnen de LPF gewaar deerd. Zo beschuldigde toen malig LPF-fractievoorzitter Harry Wijnschenk Maas van vriendjespolitiek. Ook sugge reerde hij dat Maas de partij min of meer had gekocht om greep te krijgen op de politiek en zo zijn vastgoedbelangen veilig te stel len. Maas eiste daarop woedend het vertrek van Wijnschenk. Eind vorig jaar werden Maas en Hammerstein officieel door de ledeh tot voorzitter en secretaris van de LPF gekozen. „Ons werk zit er op", licht Maas zijn aanstaande vertrek toe. „De partij is bestuurlijk en financi eel weer op orde." De multimil jonair trok zelf regelmatig de portemonnee om de partij te redden van een faillissement. Maas en Hammerstein willen zich wel blijven inzetten voor de LPF, maar niet meer zo op de voorgrond. Wanneer de opvol ging van de twee geregeld wordt, is nog onduidelijk. GPD VEENDAM - De Rabobank heeft sinds een klein jaar twee pinautomaten op proef waar klanten ook terecht kunnen als ze slechts één of twee euro wil len pinnen. Maar tot nu toe is daar nog maar weinig gebruik van gemaakt. De unieke pinautomaten staan bij de vestigingen in Veendam en in Nieuwe Pekela. De munten zijn in Veendam erg handig voor de parkeerautomaat. ANP wachten voor de gesloten overweg kennelijk te lang was gaan duren. De man reed uit de rij wach tende auto's over de weghelft voor het tegemoet komende verkeer langs de gesloten spoorweg boom de overweg op. Daar werd het busje gegre pen door de trein. De inzittenden waren volgens de politie op slag dood. Het treinverkeer op het traject Utrecht- Rhenen heeft tussen Maarn en Rhenen bijna vier uur stilgelegen, foto William Hoogteyling/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer gast ouders beginnen voor zichzelf. De laatste zeven maanden heeft een kwart van de ongeveer vijf tig nieuwkomers in de kinder opvang zich als zelfstandig on dernemer laten registreren bij de Kamer van Koophandel. Dat blijkt uit een onderzoek van het Netwerkbureau Uitbreiding Kinderopvang. Het bureau telt twee keer per jaar het aantal starters in de kinderopvang. Volgens Y. Vervoort van het net werkbureau is er sprake van een nieuwe trend. „Voorheen kwa men we alleen sporadisch gast ouders tegen die een eigen be drijfje begonnen." Vervoort denkt dat veel gastou ders niet meer afhankelijk wil len zijn van bureaus, die hen in contact brengen met mensen die opvang voor hun kind zoeken. Dat kan ik zelf ook, is de achter liggende gedachte. Vervoort legt ook een verband met de op komst van 'thuishuizen', die worden geleid door kleine zelf standigen die een korte oplei ding hebben genoten. Deze on dernemers zorgen zelf voor be zetting, maar krijgen de opvan- guren uitbetaald door een over koepelende organisatie die met de ouders afrekent. Voor deze vorm van opvang bestaat nog geen wettelijke basis, maar thuishuizen worden wel ge doogd. Vervoort kan niet uit de cijfers opmaken of de gastouders die zich nu bij de Kamer van Koop handel laten registreren zich ook aansluiten bij een grotere organisatie. „Het kan zijn dat ze toch voor gastouderbureaus blijven werken, maar het is ook niet uitgesloten dat ze helemaal zelfstandig aan de slag gaan. Dat laatste mag niet, maar het is moeilijk alle ontwikkelingen in de gaten te houden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5