PZC 91 Elisabeth mag nu naar Athene School moet zeggen wat ze wil van Bureau Jeugdzorg Sluis steekt geld in project Staats-Spaanse linies t I 17 Bobo moet stapper veilig thuisbrengen Directie vindt het veel te vroeg om over toekomst kerncentrale te praten WKÊKÊÊÊM Vrouwen PvdA richten eigen netwerk op Havenschap wijst drie commissarissen voor ESM II aan aW CDA wil aanpak schoolverzuim Grensarbeiders niet dubbel belast Kitesurfer gewond Wegwerken aan N666 Stimulering windenergie slecht geregeld vrijdag 20 juni 2003 Opmerkelijk ISliÉÉi eb"- Studiebeurs In de knoei Inmenging door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Bob, de alcoholvrije automobilist die uit België is komen over waaien, krijgt een vriendje: Bobo. Tenminste, als het aan J. Midavaine van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) ligt. Zijn idee gaat uit van gesubsidieerd taxivervoer in combinatie met een thuisbrengservice van de eigen auto. Wie een Bobo-taxi belt, krijgt er een bijrijder bij. Het princi pe kan uitkomst bieden voor mensen die onverwacht meer hebben gedronken bij een eten tje of een avondje uit dan aan vankelijk het voornemen was. Niet alleen de bestuurder komt met Bobo ('Bel Onmiddellijk Bob Op') veilig thuis, ook de ei gen auto wordt direct afgele verd. Met name voor vakantie gangers kan dat heel handig zijn, denkt Midavaine, omdat ze zich zo de volgende morgen geen zorgen hoeven te maken waar ze hun wagen hebben achtergelaten en eventueel di rect hun reis kunnen vervol gen. Het systeem vergroot niet al leen de verkeersveiligheid voor de overige verkeersdeelne mers, somt de ROVZ-vertegen- woordiger een aantal voorde len op, de horeca-ondernemer vaart er wel bij en de functie van bijrijder betekent nieuwe werkgelegenheid. Midavaine ziet wat dat laatste aangaat vooral mogelijkheden voor studenten die wat willen bij verdienen. Minder drankrij ders achter het stuur dringt bovenal het aantal verkeers slachtoffers terug en ontlast daarmee tevens de hulpposten. Hij heeft zijn plan opgestuurd aan gedeputeerde A. Poppe- laars. Midavaine denkt zelf dat er binnen het landelijk be schikbare budget in het kader van de actie '25 procent minder verkeersslachtoffers' subsidie te vinden moet zijn om de bij- rij der deels te betalen .Ook ver wacht hij een bijdrage van de provincie en de gemeenten. „Het lijkt me een nuttige zaak. Iedereen heeft er baat bijJaar lijks vallen erin Nederland 250 verkeersslachtoffers door al cohol." Poppelaars had giste ren nog niet gereageerd. Mida vaine hoopt dat de provincie het voortouw durft te nemen en dat de opzet vervolgens lande lijk wordt doorgevoerd. EPZ praat nog niet over sluiten doorHarmen van der Werf BORSSELE - Het is nog veel te vroeg om over sluiting van de kerncentrale te praten. Dat vindt directeur J. Bongers van elektriciteitsproducent EPZ. Bongers reageert op de medede ling van staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer, deze week in de Tweede Kamer, dat hij met EPZ afspraken wil ma ken over sluiting van Borssele in 2013. Het tweede kabinet-Bal kenende heeft dat jaartal vast gelegd. Sluiting in 2013 is wat betreft Bongers niet aan de or de. De discussie zou daar naar zijn idee ook niet over moeten gaan, maar wel over de toekomst van de kerncentrale. Pas over pak weg zeven jaar is het zinvol die discussie te voeren, meent de EPZ-directeur. De balans van het klimaatbeleid, de terug dringing van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide, is te gen die tijd opgemaakt. Borssele stoot in tegenstelling tot kolen- en gascentrales geen kooldioxide uit. Ook zal er rond 2010 meer duidelijkheid zijn over de uitwerking van de libe ralisering van elektriciteits markt. En, geeft Bongers als nieuw argument, er moet reke ning worden gehouden met de leveringszekerheid van elektri citeit. Borssele is een stabiele producent. De technische ont- werplevensduur van de kern centrale eindigt in 2 013 na veer tig jaar bedrijfsvoering, is een element waarop staatssecreta ris Van Geel zich beroept. Voor Bongers speelt dit niet. Een kerncentrale kan na de techni sche ontwerplevensduur veilig en efficiënt blijven functione ren. „Wellicht blijkt het rond 2010 uiterst wenselijk en aan trekkelijk om Borssele na 2013 open te houden", stelt Bongers zich voor.Veel zal mogelijk af hangen van de vraag of de kern centrale opnieuw, zoals in 1997, een dure modificatie moet on dergaan. Vooralsnog is dat niet aan de orde. De tienjaarlijkse, uitgebreide veiligheidscontrole wordt dit jaar afgerond. De voorlopige resultaten bevesti gen, aldus Bongers, dat de cen trale veilig was en is. GOES - Vrouwen in de Zeeuwse PvdA hebben gisteravond in Goes een eigen netwerk opge richt. Dat gaat vrouwen onder steunen die namens de partij in de politiek actief zijn, en nieuw vrouwelijk talent scouten. Hoe het netwerk dat gaat berei ken, wordt in een volgende bij eenkomst besproken op donder dag 25 september. Het mag in elk geval geen zwaarmoedig klaaggroepje worden over hoe slecht het gaat met vrouwen, was de slotsom, want dan heeft geen jonge Zeeuwse vrouw zin zich aan te sluiten. Toch bleek de onvrede wel erg groot te zijn. De meeste aanwezige vrouwen vinden het hoog tij d voor de der de emancipatiegolf. Vrouwen krijgen namelijk te weinig kan sen, maar ze haken om 1001 re denen op het cruciale moment ook te vaak vrijwillig af. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Zeeland Seaports (ZSP) heeft besloten om burge meester R. Barbé van Terneu- zen, wethouder H. de Haas van Vlissingen en voorzitter G. de Kok van Zeeland Seaports te benoemen tot commissarissen in ESM II, het nieuwe samen werkingsverband van de Zeeuwse havens met Rotter dam. Het benoemingsvoorstel wordt woensdag 25 juni voorge legd aan het algemeen bestuur van het havenschap. De besluitvorming zal - zoals gebruikelijk bij de vergaderin gen van het schap - slechts een formaliteit zijn. In tegenstelling tot wat eerder door de onderne mingsraad van Zeeland Sea ports steeds gesteld werd, is van een kandidatuur van oud-gede puteerd D. Bruinooge namens Zeeland (gemeenten en provin cie) geen sprake. De raad van commissarissen van ESM II kan volgens de statuten van de nieu we werkmaatschappij bestaan uitvier tot zes leden, van wie de helft benoemd en ontslagen wordt door Zeeland Seaports en he andere helft door het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam, dan wel de gemeente Rotterdam. Bruinooge kan nog altijd wel via een Rotterdamse achterdeur in de raad van com missarissen terechtkomen. De benoeming van Barbé is ove rigens wel opmerkelijk. Per 1 juli is hij burgemeester af en wordt hij opgevolgd door Jan Donink. Als ambteloos-burger hoeft Barbé straks geen poli- hek-bestuurlijke verantwoor ding af te leggen aan deraad van neuzen, de feitelijke partici pant in Zeeland Seaports. Het dagelijks bestuur van Terneu- j-en gaat er evenwel van uit dat barbé binnen ESM II zal opko men voor de Terneuzense/Ka- uaalzóne belangen, ijdens de vergadering van het a gemeen bestuur komen nog een reeks grondverkopen aan de orde. Zo wordt 1,8 hectare E°nd aan de Engelandweg in ussingen verkocht aan Ant- To?te Staal Services NV. en H'hectare aan transportbe drijf Jac. Rijk Holding bv. Het apsbestuur buigt zich verder Ver de jaarrekening en het Jaarverslag. De vergadering in havenschapskantoor in 11 nnmgen begint 25 juni om rt.OO uur. 'V v ÏÏ&3BÊ&#® 11 r V rt De verdedigingswerken bij Retranchement zijn vanuit de lucht goed te zien. door René van Stee SLUIS - Het college van burgemeester en wethouders in Sluis stelt voor een bedrag van 60.500 euro beschikbaar te stellen om het project over de Staats-Spaanse li nies 2004 op te starten. Aansluitend op het landelijke archeolo- gieproject over de Staats-Spaanse linies in de streek, wordt een reeks van activi teiten opgezet om in 2 004 aandacht te be steden aan het feit dat prins Maurits in 1604 West Zeeuws-Vlaanderen verover de en begon met het aanleggen van de li nies. Het geheel van die verdedigingsli nies (forten, wallen en versterkingen) worden de Staats-Spaanse linies ge noemd. In het begin van de zeventiende eeuw is op bevel van prins Maurits een deel van de linies her- en verbouwd, ver sterkt, aangevuld en - mede door gebruik te maken van waterlopen en inundatie- gebieden - omgezet in een verdedigings linie die liep van Retranchement via Sluis, Oostburg en IJzendijke tot aan de Braakman, die in die tijd nog in open ver binding met de Westerschelde stond. Be halve het religieuze geschil, ging de strijd om het gebied vooral om de controle over de kuststrook tussen Breskens en Duin kerken en de monding van de Schelde met het oog op de controle over Antwer pen. De komende decennia zullen de resulta ten van het onderzoek naar de linies van grote invloed zijn op de landschapsin richting en het bestemmingsplanbeleid van de gemeente Sluis. Ook zijn de Staats-Spaanse linies in het landelijke archeologieproject Belvedere aange merkt als een van de aandachtsgebieden. West-Zeeuws-Vlaanderen zal daarom in 2004 nadrukkelijk in de belangstelling staan. Met name om die redenen acht het college van B en W het verstandig hierop in te haken met diverse activiteiten. De activiteiten omvatten onder meer het opknappen van het Streekmuseum in IJ zendijke (22.700 euro) en culturele evementen (79.800 euro) zoals een sym posium in het Belfort van Sluiseen thea tervoorstelling in het kader van het Na zomerfestival Zeeland, de plaatsing van foto Aero Lin Photo een bronzen beeld op de Markt in IJzen dijke en initiatieven vanuit de dorpsge meenschap. De kosten van de activiteiten zijn aan zienlij k hoger dan het nu beschikbare be drag. Aanvullende middelen zullen on der meer aangevraagd worden bij de provincie, eventueel het landelijk pro jectbureau Belvedere, financiële instel lingen en fondsen. Ook wordt grensover schrijdende samenwerking gezocht om Europese subsidiebronnen aan te boren. Het voorstel om 60.500 euro beschikbaar te stellen voor het project Staats-Spaan se linies 2004 komt donderdag aan de or de tijdens de raadsvergadering. Aanvang om 19.30 uur in het gemeentehuis van Oostburg. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De achttienja rige Elisabeth Meulenbroek uit Middelburg doet mee aan de In ternationale Chemie Olympia de in Athene, die van 5 tot en met 15 juli wordt gehouden. Meulenbroek eindigde gisteren als tweede bij de Nationale Scheikunde Olympiade, die af- Advertentie aï de \a<3eV ,ead gelopen week bij Dow Benelux in Terneuzen werd gehouden. Meulenbroek haalde ook vorig jaar als leerlinge van 5 vwo al de finale van de landelijke Olym piade. Toen werd ze achtste van de twintig finalisten. Dit keer miste de Middelburgse, tot vori ge maand leerlinge van de Ste delijke Scholengemeenschap Nehalennia, de eerste plaats op nog geen twee puntjes. Marjo lein van der Linden, oud-leer lingen van een school uit Papen- drecht, was net iets beter. Elisabeth was nauwelijks te leurgesteld. „Het gaat erom dat ik naar Athene mag. Dat Marjo lein won, verbaast me niet. Tij dens de voorrondes ontliepen we elkaar ook weinig." Ze was zeer verguld met een ex tra bonus die ze - naast allerlei boeken en presentjes - als lid van het Olympiadeteam voor Griekenland kreeg. Omdat ze na de vakantie begint aan een studie scheikunde krijgt ze een studiebeurs van duizend euro. Het Nederlandse team telt, door afzegging van nummer vier, drie meisjes. „Heel leuk", vindt Elisabeth, maar een garantie voor succes zal het niet zijn. „Wij volgen na deze week trai ning bij Dow nog een stoomcur sus van drie dagen op de Vrije Gerard van Harte van Dow feliciteert Elizabeth Meulendijk met haar tweede plaats. foto Wim Kooyman Universiteit van Amsterdam. Maar Aziatische teams bereiden zich een jaar voor op de interna tionale olympiade. China wint meestal, terwijl dit jaar ook Ja pan meedoet", weet Meulen broek. Het maakt haar niet uit. „Het is gewoon heel leuk om naar een mooie oude stad als Athene te gaan. Meedoen is in dit geval belangrijker dan win nen. Hoewel het misschien toch wel leuk is als we beter zijn dan België", lachte Meulenbroek. Elisabeth liet de zaal genodig den ('Olympisten', Dow-bege- leiders, docenten, ouders en verdere familie) gistermiddag ook genieten van één van haar andere talenten. Als muzikaal intermezzo speel de de violiste het nummer Largo van componist Veragini. Het vi oolspel zal echter een hobby blijven, omdat ze haar profes sionele toekomst ophangt aan een studie scheikunde in Lei den. Het lijkt onwaarschijnlijk dat ze de verworven kennis later bij Dow Benelux, de belangrijkste sponsor van de Nationale MIDDELBURG - De CDA-fractie van de Middelburgse ge meenteraad wil een dependance van het Brabantse onder wijsinstituut De Hondsberg in Zeeland. Hiermee zou het pro bleem van schoolverzuim onder kwetsbare jongeren kunnen worden opgelost. Het onderwijsinstituut De Hondsberg in het Brabantse Ois- terwijk is gespecialiseerd in het bieden van onderwijs, zorg en arbeid voor jongeren met verstandelijke beperkingen en ge dragsproblemen. Juist deze jongeren komen in Zeeland de laatste tijd vaak in de knel te zitten, meent de CDA-fractie. De jongeren komen steeds vaker zonder school te zitten. Ze zwer ven over straat, blijven thuis zitten of moeten uitwijken naar voorzieningen buiten de provincie, aldus M. Riedijk van het CDA in een brief aan het Middelburgse college van B en W. Het zou gaan om een groep van twintig j ongeren met verstan delijke beperkingen of gedragsproblemen die in de regio Wal cheren zonder school zitten. Door een dependance van De Hondsberg naar Zeeland te halen, zou het knelpunt groten deels worden opgelost, aldus Riedijk. De jongeren zouden dan een combinatie van professionele opvang en onderwijs kun nen krijgen. In de brief spoort Riedijk het college aan het voortouw te nemen bij tegen gaan van schoolverzuim onder de groep kwetsbare jongeren. TERNEUZEN - Grensarbeiders lopen niet langer het risico dubbel te worden belast op hun vakantiegeld. De ministeries van Financiën van België en Nederland hebben, na bemoeie nissen van de stichting Grensarbeid, afgesproken dat vakan tiegelden slechts in één land kunnen worden belast. Sinds de inwerkingtreding van het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België, begin dit jaar, zijn grensarbeiders slechts belastingplichtig in het woon- of werkland en niet in allebei. De Belgische overheid was in eerste instantie van me ning dat de nieuwe bilaterale fiscale afspraken niet opgingen voor in België verworven vakantiegeld. Nederland en de stichting Grensarbeid dachten daar anders over. Na overleg zijn de Belgische instanties van mening veranderd, waarmee het risico voor grensarbeiders om dubbel belasting te moeten afdragen op het vakantiegeld is komen te vervallen. OUDDORP - Een kitesurfer is woensdag vroeg in de avond bij de Brouwersdam gewondgeraakt. Deze avond stond een fer me bries langs de kust. De surfer, wiens identiteit tot nu toe onbekend is, werd door de wind uit het water getild. Hij be landde tientallen meters verder in duinen op de Brouwers- dam. Daarbij liep hij een aantal gebroken ribben op. Hij is overgebracht naar het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. OVEZANDE - De N666 tussen 's-Heerenhoek en Ovezande is vanaf aanstaande maandag een maand lang afgesloten. Het gedeelte tussen de aansluiting met de 's-Heerenhoeksedijk en de kern Ovezande wordt voorzien van nieuw asfalt en gemar keerde fietsstroken. Ter hoogte van de Hollestelleweg, de Beeldhoeveweg en het Slake worden plateaus aangebracht. Na de werkzaamheden geldt op de Kraaijertsedijk een snel heidslimiet van zestig kilometer per uur. Het verkeer wordt de komende maand omgeleid via de Heinkenszandseweg en de Drieweg. Die laatste is in de betreffend periode gesloten voor fietsers en bromfietsers. Zij worden door middel van borden over een alternatieve route geleid. Scheikunde Olympiade 2003, in zal zetten. Onderzoek naar ar cheologische schatten of au thentieke kunstwerken hebben meer haar hart. Elisabeth Meulenbroek vormt tijdens de Internationale Che mie Olympiade een team met Marjolein van der Linde, Ernst Herbschleb (Leeuwarden) en Annemiek Evelein (Gouda). Die laaste was vijfde bij de nationa le Olympiade, maar vervangt oud-klasgenoot Evan Spruijt (vierde) van het Goudse Coorn- hert Gymnasium die afzegde. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse scholen moeten de provincie vertellen wat ze willen van Bu reau Jeugdzorg. De provincie regisseert de vragen en past daar de menskracht en fondsen bij. Die boodschap gaf gedepu teerde G. van Heukelom het Zeeuwse basis-, vervolg- en be roepsonderwijs gisteren mee. De Provinciale Onderwijsraad vergaderde in Middelburg over de toekomstige samenwerking tussen Bureau Jeugdzorg Zee land en het onderwijs in Zee land. Waarnemend directeur José Wennekes van Bureau Jeugd zorg Zeeland (BJZ), dat 1 au gustus operationeel wordt, was door ziekte afwezig. Zij werd zeer gemist, concludeerde Por- voorzitter Bert Vogel. Het is aan het nieuw Bureau Jeugdzorg te starten met een deskundige be manning, vatte Vogels de be langrijkste wens van de scholen samen. Scholen willen erkenning van him centrale plaats in de hulp verlening aan leerlingen met problemen. Vaak is een school nog de enige constante factor in het leven van zo'n kind. Maar instellingen als Stichting Jeugdzorg en Emergis rapporte ren, na de signalering dat een kind in de knoei zit, niets meer aan de scholen. Dat leidt ertoe dat hulpverlening vanuit school en Jeugdzorg elkaar kruist en frustreert. Scholen moeten op hun beurt onderling kiezen voor één systeem om de ontwikkeling van htm leerlingen tot hun acht tiende jaar te volgen. Pas als de vele verschillende systemen zijn opgeruimd, verdwijnt de klacht over missers in de informatie overdracht als een leerling een vervolgschool binnenkomt, on derwees B. de Reu van het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De scholen zijn bezorgd dat de inmenging van Bureau Jeugd zorg als poortwachter tot de hulpverlening verstorend werkt op de bestaande netwerken rondom scholen bij de hulp aan leerlingen met problemen. Er is vrees voor bureaucratie omdat de Wet op de Jeugdzorg, die de Tweede Kamer gisteren behan delde, nieuwe regels voor schrijft voor de opvangroutes voor probleemkinderen. Al is het recht op zorg voor kinderen de kern van de nieuwe jeugd zorg, BJZ wordt geen wonder olie om de grote wachtlijsten bij jeugdzorg weg te werken, waar schuwde De Reu. J. Schouten van de provinciale Welzijnskoepel Scoop ver wachtte wel dat BJZ een klaren de werking op de wachtlijsten heeft. Omdat alle hulpvragen daar binnenkomen kan eerder geke ken worden of een kind met een voudiger ondersteuning ook ge holpen is voordat het de 'zware' hulpverlening ingaat. DEN HAAG - De nieuwe finan ciële regeling voor de stimule ring van de windenergie moet anders, want ontwikkelaars van windmolenparken kunnen er niet mee uit de voeten. PvdA, D66, GroenLinks en SP hebben dit minister Brinkhorst van Economische Zaken giste ren in de Tweede Kamer op het hart gedrukt. Door de nieuwe regeling wor den ontwikkelaars niet in staat gesteld hun investering terug te verdienen, omdat die slechts een vergoeding biedt voor ruim acht jaar, terwijl vijftien jaar nood zakelijk is. De vraag is, volgens een recent rapport van de ad viesbureaus PriceWaterhouse- Coopers en Ecofys, of investeer ders in windmolens nog verder zullen gaan, als de stimule ringsmaatregel niet wordt aan gepast aan de praktijk. De oprichting van bijvoorbeeld een grote windparkindustrie in Vlissingen-Oost voor windmo lenparken op zee, waarop PvdA'er DSamsom voor de ver kiezingen hamerde, komt dan zeker niet van de grond. Brink horst zegde de Tweede Kamer toe nog eens naar de regeling te kijken en volgende week met een schriftelijke reactie te ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45