PZC 18 Borselse bestuurder eist geld voor beroepsbrandweer tunnel in 2005 Jiicllt op 'vergeten' J is weer geopend En weer een vierdaagse achter de rug 1 Ja, ik steun Amnesty international weekenddiensten CJP YOUR CULT GUIDE vrijdag 20 juni 2003 Openbare orde Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Herinnering Autokraken Tandartsen: Apotheken: Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: www.cjp.nl/uitagenda De meest uitgebreide uitgaansagenda van Nederland voor alle informatie over film, theater, expo of muziek. KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Burgemeester stelt Rijk ultimatum door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Burge meester J. Gelok doet een drin gend beroep op de rijksoverheid om op korte termijn alsnog vol doende geld beschikbaar te stellen voor professionele brandweer voor de Wester- scheldetunnel. Als zo'n korps er niet op 1 januari 2005 is, dan be raadt hij zich op zijn positie. Een beroepsbrandweer is nodig om eerder ter plaatse te kunnen zijn bij calamiteiten. De aanrij- tijd van tien minuten, zoals die in het rampenbestrijdingsplan voor de tunnel is opgenomen, wordt nu doorgaans niet ge haald omdat de brandweer af hankelijk is van vrijwilligers. Het professionaliseren van de brandweer kost in totaal 2 5 mil- joen euro voor de komende tien jaar. Er lag een afspraak dat de rijksoverheid de helft zou beta len als 'de regio' de andere helft op tafel kon leggen. Dat gelukt, door een gezamenlijke inspan ning van de gemeenten Borsele, Terneuzen, de provincie, het ha venschap en de regionale brandweer. Tot verbijstering van de ge meenten berichtte Verkeer en Waterstaat enkele dagen gele den geen 125 milj oen euro te be talen, maar slechts 1,5 miljoen. ,,Dat is volstrekt niet in de lijn van wat we met elkaar hadden afgesproken", zegt Gelok. De burgemeester heeft zelfs la ten weten dat het ministerie ook die anderhalf miljoen kan hou den. „Verkeer en Waterstaat denkt er nu voor dat geld van af te zijn. Daarmee kunnen we na tuurlijk geen professionele brandweer optuigen. Het ge volg is dat ik een heel groot pro bleem heb: ik ben verantwoor delijk voor de openbare orde en veiligheid, maar kan de afge sproken aanrijtijden niet ga randeren." Dat betekent dat hij vanaf 2005, het moment waarop de tunnel brandweer klaar had moeten zijn, geen verantwoordelijkheid kan dragen voor de brandveilig heid in de tunnel. Over de tijd tot 2005 was al afgesproken dat het een overgangsperiode zou zijn. Over wat de Borselse burge meester doet als de rijksover heid niet snel over de brug komt was hij gisteren op een perscon ferentie niet eenduidig. „Dan zal ik me ernstig beraden op mijn positie", zei hij onder meer, maar hij gaf ook aan dat hij de verantwoordelijkheid bij het ministerie zou kunnen leggen. Een andere mogelijkheid is het sluiten van de tunnel. „Maar als Nederland BV zou zeggen dat een aanrijtijd van vijftien minu ten ook goed is, heb ik geen pro bleem meer." Borsele en Terneuzen hebben besloten voor de komende tijd verschillende strategieën te vol gen. Borsele kiest de politieke kanalen en probeert de media zo veel mogelijk benutten. Terneu zen wil vooral achter de scher men werken en via ambtelijk en bestuurlijk overleg de zaak als nog voor elkaar proberen te krijgen. De verwarring over de rijksbij drage is het gevolg van een 'mis verstand' tussen toenmalig staatssecretaris R. Hessing van Binnenlandse Zaken en toen malig minister R. de Boer van Verkeer en Waterstaat, zo blijkt uit correspondentie. In een ge sprek tussen beide bewindslie den, in januari van dit jaar, is overeengekomen dat Verkeer en Waterstaat de helft betaalt, op voorwaarde dat de andere helft uit de regio zou komen. Volgens Hessing ging dat over het totale bedrag van 25 miljoen euro, in De Boers beleving om de kosten voor huisvesting óf voor nieuwe voertuigen. De minister had daarom 'rekening gehouden' met een bijdrage van slechts 1,5 miljoen euro. Omdat een toezegging van 12,5 miljoen euro niet zwart op wit staat, ziet Gelok weinig moge lijkheden om de zaak juridisch uit te vechten. Terneuzen houdt die mogelijkheid wel open. „We bekijken in hoeverre we de mi nister kunnen houden aan zijn afspraken", zegt brandweer commandant J. Meijering. 'Traditiegetrouw waren er bloemen en snoep voor degenen die de tocht volbrachten. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Met gevaar voor eigen leven schiet de oma voor een buggy langs, zodra ze haar kleindochter aan de andere kant van de lange, dikke rij in het vizier krijgt. De moeder die het kind voortduwt, kan juist op tijd inhouden om ook haar de intocht van de Zierikzeese avondvierdaagse zonder kleer scheuren te laten volbrengen. De kleine dertienhonderd deelnemers, van wie 1260 daadwerkelijk geregistreerd voor een medaille of nummertje, werden gister avond op de Lange Blokweg traditiege trouw onder grote belangstelling ingehaald met bloemen en snoep. Bij elkaar 33 scholen en verenigingen en nog eens zo'n tweehon derd individuele lopers liepen in een lang lint via de rotonde en de Nobelpoort de stad weer binnen na een tocht van ruim zes kilo meter naar Schuddebeurs en terug. Voor de meesten bracht dat het totaal van vier avon den wandelen op 34 kilometer. Tweeënder tig deelnemers liepen de vier keer vijftien kilometer. Mede-organisator Onno Kramer is dik te vreden over de belangstelling voor de 58ste vierdaagse van Zierikzee. Weliswaar wordt het hoogtepunt uit het verre verleden (rond de negentienhonderd deelnemers) bij lange na nog niet gehaald, de stijgende lijn lijkt definitief gevonden. „Dit jaar zijn er veertig deelnemers meer dan de vorige keer, dus klagen doen we zeker niet." Eenmaal door de Nobelpoort speelt de har de wind met de meegedragen spandoeken, waaraan de posities van de scholen en ver enigingen in de stoet valt af te lezen. Fluitjes schellen en gegil klinkt om het the ma van dit jaar - 'hier staan we allemaal en maken veel kabaal' - kracht bij te zetten. Het meeste publiek heeft zich inmiddels verplaatst naar het Havenplein, de officiële eindstreep. Daar ook waar het onder De Beuze even dringen is voor het felbegeer de bewijs van weer een volbrachte jaar gang. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand I anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I IJL_ I li I lIl Naam/voorletters IJ m v Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is een nieuwe campagne gestart om hondenbezitters te bewegen de hondenbelasting te betalen. Volgens L. Huibregtse is deze vooral bedoeld als 'herinnering' voor inwoners die hun 'zwarte' viervoeters nog niet hebben la ten registreren. Eigenaren van een hond moeten de gemeentelijke hondenbelas ting betalen; voor 2003 is dat ta rief 40,21 euro per jaar. De meeste hondenbezitters dragen deze belasting keurig af, maar er lopen ook een aantal 'zwarte' honden rond. Mensen die bij het binnenhalen van het huis dier - al dan niet moedwillig - vergeten de viervoeter aan te melden bij de gemeente. Terwijl zij wel verplicht zijn dat zelf te doen. Deze week herinnert de ge meente daarom de hondenbe zitters aan deze belastinghef fing. En roept de eigenaren van de ongeregistreerde honden op zelf actie te ondernemen. „Een enkeling weet nog niet van deze belasting. Het is vooral bedoeld om mensen erop attent te ma ken. Een reminder", legt Hui bregtse van de afdeling belas tingen uit. Steekproefgewijs voert de gemeente ook controle uit om te kijken of mensen c belasting betalen. Wie niet betaalt en daarop b<- trapt wordt, kan hiervoor W venop het jaarlijkse tarief eer boete krijgen. Volgens Hut bregtse wordt hierin depraktij echter amper gebruik van ge maakt. De meeste hondenbezr ter melden hun huisdier alsni aan. „De vraag is toch altijdo er sprake is van opzet. Hethee' nog niet echt tot problemen ge leid." OUWERKERK - Op j, (duik)parkeerplaats aandelf, van de Buitenlandse Pers i Ouwerkerk zijn gisteren toet Duitse auto's opengebroken. De dieven sloegen hun slag tus sen 12.30 uur en 15.00 uit Uit de auto's werd onder me kleding, een portemonnee, r;! bewijs, identiteitskaart, toe mobiele telefoons, duikuitre- ting, fotoapparatuur, drie duik horloges en sieraden weggen#- men. zaterdag 21 en zondag 22 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Voor geheel Schouwen-Duive land: Huisartsenpost Schouwen- Duiveland Kon. Gustaafweg 2 Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feest dagen) J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel. (0111)413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheek "Zierikzee", Dam 18,tel.(OU! 412906, geopend za. van 09.00-12.30t en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.K 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (01I1 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dn veland voor spoedgevallen bereikbs: via telefoon 412180. Spoedgeval: spreekuur gezelschapsdieren zaterö: 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17: Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38