13 MA MSÈu. 1 Kanonschot luidt westernfeesten in Ossenissenaren trekken ten strijde tegen windmolens BRISTOL Overname van snoepfabriek is nog niet rond fz Technopark Zeeland wordt dubbel zo groot bin n9n uit Acht gezelschappen op folklorefestival Hulst UITVERKOOP Wselse bestuurder eist geld voor beroepsbrandweer tunnel in 2005 1 Klachtenlijn ME g zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 20 juni 2003 Biologische rozenkwekerij 1 and Cas heid om uit Sluiten Procedures Politie pakt negen inbrekers LU LL Vanaf Vandaa Arbeidsplaatsen Burgemeester stelt Rijk ultimatum jnnrRolf Bosboom HEINKENSZAND - Burge meester J. Gelok doet een drin gend beroep op de rijksoverheid om op korte termijn alsnog vol doende geld beschikbaar te stellen voor professionele brandweer voor de Wester- scheldetunnel. Als zo'n korps er niet op 1 januari 2005 is, dan be raadt hij zich op zijn positie. Een beroepsbrandweer is nodig omeerder ter plaatse te kunnen zijn bij calamiteiten. De aanrij- tijd van tien minuten, zoals die in het rampenbestrijdingsplan voor de tunnel is opgenomen, wordt nu doorgaans niet ge haald omdat de brandweer af hankelijk is van vrijwilligers. Het professionaliseren van de brandweer kost in totaal 25 mil joen euro voor de komende tien jaar. Er lag een afspraak dat de rijksoverheid de helft zou beta len als 'de regio' de andere helft op tafel kon leggen. Dat gelukt, door een gezamenlijke inspan- door Frank van Cooten HULST - In Hulst wordt zondag voor de zestiende keer het mu ziek- en folklorefestival gehou den. Acht muziek- en dansge zelschappen uit Nederland, België en Wales treden op in het centrum. Het festival start na een officiële ontvangst op het stadhuis om 14.30 uur met een optocht vanaf de Grote Bagijnestraat. De rondgang duurt ongeveer drie IJZENDIJKE - Kwekerij de Bierkreek in IJzendijke houdt morgen, overmorgen en het weekeinde van 28 en 29 juni open dagen. DeBierkreek is de enige biologi sche rozenkwekerij van Neder land. Zo'n 30.000 rozenstruiken van 400 verschillende soorten zijn te ruiken, te voelen en te- proeven. Er worden demonstra ties gegeven van het enten van de verschillende soorten. De kwekerij is eenvoudig te vinden langs de Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke. kwartier en gaat vervolgens via de Steenstraat, Overdamstraat, 's Gravenhofplein richting Frans van Waesberghestraat en Gentsestraat naar de Markt. De organisatie vroeg het ge meentebestuur de Gentsestraat af te sluiten voor de optocht, maar het college heeft dit ver zoek niet gehonoreerd. Voorzit ter M. Heijens kan daar begrip voor opbrengen. „De afsluiting van de Gentsestraat is een ge voelig onderwerp. De optocht loopt ongeveer vijf tot tien mi nuten door de Gentsestraat. Ik kan me daarom wel voorstellen waarom het college heeft beslo ten deze straat open te houden." Na de optocht zijn er op die plaatsen optredens: bij de hoofdingang van de basiliek, bij de basiliek aan het Cornells de Vosplein en op de Vismarkt. Voor de Nederlandse en Vlaam se folklore staan de gezelschap pen De Grutmoole uit Sas van Gent, Hava Naguila uit Vogel waarde, Medioburgum uit Mid delburg en 't Havermeuleke uit Leuven garant. De Hulsterse groep Pofajdok is reeds jaren ambassadeur van de Poolse folklore. Groepen uit Cardiff en Gent staan garant voor originele Keltische muziek en dans. Met het brede smaakpalet van Karvan Cévitam maak je naar eigen smaak de meest verfrissende drank, precies zoals jij dat lekker vindt. Deze zomer kun je lekker genieten met Kito, de speciale kidsiroop en de nieuwe verfrissende smaak Cranberry, karvan Cévitam heeft aan at haar smaken 4 vitamines toegevoegd, waardoor het ook nog eens extra gezond is. De nieuwe verpakking onderstreept de heerlijke dorstlessende einddrank die Karvan Cévitam biedt. «e rubriek is'opgenomen in -alle' recjioriale .dagblaaen van IkRp Dagbladen ie'ruim 2 miijoénVfef MtSnaÉSe-mail: ififp©hiRp.n!p:vv Kieuws^etipi voer ui» Advertentie ét0 Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Utrecht Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino.nl ntreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Betaal 3,50 entree en ontvang een 2-fiche en 3 x een 0,50-token. ning van de gemeenten Borsele, Terneuzen, de provincie, het ha venschap en de regionale brandweer. Tot verbijstering van de ge meenten berichtte Verkeer en Waterstaat enkele dagen gele den geen 125 milj oen euro te be talen, maar slechts 1,5 miljoen. „Dat is volstrekt niet in de lijn van wat we met elkaar hadden afgesproken", zegt Gelok. De burgemeester heeft zelfs la ten weten dat het ministerie ook die anderhalf miljoen kan hou den. „Verkeer en Waterstaat denkt er nu voor dat geld van af te zijn. Daarmee kunnen we na tuurlijk geen professionele brandweer optuigen. Het ge volg is dat ik een heel groot pro bleem heb: ik ben verantwoor delijk voor de openbare orde en veiligheid, maar kan de afge sproken aanrijtijden niet ga randeren." Dat betekent dat hij vanaf 2005, het moment waarop de tunnel brandweer klaar had moeten zijn, geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de brandveilig heid in de tunnel. Over de tijd tot 2005 was al afgesproken dat het een overgangsperiode zou zijn. Over wat de Borselse burge meester doet als de rijksover heid niet snel over de brug komt, was hij gisteren op een perscon ferentie niet eenduidig. „Dan zal ik me ernstig beraden op mijn positie", zei hij onder meer, maar hij gaf ook aan dat hij de verantwoordelijkheid bij het ministerie zou kunnen leggen. Een andere mogelijkheid is het sluiten van de tunnel. „Maar als Nederland BV zou zeggen dat een aanrijtijd van vijftien minu ten ook goed is, heb ik geen pro bleem meer." Borsele en Terneuzen hebben besloten voor de komende tijd verschillende strategieën te vol gen. Borsele kiest de politieke kanalen en probeert de media zo veel mogelijk benutten. Terneu zen wil vooral achter de scher men werken en via ambtelijk en bestuurlijk overleg de zaak als nog voor elkaar proberen te krijgen. De verwarring over de rijksbij drage is het gevolg van een 'mis verstand' tussen toenmalig staatssecretaris R. Hessing van Binnenlandse Zaken en toen malig minister R. de Boer van Verkeer en Waterstaat, zo blijkt uit correspondentie. In een ge sprek tussen beide bewindslie den, in januari van dit jaar, is overeengekomen dat Verkeer en Waterstaat de helft betaalt, op voorwaarde dat de andere helft uit de regio zou komen. Volgens Hessing ging dat over het totale bedrag van 25 miljoen euro, in De Boers beleving om de kosten voor huisvesting óf voor nieuwe voertuigen. De minister had daarom 'rekening gehouden' met een bijdrage van slechts 1,5 miljoen euro. Omdat een toezegging van 12,5 miljoen euro niet zwart op wit staat, ziet Gelok weinig moge lijkheden om de zaak juridisch uit te vechten. Terneuzen houdt die mogelijkheid wel open. „We bekijken in hoeverre we de mi nister kunnen houden aan zijn afspraken", zegt brandweer commandant J. Meijering. H - Met een saluutschot begint de vijfentwintigste editie van de westernfeesten in Clinge. door Edy de Witte CLINGE Oud-wethouder Ben Picavet van Hulst was er nog maar eens voor opge trommeld. Jarenlang heeft hij de jaarlijk se westernfeesten van schietvereniging S.V. de Schutterij in Clinge officieel ge opend. Gisteravond stak Picavet bij 'ne derzetting Fort States Tree' nogmaals de lont aan van het saluutkanon. De ijzeren voorlader met gladde loop uit 1823 was door schietmeester Jo de Smet geprepareerd met zo'n halve kilo zwart kruit, een paar schuiven zachtboard, en kele proppen papier en een natte jutezak. „Niet te nat deze keer, dan houden we het tijdens het weekeinde misschien wel droog", grapte de Smet. In die 25 jaar hebben we namelijk al heel wat nattig heid over ons heen gekregen. Met een oorverdovende knal en een flinke rookontwikkeling werd de j ubileumeditie van het westernweekend ingeluid. Tot en met zondag herleeft het wilde westen inde polder bij Clinge. Ruim vijfhonderd lief hebbers genieten, vaak met het hele gezin, van dit festijn in de natuur. Er zijn diverse schietwedstrijden, met onder meer vrij geweer, dienstgeweer, pistool, revolver, originele antieke vuurwapens en replica mini-kanonnen. Wie zich niet wil mengen tussen de kruit dampen kan een kijkje nemen op de ne- foto Wim Kooyman derzetting aan de Statenboomweg. Au thentieke tipi's, huifkarren en lodges worden daar bewoond door echte westernfanaten. Door hun kleding, de in richting van hun verblijf met originele ge bruiksvoorwerpen en vooral de manier van leven wanen ze zich cowboy, Indiaan, soldaat uit de burgeroorlog of trapper. In Fort States Tree is ook plaats ingeruimd voor de handelaars in westernartikelen. Zaterdagmiddag is er voor de spoorzoe kers een trapperloop. De cowboys geven demonstraties duelschieten. In de saloon klinkt livemuziek en kinderen kunnen zich vermaken met allerlei spelletjes. Zondag staan de laatste schietwedstrij den op het programma. door Gino van den Broecke OSSENISSE - De inwoners van Ossenisse en Zeedorp zijn fel ge kant tegen de komst van acht tien windmolens in de Hoog landpolder. „We pikken het niet dat ons platteland op een indu striepark gaat lijken", luidde een reactie gisteravond. Tijdens een tumultueuze bij eenkomst, die de gemeente be legd had om de plannen aan de plaatselijke bevolking te pre senteren, was de kritiek niet van de lucht. De sprekers van nut- sabedrijf Delta en de ZLTO wer den diverse malen onderbroken door kritische burgers, die zich goed hadden voorbereid. In de Hooglandpolder, aan de Lange Weg bij Ossenisse, moet volgens de plannen een wind molenpark komen met achttien turbines van tachtig meter hoog. De molens zouden in drie lijnen van ieder zes molens wor den geplaatst. „Dit lijkt in mijn ogen veel op een één-tweetje tussen de ge meente Hulst en Delta/ZLTO, want we mogen vandaag alleen met de handen over elkaar zit ten en luisteren. We moeten ook niet te veel van onze bezwaren blootgeven, want dan onder mijnen we straks alleen maar onze juridische positie bij even tuele gerechtelijke stappen"zei T. Willaert. Dorpsraadvoorzitter G. van Heijningen was een van de felste woordvoerders tijdens de bij eenkomst. „We zijn als bewoners niet tegen windenergie. We willen ze al leen absoluut niet hier in de Hooglandpolder"zei hij. Deze opmerking oogstte een da verend applaus van de uitpui lende zaal toehoorders in Hof ter Nesse. „Bovendien druist dit plan in tegen het nieuwe provin ciale beleid ten aanzien van windmolens. Daarin wordt ge steld, dat windmolens thuisho ren op grote industriële locaties en niet op kleinere locaties, om dat dat op maatschappelijke weerstand kan stuiten. En daar van lijkt me dit een duidelijk ge val." De aanvragen moeten nog goed bekeken worden door de raad en het college voordat de vergun ning wordt verleend", suste Advertentie 2 PERSOONS KOEPELTENT Afmeting: 70 200x200x120cm Doek nylon Grondzeil: PE 4 Stokken glasfiber 0 7,9 mm jdt ■1 MÉIÉÉÉ door René van Stee BRESKENS - De overname van snoepfabriek Verduijn in Bres- kens door haar Belgische bran chegenoot Napoleon is nog niet rond. Moederbedrijf Perfetti Van Melle wacht nog op een ad vies van de centrale onderne mingsraad (cor). Die onder zoekt de mogelijke gevolgen van de verkoop voor de overige ves tigingen van Verduijn in Zaan dijk en Hoorn. Perfetti Van Melle verkoopt de Verduijnvestiging in Breskens in verband met de afstoting van de hardsuikerwerk-productie (zuurtjes en aanverwante arti kelen). De ondernemingsraad wil in beeld brengen welke ge volgen dat heeft voor het assor timent (zowel hard als zacht snoep) dat Verduijn momenteel landelijk voert. „Mocht dat assortiment minder breed worden, dan bestaat het gevaar dat andere producten die in Hoorn en Zaandijk worden gemaakt, marktaandeel verlie zen. De afstoting zou dan een dubbel negatief effect kunnen opleveren. Naast het verlies van zeventig van de 115 arbeids plaatsen in Breskens, kan dan ook het voortbestaan van de overige vestigingen in gevaar komen", legt voorzitter P. Woo nings van de cor uit. Ook in Hoorn en Zaandijk vindt overi gens een herschikking van de activiteiten van Verduijn plaats. De fabriek in Zaandijk gaat dicht, waarna de productie wordt voortgezet in Hoorn. Het personeel in Zaandijk verhuist mee. Woonings hoopt zowel de direc tie van Perfetti Van Melle als het in onzekerheid verkerende per soneel in Breskens zo spoedig mogelijk uitsluitsel te geven. „We kunnen het ons niet per mitteren die onzekerheid nog langer voort te laten duren. al dus Woonings. Hij kon nog niet aangeven wie zijn of haar baan verliest. Napo leon houdt intussen onverkort vast aan de concentratie van haar hardsuikeractiviteiten in Breskens. Die bieden werk aan 45 personeelsleden. Inmiddels is er ook een nieuwe productie lijn voor lolly's in bedrijf geno men. Die activiteiten staan ove rigens los van verkoop van Verduijn. Eerder was hiervoor al een joint-venture gesloten tussen Napoleon en Perfetti Van Melle. TERNEUZEN - Met de aanhou ding van drie Terneuzenaren, een Rotterdammer en en man uit Roosendaal meent de politie een reeks woninginbraken te hebben opgelost. De inbraken werden tussen be gin maart en half april gepleegd in Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent en Zoutelande. De mannen uit Terneuzen (25,29 en 37 jaar) en de 25-jarige man uit Roosendaal zijn weer in vrijheid gesteld; de 25-jarige Rotter dammer zit nog vast. De politie hield ook twee jon gens (15 en 17) en een 35-jarige man uit Sas van Gent en een 15- j arige j ongen uit Terneuzen aan. Zij worden verdacht van twee inbraken in Terneuzen. Allen moeten nog voorkomen. Advertentie Lange Vorststraat 41-43 Goes Telefoon 0113-229670 wethouder E. De Deckere, ,maar zo ver is het nog lang niet, hoor." Als alle procedures met succes worden doorlopen, wordt de eerste molen in het eer ste kwartaal van 2006 geplaatst. Als het aan het gros van de aan wezigen ligt, blijft het echter bij een papieren plan. doorRenévan Stee 1 SLUIS - Bedrijventerrein Tech nopark Zeeland in Schoondijke wordt uitgebreid met bijna drie hectare. Dit betekent bijna een verdubbeling van het huidige oppervlak. Het terrein dat ingelijfd wordt, is een naastgelegen landbouw- perceel. Met de uitbreiding is bijna 435.000 euro gemoeid, waarvoor de gemeenteraad van Sluis een krediet beschikbaar moet stellen. De uitbreiding was al voorzien bij de overdracht van het Tech nopark in augustus 2000. On danks de beroerde economische situatie en de moeizame start die het Technopark maakte (on der meer vanwege het vertrek van melkrobottenfabrikant Prolion), benadrukt wethouder van ruimtelijke ordening J. Pro voost dat de gemeente met de ontwikkeling van de laatste fase van het terrein niet te veel op de zaken vooruitloopt. „Het gaat er nu om het geheel af te ronden zoals is afgesproken. Dat de omstandigheden nu min der gunstig zijn dan we ver wachtten, speelt hierin geen rol. Van belang is dat we de gronden nu in ons bezit hebben en we de boel bestemmingsplanmatig in orde krijgen", verklaart de wet houder. De wethouder gaat er nog steeds vanuit dat de bedrijvigheid op het terrein zich tezijnertijd uit breidt. Volgens hem melden zich ook nu regelmatig bedrijven met be langstelling op de stoep van het gemeentehuis. Vooralsnog is er van de oorspronkelijke doel stelling weinig terechtgeko men. In 2000 mikten de initiatiefne mers op vijfhonderd nieuwe hoogwaardige technologische arbeidsplaatsen. De bundeling van bedrijven die zich vooral bezighouden met landbouwme chanisatie, windenergie en klein- en detailhandelsautoma tisering moest hiervoor zorgen. Tot op heden werken bij vier be drijven op het Technopark een kleine zeventig mensen. Het voorstel om een krediet van 435.000 euro beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van het Technopark Zeeland komt donderdag aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering. Aanvang 19.30 in het gemeente huis van Oostburg. Advertentie de Jonge Hoek van Dijke easy living modern living Louis Hemelaar BANG OLUFSEN Loewe Palladio buitenmeubelen van der Poel home textiel Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. www.binnenuit.nl 9 Voor verkoopadressen kijk op www.bristol-online.nl of bel 0900 - 7277 727 (€0,20 per minuut) Geldig t/m 22 juni 2003, zolang de voorraad strekt. Pisnijdig was de dame op leeftijd uit Oost-Souburg. Aanleiding was de nieuwe dienstregeling van busmaat schappij Connexxion. Veelvuldig maakte ze van de bus gebruik, bijvoorbeeld om vanuit haar woning uitstap jes te maken. Maar door de nieuwe dienst regeling werd ze daarin ern stig belemmerd. Toen ze las dat medewerkers van de SP een speciale klachtenlijn hadden ingesteld over de busregeling van Connex xion, twijfelde ze geen mo ment en belde het nummer. Hoe hoog het zat, bemerkten de medewerkers van de klachtenlijn al aan haar eer ste zin. „Ik wil nü graag een klacht indienen over de Co- nimex!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41