Leeftijdscontrole op muziekfestivals Sas Pad naar strand mag toch dicht Winkelier moet Hulstenaar niet vergeten PZC Culturele week Aardenburg biedt vele kunstvormen z 15 Doorgang Nieuwvliet agenda Nederhopper Rust Informatie over koop en herstel van boerderijen Gastank te dicht op woonwagens Scholen beginnen kaartenactie Scholieren halen Anglia-diploma Gift voor ontdekkastelen vrijdag 20 juni 2003 Kermis keert terug in Lamswaarde J door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Bezoekers aan de mu ziekfestivals Dance Around The Bridge en Rock Around The Bridge (morgen en za terdag) in Sas van Gent moeten hun iden titeitsbewijs meenemen. Aan de ingang van het festivalterrein vindt een leeftijds controle plaats. De controle heeft te maken met het verbod om aan jongeren onder de zestien alcohol te schenken. Bezoekers van zestien jaar en ouder krijgen een polsbandje, zodat de tappers in een oogopslag kunnen zien of iemand alcoholische drank mag kopen of niet. Volgens J. Vinke van de festivalorga nisatie krijgt iemand zonder identiteits bewijs bij twijfel over zijn of haar leeftijd geen polsbandje. „En ook iemand die met de smoes komt dat zijn polsbandje kwijt is, krijgt geen nieuw exemplaar. We con troleren streng." Volgens de festivalorganisator is er een stormloop op kaartjes voor het openlucht dance-evenement Dance Around The Bridge, dat voor de tweede keer plaats vindt. „We hebben al drie keer zoveel kaarten verkocht dan vorig jaar: zeshon derd." Vorig jaar gingen achthonderd danceliefhebbers uit hun bol. „Dit jaar verwachten we een verdubbeling." Topper van Dance Around The Bridge is 'the queen of hardstyle' Lady Dana, de eerste vrouwelijke hardcore DJ, die het festival vrijdag van 23.45 uur tot 1.45 uur afsluit. De acts die haar voorgaan zijn achtereenvolgens DJ Masterparty, JRD, Floor Control DJ Team en G-Spott. De Amsterdamse Nederhopper Brainpo wer en zijn band zijn afsluiter van Rock Around The Bridge, morgen van 17.00 tot 1.15 uur. Brainpower betreedt het podium om iets na middernacht. Green Lizard, Vals Licht, Dexter, Flavour, Rebba the Loon en Bliss zijn de andere bands die het publiek vermaken. Voor Rock Around The Bridge zijn inmid dels ruim driehonderd kaarten verkocht. Veel mensen wachten volgens Vinke de weersomstandigheden af. 'Rock' was vo rig jaar goed voor 1300 bezoekers. rioorRené van Stee SLUIS - Een groep bewoners van het Lepelblad in Nieuw- vliet-Bad is vermoedelijk zijn toegangspad naar het strand kwijt. Het college van B en W van Oostburg stelt voor het pad aan het openbare wegennet te onttrekken. Onlangs is geble ken dat er ooit een bord heeft ge staan met de mededeling dat het pad op privé-terrein lag en dat doorgang op eigen risico was. Bovendien leveren voorbijgan gers overlast op voor omwonen den. Het weggetje is jarenlang door de gemeente onderhouden als openbaar pad. Met name de nieuwe eigenaar van het naast gelegen perceel had grote be zwaren tegen de openstelling. Hij sloot het pad in 1999 af, na dat jarenlang was gedoogd dat mensen van Lepelblad de door gang gebuikten. De gemeenteraad van Oostburg vond echter dat de doorgang naar het strand gehandhaafd moest blijven en werd hierin ge sterkt door de bestuursrechter. Die oordeelde in 2001 dat het toegangspad openbaar was, omdat het een weg betrof zoals bedoeld in de Wegenverkeers wet. Nu blijkt dat het pad geen open bare weg is, vindt het college van B en W de rust en privacy van de buurman van het pad en overige omwonenden zwaarder wegen dan de belangen van de tegenstanders van de afsluiting, die enkele honderden meters moeten omlopen naar het strand. Het feit dat tegenover het pad geen duinovergang ligt en de meeste bewoners een eigen (ille gale) uitgang naar de achterge legen parkeerplaats hebben, gaf de doorslag. Het voorstel om het voetpad in Nieuwvliet-Bad te onttrekken aan het openbaar verkeer komt donderdag aan de orde tijdens deraadsvergadering in Sluis. Aanvang 19.30 uur in het ge meentehuis van Oostburg. Het college van B en W acht de kans groot dat tegenstanders op nieuw naar de rechter stappen. ZAAMSLAG - Op de boerderij Eben Haezer in Zaamslag wordt zondag van twaalf tot zes de in formatiemarkt Boerderij +Landschap gehouden. De informatiemarkt geeft ant woord op vragen over architec tuur, restauratie of aankoop van een boerderij. Architecten en historici adviseren en infor meren (toekomstige) bewoners. Bëzoekers kunnen vragen stel len over het erf, kleurgebruik of wat te doen met het schuine dak van een boerderij. Stichting Landschapsbeheer Zeeland geeft advies over de inrichting van het erf. Op de Boerderijenmarkt wor den boerderijen te koop en te huur aangeboden. Tijdens de informatiemarkt is ook de tentoonstelling Neem nou de boerderij te bekijken. Boerderij+Landschap is een ac tiviteit in het kader van het Jaar van de Boerderij. Eben Haezer is te vinden aan de Koning Wil lem III-weg bij Zaamslag. SAS VAN GENT - Bewoners van woonwagencentrum Twee- kwartweg in Sas van Gent snappen niet dat de gemeente Ter- neuzen een grote propaangastank vlak bij de woonwagens heeft neergepoot. De tank (8000 liter) moest er komen omdat de verschillende gastanks bij de caravans en mobiele bunga lows te gevaarlijk waren. Woonwagenbewoner M. van Wanrooy en vijf medestanders vroegen de gemeente om de tank op een veiligere afstand - minstens zestig meter - te zetten. Terneuzen (voorheen Sas van Gent) weigerde dat, waarna de woonwagenbewoners naar de Raad van State stapten. Die behandelde de zaak deze week. Staatsraad W. Hammerstein liet al doorschemeren dat de gemeente waarschijnlijk een fout heeft gemaakt. Immers, de gemeente kan niet duidelijk maken waarom ze een afstand van zestien meter tussen de gastank en de woonwagens vol doende vindt. Bovendien maakt de gemeente bij de afstands- eisen onderscheid tussen woonwagens en gewone woningen. De kans is nu groot dat de gastank toch verder van de woon wagens weg moet worden geplaatst. De gemeentewoordvoer der benadrukte dat het heel moeilijk is een alternatieve loca tie te vinden. Daarop zei Van Wanrooy dat het kamp dan maar op het gewone aardgasnet moet worden aangesloten. Uit spraak over enkele weken. SLUIS - De leerlingen van de basisscholen Sint Jan en J.H. van Dale in Sluis houden een schoolkaartenproject. De mooi ste tekeningen uit elke groep verschijnen op ansichtkaart. Vanaf 2 2 j uli worden ze verkocht op de avondmarkten in Sluis en na de grote vakantie verkopen de leerlingen de overgeble ven setjes. De opbrengst gaat naar de Stichting KIDS, een ini tiatief van en door kinderen, ouders en personeel van de di verse basisscholen, de peuterspeelzaal en kinderopvang ten gunste van het nieuwe multifunctionele centrum in Sluis. In het centrum is onder andere plaats voor de openbare en ka tholieke school, peuterspeelzaal, bibliotheek en een sport zaal. De gemeente Sluis is nog op zoek naar een passende naam voor dit centrum en roept inwoners op mee te denken. BIERVLIET - Alle 24 leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Biervlietse openbare basisschool De Maatjes kregen gister avond het diploma voor het met goed gevolg afleggen van het Anglia-examen. Het Anglia-examen is een internationaal examen Engels, dat door docenten van het Engelse Chiches- ter College wordt nagekeken. Het volgen van Engelse les aan de hand van Engelse methodes moet tot beter en 'natuurlij ker' taalgebruik leiden. De Maatjes is de enige Zeeuwse school die de leerlingen van de bovenbouw volgens de An- gliamethode onderwijst. Leerkracht N. de Ridder verwacht dat de proj ecten de komende j aren worden uitgebreid met les sen aan jongere kinderen. SLUIS - De West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen die deelne men aan het Zeeuwse techniekproject ontdekkasteel komen in aanmerking voor een gift van de Rabobank West-Zeeuws- Vlaanderen. Per school gaat het om zeshonderd euro. Aange zien negentien scholen meedoen aan het project, gaat het om een maximale bijdrage van 11.400 euro. Van die negentien scholen beschikken er elf nog niet over een ontdekkasteel. Een ontdekkasteel is een techniekmeubel met opdrachten om kinderen op jonge leeftijd kennis te laten maken met tech niek. Het project is ontwikkeld door Technocentrum Zeeland. Rock Around The Bridge trok vorig jaar 1300 bezoekers. fotoWim Koovman LAMSWAARDE - Lamswaarde staat dit weekeinde in het teken van de kermis. De laatste jaren bestond deze kermis alleen nog maar op pa pier. Voor de jeugd waren er al lang geen attracties meer. Al leen de horeca speelde met wat activiteiten op het dorpsfeest in. Vorig jaar heeft een comité met onder meer een Vlaamse kermis het evenement weer een beetje nieuw leven ingeblazen. Dat sloeg goed aan, zodat de opzet dit jaar is uitgebreid. Morgen en zondag staan er vier kermisat tracties. Café de Lamsoren zorgt morgenavond vanaf tien uur voor livemuziek, 's Middags kunnen belangstellenden in ca fé de Vier Jaargetijden de boog spannen voor een schieting. Zondagmiddag houden lokale verenigingen een Vlaamse ker mis. Om twee uur rijden kinde ren met versierde fietsen achter fanfare Vrijheid Eendracht aan, bij de officiële opening van de vernieuwde Jacobus de Waal straat. In De Lamsoren begint om half drie een schieting op de liggende wip. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: (0115) 645769 Pax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het kooptoerisme in Zeeuws-Vlaanderen zit in de hoek waar de klappen vallen. Omzetten lopen te rug, de Vlaamse kooptoeristen blijven weg en het banktoerisme is over zijn hoogtepunt heen. Onderzoekers van het bu reau Droogh Trommelen Broekhuis uit Nijmegen stelden dit voorjaar dat Terneuzen, Sluis en Hulst de komende jaren hun aandacht vooral moeten richten op het opschonen en versterken van de kern winkelgebieden. Het aan trekken van nieuwe (grootschalige) winkelac tiviteiten kunnen ze beter even vergeten; de blik moet gericht worden op de lokale of regionale markt. Aldus de deskundigen. Maar in Hulst blijft men de blik ver over de ge meentegrens werpen. door Conny van Gremberqhe HULST - In Hulst blijven de (Vlaamse) bezoekers klaarblij kelijk belangrijker dan de eigen inwoners. De doelstellingen van de pas opgerichte stichting Be- zoekersmanagement Hulst spreken boekdelen. De nieuwe club (een samenwerkingsver band van gemeente, onderne mers en WV) wil nieuwe mark ten gaan aanboren en de stad verkopen in Brabant, België en analyse Noord-Frankrijk. De gemeente heeft de nieuwe stichting een budget van 100.000 euro meege geven en de pr-vrouw van on dernemersvereniging Hulst Reynaertstad Monique de Bruijn is benoemd tot bezoeker smanager. Wat ze tot voor kort onbezoldigd voor de Hulster on dernemers deed, mag ze nu te gen betaling gaan doen ten faveure van diezelfde onderne mers. Dat is opmerkelijk. Temeer, daar de ondernemersvereniging de voorbije jaren telkens initia tieven van het gemeentebestuur om Hulst naar een hoger peil te Hulst moet eerst werken aan de sfeer en verbetering van het winkelbestand in het centrum. foto Camile Schelstraete tillen, wist te torpederen. Zo werd het BAM-plan, gericht op de herinrichting van het noord westelijk stadsdeel met win kels, woningen en een parkeer garage, de grond ingeboord. Ook kwam er niets van de proef om de Gentsestraat en Grote Markt verkeersluw te maken. Zelfs toen wethouder Paul Wee- maes (toerisme) de binnenstad enkele weken geleden liet opsie ren met bloembakken, werd er geklaagd. Er zaten te weinig bloemen in de bakken. Stichtingsvoorzitter Jan van Puyvelde (een Belg werkzaam bij Morres) opperde deze week wat ideetjes om Hulst aantrek kelijker te maken voor de bezoe ker. Zo vond hij dat er een ver wijzingssysteem moest komen naar de gratis parkeerterreinen op de bolwerken en dat de ver krotting in de binnenstad moest worden aangepakt. Ook voor de zondagse files bij Kapellebrug kon in overleg met Oost-Vlaan deren wel een oplossing bedacht worden. Waar Van Puyvelde aan voorbij ging, is dat de gemeente al sinds de jaren '70 broedt op een oplossing voor de parkeer- problematiek. Kort voor de laatste herinrichting van het stadscentrum (1985-1992) stel de de toenmalige opbouwwer ker Cor van Leuven voor om het inkomende verkeer via de Gent sepoort, onderlangs de wallen naar de bolwerken te leiden. Het plan werd nimmer uitgevoerd. Net zo min als alle andere die volgden. Simpelweg, omdat de middenstanders binnen de wal geen enkel voorstel pruimen om het hart van de stad ver keersluw te maken. Wat de verkrotting betreft, die panden waren al lang uit het stadsbeeld verdwenen als Hulst BAM vrij spel had gegeven. De files bij Kapellebrug zullen voorlopig wel blijven staan, om dat de Belgische instanties nog niet aan verzoeken van de buren willen voldoen. Volgens de deskundigen van Droogh Trommelen Broekhuis dient Hulst zich in eerste in stantie te richten op een verster king van de streekverzorgende functie. Het kleine, versnipper de en vooral verouderde winkel aanbod in de binnenstad zou wezenlijk moeten veranderen. Aan het aanbod - de winkels, de waren en de entourage - kunnen de ondernemers zelf iets doen. Middenstand en gemeente samen kunnen de versnippe ring aanpakken (een betere koppeling van winkelstraten, opknappen van Bierkaaipro menade) en de ambiance (ter rassen, autovrije markt) verbe teren. Is het verblijfsklimaat in de Hulster binnenstad beter, dan zullen ook de Belgen - die sfeer zeer op prijs stellen - blij ven komen. Ook de regionale publiekstrekker Morres zal daarvoor wel zorgen. Zaak is dan ook om Morres op een of an dere manier (boemeltreintje?) te verbinden met de binnenstad. Hulst moet vooral niet vergeten dat van de 163 miljoen euro die jaarlijks in de kassa's van de de tailhandel verdwijnt, ruim drie kwart afkomstig is uit Oost- Zeeuws-Vlaamse portemon nees. Als de Hulster entrepe- neurs de aandacht vooral rich ten op bezoekers van buiten de regio, is de kans groot dat eigen bewoners vaker elders gaan ko pen. Terneuzen werd daarmee in de jaren '90 geconfronteerd. Met forse investeringen in de binnenstad en omgeving wist die stad dit verschijnsel te ke ren. Momenteel wordt er in Ter neuzen zelfs iets meer gekocht (5 procent). Het centrum-mana gement in Terneuzen weet dat investeren in het eigen winkel apparaat uiteindelijk wat ople vert. Wellicht kan de nieuwe Hulster stichting daar lering uit trekken. door Raymond de Frel AARDENBURG - Een beelden en schilderijenroute, dag van de poëzie, dag van de muziek, een korenfestival en een thema- dienst over kerk en kunst. In de culturele week 'Aardenburgse Zomerkunsten' (van 4 tot en met 13 juli) komen al deze kunstvor men aan bod. In Aardenburg gaat het om de dialoog tussen kunstenaars on derling en met bezoekers, stelt artistiek projectleider Jan-Pe ter Kakebeeke. „Dat is de kracht van de Zomerkunsten. Dit is nog een jong en fris evene ment, dat trekt kunstenaars aan. Het voornaamste blijft echter de kwaliteit. In de zuid westhoek zijn echt veel kunste naars, die heel volwassen kunst maken", aldus Kakebeeke. De Zomerkunsten starten op vrijdag 4 juli om 19.00 uur rond de Sint Baafskerk met het kort historisch schouwspel 'De Speelman van Aardenburg'. Het middeleeuwse lied over een onmogelijke relatie tussen een koningsdochter en een speel man uit Herdenburch is door Jan van Rijthoven naar het heden vertaald. De acteurs wor den ingeleid door de Aarden burgse fanfare, die middel eeuwse muziek ten gehore brengt. Gedurende de hele week kan de door Kakebeeke samengestelde beelden- en schilderijenroute worden gelopen. Er zijn drie routes: door de binnenstad, door de Parktuin aan de Eede- weg en bij hotel-conferentie centrum De Elderschans. „Daaraan doen 115 kunste naars mee. Noemenswaardig is het kofferproject van de Zeeuw se Kunstkring. Dat project is letterlijk aan maten gebonden, namelijk de afmetingen van een koffer. Alle kunstenaars doen iets met of in dat voorwerp. Echt heel apart", aldus Kakebeeke. Ook apart is het project 'Gesang der Geistern über das Wasser' van Paul Deneymaecker, dat in de Kaaipoort is te bezoeken. De neymaecker legt middels van partituren gemaakte badkui pen de link tussen Goethe, Schubert en water. „In de bad kamer wordt immers dikwijls gezongen", legt hij uit. Donderdag 10 juli leidt Anna van Avalon het jeugdkunstpro- ject 'Bomen groeien naar het licht', waarin verbeelding cen traal staat. „Het is een poëtische wandeling, waarin de kinderen worden gewezen op wat er om hen heen gebeurt. Zaterdag 12 juli staat in het te ken van muziek. Onder andere de lokale popband Rakelinx en folkgroep Nestas geven acte de présence. Het volledige programma van de Zomerkunsten is te vinden op de in ternetsite: www.aardenburg- cultuurstad.nl. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 14.00 uur: Kaartenen biljarten, bingo; 16.00 uur: zit- gymnastiek; trefpunt, 9.30 uur: Koers- bal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten; 13.30 uur: Koersbal; Café de Landbouw, 20.00 uur: Kaarten; Statenboomweg, 10.00 uur: Westernweekend; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur: KBO koe rsba I HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen: 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HOOFDPLAAT - Centrum, 20.00 uur: Start viering 225 jaar Hoofdplaat met ex positie en disco; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge; basiliek, 20.00 uur: Orgelconcert; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 13.30 uur: Bingo; Stengeweide, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling van Het Groot Circus van Oost-Europa; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 15-18 uur: Soos tieners vanaf 12 jaar; Maaidijk 9, 20.00 uur: Guirlande sacrale dans; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Modelbouw; SAS VAN GENT -Cuyperskerk, 20.00 uur: Orgelconcert door Wannes Vanderhoe- ven; Terrein bij brug, 17.00 uur: Dance Around The Bridge en Rock Around The Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Swos gym en volksdansen, kaarten, ca nasta, biljarten heren; SINT JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 20.00 uur: Country line- dance; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls; Winkelcentrum Zuidpolder, 17.00 uur: nachtmarkt; ZAAMSLAG Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43