Zwangerschappen Oranjes verliepen niet altijd goed Nieuw: Auping Zebrano vision SlQIÊ. Auping Auronde. Dertig jaar bed. BffiBF pot 3 Joekomst koningshuis is voor zeker driekwart eeuw veiliggesteld A A morgana Morgana De Schipper morgana vrijdag 20 juni 2003 Makkelijker Gemiddelde Schijnwerpers Verheugend Je ziet ze steeds vaker. Strepen. In de mode (heus niet alleen krijt), op meubelbeurzen, bij kunstenaars. En nu ook bij Auping. I Dertig jaar geleden, in 1973, verschenen de eerste Auping Aurondes in winkels en slaapkamers. Ranke omranding, afgeronde hoeken, lichtgebogen poten, die typerende stip. Het bed werd direct een hit, is nu een klassieker en wordt nog altijd graag gekocht. Het is nauwelijks veranderd. Ja, er is een nieuwe achterwand bijgekomen. En wie goed kijkt naar tet comfortabele schuiftafeltje ziet dat je nu ook dingen onder het bovenblad kunt leggen. Een tijdschrift bij voorbeeld of het laatste hoofdstuk van dat spannende boek. Wie houdt oi nou niet van details? Spiraalbodem en matras zijn constant verbeterd. De techniek schrijdt voort. Marconistraat 32, Goes Morgana De Schipper Van Cittersweg 2A, Arnemuiden 0118-603434 Pot-Stoutenbeek Nieuwendijk 89, Axel 0115-562010 Beatrix heeft reden tot juichen i prinses Beatrix huppelde I§»j in de zomer van 1965 blij J door de tuin van paleis W I Soestdijk na de bekend making van haar verlo ving met Claus von Ams- berg. Zo'n zelfde vreugde dansje heeft ze enkele we- 1 ken geleden weer ge maakt toen haar oudste zoon Willem-Alexander haar vertelde dat prinses Maxima zwanger is. Het geluk geldt echter niet al leen het gezin van de ko ningin, maar verzekert Li j ook het voortbestaan van 'lioor Hans Jacobs bij laxima nelin- hillen iden, 'dt. de «wol ten- avond tf I I 22.04 12.02 OEN HAAG - „Mijn moeder itond bijna te juichen", vertelde Ifillem-Alexander met een bre it grijns bij de bekendmaking ande zwangerschap van Maxi- m, Helemaal onverwacht was ie uitbarsting niet. Na de aan- tondiging van de zwanger- schap van prinses Laurentien tivee jaar geleden bekende Bea- iriv al dat ze 'wel kon dansen tin vreugde'. Dejubelkreten zijn in de eerste plaats die van een moeder die hoort dat ze voor de tweede keer grootmoeder wordt. Aan de overkant van de oceaan werd in Buenos Aires al even uitzinning gereageerd door Maxima's moe ier, die zelf voor het eerst de status van oma bereikt. Haar man heeft uit zijn eerste huwe lijk al een aantal kleinkinderen. Be Beatrix en Claus vorig jaar inde weer heeft gezien met Eloï- se, dochter van jongste zoon Constantijn en schoondochter Laurentien, begrijpt dat de ko- ningin zich verheugt op meer onbezorgde uurtjes met klein kinderen. Delichte tred en stralende glim lach van Beatrix werden reeds opgemerkt op Koninginnedag, maar toen konden die nog niet aan Maxima's blijde staat wor den toegeschreven. Er is echter nog een reden voor koninklijk gejuich, en dat is de toekomst van het koningshuis. Die is na melijk met de komst van een troonopvolger (m/v) als alles goed gaat tot ver in deze eeuw verzekerd. Dat versimpelt het leven van de koningin in be langrijke mate. Willem-Alexander zei desge vraagd dat voortzetting van de dynastie zeker niet voorop had gestaan toen Maxima en hij be sloten om een gezin te stichten. Het zorgen voor een troonop volger - liefst eigenlijk twee, voor het geval dat - behoort tra ditioneel weliswaar tot de kern taken van een kroonprins, maar voor Willem-Alexander is het belangrijker dat 'het kind ge zond is'. Voor hem niet de ver maning die de Britse koning Charles II bij de slaapkamer deur meegaf aan Willem III: „En nu aan het werk! In deze tijd is het overigens niet meer een koninklijke schoonva der die over de rand van het bed meekijkt, maar is het de (rod- del-)pers die de functie van waakhond heeft overgenomen. De stiekem genomen foto's van de slaapkamer in de toekomsti ge prinselijke woning in Wasse naar toonden enkele maanden geleden aan dat de bladen wat dat betreft niets meer als privé beschouwen. De uitgelekte e- mail waarin het paar aan vrien den en familie de gezinsuitbrei ding bekend maakte is een an der voorbeeld daarvan. Op den duur zou die aandacht voor het wel of niet zwanger zijn van Maxima een ongewoon zware druk op de prinses en prins hebben gelegd. „Gelukkig ging het snel", zei een opgeluch te Maxima woensdag. Het paar had de eerste tijd na het huwe lijk nog niet aan kinderen ge dacht. „We wilden eerst wat tijd voor onszelf nemen", vertelden ze. Toen het besluit eenmaal was genomen, ging het daarna ook snel. „Ik kon het eerst zelfs niet geloven", aldus Maxima na de bevestiging van de dokter. De voor januari voorziene ge boorte valt in elk geval ook ruim binnen de termijn die de 'Oran jes' daar in de loop van de ge schiedenis voor hebben geno men. Gemiddeld zit er sinds Willem van Oranje gerekend drie jaar en tien maanden tussen huwelijk en geboorte van een erfopvolger. Maxima hoefde zich dus geen zorgen te maken, al gaf ze toe dat ze beducht was voor de pres sie van de bladen en het onge duldige publiek dat haar al maanden lang verraste met knuffels en luiers. De Japanse kroonprinses Masako bezweek bijna onder de loden last die tra ditie en dynastie haar oplegden. De eerste en tot nu toe enige ba by kwam pas na negen jaar. „Dan was het voor ons moeilijk geworden", wisten Maxima en Willem-Alexander. En moeilijk ook voor koningin Beatrix. Tijdens haar staatsbe zoek aan Roemenië in 2001 ver telde ze voorlopig nog niet te denken aan aftreden om Wil lem-Alexander en Maxima de tijd te geven om hun (eventuele) kinderen op te voeden. Voor Beatrix en Claus zijn de dertien Oranje-baby's Wilhelmina (linksboven), Juliana (linksonder), Beatrix (rechtsboven) en Willem-Alexander (rechtsonder). foto GPD jaar met hun drie jonge zoons op kasteel Drakensteyn - voor de troonsbestijging in 1980 - ook de mooiste en gelukkigste uit hun leven geweest. Zo'n onbe zorgde tijd wenst zij de prins van Oranje in Wassenaar ook toe. Als gezinsuitbreiding zou uit blijven, dan zouden de schijn werpers ook weer op koningin Beatrix komen te staan. Zelf heeft ze haar aanstaande zilve ren regeringsjubileum (in 2005) een goed bezinningsmoment ge noemd, maar nu er een generatie aan zit te komen, kan de 65-jari- ge Beatrix met een gerust hart nog heel wat jaren doorwerken. De samenleving zal in elk geval niet snel meer roepen om een spoedige troonswisseling. Eerst moeten haar kleinkinderen van de lagere school zijn, en Willem- Alexander (36) en Maxima (32) zijn dan ook nog jong genoeg om aan hun nieuwe taak beginnen. Het schrikbeeld van de Britse troonopvolger Charles (54) wordt daardoor ook vermeden. Charles immers bereidt zich al meer dan kwart eeuw voor op het koningschap, zonder voor lopig uitzicht te hebben op posi tieverbetering. Zijn zoon Wil liam wordt morgen zelfs al 21 jaar. Het maakt dat de prins van Wales wordt afgeschilderd als zielig ornament van de kroon, waarbij hij nog eens de pech heeft dat - anders dan bijvoor beeld in Nederland - voor het Britse staatshoofd terugtreden geen optie is. In het licht van de geschiedenis is het gejuich van Beatrix even eens goed verklaarbaar. De erf opvolging was met de geboorte van Eloïse weliswaar al verze kerd, en over uitsterven hoefden de Oranjes zich gezien de kinde ren en kleinkinderen van prin ses Margriet al helemaal geen zorgen te maken, maar de recht streekse lij n van opvolging blij ft voor het 'Huis' de mooiste. In honderd jaar is wat dat betreft veel veranderd, en ook dat stemt Beatrix ongetwijfeld tot vreug de. GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - Het Huis Oranje-Nassau kan vooruit. Als prinses Maxima volgend jaar een gezonde baby op de wereld zet, dan kan de mo narchie ook na de troonsbe stijging van Willem-Alexan der weer een tijd verder. De voorwaarde is natuurlijk wel dat de zwangerschap goed verloopt en dat de nieuw geboren prins of prin ses later niet liever wat an ders gaat doen. Daar zijn in de familie namelijk ook voorbeelden van. En kinde ren van de Argentijnse Maxi ma kunnen altijd nog de na tionaliteit van hun moeder aanvragen. Een eeuw geleden zag de si tuatie er voor het koninklijk huis aanmerkelijk minder gezond uit. In 1903 bestond de koninklijke familie in fei te maar uit drie personen: ko ningin-moeder Emma, ko ningin Wilhelmina en haar echtgenoot Hendrik. De twee jaar eerder getrouwde Wil helmina was de enige overle vende dochter van koning Willem III, wiens drie zoons vroegtijdig waren gestorven. Ze had in 1903 al een miskraam achter de rug en een zwangerschap die na zes maanden fataal afliep omdat ze tyfus kreeg. In 1906 viel er opnieuw een miskraam te be treuren, in 1912 waren er nog eens twee. Hoe langer de geboorte van een troonopvolger uitbleef, des te meer zorgen men zich begon te maken. In die tijd waren er geen roddelbladen om de jonge koningin op haar dynastieke plicht te wijzen, maar daar zorgden vooraan staande politici wel voor. De antirevolutionair Kuyper repte nota bene de dag na het huwelijk over 'een konings zoon' die iedereen verwacht te. Nu is het precies andersom. Zo onthoudt een partij als de SP zich van commentaar op het privé-leven van leden van het koninklijk huis (ter wijl de partij Maxima en Wil lem-Alexander wel felici teert), en jagen de bladen hun oplagecijfers op met specu laties over een mogelijke zwangerschap. Bij Wilhelmina en Hendrik ging het uiteindelijk slechts één keer goed. De Staten-Ge- neraal werden vlak voor kerst 1908 ingelicht dat de koningin in verwachting was, op 30 april 1909 werd prinses Juliana geboren. Dat betekende dat voorlopig een heel contingent Duitse prin sen op afstand gehouden kon worden. Die prinsen stam den af van Oranje-prinsessen die in de voorgaande eeuw getrouwd waren met Duitse vorsten en prinsen en vervol gens in plaatsen als Weimar, Neuwied en Berlijn terecht waren gekomen. Vóór de ge boorte van Juliana waren zij nog de eerste troongerechtig- den. Pas in 1922 werd de Grondwet zo veranderd dat alle zijtakken van de familie buiten de boot vielen. Juliana trouwde in januari 1937 met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. In een dankwoord na een bezoek aan Amsterdam in juni van datzelfde jaar zei de toenma lige kroonprinses dat ze graag aan alle onderdelen van het bezoek had deelge nomen, maar dat 'op zichzelf verheugende gezondheidsre denen' dat verhinderden. Eind januari 1938 werd op paleis Soestdijk prinses Bea trix geboren. Later volgden nog drie zussen: Irene (1939), Margriet (1943) en Christina (1947). De volgende genera tie diende zich in april 1967 aan, met de geboorte van prins Willem-Alexander. De ze lijn wordt in januari 2004 voortgezet. GPD 5 4 D 115 5 115 5 175 7 112 auping V 132 5 112 ui 5 164 I y 23 25 0 33 0 Zebrano verwijst naar zebra's en naar zebrahout. Tropisch hout, wierhout om precies te zijn, uit Guyana, i Maar we laten daar geen bossen kappen en vertaalden het palmyra-effect naar Hollandse peppels. Met herplantplicht. De Auping Zebrano is een speelse versie van de Auronde. s Retro. Terug in de tijd en weer heel actueel. Een beetje dartel, ja. Maar dat mag toch wel als je jarig bent? Dertig jaar bed? En de nachtrust zelf? r 1 jMf J Jntwerper: Frans de la Haye www.auping.nl De Auping Zebrano staat intussen in de Vision Stores. II2® DE SCHIPPER genieten met je ogen dicht 0118-603434 DE SCHIPPER genieten met je ogen dicht AXEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3